ISE 0T DEN LADE i id I J iburg il en I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Vrijdag 20 Februari 1031 N«. 17611 88s Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen ITRECHT I FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. lart rails .ADE bergambacht, nieuwerkerk, 1 *1 I Denemarken en ontwapening. I I li >ii*i ISO BUITENLANDSCH NIEUWS. HOOFDSTUK II. De algemeen? opinie. (Wordt vervolgd). >EN. ?aar. erljen n van v. Zwanen- chtergr. 98, niet Miles, zuchtte John Harkbutt lucht, toen hij klaar was met lezen. Maar ik zou wel eene willen weten wat Ij l Een kentering in ideeën. Geen overeenstemming over het ontwerp Invloed der Nazi’s. gebracht. Daar hy optimist is en den vrede bemint, stelt hy echter, zoo verklaart hy, alles in het werk een middel te vinden om samenwerking te kunnen bieden. Een nieuwe bespreking. De onderkoning en Gandhi hebben, naar Reuter uit Nieuw Delhi meldt, hun bespreking hervat. Gandhi scheen goedge luimd te zyn toen hy de ambtswoning van den onderkoning verliet. Hy pleegt thans overleg met andere In dische leiders. Zyn besprekingen met den onderkoning zullen over eenige dagen wor den hervat De Britsche draadlooze dienst meldt dat Gandhi het verzoek heeft gericht tot Valla- bhai Patel, benoemd voorzitter van het In dische congres en leider van de beweging tot weigering van belastingbetaling in Goetsjerat, om naar hem toe te komen. Een later bericht meldt dat nog slechts op twee punten verschil van meening be staat. Gandhi zou verzocht hebben een nieuwe conferentie bijeen te roepen, waarop deze punten nader besproken zouden kun nen worden. Het kanon en de munitie werden m be slag genomen en de schutter, een 38-jarig man werd mee naar liet politiebureau ge nomen. Het betreft luur een voormalig officier, die geruiinen tyd heeft gewerkt aan de uit vinding van een nieuw model kanon. Toen het eenmaal gereed was, wist hij er geen raad mee. In een vlaag van uitvindersover- inoed heeft hij door luet venster afgevuurd. Gelukkig zonder iemand te treffen. Nader wordt gemeld; De eerste berichten over het kanonvuur te Berlijn schijnen zeer overdreven te zijn geweest. Men heeft klaarblijkelijk met een zwakzinnige te doen, die in den oorlog in een granaattrechter bedolven is geweest en den toen doorstanen schok nooit te boven ix gekomen. Onder de jeugd in zijn buurt was hij zeer bemind, daar hij voortdurend bezig was zelf kleine kanonnen te vervaar- «ligeii en dit ook aan de jeugd toonde. Wel schijnt de man door een idee-fixe bevan gen te zijn, dat hij een verbeterd kanon uit gevonden had en dit gaf aanleiding tot het tooneel van gistermiddag. Het waren alle miniatuur kanonnen, waarmede de schoten afgevuurd werden. Schade van beteekeuis is daardoor niet aangericht. Een onderzoek naar de geestvermogens van den man is tl lans gelast. BRITSCH-INDIë. Gandhi by den onderkoning. Gandhi’s standpunt ten aanzien van defensie en financiën. De „Daily Herald” heeft Maandag, dus vóór de bespreking met den onderkoning, een telegram van Gandhi ontvangen, waarin hjj verzekert de uiterste pogingen te doen om den vrede te verkrygen als deze te ver krijgen is zonder het fundamenteels stand punt van hem en zyn aanhangers prijs te geven. Wil Indië (aldus Gandhi) den gloed der vryheid gevoelen, dan moet het zeker baas zyn over zyn eigen verdediging, waarbij het eventueel den noodigen steun der Brit sche ervaring zou moeten ontvangen. Ook verklaart Gandhi zich tegfen controle van buiten ten aanzien van financieele aan gelegenheden. Hij wijst er in dit verband op dat belas tingverlichting voor de massa der Indische bevolking noodzakelyk is en doet uitkomen dat hy maar enkele punten ter sprake heeft zich daar in de Andee heeft af gespeeld ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2 JO, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt» Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dageiyks aangenomen aaa ons Bureau: MARKT 81. GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie felef. Interc. 