iebt Blad >T NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Na. 17618 Donderdag 66 Februari 1631 69» Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. echte door trde i het t Oe buitenlandsch nieuws. binnenland. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, I-IZ NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Vrijdags vóór 12 uur in te zenden, teneinde ze in de geheele oplage te kunnen opnemen. 11 de administratie. BODEGRAVEN, BOSKOOP, tïl Gisteravond zijn Henderson, Alexander krisieravono zyn nenaerson, Alexander t en Craigie met hun gevolg te Rome aange- ver- ininniwmaaiag proefschrift over irvoor, ziekenhuis moest HOOFDSTUK VI May Dalston doet een ontdekking. 7 me al Wordt vervolgd. ri eeaa nn de ZOO- bpir* rlegen luiten* urop i niet aliteit mkele d op 70 arrestaties te Berlijn. In verband met den wereldstrijddag te gen de werkloosheid hebben te Berlijn in den namiddag talrijke incidenten en bot singen plaats gehad. In de Rosenthalerstrasse bestormden de werkloozen een winkelzaak en maakten zich met medeneming van levensmiddelen uit de voeten, eer de politie kon optreden. Tot dusverre zjjn er 70 arrestaties richt nog drie politie- gewond. Oij Gij roor- ichen n op elk wijs van den ernst van zijn bedoelingen en zijn vast geloof in eigen bekwaamheden, biedt hij tenslotte Berlijn een leening aan van drie millioen, voor het geval dat de keuze op hem mocht vallen. Op die manier wordt de concurrentie voor minder ondernemende liefhebbers wel moei lijk! DUITSCHLAND, Wereldstrijddag tegen de werkloosheid. Relletjes op vele plaatsen. De communisten weren zich. De door de communisten georganiseerde wereldstrijddag tegen de werkloosheid is te Saarbrücken tot dusverre, afgezien van en kele kleine incidenten, vrij kalm verloopen. Rumoeriger ging het toe te Neunkirchen, waar duizenden menschen, hoofdzakelijk nieuwsgierigen, bijeengroepten. Er traden communistische sprekers op, die probeer den de massa op te zweepen en toen de gendarmerie en de politie handelend op traden, kwam het tot ernstige botsingen. Door de demonstratnen werden straatstee nen naar de gewapende macht geworpen, waarna deze van de wapens gebruik maak te. Aan beide kanten vielen enkele gewon den. Er hadden verscheidene arrestaties plaats. Op de arbeidsbeurs te Wiesbaden hebben incidenten plaats gehad tusschen nationaal- socialisten en communisten. Een nationaal- socialist loste drie revolverschoten op zijn aanvaller, waarna een algemeene vechtpar tij ontstond, in den loop waarvan een Nazi zoo ernstig werd gewond, dat hij in beden- kelij ken toestand naar het worden overgebracht. ste, waartoe Frankrijk een concessie meen de te mogen doen. Er was nog een ander punt van onder- handeling, namelijk het plan van Frankrijk om een kruiser van 23.000 ton op stapel te zetten, als repressaille-maatregel tegen den Duitschen kruiserbouw. De Engelsche Mi nister van buitenlandsche zaken heeft met klem van redenen gepoogd, om den Fran- schen marinestaf van dit denkbeeld af te brengen. Gelukkig heeft men deze kwestie niet zoo opgedreven, dat daarvan het resul taat der conferentie afhankelijk is gesteld. Door dezen gang van zaken heeft Enge land bereikt, dat het niet in de noodzaak zal komen om zich te beroepen op artikel 21 van het vlootverdrag van Londen. Dit artikel veroorlooft namelijk het Britsche rijk, om buiten de grenzen van het Vloot verdrag te gaan, als het daartoe wordt ge dwongen door den vlootaanbouw op het con tinent. Het is te hopen, dat de besprekingen in Rome eenzelfde goed resultaat zullen heb ben. als die, welke te Parijs zijn gehouden. Jn leder geval heeft Italië thans de beslis sing in handen, want er is besloten, dat de bereikte overeenkomst slechts van kracht zal zijn, als ook Italië er zijn goedkeuring aan hecht. FRANKRIJK. Lawéai in de Fransche Kamer. Debatten over de werkloosheidacredieten. 