l De Gemeentebegrooting 1931. - LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. huidige productie-apparaat, als geheel ge zien, niet mag worden verwacht; dat hier dus met blijvend kapitaalverlies te rekenen valt. Ludwig van Heek. t Te Merano m Italië is gisteren, naar uit Enschedé wordt gemeld, overleden de heer Ludwig van Heek, oudste firmant van de firma Vein HeelTën Co. Hij was 60 jaar oud. De heer van Heek waa officier in de orde van Oranje Nassau. De treinenloop Leiden—Utrecht. Een betere, comm unica'ie. In de laatste jaren is herhaaldelijk aan gedrongen op ruimere vervoergelegenheid op de lijn Leiden—Utrecht, In veie gevallen zagen reizigers, bestemd voor Leiden en omliggende gemeenten zich genoopt via den Haag t%j reizen, oin over Utrecht belang rijke oneitnedn-verbindingen te halen. Thans wordt vernomen. dat An dezen «penach naar meer treinverbindingen Leiden—Utrecht zal gorden voorzien, in dezer voege, dat naar beide richtingen Leiden- Utrecht en Utrecht- Leiden zes treinen meer zullen worden inge voegd, zoodat, reizen via Den Haag in den vervolge niet meer noodig zal wezen. GEMENGDE BERICHTEN. De aanvaring onder blikherveer. Groote verwarring onder de talrijke schoolkinderen die op een der booten meevoeren. Een passagier vertelt. Ontrent de aanvaring tusschau twee Lek- booten die gistermorgen onder Slikkeveer plaats vond, vernemen wij nog het volgen de Het mag wel een wonder worden ge noemd dat er bij deze aanvaring geen per soonlijke ongelukken zijn gebeurd, en dat wa* ook dc meening van den machinist D. H. v. <L Graai en den stoker A. v, d. üreef, beide van de Reederij op de Lek 2. De laat ste vertelde dat hij in de machinekamer plotseling een hevigen stoot gevoeld® waar op onmiddellijk een luid geraas volgde. Ik rende, zoo zei hij, „direct naar boven, omdat ik begreep dat er iets gebeurd moest zijn. In een oogopslag had ik gezien dat een andere "boot op ons zat en dat de toe stand bedenkelijk was. Onverwijld vloog ik daarna wéér naar beneden waar de macliii- hist en ik oogenblikkelijk pompen hebben bijgezet. Wij beseften dat onze hulp aan dek noodig was zoodat wij vervolgens hebben meegewerkt om zorg te dragen dat de pas- sagiere veilig op do Koopvaart 8 werden Van een passagier vernamen wij, wat wel zeer voor de hand ligt- dat er aan bóond van de Reederij op de Lek na de aanvaring niet geringe verwarring onder de school kinderen bestond die ongeveer de helft van het aantal passagiers uitmaakten. Bijna al len zaten in de kajuiten waar zij hun jas- gelegd. Op het oogenblik van de aanvaring rende alles door elkaar om te trachten de bezittingen in veiligheid te brengen. Het cordate optreden van de bemanning waa oorzaak dat de schoolkinderen zop spoedig mogelijk naar boven gingen om over te stappen op de Koopvaart 8. Een paar zijn er in de algemeene consternatie terecht geko men op de Stad Tiel 2. Er ontstond daar een hevig gegil, maar ook hier hield de be manning het hoofd koel en spoedig slaagde men er in deze schipbreukelingen van de Koopvaart af te loodsen. Dit laatste schip is vervolgens naar den steiger gevaren van de scheepswerf de Maas te Slikkeveer waar alle passagiers aan wal zijn gezet. Onder de scholieren waren er die naar de Kweekschool met den Bijbel aan het Haringvliet en de Christ. H.B.S. en het Marnixgymnasium aan het Henegouwerplein moesten. Eerstbe- doelden, een drietal, zijn, omdat zij hun jassen en boeken kwijt waren, later weer naai huis gegaan. Een viertal leerlingen van de Christ. H.B.S zijn zonder jas en eelioodtasch met een volgende boot naar Rotterdam gegaan. Zij waren evenwel nog zoo overatuur dat de directeur hen naar huis liet gaan. De.dud. zan beide booten toegebracht u uit den aard der aaok zeer groot. Met het liohtmgswerk zou eerste hedenmiddag nadat het aanbeetecd was, een aanvang worden gemaakt. Wanneer het ongeluk od Maandag oi Dinsdag was geschied, als er in verband met de merkt te Botterdam Veel meer passagiers en vee aan boord ia, zou, daar rs een ieder het wei over eens, allee Zn", "it,*"" "'n «fe*»*»- Van den landbouwer Broere uit Lekkerkerk wa. «n er vijftien varkens aan boord ingela. den waarvan er zeven in de golven zijn omgekomen. Om twaalf uur gistermiddag was men er in geslaagd om de cadavere van vijf dieren op te halen. Toevallig had de Reeder,j op de Lek 2 gisterochtend niet veel Stukgoed in doch wat er in de ruimen lag is nagenoeg geheel verloren. Verder ia ongeveer de geheele inventaris van een bul let naar den bodem van de Maas verdwe nen. Men vertelde ons nog dab tal van hewo re» «a Slikkeveer bij het aai wal breng™ ïan de passagiers van wie de meaitan toen nog op hun beenen stonden te trillen de be hulpzame hand hebben geboden. Telefoon op voUe zee. Een gesprek met het motorschip Colombia. Triomf der techniek Zalm-dagavond te ruim half acht werd het 1 ersbureau Vm Dias telefonisch go- waawhuwd dom den Rijksradiodienst te Wmulden: „U wordt opgebeld door het mo- toraaiUchip „Colombia". En even later Jtionk een stem. even duidelijk als juist te voren die van LTmuiden via de RiikaO-le foonlijn „Hallo, hier het mototcWp Cm londna Verslag fj. tujj goed?" „Waar bent L; Dia®. iV ,.We zijn op het eogetiblik op 60 mijl af- ahUKls van IJmutfen", antwoordde de heer Segerm», „en ik versla Ij evm ü8!^000 do stads telefoon mk nu?" vroeg men bij Vnz Ook Vaz Dias ontving het gesprek hard en duidelijk en men vroeg nieuwsgierig, met wat voor installatie door de „Colombia" werd gezonden. „Wij werken op het oogen blik met een Marooni-kxistal-toestel met twee zénd lampen en een capaciteit van een halve Kilowatt, op golflengte 150 meter. Met oit toestel kunnen wij spréken over een af stand van 300 mijl. U hoort mij nu via den Rijks radiodienst te IJ muiden, due dit ge sprek op de Rijkstelefoonlijn brengt, terwijl ik U hoor via Scheveningen-Havén, waar vandaan voor ons wordt uitgezonden op 176 meter. Bovendien hebben wij nog een ultra telegrafie-zender, waarmee wij eiken avond verbinding met Scheven in gen - Ha ven heb ben." „Hoe is het nu aan boord? Nog last van den storm?" vroeg men. „Wij varen achter den storm aan", lachte de marconist, „en hebben dus altijd mooi weer. Morgenochtend hopen wij in Bou- logne-sur-Mer te zijnvandaar gaan wij naar Dover en dan verder naar Willemstad." „Dan hebt U ook den nieuwen leider van