Gemeenteraad van Gouda. r ■TADSirnuw». Laatste berichten. Beurs van Amsterdam. Verhooging tabaksaccijns. Opdruk op de huidige banderolle. De minister van Financiën beqft gieter- middag den voorzitter en den secretaris van de Ned. vereeniging van sigaretteaimpor- tours an audiëntie ontvangen naar aanleiding van het wetsontwerp, om den tabaksaccijns op sigaretten n»et dertig procent te verhoo- gen. Den minister werd verzocht deze opcenten direct op de til ails vigeerende handerolie te verhalen, waarbij de in den handecl gebrui kelijke afronding in oenten dient te wonden uitgedrukt Op een doosje sigaretten van vijftig cent verkoop zou dus in dit geval een toeslag van vier cent geheven worden, hetwelk door een opdruk op de huidige ban derolle kenbaar gemaakt zou worden. H. Plu J. baron vau Heemstra, t Oud-Burgemeester van de Bilt overleden. Op 63-jüxigen ouderdom is Baron v. Heem stra, de add-bur^enieester van do Bilt giste ren in den laten namiddag overledeii op zijn buitenplaats „De Varankamp" te Bilt- noven. Fordfabrieken te Amsterdam. Verkoop van terreinen «tour den gemeenteraad goedgekeurd. Het koopcontract wordt binnenkort geteekend. Wij vernemen, dat de gemeente Amster dam aun de Fordfabrieken een aanbod heeft gedaan van industrieterreinen nabij het Westelijk li&vemgobied tegen den gebruike lijke» prijs, welke echter aanmerkelijk lager is dan de prijs, welken de gemeente Rot terdam voor de door Ford in die gemeente hegeerde terreinen vroeg. Ford i» van plan deze terreinen te Amsterdam te koopen. Do gemeenteraad van Amsterdam heeft leeds zijn toestemming tot den, verkoop ge geven. De onderhandelingen met Amster dam varkeeren thans in een zeer vergevor derd stadium. Het koopcontract zul spoedig geteekend worden. Viestuging van de Fordfabrieken be teek ent voor Amsterdam een aanzienlijke warkVer- iuiining. Men verwacht, dat er reeds aan vankelijk voor honderden arbeiders werk zal zijn. GEMENGDE BERICHTEN. Hotel met badhuis aan den Loosdrechtschen Plas. Aan den I-oosdreclitsclien Plas onder Oud- Loosdrecht, ter plaatse van den vroegere», tol aan den wt^ Hilversum—Looadreoht, zal een hotel met badhuis worden gebouwd, naar een ontwerp van do architecten B. H. en ir. C. M' Bakker te Hilversum. Het wordt opgetrokken van roode handvorm bak- stoenen en door oen brandvrij rieten dak gedekt, hot zal uit drie verdiepingen be staan en plaats bieden aan So logeergasten. Onder het geheele gebouw komt een garage, voor 40 auto's. De eerste verdieping komt vier meter boven Wét water ie liggen. Aan do waterzijde koihoii terrasten, ook lan^S de logeerkamers. Het houten badhuds, dat aan het hotel zal aansluiten,, doch ook een ingang voor niet- gasten krijgt, zal 100 kleedkamers bevatten, waarvan 50 een centrale garderobe zullen bezitten. Men zal "Ir achten, het badhuis einde Juni en het hotel X Augustus open te stellen Spring niet op de tram! Een knaapje beide voeten afgereden. Een verschrikkelijk ongeval heeft Donder dagmiddag ometreeks kwart over vijf plaats gevonden op het Burin amepledn te Amster dam, waar Jijn 17 om hot plantsoen rijdt, een gevolg van het gevaarlijke springen op een tram door kinderen teneinde gratis mede te rijden. Een jongetje van Vgf jaar was op het voorbalkon van een bijwagen van lijn 17 gesprongen mot de bedoeling, een rondje om het plantsoen te maken Het ventje stond op do treeplank. Toen het den conducteur zag, die naar het voorbalkon toeliep, sprong het verschrikt van de treeplank, struikelde en kwam onder den bijwagen terecht en wel op zoo'n ongelukkige wijze, dat beide voetjes onder een der wielen kwamen. Ofschoon de tram spoedig stopte, was het al te laat. Het trampersoneel bracht het jongetje zoo goed mogelijk in veiligheid en de G G D. werd gewaarschuwd. Het bleek, dat de wonden van zeer ernstige» aard waren. De rechter voet was, naar wij in ,.<Se Tel." lezen, totaal verbrijzeld, het been op eenige plaatsen ge broken. Ook de linkervoet was ernstig ge wond. Een tfferpleger van den G G D. legde (en voorloopig verband, waarna het slacht offertje per auto naar het Tesselschade Zie kenhuis werd vervoerd. De toestand ós le vensgevaarlijk. Reeds in den vooravond wer den de ouders naar de Wekeninridhting ont- Zitting van Maandag 23 Februari 1931, des avonds 7% uur. De steunverleening aan werkloozen. Het gebeulde heeft te de buurt groote deernis verwekt. hulde. De heer Ph. C. Visser heeftook te Doe. tinchem een lezing gehouden over zijn Kn- I rakorumreio. Vermeldenswaard ie de wijze, i waarop de vertedering, na afloop der lezing^ haar erkentelijkheid toonde. De. Visser van Ruimzicht, r, 3 onder wiens leiding de bijeenkomst stond, heeft, volgen» de „Ned. m zijp slotwoord op wei aeer ongmeele wijze dan dank van het publiek gesymboliseerd door den heer Visser voor I atialn, den trouwen hond der expeditie een echt-Achterhoekseli product, een GeJ- dersche rookWoikt, aan te bieden Wij willen hiermee - aldus spieker te het diei- den iheester huldigen „n TIagen dezen krachttoer van uw" fantasie, in dit. ovale voorwerp den eerekran*. dieq „ij u i? "k? S" t"Ok. dia ^kPte^ZCaSidVCTlee°de- i wn tnint j ulUlJUJaHrilciCl. Gisteravond kwam de Raad dezer ge meente wederom bijeen ter voortzetting van de Woensdag l.J. zoo plotseling gesloten zit ting. Voorzittfer was wederom de loco-burge meester, wethouder J. A. DONKER (r.k.>. Afwezig was de heer Verkerk (a.r.) en aanvankelijk wethouder Van Staal (s.d.) en de heer Maaskant (s.d.). Aan de orde komen de volgende punten; Het voorstel tot verhuur van een gerio- leerde zijl achter de Doelestraal aan Mej. W. van Eijk en den heer W. van Oosten. -v Het voorstel tot overname van sloepen aan de z.g. Korte Raam. Het voorstel tot vaststelling van ver ordeningen op de heffing en invorde ring van schoolgeld voor het open baar voorbereidend lager onderwijs in deze gemeente. Het voorstel tot beschikbaarstelling van gelden, ex art. 72 der L. O.-wet 1920 voor de R. K. scholen aan de Spie ringstraat 16 en 18. Primitief kohier Hondenbelasting 1931. Ie Suppletoir kohier schoolgeld Gym nasium. Ie Suppletoir kohier schoolgeld der in richting tot opleiding van onderwijze ressen en hoofdonderwijzeressen aan een bewaarschool. Af- en overschrijvingen, begrooting dienst 1930. Deze worden zonder hoofdelijke stemming aangenomen. Het voorstel inzake de steunverleening aan werkloozen. De VOORZITTER meent dat de zaak van alle kanten is besproken en vraagt of er bezwaren tegen stemming zgn. Als deze blijken te bestaan, wordt over gegaan tot de replieken. De heer HEERKENS (r.k.) zegt in „Van Huis tot Huis" getart te zijn om aan te toonen, dat de in dit blad genoemde cijfers niet juist zijn. Spr. wil in verband hiermede verklaren, dat ze, op een enkele uitzonde ring na, onjuist zijn. Spr. wil van re pliek afzien, omdat de S. D. A. P. opzette lijk een misleidende voorstelling van zaken geeft, waarvan de werkloozen de dupe wor den. De heer ZAN'BN (e.g.) zegt dat hij aan neemt, dat deze regeling niet volmaakt zal zijn; het heeft hem echter getroffen dat er van soc.