100 millioen francs beschikbaar. De Fransche Kamer heeft op voorstel der sociaal-democraten met 285 tegen 268 stem men besloten, een crediet van 100 millioen francs beschikbaar te stellen voor onder steuning van werkloozen. De regeering had oorspronkelijk een crediet van 13 millioen aangevraagd, welk bedrag door de commis sie van rapporteurs tot 25 millioen was ver hoogd. De socialisten stelden thans bij de behandeling voor, het bedrag op 100 mil lioen te brengen, terwijl de communisten een bedrag van 200 millioen verlangden. Van socialistische zijde werd kritiek geoe fend op de officieele statistiek der werk loosheid en verklaard, dat ook ondersteu ning van de arbeiders, die met verkorten arbeidstijd werken, noodig is. Minister-pre sident Laval erkende, dat de tegenwoordige regeling herzien moet worden en beloofde maatregelen tot werkverschaffing te zullen treffen, zoodra de Kamer en de senaat het economische hervormingsplan aangenomen zullen hebben. Echter achtte hij een bedrag van 25 millioen voorloopig voor ondersteu ning voldoende. Hij stelde echter niet de kwestie van vertrouwen, waarop de Kamer het socialistische voorstel aannam. Tijdens de beraadslagingen kwam het nog tot ru moerige tooneelen, omdat een communis tische spreker wegens overschrijding van den spreektijd tot de orde werd geroepen. De communisten begonnen daarop lawaai te maken, zoodat de zitting geschorst moest worden. Ook de tribunebezoekers schopten herrie en wierpen communistische propa- gandalectuur in de zaal. De herriemakers werden verwijderd en aan de politie over geleverd. Mevrouw Darcy liep over het grasveld voor haar huis, toen het tuinhek geopend werd en een jong meisje in 't wit verscheen met haar fiets aan de hand. Dag mevrouw Darcy, wat i» het warm vandaag, hè? Zoo May, daar doe je goed aan kind, om me eens te komen opzoeken. Vader ia vandaag uit en ik voelde me zoo eenzaam thuis, ’t Te tegenwoordig een saaie boel hier! Ja, erkende de gastvrouw, veel af wisseling heb je niet. Ga maar gauw mee naar binnen, dan drinken we gezellig een kopje thee. Toen mevrouw Darcy zich met' haar be zoekster in den salon bij de theetafel had geïnstalleerd, werd het gesprek voortgezet over de weinige verstrooiing die de omge ving bood en de gastvrouw vroeg: Ga je niet weer eens gauw uit logee- ren, May? Neen, mevrouw, ik heb voorloopig geen enkele invitatie. Het ie zoo vervelend dat er hier ook heelemaal geen meisjes van mijn leeftijd zijn en ik vind de menschen heele maal zoo verschrikkelijk kleingeestig. Kleingeestig? Hoe bedoel je? Mevrouw Darcy kon wel half en half ver moeden wat er komen zou. Wed, omdat ze zoo eenparig besloten hebben om meneer Austin te negeêren, al- leen omdat hij ndet van plan is iedereen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer OM. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ilefdadigbelds-advertentUn de helft van den pril*- INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, elke regel meer LH. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeeUngen Hj contract tot aeer gerodureerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door taaachenkomat van soliede Boekhand»* laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór da plaatsing aan bat Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xgn. De officieele communiqué's, die over de conferentie te Parijs zijn uitgegeven, zwij gen over het bereikte accoord, doch het schijnt echter vast te staan, dat Frankrijk zich bereid verklaard heeft zjjn totale ton nage tot 630.000 ton te verminderen. De oorspronkelijk door Frankrijk geëischte meerderheid van 244.000 ton tegenover de Italiaansche vloot werd eveneens vermin derd en dit getal zou volgens de nieuwe af spraken omstreeks 170.000 ton bedragen. Aan de andere zijde schijnen echter de En gelsche bemoeiingen om Frankrijk te bewe gen den voorgenomen bouw van een 23.000 tons kruiser te staken, zonder resultaat te zjjn gebleven. Uit vorige berichten herinnert men zich, dat in de voorbesprekingen Frankrijk zich bereid verklaard had zjjn oorspronkelyken eisch van 805.000 te verminderen tot 640.000 ton. Engeland wilde echter nog verder gaan en Henderson bepleitte dan ook voor Frank rijk een tonnage van 620.000, waarmee