IE ET islag NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 09* Jaargang Ma. 17614 Dinsdag 24 Februari 1681 NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-eo Feestdagen i «AISE FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, IOOPERE i HOOFDSTUK V. Thea sluit vriendschap. HALVE Ïrflesch op een ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal /8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. t Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 3L GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie Interc. 2745. Postrekening 48400. en Redactie Telef. begrip is van iets buitengewoons. Nellie Melba, Dame Melba, zooals zy zich sinds eenige jaren mocht noemen, is van het for maat van een Henriëtte Sontag, een Jenny land, een Maria Malibran, een Adeleine Pat ti, een Lilli Lehmann en onder hen wel licht een van de gröotsten. Haar heele kun stenaarsleven, van haar debuut in 1887 te Brussel af, was één voortdurende triomf tocht, die haar door de heele wereld voerde als een gevierde koningin. Zij heette eigenlyk Helen Porter Mit chell, en werd 19 Mei 1861 te Burnley by Melbourne geboren. Zij was een wonderkind en trad reeds ais kind van zes jaar in een kerkconcert op. Desniettegenstaande wilde haar vader van een speciale muzikale op leiding niet weten, vooral niet, omdat Helen sterke ambities voor de opera aan den dag legde. Doch zy wist haar wil door te zetten, en toen haar vader benoemd werd tot com missaris der wereldtentoonstelling te Parijs, ging zij daar studeeren bij Mathilde Mar ches! en veroverde een jaar later op slag het publiek by haar debuut te Brussel als Gilda in Verdi’s „Rigoletto". In 1888 bracht zy als Lucia di Lammermoor de Londenaars in opgetogenheid, in 1889 vierde zy te Pa- rys triumfen als Ophélie in Tromas' „Ham let”. Van toen af stond dfe heele wereld voor haar open en trad zy in alle belangrijke muziekcentra op van Europa en Amerika. Saint-Saëns schreef speciaal voor haar de titelrol van zyn opera „Hélène". De koning van Engeland verleende haar den titel van „Dame”. In 1882 was zij gehuwd met Charles Arm strong. Doch als zangeres noemde zij zich steeds Nellie Melba, als een herinnering aan Melbourne. Daar heeft zich zich ook sinds 1926 uit het openbare leven teruggetrokken en is zy thans gestorven, de herinnering na latend aan vele indrukewkkende prestaties van meesterlijk bel canto en ook meesterlijk spel. laid* KhoeaMd»* i met de heerlijk» ui een prachtig* aid de» daarvoor en ia, eb ruikt oor onaanfeuaaien het eent met >r dame» 76 eeat blauwgroene var Nero, die al dien tijd rustig had toege keken,. duwde zijn snuit tegen Thea’s ge zicht en likte haar zachte wang, toen hij zag, dat ze zijn meester in genade had aan genomen Wat ben jij een lief beest, riep het kind en ze sloeg haar armen om zijn nek. Na deze begroeting wandelden ze verder; het kind hield den hond bij den halsband. Toen ze een hoek omsldegen, kwamen ze aan een open ruimte, de kleine vijver be vond zich aan de eene zijde en het met klimop bedekte huis lag recht Voor hen. Woont u bij dien meneer Austin? vroeg BINNENLAND. Prijsdaling en malaise. In de eerste aflevering van den nieuwen jaargang van het Maandschrift van het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt het gebruikelijke retrospectieve overzicht s-, ecomoinisdhen en de tot Het Duitsche rijkskabinet heeft de beraad slagingen over het landbouwprogram van dr. Schiele beëindigd. Afgaande op wat men in parlementaire kringen hoort verluiden, schijnt men vol gens den corr. van het Hbld., het ten slotte toch