-democratische zijde zoo weinig er kentelijkheid is getoond voor het werk van den wethouder van sociale zaken. Het uit gangspunt van den wethouder Koemans, dat wy den rykssteun niet kunnen missen, is goed geweest. Wg moeten daarom thans de regeling van B. en W. aannemen, maar ook morgen nog beginnen met te trachten daarin verbetering te brengen. Er moet echter tevens gezocht worden naar werk verruiming op allerlei gebied. Wethouder SANDERS (s.d.) merkt op dat de dior de sociaal-democraten gegeveti voorstelling niet misleidend is. De bereke ningen in „Van Huis tot Huis" gaan uit van de gedachte, dat 85 kan worden uitge keerd. Zoolang deze regeling niet is voor gedragen voor vernietiging, mogen wg .er aan vasthouden, 't Staat nog niet vast dat de regetfng vernietigd zal worden. De heer HEERKENS (r.k.) interrum peert: U kart niet lezen! 'De motie-Van den Tempel! Wethouder SANDERS (s.d.) zegt op het standpunt te staan, dat alle werkloozen crisiswerkloozen zgn. Spr. blijft van meening, dat de gemeente moet beginnen met een steunregeling vast te stellen. Mocht die niet voor rijkssubsidie in aanmerking komen, dan moet de gemeen te alleen maar de lasten ervan dragen. Den heer MAASKANT (s.d.), die juist is binnengekomen, wordt door den Voorzitter het woord geweigerd, omdat reeds door een der wethouders is gesproken en hg daar voor reeds tweemaal de leden hiertoe in de gelegenheid heeft gesteld. Wethouder VAN STAAL (s.d.) protes teert ertegen, dat de Voorzitter in de vorige vergadering hem niet het woord heeft ver leend nadat de wethouder Koemans had ge sproken. In de laatste 3 jaren is niet minder dan in 27 gevallen het woord gevoerd door de Roomsche wethouders, nadat spr. zfjn eigen voorstellen had verdedigd. Spr, r be tuigt er zgn spijt over, dat hem het woord niet is gegeven. Spr. ontkent dat de soc.-democraten van dit onderwerp een politieke zaak maken. Als dit zoo waif, hadden de R. K. leden er den politieken kant aan kunnen ontnemen door met de soc.-democratische voorstellen mee te gaan. Dat de soc.-democraten in Dec. 1930 de voorstellen goedkeurden, bewijst alleen dat zij met den gewijzigden koers meegaan. Van communistenvrees zullen de communis ten zelf weinig hebben bemerkt. Spr. staat er van te kijken, dat dit thans wordt beweerd, terwijl de R. K. leden zelf zeggen, dat zg het standpunt van den Mi nister hebben betreurd. Zij gaan thans niet door op den ingeslagen weg, omdat hun Mi nister het niet wil. Men moet echter maar eens nalezen wat de democratische R. K. bladen over den „Edelman-Minister" schrij ven! De R. K. arbeidersbevolking in Gouda zou aanneming van de soc.-democratische voorstellen zeker toejuichen. Het vertrou wen van de R. K. arbeiders in dezen Minis ter moet wel diep zgn geschokt, temeer nu de voorstellen van Dr. van den Tempel en Dr. Vos zgn afgewezen. De sociaal-democraten handhaven hun eischen, ook nu de Minister getoond heeft niet mee te willen werken door de regeling niet goed te keuren en er den rgkssteun aan te onthouden- Door de redactie van de N. Z. H. is mis bruik gemaakt van de woorden van wetnou- der Sanders over het werk van wethouder Koemans. Wethouder Sandefs heeft naast woorden van waardeering voor het werk van wethouder Koemans, echter opk doen Uit komen, dat de voorstellen.,.van wethouder Koemans niet zijn zooals die van een de- mocratiach-voelend, van een mensehen-voe lend, man verwacht mochten worden. De kindertoeslag van 1-50 is met af komstig van wethouder Koemans; deze stel de voor, na Veel tegehstrubbelen, 1.35. Het bedrag is van spr.'s fractie afkomstig. De huurbon werd door wethouder Koe mans op formeeie gTonden afgewezen; na weken wachten heeft spr. toen voorstellen ingediend. Daarna kwamen binnen twee dagen voorstellen van wethouder Koemans. Na veel moeite Is toen met een gemeen schappelijk voorstel gekomen. Dit moest echter losgewrongen worden. Wanneer wg niet van de regeering kun nen krijgen, wat wg verlangen, moeten wg onze werkloozen datgene verschaffen wat zg noodig hebben, zonder rijkssubsidie. De koopkracht van de gezinnen mag er niet onder lgden; reeds heden aan den dag wordt er armoede geleden; Spr. als wethouder van financiën neemt dè volle verantwoordelijk^ heid voor de soc.-democratische voorstellen op zich. Spr. bestrijdt de voorstelling, die de hee- ren Middelweerd en Polet hebben gegeven van het beleid van den Engelschen Minister Snowden. Dit voorbeeld is geheel verkeerd. De VOORZITTER maant het publiek op de tribune tot stilte aan. Wethouder VAN STAAL (s.d.) wijst ver volgens op BuSsum, een stad van de bour geoisie, waar een commissie wordt gegeven zooals door den G. B. B. wordt gewenscht. In Qouda wenscht men zoo'n commissie niet.'Er is in Gouda dus geen contact met de arbeidende bevolking. Spr. bespreekt de positie van de zestig jarigen, de vrouwen en hen die na 1 Jan. 1931 huwen. In Den Haag voert men een krentenwe- gerspolitiek, anders zou men geen verschil maken tusschen Dordrecht en Gouda. Spr. behandelt de motie-Verkerk-de Witt Wijnen. De daarin geëischte bezuiniging gaat thans ten koste van de werkloozen. Óm de Nederlandsche steenbakkers te be- voordeelen gaf men destijds 3200.meer voor steenen van een Ned. industrie. Spr. heeft daarvoor sympathie, maar thans ont houdt men het noodige aan de werkloozen. Spr. wjjst op de politiek van B. en W. in zake de fietsen en het adverteeren, en dus subsidieeren van allerlei bladen, waaruit ook geen bezuiniging blijkt. De heer Koemans heeft in de vorige zit ting, zoo zegt spr., gegoocheld met cijfers, evenals in zijn circulaire over de maximum steunbedragen. Wethouder Van Staal leest onderscheidene voorbelden voor van ver schillende steunbedragen, die kunnen worden uitgekeerd. De wethouder Koemans had deze cijfers moeten geven, meent spr., in- plaats van uitsluftehd met maximum-bedra gen te goochelen. De kleinere gezinnen voor al zgn in Gouda de 'dupe van deze regeling. Spr. heeft via den G. B. B. een onderzoek doen instellen in 150 werklooze gezinnen; 1/5 was zonder kinderen, 1/5 had één kind, beide groepen krijgen bg den wethouder Koemans L50 minder dan bg dp voorstel len van de soc.