ech ter de Fransche ministers geen genoegen konden nemen. Ten slotte schjjnt men dan geaccordeerd te hebben op 630.000, het uiter- Het is een domme waan, dat wij groo- ter zouden worden als wij een ander verkleinen. Naar het En(gelsch van MORICE GERARD. (Nadruk verboden.) Het zou moeilijk zijn om het kind dat den nieuwen buurman bijzonder aardig scheen te vinden en dat zich niet gemakkelijk van haar voornemens liet afbrengen, te beletten verder met den bewoner van de „Grange” om te gaan. Persoonlijk koesterde ze wan trouwen tegen dóen meneer Austin, die schatrijk scheen te zijn en van wiens ver leden niemand iets scheen te weten, waar schijnlijk was hij een of andere O. W.-er maar ze kon toch zijn hulp en gastvrijheid tegenover Thea in geen geval negeeren. Ze moest hem schrijven of hem persoonlijk gaan bedanken. Bovendien Thea zou toch riet tevreden zijn voor haar moeder met haar nieuwen vriend kennis had gemaakt. Plotseling flitste Lady Winstanley een ge dachte door het hoofd, die haar een oogen- blik den adem deed inhouden. Ik hoop in vredesnaam dat het kind er niet uitgeflapt heeft dat ik hem een slechten man vond. Ze wist uit ervaring hoe gevaar lijk openhartig Thea kon rijn? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal £90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per pos "per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8J0. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan on* Bureau: MARKT 11, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de peetkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur- Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. komen om de vlootbesprekingen voort te zetten. De Engelsche gasten werden aan het station door den Italiaanschen minister van buitenlandsche zaken Grandi verwel komd, in wiens gezelschap zich tevens de minister van marine bevond. Het bericht van het Engelsch ministerieel bezoek werd te Rome zeer gunstig ontvangen. De be voegde ihstanties hebben evenwel de hun tot dusverre gevolgde politek van terughou dendheid nog niet opgegeven. Het is in het algemeen overdreven in verband met het bezoek van Henderson te spreken van een geheel nieuwe oriënteering der Italiaansche buitenlandsche politiek. De „Giomale d’Italia”, die haar berich ten in hoofdzaak van het ministerie van buitenlandsche zaken betreft, zegt, dat te Rome de resultaten van de te Parus plaats gehad hebbende besprekingen nog niet in details bekend zjjn. De „Lavore Fascista” constateert met vol doening, dat de Romeinsche reis van de En gelsche ministers de geruchten over een afzonderlijke overeenkomst tusschen Parijs en Londen ten stelligste weerleggen. Te vens zegt het blad, dat de besprekingen te Rome niets buitengewoons beteekenen. Het woord „vlootpariteit”, dat tot dusverre een belangrijke rol speelde in de pers, is sedert enkele dagen geheel uit de dagbladkolom men verdwenen, oogenschjjnljjk om het ver krijgen van overeenstemming niet te be moeilijken. ENGELAND, Groote brand te Londen. Volkspaleis in asch gelegd. Door een geweldigen brand, zooals niet meer voorgekomen is na dien in het wassen beeldenkabinet van Madame Tussaud, werd gisteren in het Oosten van Londen het Volkspaleis volkomen in de asch gelegd, dat groote bekendheid geniet als tehuis van het Joodsch Theater. Verscheidene honder den brandweerlieden bestreden met wel 50 stralen het vuur, doch zij moesten zich ten slotte beperken tot het nathouden van de omringende gebouwen. De vlammenzee was kilometers ver in den omtrek te zien. De geheele bibliotheek, benevens een orgel van 6000 waarde, werd een prooi der vlam men. niet een vriend in een Londensch restau rant; wij, vader en ik, zaten aan een tafel tje naast het zijne. En opeens herkenden we elkaar. Wat je maar een ontmoeting noemt, zei mevrouw Darcy schamper. Nu ja, gesproken had ik hem natuur lijk nog nooit eerder. En dat zal ook heusch, niet gauw weer gebeuren» hij lijkt roe trotech en teruggetrokken. Maar geef hem eens on gelijk, ale iedereen hem links laat liggen' Dat 7Jin eigen