3lad Zn. I B NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17615 Woensdag 25 Februari 1831 69*Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-eo Feestdagen smaken? VERKEN g FEUILLETON. ruikt idrachten itvoeren Een ongeluk in de Andes. O* Vlootbasprakingan ta Parijs, De Engelschen naar Rome vertrokken. BODEGRAVEN, BOSKOOP, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. b dU BINNENLAND. schade k 25 om (Wordt vervolgd). Kleurendruk 4 kleuren. r’t Kruiden iner'a Pillen ebben er baat dooi allen ook U helpen, iden 60 cent pei 9 Pillen 60 cent per F 1.70. Overal ver- 14. 80. Onrust in de Zuid-Amerikaansche Staten. Verschillende conflicten. buitenland- waar burgemeester Ramann den nabestaan* den beloofde dat alles zou gedaan worden om hun lot te verzachten. Vertegenwoordi gers van de directie en de vakvereenigingen spraken woorden van afscheid tot de kame raden en onder orgelmuziek werden de 32 kisten op 10 groote wagens geladen. Bjj den stoet sloten zich de katholieke en Evange lische geestelijkheid, de schoolkinderen en j de afgevaardigden van alle vereenigingen te Eschweiler met omfloerste banieren aan. De bevolking toonde innige deelneming en alle zaken waren gesloten. Op het kerkhof zongen de aanwezigen een koraal tijdens de ter aarde bestelling. Pas is de secretaris-generaal van den Vol kenbond, Sir Eric Drummond, Van Zijn Zuid-Amerikaansche reis terug, of er ko men berichten, dat het in de republieken van dat werelddeel voor de zooveelste maal niet geheel en al pluis is. Het schijnt wel, dat men zich daar rustig heeft gehouden totdat de vertegenwoordiger van Europa was afgereisd, om toch vooral een goeden indruk te maken, maar dat men, nu hij goed en wel weer thuis is, de bloemetjes weer eens buiten gaat zetten. Heel lang rustig kan het in deze republieken nooit zyn. Pas is de eene regeering met behulp van veel revolverschoten op het kussen gekomen, of er is alweer een samenzwering tegen haar ook, en zulk een samenzwering lukt bijna altijd. Dan zitten de rebellen aan het roer, en de vroegere regeering is dan weer aan gewezen op de revolver, teruggedrongen als zij is in de rol van oppositie. Waarmee wij maar zeggen willen, dat revoluties en staatsgrepen in deze warmbloedige landen een periodiek terugkeerend verschijnsel zijn, waaraan men zoo langzamerhand gewend gaat raken. En één opstand per jaar schijnt wel het minimum te zyn. Er zijn natuurlijk verschillende oorzaken voor dit verschijnsel aan te wijzen, als b.v. de omstandigheid, dat deze republieken in de rjj der naties nog zeer jong zyn, en dus alle mazelen en pok ken, aan de jeugd eigen, nog moeten door maken, en anderzijds, dat breede lagen der Wie zijn buisje lapt met leugens, Vindt, al lapt hij dag en nacht, Telkens toch weer nieuwe gaten, Waar hij die niet had verwacht. sting, slechte spys- aan eetlust, slym- id, gevatte koude, maaglyden, hoofd- l, onzuiver blotJ stopping enz. Naar het En^elsch van MORICE GERARD. 6 (Nadruk verboden.) Ik ben Thea Winstanley. Mammie heeft u dit huis verhuurd. Er ie niemand zoo lief als mammie, voegde zij er vertrouwelijk aan toq, terwijl ze moeite deed om rechtop te zitten in een van de groote stoelen bij de tafel. Dit wil ik graag gelooven, antwoordde Miles vriendelijk. Hij was tegenover het kind gaan zitten en de groote herdershond lag in zijn volle leng te op het haardkleed. Thea kon Miles’ gezicht goed zien, nu het haast op dezelfde hoogte was als het hare. Ze vond dat hij heel knap was, maar be droefde oögen had. Ik dacht, dat u heel andere was. Miles wou lichtelijk verbaasd ovter deze opmerking, vooral ook na hetgeen ze straks al over zijn uiterlijk gezegd had, maar hij vond het verstandiger het kind nlete van zijn verwondering te laten blijken. Hoezoo? vroeg hij alleen maar. Ik dacht dat u veel grooter was. bevolking nog bestaan uit ruwe lieden, avonturfers dikwijls (de bevolking der grootste steden natuurlijk niet te na ge sproken) wier grootste argument nog steeds de revolver ispof zij nu in een groote stad, of in de pampa’s wonen. En het samenzwe ren zit hen nu eenmaal in het bloed. Van daar ook, dat