-degmcr, fractie. Ais de soc.- democraten een ongelimiteerde uitkeering hebben gevraagd voöf de groote gezinnen, dan kan men hen toch niet verwijten iets onbehoorlijks te doeft? Wethouder Koemans houdt vast aan de formeeie verordeningen in andere plaat sen, maar spr. wil verklaren, dat ook in andere plaatsen het systeem van ongelimi teerde uitkeering bestaat. Men is daar soe peler dan hier. De grenzen die de Minister stelt zgn onbehoorlijk en onmenschwaardig. Onder drang van de vakbonden heeft de Minister nu eindelijk nog een stuk of wat bedrijven onder de crisisregeling gebracht. Alle bedrijven moeten daar echter onder vallen. Wethouder Koemans heeft gezegd, dat de uitkeering in Gouda voor crisiswerkloozen ongeveer 1000.zal zgn; daarvan krij gen we 750.van het rgk terug. En voor die 750.sturen we de andere werkloozen met een onvoldoende uitkeering naar huis! Wethouder Koemans bracht wel 75 7> rijks subsidie, maar voor de werkloozen niets. Wat hij heeft bereikt, heeft voor hen geen waarde. De heer Middelweerd heeft spr.'s p.g. Van der Walle uitgespeeld, maar al spreekt de heer Middelweerd als Salomo, zoo wijs is hij niet! Het cardindle punt is, dat Van der Walle, hoewel hg waardeering had voor het werk van de régeering, verbetering der steunregeling noodzakelijk achtte. Dat is ook de boodschap voor het geheele modern georganiseerde proletariaat, evenals voor de Christelijke vakbonden. Spr. wtfsterop, dat in andere plaat sen, bijv. Krommenje, Zaandijk, Leiden en Velsen, 13,50 wordt uitgekeerd. Spr zal niet zeggen in welke gemeenten men zich houdt aan de regee^ingsvoorschriften, dan vel de noodige soepelheid betracht. Spr. zegt ten slotte van meening te zijn dat de sociaal-democratische voorstellen moeten worden aangenomen, desnoods met opoffering van 'de rijkssubsidie. Het niet- werklooze deel der burgerij moet dan maar voor de werkloozen wat meer opbrengen, zooale ook door spr.'s oartiigenoot Sanders reeds is opgemerkt. Snr. ia er van over tuigd, dat deze voorstellen, die willen voor komen, dat pen deel der burgerg haar koop kracht verliest, verarmt en tot pauperisme vervalt, de svmpathie van het overgroote deel der Goudsehe burgerij jxebben. WH moe ten zorgen, aldus snr.. dat, de Goudsehe be volking voor 100 stabiel blijft. Wethouder Koemans aan het woord. Wethouder KOEMANS (r.k.) zegt thans bg den wethouder Van Staal geen goede trouw meer aan te némen. De heer Heerkens heeft daarom reeds van repliek afgezien. Spr. sluit zich daarbg aan en zal met geen woord ingaan op wat de heer V h n Staal verder zal spreken of geftrflven. Spr. beantwoordt hierop in het kort den wethouder Sanders. Er is geen kans om een limiet te krijgen zootds men zelf wil. Reeds voor dat van èèn crisisregeling sprake was, wilde het gemeentebestuur de Hmiet od 85 7c brengen. De Minister neeft toen direct medegedeeld, dat h(f, indien het gemeente bestuur hieraan "♦dsthfëld,1 genoodzaakt zou zijn deze regeling ter vernietiging voor te dragen. Daarom is het onmogelijk aan de menschen te geven wat men wil. Men weet dit wel, maar desondanks wordt er „zeer vreemd met de waarheid omgesprongen", zoo drukte spr. zich uit. Spr. toont dit met eenige voorbeelden aan. Mej: waarheid neemt de wethouder Van Staal het niet zoo nauw; de wijze waarop in zgn blad wordt geschreven, is van dien aard, dat Van Burink hierbij nog een fat soenlijk man ia. Dat van deze crisisregeling slechts wei' nigen zouden profiteeren is onjuist. Er zgn thans de volgende crisis-werkloozen: 8C aardewerkers, 84 meubelmakers en houtbe werkers, 97 sigarenmakers, 6 textielarbei ders, 24 suikerwerkers en 48 metaalbewer kers. Van deze groepen zgn respectievelijk 9, 10, 0, 1 en 2, in totaal 28 personen steuntrekkers en resp. 71, 74, 87, 4, 7 en 32 personen kastrekkers. Aan steun is vorige week Zaterdag uitgekeerd voor de respec tievelijke groepen de bedragen 100.—, 87.—, 82.20, niets, 15.— en 28.55, in totaal 312.75. Over drie weken worden echter 25 aarde werkers, 28 meubelmakers, 42 sigarenma kers, 2 textielarbeiders, 15 suikerwerkers en 48 metaalbewerkers, in totaal 118 personen van kastrekkers steuntrekkers. De uitkee ring zal dan per week gaan bedragen 1619.75. Dat is voor Gouda een zeer groot bedrag. Spr. meende hiermede de bezwaren door de andere leden van den Raad geopperd, voldoende te hebben beantwoord. Spr. is met deze regeling ook niet tevreden, maar wg moeten haar thans aannemen, en trachten nog verbeteringen te verkrijgen. De VOORZITTER deelt daarna mede dat van 6 soc.-democratische raadsleden een motie is ingekomen, bevattende een aantal wijzigingen in de huidige regeling. In de motie wordt voorgesteld de volgende arti kelen aldus te wgzigen: Eerste Motie Maaskant c.s. Art. 6 als volgt: De steun bedraagt: a. voor gehuwden en ongehuwde kostr winners 13.per week, benevens 1.50 per week voor ieder kind. Voor kostgangers 9.50 per week. De sub a vermeldende norm wordt ver hoogd met 2/3 van de huishuur boven 3.per week tot een maximum van 3.per week. Art. 7: Van de inkomsten, zoowel van den uitgetrokkene zelf als van de leden van diens gezin, wordt van de eerste 5 verdienste geen vermindering op zijn steun gebracht. Van het bedrag boven -ie 5.— wordt 2/3 in mindering gebracht op zgn steun, vastgesteld volgens deze regeling. Deze in mindering brenging »-an 2/3 heeft echter niet plaats voor de bedra gen van werkgeverszijde uitgekeerd tot verhooging van den steun, echter slechts tot een maximum van 15 7c van het steunbedrag. Art. 8. De steun aan gehuwde en on gehuwde kostwinners mag nimmer meer bedragen dan 85 en aap kostgangers niet meer dan 55 7c van het loon, dat ZÜ bg 48-urige arbeidsweek in hei be drijf, waartoe zg behooren, zouden kun nen verdienen. Voorts worden B. en W. uitgenoodigd «en regeling te ontwerpen, waardoor werklooze vrouwen en inwonende werk looze kinderen niet kostwinners uitkee ring wordt verstrekt. De heer MAASKANT (s.d.) licht deze motie nader toe. De heer HEERKENS (r.k.) constateert dat men nu komt met een grens van 85 7c. Men wil nu langs een achterdeur weer in debat brengen, wat door den Minister; niet wordt toegestaan! De heer MAASKANT (s.d.): Stem dan tegeq! Er ontstaat een heftige woordenwisseling tusschen de wethouders KOEMANS en VAN STAAL De heer Koemans zou den heer Van Staal een leugenaar hebben ge noemd, waarop de laatste repliceerde met: bedrieger. Het gelukt den VOORZITTER de gemoe deren weer tot bedaren te brengen. De heer ZAMEN (e.g.) wil zich voor de motie verklaren, indien daaraan verbonden wordt de bepaling, dat de Minister zich er mee zal kunnen vereenigen. Pe beer l&UIJLWIJK (a.r.) zegt ervoor te zgn, dat de eerste 5.