schuld; hij doet zoo geheimzinnig en je kunt tegenwoordig niet voorzichtig genoeg rijn! Daarbij is hij er blijkbaar heelemaal niet op gestel om met menschen hier in aanraking te komen. De dokter wilde hem een bezoek brengen en er werd „niet thuis” gegeven. Terwijl meneer Winton notabene zag dat hij in de biblio theek bezig was boeken te ruimen! Leuk vind ik dat, lachte May, ik geef hem groot gelijk. Ze stond op en liep naar het venster Van de plaats waar zij stond, had zij het gericht op de breede rivier, waaraan het dorp lag en die hier in zee uitmonde. Het water glin sterde in de zonneschijn en ze zag dat een klein jacht kwam aangesteomd uit de rich ting van Winstanley Manor Op de brug ontdekte ze de geetaJte van een man en een kind en opeens maakte May een beweging van schrik De stoomboot had ze nooit eer der rorien, maar ze harkende het blonde meisje en den rijrigen jongeman, die in op gewekt gesprek scheen te zijn. Zonder zich rekenschap te geven van wat haar hinderde. wa8 May zich bewust dat een gevoel van ergernis bij haar opkwam. Nieuwe gezant te Rome. Mr. J. A. N. l’atjjn benoemd. De Staatscourant bevat de benoeming van mr. J. A. N. Patijn tot buitengewoon gezant en gevolmachtigd minister te Rome. Mr. J A. N. Patijn werd in 1874 geboren te Rotterdam, waar rijn vader mr. J. G PaMj», **- tetew buigewsesAer yaxt Den Haag eui Commissarus der Koningin in Z - Holland, destijds officier van Justitie was. Hij studeerde daarna te Leiden en promo veerde daar op 25 Nov. 1897 tot doctor in de Rechtswetenschap op een proefschrift over „Zondags wetgeving” Na zijn promotie trad hij dn diplomatie- ken dienst en was eerst verbonden aan ons gezantschap te PArijs» daarna aan dat te Bangkok. Vóór zijn terugkeer hier te lande bereisde hij Ned.-Indié, Japan en Amerika en na behouden thuiskomst was hij eenigen tijd werkzaam als chef van de afdeeling Gemeentebedrijven aan de Secretarie in de residentie. Tijdens het minietersohap van ds. Talnia werd hij referendaris aan de af deeling Arbeid van het departement van Landbouw, Nijverheid en Handel. In deze Haagsche jaren gaf hij in samenwerking met anderen een toelichting op de bedrijfs- verordening van art. 114bis Gemeentewet en voorzag Talma’s ontwerpen en memorie van toelichting van de arbeidereziektever- zekering van een inleiding. In 1911 volgde zijn benoeming tot burge meester van I.eeuwarden, in welk ambt hij zich geheel wijdde aan de bevorderuig van den bloei der Friesche hoofdsted. Bij zijn vertrek naar Den Haag, van welke stad hij in September 1918 tot burgemeester werd be noemd, werd hem door den Raad en wet houders alle hulde gebracht. Ze riep haar gastvrouw om ook aan het raam te komen. Kijk u eens mevrouw Darcy ziet u dat is, daar op die boot’ Neen maar, dait is Thea- Winstanley. Ja en die lange man naast haar is me- neer Austin. Mevrouw Darcy keek hoogst bedenkeiijk bij «leze verrassende mededeeling Dat, moet Lady Winstanley dan goed gevonden hebben, verklaarde ze hoofdschud dend De woorden waren nauwelijks over haar lippen gekomen, of ze zag een in 't wit ga- kleede vrouwenfiguur uit een dakstoel óp staan en naar de brug loopen. Het was Lady Winstanley. —Je wensch is vervuld, May. De vijan delijkheden tegen meneer Austin zijn ge staakt, merkte mevrouw Darcy scherp op. May had de dame op de boot eveneens herkend en zei verbaasd en geërgerd Wat voor aanleiding kan Lady Win- atan ley hebben om zoo opeens van houding te veranderen, zij was het notabene die liet dóórschemeren, dat het niet heelemaal pluis was met baar nieuwen huurder. Misschien heeft ze ingezien dat ze zich vergist heeft! May gaf geen antwoord en bleef aan hiel venster staan tot het jacht uit het gezicht verdwenen was. Toen liep ze terug naar de theetafel en een gedachte die haar maar niet wilde loslaten, kwelde haar: Ik zou wri eens willen weten wat meneer Austin van Alice Winstanley denkt. Da Vlootbeaprekingan te Rome. Het vraagstuk van de sterkte der vloten. De onderhandelingen tusschen Frankrijk en Engeland. Vroegtijdige Inzending van Advertentién