den recherche vreemdelingen- en inlichtin gendienst aan boord, den Amsterdamschen inspecteur Gem meikef" „Ja, dat klopt. Ik dooht vanmorgen aan de Levantkade nog muziek te hebben, want toen veertien dagen geleden een groep Am sterdams ohe politie-mannen naar Curasao vertrok met de „Crynssen", heeft het poli- tie-muziekkorps hun uitgeleide gedaan. Aan muziek hebben we anders geen gebrek, want we zenden zelf ook muziek uit,, en wel via dezelfde zender, waarover ik thans met U spreek. Als we voor Curasao liggen, zenden wij muziek uit, welke uitzendingen in de kranten worden aangekondigd. Ook voor Venezuela doen we dat, en als de Venezo- lanen toevallig geen revolutie hebben, wordt er druk naar onze muziek geluisterd, die hoogelijk gewaardeerd wordt. Wij ontvan gen natuurlijk ook zelf muziek, en ook de Hollandsohe stations. Ale U aanstonds bij de Reisberichten mededeelt, 'hoe prachtig die gesprek aan weerszijden geslaagd is, dan hooren wij het ook, want dan blijven wo wachten op het bekende; „Hier is het Persbureau Vaz Dias. Natuurlijk beloofden wij, van het inder daad schitterend geslaagde gesprek ook door de radio melding te zullen maken, en wenschten we den heer Segenius, alsmede den gezagvoerder, bemanning en passagiers van de „Colombia" een goede en voorspoe dige reis Toen wij het gesprek beëindigd hadden, vroeg de ambtenaar van Llmuiden- Radio niet een enthousiaste stem, hoe of we de ontvangst hadden gevonden. Met trot- solie voldoening deelde hij ons mede, dut het Rijksstation te IJmuiden in staat was. met schier allo plaatsen ter wereld contact te krijgen eai nog pas berichten had ont vangen van eeiuige schepen, die in déPool- zee in het pakijs zaten. En toen kwam weer plots de marconist van de „Colombia" er tusschen, want die had aan boord bij dit laatste gesprek zitteu meeluisteren en gaf nu den Rijksdienst ook nog een pluimpje. En het wonderlijkste van dit alles was,, te bedenken, dat deze rustige, opgewekte stem afkomstig was van iemand, die aan boord van een schip ronddreef, lucht, 60 mijl buiten de kust. BedriegeRjke bankbreuk? Woensdagmiddag is op verzoek van den officier van justitie aangehouden en over- gebracht naar de marechaussee-kazerne te Hengelo, de dezer dagen te Borne gefailleer de, winkelier J. V. Hij wordt, naar men aan de N. R. Crt. verneemt, verdacht zich aan bedriegelijke bankbreuk te hebben schuldig gemaakt. Fraude bij een coöperatie 7 Administrateur in arrest gesteld. In een te Roekan je gehouden drukbezoch te ledenvergadering van de coöperatie „Zoekt elkanders voordeel" aldua de „Voor waarts", waar ook aanwezig was de inspec teur van politie, de heer Cornelisse van Hel- levoetsluis, doe reeds eenige dagen op het kantoor van de coöperatie voor onderzoek aanwezig is, zette pg. Lint^ commissaris van de coöperatie uiteen, dat do administratie in de war is geioopen door manipulaties van den adminietraiteur, den heer P., hoofd van de daar gevestigde bijzondere school. Naar het blad van betrouwbare zijde ver neemt, ia de heer P. in arrest gesteld. Een gekke drukfout in een officieel stuk. Een medewerker van Bat Nbl. hoeft in de Volksraadstukken een ontdekking ge daan, die hem aanleiding geeft het volgende op te merkenHet schijnt op de buitenbe zittingen toch nog Spaanseh toe te gaan. De Regeering kan onmogelijk beweren dat haar dit met bekend is, want ik lees in de ont- werp-ordonnantie tot instelling van een re- igistratiakamer voor geïmmigreerde werk krachten te Medan; IN NAAM DER KONINGIN! De Gouverneur-Generaal van Neder- landsoh-Indië. Allen die deze zullen zien of hooren, lezen, salut doet weten: Dat Hij, het noodig achtend voor het Gouvernement Oostkust van Sumatra en Atjeh en Gajo en Alaelanden van het Gouvernement Atjeh en Onderhoorighe- den voorschriften te geven tot het tegen gaan van het ranselen van arbei ders, en* Het Bat. Nbl. meent en natuurlijk ten reohte dat er „ronselen" moet «taan en vreest nu dat de links-georiënteerdrf wereld- por. «Cl, van ie aankondiging mfeeter zaj maken. ïkii van de pnde garde. Op 85-jarigen leeftijd ia, naar da N. R. ct. meldt, te Rijswijk overleden Saartje Prui kenmaker, ^algemeen bekend onder den naam van Mietje Tollens. In baar prille jeugd ia mj naifielljk nog ais boodschap. me»je workaaam gewe«f bij den dichter Tollens, die to (z .U j womde aldaar op 21 October J856 ia ov.rledmi Hopger winstsaldo uit de Gemeente-Lichtfabrieken. Belangrijke bezuinigingen op het onderhoud van straten. Geen demping van de Nieuwe Haven. Geen gelden uitgetrokken voor den bouw van een vierde bewaarschool. De slechte financieele toestand der Gemeente. B. en W. hebben, we meldden het reeds met een enkel woord, den Raad de begroo ting van 1931, benevens de daarbij behoo- rende bescheiden doen toekomen en deze doen vergezeld gaan van een uiteenzetting over deze late indiening. Zij verklaren dit aldus: Op den 20en September 1930 werd door den wethouder van Financiën aan B. en W. een ontwerp vóór de begrooting voor het dienstjaar 1931 toegezonden, welk ontwerp daarna in een der eerstvolgende vergaderin gen een punt van bespreking uitmaakte. Dit ontwerp bleek een bedrag van 147.461.66 ongedekt te laten en dit be langrijke verschil in ontvangst en uitgaaf gaf meerdere leden van het college aanlei ding een zeeT ernstige bestudeering, zoowel van het ingezonden ontwerp als van de be drijf sbegrootingen in overweging te nemen. Hiervoor was noodig, dat deze bedryfflbe- grootingen werden vermenigvuldigd, waar toe dan ook met den meest mogelyken spoed werd overgegaan. In het tijdvak 1325 October werden deze laatstgenoemde begrootingen succes sievelijk aan de leden van het Dagelijksclie Bestuur toegezonden en, nadat op 21 Oeto ber 1930 by een voorloopige bespreking ii. het college aan een der hoofden van dienst naderp inlichtingen waren gevraagd, werd in een bijeenkomst van 7 November 1930 het ontvangen ontwerp der gemeentelijke begrooting en de begrootingen der bedry- yen, ënz. aan een beschouwing onderworpen. By de gevoerde besprekingen, die in hot teeken stonden het belangrijke verschil in ontvangsten en uitgaven te overbruggen, bleek het noodzakelijk en gewenscht de be grootingen van de diverse bedryven aan de onderscheidene commissies van bijstand te retourneeren, teneinde te doen nagaan of wellicht, met de wetenschap, dat de finan