Wiikil- en Woonhuis iTAPBxratrws. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. waarvan de nadeelen voor doe gemeente niet uitblijven. Bij die aanstaande verkiezingen voor den Gemeenteraad zal Henri Morriën de candi- daat zijn dezer partij. Prinses Juliana beschermvrouw der „Maatschappij". Het Februaxi-nummer van Maatschappij- belangen opent met de mededeeling, dat H. K. H. Prinses Juliana het Beeoherm- vrouwschap der Maatschappij voor Nijver heid en Handel heeft aanvaard, evenals -- zooals uit een overgedrukt rapport uit dien tijd blijkt - in 1782 Prh* Willem V het „Protectorsohap'' aanvaardde. Sindsdien ie deze band met het Oranjehuis behouden gebleven. S.IXAP. en ontwapening Con gres voorstel van het pari ij bestuur. „Het Volk" bevat dn voorstellen, die zijn ingediend voor het a.s. congres der 'S.D. A.P. Het partijbestuur heeft een resolutie in zake oorlogegevaar en ontwapening inge diend, waarin het oongres o.rn.: Verlangt van de Nederlandaohe regeering zoodanige deelneming aan de Ontwapenings conferentie, dat de gevoelens van het groote volksdeel, dat ontwapenung wtensdht, zoo sterk mogelijk tot uitdrukking worden ge bracht en dat tot de verat mogelijke beper king van de bewapeningen wordt medege werkt; eiecht voor Nederland, afgezien van de vooruitzichten en de resultaten der interna tionale ontwapening, zelfstandige ontwape ning; bevestigt de vroegere uitspraken van de partij, waarbij de gewapende landsverdedi ging, die voor Nederland zelfvernietiging zijn zou, ia afgewezen blijft rekening houden met de mogelijk heid, dat onder bepaalde omstandigheden een mobilisatie van beperkten omvang op den voet van efen veiligheidswacht, ook door do Partij onvermijdelijk kan worden geacht ter bescherming tegen gevaren, waaraan een oorlog buiten onze grenzen de bevolking van ons land blootstelt, of ter voldoening aan Volken bondsverplichtiagen verklaart opnieuw, dat dé partij elke poli tiek, die naar oorlog drijft of oorlogsgevaar oproept of vermeerdert, met af haar energie zal bostijden, en diat zij derhalve ook niet haar medewerking zal verleen en tot een mo bilisatie, indien het bevel daartoe als een drijven naar oorlog zou moeten of kunnen worden gekenmerkt of oorlogsgevaar zou op roepen of vergrooten; ifeiadht nogmaals, dat do voorafgaande be slissing over het mobiliseeren van troepen worde gebracht bij de wetgevende macht. In de talrijke vooretallen, in zake hetzelf de onderwerp ingediend, wordt o.m. gevraagd dat elke mobilisatie moet worden onmoge lijk gemaakt; dat in overleg met het N.V.V bet daadwerkelijk verzet der arbeider» bij mobilisatie reeds nu wördt voorbereid en ge organiseerd; dat een plan van actie'wordt ontworpen waarop <te middelen van verzet zijn aangegeven, als algemeens staking, wei gering om aan het mobUisatiebeVel gehoor te geven, verhindering van troepenvervoer, verhindering van vervaardiging en vervoer van oorlogsmateriaal enz. Groot bloemenfeest te Rotterdam. Internationale Voorjaarsbloemen en tuinbouwtentoonstelling »,PrUnavera". Van 17 tot 26 April a.s. Ven 18—26 April a.e, zal onder den naam „Primavera", wederom een groote bloemen en tuinbouwtentoonstelling te Rotterdam worden gehouden in de daartoe door de Gemeente ter beschikking gestelde hallen op liet terrein dor voormalige Nénijto. Overtuigd van het groote nut, voor de be vordering van de belangen van. tentoonstel lingen in een druk bezochte stad: en aan gemoedigd door de resultaten van vorige tentoon &ted] in gen te Rotterdam, die door een buitengewoon groot aantal personen, waaronder zeer vele buitenlanders, bezocht werden, hebben de Besturen van de Konink lijke Nederlandsche Maatschappij voor Tuin bouw en Plantkunde en de afdeeling Rot terdam en Omstreken dier Maatschappij be sloten een Stichting in het leven te roepen, die ten doel heeft zoo mogelijk jaarlijks een tentoonstelling van bloemen en van tuin bouwproducten te Rotterdam te organisee- ren. Deze Stichting, genaamd „Rotterdlam- fiche Voorjaarsbloemen- en tuinbouwtentoon stelling „Primavera", heeft ten behoeve der te houden tentoonstelling een garantiefonds gevormd, waarin de Gemeente Rotterdam, die in het algemeen de grootst mogelijke medewerking verleent, voor een belangrijk bedrag heeft deelgenomen, naast vele stad- genooten. Door de samenwerking van de Gemeente Rotterdam, de Stichting en de wreahillen'de tuinbouworganisaties, zal op de komende tentoonstelling oen demonstratie van de preestatie» der kweekers gegeven kunnen worden. Voor deze tentoonstelling, die weer een eigen cachet, afwijkend van dat der vorige tentoonstellingen zal dragen, ie, na beoordeel ing van de ontwerpen der deel nemers aan den te dezer zake uitgeHchre- ven ideeen-wedstrijd, gekozen de aanleg in landschapsstijl, in den geest der roman tiek. Reeds kan worden medegedeeld, dat «qjcele koepel» en door bloemen omrankte zuilengalerijen benevens een schitterende waterpartij aan het geheel luister zulten bijzetten. Het restaurant zal thans komen aan het einde der hal op een verhooging, van waaruit men een fraai uitzicht over de tentoonstelling zal hebben. Een mooie buiten beplanting zal het gebouw een feeste- 1 ijken aanblik verschaffen Duizendtal tulpen, welwillend beschik baar gesteld door het Fond® van onpersoon lijke reclame van het Centraal Bloembollen- comité, zijn reeds in het najaar van 1930 geplant, deze zullen tijdens de tentoonstel ling in bloei staan. Voor hA eerst zal dit jaar een keurcol- lectie groenten en fruit aanwezig zijn. Die voorbereidende werkzaamheden zijn in vollen gang, van .alle kanten komen de aanvragen om te exponeren binnen. Een internationale jury, ter aanvulling van de vaste Keuringscommissie, zal wor den uitgenoodigd haar oordeel uit tfi spre ken over het ingezondeue. Er is een propaganda-coumussie ingesteld bestaande uit de lie eren H. Hartlieb, voorzitter, J. Dijkhuis, J. M. van den Houten; B. de Kruyf Jzn.; W. van der Valk; H, Veeodoip; Mr. Herman Vlug, secretaris. Het Duitsch-Neder landsche instituut, te Keulen. Zaterdag heeft te Keulen de opening plaats geh<ad van het 'Jeuteoh.Niedarlandi- sche lnstitut a.d, Univwrsitat Kolnv. De plechtigheid had plaats in de Hansa-zaal van het Keulscho Raadhui® in tegenwoor digheid van een* zeer