elke revolutie-poging direct veel aanhangers heeft. Cz Op het oogenblik komen er weer min of meer alarmeerende berichten uit Peru, uit Argentinië en Paraguay. Het is altijd heel moeilijk, om de telegrammen, dië men uit Zuid-Amerika krygt, te controleereh, om dat men daar de gewoonte heeft, om direct by opstanden of der gelijke den staat van beleg af te kondigen, en de censuur in te stellen. Wat tot gevolg heeft, dat de bui tenwereld alleen verneemt, dat de regeering de teugels flink in handen heeft. Totdat zij de teugels moet loslaten, en dan blijkt eens klaps, dat het geheel land in vuur en vlam staat. iZoo ook thans weer wat betreft Peru. De regeering zond gerustellende verklarin gen de wereld in, dat de opstand was onder drukt, en het blijkt uit andere telegrammen dat de toestand veel ernstiger is, dan de regeering wel laat voorkomen. Vooral in het Zuiden schijnen de revolutionnairen grooten aanhang te vinden, terwijl verschil lende berichten er ook van gewagen, dat een deel van de vloot, en niet het onbelang rijkste deel, zich bij de opstandelingen zou hebben aangesloten. De beweging wordt wel licht veroorzaakt door het feit, dat gisteren een proces zou aanvangen tegen een veer tigtal revolutionnairen uit een vroegere pe riode, wier aanhangers blijkbaar, door het omverwerpen der regeering, een veroordee- ling willen voorkomen. Een dergelijk feit doet zich ook in Argen tinië voor, met dit verschil echter, dat daar het complot nog tijdig is ontdekt. Het bleek op touw te zijn gezet door aanhangers van den vorigen president Irigoyen, die, zooals men weet, door Uriburu werd vervangen. De samenzWfeerders hebben hier echter geen kans gekregen; zij zagen zich door de poli tie op de vingers getikt, en zullen de ge vangenisdeuren wel voor zich zien openen. Ten slotte Paraguay, waar de algemeene staking is uitgeroepen. Het conflict draagt hier evenwel geen staatkundig, doch een sociaal-economisch karakter. Kort geleden toch hebben et dn de hbofdstad van deze republiek arbeiders-onlusten plaats gehad, waarop de regeering heeft geantwoord met het afkondigen van den staat van beleg, en het arresteeren der leiders. De vakvereni gingen hebben nu de algemeene staking ge proclameerd, om de regeering te dwingen, deze maatregelen op te heffen. Thea had aidli voorgesteld dat de nieuw» bewoner, de slechte man, iets van een reus moest hebben. En hoe nog meer? Donker, heel donker. Ik ben erg ziek geweest, vertelde Miles, maar voor dien tijd zag ik er ook heel donker uit. Ik heb veel in wrarme landen gereisd. Maar hij had er geen idee van hoe donker Thea hem zichzelf wel afgeschilderd had, hoe donker en hoe angstaanjagend, leelijk! Ik vind u heelemaal igeen slechte man, ik zal het mammie vertellen. Dus het wae Lady Winstanley geweest, die het kind op de gedachte had gebracht dat hij een slechte man was, overwoog Miles. Dat verklaarde dus haar raadselach- tige opmerkingen over zijn uiterlijk. Hij moest er later nog vaak aan denken en met meer plezier dan hij er nu over had Anstey bracht thee binnen. Suiker en room, vroeg de gastheer. Alstublieft. Twee klontje? Drie graag. Mjilea bediende haar en zette een schaal met koekjes voor haar neer, waarvan zij naiar hartelust mocht snoepen, wat ze dan ook niet naliet te doen. Hij bewonderde haar fijne kleine handen, het blonde haar,, die aantrekkelijke sierlijk heid van haar bewegingen Toen rij klaar was met theedrinken,, stond zij op en liep naar het raam. Miles kende geen kinderen van nabij en dit fijne, mooie wezentje was hem een openbaring. Houd je van de zee? vroeg hij. uit de Het Fransche ministerie van sche zaken publiceert een mededeeling, waarin gezegd wordt, dat de Fransch-En- gelsche vlootbesprekingen op een punt zyn gekomen, waarop het noodzakelijk blijkt, dat met de Italiaansche regeering nader overleg wordt gepleegd. De Engelsche de legatie, geleid door minister Hendérsoh" vertrekt derhalve naar Rome. Zoowel de Amerikaansche als de Japansche regeering zyn over den inhoud der besprekingen, die op de meest vriendschappelijke wijze ver liepen, voortdurend op de hoogte gehouden. Omtrent de