cieele toestand der gemeente een sluitende begrooting voor het nieuwe dienstjaar» met als basis de door den Raad in haar verga ring van 26 Augustus 1930 aangenomen motie-Verkerk-Mr. de Witt Wijnen c.s. noodzakelijk maakte, wijziging van de in deze begrootingen uitgetrokken bedragen mogelijk was, in dien zin, dat, hetzij het de gemeentebegrootftag ten goede komende winstsaldo ware op te voeren, dan wellicht het nadeelig saldo-ware te verminderen. Beperking aan Gemeentewerken. Voör het bedrijf van Gemeentewerken gold in het bijzonder de vraag of, gelet op de vele belangrijke onderhouds- en vernieu- wingswerken, die*f de laatste jarèh waren tot stand gekomdn of hun voltooiing na derden, met het oog op de door de finan cieele perspectieven der gemeente ernstig geboden versobering zonder schade voor een doelmatig onderhoud der diverse objec ten een vermindering van te werk te stellen personeeluitgaven voor materia len te verkrijgen ware, die de voor 1931 in eerste instantie geraamde uitgaven belang rijk zouden kunne'p beïnvloeden. In meerderheid achtten B. en W. het toch mogelijk dat, waar zeer groote complexen van onderhoudswerken straten en water werken op een zoo doeltreffende wyze waren hersteld, respectievelijk geheel ver nieuwd, in vergelyking met voorgaande ja ren met een belangrijk totaal-bedrag aan onderhoudskosten minder zou kunnen wor den volstaan. v Na korter of langer tijd ontvingen B. en W. van de verschillende commissies van by- 3tand de bedryfsbegrootingen terug. De laatste en wel die van het bedrijf van Ge meentewerken, werd by schryven van de commissie van bijBtand d.d. 9 Januari 1931 toegezonden. Onmiddellijk na ontvangst van deze bedryfsbegrooting, die voor de be handeling van de iontwerp-gemeente be groo - ting 1931 van groot belang zoo niet van het allergrootste'belang moest worden geacht, hebben B. en W. de behandeling der begrooting ter hand genomen. Het verdere verloop van de uiteindelijke behandeling en de wijzigingen, die tengevolge daarvan in het van den wethouder van Financiën ont vangen ontwerp voor' de gemeente-begroo ting 1931 zijn gebracht, schetsen B. en W. hier in groote trekken, waarbij zij hunne opvattingen en toelichtingen, inzake de aan gebrachte wijzigingen in dit eerète ontwerp, detailsgewyze ter kennis van den Raad zul len brengen en wel omdat de samenstelling van een sluitende begrooting voor een ko mend dienstjaar, dit jaar in een bijzonder licht moet worden beschouwd. De nieatee wet op de finaniieele verhouding. Ten eerste toch heeft de nieuwe wet op de financieele verhouding tusschen het ryk en de gemeenten de gemeentebesturen, wat de belastingheffing betreft, in een zeer be langrijke mate aan banden gelegd. Was tot dusverre de gemeentelijke in komstenbelasting een bron waaruit de ge meente, bij wyze van spreken ad libitum konden putten, welke feitelijk slechts al léén door een juiste visie op de belangen der gemeenschap grenzen werden aange legd, de nieuwe wet schafte dit middel tot verkrijging der neodige belastingpenningep af en gaf hiervoor een gansch ander steL sel in de plaats, wen stelsel dat meer dan ooit, de gemeente afhankelijk^naakt van de sanctie van hoógete autoriteit. Naast deze gewijzigde belastingwetgeving en de daaruit voortvloeiende beperkingen, diende rekening gèhouden te worden met de bereids door deh Raad ter uitvoering ■V riW* daarvan vastgestelde heffingsverordeningen en last not least, de hiervoren ook reeds aangehaalde motie d.d. 26 Augustus 1930. Met de daarin duidelyk uitgestippelde ge dragslijn was in de aan B. en W. in ont werp toegezonden begrooting geen rekehing gehouden. De totaalcijfers van het ontwerp overschreden de als basis aangewezen cij fers der voor 1930 vastgestelde gemeente begrooting - zeer belangrijk eh waren oor zaak, dat geen overeenstemming tusschen ontvangst- en uitgaafcyfers bestond. Waren zij dus aan de eene zyde begrensd door de nieuwe gewijzigde belastinghef fingsvoorschriften en de dientengevolge door den Raad vastgestelde verordeningen, anderzijds legde de uitvoering van de door den Raad aangenomen motie van de heeren Verkerk-Mr, de Witt Wynen c.s. de ver plichting op aan den Raad een begrooting van Ontvangsten en Uitgaven voor het dienstjaar 1931 over te leggen, die 'Zooveel mogelijk in overeenstemming was met de cijfers van de gemeentebegrooting voor het dienstjaar 1930. De ontwerp-begrooting. By de thans toegezonden óntwerp-begroo- ^ing is hiermede, voor zoover uitvoerbaar, rekening gehouden en tevens met het feit dat in verband met bijzondere revenuen, uit de gewijzigde belastingheffing uit den over gangstoestand voortkomende, minstens het bedrag, reeds in het voorstyl van 5 Augus tus 1930, no. 184, becyferd, èxtra voor vol gende dienstjaren dient te worden gereser veerd. Reserveering." Dat B. en W. hierin geslaagd zijn, moge den Raad blyken uit het onder post 801 ge raamde bedrag ad 78.600.—, hetwelk aan de bestaande reserve wordt toegevoegd, ter wijl bovendien inplaats van, zooals in ge noemd voorstel van 5 Augustus 1930 ge raamd, niet een bedrag van 44.000.—, doch slechts 29.000.— van de bestaande reserve voor het dienstjaar 1931 zal behoe ven te worden bestemd, waardoor in feite deze reserve voor het dienstjaar 1932 93.600.— hooger zal zyn dan het bedrag waarop, nè de vaststelling van de gemeen tebegrooting 1930, kon worden getekend. Bij de verdere uiteenzettingen hopen B. en W. den Raad te kunnen aantoonen, dat hunnerzijds de blik ook op de naaste toe$ komst-is gevestigd. Vermindering van uitgaven en verhooging van inkomsten. Het door B. en W. met de onderscheidene cpmmissies van bijstand voor «le gemeeote- lyke bedryven 'gepleegd overleg, heeft tot de volgende resultaten geleid: 1. de commissie van bijstand in het be heer der Gemeente-Lichtfabrieken diende een gewijzigde begrooting in, Waaruit bleek, dat een winstsaldo tot een bedrag van 26.500.— hooger dan oorspronkelijk be cijferd, kon 'worden geraamd. 2. de Reinigings- en Ontsmettingsdienst had voor een nieuw aan te stellen tweeden opzichter een bedrag van 2100.extra geraamd; de commissie berichtte, dat bij nadere overweging deze uitgave kon wor den afgeVoerd, terwyl tevens op den kapi- taaldienst het bedrag ad 20.000.—, uitge trokken voor den bouw eener garage, met 8000.kon worden verlaagd. 