groot aantal lielang- stelleadeu, Duitsohe en Nederlandsche auto riteiten op net gebied van handel en weten schap. De Oberburgemeieter van Keulen, de heer Adenauer, heette de aanwezigen hartelijk welkom, in 't bijzonder den Nederlandschen gezant te Berlijn, Graaf van Limburg Sti- rura, en de burgemeesters der groote Ne- deilandsche steden. Spr. weeg op de han delsbelangen, die Duitschland aaai Neder, land verbinden en verklaarde te behooreu tot de groote bewonderaar# van Nederland. Voor ons akhifl spr. is deze opening niet slechts een zaak van het verstand, doch tevens van het hart. Spr. besloot zijn redfe met het uitspreken van de hoop, dat het Duitsch-Nederlaadsche Instituut aan de Universiteit moge bloeien en groeien. Vervolgens hield de oud-minister dr. J. Th. de Visser een feestrede en sprak daarna do burgemeester van Amsterdam, de heer W. de Vlugt. Ten slotte is nog liet woord gevoerd door den voorzitter vah het Holland-instituut te Frankfort a. Main, de heer Ter Horet, door den leider van liet nieuwe Keulsohe insti tuut. prof. v d. Ley en, en deed de voorzit ter der Vereen iging voor de bekendmaking der Holland3che cultuur in het buitenland ten «lotte nog cenige mededeeiingen. De Nederlandsche K. v. K. voor Duitschland. Het zilveren feest te Keulen. Zaterdag is te Keulen eveneens feestelijk herdacht, het jubileum van de Nederland sche Kamer van Koophandel. Nadat de voorzitter van de Kamer, de heer Begeer, het woord had gevoerd, hield de Nederlandsche gezant te Berlijn en eere voorzitter der Kamer, Graaf van Limburg Stirum, een rede. Spr. wees op de enge baai den, die bestaan tusachen Nederland en Duitschland. Nederland is veel gelegen aan een ecenomóohen band met DuitechlaJid en volgt met belangstelling al|e bandèls-poli- h'eke maatregelen, die Duitschland neemt. Men mag zeggen, dat met dèn in voer uit Duitschland van 768 millioen gulden in 1930 Holland een groot belang is voor de Dnit- sche Industrie. Nederland heelt dan ook een levendige belangstelling voor de Duitache markt. Uitvoerig besprak spr. de kwestie Van de Duitsche invoerrechte*., Onrtltt. atdüs epr7 wordt in Nederland gevoeld door de kunstmatige beperking van den invoer uit Nederland. Het handelsverkeer tussohen heide landen kan hierdoor zwaar warden getroffen. Hierna sprak dr. P. Droogleever Furtuyn, burgemeester van Rotterdam, over de ont wikkeling van het Rijnrertréer, waarna vwle autoriteiten en vertegenwoordigers van cor- poraties uit Duitechland' en Nederland van de gelegenheid gebruik maakten de jubilee, rende Kamer geluk te wenschen Des avonds gaf de stad Keulen naar aan leiding van beide plechtigheden een feest maaltijd. Het Fordbedrijf te Amsterdam en niet in Rotterdam? Naar liet Rotterdamsch Nieuwsblad ver neemt zijn de onderhandelingen met de Ford fabrieken over de terreinen aan de Heyeche haven te Amsterdam op een zoodapig punt gekomen, dat er alle kans bestaat, 'dat Rot terdam een dengelijk wereldbedrijf niet bin nen haar grenzen zal krijgen. Men deelde het Roti. Nbl. n.l. mede, dat van de 150.000 M2. terrein,, welke voor den bouw van dë nieuwe etablissementen noodig zouden zijn, een zoodanige prijs wordt gevraagd, dat Ford besloten zou hebben er verder niet op in te gaan, terwijl de door de gemeente geboden som voor de overname van de gebouwen aan hét Marconiplein te laag zou zijn. Intusschen moet de gemeente Amsterdam een aanbieding hebben gedaan van gronden over het Noord-Zeekanaal bij de Hembrug tegen prijzen welke meer in overeenstem- miing zijn met de calculaties van Ford. De burgemeester van Hardenberg overleden. Na een ziekbed van ongeveer 2 maanden ia Zaterdagavond overleden de heer B. Schuite, burgemeester van Hardenberg, in den ouderdom van 32 jaar. Luit-Gen. F. de Bas, t In den ouderdom van 90 jaren overleden. Luit-Gen. F. de Bas, oud-directeur van het krijgskundig archief, is Zondag in den ouderdom van 90 jaar overleden. Onlangs mocht Generaal De Bas, die een zeer ge ziene persoonlijkheid was in historische kringen, onder vele blijken van belangstel- ling zijn 90en verjaardag vieren. Luitenant-Generaal der Cavalerie Fran cois de Bas werd 10 September 1840 in den Haag geboren. Den 25sten Augustus 1856 werd hij tot cadet bij het wapen der cava lerie aan de Koninklijke Militaire Academie toegelaten. Den fsten Juli I860, reed hg als tweede luitenant aan het hoofd van zijn dragonders door de strats^wjer residentie, terwijl hg 1 Juli 1864 tot eerste luitenant by de generalen staf werd benoemd. Bij Kon. Besluit van 24 April 1872 volgde zyn benoeming tot ritmeester (bij keuze) van het 2e reg. huzaren, 22 April 1873 werd hy kapitein 2e klasse bij den generalen staf, toegevoegd aan den chef der Topografische Inrichting te 's-Gravenhage (22 April 1873- 1 Augustus 1877) en 22 November 1878 be vorderd tot kapitein le klasse. Als kapitein van den generalen staf heeft luit-generaal de Bas verschillende belang rijke betrekkingen bekleed, om daarna be- npemd te worden tot leeraar aan de Hoo- gere Krijgsschool (1878), waar hy vele,, later belangrijk geworden personen, mede heeft gevormd. By Kpp, Besluit van 10 Juni 1885 werd hy bevorderd tot Majoor by den generalen staf en Chef van den Staf by den Inspecteur der cavalerie, 1 Sept. 1887 be noemd tot majoor by het 2e reg. huzaren en 7 November tot luitenant-kolonel by het zelfde regiment. In 1890 gaf hy den stoot aan de oprich ting van de Krijgsgeschiedkundige Afdee ling van den Generalen Staf, terwijl hem 2 Nov. 1897 de titel van directeur van dit Archief werd verleend. GEMENGDE BJüKICIATISJS. Ernstige aanrijding nabij Nijmegen. Eén doode. Zondagmiddag heeft de tandarts Dr. Roo- sen, die met zyn auto van Malden op weg was naar Nijmegen, het ongeluk gehad ter hoogte van den scheidingsweg, onder de gemeente Malden, een meisje aan te ryden. Het kind kwam onder dé auto en was na enkeleoogenblikken overleden. De auto botste vervolgens tegen boom. Dr. R., die zelf bestuurde, werd gekwetst. Hy werd naar het Canisius-ziekenhuis vervoerd. Zyn toestand was hedenavond gunstig. Verduistering by Arti et Amicitiae in Amsterdam. Een halve ton. Wij vernemen, dat de Justitie te Amster dam heeft doen arreetecren dein administra teur van de Maatschappij* Arti et