bijzonderheden van de bereik te overeenstemming, is men op het oogen blik nog niet volledig ingelicht. Het schijnt echter vast te staan, dat Frankrijk zich be reid verklaard heeft zijn totale tonnage tot 680.000 ton te verminderen. De oorspronke lijk door Frankrijk geëischte meerderheid van 244.000 ton tegenover de Italiaansche vloot werd eveneens verminderd en dit ge tal zou volgens de nieuwe afspraken om streeks 170.000 ton bedragen. Aan de an dere zy’de schonen echter de Engelsche be moeiingen om Frankrijk te bewegen den voorgenomen bouw van een 23.000 tons- kruiser te staken, zonder resultaat te zijn gebleven. Miisuit lonitvr. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALIË, De hertog van Apulië. De hertog van Apulië, die geruimen tijd achtereen in Tripoli vertoeft en aan alle veldtochten van de laatste jaren deel heeft genomen aan het hoofd van zijn schitteren de troep inlandsche bereden artillerie, is gisteren te Tripoli scheep gegaan naar Ita lië, waarbij bijna de geheele bevolking, Ita lianen, zoowel als inlanders, den prins uit geleide heeft gedaan én hartelijk heeft toe gejuicht. Natuurlijk Waren de troepen aan wezig om den aanvoerder de militaire eer bewijzen te brengen. De hertog van Apülië is met ingang van 15 Maart benoemd tot kolonel-commandant van het 23e regiment veldartillerie. De her tog komt te Triest in garnizoen, waar hij het beroemde paleis Miramar zal betrek ken, dat te zijnen behoeve is gerestaureerd. Het noodweer in Zuidt-Italië en op Sicilië houdt aan. Tengevolge van de nog steeds voortduren de? stormen en den ahnlwudlenden neerslag in Zuid-Italië en op Sicilië werd opnieuw aanzienlijke materieel» schade aangericht. De trein-, telegraaf en telefoonverbindingen zijn ten deeie gestoord Te Messina heeft een aardstorting de‘ineenstorting van een loods veroorzaakt. Twee vrouwen, die bedol ven werden, konden op het laatste oogen blik nog worden gered. In dfe provincie Mes sina hebben vrijwel alle plaatsen schade doordat de beken huiten haar oevers rijn betreden, Groote jritaftstrektheden bouwland zijn ondergei oopen. Dé provincie Agrigent is door een hevtigen cycloon geteisterd. Te Catanzaro is de watervloed reeds tot aan de woonhuizen gestegen, waardoor tal van gezinnen dakloos rijn. Te Cairo zijn 14 huizen ingestort en te Paolo heeft een berg stof ting het oude klooster verwoest. DUITSCHLAND, Het Duitsche landbouwprogram. i Nog geen overeenstemming over boter en kaas. Van doorgaans goed! limgeliahte zijde ver nam de N. R’. Crt, dat men het in den schoot van heit Duitsche rijkskabinet nog niet eens is geworden over de tarieven voor boter en kaas. De beslissing hieromtrent zou voorloopig uitgesteld zijn. Het BsrJiner Tageblatt schrijft in zijn nummer van Woensdagochtend, dat uit de rede van Schiele blijkt, dat men vrijwel op elk gebied wil gaan tomen aan het bestaan de systeem van verdragen. Dit beteekent in vele gevallen ernstige tariefconflictea, die ook niet zullen kunnen worden vermeden, als die taaieven door een volmacht zullen worden vervangen. Minister Schiele riet zich zelf in het middenpunt van den Dufliêchen landbouw en schijnt vam plan te zijn van de volmacht, die het kabinet moet worden verleend ruimschoots gebruik te maken. De tracties zouden goed doen de kwestie van deze volmacht nauwkeurig te onderzoeken. bovenvensters kan je juist een strook ervan zien. Ik vind de zee heerlijk. Mammie heeft een boot op de rivier, maar het is een heele oude, er komt telkens water in. Oom Ted, mammiie's broer gaat er altijd mee uit vis- schen. Gisteren is mijn stoomjacht aangeko men. Heb je zin otn eens mee te gaan? Nou. en of klonk het verrukt, als mijn moeder het goedvindt. Vertel haar maar dat ik niet zoo’n sledhte man ben, dan mafe het misschien wel. Ik zal haar zeggen dat u een snoes bent, beloofde’het kleine meisje met kin derlijke openhartigheid. Miles werd haast verlegen ondier het en thousiaste compliment. Nu. moet je zeker gaan, vroeg hij. Dan zullen Nero en ik je naar de stallen brengen en zien of de pony weer heelemaal opgeknapt is. Thea had' nog wel een poos in de stallen willen blijvener