eeng te zijn geworden op de basis van het volgende compromis. De regeering zal den rijksdag eenige machtigingen vragen, in de eerste plaats ten aanzien van het in voerrecht op boter en voort3 voor de rech- ten op caseïne, vee, vleesch, hout, enz. Eén zonnestraal is voldoende om heel wat duisternis te verlichten. Een conferentie inzage Landbouwcreciiet. Briand aan het woord. Eenstemmigheid in het Duitsche Rykskabinet over Schiele’s land nou wpolitiek. FranschEngelsche vlootonaerhandelingen. De Verein Bremer Exporteurs waarschuwt in zijn jaarverslag voor een overspannen agrarische politiek. Reeds in bet afgeloopen jaar,, zoo wordt gezegd, heeft do Duitsche landbouw zich doen kennen als een bron van ernstige gevaren voor den exporthandel en de exportindustrie en de nieuwe eischen, die thans weer gesteld worden, vormen een nieuwe ernstige bedreiging voor den gehee- len buitenlandschen handel van Duitach- land. De Bremensohe exporteursvereeniging verwacht dan ook met stelligheid, dat de regeering zich tegen deze overdreven protec tionistische eischen energiek te weer zal stel len en nut systeem der meeetbegunsitigings- verdrageu waarop Duitscldands buitenland- séhe handel berust, niet door den landbouw in gevaar zal laten brengen. In het achter- ona liggende jaar is genoegzaam gebleken, dat everttueele handelspolitieke blokkadepo- gingen van Duitsohland onmiddellyk de be reidwilligheid van het buitenland om Duit- sohe goederen te koopen doet zinken. Ook zonder nieuwe tariefverhooging, zoo heet het ten slotte, heeft de Duitsche tariefpoli tiek er tpt dusver toch al toe bijgedragen in het buitenland onstiemining tegen Duitsch- land als afnemer en daarmede ook ale lever ancier te wekken. A DVERTENTIEPRlJMt Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bexorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.24. Van buiten Gouda en den bezorg kring 1—5 regels 1A5, elke regel meer 020 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 ttfc bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELLNGENr 1—4 regels 225, elke regel meer 9.641. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertenuén en ingezonden mededeelingen by contract tot seei gereduc eerden prys. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boelmanoe- laren, Advertentiebureau* en onze agenten ea moeten daaga vóór de plaatsing aan bet bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. jaar 1872 kwam hij bij- de keizerlijke marine. In 1891 werd hij te werk gesteld op het Kyksuiinisterie van Marine, waar hij gede tacheerd bleef tot hij den dienst verliet. Sinds 1904 was hij diiecteur van een der departementen. Hij was de rechterhand van admiraal von Tirpitz. In December 1915 nam hij ontslag uit den actieven dienst,, doch in Maart 1916 werd hij na het aftreden van von. Tirpite benoemd tot diens opvolger aU staatssecre taris van het Rijksminiaterie van Marine. In October 1918 trad udniiraal von Ca- pelle, die in het jmr 1912 in den adelstand werd verheven, af. De laatste jaren leefde hij te Wiesbaden. ENGELAND. Charlie Chaplin op bezoek by Minister Mac Donald. Charlie Chaplin heeft Zaterdag een heelen dag by MacDonald op'Chequers, het buiten verblijf der Britsche eerste minister door gebracht. MacDonald kwam hem met zyn dochter op een landweg tegemoet en Chaplin stapte toen uit zyn auto. Zy wandelden daarna door het hek en de oprijlaan uit naar het oude historische huis. De dorpelingen die gezorgd hadden dat zy in de buurt waren, vertelden dat zy gezien hadden dat Charlie den eerste-minister met eenige koddige