Amicitiae, aldaar, op grond vazi het feit, dat, iiij de kas van de Maatschappij en die van de stichting Het Weduwen- en Weezenfoods voor ruim ten halve ton heeft benadeeld. Door gefin geerde boekingen in de. administratie had de gearresteerde, die reeds geruimen tijd <in betrekking was en het volle vertrouwen ge noot, ontdekking van zijn knoeierijen weten te voorkomen. Omstreeks September j.l. liep liet echter mus en kwamen de gepleegde feiten aan hei lidht. De beschuldigde is in het Huis van Bewaring opgesloten. Inbraak le Rotterdam Een brandkast opengescheurd. Zaterdagmorgen ós de werkster van de firma H. Hanno en Cb., fexpositeurs en igraan factory aaa het Nieuwland in Rotter dam, tot de ontdekking gekomen, dat er des nacht was ingebroken. De brandkast, die in een klem kantoon-vertrek stond, was aan de vqorzijde a la sétidine opengescheurd en de geheele inhoud was verdwenen. Terstond werd de politie gewaarschuwd, die een uit gebreid onderzoek instelde. Vermoed wordt, dat de dieven met behulp vön volsche sleu tels binnengekomen 'fcipj. Wat 'er precies in de brandkast heeft gezeten, is nog niet defi nitief vastgesteld. Behglvte vele papieren moet er in elk geval een aanzienlijk bedrag ia geld vermoedelijkettelijke duizenden guldens bedragende zijn gestolen. Het onderzoek wordt voortgezet. Ejie hield van zijn schoonmoeder. Ia Cincinnati snapte de eigen aai- van een warenhuis een man wegCu® diefstal. Die had een paar vrouwenschoenen gekaapt. Hij vroeg den maai hoe hij daar toe kwam en het antwoord was, dat hij werkloos was en de schoenen aan zijn schoonmoeder als ver- jaardagsgeschenk had willen geven. Die goede verstandhouding trof den warenhuis houder »6ó, dat hij zed! Grootar liefde be staat er niet, maak maar dat je weg komt. MARKTBERICHTEN. Rotterdamsche Veemarkt. 23 Febr. - Aanvoer. 449 vette runderen, 254 vette kalveren, 1198 varkens, 157 scha pen en lammeren. - Prijwtt: Koeien le kw. 45-47*. 2e kw. 38 —41, 3e kw. 27—32. Ossen le kw. 44—47, 2e kw. 38-42, 3e kw. 35. Kalveren le kw. 80- 82, 2e kw. 67J72*, 3e "kw. 56-60. Schapen le kw. 40-35, 2e kw. 24—30. Lammeren 20- 26. Varkens le kw. 21, 2e kw 20*, 3e kw. 20. Handel in koeien en omen redelijk, prijzen lager. Vette kalveren stugge handled, prijzen le en 2e soort gelijk, 3e soexrt iets hooger. Schapen tamelijke handel, prijzfen lager Varken# levendige handel, prijzen, hooger. Zouters vlugge handel, prijzen gelijk en om gezet. Aardappelmarkt, Rotterdam. 23 Febr. Wintermalta 10—11 ct., Driel. eigenh. 83.25; Zeeuwsche eigenh. 4.40 —4.75, Brielsche eigenh. 5.25—6.70, Blau we eigenh. 4—4.50, Friesche eigenh. 4.25 —4.80, Zeeuwsche blauwen 6—5.50 idem bonte 5—5.50, Bravo's 5—*5.60, Redstar 4—4.50, Industrie 3.20—3.70 Aanvoer redelijk, handel tamelijk. Nuchtere Kalverenmarkt Gouda. 23 Febr. Aanvoer 140 nuchtere kal veren. Pry zen £-9.76. Handel matig. Kaasmarkt Gropt-Amraers. 21 Febr. Aanvoer: 3 partijen, 77 stuks, wegende 539 KG. Pryzen: le soort met Ryskmerk 32—34. Handel matig. Kaasmarkt Oudewater. 23 Febr. Aangevoerd 7 wagens, 315 stuks, wegende 1575 K.G. Pryzen: le src. 3638, 2e srt. 34—35. Handel matig. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 23 Februari. Hoogste stand 769.2 te Clermont. Laagste stand 748.8 te Andanee. Ver w-aehting Zwakke tot matige Zuidwestelijke tot Zuidoostelijke wind. Ne velig tot half bewolkt. Weinig óf geen neer slag. Lichte vorst des nachts, overdag lichte dooi. RECHTZAKEN. Een ingewikkelde zaak met een dramatischen inhoud. Voor (jen Rotterdamschen Politierechter heeft terpcjit gestaan een juffrouw uit Gou da wegens eenvoudige beleediging van een andere juffrouw. Zij zou gezegd hebbfen: vuile viezerik. Er is absoluut niets van waarl beweerde ze nu. Het is totaal gefantaseerd, ik heb die juffrouw niet beleedigd. Maar de beleedigde en nog een andere getuige legden bezwarende verklaringen af. De officier, mr. H. A. J. Reumer, achtte de -beleediging bewezen en eischte tegen de verdachte een geldboete van 30 of 10 da gen hechtenis. Mr. Smit, de advocaat van verd., zei de dat de beleedigingszaak veel dieper zit, dan men zoo op het eerste gezicht wel zeggen zou. De man van verdachte heeft vroeger omgang gehad met de juffrouw, die nu be leedigd is en ofschoon deze geschiedenis tot het verleden behoort, valt de juffrouw de echtgenoote van den man nog steeds lastig. Er zyn menschen genoeg, die dit zouden kunnen verklaren, doch ze doen het niet, omdat ze bang zyn voor een vriend van de juffrouw. Mr. Smit schilderde de getuige als een vrouw van niet al te reinen levenswandel en hy meende, dat 'er alle reden was om aan de waarheid van hare verklaringen te twijfelen. De Politierechter nam één en ander in aanmerking en veroordeelde verdachte tot boete of 2 dagen hechtenis. De moord aan den Oostzeedijk in Rotterdam. Nieuwe sensationeele onthullingen. Van O. niet de moordenaar? Heden is voor het Gerechtshof te 's-Her- togenbosch een aanvang gemaakt met de behandeling van de door den Hoogen Raad verwezen strafzaak tegen den gewezen pro curatiehouder J. G. v. O., verdacht van moord op zyn patroon, den heer P. C. Lans, gepleegd in den avond van 29 November 1928 in het kantoor van de N.V. de Haas' Handels-Maatschappij aan den Oostzeedyk. Ofschoon aanvankelijk gemeend werd dat men bij deze behandeling geen nieuwe licht punten in deze duistere zaak zou ontdekken, is dezer dagen het sensationeele bericht be kend gemaakt dat een gedetineerde in de Scheveningsche strafgevangenis is'gedag vaard om ter zitting van het Hof onder eede te komen verklaren, dat een borstelmaker, met wien hy in 1928 in de Residentie sa menwoonde, den heer Lans met een ijzeren staaf heeft neergeslagen, en vervolgens dit moordwapen in tegenwoordigheid van dien gedetineerde in Den Haag in het water heeft geworpen. Er is nog een gedetineerde als getuige opgeroepen en wel een uit de Strafgevan genis te Utrecht. Deze heeft zich met een schrijven tot den advocaat-generaal te 's-Hertogenbosch ge wend, waarin hij verklaart, dat hij, toen hü in voorarrest in het Huis van Bewaring zat en dus 's nachts met andere preventief zit- tenden op een slaapzaal verbleef, een mede gevangene zich in zyn slaap heeft hooren beschuldigen den moordenaar van Lans te zijn. De