2745. Postrekening 48400. tij, eisoheu ze nu bescherming met kracht van wapenen. De ontwapeningslust der Zuid-Jutlaud- sche sociaal-democraten u aanzienlijk ge temperd, zoóals men vernemen kan uit de aldaar verschijnende bladen. Zij vragen voortdurend hóe een eventueele aanval ge keerd zal kunnen worden en hoe have en goed beveiligd zullen worden, als straks de ..ontwapenings’-vooretellen een* verwezen lijkt mochten zijn. Het sociaal-democratisdhe hoofdorgaan dat te Kopenhagen verschijnt, heeft nog geen aanleiding gevonden om zijn aanhan gers in de provincie duidelijk te maken dat eenzijdige ontwapening voorgaat en eigen dom en nationaliteit pas in de tweede plaata komt. In het blad „Sonderborg So cial Demokraten”, dat In het stadje Sonder borg verschijnt dicht bij de Duitsche grens, wordt echter een hoofdartikel gewijd aan de angst en schrik, die de gebeurtenissen in Duitsclüand aan menig goed patriot hebben ingeboezemd. De schrijver J. P. Nielsen schrijft, dat het hem bekend is, dat van mond tot mond langs de grens het gerucht gaat onver wacht zullen de Nazi’s komen bij duizen den en bezetten Zuid-Jutland. Dan ver volgt hij„Maar men behoeft niet bang te zijn. In de tweede plaats: mochten zij of anderen komen, dan worden ze er oogen- blikkelijk uitgesmeten. De sociaal-democra ten eischten toch in hun program een grenswacht van een zoodanige sterkte, dat alle ongeregelde troepen, zelfs al kwamen zij bij tienduizenden, er buiten gehouden kunnen worden”. Als het waar ie wat de sociaal-dcmocra- ten hier schrijven, dan is er van ontwape ning dan ook geen sprake. Een land dat een grenswacht bezit, die in staat i8 een troepenmacht van tienduizenden buiten de grenzen te houden want als we denken aan het voorbijtrekken der 100.000 Stahlhel- ihens te Coblenz in October j.l., kan men moeilijk spreken van ongeregelde troepen is in geen geval ontwapend. DUITSCHLAND, Kanonschoten in Beriyn. Gevaarlijke huisindustrie. In liet Westen van Berlijn heeft gister middag een gebeurtenis plaatsgehad, die ongetwijfeld eenig in haar soort was. Door het venster van een woning op de tweede etage van een huis in de Pfalzburgemstrasse werden met een stuk geschut Veischeddéhe schoten gelost. De schoten veroorzaakten een hevige consternatie in de buurt en bin nen zéér korten tijd was er een overvalcom- mando van de politie aanwezig, dat het huis binnendrong. stoep van het restaurant, wenschte John zijn vriend met een hartelijken handdi’uk goede reis en «en behouden thuiskomst. Maar even later op zijn kamer gekomen, vond de advocaat een brief over een belang rijk proces, waarin hij zich direct verdiepte en vergat Sir Miles en het gevaar dat deze met zijn slecht-befaamden geleider liep. Hij hoorde niets van Sir Miles, terwijl deze in de binnenlanden van Zuid-Amerika zat, de jonge baronet was niet gewoon zijn vrien den levensteekenen te zenden, wanneer hij op zijn zwerftochten was en de gelegenheid daartoe ontbrak ook meestal. Het eenige. wat de advocaat ontvangen had, was een briefkaart, waarin Sir Miles hem zijn aan komst aan de overzijde van den Oceaan meldde. Op een avond echter, een jaar ongeveer na hun gemeenschappelijk diner