schuifel-bewegingen van zijn voeten aan het lachen bracht. Charlie werd reeds ’s middags bytyds in zyn hotel te Londen terugverwacht, maar hy is tot 's avonds laat weggebleven. Midderwijl was er «en geweldige stapel brieven voor Charlistaangekomen. Er wa ren tallooze uitnoodigmgen voor maaltijden en recepties by, voorts bedelbrieven en ver zoeken aan hem om aan films mee te wer ken. Voor zyn secretarissen was Zaterdag een drukke dag. Margaret Bevan, t Juffrouw Margaret Bevan, de vroegere Lord Mayor van Liverpool, is gestorven. Zy was de eerste vrouw die de positie van Lord Mayor bekleed heeft. ZWITSERLAND. Twee meter sneeuw. Door het aanhouden van den sneeuwval in centraal-Zwitserland is het treinverkeer op de Loetschspoor gestremd. Ook verschil lende andere lynen kunnen door de sneeuw niet meer gebruikt worden. De nieuwgeval- len sneeuwlaag is 2 Meter dik. Door tal rijke lawines zyn hier alle telefoon- en te legraafverbindingen verbroken. Zermatt is geheel ingesneeuwd. Het opruimingswerk is op de Schoellenenspoorweg wegens gevaar voorlawines niet mogelyk. Op den St. Ber nard ligt een sneeuwlaag van 8 Meter. In het Formazzatdal werd een ploeg arbeiders aan den ingang van een tunnel door een lawine verrast. Zes arbeiders werden door de sneeuwmassa’s begraven. Men is er nog niet in geslaagd hen te bregen. In de Noord-Italiaansche Alpen zijn verscheidene treinen door de geweldige sneeuwmassa’s blijven steken. In Tesino valt veel regen. ZUID-AMERIKA. Dame Nellie Melba, t Een Reuter-telegram uit Sydney meldt, dat de beroemde Australische zangeres Da me Nellie Melba, 69 jaar oud, is overleden. ,Het moet wel een buitengewoon sterke indruk geweest zyn, die zoozeer op de ver beelding heeft gewerkt, dat de naam Melba nog altyd over de heele wereld het levend den stalknecht: Neem de pony mee naar den stalwrijf haar goed af, dan een ruif vol hooi en wa ter. maar niet te koud hoor! Deze jonge dame gaat ondertusechen met mij mee een kopje thee drinken. Jack keek het kind vragend aan. Je kunt gaan. Jack, klonk het gebie dend. De onbekende wendde het hoofd af om een nieuwen glimlach te Verbergen. De stalknecht liep weg met de beidé paar den aan den teugel. Zal ik je meenemen naar het huis? vroeg de vreemde, terwijl hij de hand uit stak naar Thea. Het kleine meisje trok haar arm terug en hield dien stijf tegen het lichaam. Ik geef den eersten den besten niet maar zoo de hand, zei ze uit de hoogte, ik weet niet wne u bent! Maar opeens veranderde ze van gedach ten en gaf hem drie zon-verbrande kleine vingers. U mag me meenemen n was erg aardig voor Doppy. Heet je paardje Doppy’ Natuurlijk! Het scheen voor het kind de meest van GOHISI'll E COURANT. Naar het Engedsch: van MORICE GERARD. (Nadruk verboden.) Terwijl hij met de eene hand de pony in bedwang hield, lichtte de man met de vrijen arm het kind uói. het zadel en zette haar neer op een plaats waar ze buiten gevaar was. Doppy dfraiide steeds in de ronde, maar de vreemde slaagde erin haar met kalme kracht de baas te blijven. De stalknecht sprong uit het zadel, maar kreeg uit de verte den wenk te blijven waar hij was De pony wa« bedekt met schuim en zweet en het wit van haar oogen was met Moed beloopen Maar de sterke hand, die haar vasthield, kalmeeide haar langzamer hand etn na een poosje kon de man, die haar gegrepen had, haar aan de teugel langzaam De conferentie inzake het landbouwcre- diet, waaraan woidt deelgenomen aoor de Europeesche staten die lid zijn van den Volken bond is gisteren te Parijs m het Fransche mpnósterie van buitenland sche zaken onder