— zonder aftrek behouden zullen mogen worden.. De heer MAASKANT (s.d.) zegt dat wat de Minister zal doen vers 2 is. Spr. wil er niet aan verbinden de voorwaarde, dat de Minister de regeling goedkeurt. Als de Mi nister haar niet goedkeurt, moeten wij toch deze regeling doorvoeren. De Minister zal eerder over aangenomen voorstellen willen spreken dan over een verzoek. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt dat het voorstel door toevoeging van -de clau sule: mits de Minister er zich mee kan veT- eenigen, een paradevoorstel zou worden. Voor spr. staat echter vast, dat de Minis ter regeling xjiet zou goedkeuren. De heer Hl»KENS (r.k;): Ep tooi) geen parade-voorstel Wethouder VAN STAAL (s.d.): Los van de rijkssubsidie, geheel voor eigen rekening, zal de gemeente deze regeling op zich moe ten nemen. Wethouder SANDERS (s.d.) betoogt, dat door deze voorstellen de gemeentelijke steunregeling aan een revisie wordt onder worpen. De gemeentelijke norm zou worden 13.inplaats van 11.50. Als hiertoe werd besloten, zou de crisis-regeling komen te vervallen, zooals de soc.-democraten ook wenschen. WethondeF KOEMANS (j-.k.) wijst er met nadruk op, dat TPei) dqor hqt aanvaar den van een norm, die de Minister met goedkeurt, tevens aanvaardt, dat men be reid is van regeeringssubsidie af te zién- Spr. verklaarde nogmaals bereid te zijn te trachten op verschillende punten verbe tering te krijgen. Spr. zal in die richting werkzaam zgn, ö.a. noemt hü als zoodanig het feit, dat de eerste 5.— verdienste niet in vermindering van den steun worden ge bracht. Verdere toezeggingen kan spr. ech ter niet doen, De VOORZITTER brengt daarna de mo- tie-M aaskant c.s. artikelsgewijze in «temming. Art. 6 wordt verworpen met 12 tegeni 8 stemmen. (Voor stemmen de sociaal-demo craten.) Art. 7 krijgt 10 stemmen voor en 10 Btem- men tegen. (Voor stemden de soc.-democra ten en de heeren Muilwijk en Polet.) Dit gedeelte is door staking der stemmen aan gehouden. Art. 8 en het nieuwe artikel inzake de vrouwen, inwonende kinderen en kostwin ners, 1 worden verworpen met 12 stemmen tegen en 8 stemmen voor. Een nieuwe motie-Maaakani. De VOORZITTER doet mededeeling, dat een nieuwe motie is ingekomen van den heer Maaskant c.s., inhoudende de v«L gende artikel-wijzigingen: Art. 6 aldus te lezen: De steun bedraagt: a. voor gehuwden en ongehuwde kost winners 12.50 per week, benevens 1.60 per week voor ieder kind. Voor kostgangers 9.50 per week. De sub a vermeldende norm wordt verhoogd met 2/3 van de huishuur boven 8.— per week, tot een maximuum van 3.per week. Art. 8 aldus: De steun aan gehuwden en ongehuwde kostwinners mag nimmer meer bedra gen dan 80 7c en aan kostgangers niet meer dan 55 van het loon, dat zg by 48-urige arbeidsweek in het bedrijf, waartoe zij behooren, zouden kunnen ver dienen. De heer MAALKANT en wethouder VAN STAAL (s.d.) lichten deze motie toe. De heeren MUIJLWIJK (a.r.) bestrijdt deze wgze van doen. De heer HEERKENS (r.k.) constateert, dat het alleen om het principe gaat. Spr. vindt het onbehoorlijk om op deze wgze-het vertrouwen in den wethouder van sociale zaken weg te nemen. Spr. laat zich door dergelijke tussehenvoorstellen niet in den hoek drijven. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) zegt, dat wanneer de sociaal-democraten, terwijl zij weten dat de raad zich reeds heeft uitgesproken vóór vasthouden aan het behoud van den rgkssteun, met allerlei nieuwe voorstellen komen, spr. een voor stel van orde zal indienen, om te voorkomen dat nog een reeks van voorstellen in den zelfden geest zal volgen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt, dat deze nieuwe motie beoogt, den Raad nog een kans te willen geven om iets in het be lang der werkloozen te doen, door 80 7c te vragen. Wethouder KOEMANS (r.k.) wijst er na drukkelijk op, dat het gevraagde onmoge lijk is. De Minister keurt ook dit percen tage niet goed. De in de tweede motie-M a a s k am t c.4 vervatte amendementen worden verworpen met 12 tegen 8 stemmen. De VOORZITTER deelt hierop mede dat van de sociaal-democratische raadsfractie thans de volgende motie is ingekomen: Motie van afkeuring van het beleid van den Voorzitter. Ondergeteekenden stellen de volgende motie voor: Gehoord de besprekingen over het feit, dat in de zitting van Woensdag 18 Febr. den Wethouder van Financiën in eerste instantie door den waarnemend Burge meester, Wethouder Donker, geweigerd is geworden het woord te voeren; erkennende, dat het sedert September 1927 de gewoonte is geweest dat door dqn Voorzitter van den Raad aan hoeren Wethouders 'het woord werd verleend in de volgorde, zooals zg dit zelf verkozen, waardoor een zeer groot aantal majen Wethouders aan het woord zijn geweest, zoowel in eerste als in tweede instantie, nadat hun ambtgenoot, belast met de zaken, waarover de besprekingen liepen, reeds had gesproken; constateerende, dat het vragen van het woord in eerste instantie door den Wet houder van Financiën bij het voorstel „steunuitkeering voor de werkloozen", nadat zgn ambtgenoot, speciaal belast met Sociale Zaken had gesproken, dus niets bijzonders was, volkomen in over eenstemming met de gang van zaken ge durende 3% jaar, dat het huidige Col lege aan het bewind is; keuren het optreden van den waarne mend Burgemeester, Wethouder Donker, die den Wethouder van Financiën in een uitzonderingspositie plaatste, door hem het recht te onthouden, waar alle Wet houders, in het bijzonder de waarnemend Voorzitter zelf, steeds over hebben be. schikt, kf ep gaan over tot de orde van den dag. Alvorens deze mptie aan de orde te stel len, stelt spr. voor het 9de agendapunt te behandelen. Het voorstel betreffende een adres van den Goudsehe Bestuurdersbond i.z. de wettelijke regeling van de werkloos heidsverzekering. iHet adres van den G. B. B. wordt, con form het praeadvies van B. en W., voor kennisgeving aangenomen. De sociaal-demO- craten verzochten aanteekening ervan, dat zg geacht worden tegen het voorstel van B. en W. te zijn. Die héér MAASKANT (s.d.) begint dé motie van afkeuring toe te lichten. Dé heer MUIJLWIJIK (a.r.) doet daarop een voorstel van orde. Spr. stelt voor deze motfe niet in behandeling te nemen. Wethouder VAN STAAL (s.d.) protes teert ertegen, dat men op deze wijze tracht deze motie ln de kiem te smoren. Spr. ziet met een gerust hart het oordeel der bur gerij hierover tegemoet. De heer MAASKANT (s.d.) zegt volgens het reglement van orde gerechtigd te zijn zgn motie toe te lichten. Spr. geeft tal van voorbeelden van gevallen, waarbij, n» den betrokken wethouder, door een andere wet houder werd gesproken. De Voorzitter heeft de rechten van spr.'s fractie beknot. Daar om is deze motie ingediend. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (Hb.)_ zegt niet de consequenties van deze motie direct te kunnen overzien en wenschte v&n behandeling in deze vergadering af te zien. Spr. was ook van meening, dat het usance is, dat de andere wethouders spreken vóór dat de betrokken wethouder spreekt. De door den heer Maaskant genoemde voorbeel den zou men nader moeten bestudeeren om de situatie, waaronder tot stand zijn ge komen, te leeren kennen. Spr meent.dat het zuivere systeem is dat ae betrokken wethouder het laatst spreekt. De wethouder VAN STAAL (s.d.) zegt Het mét Mr. de Witt Wijnen volkomen een? te zijn. Spr. wil een voorstel van orde doen om deze motie aan te houden, en zal dan voor een nadere toelichting ervan zorg dra- heer MJUIJLWIJK (a.r.) wijst er op, dat de Voorzitter vorige maal nadrukke lijk heeft gevraagd of vóór dat wethouder Koemans zou spreken, nog een der andere wethouders het woord verlangde en dat toen door niemand iets is gezegd. Wij hebben er thans niet meer over te praten. De heer KAMiFHiUIiZEN (cii.) is er van overtuigd, dat de heer Van Staal expres na wethouder Koemans wilde spreken. Spr. zou gaarne vernemen op welke gronden aan den wethouder Van Staal het woord is gewei- gerd. De heer Dr. HOFFMAN (r.k.) meent dat men slechts in uiterste noodzaak zich niet bij de leiding van den Voorzitter mag neer leggen. De heer MIDDELWEERD (r.k.) wijst er op dat de wethouder Van Staal in de vorige vergadering het woord heeft gekregen over punt 16 der agenda, een ander onderwerp, maar toen gepoogd heeft weer over hetzelf de onderwerp te spreken om den indruk die het mooie betoog van wethouder Koemans had gelegd, weer zoo spoedig mogelijk weg te nemen. Spr. wenscht thans niet mee te werken om aan de S. D. A. P. weer een rel letje te bezorgen. De VOORZITTER zegt zich aan de usance te hebben gehouden. Na de betrokken wet houder kan alleen nog de voorzitter spre ken. Spr. zal zich in den vervolge ook tot dit standpunt bepalen. Spr. geeft in na drukkelijke overweging, de zaait nog in deze vergadering af te handelen. Spr. brengt het voorstel van orde van den heer M u ij 1 w ij k in stemming. Dit wordt ver worpen met de stemmen van de sociaal-de mocraten, Mevr. Riesz en de heeren Mr. de Witt Wijnen, Zanen en Kamphuizen tegen. Nog twee moties. Ingekomen zijn verder nog twee moties. Een van Mr de Witt Wijnen, Mevr. Riesz en den heer Zanen, waarin wordt voorgesteld met de behandeling van de af keuringsmotie-Maaskant c.s. te wachten tot de burgemeester weer presideert, omdat deze motie ook hem raakt en een van de wethouders Van Staal en Sanders om de behandeling ervan uit te stellen tot de volgende vergadering. De heer M,UIJLWIJK (a.r.) verklaart er tegen te zullen stemmen. De raad moet tot rust komen. Wij worden het beu, zegt spr. Wethouder VAN STAAL (s.d.) erkent volmondig na wethouder Koemans het woord te hebben willen voeren. De heer MIDDELWEERD (r.k.) inter rumpeert: Dat is slinksche politiek! Daar zit u vol van! Wethouder VAN STAAL (s.d.) erkent, dat het standpunt van Mr. de Witt Wijnen het eenig juiste is. In groote plaatsen spre ken zelfs de burgemeesters niet meer na dat de betrokken wethouder het woord heeft gevoerd. Deze motie gaat echter niet tegen den burgemeester, daar de Raad zelf dezen toestand heeft helpen bestendigen. Daarom is de motie-de Witt Wgnen c.s. fout. Spr. zegt, dat deze methode thans wel usance is en vraagt daarom aanhouding. Bij de be- grooting kunnen wg ervoor zorgen, dat het regel wordt, dat de betrokken weihouder het laatst spreekt. Spr. wil aan pen voor stel in dien geest ggarne' zijn volle mede werking verlepten1. Mevr. RIESE' (lib.) verklaart waarom zij de houding van den voorzitter in de vorige vergadering goedkeurt. De Voorzitter heeft immers nadrukkelgk gevraagd of een der andere wethouders nog het woord verlang de? De heer Van Staal had toen moeten verklaren na den wethouder Koemans te willen spreken. Wie zwijgt stemt toe in de leiding van den Voorzitter. De heer MAASKANT (s.d.) werpt het verwijt, dat zgn fractie oproerige vergade ringen veroorzaakt, verre van zich. Spr. constateert dat het tot nog toe usance was, dat de eene wethouder na den anderen wet houder sprak, ook al behoorde het onder werp niet tot zijn departement. Spr. zegt tegen de motie-Mr. de Witt Wijnen c.s. ta zullen stemmen, omdat spr.'s motie niet den burgemeester wil treffen. De heer PREIVOO (s.d.) vraagt den heer Mr. de Witt Wijnen c.s. hun motie in te trekken. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) verklaart hierop, mede namens mevr. Riesz en den heer Zanen zijn motie in te trekken. Spr. verklaart echter thans te gen de mowie-Maaskant te zullen stemmen, omdat hierin ook de handelwijze van den burgemeester in het geding wordt gebracht. De VOORZITTER meent zgn plicht ge daan te hebben en niemand tekort te heb ben gedaan. Spr. zal -dan ook niet op de motie-Maaskant c.s. ingaan. De VOORZITTER brengt in stemming het voorste 1-Van Staal tot aanhou ding van de motie-Maaskant. Het voorstel-Van Staal wordt verworpen met IQ tegen 9 stemmen. (Voor de sociaal democraten en de heer Zanen.) De heer KAMPHUIZEN (c.h.) verlaat tijdens de stemming de zaal, als blijkt dat hij niet blanco mag stemmen (Protesten). Daarna wordt in stemming gebracht de motie-Maaskant, welke wordt verworpen met 11 tegen 8 stémmen. (Voor de sociaal democraten.) De heer ZANEN verlaat tijdens deze stemming de zaal. De VOORZITTER sluit hierop de verga dering omstreeks 11 uur. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum: 5.30 Concert uit Luxor Theater, A'dam; 6.Lezing; 6.20 Vervolg concert; 7.Eng. les; *8.Radio-Volks universiteit; 8.30 ♦Gramofoonmuziek; Causerie; 9.20 Concert; 10.20 Operamuziek! 1112 Gramofoonmuziek. Huizen: 6.45 Cursus schriftverbete ring; 7.15 Gramofoonmuziek; 9.45 Concert; 1112 Gramofoonplaten. Daventry: 4.50 Concert; 7.Piano sonates; 8.05 Orkest; 10.— Kamermuziek; 11.05 Dansmuziek. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 24 Februari. VerwachtingZwakke tot matige wond. uit zuidelijke richtingen. Nevelig tot half be wolkt. Weinig oi geen neerslag. Lichte vorst des nachts. Overdag iets zachter. GOIUDA, 24 Februari 1931. Volkstuin vereeniging „Gouda" in liquidatie.' Het besluit van de ledenvergadering van de volkstuin vereen iging „Gouda" welke out- bonden werd!, om het geldelijk overschot te bestemmen voor de Vereeniging tot bestrij ding <der tuberculose, is uitgevoerd en ge noemde vereeniging mocht een bedrog van f 36.71 ontvangen, waarvoor zij zeex erken telijk is, en waarvoor zij ook haar oprechte dank betuiigt. Cand. examen rechten. De heer G. W, van Stapele alhier, is te Leiden geslaagd voor het candidaatsexamen rechten. Biddag voor het gewas. In de GerefGemeente wordt morgen een biddag voor het gewas gehouden. Ds. G. H. Kersten uit Rotterdam zal daarbij om 10 uur, halfdrie en halfacht voorgaan. Opdracht van werk. B. en W. hebben het maken van vier ge wapend betonnen grafkelders op de Alge- meene Begraafplaats voor 685 opgedragen aan de Betonmaatschappg Cornix te Wad dingsveen. t> Het Westdeutches Exporthaus Eisenroth. Een gratis fototoestel. De commissaris van politie alhier ver zoekt een iedér, die in de maand Juni 1930 gereflecteerd Leeft op een advertentie in de „Goudsehe Courant", waarin een foto toestel kosteloos wend aangeboden door het Westdeutsches Exporthaus Eisenroth (Dill- krei»), zich aan zijn bureau te vervoegen. Een aanrijding. Op 22 Febr. 's middags lOmstreeka 4 uur had op den Kleiweg oen aanrijding plaaits tusschen do luxe auto M. 30342, bestuurd dooi- N. A. W. uit Culemborg, en do auto H. 75542, bestuurd door C. B. uit Nieuwer, kerk a. d. IJasel, met het gevolg dat van laatstgenoemde auito het achterspatbord ge deeltelijk weid vernield. Persoonlijke onge lukken hadden niet plaats. De schade wordt door verzekering gedekt. Aangehouden door de politie. De gesignaleerde J. G. die f 3 boete moest betelen, werd door de politie aangehouden Hij betaalde de boete. RECHTZAKEN. Zekere W. B. uit Stolwijkersluia deed bij i politie aangifte mishandeld te zijn door H. S. alhier. Een onderzoek zal wonden in gesteld. Volk»- en school baa. de week van 16 tot en met 21 er in htet Volks- en Schoolbad 172 kuipbaden, 269 sproeibaden 'lbaden, totaal 1482 baden. Burgerlijke Stand. 1 Febr.: Wilhelmina Elisa- 1, d. v. J. S. Mul en S. de Weger, L. Tiendeweg 4. 21 Febr.: Johannes Pieter, z. v. P. C. Gravestegn en A. A. Bijl, P. C. Bothstraab 29. Cornelia Martina, d. v. H. G. Shütakamp en S. van Breugelèn, N. Haven 56. Dirk, z. v. N. C. Wiezer en A. J. Soet, Dr. Legdstraat 14. 22 Febr.: Jo hannes Josef, z. v. G. IJpelaar en S. Sloot jes, C. Ketelstraat 28. OVERLEDEN: 22 Febr.: Petronella Dankaarts, wed. L van Duuren, 79 j. Agenda. 24 Febr., 8)i u. Soc. de Réunie. Volksuni versiteit. Liederenavond Mevrouw Rélie Riraathó. 25 Febr., 8 uur. Nieuwe Schouwburg. 26e uitvoering Chr. Zangvereeniging „Hosan na" met afd. Meisjeskoor. 25 Febr., 2% u. mm. Officieele ingebruik stelling van het eigen gebouw der Kamer van Koophandel en Fabrieken. Apotheken. De apotheek van de firma Weger, Gouwe, zal tot en met 27 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zgn na 8 ur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. ALPHEN a. d. RUN. Spreekbeurt Mr. Dr. F. Hollander. Op Maandag 9 Maart te half 9, zal in Hotel Molenaarsbrug Mr. Dr. F. Hollan der, voorzitter van het hoofdbestuur van den Bond van Jonge Liberalen als spreker op treden. BOSKOOP. Tot onderwijzer tan de Ohr. Ned. Herv. school alhier ia tanctamd de heer A. Bee- rende te Bueaum. De stemming voor de verkiezing van den voor den Gemeenteraad ia bepaald 24 Juni e.k. De heer D. L Landman, hoofd van publie ke werken alhier, gtaat. nummer één, op de voordracht voor de functie van adjunct- directeur van gemeentewerken te Almelo. MOORDRECHT. Het consultatiebureau voor zuigelingen van de afdeeling van het Groene Kruis te dezer plaatse, zal a.s. Vrijdagmiddag ge opend zgn. Het bureau is gevestigd in een der lokalen van de o. 1. school. VLIST. Gemeenteraad VliÉt. Door den raad dezer gemeente is be noemd tot onderwijzeres in de nuttige hand werken aan de O. L School te Polsbroek Mej. C. A. Dogterom te Schoonhoven. Be sloten werd aan de Kroon ontheffing te ver zoeken volgens artikel 19, tweede lid der L O.-wet 1920, tot het oprichten eener eigen O. L school. De 5 leening ad 88.000.- ten behoeve van het Electrisch Bedrgf zal per 1 Juli in een 4 Vt leening worden ge converteerd. De licht- en krachtprgzen wer den met 5 ct. per K.W.U. verlaagd en ge bracht op reap. 45 en 25 ct., terwijl de me- terhuur voor lichtmeters is gebracht op 3( ct en voor krachtmeters op !o ct. per maand. De jaarwedde van den opzichter van het bedrijf werd verhoogd tot 250. De moord op den Oostseed^k in Rotterdam. Het verdere getuigenverhoor. De weduwe C. C. J. LansKroon te Rot terdam verklaarde, dat verdachte in 1923 in de zaak van haar man is gekomen. Lans was niet over hem tevreden en vond hem niet geschikt voor het werk, maar hield hem uit medelijden. Dat hij bestolen werd, heeft Lans nooit bemerkt. De zaak werkte met verliezen, waarvoor de heer Van Melis werd aangevraagd om de boeken na te zien. Op den dag van den moord is Lans 's ochtends op gewonen tijd naar kantoor gegaan, kwam thuis koffiedrinken en ging wat later dan gewoonlijk weg, omdat het niet zoo druk was, naar hij zeide. „Ik kom bijtijds thuis", zeide hij en bedoelde daarmede om zes uur. Als Lans later dan gewoonlijk thuis kwam belde hij altijd op. Getuige was met haar dochters de stad in en stuurde de jongste naar huis, omdat deze niet goed was. Met haar oudste dochter is zij thuis gekomen omstreeks half zeven, kwart voor zeven en was toen heel verbaasd, dat pa nog niet thuis was. Zij belde het kantoor op... geen gehoor... De oudste dochter is toen naar het kantoor gegaan. Pres.: „Had u man, als hy van en naar kantoor ging, altijd een actetasch bg zich?" Getuige: „Altijd". Toen ook de oudste dochter niet terug kwam, is de jongste haar achterna gegaan. Na een tijd kwamen zij tezamen thuis en bereidden de moeder langzaam voor op het gebeurde. Het lijk van haar man heeft getuige niet gezien. Tegen verdachte heeft getuige naderhand gezegd: „Wat jammer, dat u niet gelijk met mijn man weg bent gegaan." Verdachte antwoordde toen: „Hij heeft mij de post meegegeven en zei: „ga maar vast, ik moet nog wat klaar maken." Als zij samen weggingen, gingen zij altijd door de voordeur. Verdachte heeft getuige zijn plan te kennen gegeven de zaak over te nemen.' Als Lans opbelde dat hij later kwam, dan was hij er toch gewoonlijk om half zeven. Om half zeven weid avondbrood gegeten. Dr. H. Mees verklaart ouAtreeka kwart voor aalit te zijn geaarechuwd. Hij