EN, ERS. ME ders iteit. 1 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ha. 17813 BB"Jaargang Maandag 23 Februari IB3I BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen ourant rders) vele in i danks jewiis FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. rloo 4 GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, --- «-w rwr« mnxr rrm r n%T ft TTrrrNikj dTZ BOSKOOP, i vvi/u, uvzLr auvbmwZX 1J1", D U0I1 Wl f IV7 UJ L» Lui vxA IkDrt/ÏO HvluVll 1, lllWiviy ivuviii l I (Wordt vervolgd). ti 27 ct. p. pond 30 Ct. p. pond f 24 ct. pond natensaus 25 Ira18 f Spercieboonen gld. Spaansche Wijn gld. T«l. S68S vraagd 15 jaar t voor Spanje een republikeinsche, federale grondwet zal opstellen, met volledige souve- reiniteit voor eiken deelnemenden staat en minimale bevoegdheden voor het centraal bewind. HOOFDSTUK IV. Een kleine baasepeefater. Thea was een onverschrokken kleine paardrifideter, maar ze was nog nooit uit geweeeti achter de honden, hoe vurig ze daar Merkwaardige waordea van Sir Erie Drummond. Critiek op de samenstelling van den Volkenbondsraad. 1 Een geestdriftige ontvangst van Kolonel Maria in Spanje. Drummond, de eerste ambtenaar van den I Volkenbond, voor eigen parochie spreekt, I en niet liever zou zien, dan dat de Euro- peesche Statenbond een Volkenbondskind werd. En bovendien, zoo merkt nog een van de groote Duitsche kranten op, Drummond is een Engelsche politicus, die uit dien hoof de alleen al Amerika niet graag tegen Europa in het harnas jaagt. In ieder geval is men wel benieuwd, hoe Briand op dit alles zal reageeren. Tengevolge van de buitengewone hevi- gen sneeuwval en de voortdurende lawines is Zermatt volkomen van de buitenwereld afgesneden. De telefoon-, telegraaf- en spoorwegverbindingen zyn verbroken. Het zal waarschijnlijk de eerste dagen niet mo gelijk zijn verbinding te krijgen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beheorendo tot dan besorgkring) 1—6 regels f 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den besorgkring: j—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. lAefdadigbeids-advertentiën de helft van dan prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2J5, elke regel meer B.M. Op de voorpagine 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bfl contract tot zeer geredureerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusachenkomat van «oliede Boei rh an de laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de jlaatrtng aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te «tfn. Naar het Emjgebsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden.) Zijn hier nogal wat families in de buurt... ik bedoel nienschan, die in aanmer king komen om mee om te gaan? Niet zoo heel veel, meneer. Je hebt de dokter en zijn vrouw, meneer en mevrouw Winton en dan meneer en mevrouw Darcy en Lord Dalston... en Dat ia a) genoeg, viel Austin den man in de rede. Denk erom jullie allebei, als iemand komt om mij een bezoek te bren gen, dan ben ik niet thuis. Zijn verlangen om verschoond te blijven van bezoek scheen even groot als dat van rijn buren om te weten, of hij in de termen viel met een bezoek te worden vereerd! Het was drukkend-heet, het leek dat er onweer op komst was. Na het diner stak Miles een sigaar op en ging naar het terras, gevolgd door den hond,, die den kop liet hangen om zijn vochtigen neus tegen de hand van. zijn meester te kunnen drukken. Aan één kant van Nero’s kop, was het haar van de huid getrokken. Het litteeken, lat m# van vrij jongen datum moest rijn, gaf iets wreeds aan het uiterlijk van het groote, sterke dier, dat heeletmaal niet in GOlIffllE COURANT. De Secretaris-Generaal van den Volken- l'ond Sir Eric Drummond, die van rijn reis naar Zuid-Amerika ie teruggekeerd, heeft aan de internationale persvertegenwoordi ger g zijn indrukken medegedeeld. Hij wees erop, dat het openbare leven in Zuud-Ame rika in nog grootena mate dan dat in Europa van den ongunstigen economischen toestand te lijden 'heeft. Aan spr werd, meermalen <fe vraag gesteld of de Volkenbond ook bij machte zou zijn Z.