in de ..Prince of Wales nam John Harkbutt de courant op en zijn öog viel op een bericht, dat direct zijn geheele aandacht h«d. Naar wij vernemen is Sir Miles Callis- ten. de bekende sportman en ontdekkings reiziger. tijdens zijn expeditie in Zuid-Ame- rika, ernstig ziek geworden. Er schijnt een ongeluk te hebben plaste gehad, waarbij Sir Miles gevaarlijke verwondingen heeft op- geloopen en zijn reisgenoot, de heer Andrew Sylvester, naar men mag aannemen, het leven heeft gelaten. Nadere bijzonderiieden ontbreken, ofschoon aan de juistheid van het bericht niet hoeft te worden getwijfeld. Gelukkig dat hef Andrew is geweest en opge_ ADVEKTENTIEPBU8: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bezorgkriag) 1—5 regel* 14», elke regel meer OM. Van buiten Gouda en den besorgkrtng; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 080 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 A bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentita do helft van den prgs. INGEZONDEN MRDEDKEMNGENi 1—4 regels 2415, elke regel meer OM. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertenuén en ingezonden mededeelingen by contract tot seei* gereduceenten prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertenuen Kunnen worden ingezonden door tuasebenkomst van soliede Boehhanue- iaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bot Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BINNENLAND. Verstoord evenwicht. De grenzen der consumptie vallen niet met die der productie “amen. In de „Standaard”, het orgaan van dr. Colijn, komt een belangwekkend hoofdarti kel voor over de „Quadratuur van den cir kel”, waaraan wij hieronder een en ander onUeenen. Het artikel beschrijft hoe aan den eenen kant een grootere productie en een grooter produatue-vermogen is onstaan, waarmede het oonsumptievermogen geen ge lijken tred heeft gehouden Vandaar dan ook dat het produotie-apparaat niet op volle kracht kan werken. Zoo stelde bijv, het Duitsche conjunctuur-instituut vaat dat de Duitsche industrie slechts werkt met 55 pet. van haar uren-capaciteit en 59 pct. van haar madiinaal vermogen. Het artikel constateert dan dat, blijkens de zorgvuldig bewerkte statistieken van het Volkenbondasecretariaat, de productie van levensmiddelen en grondstoffen sinds 1913 met 25 pet is gestegen. D. w. z. de werke lijke productie. De stijging van het produc tievermogen is grooter. Neemt men nu «enerzijds in aanmerking dat de stijging van de bevolking der aarde, volgens diezelfde statistieken, in datzelfde tijdsverloop, niet meer dan 10 pet. bedragen heeft, en dat bovendien bij een groot deel der aardebewoners de koopkracht, het con. sumptieyermogen, in vergelijking met den vooroorlogxchen tijd, vrij aanzienlijk afge nomen is, dan ligt het voor de hand om aan te nemen, dat in de verstoring van het even wicht tusschen voortbrenging en verbruik een der hoofdoorzaken van de huidige de pressie moet worden gezocht. Hoe kan dat evenwicht weer worden her steld? En moet het ook mogelijk worden ge acht, om het bestaande productie-apparast, Het plaats ons allemaal voor een moei lijk probleem, zei Lady Winstanley tegen haar vriendin mevrouw Winton, de vrouw van den dorpsdokter. Het zou on8 voor een nog veel grooter probleem plaatsen, antwoordde deze. wan neer er ook een mevrouw Austin was. Maar je was ook wel erg happig om de „Grange” te verhuren, Alice, Voegde de spreekster er Icngs. den-neus weg aan toe. Natuurlijk1 Het huis heeft lang genoeg leeg gestaan en de huur vormt een belang rijk deel van de opbrengst van heit land goed. En toen bleek