voorzitterschap van Briand ge- opend. De onderminister van het presidium van den ministerraad, Francois Poncet, weid, tot- voorzitter der conferentie gekozen. In de rede, waarmede Briand do confe rentie opende, zeide hij o.a. dat het feit dat zoo wat alle Europeosoho negeeringenvoor zoover zij liid zijn van den Volkenbond, bij de studie van het landbouwprobleem verte genwoordigd zijn, het beste be wij» is voor de algemeen© solidariteit, waarvan heden ten dag alle leden der Eunopeesche gemeen schap zich bewust worden. Frankrijk heeft er nooit aan getwijfeld dat een dergelijk streven, hetwelk aan de gevoelens der vol ken beantwoordt, op een goeden dag tegen- over de afzonderlijke telangen en tegenstel lingen den doorslag zou geven, waardoor Europa liet volle loon van zijn arbeid en zijn werkelijke veiligheidswaarborgen zou kunnen erlangen Thans moet de solidari teit op de proef worden gesteld. Briand herinnerde aan de drie resoluties, welke hebben geleid tot de instelling, te Genève, van de commissies voor het onder zoek der landbouwkredieten voor Cent raai- Europa en den Balkan, en betoogde dat de taak van de commissie, welke thana haar zittingen is begonnen, daarin bestaat voor den afzet der aanwezige graanvoorraden te zorgen, dus voor de oplossing yan een bui tengewoon probleem zorg te dragen, terwijl de tweede. Donderdag a.s. bijeenkomende commissie hiet probleem eener duurzame re geling van de eoonomischen. toestand in dé Donau-landen moet bestudeeren. Voorts wees Briand er op dat bij de ko mende onderhandelingen geen enkele, zij het nog zoo gewichtige overweging, de aandacht der gedelegeerden mag afleiden van de voor naamste overweging, n.l. de zorg voor den vrede in Europa. Daarmede wordt bedoeld dat de gedelegeerden steeds by de discussie over cijfers den geest van tegemoetkoming zullen moeten toonen, welke de Studiecom missie voor de Europecsche Unie bezielt. De waarborg voor het succes der onderbande- lingen ligt in de consolideetring van den vre de in die deelen van Europa, wélke men tegen de politieke en sociale uitwerking eener economische crisis moet beschermen. De regieringen dienen thans een werkelijk gebaar van solidariteit te maken en inder daad een actie te ondernemen welker be- teekenig niet meer na haar onmiddellijk resultaat is af te meten, doch naar de dm- pulsie, welke er udt zal voortvloeien in het belang van den algemeenen vooruitgang der Europeesehe samenwerking. gegeven in cijfers van socialen toestand van «na land over laatste jaren, meestal van 1921 af en 193U. Wij ontleanen daaraan het volgende: De prijsdaling in den groothandel bracht het indexcijfer van 142 dn 1929 op 117 in 1930; het laatste maximum was 156 in 1924. De kosten van levensonderhoud hebben un Amsterdam eind 1925, in den Haag midden 1925 een maximum bereikt daarna midden, resp. begin 1928. Sinds 1925 daalde het in dexcijfer der groothandels prijzen met 24.5 pet., de kosten van het levensonderhoud in den Haag en Amsterdam met 11.5 a 13.3 pct.de uitgaven voor voedingsmiddelen met ongeveer 20 pet., de prijs van broed (tot le halfjaar 1930) met ongeveer 15 pet. De financieele gegevens geven uiteraard een duidelijk beeld van de crisis. Het giro van de Nederlandsche Bank, dat een goede graadmeter is gebleken, daalde, na een on onderbroken stijging van 1922 tot 1^29 in 1930 met 14 pet tot 37 milliard. De faillis sementen waren dn 1930 12 pet. talrijker dan in 1929. Het indexcijfer van de koersen van aandeelen daalde van 116 in 1928 op 115 in 1929 en 84 in 1930 voor de Indische aandeelen was de daling reeds in 1927 