-Amerik van de malaise te verlossen. Spr. heeft hierop steeds geant woord. <fat Ztrid-Amerikaansehe Staten on getwijfeld indirect voordeel zullen hebben van alle maatregelen, die door den Volken bond, zullen worden genomen ten behoeve van de bestrijding van de economische crisis in Europa Zoo nu en dan heeft spr. in Zuid- Amerika de opvatting hooren verkondigen, ris zou er binnen afzienbaren tijd in Europa een nieuwe oorlog uitbreken Hij heeft ge tracht deze pessimistische uitlatingen te weerleggen met de mededeeling, dat alle Etiropee&che volkeren bezield zijn met. vre deswil, hetgeen duidelijk tot uiting komt in de bescheiden der Europeesohe Studiecom missie. Dein Zuid-Amerika bestaande vrees, dat de toestand in Europa, het economisch leven in Zuid-Amerika in ongunstige® ain zou beïnvloeden heeft hij getracht te bezwe ren door erop te wijzen, dtat het werk van de Europeesche Commissie zich binnen het kader van den Volkenbond voltrekt en men er du» niets van te yreefqn feeft. De in Zuid-tfnerrkaansche Staten be staande ontevredenheid over den Volken bond heeft thane plaats gemaakt Voor critiek op de samenstelling van den Volkenbonds raad. Voor allee critiseerden de Staten het onderscheid tusschen permanente en niet- permanente leden van den Volken bondsraad Spr. heeft hierop steeds geantwoord, dat de Volkenbond steeds democratischer wordt, wat in de toeneming van het aantal niet- pennanente leden van den Volkenbond; tot uiting komt, waarin alle leden, permanent of niet, gelijke rechten genieten. Merkwaardig is het te hooren dat Sir Drummond beweert heeft dat een e.v. Euro peesche Statenbond zich zal ontwikkelen onder invloed van den Volkenbond. Men heeft zich daarover in Geneefsche kringen wel eenigszins verbaasd, omdat dit de oor spronkelijke opzet van den geestelijken va der van het plan, van Briand, niet geweest is. Al heeft hy het nooit met zooveel woor den uitgesproken, men heeft toch wel be grepen, dat Briand zyn Pan-Europa-plan toch eenigermate gericht had tegen Ame rika, en den wassenden Amerikaanschen in vloed in Europa. Hjj zal dus wel eenigszins vreemd hebben opgekeken van de woorden van Drummond, die nu maar mir nicht» dir nichts Pan-Europa by den Volkenbond in lijft. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat Oeduld is niet altijd berusting, maar vaak ook stille strijd. het bekende artikel 218. De aanhoudingen baren overal het grootste opzien omdat dr. Wolf een der leiders was in den strijd voor opheffing van dit artikel in het Duitsche wetboek van strafrecht. Conflict bij de Deutsche Allg. Zlg. Verschijning voorioopig gestaakt. Naar de „Deutsche Allg. Zeitung" mede deelt, moet zy voorioopig ophouden te ver schijnen, daar het technisch personeel ge weigerd heeft de door den ryki-rainister van arbeid bindend verklaarde arbitrale uit spraak te aanvaarden en, onder staking van den arbeid, toepassing van het oude tarief heeft geëischt. Dezen eisch heeft de onderneming, wilde zy zich niet zelf schuldig maken aan schen ding der desbetreffende bepalingen, niet