dat hij goed was voor het geld, heb ik verder niet nauwkeurig naar dien meneer Austin en zijn verleden geïn formeerd. Och. antwoordde Lady Winstanley schouderophalend, je kunt in den tegen- woordigen tijd niet zoo precies kijken als je wel graa£ zou willen Het was einde Juni. Laxly Winstanley hield een van haar gewone middagthee’s op Winstanley Manor, een prachtig oud kosteel in Devonshire Buiten was een Vier tal van de gasten aan het croquet spelen aan de eenen kant van het veld generaal Lord Dalston en een dikke onelegante dame van een jaar of veertig mevrouw Darlyaan de andere zijde dokter Winton en May, de dochter van den generaal. Tx>rd Dalston en Terwijl in België bekende sociaal-demo craten zooals de Brouckère, Huysmaas, Pierard en anderen zich niet kracht blijven verzetten tegen eenzijdige nationale ontwa pening, blijkt ook de meening m Denemar ken ten opzichte van dat belangrijke vraag stuk wijziging te ondergaan. De eenzijdige ontwapeningslust der De nen is heel wat bekoeld, zoo meldt de Msb., en met recht mag lieden betwijfeld worden, of de meerderheid van het Deensche volk nog wel achter de socialistische ontwape ningsvoorstellen staat, zooals tot voor en kele maanden steeds verkondigd werd. Om te beginnen zijn in het begin van deze maand de geheime onderhandelingen over het ontwapening* vraagstuk, tusschen die re- geeringspartijen, de sociaal-democraten en radicalen en de oppositie, de Venstre-partij. afgebroken, of. zooals minister Stauning aan de pers mededeelde, voorLoopig geslo ten. Uit verklaringen van den minister van defeneie, Rasmussen, blijkt, dat het geheele ontwapeningsontwerp tusschen de partijen behandeld is. maar dat het thans onmoge lijk bleek tot overeenstemming te kunnen komen. Het ontwerp van de regeering wenscht de uitgaven te beperken tot 18 mil- lioen Kronen per jaar. De Venstre-partij ging hij de onderhandelingen uit van het standpunt, dut voor de defensie, krachtens het voorstel van het voormalige ministerie Msdsen—Mygdal per jaar aoodig w 42 millioen Kronen. Uit hetgeen omtrent de onderhandelingen bekend ie geworden, valt met eenige zeker heid te concludeeren, dat de regeeringspar- tijen bereid zijn de uitgaven te verhoogen n«et 11 millioen en te brengen op 29 millioen Kr. De Vestre-partij heeft Van haar eisch iets laten vallen en bleek bereid genoegen te nemen met een jaarlijksche defeneie-uit- gave van 36 A 37 millioen Kronen. Het ver schil is dus nog 7 8 millioen Kronen, maar daar kon geen overeenstemming in bereikt worden. Intusschen blijkt hier wel uit, dat. waar de regeeringspartijen bereid zijn de defensie-uitgaven met 60 procent te verhoo- gen. er van ontwapening geen sprake meer kan zijn. Dit zal wel duidelijk aan het licht treden als binnenkort het ontwerp waar over op 6 Februari de commissie voor de defensie-aangelegenheden uit het Folketing vergaderd heeft, weer in openbare behan deling komt. De stemming in Denemarken ten aanzien van de ontwapening heeft een groote wij ziging ondergaan sedert de verkiezings overwinning der Duitsche nationaü-socia- listen. De uitlating van de leiders dier partij hebben in het bijzonder een sfeer van onrust geschapen in Zuid-Jutland. De be volking aldaar leeft in voortdurende angst voor een overval der Nazi’s en. alhoewel be- hoorende tot de sociaal-democratische par- Stilzwijgen is het veiligst antwoord voor alle tegenspraak, die ontstaat uit onbeschaamdheid, grofheid of nijd. fiOÜDSCHE (01 KA\T. Naar het EngeLsch van MORICE GERARD. 