advocaat-generaal heeft naar deze mededeeiingen een onderzoek laten instel len door inspecteur Hermans, die in een lij vig proces-verbaal tot de conclusie komt, dat de betrokken mede-gevangenen den moord niet kan hebben gepleegd. Mr. Kokosky achtte het niettemin van be lang dat de gedetineerde als getuige werd gehoord en verzocht aan den president van het Hof dezen man als getuige te dagvaar den. Aan dit verzoek is door den president vol daan. Bij deze twee gedetineerden zyn voor het Hof nog eenige getuigen opgeroepen, die in eerste en tweede instantie niet zyn gehoord. De zitting van heden. Reed» lang voor den aanvang van de zit ting wae hot in het Paleis van Justitie een buitengewone drukte. Het bleek opnieuw dat in het nieuwe Palelis de rechtszalen niet zijn berekend voor zoo groote belangstelling. Toen hedenmorgen de zitting aanving was de gereserveerde publieke tribune geheel vol met belangstellenden w.o. zich tal van dames bevonden Het verhoor van verdachte. Door den president jhr. mr. van Sasee Van IJs&elt werd verdachte v. O. onder vraagd. Deze zegt kalm dat hjj jn hooger Iieroep is gekomen tegen dc veroordeeling wegens doodslag op den heer Lans. Verdachte be kende fraude te hebben gepleegd?tot een be drag van f 12.000. Ook de valecfhheid in ge- schriifte. „Maar ik heb den heer Lans niet gedood. Van dait alles weet ik niete af", verklaarde verdachte. De griffier, mr. de Kuyper, leest de ver klaringen van verd. voor zobals hij deze heeft afgelegd voor de rechtbank te Rotter- dam. De Pres. deelt mede dat getuige J. Polak niet kan verschijnen wegens ziekte. In zijn plaats wordt als getudge-desk. gehoord de heer v. Meüa uit Rotterdam. Getuige Nijkamp, journalist, verklaart alle zittingen over deze strafzaak te hebben bij gewoond. Get. Melis zegt, an opdracht van den heer tans de boekhouding te hebban nagezien. De heer Lans toch begreep niet waarom de zaak met verlies werkte. Get. heeft bij het enderzoek de bekende knoeierijep geconsta teerd en het bedrag vastgesteld dat door Verdachte Was verduisterd. Getuige J. Kamerbeek, kantoorbediende te Rotterdam, legde verklaringen af inzake de fraude met de chieque en het coupon boekje. Verd. v. O. verklaarde dat hij de num mers dér coupons ongeregeld beeft gébruikt en niet in volgorde om daarmede de fraude te kunnen bedekken. Get. wed. Weynen—Waanderspension, houdster, schoonzuster van verd., verklaar de dat zjj op haar gironummers herhaalde, lijk van verdachte gelden ontving, welk» verd, van haar terugkreeg. Met de M»j. waarvoor verdachte werkte had zij. njat# maken. Verd. bekient nogmaals de fraude, waarna de president overgaat tot behandeling dar zaak voor wat betreft de doodslag. De adv.-gayeraal memoreerde de treinrai# \an verdachte en de gegevens zooals zij door getfuigen zijn waargenomen. Spr. gaf een volledige situatieschet® om een over zicht te krijgen yan het geheel, vooral wat betreft de straten en perqeeien en, de ver- deelang van de vertrekken en kantoor in het bewuste pand. De verd. mr. KokowBky bestreed de juist heid. van ljet exposé van den adv.-generaal. De gevangene Ooatveen. Het Gerechtshof had gfeea bezwaren eerst den gevangene Oostveen als getuige te hoo ren. Get. Oost veen, gadet. te Schevaningen, komt lachend voor het Hof. Na zijn beëedi' ging verklaarde hij op de vragen van mr. Kokowsky, dat een Duitseher de heer Lans vermoord heeft. Get. heeft bezwaren om in het openbaar te verklaren over het ijzer dat door den Duitseher, die de moordenaar heet te zijn, iii het water is geworpen. Imfmer8 een an der -kan ook wel een ijzer hebben wegge worpen. De President wees erop dat alle verhalen al in de kranten hebben gestaan, «lus dat het geen nóeuws meer ia wat getuige zegt. Get. verklaapde dan dat de Duitseher, wien® raam bij een tandtechniou® bekend is, hem heeft gezegd, dat hij met een ijzer, dien schurk, dien bullebak heeft doorgaala-' gen uit wraak omdat de leverancier hem geen borstelwerk wilde leveren.» Toen de Duitseher, aldu8 de getuige* den heer Lans had doodgeslagen, en zich verwijderde zag hij twee vermoedelijk publieke vrouwen en een mensje die hem misschien konden ver raden. De Duitseher was doomait aangeko men, zeer nerveus en had get. Ooatveen ver zocht om Vooral te zwijgen. Hij wilde, om het elders beter te treffen met die verdien sten, maar liever vertrekken. Oostveen had lxam sokken en droog goed gegeven en de Duitseher is later verdwenen. Oost veen heeft nog alle» gedaan om het verhaal mede te deelen aan de directeur van de gevangenis maar «ijn brieven zijn verscheurd en van wat hij vertelde werd geen notitie genomen. Get* legde - zijn verklaring zeer druk esn breedsprakig af. Soms was hij zelfs brutaal tegen den President. Rad van toog als Oost- veen was, wekte hij met zijn verhaal vaak de l&chluqt op. Getuige Oostveen hield vol het ijzer te hebben gezien waarmee de I)uitschei' den doodslag zou hebben gepleegd. Men vroeg hem waarom hij er niete van aan de justitie had gezegd. Ik dacht niet dat de zaak aoo'n vaart zou loopen, zei get:, maar ik heb er in de gevangenis te Scheven ingen toch mijn best voor gedaan dat alles bekend zou worden. Hij doet nog een lang varhaal over brieven welke hij in de gevangenis heeft geschreven. De adv.-gerieraal deelt mede dat getuige een psychopaat is. De verdediger mr. Kokowsky zegt, dat hij Objectief staat tegenover het verhaal, en hij verzoekt een onderzoek in te stellen, 'de zaak te schorsen. De adv.