kunnen vervullen. ZWITSERLAND. Sneeuwval en lawines. Tengevolge van den buitengewoon ster ken sneeuwval in de kantons Wallis en Tes- sino ondervindt het spoorwegverkeer op den Loetschbergspoorweg groote vertraging Te Goppenstein stortten op verschillende plaat sen groote hoeveelheden sneeuw naar be neden en kwamen o.a. op den spoorweg te recht, waardoor een goederentrein in de sneeuw bleef steken. Te Mürren moest het tweede deel van de internationale ski-wedstrijden wegens den sneeuwval worden afgelast. De sneeuwval, die Maandag in het kanton Tessino is be gonnen, duurt nog steeds onverminderd voort. Van da Oeutovalli wordt gemeld, dat verscheidene lawines zijn neer ge komen. BINNENLAND. Prinses Juliana. Mej. A. L. Schoch, directrice van de par ticuliere zaken van H. M. de Koningin, is voor den tijd van ongeveer drie maanden voor familiebezoek naar Ned-Indie ver trokken, Gedurende dien tijd zal haar functie worden waargenomen door Prinses Juliana Deze zal zich in het laatst van de volgende week voor een paar dagen uit Den Haag naar Het Loo begeven. Kunst- en schoonheidnpartjj te Rotterdam. Henri Morriën candidaat voor den Gemeenteraad. Men is te Rotterdam bezig aan de oprich ting van een Kunst, en Schoonheidspartij. De betrokkenen zijn van meening, dat daaraan en ten belioeve van de kunst en de schoonheid veel te weinig gedaan wordt, dat stadgenoot, en vreemdeling bedroevend weinig op deze gebieden geboden wordt, peerde door de opening. Daarop stak ze het weiland over en het kind koog met kenners blik een plek, waar zich geen boomen met overbuigende takken, waaraan ze zich zou kunnen atooten, bevonden en de heg het laagst, was Daarop zette ze haar paard aan voor den sprong en wipte, vlug als een vogel over de heg. Jack volgde, de goede man hield zijn hart vaat hoe het waagstuk zou afloopen! Hij wa» overtuigd dat bij moei lijkheden zou krijgen, hetzij met zijn mees teres, hetzij met meneer Austin Thea had inmiddels de handen Vol met haar rijdier, dat weerbarstig was geworden, nu het de slappe grasbodem onder de pootert voelde inplaatê den harden grond van den weg. Het kleine paard werd hoe langer ho“ onrustiger, het steigerde wild en Thea had moeite om in het zadel te blijven. Ze gaf Doppy een harde zweepslag met het gevolg, dat het dier als een pijl uit een boog voor waarts schoot, met de zekerheid weldra of zijn eigen kop, of het hoofd van zijn berijd ster tegen een overhangende tak te stoot en. Thea zag het gevaar en doosbleek trachtte zQ haar paard te doen keeren. Maar nog voor haar dit gelukte, sprong een man in jachteostum van tusachen een paar hoornen te voorschijn en pakte den teugel van de weerspannige pony in een ijzeren greep vast. Doppy probeerde te steigeren, maar d« krachtige hand van den man verhinderde dat, toen vouwde ze de achterpoot en onder het lichaam en ging zitten, den week en grond omploegend met de hoeven. Noord-Italië het verkeer op tal van plaat sen gestremd. Aan de Brenner pas is het spoorwegverkeer gisteren verscheidene uren door lawines opgehouden. De groote Italiaansche rivieren zijn bui ten hun oevers getreden. In de Italiaansche Alpen ligt de sneeuw op enkele plaatsen twee meter hoog. In de haven van Napels konden de schepen tengevolge van den storm niet lossen. Vele schepen moesten in een noodhaven vluchten. ENGELAND. Lord Harewood van zijn paard gestort. Met het hoofd tegen een steen terechtgekomen. Lord Harewood, de gemaal van prinses Mary, is bjj een jachtpartij te Clapgate, in Yorkshire, van zijn paard gestort. Hij kwam met het hoofd tegen een