2 (Nadruk verboden.) Haar gang was lenig en elastisch, haar kinderlijke gestalte van een wondierbare gra tie. Ook Sir Miles had even het hoofd om gedraaid. toen hij haar stem hoonde en hij keek eveneens met welgevallen naar het be koorlijke meisje. Even bleven de oogen van het kind ge richt op het knappe, schrandere gezicht van den advocaat «n de fijne trekken van zijn ii etgezel Toen bloosde ze en wendde het i hoofd af. Haar begeleider stak zijn arm door den haren en beraht haar naar de tafel die voor hen was gereserveerd, vlak naast die, waaraan John en Sir Miles gezeten wa ren Het meisje had den rug naar de beide mannen, wier belangstelling in haar aan trekkelijk persoontje was opgewekt, gekeerd. Af mi toe hoorden zij het zilveren getinkel van haar lach: het kind scheen met volle teugMi van al het heerlijk-nieuws te genie ten De stoornis had de bedde mannen van hun onderwerp afgebracht en Sir Miles en de advocaat praatten verder niet over Andrew Sylvester Toen zij afscheid namen op de SPANJE. Zes kinderen verbrand. Een vreiselijk ongeluk heeft Donderdag plaas gehad in het kleine Bpaansche dorp Hoyos in de provincie Avila. Tijdens de afwezigheid van de oudere, die hun kinde ren van 3—7 jaar alleen in^de wonxag had den achtergelaten, is brand ontstaan. Men neemt aan, doordat de kinderen met luci fers hebben gespeeld. Bij hun thuiskomst vonden de ouders nog slechte een sdieulen- de puinhoop van wat eens hun woning was, waarin later de verkoold^ lijken van de kin deren werden gevonden. welks capaciteit het huidige verbruik met méér dan 25 pet. overtreft; in zijn geheel rendabel te maken? Uiu met liet laatste te beguuren, wil de schrijver in de „Standaard” al dadelijk zijn ongeloof betuigen. Althans vopr de eerstko mende jaren is dat *-i- uitgesloten. Keods met gedeeltelijk gebruik van het productie apparaat is het verstoord evenwicnt ont staan. Het zal dus geruiinen tijd vorderen, eer het volledig gebruik ervan een consump tie vindt, die in staat is alles op te nemen wat voortgebracht kan wonden bij volle be nutting van het productief vermogen. Men zal er voorshands dus in hebben te berusten, ^dat groote kapitalen, in den loop der jaien in net productie-apparaat gesto ken, hun rente niet zullen opbrengeu. Bij sou unige takken van voortbrenging zal zelfs blijvend veilles té duchten zijn. Want wel zijn de behoeften van den mensch onbe grensd, wel kan, bij verhooging van koop kracht (of sterke prijsdaling over de geheele linie, wat (hetzelfde effect heeft), wel meer verbruikt worden dan thans geschiedt, maar dat geldt met voor alle artikelen en aekor met voor alle in dezelfde mate. De hoeveelheid levensmiddelen b.v.. die de Öransch tot zich neemt, wordt niet uitslui tend bepaald door zijn vermogen om ze aan te schallen. Dat moge gelden voor zeer vele andere goederen, bij de voeduig spelen ook andere factoren een rol, vooral bij een dar belangrijkste voedingsmixldelen als brood b.v. Als er eeu groote overprodutcie is van broodgraan/ dan moge verhoogde welvaart het gebruik iet* doen stijgen, daaraan is toch een grens. En vaak ziet meu zelfs het omgekeerde gebeuren, n.l. dat andere voe dingsmiddelen dan de plaats van brood in nemen. Het valt dan ook niet in te zienlioe een vermindering der productie van brood graan, over de geheele wereld genomen» te vermijden ie. Door allerlei maatregelen kan men in «en bepaald land die vermindering voorkomen, zelfs nog wel vermeerdering in het leven roepen, doch dat beteekent dan sledhts, dat de vermindering elders zich nog sterker zal doen gevoelen. Een fabriek kan men tijdelijk stilleggen en haar onderhouden, om haar weer in ge bruik te stellen, ala er afzeit voor haar pro