-generaal doet voorlezing van de door spr. ingewonnen informaties over ge- 'tuige, wharuit blijkt dlat er geen waarde aan de verklaringen van Oostveen ia te hechten, en althans dient te worden afgewacht wat de behandeling der zaak verder opleveren zal. De Pres. acht geen termen tot edhoretng aanwezig. Daarna- werd gehoond mev*. de wed. Lans urit, Rotterdam. LUCHTVAART, De P.H.A.E.Z. vertrekken. Te Neurenberg tengevolge van het slechte weer niet verder. Zondagmorgen te 10 minuten voor 9 is het extra postvliegtuig van de K. L. M., de PjH.A.E Z., vertrokken met als bemanning de vliegers Smirnoff, Hulsebos en de werk tuigkundige Kotte. Het vliegtuig maakte een tusschenlanding te Keulen voor het ont vangen van weerberichten en vertrok daar vandaan te half 11 naar Weenen. De weersomstandigheden waren Zondag morgen ook minder goed. De normale route kon niet worden gevolgd en de weerberichten van de Zuideiyke route waren evenmin gunstig. Besloten werd daarom dat Smir noff eerst naar Keulen zou vliegen om daar- te overwegen of h(j nog door zou gaan. Naar aanleiding van de weerberichten is hy om half 11 van Keulen doorgevlogen. Even tueel zou hy nog een tusschenlanding in Neurenberg maken. Zooals bekend, zal de PJÏ.AEJZ. in Wee nen door Fryns, Both en iBruinesteyn wor den overgenomen en zal de post van het btf Popelin gestrande vliegtuig, de P.H.A.E.Z. worden overgeladen, waarna de P.H.A.E.Z. met de oude bemanning van de P.H.AFX). naar Indië doorvlitegt. Nader vernemen wy, dat de P.H.AE.Z. Zondagmiddag te Neurenberg is geland en dat Smirnoff met het oog op het slechte weer beslbten heeft Zondag niet verder te vliegen. RADIO-NIEUWS. Programmu voor heden. Hilversum: 6.30 Orgelspel; 6.30 Con cert door het Ufcr. Sted. Orkest; 8.10 Ver volg concert; 9.80 Concert; 9.45 Concert V. A. IR. A.-orkest; 10.16 Vervolg concert gramofoonplaten. Huizen: 5.45 Concert; 7.30 Gramo foonplaten; 10.26 Gramofoonplaten. GOUDA, 23 Februari 1931. De steunregeling voor crisiswerkiöozen. De N. Z.-H. verneemt dat in de Steun regeling voor criaiswerkloozen door den\Mi- nister thans ook zyn opgenoyien de suikV werkers, meubelmakers, houtbewerker* metaalbewerkers. Zij omvat met ae aarde^ werkers, de textielarbeiders en de sigaren makers, die reeds terstond waren opgeno men, dus thans 7 verschillende beroepen. Volksuniversiteit. Liederen- en piano-avond. De zangeres Relie Rimathé. Het Bestuur der afd. Gouda van de Rot terdamsche Volksuniversiteit verzoekt ons nog te willen mededeelen dat op den liede- renavond, die Rélie Rimathé a.s. Dinsdag 24 Febr. te 8& uur in de Sociëteit „de Réunie" zal geven, de heer Guste. Seyler zyn medewerking zoowei als accompagna- teur, alsook als solist hoopt te verlèenen. De heer Seyler zal zich doen hooren in werken van Scarlatti, Couperin en Debussy. Van dezen laatsten componist speelt hy o.a. La cathédrale engloutie. Mevr. Rimathé zingt na liederen van Scar latti, Lulli en Rameau, liederen van Mous- sorgski, Debussy en Strawinsky en eindigt met het prachtige, indrukwekkende He- breeuwsch gebed Kaddish. Dit concert sluit dus eenigszins aan by de lezing van Willem Pyper. Waar Nederlandsche en Parysche bladen (l'Intranaigeant schrijft o.m.: Mme Rima thé possède une voix ample et expressive) om strijd het subtiel gevoel, de penetrante intelligentie en de sublieme dictie dsfr zan geres roemen, vertrouwt het bestuur der Volksuniversiteit, dat velen, zelfs slecht en guur weer ten spijt, zich Dinsdagavond naar dit concert zullen spoeden. Een Chr. Jeugdvereeniging. Hier ter stede worden van Ned. Herv. zijde pogingen in het werk gesteld om te komen tot de oprichting van een Ohr. Jeugdvereeniging voor meisjes. A.s. Don derdagavond heeft een vergadering plaats. Uitvoering van „Hosanna". De Chr. Zaïigvereeniging „Hosanna" met afdeeling meisjeskoor, heeft het voornemen een uitvoering te geven op Woensdag 25 Februari a.s. in den Nieuwen Schouwburg, des avonds 8 uur precies. Medewerking verleenen de dames H. M. Heykoop en M. H. Heykoop, beiden sopraan te Gouda, Mej. Bertha Stotyn, alt, den Haag, een symphonie-orkest bestaande uit leden van het Philharm. Orkest te Rotter dam en leden van „Symphonia" te Gouda, de heer Frits de Jong, piano en de heer E. Galatz, orgel. Uitgevoerd wordt „Athalia" van Mendels sohn voor koor, solo en strijkorkest, „Die Flucht der Heiligen familie" voor gemengd door met orkest, liederen en meisjeskoor, w.o. Prins Lente, terwijl ook de altsoliste zich nog 'in een drietal liederen zal doen hoóren. Boete betaald. Door de politie ia alhier aangehouden de woonwagenbewoner W. G., die gesignaleerd ■tend in het Alg. Politieblad tot betaling van 4 gulden boete of 4 dagen hechtenis- straf. Hy heeft de boete betaald. Een melkwagen aangereden door de bestuurder van een luxe auto. Door A. de B., wonende alhier, is by de politie aangifte gedaan, dat Zaterdagmorgen zyn melkwagen is aangereden in den Groe- nendaal door de luxe auto H 77722, bestuurd door L. G. C. W. B., wonende alhier, waar bij de melkwagen ernstig werd beschadigd. Door de politie wordt een onderzoek inge steld. Bekroning. Een eerste en een eereprijs. De St. Bernardshcmd Kamp. Nero v. Em- menthal, eigenaar de heer A. Steensma, behaalde gisteren op de Int Tentoonstelling, gehouden door de Kynologenclub Rotter dam een eerste prijs en een eereprijs. Het was de eenige hond in zyn klasse. De kroon verlichting in de St. Janskerk. Het Comité van voorbereiding voor een nieuwe kroonverlichting in de St. Janskerk deelt mede, dat besloten is tot/aanbren ging in de kerk van: 2 groote kronen elk met 60/lichten in 3 etages verdeeld, diameter dezer kronen 3 meter en te hangen in het middenschip der kerk. 4 kronen elk met 30 lichten in 2 etages verdeeld, diameter dezer kronen 214 meter en te hangen naast de preekstoel aan elke zyde een en voor de luifelbanken een. 2 kronen als voren te hangen in de koor kerk. 4 kronen met 30 lichten in 2 etages ver deeld, diameter 1.9 meter en te hangen op elk der schuinloopende banken een. 10 k 15 wandarmen elk met 3 lichten, aan te brengen in de buitenloop der kerk en de koorkerk, hetgeen in matkoper wordt uit gevoerd. Deze kronen zyn van hetzelfde type als de kronen in de Pieterskerk te Leiden, wel ke in December j.l. zyn in gebruik geno men en welke een prachtige versiering der kerk zyn. Goedkeuring voor het aanbrengen dezer kronen is door de commissie verkregen van het Rijksbureau voor Monumentezorg. De ingebruikneming der kronen kan in de maand Juni a.s. worden verwacht. De commissie deelt mede dat de opbrengst van de bazar en de andere giften die inge komen zijn, juist voldoende is om de nieuwe verlichting te bekostigen. Hedenavond van half negen tot half tien zullen zij die aan de bazar hune medewer king verleenden, in de gelegenheid worden gesteld in de kerk de teekening der kronen' te zien. Goudsche H. B. S.-Vereeniging. Voordrachtavond Mr. Kamp. Zaterdagavond trad in de zaal „Kunst min" voor de Goudsche H. B. S.