3. de begrooting van het Markt bedrijf bleek ook eenige wijziging te kunnen on dergaan. Afschrijving inrichting veemarkt. De afschrijvingstermijnen van de inrich tingskosten der nieuwe veeiparkt c.a., waar voor in 1926, 1927 en 1930 leeningen werden aangegaan, respectievelijk tot bedragen van 524)00.64.000.— en 49.520.—, zyn oorspronkelijk bepaald op 20 jaren. Gezien wat by soortgelijke bedryven elders ge schiedt, en gelet op de constructie en in ver band daarmede den levensduur dezer wer ken, komt het B. en W. alleszins gemoti veerd voor deze afschrijvingstermijnen te verlengen tot 40 jaren. - De te korte afschrijvingstermijnen belas ten het tegenwoordige geslacht abnormaal. Door deze wijziging worden deze termij nen ook in overeenstemming gebracht met die van andere schulden nog op het bedrijf rustende. door de commissie van bijstand in het beheer der Gemeentewerken werden diverse Wijzigingen voorgesteld. Zij kon met het voornemen van B. en W., de vacature van ingenieur in Alg. Dienst, voorloopig althans, niet weder aan te vul len zij het ook onder een bepaalde res trictie aceoord gaan, terwijl zy ook de meening, dat het instituut van tijdelijke op zichters niet langer moet worden bestendigd dan dringend noodzakelijk is, deelt. Ook bleek deze commissie van oordeel, dat belangrijke bezuinigingen op het onder houd van straten en wegen mogelijk eh uitvoerbaar waren, al gaat zy hierin nieit zoover ais B. en W. zonder schade voor een behoorlijk onderhoud, mogelijk en in ver band met den firtancieelen toestand der ge|- meente, noodzakelijk wordt geacht. Zoo stelde de commissie van bijstand voor vermindering van de aantallen aan te schaf fen meters trottoirband en böchtatukken; verlaging van de posten klinkerbeötrating Vierde Kade, Steijnkadé, Cornelis Ketelf straat, Willem Tom berg- en Hieronymus V» Alphenstraat en Jan Philipsweg, benevens algeheele afvoering- van de posten voor Ver nieuwing van de bestratingen van de De la R« ij laan, Groeneweg, Lange Tiendeweg hoo- en ge- onder en Kattensingel, alles ten laste van de be- grooting <tar gewone middelen. De voorg*. stelde vermindering wegens aan te schaffen materialén enT veraïhaiering en afvoering van bestratingswerken Vbeliepen in totaal een bedrag van ruim |8.000.— Ook stelde zij voor den post aanschaffing straatklinkers, die dit jaar door den direc teur van Gemeentewerken was uitgetrokken tot een aantal van 300.000 stuks (vorig j*ar ifiO.OOO) te verminderen tot 250.000 stuks, tengevolge waarvan het uitgetrokken be drag ware te verminderen met 1300.—. De totale vermindering van den post On derhoud straten en wegen, door de commis sie van bijstand in u^weging gegeven, be liep dus een bedr^fl^L^-ond 20.000.—. B. en W. kwainerm^^^g de conclu sie, dat op dezen posi gelegde ontwerp me^j ger was geraamd dan* langrijke mate bezuinigjj^ wenscht was, en wel om nen: 1. werd over de drie voofl gemiddeld 20 van het genR houdswerk niet uitgevoerd; 2. werd het gewone 'onderhoud van stra ten in 1930 dus exclusief de vernieuwing van bepaalde straten tot een bedrag' van rond 36.000.uitgetrokken; 3. zyn zij van meening, dat voor het ge wone onderhoud geen belangrijk hooger be drag behoeft te worden geraamd dan in 1930 hiervoor was beschikbaar gesteld: a. omdat by verwerking hiervan een doeltreffend onderhoud, gelet ook op het geen in de onmiddellijk hieraan vooraf gaande jaren was uitgegeven, der straten en wegen kan plaats vinden; b. niet uit het oog mag worden verloren, dat gedurende de laatste voorafgaande ja ren voor totale vernieuwing van meerdere straten het onderhoud dier objecten belang rijk verminderd moet worden geacht te zyn. Zij verminderden dan ook de voor dit on derhoud verwerkte hoeveelheid klinkers tot 150.000 stuks (conform de voor 1930 ge raamde hoeveelheid) en in verhouding daar mede: tegels, zand, keien, loonen en vervoer kosten. Zy voerden verder, behalve dé reeds door de commissie van bijstand aangewezen straten, van dezen post af de Vierde Kade (tusschen spoorlijn en Graaf Florisweg;, de Steynkade, de Cornelis Ketelstraat, de Hie ronymus van Alphenstraat (een klein deel' slechts, n.l. dat tusschen de bebouwing aan de Willem Tom bergstraat, niét de nog hieuw aan te leggen gedeelten dezer straat, welke ten laste van het Grondbedrijf worSen uit gevoerd), ^e Turfsingel (d. w. z. het kleine gedeelte dat voor onderhoud was geraamd vanaf het Buurtje tot de Verlengde Vorst manstraat, de Jan Philipsweg en de Stoof steeg. 4 Wat het vernieuwen van straten enz. ten laste, van den kapitaaldienst betreft, stelde de commissie van bijstand voor de Raam (vervangi»g ^eibeatrating door klinkers) en da aanleg van een trottoir langs een deel van den Kattensingel, n.l. vanaf de van Swiétenstraat tot den nieuwen Gouweweg, geheel af te voeren en de bedragen, uitge trokken voor de vernieuwing van straten langs de Vierde Kade (tusschen spoorlijn en Karnemelksloot), de Derde Kade, de Tol lensstraat en den Boschweg, te Verminderen met een totaalbedrag van 1700.waar mede B. en W. zich vereenigden. (Wordt vervolgd). INGEZONDEN. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) De tol op de Haastrechtgche Brug. Mijnheer de redacteur, ncgmaal verzoek ik u gebruik te mogen maken van een plaatsje in uw courant voor het volgende, bij voor- De vergadering Vrijdag 13 dezer te Gouda gehouden, is voor degenen, die belang heb ben bij deze tol, hetzij als tollenaar, of ale betalende overganger, van groote intéressé geweest. Niet zoozeer omdat daar geen re sultaat werd benoiikt, dat kon niet op «en dergelijke vergadering, maar wel, omdat hier is gebleken, dat de opheffing van deze tol, wü ze spoedig plaats hebben, een kwes tie van geld is en niet van meeningsverachil over liet bestaansrecht er van. Men zal nu gaan vergaderen en praten, Gouda zal vragen, de Krimpenerwaardeis, zullen we maar kortweg zeggen, zulke» bie den of weigeren iets te betalen. In het laatr ste geval is de züak uit, als Gouda op haar standpunt blijft staan, want er is gebleken, leend. in het andere geval bestaat er dus kans, dat er na ehkele vergaderingen rugge spraak enz., men h«t eens wordt en de tol wordt opgeheven en in tusschen betalen we maar stilletjes doof tolgeld. En dit gaat niiet, daar hebben we nu juist meer dan genoeg van. We willen van de tol af en spoedig af, want uit de besprekingen