be zel f sprekende zaak ter wereld te rijn dat haai’ ponny Doppy heette Ik ben blij met de eigenares van Dop- yp kennis te maken, verklaarde de vreemde met een humoristische zwierige buiging. En daarop liepen de man en het kleine nMisje achter den stalknecht aan, in de richting van de ..Grange”, De Britsche minister van Buitenlandsche Zaken, Henderson, en zijn collega van Ma rine, de eerste Lord der Admiraliteit, Alex ander. zijn Maandag in gezelschap van Ro bert Graigie van het Foreign Office en een adviseur van de admiraliteit, naar Parijs vertrokken om de besprekingen over de vlootbeperkingen. in aansluiting op de be sprekingen die Graigie te Parijs reeds heeft gevoerd, voort te zetten. Reeds gisteravond zijn de beeprekjingen aangevangen. Van Engelsche zijde namen daaraan Henderson en de eerste Lord der admiraliteit Alexander deel„ benevens de ge zant te Parijs, Tyrrell en de niarinedeekun- dige van het Engelsche departement van buitenlandsche zaken Graigie. Van Fransche zijde Briand, de minister van Marine Du mont en de deskundige voor de ontwapening d’Aseigli. In politieke en diplomatieke krin gen te Parijs heeft de komst van Hender son en Alexander een zekere sensatie ver wekt. Volgens een officieus communiqué heeft men zich van Engelsche zijde beperkt alle argumenten ten gunste van het Engelsche standpunt opnieuw te ontwikkelen. Een practisch resultaat is nog niet bereikt. De besprekingen worden heden voortgezet. De Engelsche ministers hopen een overeenstem ming tussehen hei Fransche en Engelsche standpunt tot stand te kunnen brengen, in welk geval het niet onmogelijk is, dat zij van Parijs direot naar Rome gaan om ook de toestemming van Italië voor het Londensche vloot verdrag te verkrijgen. BUITENLANDSCHNIEUWS, DUITSCHLAND, Admiraal von Capelk*. t Te Wiesbaden overleden. Li den ouderdom van 75 jaar is te Wies baden overleden de oud-admiraal Von Co- pelle, die sedert 1928 te Wiesbaden woonde. Eduard Capelle, wend op 10 October 1855 geboren als zoon van een fabrikant, te Cello (Hannover). In de maand April van het heen en weer laten loopen, tot ze geheel ge kalmeerd was. Thea stond met oogen vol bewondering toe te kijken. Ze had genoeg Verstand van paarden, om te weten hoe meesterlijk de vreemde, zonder een zweepslag, de pony tot rust brachk alleen iiMjt vastberadenheid, kracht en vriendelijkheid. Nu gaf de onbekende den teugel aan den stalknecht over. Dit ie een gevaarlijke plaats voor een humeurige pony, merkte hij op. Het is verstandiger den volgenden keer met haar op den harden weg te blijven. Ik wilde hierheen, verklaarde Thea haar nadrukkelijken toon, alsof dat alleszins, afdoend motief was. De onbekende, die eerst streng gekeken had. moest ondanks zichzelf glimlachen bij dit grappig vertoon van baarheid en die glimlach deed een glans over zijn stroef ge- ?idht lichten, toen hij naar het kind keek. Maar er zijn een heeleboel dingen, die we graag willen en die toch niet goed voor ons zijn, klonk het vermanend. Heb je dat nu qok ontdekt? Daarop wendde de vreemde zich weer tot gonaeu. De koersen vau obligaties vertoon den, als ta verwachten, een stijging, welke o.a. blijkt uit de daling van. het rendement an 4.76 in 1929 en 4.59 in 1930) en uit het staatje, betref lende het rentetype van pand brieven. De rentestanden op de vrije markt: 2.06 pet. voor particulier disconto ear 2.17 voor de prolongatierente geven, als jaarge middelden, maar een onvolkomen beeld van de abnormale ruimte van de geldmarkt in de tweede helft van 1930. Scherp spreekt de malaise uit de emissiemarkt, minder