-Vereeni- ging op de bekende voordrachtkunstenaar Mr. A. W. Kamp. Mr. Kamp heeft, aan de piano begeleid door den heer Matthiese, zyn gehoor onthaald op een deel van zijn repertoire, dat vooral bij de jongeren zeer in de smaak viel, en in hoofdzaak uit eigen werk scheen te bestaan. Het opklaterend applaus na elk nummer bewees wel, dat het H. B. S. V.-bestuur een goede keus had ge daan met Mr. Kamp te laten komen. Van de door hem voorgedragen stukken noemen we o.a. Scheveningsche-vryage, de Pechvogel cn Sampel. De pianist, de heer Matthiese, droeg een paar piano-aoli voor, wat ten zeerste werd geapprecieerd. Na afloop van den voordrachtavond hield een gezellig bal de talrijke aanwezigen nog geruimen tyd by een. Het ensemble-Gründer zorgde voor opgewekte muziek. Het was een genoegelyk slot van een aardigen, geslaag den avond. Tentoonstelling van werk van Mej. Nelly Goedewaagen. Onze s stadgenoote Mej. Nelly Goedewaa gen houdt een tentoonstelling van haar" werk in de kunstzaal Th. Brouwer in de Bakkerstraat te Arnhem, van 24 Februari tot en met 17 Maart. Ned. Ver. tot Afschaffing van Alcoholhoudende dranken. De Goudsche afdeeling van de Nederland sche Vereeniging tot Afschaffing van Alco- holdoudende dranken houdt ter gelegenheid van haar 24-jarig bestaan morgenavond 8 uur in „Central" een bijeenkomst, waarop de heer F. den Eerzamen uit Rotterdam zai spreken over „Wat boefje ons te zeggen heeft". Voorts staat een lezing met licht beelden over cacao en chocolade op het pro gramma. De muziekgroep van de A. J. C. verleent medewerking. Speeltuinvereniging „Het Ooaten" In de jaarvergadering der speeltuinver- eeniging „Het Oosten" is tot tuinopzichter benoemd de heer Vergeer. Het bestuur werd herkozen en de bestaande vacature vervuld door de verkiezing van den heer A. C. v. d. Linden. Getracht zal worden het terrein van den tuin te doen verbeteren. Voor de vermeerde ring van het ledental zal een actie worden begonnen. Aangereden. Op den Bodegraafsche Straatweg ondar de gemeente Reeuwyk is de 66-jarige koop man C. M. Holthuizen aangereden door een hem achterop komende auto, bestuurd door een reiziger uit Haarlem. De man werd in het gras langs den weg gesmakt, waar hy met een bloedende hoofdwond kreunend bleef liggen. De autobestuurder bracht het slachtoffer met zijn auto naar «en arts, die de kwetsuren, welke niet van ernstigen aart- bleken, verbond. Daarop is de man naar Gouda vervoerd. De reiziger zal de kosten en schade vergoeden. Agenda. 23 Febr., 7*4 uur mm. Raadzaal Stadhuis. Gemeenteraad. 24 Febr., 8*4 u. Soc. de Réunie. Volksuni versiteit. Lieóereoavond Mevrouw Rélie Rimathé. 25 Febr., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. 26e uitvoering Chr. 'Zangvereniging .Hosan na" met afd. Meisjeskoor. 26 Febr., 2*4 u. n.m. Officieele ingebruik stelling van het eigen gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken. UIT DEN OMTREK. GOUDERAK Naar wij uit zeer betrouwbare bron verne men, moet er bij het waterleidingbedrijf een tekort zijn van f 4000. In de eerstvolgende openbare raadsvergadering zal deze aange legenheid ter sprake worden gebracht. HAASTRECHT. Auto-ongelukken. Het aantal auto-ongelukken is in de af- geloopen week weer met enkele vermeer derd. Naby de watermolen van den Polder Roozendaal reed, waarschijnlijk door te groote snelheid, een kleine personen-auto van den dijk. De bestuurder liet zich met een andere auto naar het station brengen om naar zyn woonplaats Utrecht terug te keeren, terwijl de auto, die niet noemens waard beschadigd werd, door den heer van Vliet op den dyk is gebracht. Een vracht auto werd door een in Duitschland ihuis- behoorende auto aangereden en verzakte in de kant. Ook déze wagen werd zonder on gelukken op den weg gebracht. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Johannes Leonardus, z. v. C. J. Spruit en G. M. Verhoef. Wilhel- mina Antonia Maria, d. v. A. Baars en M. A. van Vliet. Christianus, z. v. W. Wols- wyk en G. Wintershoven. Hendrikus Jo hannes, z. v. G. Sluis en A. van Schalk. Jacobus Leonardus, t. v. J. G. Straver en J. C. A. Nieuwenhuizen. OVERLEDEN: Theodorus Knoers, 75 j. wedr. van Alida Johanna van Lier. Pau- lus van Eek, 82 j. KRIMPEN a. d. IJSSEL. Verdronken. Alhier is gisteren het 15-jarige meisje J. Hagendijk te water geraakt en verdronken. STOLWIJK. B. en W. onzer gemeente hebben na ge- honden proefderuonstratie besloten tut aan koop over te gaan van een autospuit van de tirma v. d. Ploeg te Apeldoorn. BOSKOOP. De leerlingen der M.U.L.O.-eahool aan de Zijde zullen in den vervolge tweemaal per jaar door den tandarts, den heer Dr. Hukt, vqor zooveel hun gebitten batoeft, woeden gecontroleerd. Worden dan gebreken ont. dekt, dan wordt hiervan aan de ouder» ken nis gqgeven, die zelf voor de vender» bahan- delink kunnen zorgen. Tot bestuursleden der schaakclub „Later Nos" zijn herkozen de heeren A. Sytsema, H. Trimp en J. P. C. Bouwman. Tot bestuursleden der Vereeniging woar Christelijk Schoolonderwijs zijn herkozen de heeren A. Keijzeir en C. Gxootendorst, terwijl in de vacature, ontstaan door het .vertrek van den heer C. van Heeeen, werd voorzien door de benoeming van den heer H, Hazing. Donderdagavond ia het itieuwe oefenlo kaaltje van de Burgerwacht en de Bijz. Vrij willige Landstorm, gedegen in de Biezen al hier, officieel in gebruik genomen. Na de traditioneele speechen loste te burgemeester het eerste sohot en verklaarde het oefenlo kaal voor geopend. ZWAMMERDAM. De Ryksweg gaat om en niet door Zwammerdam. Onlangs is melding gemaakt van de ac tie van een aantal ingezetenen van Zwam merdam, die deze gemeente bedreigd zagen door de plannen van den Rijkswaterstaat om by verbetering van den rijksweg Leiden- Bodegraven dezen weg buiten om Zwam merdam heen te leiden. Men heeft zich toen met een adres tot den minister van Water staat gewend, waarin verzocht werd te be vorderen, dat de weg door de kom van Zwammerdam behouden zal blijven. Thans is echter van den minister by het gemeentebestuur bericht ingekomen, dat aan dit verzoek niet kan worden voldaan. Bjj de keuze van het tracé van den rijks weg, zoo schrijft de minister, moet toch in de eerste plaats op het belang van het door gaande verkeer worden gelet. Een her nieuwd onderzoek heeft aangetoond, dat dit belang den aanleg van een nieuw wegge deelte om de kom van Zwammerdam vor dert, zoodat in de bestaande plannen geen wijziging kan worden gebracht. t SPORT SN WBDSTRIJDKN. VOETBAL. Uitslagen van Zondag 22 Februari. K. N. V. B. Afdeeling I le klasse. Den Haag: H.B.8—Ajax 1-2 5a klasse D. Utrecht; VoorwaartsUtreoht 1—2 Afdeeling II le klasse. Rotterdam: Spartar—R.O.H. 1—1 2e klasse B. Maassluis. V.D.L.'Gouda 1—4 3e klasse A. Leiden: U.V.8.