is me gebleken, dat er stroomingen zijn, zoo tegenstrijdig in de kwestie van betaling, dat liet vermoeden gewettigd is, da* men het of niet eeng wordt, of maanden lang confereert en intusschen betalen we maar door. Ik ben het Volkomen eens met den heer Van Staal, waar hij mededeelde dat de^Re- goeting veel en veel te lang op antwoord heeft laten wachten en dus deae zaak noo- deloos een jaar is opgehouden, men schijnt in Den Haag, niet doordrongen to zijn van het belang van deze IJsselovergang en de ergernis eh laat die deze tol dagelijks aan honderden bezorgt. Het wil mij voorkomen, dat de oplossing van deze puzzle bij Gouda ligt en wel, waar ceri wethouder vftn financiën, gezien de financieele toestand van de gemeente, moei- tfjk kan komen met een vooretel tot ophef fing van de tol, bij den Raad zelve. Waar volgens de mededeeljngen in die vergadering unaniem de Raad van meening ia, dat {lóze tol moet verdwijnen en rij we ten, dat deze daad, de goedkeuring van da Gouwenaars zou „iet onmogelijk, raadsfracties, een initiatief-vooratel doet tot opheffing van deze tol, als het dan waax is, dït de Raad het hierover unaniem eena ie, zal dan wel uit de debatten blijken, op wel ke wijze men het eens is. Een bedrag van f 17000 jaarlijks uit de ge meentekas - ik heb het idee, dat h«t heel wat meer is, vooral de laatste jaren» kan toAi geen reden zijn Voor een gemeente als Gouda, dié weiken durft aan te pakken, zöo als zij de laatste jaren heeft op touw gezet, die bewondering wekken, om ons, die flen iiandel In Gouda bevorderen, steeds maar weer te ergeren en te laten betalen. Een enkel cijfer kan ik wel noemen, maar verschillende regelmatige tolgebruikers be talen veel meer tolgeld aan Gouda, dan de wegbeiasting per jaar van hun auto be- draagt. Ik heb hooren noemen, dat ér «fjn, die tusschen de f 40 m f 50 per masnd be telen en verscheidene», die de 25 per STADSNIEUWS. Als we verder hooren, dat buisgezinnen zijn, die maandelijks, de gemeente Gouda is soepel genoeg, ze heeft al een maandelijksohe ophaaldienst inge steld, voor de tolgelden, tusschen de f 2 en f 3 betalen, alleen om met een fiets over de brug en de prachtige boulevard, «r voor te mogen gaan, dan kan men ztcih toch wel indenken, dat behalve de ergernis de financieele zijde voor een massa Krimpe- nerwaardere ook een heel ding Is. Vandaar dat de tolbetalers zeggen, hoe lang moeten wyiog betalen Heeren maakt het kort, en Hut al die principes en over- wegingen en groote woorden van geen oent (7even enz maar achterwege en slaat spij kers niet koppen, daar bevordert men liet algemeen belang meer mede, dan maanden lange conferenties over een bedrag. yan deze gelegenheid wil ik tevens gs- bruik maken om te spreken over een per soonlijk feit. Men valt mij de laatste dagen aan, met de bewering: heb maar niet zooveel te zeg gen over de Goudsche tol, jelui Haastrech ten aars heffen ook tol op de brug. Tk moet die goede luiden dezo illusie he laas ontnemen, want die brug is niet van de gemeente Haastrecht, maar van den pol der Stein, die ze heeft overgenomen van de IJsyel Tramweg Mij., toen de tram werd opgeheven en aan welken polder toen het recht van tolheffing is gegeven om de on kosten te kunnen dekken, met de bepaling er jiij., dait ze kon worden aflgekocht, lict- gfoq de gemeente Haastrecht ook doet, door f 4qp te betalen aan den polder, waardoor de Haastrechten aren vrij van bruggeld zijn. A|s men nu nagaat, dat de gemeente Haastrecht, die maar een zijdelingsoh be lang heeft bij d0 brug te Haastrecht, daar de overkant geriieente Reeuwijk is, en de bewonora van Haastrecht weinig over de brug kómen,, bereid is geweest voor de inge zetenen de tol af te koopen, dan moet toch wel concludeer en, dat voor de wel noo- diger brug te' Stolwijkereluis ook wel wat gegeven zal kunnen worden. Men -mar toch zekw ntet vergeten; det letterlijk ieder Ingezetene, van iedere plaats in de Krinipenerwaard, jaarlijks meer of minder aan deze tol betaalt, daar bijna ieder een rijwiel heeft en wel eens naar Gouda gaat. Is het dan zoo vreemd, als de gemeen tekfta iets bijdraagt om die ingezetenen den particulieren uitgaaf te besparen? Gouda let op uw zaak en zak, schaf de tol af, en doe het grootsche gebaar, waar- .over dó heer Kroon in zijn stuk verleden week schreef: Wij Krimpemerwaarders zul. len u dankbaar zijn, maar doe het spoedig J KOEMAN. Haastrecht, 20 Febr. 1931. RECHTZAKEN. De moord op P. C. Lans. Behandeling voor het Bossche Hof. Maandag om 10 uur a.s. wordt voor het gerechtehof te Den Bosch 'n laatste instan tie behandeld de sirafzaak tegen den gewe zen procuratiehouder te Rotterdam. Verdachte werd door de Rechtbank te Rotterdam bij vonnis van 11 Maart 1930 ver- <-ordeeld tot vijftien jaar gevangenisstraf wegens doodslag op Pieter Casper Lans, ge pleegd op 29 November 1928 en wegens valschheid in geschrifte en verduistering. Bij arrest van het Gerechtshof te Den Haag werd voormeld vonnis vernietigd en ver. dachte veroordeeld tot twintig jaar gevange nisstraf Bij arrest van den Hoogen Raad der Ne derlanden van 5 Januari 1931 werd voor meld arrest vernietigd en de zaak verwe zen naar het Gerechtshof te '«-Hertogen- bosch. De zaak werd voor de Rechtbank te Rotterdam behandeld, 11, 12 en 17 Juni; 22j 23 en 26 October 1929 en 25 Februari 1930, Voor het Gerechtshof te Den Haag diende de strafzaak in hooger beroep op 17, 18, 19 en 22 September 1930. Het faillissement van „De Nieuwe Boerhanvc". Thans ook de „Cura" en de heer G, G. Douwen ga Wzn. failliet. De Haagsóhe rechtbank heeft in staat van faillissement verklaard de N.V. Verzeke ring- en Herverzekering Maatschappij „Cu- gevestigd Parkstraat 24a, Den Haag. De naam van deze maatschappij werd den laatsten tijd nogal veel genoemd in verband ir.et de in hetzelfde perceel gevestigde en reetis faillietverklaarde verzekeringsmaat schappij „De Nieuwe Boerhaave" Tot, rechter-ooipmissaris werd benoemd mr. Klomp en tot curator nir.,A. F. Viisaer van IJzenjdoorn. De Haogóche rechtbank heeft voorts in staat vai\ 'faillissement verklaard den heef G. G v Dcuwenga Wzn., directeur van de thans gefailleerde verzekeringmaatschappy Dé Nieuwe Boerhaave en van de nu Oven- eens gefailleerde N.V. Verzekering- en Her erzekering Mij „Cura". Tot reohter-commissaris werd benoemd mk. -ff Boom en tot curator mr Van Hee- GOUDA, 20 Februari 1931. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente is by eengeroe pen op Maandag 23 Februari 1931, des na middags te 7% uur. Aan de orde komen de volgende punten: 1. Het voorstel tot verhuur van een ge- rioleerde zijl achter de Doelestraat aan Mej. W. van Eijk en den heer W. van Oos ten. 2. Het voorstel tot overname van stoe pen aan de z.g. Korte Raam. 3. Het voorstel tot vaststelling van ver ordeningen op de heffing en invordering van schoolgeld voor het openbaar voorbe reidend lager onderwijs in deze gemeente. 4. Het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden, ex art. 72 der L. O.-wet 1920 'oor de R. K. scholen aap de Spieringstraat 16 en 18. 5. Primitief kohier Hondenbelasting '31. 6. le Suppletoir kohier schoolgeld Gym nasium. 7. le Suppletoir kohier schoolgeld der inrichting tot opleiding van onderwijzeres sen en hoofdonderwijzeressen aan een be waarschool. 8. Af- en overschrijvingen, begrooting dienst 1930. 9. Het voorstel betreffende een adres van den Goudschen Bestuurdersbond i.z. de wettelijke regeling van de werkloosheids verzekering. 10. Het voorstel inzake de steunverlee- ning aan werkloozen r en verder voorkomende zaken. Een adres van den Bond van Nederl. Onderwijzers, afd. Gouda. De afdeeling Gouda van den Bond van Ned. Onderwijzers heeft zich met een adres gewend tot den Raad, waarin uiteengezet wordt dat met groote teleurstelling is kenv nas genomen van het voornemen van B. en W. om op de begrooting „voor 1931 geen post voor te stellen voor den bouw van een vierde bewaarschool. Den Raad wordt dringend verzocht de gelden wel beschikbaar te stellen en ten •poedigste met het bouwen - van de school en aauvang te maken. Jaarvergadering afdeeling Gouda der Nederlandache Reisvereeniging. In Café „Centtal" werd gisteren de jaar vergadering van de afd. Gouda der Nederl. Reisvereeniging gehouden. De voorzitter, de heer Meulman, opent de vergadering en spreekt er zyn voldoe ning over uit, dat, al is de opkomst niet groot, er toch nog meerdere leden zyn op gekomen. Hij geeft daarop den secretaris, den heer Broeke, gelegenheid de notulen van de vorige vergadering voor te lezen. Deze wor den ongewijzigd goedgekeurd. Na behande ling van enkele ingekomen stukken, brengt de secretaris verslag uit over het afgeloo vereenigingsjaat. Daarin wordt herin nerd aan de strubbelingen in de N. R. V., waarvan in de afdeeling Gouda weinig is gemerkt, omdat de leden blijkbaar het volle vertrouwen in het bestuur hebben, en slechts in geringe mate op de ledenvergaderingen komen. Toch had het bestuur meer mede leven van de leden verwacht; hoop op ver betering wordt uitgesproken. Het ledental der afdeeling daalde van 433 op 423, te wij ten aan vertrek van leden naar andere plaat sen. In de vacature van den heer v. Beekum, die nog eens werd herdacht, werd gekozen de heer Kroon. Om de ledenvergaderingen aantrekkelijker te maken, werd de vorige gevolgd door een lezing van den heer Hagedorn met licht beelden; getracht zal worden, zoo voort te gaan. Van de afdeelingstochtjes is doorgegaan een reis naar de Antwerpsche tentoonstel ling, terwijl ook werd deelgenomen aan de generale in eigen land. De jeugdherberg hier ter plaatse werd door de afdeeling gesteund. T)e Tiroler- avond was een succes. De voorzitter brengt den secretaris dank voor zijn keurig jaarverslag, waarmede de vergadering instemde. De rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Klaarenbeek, was door de kascommissie nagezien en in orde bevonden. De penningmeester wordt voor zijn beheer gedechargeerd. Aan de orde kwam daarop de periodieke bestuursverkiezing. Vacatures de heeren Klaarenbeek en Krom. Beiden werden bij acclamatie herkozen. In de kascommissie 1931 werden benoemd de heeren v. Hoorn, v. d. Land en Stilting; als plaatsvervangsters de dames de Klerk, v. d. Land en de Weger. Hierop werd door den heer v. Hoorn, die met den heer Krom als afgevaardigde der afdeeling Gouda algemeene vergadering der N. R. V. op 19 en 20 December bijwoon de, verslag van deze vergadering uitge bracht. De voorzitter bracht daarvoor den heer v. Hoorn dank, en sprak de hoop uit, dat dy heer v. Hoorn nog meermalen bereid ge vonden zal worden, de afdeeling te verte genwoordigen. Hij stelt voor de heer van Hoorn, met den heer Krom als plaatsver vanger, als afgevaardigden voor de e.k. al gemeene vergadering te benoemen. Er worden van de zijde van het bestuur nog enkele andere namen genoemd, doch tenslotte worden beide genoemde heeren benoemd. Beiden nemen het aan. De heeren Meulman en Krom worden ver der nog benoemd in de commissie voor af- deelingstochtjes. Bij de rondvraag deelt de heer Meulman mede, dat op 15 AP1"1 een Oostenrijk- sche avond zal worden gegeven, in samen werking met de Sociëteit „Ons Genoegen". Nadere mededeelingen komen in een der e.v. nummers van „Reizen en Trekken". De aan wezige leden worden verzocht reeds thans andere leden op te wekken, dezen avond vrij te houden. De commissie voor afdeelingstochtjes zal voorstellen of plannen vón de leden gaarne in ontvangst nemen. De heer Meulman hield daarop, door mooie lichtbeelden verduidelijkt, een onder houdende causerie over sjjn reis naar Kuf- steln, waarvoor hij het initiatief had ge nomen bij het bezoek van de Tiroler stu denten aan Gouda. De vlotte reisbeschryving, aangevuld met vele historische bijzonderheden van de be zochte plaatsen, viel zeer in den smaak, en de heer Meulman had een harteiyk applaus in ontvangst te nemen. De heer de Ruwe, die zich bereidwillig had belast met de bediening van de door hem beschikbaar gestelde lantaarn, werd hiervoor door den voorzitter dank gebracht. De vergadering werd hierna gesloten. Ledenvergadering Coöp. Tuiniersvereeniging. Gistermorgen is in „Concordia" alhier, de „ledenvergadering der Coöp. Tuiniersvereeni ging „Gopda en Omstreken", welke twee weken geleden was geschorst, voortgezet. Thans waren aanwezig 162 leden. Na een kort welkomstwoord stelde de voorzitter onmiddellyk aan de orde een door den heer A. Molenaar ingediende motie, waarin in afkeurenden zin wordt gesproken over het besluit van het bestuur, na het overly den van den heelf A. Hendrikse ge nomen, om de functie van veilingmeester te doen uiteenvallen in: le een van eersten boekhouder, 2e een van verkooper en 3e een