wat den totalen omzet betreft dan wel de ver schuiving van dq aandeelen naar de obligar ties- In' 1929 waren de totale betaalde be dragen reep, f 217 unllioen en 84 millioen, in 1930 resp. 18 en 274.5 millioen. Van buitenlandsche omissies waren in 1930 uit sluitend obligaties, en wal tot een hoog be drag aan de markt. De verhouding tussehen in het betaalde en het gevraagde bedrag was iu 1930 veel ongunstiger dan in 1930 (83 5 pet. tegen 96.6 pet.). De werkloosheid nam in het 'Jehalfjaar van 1930 meer toe dan tevoren,, en waa in November grooter dan eenig November- cijfer sinds den oorlog (10.2). Ook de ver- houdjing van aanvragen van patroons tot aanbiedingen van werkzoekenden werd on gunstiger 38.3 pet. tegen 28.6 pet. voor mannen en 199.4 pet. tegen 92.2 pet. Voor vrouwen. De werkstakingen en uitsluitin gen waren in het malaisejaar 1930 ook be langrijk minder dan in voorgaande jaren: liet aantal verloren arbeidsdagen was niet ten volle 25 pct. van dat van 1929. De Zomertijd. 15 Mei lot 4 October. Bij Kon. beshut van den lldeo Februari is bepaald, dat in 1931 de vervroeging met één uur van den wettelijken tijd, bedoeld in artikel 1 der wet van 23 Juli 1908 (Stbl. uo. 236), zal aanvaagen den vijftienden Mei en zal eindigen den vierden October. D. Makkink. t Te Zajt-Bommel ds overleden, 70 jaren oud, de gep luit.-kolonel der inl. D. Mak- kink. De begrafenis is bepaald op aa. Woens dag op de begraafplaats aldaar. De „Deinpo” overgenomen door den Rotterdamschen Lloyd. Het nieuwe motormaiischip .JJempo", liet a.s. vlaggeschip van den Rotterdamschen Lloyd, werd Zaterdagmiddag te Vliseüngen, tijdens den lunch door den Rotterdamschen IJoyd van' de N.V. Kon. Maatschappij „De Schelde”, op welker werf liet schip tr-1 Vlis- singen weid gebouwd, overgenomen. De heer Sprenger, commissaris van de maat schappij „De Schelde’’ bood de „Dempo” aan den IJoyd aan, hij deelde bij deze gele, genheid mede, dat de heer W. Ruys, direc teur van den Rotterdamschen Lloyd, be noemd was tot Ridder m de orde van den Niederlandsdien Leeuw. De heer W. Ruys Bzn. aanvaardde het schip ook zonder proef tocht, daar de Rotterd&msche Lloyd t volle vertrouwen in „Do Schelde’’ heeft. De oom- niMsarie van. de Koningin in Zeeland, de heer Quarles van Ufford, bood hierop zijn galukwenschen aan. Te kwart over 3 werd, onder het «pelen van het Wilhtólmus. de vlag van den Rotterdamschen Lloyd geheschen. De proefvaart kon, wegens mist, die pas in den namiddag optrok, niet doorgaan. De „Deinpo” heeft bij de niet- ofiicieele proeven 20 mijl geloopen, ook de stabilisatie- en andere proeven zijn uitste kend geslaagd. De ..Deinpo” ós Zaterdagavond van Vlia- singen vertrokken en lag Zondagnacht 1 uur te Rotterdam voor den wal. het kleine meiaje, ze wpee naar de „Gran ge”. Haar begeleider lachte. Ik ben die meneer Austin. Het kind bleef staan en keek hem uitvor- echend aan. U ziet er heelemaal niet al« een slechte man uit. zei ze na enkele oogenblikken merkbaar opgelucht. Gelukkig niet, wa« het vroolijke ant woord. doch zijn oogen hadden een peinzen de uitdrukking Je kunt veilig binnen- komen. De gastheer ging vooT en Thea begroette Anatey. die in de hall stond, met een knikje van herkenning. Ik ken hem van vroeger, toen hij bij ons was. zei ze Breng maar thee wi de ontbijtkamer Anstey. Het was het eenige vroolijke en zonnige vertrek er. Miles vond het de geschikste kamer om rijn kleine gast te ontvangen. Ik geloof dat ik wel weet wie je bent, begon hij. toen ze gezeten waren. Wonit vervolgd. 242

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1