waren zulke prachtige paaiden. Meneer Austin's groot, zwart rij paard, een zenuwachtig dier, liet zich de liefkooringen van het kleine meisje welge vallen, tot groot vermaak van zijn eigenaar. Gaat u wel eens met hém op een jacht- nt? Ja zeker. He, dat zou ik ook wel eens willen'. Ze klapte in de handen bij de gedachte aan dit zoo vurig begeerde amusement, waaraan haar moeder haar nooit wilde laten deelnemen Misschien gebeurt dat nog *É1, troostte Thans ook Russisch aardappelmeel. Alsof wij er niet reeds genoeg van hadden! Nu onze nardappelmeelfa brie ken tot de nok toe vol zitten met hun product, zoodat zij in iinanrieeïe moeilijkheden zijn geraakt en de regeering deswege een voorschot tegen lage rente heeft verleend, wekt het weleeni- ge bevreemding, dat binnenkort een groote pantij Russisch aardappelmeel zal wonden in gevoeld. Naar het Hbld. verneemt,, wordt het eerste gedeelte, 8000 balen, in de „Hunzei 9” van de Groninger Rotterdammer Stoomboot Mij. overgeheveld uit een Russisch schip, om naar Groningen te worden vervoerd. Het Hbld. wijst er op, dat d'e voor de cre- dietvierleening door de regeering ingestelde conimissie-Bruins-Van Doominck-Spitzen <jen in ons land aanwezigen surplusvoorraad aardappelmeel heeft berekend op ruim hon derd milüoen kilogram, dat is bijna de oogst van een normaal gewasjaar, en dat de crisis in de aardappélmeel-industrie juist veroor zaakt wordt door deze geweldige voorraden, die op de markt drukken. Nederland ia. zooals men weet, verreweg de grootste producten t en exporteur van aardappelmeel der geheele wereld. Zoo er thans dus Russisch aardappelmeel wordt geïmporteerd in een tijd, waarin de regee- ring met een crediet van zes millioen gul den heeft moeten bijspringen, ohi de gewel dige onverkochte en onverkoopbare voorra den der fabrieken te helpen, financieren, mag men dit h.d. nog sterker noemen dan het dragen van water naar da zee. Het feit, of de Russische invoeren groot of klein blij ken te zijn, is daarbij slechts van secondair belang. Volgens het N. v. Ij. N. is deze partij Russisch aardappelmeel een proeflading wel ke bestemd is voor verschillende speculatie ve fabrieken. Wat den invoer in Nederland van Rus sisch en ander buitenland aardappelmeel betreft, kap lv?t blad meededen, dat volgens de cijfers van het centraal bureau van de Statistiek o.a. in Mei 1930 Voor de glucose en dextrinö-industiie werd aangevoerd een partij buitenlandsch meel, groot 2.063.432 ken. Was Jack dan niet hij je? Ik moet straks eens een ernstig woordje met hem praten Hij wild? niet hebben dat ik het deed. Het was heusdn zijn schuld niet, mammie. Ik wou meneer Austin zoo graag uien Het spijt me erg dat je dat gedaan hebt, Thea, klonk het verwijtend. Wat moet meneer Austin wel niet van je denken, dat je zoo maar zijn park binnenkomt* Hij denkt niets bijzonders, hij was heel vriendelijk. Toen hij Doppy gekalmeerd had, heeft hij mij mee naar huis genomen. Hij vroeg of ik nog eens terugkwam. Ik krees drie klontjes suiker in- de thee en heerlijke koekjes, veel lekkerder dan hier. En hij heeft een heeJen. grooten hond, Nero, on n pikzwart paard. TTT mag rijn stom» jacht i zien en hij wil me meenemen op jacht. Dat kan niet hoor Thea Maar ga je nu eerst maar eens verklceden. Hè moesje, mag ik nu heusch niet met hem inee? Hij zal goed op mij passen, vlei de hi?t kind. We zullen nog eens zien, ga nu eerst maar naar binnen. Als haar moeder zei „we zullen nog eens zien”, wist Thea wel dat ze het. pleit al half gewonnen had, en een vroolijk liedje zin gend. huppelde ze naar haar kamer. Nadat ze Jack onder handen genomen had, zette Lady Winstanley rich weer in haar stoel onder de acacia, om de situatie te overdenken, waarin Thea’s eigenmachtig bezoek aan de .Grange” haar had gebracht ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aas ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 90 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Belangrijke rede van Minister Schiele in den Rijksdag. Aanbouw van rogge beperkt. Minister Schiele heeft by de behandeling van zijn begrooting in tweede lezing zyn