was omstreeks 8 uur ter plaatse van de mis daad geweest. Get.'e ineensuig wae dadelijk, dat de heer Lans doodi was. Hij had de snede iin den hals gezien. Get. houdt vol, dat die 'heer Lans omstreeks zes uur moet overleden zijn. Hierna wordt geèioord een man, die een me dedeel ing aan den procureur-generaal heeft gedaan. Hij wiordt van de publieke tribune gehaaid en blijkt te zijn J. de Smit, die met negotie langs Rotterdam* straten loopt. Deze getuige, die voor zijn verklaring veel woorden noodig heoft, verteit, dat hij op 29 November 1928 op den Oostzeedijk liep te venten Hij was ook op de Admiralpteatdiade en het Boeohland geweest en had omstreeks uur op het kantoor van Lane twee men schen met eUcéildör slaags genten. Het maar een schimmenspel en hiji kent den heer Laats niet. Ook verdachte Van O. kent Ihij niet. Het had hem geleken, ajeof een der mannen van de trap werd gegooid. Getuige Jetta Valk "kantoorbediende van den heer Lans, zei het kantoor verlaten te hebbten, toen de heer Lans en verdachte nog daar waren. De telefoon had nog verbinding met de stad. Er was niets bijzonder», doch toen later getuige de dochter van Lans te genkwam, die haar zeide, naar haar vader te gaan, omdat hij niet thuis gekomen was en de telefoon niet ging, is getuige met haar meegegaan, omdat zij vreesde dat er iete gebeurd was. In de beide kantoren was wanorde alsof er iets gestolen was. Ver der deelt getuige nog mede,, dat het ontbijt altijd op het kantoor werd gebruikt. Ieder gebruikte dan zijn eigen mesje en een der fabrieksmeisjes ruimde altijd de boel op. Er was haar niete opgevallen doch later bleek, dat, er een mee weg was. Nog bleek uit het verhoor, dat de telefoon door het geheele gebouw te hooren was. De boeken werden eiken avond opgeruimd. Bij het ontdekken van dten moord waren alle contactstoppen uit de telefoon getrokken. Getuige heeft Van O. absoluut niet van den moord ver dacht. Er was tusschen dén heer L. en ver dachte naets voorgevallen, dat niet aange naam was. Getuige weet ook niet, dat op den dag van den moord een Duitechar op het kantoor is geweest. Als de heer Lans vertrok sloot hij zelf het kantoor. De griffier jhr. mr. de Kuyper leest daar na de verklaringen voor, door getuige Cath. van Tinbergen afgelegd en die kantoor bediende was bij Lans, cfcch die inmiddelfc ia overleden. Getuige Salomon de Korte, die ook een sleutel had van het hek en door de dochter van den heer Lans was geroepen vond het hek niet gesloten. Verder geeft getuige ook een uitlegging van de situatie na het vinden van het lijk, van Lans. Hij heeft echter alles laten lig gen, zooals hij het vond en direct de po litie gewaarschuwd. Hij houdt vol, dat hij zich in het tijdstip, dat het zeven uur was, onmogelijk kan vergissen. Getuige G. Turn mere, agent van politie te Rotterdam, bevestigt, dat hij kwart over zessen opgebeld weid door getuige Sal. de Korte. De verklaringen van dezen getuige wer den door den verdediger heftig aangeval len, doch de agent kan dezen, aanval glans rijk doorstaan. Getuige L. Hermans, inspecteur van po litie te Rotterdam, bevestigt de eerst afge legde verklaringen. Incident. Daarbij ontstond een in did ent tusschen getuige Hermans en den verdediger, mr. Kokosky, zoo als dat bij de vorige behande ling van deze strafzaak ook reeds is voor gevallen. Mr. Kokoaky zeide o.m., dat ge tuige een schandalig onderzo had inge steld nopens de zaak. Die president protesteerde en verbood dm verdediger het onderzoek schandalig te noe men. „Het Hof zal het toch wel oonetatee- mi of het onderzoek schandalig was", zei de mr. Kokosky. „Dat zal het Hof niet!" verzekerde de president. De verdediger: „Ik heb uit het onderzoek uitgereikt, dat u niet bij de politie thuis hoort". Getuige Hermans: „Dat zullen mijn aupe-, rieuren wel uitmaken." Het publiek schatert, terwijl het tusschen getuige Hermans en mr. Kokosky nog ge- ruimen tijd heftig toegaat. Getuige A. Commijs, agent van politie te Rotterdam, heeft liet lijk van den. heer ans overgebracht. Op de desbetreffende raag zegt getuige, dat het verdwenen mes r bij het zoeken niet was. Later is het voor den dag gekomen. Getuige heeft ook een tijd na den moord een vijl bij verd. in beslag genomen. Hierna wordt de zitting te ongeveer zee uur gesloten. Tweede dag. Ook heden was de belangstelling zeer groot. Als eerste getuige werd heden gehoord de heer 8. Dijkstra, comm. van politie te Rot terdam. Zijn verklaringen over hst onder zoek zijn eensluidend met die van zijn on dergeschikten. Vervolgens wordt gehoord Dr. G. Hulst, arts te Leidton. Dan krijgt de verdediger van verdachte Mr. Kokosky gelegenheid vragen te stellen. Mr. Kokosky begint ook tegenover den lieer Dijkstra critiek te oefenen op het on derzoek door de politie te Rotterdam, maar verklaart, dat hij geen verwijten wal maken tegen bepaalde personen. Die Pres. vindt al die critiek op de politie zeer onaangenaam. De griffier leest vervolgens belangrijke verklaringen voor van mevr. Lans over me- dedeelingen van mevr. v. O., de echtg0000^ van verdachte. Daarna werd gehoord getuige Tfaihoek, agent van politie te den Haag. Gehoord werden verder get. wed. Weyne en mej. M. Remerie, de huisnaaister van eerstgenoemde getuige. Getuige T. v. Willigen, agent van politie Gerardana En zien, kantoorjuffr. te Rotter dam. Antonius Weyers. die tusschen half 7 en 7 uur op den avond van den moord bij hert. achterhek van het peroee] waar Lans id vermoord stonden te praten. Getuige Melis, accountant te Rotterdam, get. A. v. Tol, machinist tie Rotterdam, die inliohltinfeen gaf over reparaties aan de deuren en get. J. Roer, expeditiekneoht te Rotterdam, die den dag na den moord alles, heeft opgeruimd. De Duitscher Siebeling meldt zich. Ter terechtzitting vernamen wij dat de Duitscher Siebeling is komen opdagen. Voor den Haagschen Politierechter. Geen kat in den zak. Twee schippersknechts uit Alphen, J. E. en H. A. L., waren op 12 November j.l. te Nieuw veen bezig met lossen van een partij gerst, bestemd voor den heer W. Klomp al hier. Van de lading hielden zg 4 zakken ach ter en verkochten deze aan den melkboer T. H. ter plaatse. Verdacht van diefstal in vereeniging ston den beiden heden terecht en bekenden dezen diefstal te hebben gepleegd. Eisch tegen ieder der verd. een maand gevangenisstraf, echter ten opzichte van L. voorwaardelijk met 3 jaar proeftijd. Vonnis dienovereenkomstig. deals te een barak-Untonkamp op b* t*- rein der kazerne. MARKTBERICHTEN. Rotterdamache Veemarkt. 