—A.8.C. ...i1-0, 4e klasse A BodegravenBodegravenPostduiven 3—3 Voorburg: 8.O.A.—Celeiritaa 1—1 Gouda: G.S.V. 2—O.D.S. 9 2—2 Afdeeling IV le klasse. Tilburg: L.O.N.G.A.—P.B.V3-0 Afdeeling V le klase. GroningenG.V.A.V.—VaWciti» 8-6 Meppel: Alöides—Leeuwarden 1—2 LeeuwardenFriesland—Achillea 6—0 LeeuwardenFrisöar-M.S.C2r—0 G. V. B. Alle wedstrijden afgelast. Overzicht. Nog zijn we niet aan het einde gekomen van de ongewilde onderbreking van de oom petitie. Wa® er verleden week alle aanlei ding om te juichen en zich Op te maken om het laatste gedeeLte van de reeks wedstrij den met alle belangstelling onder de loupe te nemen, gisteren behoefde men wel niet thuis te blijven, doch op de Voetbalterreinen kon men zijn vermaak niet vinden. Weer had de regen de velden onbespeelbaar ge maakt. Slecht® op enkele plekken van ons landje rolde d© bal en een handjevol wed strijden werd gespeeld. De eerste klasse-match es ga ven zoowaar nog groote verrassingen P.8.V. moet nog een week op het kampioenschap wachten en Sparta misschien weer een jaar, daar Feij- enoord ongetwijfeld van l»t gelijke spel tus- schen Bpart® en R.G.H. aal weten te profi- teeren. Voor de tweede klasse kwamen onze etad. genoote® in actie tegen V.D.L. in Maas sluis. Door de 4—1 overwinning toonde rood- wflt zich sterker en vestigde zich daardoor in de middengroep, met kans op een be hoorlijke plaats te eindigen. We moeten dalen tot de reserve derde klasse om nog een resultaat te memoreeren. G.S.V. 2 speelde tegen O.P.8. 2 en had een strafschop niet zooveel voeten in de aarde göhad, dan had hier ook een Goudsche over winning geklonken. Than® wachten we maar af wat Maart on® zal brengen. We vreezen dat de G. V. B. moeilijke problemen krijgt op te lossen. V.D.L.—Gouda 1-4. Op een zeer zwaar en moeilijk bespeel baar veld werd gisteren de wedstrijd tus- schen Gouda en V.D-L. ten aanschouwe van een talrijk publiek gespeeld. V.D.L. miste haar doelman, dóe was vervangen door Boel- Ie, de Gouwenaars waxen met hun sterkste team uitgekomen. Het was dórect al eau zeer levendige strijd, de Maassluizenaare begonnen geestdriftig, voortdurend zweefde de bal voOr het Gouda-doel waar de doelman ©ohter alle gevaar wist te voorkomen. De doorbraken van de gasten waren echter ge- vaarlijker dan aanvallen van V.D.L. enspoe- die slaagden de Gouwenaars er in te doel punten (O-rl). Dat prikkekte V.D.L. tot nog meeir inspanning, maar den weg naar het doe! kon niet worden gevonden. Weer was het Gouda da* scoorde, thans uit een straf schop (ft-2). V*.D.L. bleeft goed spelen en ten slotte blijft de beioaning niet uit. Uit een hoekschop wordt de bal scherp voor doel geplaatst. A. v. d. Hoek zet er zijn hoofd onder en het is 1—2. Dit doelpunt had juiet een andere uitwerking dan mocht wor den verwacht. Voor de rust doelpuntte Gou da nog een keer. nadat Boelle ontijdig wae uitgeloopen (1—3). In de tweede helft was da wedstrijd van heel wat minder gehalte. Het begin was voor V.D.L., doch A. v. d. Hoek zocht het doel te hoog en schoot dikwijls van te ver ren afstand. Toen ging de strijd verruwen en was er van gded spel geen sprake meer. De verdediging van V.D.L, bleef behoor lijk voetbal vertonnen en de doelman van da gasten weerde aich uitstekend. Voor de rest was het misere. Het geluke Gouda na ongeveer 20 minuten het vierde doelpunt te maken (1—4). V.D.L. krijgt geen kans meer den achterstand te verkleinen. GJ3.V. 2O.D.S. 2 2—2. Bijna gewonnen. G.8.V. had bijna revanche genomen voor de in Dordt geleden nederlaag. Door meerder enthousiasme toonden de gasthee- len zich veilig te kunnen stellen tegen een overmacht, die echter gebrek aan een schut ter demonstreerde. De Goudsche keeper heeft voort® heel wat gered en speelde een besten wedstrijd. In de voorhoede wa® Joh an Revet zeer actief. Nieit alleen gaf hij G.S.V. de lei ding, maar vergrootte deze zelfs nog na rust, toen hij profiteerde van een fout van een der backs; Het mooie succes werd ten dieel verkleind toen Veygunst onhoudbaar langs Bos in eigen doel sooorde. Tegen het einde hield Horni® met de hand een bal tegen Een strafschop. De Dordtsche keeper moest rijn schot vaardigheid toonen Tot driemaal toe overnemen en de gelijkmaker was er. Op slot van rekening kunnen beide ploegen, die op het slechte veld geboden hebben wa® zij konden, met den uitslag te vreden zijn. De scheidsrechter den Boon maakite enkel® tactische teuton. Hieronder volgen enkele standen: Afd. II 2e klasse B. Fortuna 13 10 1 2 21 42-21 8.V.V. 13 7 3 3 17 36-26 R.F.C. 12 5 4 3 14 3626 Gouda 13 7 0 6 14 41—29 o.v.v. 13 6 2 5 14 23-26 O.D.S. 13 7 0 6 14 27—32 V.D.L. 15 6 2 7 14 28-32 D.C L. 13 4 2 7 10 17-27 Overmaas 11 2 2 7 6 23-27 8.V.W. 12 l 2 9 4 15-40 Afd I 3e klasse D. H.y.c. 14 11 1 2 23 41—25 Olympöa 14 10 0 4 20 60-27 Vriendenschaar 13 7 2 4 16 38-33 Alphia 14 6 3 5 15 45-39 U.V.V. 14 6 2 6 14 34-57 Utrecht 14 6 2 6 14 29-32 D.O.8. 