r” ijs LJzn. SE 3T IEN IDE tl burg vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex. Deze BAHLMANN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17812 Zaterdag ?2l"Februar*i 1931 68«|laargang Hl TRECHT BEL OP 2084 ModslwisichiriFa. J. l.t Struin irt FEBRUAKl AANBIEDIN8EN >atls EDE d Losse bladen uit het Dagboek van een Gouwenaar. De benoeming van den Gecommitteerde bij de Waterleiding Mij. ENGELSCHE MANTELS Tweed-, Zijde- en Stoffenjaponnen komt in BERGAMBACHT, BERKENWOUDE. BODEGRAVEN, BOSKOOP, 'GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NTEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. glazen dakpannen Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen 4 h VOOR HET a.s. VOORJAAR „Bescheidenheit ist eine Zier...!" i J meer van niet de ingekomen adressen te he- >rl|en i van Een „misdadige" bepaling die rustig blijft staan. Als dat nu toch zoo’n misdadige bepalinj; is, die de Gemeente voor belangrijke ver liezen zou plaatsen, dan had toch zeker geen sit dat de gemeen- ing voor een obli eën, voor het ge ilen tegen 100 '/o GOUDA Zwanen- itergr. 98, Wethouder van Staal buiten de deur Wethouder Donker krijgt de erfenis SCHITTERENDE COLLECTIE PRACHTVOLLE MODELLEN IN: Heftige tooneelen. De Voorzitter en Wethouder Van Staal. Er hebben deae beide avonden nog al eens schermutselingen in den Raad plaats gehad, in hoofdtaak tusschen den wethouder Van Staal en den voorzitter, wethouder Donker. De w.n. voorzitter houdt de teugels strak in handen, wat den wethouder Van Staal gansel) en al niet naar den zin is, en waar uit telkenmale heftige uitvallen voorkomen. In de Woensdagavondritting werd het den voorzitter ineens zoo machtig dat hij pardoes de vergadering sloot. Tot groote woede van wethouder Van Staal, die voornemens was tegen zijn collega van sociale aangelegen heden van leer te trekken. Verheffend zijn dergelijke demonstraties zeker niet. -J- Van Staal’s glorie!! Het brandkranenrapport is aangevoerd tot Van Staal’s glorie. Weet men dan met dat de vorige opperbrandmeester aan ue brandkranen niet zoodanige waarde toe kende als zijn opvolger, die het noodzake lijk vond ze op stel en sprong te doen ver vangen? En men kan toch zeker niet be weren dat de heer Van de Ven voor de brandweer niet de uiterste zorg heeft gehad, heelt hij deze niet zonder extra kos ten in goeden staat gebrachtDe vernieuwing van het geheele buizen net op korten termijn is ook als een successtuk van den gecommitteerde naar voren gebracht, waarbij de „rotte buizen’’, die door het deskundige lid, de heer Muijl- wijk, niet-rot zijn verklaard, opnieuw opgeld hebben gedaan. Voorts is als zaak van be- teekenis aangehaald dat Gemeentewerken veel meer voor de bestratingen heeft ont vangen dan vroeger, waarbij volstrekt niet is gedacht aan de bepaling in de concessie, die spreekt van een vergoeding van 2.50 per M2, voor eersten aanleg, doch waarbij in Juli 1922 is vastgelegd dat bij het leg gen van hoofdbuizen 1.50 per M2, zou worden gerekend, waartoe B. en W. volgens de concessie de bevoegdheid hebben. Wan neer Gemeentewerken nu den topprijs heeft berekend, dan heeft de Gemeente daardoor natuurlijk een veel hooger bedrag ontvangen, maar of die berekening nu op grond van de bestaande bepaling te verdedigen is, is een 'andere zaak. Wij treden daarover niet in beoordeeling, dat is een aangelegenheid van technischen aard, maar als die berekening juist is, zou het toch wel eens aardig zijn na te gaan wat de herstratingskosten per M2, geweest zyn van het leggen van den te lefoonkabel, nog kort geleden. Wij hebben er vorig jaar eens naar geïnformeerd en de ons toen genoemde prijs was 5 0 cent, één vijfde van dien welken aan de Water leiding Mij. in rekening is gebracht. En voor herstratingswerk op straten en wegen voor particuliere aannemers, moet een tarief gelden van 25 a 30 cent'. Maar bij het leggen van den telefoonkabel be stond niet de verplichting dat Gemeente werken de herstrating moest verrichten. Misschien zit hierin de verklaring van het zoo enorme verschil. Te eenigertijd kan dit misschien een* blijken. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorenda tot dan besorgkring) 1—5 regel» 1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bazorgkring- 1—5 regel» 1.55, elke regel meer 0410. Ad verten tién in bet Zaterdagnnmmer 20 cL bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t 1—4 regel» elke regal ®ear /MOL Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereducearden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen werden ingezonden door tuzshhenkonurt van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. fiOtm COURANT. van Commissarissen der Waterleiding, waar deze niet de bewijzen hadden overgelegd waaróm de heer Van Staal als gecommit teerde niet deugt. Niet de Waterleiding Mij. maar de Raad beslist. Zou de heer Zanen nu meenen dat cr eenig lid van den Raad bereid zou zijn alleen op gezag van deze commissarissen den ge- meentelijk gecommitteerde overboord te zetten? Dat is natuurlijk een dwaasheid. Geen enkel lid van den Raad is daarvoor te vinden. Een dergelijke onderstelling wekt den schijn alsof er aan deze benoeming niets is voorafgegaan. Maar bovendien, m den bewusten brief van Commissarissen, die w'y onlangs ook hebben gepubliceerd, is toch ook niet te lezen dat Commissarissen der Waterleiding Mij. hun gezag aan den Raad willen opleggen De bevoegdheid om een gecommitteerde te weigeren hebben Com missarissen immers niet. Wij kunnen in hun schrijven dan ook niet anders zien dan hun 'bedoeling om duidelijk kenbaar te maken aan den Raad, welke verhouding er tusschen het bestuur der Waterleiding Mij. en den gecommitteerde Van Staal bestaat. Het is de taak van den Raad, die het voor de benoe ming verantwoordelijke college is, na te gaan hoe een zoodanige verhouding is ont staan, om op grond daarvan zyn oordeel uit'te spreken. fl I I- Maandag 16 Februari. Ik ben gewoon aan mijne dagboek bladen steeds naar waarheid alles toe te vertrouwen wat my alzoo over komt en vooral datgene wat in my omgaat; ge dachten en verlangens, zoo goede als verkeerde. Het tis n.l. mijn vaste voor voornemen in dit belangrijke boek eigen handig alles te verzamelen wat betrekking heeft op mijn karakter en persoonlijk heid, zoodat de biograaf, wien het later gegeven zal zijn mijn levensloop te be schrijven, daaruit een schat van waarde volle gegevens kan putten. Het is daarom dat ik met groote zorg vuldigheid de volgende regelen neer schrijf, want het zou verschrikkelyk zijn indien mijn toekomstige levensbeschrij ver andere dan uitsluitend edele motieven zou aanvoeren ter verklaring van de houding, die ik inzake de quaestie die ik hieronder schets heb aangenomen. Het is waar, ik beken het ronduit, dat ik de laatste dagen danig uit mijn hu meur geweest ben. Mijn omgeving heeft dit terdege opgemerkt, want Aligonda, mijn bejaarde huishoudster, verklaarde mij ronduit „alsdat er tegenwoordig geen land meer met meheer te bezeilen was”, dat „die akelige polletiek de oorzaak d'ervan is, dat iemand gestadig aan de senuwe gaat lyen”, en dat „soo iemand niks waard meer is voor zijn partekeliere omgeving of voor zijn gezin” dat ik niet heb!). Ook Jacobus Koperwiek, de boekhou der, merkte mijn ontstemming op en vol gens zijn gewone kruiperig-listige manier te werk gaande, trachtte deze somtijds vlegelachtige jongeling my hedenmorgen toen