steen terecht. Zijn gezicht en rechteroor werden gewond. Het laatstgenoemde moest op verscheidene plaatsen gehecht worden. DUITSCHLAND, Weer een nieuwe mijnramp in Ech wetter. In de zuidelijke vleugel van de mijn te Eschwerler te Nothberg, op c.a. 20 K.M. van de Nedetiandsche grens, heeft een mijngasontploffing plaats gehad, waarbij weer velen het leven lieten. Drie gangen, waarin 80 man aan het werk waren, werden door de ontploffing getroffen. Volgens de tot nog toe ontvangen berich ten zou het ongeluk tot de plaats van de ramp beperkt zyn gebleven. Van de naburige mijn Maria gingen di rect eenige reddingsploegen de mijn in. Zij brachten na korten tijd 81 dooden naar boven. Tien mijnwerkers lijden aan gasvergiftiging. Odder de dooden bevindt zich een opzich ter, de anderen zijn jongemannen voor het meerendeel beneden de 30 jaar oud. Van de dooden konden er 28 worden geïdentificeerd. Onder hen bevinden zich twee mijnwerkers, die bij de mijnramp te Alsdorf in de ge troffen mijn waren, maar g.’.red werden. Van de 30 A 35 paarden, die zich in de mijn bevonden, zijn vele omgekomen. 37 man konden zich redden door flesschen samengeperste lucht te openen, waardoor de schadelijke gassen werden weggedreven. Een nader bericht meldt dat er thans 32 dooden zijn en 9 gewonden, w.v. 2 ernstig. De slachtoffers vertoonen voor een deel brandwonden. De meeseten schijnen echter tengevolge van gasverstikking te zijn over leden. Ook van de gewonden hebben eenigen in lichten graad gasvergiftiging. Opzienbarende arrestaties. Dr. Friedrich Wolf te Stuttgart de be kende geneesheer en auteur van de tegen de abortusartikelen in het wetboek van strafs recht gerichte brochure „Cyankali" is even als de specialiste dr. Else Jacobowitz Kienle gearresteerd wegens vergrijp tegen haar pony in die richting van de kust, dat was een geliefkoosd plekje van haar. Ze vond het leuk om de meestal weerbarstige Doppy in het water te laten stappen. Maar ditmaal riep ze, nadat ze ongeveer een kilometer ge reden hadden. Jach raast zich met een ge biedende beweging van haar zweep. - Jach, ik ga naar het park aan de over zijde. Maar hoe wilt u daar in vredesnaam inkomen. De poort is aan den heel anderen kant, wierp de stalknecht een beetje ver schrikt tegen. Ik steek het veld hier over en laat Dop py over de heg van het paxk springen. Maar wat zal mylaxfy daarvan zeggen Het is levensgevaarlijk,, heusoh jonge juf. frouw Thea. Er ia een breede plank boven op de h^. Jij kunt achterblijven. Jack, als je zin hebt, ik ben van plan naar het. park te gaan, hield The», vol. Jack voelde zich gekrenkt. Natuurlijk als u wilt gaan, ga ik ook en als u in moeilijkheden komt, moet ik ook in moeilijkheden komen, verklaarde hij met iets van wanhoop in zijn stem. Je zult niet in moeilijkheden komen Jack, ik zal wel op je passen, stelde Thea hem lachend gerust met het air van een konin- irin. Er was zooiete ontwapenende in haar lach, dat de stalknecht toêgaf. tegen beter weten in Hij sprong v?m zijn paard en opende het hek van het veld, dat met het park, waar aan het grensde tot het grondgebied van Miles Austin behoorde. Thea gaf haar pony een tikje met de zweep en het dfer galop- ABONNEMENTSPRUS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2,90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per port per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad f &8Q. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de peetkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. BÏJITENLAkbSCH NIEUWS. FH^NKKUK. Scheepsramp voor de lust. Zestien man vermist. De inarineparedienst te Brest heeft een draadloos telegram ontvangen van het Fran- sche stoomschip „P.L M. 15”, volgens het welk het schip in den nacht van Woensdag op Donderdag ter hoogte van Brest in bot sing is geweest met een onbekend stoom schip zander grOote schade op te loopen. Donderdagmiddag werd gemeld, dat de reddingboot van het Grieksche stoomschip „Thetotocos” met 16 man vermist wordt. Het stoomschip zelf werd op hooge aee drij vende gevonden. Het schijnt het schip te zijn, waarmede het Franschc stoomschip in aanvaring is geweert. OOSTENRIJK. Een aanslag op koning Zogoe. Na een opera voorstelling in Weeoen, die bezocht werd door koning Zogoe van Alba nië, verliet koning Zogoe met zijn gevolg en vergezeld door 4 mchercheum den schouw burg. Terwijl de Koning met eenige lieeren van zijn gevolg zich ophield vóór het por taal, namen zijn Adjudant majoor Topollai en een tweede hofambtenaar, die door een zij-uitgang het gebouw verlaten hadden, plaats in een auto. Nauwelijks waren zij ge zeten,'toeft twee eftgant gekleedê jongeman nen de auto naderden en op de inzittenden vteiBcheddene revolverschoten losten. De ad judant viel terstond dood neer, terwijl die tweeefe hofambtenaar, die gewond was, een revolver trok en op een der aanranderB ver schillende schoten lossen kon, zonder hem echter te raken. Een der daders werd dade lijk door de politie gevat. De tweede trachtte te ontkomen, maar werd ingehaald en even eens aangehouden De aanslag was op den Koning gemunt Deze hoorde er echter eeret van„ toen hij in zijn hotel terug was. Een lawine in Tirol. Zeven toeristen bedolven. Een van de zeven toeristen gedood. In het Karwendelgebied in Noord-Tirol, niet ver van de Beiersche grens, heeft een nieuw lawine-ongeluk plaats gehad. Zeven toeristen werden door de lawine bedolven. Daar dicht in de buurt een Alpen hut stond, zoodat terstond met de redding kon worden 'begonnen, konden zes der bedol- venen gered worden. De zevende toerist was reeds overleden. ITALIë. Noodweer. Sedert 24 uur wordt geheel Italië door he vige onweders geteisterd. Tengevolge van den onafgebroken regen en sneeuwval is in naar ook verlangde. Haar moeder, die ook uitstekend reed, nam nooit deel aan een jachtrit haar eenige fout in de oogen van haar dochtertje! - en Lady Winstanley durfde het kind bij het jagen, als eike deel nemer met zijn aandacht voor allerlei din gen noodiig is, niet toevertrouwen aan de hoede van een ander, ze durfde een derge lijke verantwoordelijkheid niet leggen op de schouders van een vriend of vriendin. En zoo bleek Thea’s hartewensch onvervuld. Maar Thea koesterde nog een ander groot verlangen den nieywen bewoner van de Grange” te zien. Het spookachtige geheel door klimop bedekte en jarenlang onbe woonde buiten, was een huis-van-mysterie voor haar kinderlijke fantasie en de huur der ervan prikkelde haar nieuwsgierigheid in hooge mate. Ze was vast overtuigd dat haar moeder meneer Austin als een slechte man beschouwde en ze schilderde zich den nieuwen bewoner af als een monster, wiens boosaardigheid zich zou weerspiegelen in i een angstwekkend-norsch gestalte, in lede ren trek van zijn vertrokken gericht, in een wilde schittering van rood omrande oogen. Thea wist niet wat angst was en dus was ze absoluut niet bang voor meneer Austin, integendeel, ze wilde Item met alle geweld zien en ze was er niet het kind naar om een wensch onvervuld te laten, als ze ook rraar eenige kans zag dien door te drijven! Op een middag ging ze rijden, dn de hoede van Jack Lessing een van de stalknechts, die