13 6 1 6 13 41—30 L.S.V. 14 5 5 6 11 23-40 Zeist 15 4 2 9 10 26-44 Voorwaarts 15 1 2 12 4 21—49 Het Nederlandsch elftal. Zaterdagavond heeft de T. C. te Utrecht vergaderd en het elftal vastgesteld, dat Woensdag 4 Maart te Rotterdam tegen Not tingham Forest zal spelen. Het elftal is aldus: Doei: Van der Meulen (H.F.C.). Achter: Van Run (P.S.V. en van Kol (Ajax). Midden: Paauwe Sr. (Feyenoord), Paauwe Jr. (M.) en v. Heel (id.). Vóór: Adam (H.V.V.), Volkers (Ajax), Lagendaal (Xerxefe), W. Tap (A.D.O.) en Visser (PH.V.). DRAABLOOZE DIENST. Vrewdijke dood. Op het dak van een wagon gekropen om gratis te reizen. PARIJS, 23 Febr. Toen de sneltrein van Parijs naar Saarbrücken Zaterdag op het station Epernay stopte, bemerkte een spoor wegbeambte op het dak van een der wagons het l(jk van een naar schatting 20-jarigen jongeman, wiens hoofd van het lichaam ge scheiden bleek te zyn. Het ingestelde onder zoek weeB uit, dat men te doen had met "n zekeren Demoulin, wonende in het Saarge- bied, die als blinde passagier op het dak van een wagon was geklommen en waar schijnlijk by het passeeren van een lagen tunnel op zoo vreselijke wijze om het leven kwam. De Belgische bokser René de Voa blind? PARIJS, 23 Febr. De ook in Holland zeer bekende bokser René de Vos, die eenige da gen geleden plotseling uit Amerika in Europa teruggekeerd is, heeft zich te Parys onmiddellijk onder behandeling van een oogenspecialist gesteld. In zyn laatsten wedstrijd welke voor hem een zeer tragisch verloop had, heeft hy een stoot op het rech teroog gekregen en dit oog heeft vrij plot seling alle dienst geweigerd, terwijl ook het linkeroog angstige teekenen van zwakte geeft. Men vreest het ergste voor den eertijds zoo beroemden Belgischen bokser. Een nieuw gevechtsvliegtuig met zes machinegeweren uitgerust. LONDEN, 23 Febr. Door het Britoche luchtvaaxtniiaiflterie worden sedert eemigen tijd proeven genomen met een nieuw ge vechtsvliegtuig, een Interceptor-vliegtuig, dat is uitgerust met 6 machinegeweren. Het vliegtuig kan door een piloot bewtuurd en bediend wouden. Massa arrestatie in Bombay. LONDEN, 23 Febr. Uit Bombay wordt ge- nneid dat de politie aldaar bij een demon stratie van Nationalisten op de Maiden es planade £00 demonstranten heeft gearres teerd w.o. 10 leden van het congres-comité. De menigte verzette zich niet en er deden zich geen incidenten voor. Een ernstig auto-ongeluk. Een doode, 2 gewonden. BATAVIA, 23 Febr. Woensdagnacht had op de Priokweg alhier een ernstig ongeluk paate. Een Chevrolet, bestuurd door mej. Wijnhamer, en waarin gezeten waren de employé's van de General Motor Sargent en Blom, botste tegen een boom op. Volgens de verklaring van mej. Wijnha- rter geschiedde dit doordat een tegenko mende auto felle lichten loet schijnen. De heek Sargent werd uit den ante geslingerd en op slag gedood, de heer Blom werd «ru stig aap het hoofd gewond. Mej. Wijnhamer bekwam inwendige kneuzingen. Sneeuw lawines in Zwitserland. BAZEL, 23 Febr. Tengevolge van den he- vigon sneeuwval te ARtholz Blauaee, nabij de Loetaberg spoorweg, is een groote lawine omlaag gekomen, waardoor de straatweg ge heel is versperd De arbeiders die te werk werden gesteld otp den weg weer vrij te ma ken, wier den gutéren verrast door een twee de lawine. Zij werden door de sneeuwmassa en de luchtdruk meegesleurd. Doch geluk kig konden allen worden bevrijd. De hoogspanning, en telefoonlaiding werd door de-lawines vernield. Tengevolge van de daarop ontstane kortsluiting ontstond brand in het postkantoor te Blauaee dat geheel af brandde. De vervanging van den Procureur-Generaal bij een Gerechtehof. DEN HAAG, 23 Febr. De Hoogo Raad heeft heden m beginsel beslist dat vervan ging van den procureur-generaal bij een gerechtshof in een strafzaak door den subs.- offierier van justitie ongeoorloofd is, en on wettigheid tengevolge moet hebben, zulk» naar aanleiding van een proefproces in vor- band met do kwestie moordzaak Lans waar in de sub. officier van justitie te Rotterdam waarnemend procureur-generaal bij het ge rechtshof te den Haag was. Een ontploffing aan boord van de Nieuw-Aauterdaas. ROTTERDAM, 28 Febr. Bij de directie van de HollandAmerika-lyn is bericht ontvangen van haar kantoor te New-kork, dat aan boord van haar s.s. .J^ieuw-Am sterdam" in de haven van New-York een kleine ontploffing in het kombuis heeft plaats gehad. Hierby werd een man licht gewond. De toestand van den gewonde is redelijk. k Mr. Evekink, oud-president van de Krijgsraad te Arnhem overleden ARNHEM, 23 Febr. In den ouderdom van 68 jaar is hier ter stede overleden Mr. Th. Evekink, oud-president van den Krijgsraad. Mr. Evekink was aanvankelijk kantonrech ter te Deventer en werd in 1914 benoemd tot president van den Krijgsraad In het 2e arrondissement, met standplaats te Arn hem, zulks onmiddellijk na de wijziging der militaire rechtspraak, waarbij drie krijgs raden werden ingesteld. De directeur van de Ned. Bank herkozen. AMSTERDAM, 23 Febr. In de heden ge houden buitengewone algemeene vergade ring van aandeelhouders van de Ned. Bank N.V., in het bankgebouw te Amsterdam, werd tot directeur herkozen de heer Mr. J. Westerman Holsteyn. De P.H.A.E.Z. te Weenen geland. Anota—Vaz Dia» meldt, dat bij de K.L.M. bericht is ingekomen dat de P.H.A.E.Z. om 10.20 te Weenen ia geland. Het Indië-vliegtuig van Weenen vertrokken naar Belgrado. Bij de K. X fltis bericht ingekomen dat de P.H.A.E.Z. na aankomst te Weenen waar heen het toestel onder leiding van Smirnoff was gevlogen idoor Frijn® onmiddellijk is overgenomen. Nadat de poet in de P.H.A. E.Z. was geladen vertrok dit vliegtuig te 12.20 van Weenen naar Belgrado. Aan boord van de P.H.A.B.Z. bevinden zich thans de vliegers F rijns en Both en d« werktuigkundige Bruynesteyn. Dr. G. H. Leopold, t GRONINGEN, 23 Febr. Op 51-jarigen leef tijd ié alhier overleden Dr. G. H. Leopold, dir. van de Prov. Keuringsdienst van levens middelen te Groningen. WISSELKOERSEN. 2» Febr. 28 Febr. Officieel. Londen 12.107.» 12.10*4 Berlijn 59.23 59.23*4 Parijs 9.77*4 9.77 Brussel 34.75*4 34.75 Zwitserland 48.07 48.05 Weenen 35.05 35.02*4 Kopenhagen 66.67*4 66.67*4 Stockholm 66.72*4 66.72*4 Oslo 66.67*4 66.70 New* York 2.49*4 2.49*4 Niet officiéél. Madrid 26.08*4 26.05 Milaan 13.04*4 13.04*4 Praag 7.37 7.37*4 Prolongatie 1 Beursoverzicht. De affaire op de Amsterd. beurs was he den wederom onbeteekenend. In de koper waarden ging het druk toe en deze fondsen soorten ontmoeten wederom vraag in na volging van Walstreet, dat Zaterdag weder om aanmerkelyke noteeringen had afgeslo ten. Er ging nogal wat om in staalwaarden. Op de locale markt trokken de Accoustiek nogal wat attentie. Deze aandeelen lagen goed in de markt en avanceerden tot boven 90. Unielevers openden op 200 en avanceer den vervolgens nog enkele procenten. Aku's daalden wederom. In oliewaarden ging niets om. Koninklijken golden eerder iets lager. De buitenlaridsche soorten bleven op peil. Tabakken hadden een beperkte markt, doch lagen wilHg. APVERTENTIEN. Te koop of te Huur ■•n in het centrum der stad. Te bevr. Keizerstraat 19. 10

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2