ik het gebruikelijke kopie koffie te zamen met hem gebruikte, uit te hooren. „Het is te hopen,, zoo begon Koper wiek „dat de Burgemeester spoedig weer de Gemeenteraad zal kunnen voor zitten, want als het zoo doorgaat wordt het hier nog een bezienswaardigheid, het is droevig zooals het er toegaat” hier knikte ik toestemmend, hetgeen den kwa jongen blijkbaar den moed gaf vervol gens quasie-belangstellend te vragen: „Hoe komt het toch, mynheer Bottelaar, dat uwe handteekening niet voorkomt onder het gewichtige adres van vooraan staande Ooudsche ingezetenen handelen de over den toestand bij ons Gemeente lijk Archief?" De zoetsappige schelm keek mij hierbij zoo onschuldig mogelijk aan m ik had groote moeite om een driftbui te onder drukken, want inderdaad raakte hij hier het teere punt. Ik bedwong mü evenwel en antwoordde op waardige wijze. „Koperwiek, het is mijne vaste over tuiging, dat de particulier niet egoïstisch mag zijn waar het ’t algemeen belang betreft. Steeds {tracht ik in die gevallen waarin een conflict tusschen het laatste en het eigenbelang onvermijdelijk is, de zijde te kiezen van de gemeenschap. Zoo ook hier. Gij weet dat ik het zeer betreur de toen men ons archief plotseling naar •den Haag heeft weggevoerd, want daar door werd mün hartewensdi om de De lijfwacht in ’t geweer. Ook is het begrijpelijk dat de gansche sociaal-democratische lijfwacht van zeven, hetzy sputterend, interrumpeerend of ver dedigend is opgetreden om de positie van hun hoofdman te redden. Geen bijstand in de ure des gevaars zou als lafheid of ver raad kunnen worden gequalificeerd. Onverklaarbare houding van den heer Zanen. Maar onverklaarbaar lykt ons de houding van den heer Zanen. In een kort, zakelyk betoog verklaarde deze niet bereid te zijn den heer Van Staal uit te werpen gezag JAN VANDKRLAND MARKT2 - GOUDA Steun voor werkloozen en Politieke actie. De regelingen door den Minister aango- geven voor de uitkeering van steun aan werkeloozen heeft Maandag en Woensdag den Raad aanleiding gegeven tot langdurige discussies, en nog al heftige tooneelen bij wijlen. De wethouder voor sociaie aangelegenhe den, de heer Koemans, die er bijzonder veel werk van maakt om te trachten den werk- loozen, wier aantal zoo aanzienlijk is ge worden. te steunen zcoveel in zijn vermogen is binnen de normen door de Regeering aan gegeven, heeft van zijn pogen niet veel ge noegen beleefd Zooals men weet wordt er van de zijde der S.D.A.P. en de moderne vakbeweging al geruimen tijd een actie gevoerd om meer te vragen dan er gegeven kan worden. Adressen zijn gericht aan den Raad, verga deringen daarvoor belegd en demonstraties van werkeloozen zijn georganiseerd oni aan die actie kracht bij te zetten, ze meer in druk te doen maken. I Aun naijvea- om meer te willen vragen dan een ander ontbreekt het bij de S.D.A.P. niet. En het ia duidelijk dat hetgeen door de gemeente Goude wordt gedaan, niet vol doende wordt geacht,, waardoor de moeiten en zorgen voor de werkloozen ook niet of slechte ten deele worden gewaardeerd. Dat het bij den wethoudfer Koemans en zijn katholieke fractiegenooten niet in goede aarde is gevallen dat de S.D.A.P. op derge lijke wijze optreedt is duidelijk. Het i8 dan ook volkomen begrijpelijk dat eerst de heer Heerkene, en vervolgens an dere leden dier fractie met den wethouder Koemans, daartegen te velde zijn getrokken. In een keurig betoog heeft de heer Heer- kens de soc.