tiaar toegewijde slaaf was en alles deed en goed vond wat de heerschzuchtige Thea in haar hoofd kreeg. Het kleine meisje wendde den kop Van Blijkens berichten uit Madrid is kolonel Macia, die zooals men weet, na een revolu- tionnaire actie tijdens de dictatuur van Pri mo de Rivera gedwongen was het land te verlaten, te Barcelona aangekomen. Bij zijn aankomt op het versierde station van Port Bou, vanwaar hy zyn reis naar Barcelona per auto voortzette, werd hy verwelkomd door honderden personen, die uit Barcelona waren gekomen om hem te begroeten. De auto, waarmede Macia zich naar Barcelona begaf, werd vergezeld door meer dan zestig andere auto’s, welke groote Catalaansche vlaggen voerden. Langs den geheelen weg werd Macia overal levendig toegejuicht. Roerende toouieelen speelden zich hierbij verscheiden malen werd de Catalaansche leider omhelsd, terwyl anderen riepen „Leve grootvader!” Ook Macia kon zijn emotie niet bedwingen en weende, evenals velen zjjner aanharigexa. Te Barcelona hadden zich, in weerwil van het feit, dat cie politie alle betoogingen ver boden had, honderden, voor het meerendeel jongelieden, voor het huis van Macia ver zameld. Bij zyn aankomst barstten zij in luide toejuichingen los. Macia verscheen op het balkon en sprak eenige woorden van dank. Hy verklaarde, dat het ideaal kan worden samengevat in de woorden vryheid, vertrouwen en gerechtigheid. Felicitatie- registers, welke ten huize van den kolonel ter teekening waren gelegd, waren spoedig gevuld met handteekeningen. Bij het pasaeeren van de Spaansche grens heeft Macia, volgens de Telegraaf den ver tegenwoordiger van het B. T. A. verklaard, dat hy België dankbaar is voor de hfem ver leende gastvrijheid en dat hy voornemens is, een krachtige actie te voeren voor de or- ganis&tie van zijn Catalaansche staatspar tij. ïtoodra hy /hiervoor toestemming zal hebben verkregen, zal hy openbare rede voeringen houdtn, waarin hy zijn program zal uiteenzetten en zyn standpunt ten op zichte van alle problemen, die voor een Ctttalaanachen staat van belang zijn, zal toe lichten. Macia is voorstander van een Ca- talaansch eenheidsfront, dat alle zuiver- CatalaanBche partijen omvat. Tegen een „witte of „roode” dictatuur is hij ten sterk ste gekant. Macia zeide te hopen, dat men overeemtenHnjing was met zijn aard, ten minste ala hij niet, tot verweer werdi ge prikkeld. Het begon te schemeren en het silhouet van het huis teekende zich donker en drei gend af teigen den met donderwolken bedek ten avondhemel Insecten zoemden en gons, den in fast rond, het melancholieke geroep van de uiKen klonk op door de stilte. Meer dam. een uur bleef Austin, in gedach ten venwnken, met zijn hond naast zich het terras op en neer loopen. Op een gegeven oogenhlik streelde hij den kop van het groo te dier dat zijn voorpooten op de schouders van zijn meester legde. Ik geloof, dat <ik al» ik jou niet had,, Nero, dk het eenzaamste schepsel op de we reld1 zou zijn. De hond hield zijn kop opzij en blafte, beseffend dat zijn meester tégen hem sprak en wellicht instinctief iets radend van. de weemoedige beteekenis van zijn woorden. Nero’s geblaf werd beantwoord door de honden in de kennels aan de achterkant van het huis. De Grange” ia goed bewaakt, dacht Austin. De honden kunnen alle onge- wenschke bezoekers op een afstand houden, l>ehalve geestenEn daarop luid tot dén reusachtigen dog: Laag Nero! Ik zou zeg gen dat ik nu lang genoeg je zwaren pooten op me heb gehad, vind je ook niet, ouwe jongen?

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1