24 Febr. Aangevoerd: 204 paarden, 3 veulens, 746 magere runderen, 795 vette run- deren, 271 vette kalveren. 1644 nuchtere kal veren, 133 schapen of lammeren, 76 biggen, 8 bokken of geiten. '29* overloopers. PrijzenKoeien le kw. 46—48, 2e kw. 34 -42, 3e kw. 27-32 Oeeen la kw. 44-47, 2e kw. 38-42, 3e kw. 36 Stieren le kw. 41-43, 2e kw, 40, 3e kw. 38. Kalveren le kW. 80- 85, 2e kw. 67J-72*, 3e kw. 62è67f. Melkkoeien 230-440, Kalfkoeien 226-430, atiuren 130-460, Pinken 170-195, Vaarzen 216-245, Paarden 190—300, Biggen 8-12, Slacht pa arden 140-250, Hitten 86-160, Veu lens 80—130, Nuchtere kalveren 18-94, SI. kalveren 6—10, Biggen p. w. 1.60—1.75. Koeien 'en oasen vlugge handel, prijzen stijver. Stieren willige handel, prijzen van vorige week moeilijk bedongen. Vette kalve ren tamelijke handel, prijzen le en 2e kw. kw. gelijk vorige week, 3e kw. lager. Melk en kalfkoeien tamelijke handel. Nuchtere kalveren w.o. fok- en alaohtkalveren stugge handel, prijzen lager. Kaasmarkt Bodegraven. 24 Febr. Aangevoerd 81 partijen Goud sehe kaas, waaronder 78 m. r.m., totaal 3564 stuks, wegende 32076 K.G. Prijs m. r.m. le art. f 39-42, 2e art. m. r.m. f 36-37. Handel matig. SPORT KN WVBDSTRIJDSN. KORFBAL Sellicha I—Ter Gouw 1 4—4. Ondanks een rust van bijna 2 maanden toonde Ter Gouw I Zondag in den Haag zich nog een gevaarlijk tegenstandster te zijn van de a.s. kampioenen. In Gouda wisten de Hagenaars met 8—0 te winnen terwijl zij op eigen terrein met veel moeite een gelijk speL konden foroeeren. Tot 10 minuten voor het einde had Ter Gouw de leiding daarna maakte zij gelijk. In de laatste minuten werd aan bedde kanten ge zwoegd om het winnende punt, echter zon. der resultaat. Ter Gouw speelde een goeden wedstrijd ondanks dat ze 4 invalsters telden. WANDELEN. Internationale vierdaagsche afstands marschen. De vierdaagsche afstandsmarschen, uit geschreven door deft Nederlandschen Bond voor Lichamelijke Opvoeding, zullen ook dit jaar wederom een internationaal karakter dragen. Ze zullen te Nijmegen plaats heb ben en wel op 21, 22, 28 en 24 Juli. Alle deelnemers moeten zich op 20 Juli bg den leider, jhr. mr. J. W. Schorer in de kazerne der Koloniale Reserve te Nijmegen melden. Burgers, die den leeftijd van 14 jaar heb ben bereikt doch dien van 16 nog niet heb ben overschreden, kunnen inschrijven voor een dagelijksche marsch van 30 KM., zij die den leeftijd van 16 jaar bereikt hebben, doch dien van 18 jaar nog niet hebben over schreden, kunnen inschrijven voor een da gelijksche marsch van 40 KM. Burgers, die den leeftijd van 18 jaar bereikt hebben, doch dien van 55 nog niet hebben overschreden, kunnen inschrijven voor een dagelijksche marsch van 55 K.M.; zij die 55 jaar of ouder zijn voor een van 40 of 55 KM. naar keuze. Vrouwelijke deelnemers kunnen in- Bohrgven voor een dagelijkschen marsch van 40 KM. of meer. Militairen, in veldtenue en ransel en deel uitmakende van detache menten, leggen dagelijks 40 K.M. af, mili tairen niet in veldtenue met ransel dagelijks 50 K.M., evenzoo officieren, die wel deel uitmaken van een detachement. De buitenlandsche deelnemers en Neder landsche burgers worden ondergebracht in de kazerne der Koloniale Reserve; Neder landsche militairen deels in de kazerne, DRAAÖLOOZE DIENST. Kardinaal Maffi stervende. ROME, 24 Febr. Uèt Pizza wordt gameid dat kardinaal Maffi, die reeds lang ernstig ziek was, en thans bovendien nog lijdende is aan «influenza, is voorzien van de heilige sacramenten De kardinaal stond er eahter op om zijn bed te verlaten en voor een kkan altaar geknield de hosti t» ontvangen. Wee- nende lioorde d« grijze kardinaal de tele grammen van deelneming o.a. van Z.H. de paus en de koning en koningin aan. De groothertog van Oldenburg overleden. OLDENBURG, 24 Febr. De laatste rege rende groothertog van Oldenburg, Friedrich Aflgust, ia hedenmorgen vroeg overleden. Doodelgk auto-ongeval. SCHIEDAM. 24 Febr. Hedenmorgen is de 68-jarige M. v. d. M. te Schiedam door een melkauto, bestuurd door T. K de B., wonende te Schiebroek, overreden. Hij was onmiddellijk dood. Het is gebleken dat do man plotseling de straat overstak. De chauffeur trelt geen schuld. De moord in de Kubroekstraat. Hooger beroep aangeteekend. ROTTERDAM, 24 Febr. Mr. F. Eikelen boom, de Verdedigér in de moordzaak van de Rubroekstraait te RotterdauUxeeft, even als het O. M., hoöger beroep aangeteekend tegen h«t vonnis van de rechtbank te Rot- teüdiW. waarbij V. Cgf wesen» dm roofmoord op zijn schoonzuster in de Ru- broekstraat te Rotterdam tot 20 jaar gevan genisstraf was veroordeeld. Het O. M. had levenslang geëischt. Mr. Eikelenboom zal M. ook voor het Hof verdedigen. Actie in het bouwbedrijf te Maastricht. MAASTRICHT, 24 Febr. Wij vernemen dat de oontract_aötie in het bouwbedrijf te Maastricht een ongunstige wending heeft genomen zoodat mot een staking in dé eerst volgende week rekening zal moeten warden gehouden. De werkgeversorganisatie ia niet bereid' met de werknemersorganisatie in on derhandeling te treden. Inbraak in een horlogr wintel HOENSBROEK, 24 Febr. In de horloge- winkel van den heer N. is m den nacht van Maandag op Dinsdag ingebroken. De dieven hebben de étalage leeggehaald. Ei worden vele horloges, juweelen en sieraden vonnist. De politie is de dieven op het spoor. WISSELKOERSEN. 23 Febr. 24 Febr. Officieel. Londen 12.10% 12.11*/» Berlijn 59.23% 59.26 Pargs 9.77 9.77 Brussel 34.75 34.76% Zwitserland 48.05 48.04 Weenen 35.02% 35.05 Kopenhagen 66.67% 66.70 Stockholm 66.72% 66.75 Oslo 66.70 66.72% New-York 2.49% 2.497,. Niet officieel. Madrid 26.05 26.05 Milaan 13.04% 13.04% Praag 7.37% 7.37% Prolongatie 1 Beureoverzicht. Op de Ainsterdamache beurs was de ten- denz aarzelend en de algemeene koersbewe- ging was verdeeld. De affaire bleef ook thans weer on beteeken end en alleen de Ame- wkaansche koperwaiarden gavien omzetten te zien, Eenige vraag was er naar Amerik. fondsen. Op de locale markt was eenige affaire Ln Unielevers die eenige vraag ont moetten, welke tegen nagenoeg onverander de koereen bevredigend genoemd kon wor den. De Fordiaandeelen avanceerden tot bo ven 270. Aku's golden eerder iets hooger. Een kleine beweging ontstond op de Mijn- afdeeling in Alg. Exploratie die na lager opening beneden pari daalden. Van de oliewaarden verloren Koninklij ken iets van hun noteering. Rubberaandeeleo werden beneden de prij zen van giéteren afgedaan. Tabakken lagen wederom vaat in de markt en behaalden eenige koerswinst. H.V.A.'a verkeerden iets in reactie. Scheepvamaandeéten waren verwaarloosd.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2