-dem. leden er op gewezen dat hun geheele actie voor de werkeloozen is een politieke actie. De ellende der werk loozen wordt uitgebuit voor politiek gewin voor de partij. Want ook de S.D.A.P. en de G.B.B. weten zeer goed dat het bereikbare ar. Gouda wordt verstrekt. Het overvragen is dan ook bestempeld als communisten vrees. Dat heeft ook wethouder Koemans in een goed geargumenteerd betoog den sociaal democraten duidelijk gemaakt. Deze wet houder heeft er zelfs op gewezen dat den werkeloozen mededeelingen zijn gedaan in de vergadering, omtrent uitkeeringen elders, die met de waarheid in strijd zijn, waardoor bij de mensohen ontevredenheid wordt ge kweekt. J Na twee avonden is de Raad over het vraagstuk, dat zeer moeilijk is, nog niet uitgepraat. De werkloozen zijn daarvan ech- tei niet de dupe Maandag komt de Raad alweer bijeen om over de voorstellen van B. en W. naar aan leiding van slissen. Wethouder Van Staal heeft als gecom mitteerde der Gemeente by de Goudsche Waterleiding Maatschappij de bons gekre gen. Het was' te verwachten, dat de Raad, die Maandagavond voor deze benoeming werd gesteld, dezen gecommitteerde de deur zou wijzen. De manier waarop hy is opgetreden heeft hen, die zich indertijd door zyn sciiy’n- argumenten hebben doen beïnvloeden, van hem vervreemd. En bovendien de politieke steer, welke er is ontstaan, heeft .ie groote meerderheid doen besluiten den wethouder- gecommitteerde Van Staal alle vertrouwen verder op te zeggen. De persoonlijke ver klaring van wethouder Donker, die wethou der Van Staal nog voor korten qjd als ge committeerde wenschte, maar hem thans verwierp, laat aan duidelijkheid niets te wenschen. Dat Mr. de Witt Wijnen terstond by het aan de orde stellen van het punt, onomwon den verklaarde op grond van de bekende argumenten den wethouder Van Staal niet meer als gecommitteerde te wensenen, is volkomen, begrijpelijk. Deze toch neeft her haaldelijk en herhaaldelijk zyn ernstige grieven tegen dezen gecommitteerde geuit, wijl telkenmale bleek dat de aantygingen tegen en klachten over de Waterleiding My. by onderzoek óf niet bestonden óf schro melijk waren opgeblazen. Een1 onmogelyke verhouding geschapen. Dat het noodzakelyk was aan de verhou ding van voortdurende vijandschap tusschen den gemeentelijken vertegenwoordiger en de Goudsche Waterleiding My. een eind te maken, heeft de Raad in meerderheid be grepen. Wanneer het juist zou zyn dat er tusschen de Gemeente en de Waterleiding- My. punten van geschil zouden bestaan, dan is zeker het aanwakkeren van een voort durend grootere verwijdering niet de manier om quaesties uit de wereld te helpen. Die ongewenschte verhouding heeft wel haar hoogtepunt gevonden in de mededeeling van Commissarissen der Waterleiding Mij. aan B. en W. dat zy met den gecommitteerde Van Staal niet anders wenschen te spreken dan alleen in die gevallen, waartoe krach tens concessie en statuten de verplichting bestaat. Is een onmogelyker verhouding denk baar? We gelooven het niet. Gouda zal in dit opzicht wel een unicum zyn. Van Staal verweert zich. Wethouder Donker zegt hem alle ver trouwen op. Het is begrypelyk dat wethouder Van Stadfl zich met hand en tand heeft verweerd, door opnieuw te komen met de bekende quasi-bewysvoeringen van schandelyke be handeling door de Waterleiding My. en dat hy overvloedig de fiolen zijns toorns over wethouder Donker’s hoofd heeft uitge stort, wyl deze het heeft durven bestaan te verklaren dat Van Staal’s publicaties uit het college van B. en W. de druppel waren geweest, die den emmer hebben doen over- loopen, waardoor hy hem alle vertrouwen heeft opgezegd. De geschiedenis van 1925. Het standpunt door den heer Zanen in genomen, dat Commissarissen een klachten- Doek over den gecommitteerde Van Staal hadden moeten overleggen, is er toch wei geheel naast. Zou de heer Zanen nooit heb ben gehoord van een openbare vergadering, welke er door de afd. Gouda van de S. D. A. P. in den Schouwburg is gehouden, waar