aangekondigde rede gehouden. Hy verklaar de daarin, dat de landbouwpolitiek der re geering niet alleen bestaat in het nomen van maatregelen voor dezen of genen tak van den landbouw. Eerst onlangs is vast gesteld, dat 80 a 90 van de Duitsche pro ductie geregeld in het binnenland wordt af gezet. De hoofdslag voor het herstel van het economische leven zal derhalve op de binnenlandsche markt geslagefl moeten worden. Hoe sterker de binnenlandsche markt is, des te sterker zal Duitschland tok staan in den internationalen concurrentie- stryd. Door versterking van de koopkracht zal ook de vlucht van het lüfid tot stilstand worden gebracht. TO De regeering is bereid, vooral in den overgangstyd, den weg voor een vrucht baren arbeid om zichzelf te helpen, zooveel mogelijk te effenen. De regeering wil de noodige middelen beschikbaar stellen om het rationaliseeringswerk der coöperatieve vereenigingen te voltooien. Op het gebied van den aanbouw van sui kerbieten zullen nieuwe wegen met behulp van het ryk moeten worden ingeslagen, om de overschotten van de voorraden op ratio- neele wyze beschikbaar te stellen voor vee voeder. Voor de zuivelindustrie zyn verdere maatregelen getroffen tot bevordering van den afzet. Ten einde de afzet der producten van de binnenlandsche houtvestery te bevorderen, zullen maatregelen worden getroffen, dat by alle bouwwerken, die uit openbare mid- i delen bestreden worden, slechts binnen- landsch hout zal worden gebruikt. De in de wet op het brood behandelde vraagstukken zullen nogmaals worden over wogen. De regeering heeft besloten van den rijks dag voor het geheele tariefgebied de vrye hand te vragen. Dergelyke algemeene maat regelen zullen het rykskabinet natuurlijk ook de mogelykheid geven om op de gebie den van den landbouw, die den minister by- zonder ter harte gaan en vooral op het ge bied van de „Veredelungswirtschaft” maat regelen te treffen, om eventueele rampen af te wenden. In aansluiting aan de vroegere onderhan- delingen en aan de reeds begonnen bespre kingen met Italië zullen geleidelijk onder- handelingen met andere landen moeten wor den gevoerd, in welker handelsverdragen bijzondere bepalingen opgenomen zyn voor de landbouwproducten. De uitvaart der slachtoffers van Eschweiler. De 32 slachtoffers van de mynramp zyn hier gistermorgen op het algemeene kerk hof ter aarde besteld. Voordien was een rouwdienst gehouden in de Schutterszaal, Miles. Jack leidde Doppy aap den teugel en Mi les hielp Thea dn het zadel. Kom je nog eens terug, vroeg hij, maar dun de oprijlaan hoor! Thea kniktej, gaif Doppy een zadht tikje met haar zweep en reed., gevolgd door den stalknecht, de oprijlaan af en het groote hek uit. Lady Winstanley zat onder den acacia toen Thea opgewonden haar avontuur kwam vertellen. Haar moeder liet het borduurwerk waar aan ze bezig was in den schoot vallen en keek het kleine meisje versdirikt aan, toen ze hoorde met wien ze had kennis gemaakt. Weet u, mammie, hij is niet een» zoo groot en zoo donker. Hij ziet er heel ge woon uit. Hij heeft een erg lief gericht en hij kijkt soms zoo bedroefd. Ik geloof heele»- maal niet dat hij een slecht man is! Even kwam er een geërgerde uitdrukking op Lady Win&tanley’s mooi gezicht. Heb je meneer Austin opgezocht? ont moet, bedoel je zeker, Thea. Natuurlijk is hij een heel gewoon manHeeft iemand je soms gezegd dart hij dat niet was0 Je haalt je soms zulke zonderlinge ideën in ’t hoofd. Thea was de eerlijkheid in persoon. Ontmoet heb ik hem eigenlijk niet. Ik wilde hem zoo graag eens zien uit de verte. Toen ben ik over die haag van het park gesprongen maar Doppy steigerde en sloeg op hol, meneer Austin was juist tin de buurt en greep haar bij de teugel. Alice Winstanley sloeg haar armen Thea heen en trok haar naar zich toe. Kindje, wat maak je mij aan 't schrik. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den besorgkring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdajpmmmer 20 bijslag op den prijs. UefdacUgheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regda 2J6, elke regel meer RH. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1