duct te vinden ie Dat hangt slechte af van 't f inancieel uithoudingsvermogen van hem die er de bezitter van ie. Vooropgesteld althans, dat in dien tiisschentijd nieuwe vindingen hem niet in de achterhoede hebben gebracht. Maar bij enkele der voornaamste levensmid delen ia o.i. een inkrimping van productie voor langeren tijd niet te vermijden. En dat brengt een direct verlies mee van kapitalen, die gestrekt hebben om die te groote pro ductie in het leven te roepen. Waarschijnlijk geldt hetzelfde van eenige luidere belangrijke producten, waarbij stij ging van het verbruik nauwelijks te ver wachten is. B v. bij de eteenkoolproductie, die in olie en electriciteit geduchte concur renten heeft gekregen. Dit leidt den schrijver in de „Standaard tot de conclusie dat de rentabiliteit van het op de „Grange” liever iemand gehad, dien we wèl kendendat ie alles. Het kind zweeg, maar maar gezicht ver ried duidelijk dat ze door het antwoord van haar moeder niet voldaan was Een huisknecht trad binnen om de thee tafel in orde te maken, even later tinkelde een zilveren bel en de gasten kwamen van het croquetveld en de tennisbaan door de openslaande deuren naar de salon. Lady Winstanley schonk thee uit een gedreven zilveren trekpot- Lord Dalston stond naast haar, vol bewondering neer blikkend op zijn schoone gastvrouw. Toen al haar bezoekers van thee waren voorzien, wendde zij zich tot den generaal Mevrouw Winston en ik hadden het juist over den nieuwen bewoner van de „Grange”. Hebt u al nadere bijzonderheden om trent hem géhoord’ Neen, niets andere dan dat mijn advo caten schreven dat d« informaties uitste kend waren en dat hij een huurder is om in eere te houden. Hij was onmiddellijk be reid om uit eigen beurs voor all- reparaties te zc^rgengeen kleinigheid bij dat groote oude landhuis met al zijn bijgebouwen! H>j heeft bovendien ongevraagd een jaar huur vooruit op mijn bankrekening, gestort Dan bent u bepaald te benijden, Ladv Wrinstmley Ik wilde dat ik een paar zulke huurders had De mijnen schijnen te me >- nen dat ze me een groot plezier doen door minstens een jaar achter te zijn! May waren het tweetal geweest, dat dien avond, nu twee jaar geleden, de eetzaal van dia „Prince of Wales” waren binnengeko- men. toen Sir Miles en John Harkbuti daar hun afscheidsdiner hafdden gehad voor het vertrek naar Zuid-Amerika van eerstge noemde. Het meisje was nog even mooi als toen, maar rijper en daardoor no|g veel be- koorlijker. Lady Winstanley en mevrouw Winton zaten in gemakkeijke stoelen, voor «le ge opende terrasdeuren van den salon. Tea, het eenige, zevenjarige kind en het even beeld van de mooie vrouw des huizes, stond naast haar moeder. De meesteres van Winstanley Manor was acht en twintig «n sinds vijf jaar weduwe en niemand begreep waarom ze nog steeds geen opvolger had geaccepteerd voor den over leden Sjr Charles, die door een jachtonge- luk om liet leven was gekomen. Alice was door haar ouders letterlijk tot het huwelijk met Bir Charles geprest, terwille van geld en positie, toen ze nog niet veel meer dan een kónd was. Ze was een volmaakte schoon heid, met hoog-blond haar waarover een gouden gloed lag, diepblauwe oogen onder lange wimpers en een huid zoo donzig en zacht al« een perzik. Is meneer Austin zoo’n slechte man? vroeg Thea mrt kinderlijke openhartigheid. Welneen liefje! Waarom denk je dat? Tenminste we weten niets van hem. geen kwaad en geen goed. Maar- waarom mag u hem dan niet, mammie? Ik heb miet gezegd dat ik hem niet mag. Thea. Ik ken hem niet. En we hadden

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1