van betaalde kracht aan het loket. Na ampele bespreking heeft de heer Mo lenaar zyn motie ingetrokken, onder voor waarde, dat een commissie zou worden be noemd, welke zal moeten onderzoeken hoe de leiding der vereenigihg het best geregeld kan worden. Aan zyn verzoek werd gevolg gegeven en een commissie samengesteld. Zitting kregen hierin de heeren J. Frede- rikse en F. van Leeuwen voor het bestuur, R. Hendrikse, A. Molenaar en W. J. Blom voor de leden. De commissie zal volgend jaar rapport hebben uit te brengen. De voorzitter deed nog mededeelingen be treffende het uniforme gewicht en de mi nimumprijzen. De laatste zullen eenigszins worden verhoogd. By de rondvraag werd de wenschelykheid uitgesproken om ten opzichte van het af slaan by het veilen een betere regeling te treffen. In ieder geval zal een persoon, die van begin tot einde de veiling bywoont, de klok moeten bedienen. Nadat nog enkele zaken van huishoude lijken aard waren behandeld, werd om half een de vergadering gegoten. Natuurkundig Genootschap. Wy herinneren onze jlezers nog even aan de lezing over „Methoden ter omschrijving en herkenning van hyt karakter", welke Prot pr,. J.Waterink iHedenavond in „De Réunie" voor het Natuurkundig Genoot schap houdt. Opening Kleedingmarfazyn „Elegant". Morgen, Zaterdag, opent de heet J. I. van der Veer A. L. Jzn., een nieuw klee- öingmagazijn aan den Kleiweg 54. Het daar ter plaatse gestaan hebbênde oude perceel is geheel verbouwd en tot een modern win kelhuis ingericht, met fraaie eiken etalage kast met mooie bovenverlichting. In dit keurige magazy'n hééft de heer J. I. van der Veer een groote collectie heeren- kleeding in voorraad, die in kwaliteit en prijs moet wedyveren met hetgeen ook door de grootste magazynen elders geboden wordt. Men moet de etalage maar eens bezien! Geslaagd. JBy de op 10 Febr. 1.1. gehouden examens vanwege de Vereen, van Handelsscholen in Nederland zyn geslaagd: de dames J, Streefkerk te Schoonhoven, A. Spek te Haastrecht, C. Sanders te Gouda, M. v. d. Klis te Oudewater en de heeren A. Mooten te Moordrecht en Bouwmeester te Schoon hoven. Deze candidaten genoten hun oplei ding aan de Pontschool te Gouda, Westha ven 45. Agenda. 20 Febr. 8 uur. Soc. de Réunie. By«m komst Nat. Genootschap. Spreker Prof Dr. J. Waterink. 21 Febr., 8 uur. Zaal Kunstmin, Soc. „Ons Genoegen". Feestavond Goudsche H. B. S. Vereeniging. 23 Febr., 7V4 uur n.m. Raadzaal Stadhuis. Gemeenteraad. 24 Febr., 8% u. Soc. de Réunie. Volksuni versiteit. Liederenavond Mevrouw Rélie Rimathé. 25 Febr., 2.V» u. njn. Officieele ingebruik stelling van het eigen gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Apotheken. De apotheek van Mevr. de Wed. Teepe, Gouwe, zal tot en met 20 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Houtzagerij afgebrand. By Hern green's bedryf. Zaagmachines vernield. Ongeveer 40.000 schade. Gisteravond heeft alhier een ernstige brand gewoed in een deel der gebouwen van de G. F. W. Herngreen's Fynhouthandel aan het Goudsche Rjjpad. Toen om zes uur het personeel der firma het bedryf verlie bevond zich alles in de beste orde en nog geen uur later sloegen de vlammen uit de zagerij, welke tevens^ als machinelood3 dienst doet. Vrijwel onmiddellyk na.het uitbreken van den brand wapen de twee motorspuiten ter plaatse, die echter tegenover de geweldige vuurzee, welke ver in den omtrek zichtbaar was, weinig vermochten uit te richten. Naast de zagery was een groote hoeveelheid hout opgeslagen, die eveneens gevaar liep al spoedig zag de brandweer zich dan ook genoodzaakt zich te bepalen tot het nathou den van deze stapels. De zagery lag reeds na een uur geheel in puin, terwyl mede alle hierin ondergebrach- ten houtzaagmachines en gasmotoren wer den vernield. Met veel moeite slaagde men echter in, ook dank zy de gunstige wind richting, den brand tot de zagery te beper ken. Wel bleek het noodig de houtstapels voortdurend nat te houden, doch gevaar voor uitbreiding van het vuur bestond er niet meer. Naar de directie meedeelt, bedraagt de schade ongeveer 40.000.welke gedeel- teiyk door verzekering wordt gedekt. Of het bedryf door een en ander stagnatie zal ondervinden, kon men nog niet mededeelen. De firma beschikt over groote voorraden, welke gespaard zyn gebleven, zoodat (le leverantie van hout vermoedelyk normaal voortgang zal kunnen hebben. j Bevolking. Op 1 Januari 1930 bestond de bevolking uit 17.259 personen. In den loop van liet jaar vermeerderde zy door geboorte met 481, door vestiging met 1251 personen, ver minderde door overiyden met 174 en door vertrek met 1165 personen, zoodat de be volking in den loop van het jaar toenam, met 393 personen en dus op 1 Januari 1931 17.652 bedroeg. BERKENWOUDE. Donderdagmorgen zou de jongeheer Jac. Bouwman alhier in de garage een auto schoonmaken. Door de auto op gang te nia- ken in de dichte garage, werd hy bedwelmd door de dampen uit de afvoerpyp. Zyn broer, hiërby tegenwoordig, ging om hulp en men slaagde er in hem weder tot bewustzyn te brengen. Een ongeluk dat nog goed afliep. BODEGRAVEN. De jaariyksche uitvoering van „Zanglust" onder leiding van den heer K. J. de Beun, werd ji.% Donderdagavond gegeven in het Zuid-Hollandsch Koffiehuis. Zoowel de koor nummers als de soli en ook het kwartet en duet, alsmede het vrouwenkoor werden goed uitgevoerd. De heer v. d. Most dankte voor het goed uitgevoerde programma. De zaal was dicht bezet en nog geruimen tijd bleven nog velen gezellig by een, waar- by menige dans werd gemaakt. BOSKOOP. De geheelonthouderstponeelvereeniging „Den Zwakke tot Steun" heeft voor een goed gevulde zaal van hotel Klaassen een too- neelavond gegeven. Opgevoerd werd het too- neo.lstuk van Herman Heijermanu „Het ze vende Gebod", Daar de vereeniging over zeer goede krach ten beschikt,, werd het stuk correct en goed gespeeld. Er werd met groote aandacHt ge- luwterd. Het applaus pa elk bedrijf waa dan ook wel verdiend. In hotel „Neuf" heeft de jaarvergadering plaats gehad van de schaakclub „Inter Nos' Na het voorlezen van de jaarverslagen werd ■ergegaan tot bestuursverkiezing. Herko zen werden de heeren W. de Ruijter, Sijtsema, H Trimp en J. P. C. Bouwman. Besloten weid om over te gaan met het aonkoopen van 6 schaakborden, noodzake lijk voor de conipetitie8 van den Nederland- soheiv Schaakbond. Chr. Zangvereeniging „Hossanna' jeugddamleekoor heeft onder leiding va® den directeur, den heer J. v. Beek uit Woerden in de Ned. Herv. kerk een zanguitvoering gegeven,. Medewerking werd verleend door mejuffr Hijkoop van Gouda, sopraan e® de heeren J. Erkelens, piano en J. van Beek, caJlo. Het goed verzorgde programma weird tot i de puntjes keurig en Vlot uitgevoerd Het was een genotvolle avond. Op de alhier gèhouden bloemenveiling werd voor le srt witte seringen per tak be taald 10—15 et., 2e srt brachten 6—8 op. Cerasus Hdsabura fkera) per tak le srt. van 4 Ct„ 2e art. 29 ct., Prunuatribola per tak le srt. 913 ct. REEUWIJK. Als byzonderheid kan gemeld worden, dat by den heer Verburg, veehouder alhier, een zog 22 biggen ter wereld bracht, waar van er nog 20 in leven zyn. De pry8 van de melk in deze gemeente is met drie cent per liter verlaagd, zoodat ze nu gebracht is van 13 ct. op 10 ct. Geruimen tyd geleden ds door de Onder linge Brandverzekering Reeuwijk en Om streken besloten aan de Gemeente een sub sidie van 500.te geven by aanschaffing van een motorspuit. Tot op heden was dit nog niet geschied. In de heden gehouden ledenvergadering der Onderlinge Branweer verzekering werd alsnog besloten deze sub sidie onder zekere voorwaarden te zullen uitbetalen. Op 7 Maart a.s. zal in het Stationskoffie huis te Gouda worden aanbesteed het onder houden bestrating van den straatweg Gou da—Bodegraven. Op 28 Femruari a.s. zal de aanwyzing plaats hebben. Inlichtingen zyn te bekomen by den opzichter Verschuur alhier. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Johanna, d. v. W. van Roon en J. H. Hey. Cornelis* z. v. K. van Roon en M. van Dam. Elisabeth Johanna, d. v. A. J. Koot en M. van Ryn. Jan Adriaan z. v. J. Verschuur en B. van Zyi. GETROUWD: D. Slappendel en T. de Knikker. OVERLEDEN: Cornelia Marrlgje Hagen, 8 dagen. Willem de Mik, 62 j. Mat- theus Johannes Moon, lö mnd. Arie van Hanswyk, 84J. LUCHTVAART. De poBtvhichten op Itidië. De P.H.-A.F.O. Mi Popelln over de- kop gerisgen. Bemanning onge deerd. Heft postvliegtuig, de P.H.-A.F.O-, dat gis terochtend naar Indië vertrokken is, heeft bij Popelin (in Tajecho-SloWakije een nood landing gemaakt en l» daarbij over don kop geslagen. Versbheiden uren hadden Frijns on Both al boven de wolken en boven den miat geze ten, zoo lang, diat zij het beter oordeelden om maai te trachten onder het zware wol kendek te komen en e#n landing' uit te voe ren teneinde zich te kunnen ortWlteeron. Onder de wolkenlaag gekomen, bleek de geheeWaarde met een sneeuwlaag bedekt te zijnyFrijns koog voor zijn landing een veldje er zoo op het oog van boven af ge-ai en, fiterst geschikt uitzag. Maar bij het landen bleek de sneeuwlaag veel ongerechtigheid te bedekken, althans bij het inkomen van lvet terrein heeft de machine blijkbaar een of ander obstakel geraakt en is over den kop geslagen. De bemanning bleef bij dit ongeval geluk, kig volkomen ongedeerd. Hoe het vliegtuig beschadigd te, valt hog niet te vernielden, daarover ontbreken nog de gegevens. Poptal in l igt in Tsjecho-Slowritije nabij de etad Neuhans De K. L. M. nam direct liet besluit de P.H.-A.E.Z. in gereedheid le brengen. Met dit vliegtuig zal Smirnoff morgen naar Wee- nep vliegen. Debemanning van de P.H.- A T.O. zal zioh héden met de post naar Wee- nen begeven en met dit vliegtuig de reis voortzetten. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum. 5.15 Concert; 7.05 Cur sus 7.46 Gramofoonplaten8.01 Kerkge schiedenis, 8.30 Concert; 9.00 Cursus; 9 30 Voortzetting concert; 10.15 Voordracht; 10.45 Gramofoonplaten; 11.00 id. Huizen 5.00 Cursus handenarbeid 5.30 Orgelconcert, 7.00 Eng cursus; 7.20 Causerie 8 00 Concert en lezing; 10.45 Gth- mofoonplatéu. Daventry *.50 Populair concert; 7.00 Gramofoonplaten, 8.09 Vaudeville; 9.55 Con cert. 11.20-12.20 Dansmuziek DRAADLOOZE DIENST. De stoomtrawler IJmuiden No. 157 gezonken. IJMUIDEN, 20 Febr. Hedenochtend ver keerde de stoomtrawler IJmuiden no. 157 in nood. De sleepboot „Oceaan" van de firma Doeksen en Drost is op het noodsein ter assistentie uitgevaren, doch kon geen hulp bieden, en is onverrichter zake te Terschel ling teruggekeerd. De trawler is geionken, de bemanning is gered door een Duitsch stoomschip, dat de reis na^r Hamburg heeft voortgezet. Een gewezen landbouwereknecht verdacht van brandstichting gearresteerd. In den avond van 7 Febr. brak in de voor raadschuur van deai landbouwer Timmer man te Bakel bij Roermond brand Uit. Na een ingesteld onderzoek door den gemeente veldwachter en de marechaussees te Bakel bleek, dat hier brandstichting bad plaats gehad. De vermoedelijke dader C. C-, gewe zen landbouwereknecht van Timmerman, is door de politie gearrestewid. C. C. die niet uit deze streek afkomstig is, is na de brandstichting te hebben be kend, overgebracht naar het huis van bewa ring te Roermond. WISSELKOERSEN. 19 Febr. 20 Febr. Ofticiieal. Londen 12.10| 12.10^ Berlijn 59.23$ 59.23 Parije 9 77 9.77$ Brussel 34.74 34.75$ Zwiteerland 48.09 48.07 Weenen 35.02$ 35.05 Kopenhagen 66.65 66.67$ Stockholm 66.72$ 66.72$ Oslo 66.67$ 66.67$ New-York 2.49$ 2.491 Madrid 25 57$ 26.08$ Milaan 13.04$ 13.04$ Praag 7.37 7.37 Prolongatie J—1 Beursoveriicht. De Ameterdamsche beurs was bij de ope. ning goed gestemd, de vaste houding van Wallstreet was oorzaak van een gunstige tendenz. Nadat de noteeringen aanvankelijk aanmerkelijk boven de vorige prijzen waren geweest, trad een algemeene reactie in. De geheele koerswinst ging echter niet verlo ten, De locale markt werf) onaangenaam verstoord door het bericht dat de werktijd bij Philips weer is «ingekrompen. Unielevera 7etten boven 200 in maar spoedig had een reactie plaats. Aku's hadden va» aanbod te lijden en boekten dientengevolge een verliee. Acooustiek waren lager. De oli-amarkt was stil. Koninklijken ble ven prijshoudend op pl.m. 310. Buikerwaarden werden op beperkte echaal (ingezet vielen over de geheele linie terug. Benemhahs waren willig. Rubheraandeelen waren goed prijshou dend. Mijnwaarden en Bch^epVaartaandeelen lagen gehpel verwaarlootóf RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 20 Februari, j Verwachting: Matige tot krachtige j Zuidelijke tot Zuidwestelijke wind. Betrok ken tot zwaar bewolkt, waarschijnlijk regen. Zachter.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2