in het Kamerlid Mr. Jan Duys en het raads lid K. R. van Staal hebben gesproken over het financieel en commercieel beheer bij de Goudsche Waterleiding My., en waarin de burgery allerlei onwaarheden omtrent die Waterleiding op de mouw zyn gespeld en schandelyke dingen van het bestuur dier vennootschap zijn verkondigd, waarbij de mogelijkheid werd ondersteld dat de straf rechter op grond van de artt. 335 en 336 van het Wetboek van Strafrecht een oor deel zou vellen? Een gefantaseerde strop dan twee ton. Zou de heer Zanen niet weten dat de goegemeente is wijsgemaakt dat de gemeente Gouda verplicht was op grond van de concessie 110 te betalen voor de aandeelen die in omloop zyn en boven dien een krankzinnige goodwill, een af koopsom, die bepaald wordt aan de hand van de" uitgekeerde dividenden, waarbij rekening wordt gehouden met de afschrij vingen gedurende de laatste 10 jaren vóór het einde der concessie (1946). Een goed zakenman als de heer Zanen is, behoeven wy niet onder het oog te brengen, dat de aankoop van de aandeelen tevens inhoudt het verkrijgen van de goodwill, zoodat het bedriegelyk was te verkondigen dat de belastingbetalende burgery daarvoor nog eens een „krankzinnig" bedrag zou moeten neertellen, waaroor ze een strop zou krygen van een paar maal Honderd Duizend Gulden! En weet de heer Zanen niet dat' al dat fnisbaar dat er gemaakt is over die schandelyke verplich- ting, die op de Gemeente krachtens de con cessie rust, om de aangeboden aandeelen voor 110 over te nemen, allemaal larie is, daar de Waterleiding Mfj. schriftelijk aan het Gemeentebestuur heeft medegedeeld op die bepaling geen prys te stellen, dat deze gerust kan verdwijnen... en dat tot op den huidigen dag daarop geen kik is ge geven dag mogen worden gewacht om die bepa ling direct te doen verdwijnen? Een roexelooze wethouder. En als nu de alscnryvingen, die door ueit gecommitteerde Van Staal ook al als mis dadig zyn uitgekreten, werkelyk m zoo sterxe mate onvoldoende zouden zyn ge weest, dan zou daardoor dus de werxelyKe waarde der aandeelen beneden de 100 moeten zyn gedaald, zooals dé heer van Staal ook meermalen heelt beweerd, waar om zyn dan tot heden nog die HO 7o ge handhaafd, terwijl er geenerlei bezwaar üe- staat ze te doen verdwijnen? En wanneer die aandeelen dan werkelyk beneden de pari-waarde zouden bahoor’en te staan, waaróm heeft dan alweer dezelfde gecom mitteerde Van Staal Dep te inplaats van toestemi gatieleening te verstrel wenschte bedrag aandi zou nemen? is net dan met juist dat a’s de positie der Waterleiding My. een zoo danige zou zyn, dat weigering van de toe stemming tot net aangaan eener obligatie- leening in het imancieel belang der ge meente plicht moest worden geacnt, dat net dan voor de gemeent^ roekeloos en onverantwoordelijk zyn zou om aandeelen a pari te némen en zich daar door een groot risico op den hals te halen? Met deze feiten voou oogen is het toen wel heel onbegrijpelijk dat een zakenman als de heer Zanen in Raad heeft ver kondigd dat de gecommitteerde Van Staal naar zyn meening zyn taak meester isi Maar over deze en dit zijn toch de belangrijke zaken heeft de heer Zanen gezwegen. De meerderheid van den Raad heeft goed gedaan door den gecommitteerde Van Staal zyn congé te geven. Wethouder Donker, die thans als gecom mitteerde zal optreden, heeft waarlijk daar mede een niet benydenswaardige erfenis gekregen. tÈRA iblad dedt. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorgii Franco per pont per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, Dy onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Lnterc. 2745. Postrekening 48400. iar. 150

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1