verzocht I! Daai' reeds Vrijdag met het druk ken der Zaterdag-editie van de Goudsche Courant wordt begonnen, verzoeken wü den adverteerders be leefd hunne advertenties des Naar aanleiding van tendentieuze mededelingen elders gedaan, dat niet alle advertenties in de geheele oplage van 6500 ex. verschijnen, deelen wü mede dat, wie vroegtüdig inzendt, van opname verzekerd is, onverschillig of de verspreidingseditie met 4f 8 of meer pagina’s uitkomt. Dat hangt af van het aantal binnengekomen adver- (idllkSCHE «0CRA1ÏT. Ernstige relletjes te Leipzig. Na afloop van een werkloozendemonstra- tie te Leipzig, werd door de menigte op de politie geschoten, waardoor een politiebe ambte ernstig werd gewond. De politie maakte van de revolvers gebruik, waardoor voor zoover tot dusverre bekend is gewor den, drie personen werden gedood en vele anderen zwaar gewond. Naar men weet zjjn te Leipzig tot 10 Maart alle demonstraties verboden. Des avonds is in het ziekenhuis nog een 22-jarige arbeider overleden, die aan de be- toogingen in Volkmarstadt had deelgeno men. H(j had een ernstige ho’ofdwonde ge kregen en is aan de gevolgen daarvan over leden. In totaal ztfn thans 4 dooden te betreu ren. Enkele gewonden bevinden zich nog in levensgevaar. Onder de gewonden bevindt zich ook een 13-jarige jongen, die een schot in het voorhoofd heeft gekregen. Deze moet met de opstootjes niets uitstaande hebben gehad en slechts voor de deur van zijn huis hebben gestaan om te kijken. Te Königsberg we-1- -- beambten door messi Te Hamburg verliep alles zonder inciden ten. Te Keulen moest de politie energiek op treden en te München moest herhaaldelijk met de blanke sabel worden gechargeerd; eenige personen werden in arrest genomen. Te Ludwigsafen hadden 22 arrestaties plaats. In Bruns wijk heeft een menigte van 2000 menschen voor het huis van een minister gedemonstreerd. Te Maagdenburg werd met de blanke sabel de menigte uiteengedreven. Er wer den negen personen gearresteerd. Een tweede circusdirecteur-candidaat. Voor het burgemeestersambt van Berlijn. Onlangs heeft de Berlijnsche correspon dent van het Hbld. verteld van de sollicita tie van den circus-directeur Stosch-Sarra- sani voor den post van burgemeester van Groot-Berlijn, welke nog altijd sinds het af treden van den heer Boss vacant is. Thans heeft de concurrent van Sarrasani, Julius Gleich, en dergelijke sollicitatie in gezonden; hij houdt zich even geschikt als Sarrasani voor de betrekking. Immers zjjn onderneming staat in niets achter bij die 'van Sarrasani. Verder is hjj een geboren diplomaat, organisator en koopman. Als be- direct zijn particuliere aangelegenheden aan den neus te hangen en de algemeene nieuws gierigheid dua niet bevredigd wordt. Wat een sarcasme! Hebt u dien ,,boozen man” al gezien’ góng May op haar spottenden toon voort. Ik ontmoet hem haast iederen dag, het is een heel knappe man en ik heb vandaag zelfs met hem gesproken Gunst! klonk het verschrikt, weet je vader dat wel? Je bent immers niet eens aan hem voorgesteld Vader! O, ik zal het hem heusch eer- hjk opbiachten. Het was overigens puur toeval. Ik reed op de fiets met een behoor lijk vaartje een hoek om en vergat te bel len. Meneer Austin kwam te paard van den anderen kant en als ik niet geremd had, was ik tegen hem opgebotst. Ik schrok een ongeluk en sprong van mijn fiets. Het paard, dat ook geschrokken was, be gon te steigeren; hij steeg af en had het diier al gauw weer gekalmeerd. Maar ik nw*»t me natuurlijk verontschuldigen* dat ik zijn paard aan het schrikken had ge maakt. Nu, dat gesprek zal toch zeker niet zoo lang geduurd hebben’ merkte de oudere dame een beetje snóbbig op. Neen, hij zat'al gauw weer in het za del. Even zweeg May, toen vervolgde ze weet u, het was zoo gek, toen we elkaar gced aankeken, kwamen we beiden plotseling tot de ontdekking dat we elkaar al eens eerder ontmoet hadden. O ja’ Mevrouw Darcy brandde van nieuwsgierigheid Waar dan, May? Hij dineerde e«i jaar of twee geleden IAG

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1