LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. Het aisiiieid, dat de burgemeester einde .September 1930 nam'van de atsd, waarin hij twaalf jaren het hoogste <ambt had be kleed, droeg dan ook een hartelijke karak ter. Ala huldeblijk besloot een oomité uit de burgerij door Isaac Israels een portret van den scheidenden burgemeester te doen schil deren bestemd voor het Haagsche stadhuis. Na zijn ontslag trok mr. Patijn zich in het ambteloos leven terug, totdat vrij on verwacht zijn benoeming tot gezant te Rome afkwam. Gezant te Cure. Tot buitengewoon gezant en gevolmach tigd munster te Cairo is benoemd jhr. mr. A. v. d Goes, thans in gelijke hoedanigheid te Rome. Verkorting van de werkweek. Teruggebracht van 48 op 42 uur by de NV. Nederlandseh« .Seintoestellen fabriek. De Directie der N.V. Neder lui dache Sein- tuestelieu Fabriek te JJulvorauin heeft, teu t-moe in het thans aanbrekende slappere sei zoen liet ontslag zooveel mogelijk te beper ken, aan het tabriekaptórsoneel bekend ge maakt, dat met ingang van 1 Maart a.s. de werkweek voor de verschillende afdeeungen zal wonden teruggebracht van 48 op 42 uur. De Directie hoopt, dat het haar mogelijk zal zijn om eerlang de aldus minder gewerk te uren weer in te halen. Aan bepaalde categonefi van zg. vaste weeklooneis blijft het volle weekloon door betaald. Aan ten deel van de overige vaste weeklooners worden de onder de 44 uux per wvek gewerkte uren bij wijze van voorschot uit .een speciale steunkus uitbetaald, de ver rekening van het voorschot zal plaats vin den met liet loon van later 4e ui aken over uren. Steun aan noodlijdende tuinders. Vele bezwaren van Prov. Staten. Aan het afdeelingsonderzoek van Prov. Staten over de credietverachairing aan iioodiijdeade tuinders in de gemeente Ter Aar en. Nieuwveen c.s. en het antwoord van Ued. Staten daarop wordt het volgende ont leend Het had bij verschillende leden bevreem ding gewekt, dat Ged. Staten thans met dit voorstel komen, hoewel zij tegenover voor stellen tot het ver Leen en van hulp aan an dere in moeilijke omstandigheden verkoe lende groepen der bevolking steeds een af wijzende houding hebben ingenomen: Her innerd weid aan de verschillende voorstel len van den heer van Eek c a. tot bestrijding der werkloosheid. Verschillende andere leden waren echter van meening, dat in toonstelling met het Rijk voor de provincie niet de taak is weg gelegd om een werkzaam aandeel te nemen ui de bestrijding van de gevolgen van de economische crisis, om het even of het gaat oin een hulpverleenen aan door due oris is getroffen bedrijven dan wel aan daardoor werkloos geworden arbeiders. De provincie is daartoe ook niet bij machte. De slechts gang van zaken in de bedrij ven, waarop het voorstel van Ged. Stalen betrekking heeft, is echter, niet of althans niet in de eerste plaats een gevolg van de heerschende economische crisis, doch van de omstandigheid,' dat de tuindeur.» in de ge noemde gemeenten voor het meerendeel hun bedrijven niet voldoende aan de eischen van den tegenwoordigen tijd hebben aangepast. Een vergelijking met de vooratellen van den heer van Eek c.s. gaat dan ook «iet op. Naar aanleiding hiervan zeggen Gedep. Staten, dat voor de meening, dat de indie ning van dit voorstel niet zou stroaken met de beslissingen, door de Stateu ten aan zien van verschillende voorstellen van ddn heer Van Eek c.a. genomen, naar hun oor deel geen aanleiding bestaat. Met verschillende loden zijn Ged. Staten voorts van oordeel, dat dp voorgestelde maatregel a]» een uitzonderingsgeval moet worden beschouwd, waarop geen be roep mag worden gedaan ten behoeve van andere in moeilijkheden verkeereode bedrij ven. Van verschillende zijde werd er op aan gedrongen de onder garantie te verleen en voorschotten zooveel mogelijk te verstrek ken ter verbetering van het bedrijf, waar voor eeaige leden f 700 per H.A. te weinig Ged. Staten betoogen, dat het doel in de eerste plaats is de noodlijdende tuinders de gelegenheid te bieden hun bedrijven dit jaar gaande te houden, waarvoor f TOO per H.A. voldoende is. Inmiddels kunnen dan door de tuinders en hun organisaties de noodige maatregelen worden getroffen om. tot een blijvende verbetering der bedrijven door toepassing van glascultuur te geraken. Naar aanleiding van een aantal opmer kingen over de voorwaarden der crediet- vensehaffing antwoorden Ged. Staten, dat een rentevoet van 4* pCt niet te hoog is en een vèrlagang tot bijv. 3 pCt. bovendien slechts een bespaning van f 10.60 per H.A. zou beteekeoen. Het ligt in de bedoeling de voorschotten alleen te verstrekken aan de leden der nieuwe coöperatieve veilings- vereeniging. Op de besteding der credieten zal zooveel mogelijk worden toegezien. De invoering van betere expltttafcenrtthoden is in de eerste plaats een zaak van de tuin ders en hun organisaties. Ged. Staten zijn echter bereid om zich nader te beraden over de vraag, wat door de provincie in dezen gedaan kan worden. Daarbij zal tevens de vraag onder de oogen worden gezien, of het aanbeveling verdient er bij de Regeering op aan te dringen om voor dit doel een rijk», tuihbouwconsuient beschikbaar te stellen. Ten einde te vermijden dat niet-nood- lijdende tuinders van deelneming aan de nieuwe veilingvereniging worden afge schrikt, ineenen Ged. Staten niet te mogen treden in het denkbeeld om het percentage van deelneming in de garantie voor de vei- limrvereeniging te verhoogen. Ambtenaren by de Ryspostspaarbank. j Over „in uitzicht gestelde promoties". Op vragen van het Tweede Kamerlid me vrouw BakkerNort betreffeade «en aan eenigè ambtenaren bij de Rijkspostspaar- I bank indertijd in uitzicht gestelde promotie heeft de minister van waterstaat geant woord. Bij du Rijkspostspaarbank zijn eeaige ambtenaren in den rang van adjunct-com mies werkzaam, die in het bezit zjja van een aan hen dcor den directeur dier instel ling indertijd uitgereikt schriftelijk bewijs, dat zij roet goed gevolg voldaan hadden aan het examen, bedoeld in art. 3 van het Ko ninklijk besluit van 30 Juni 1910 \.8toats- hlad no. 177), houdende regeling van die organisatie van het personeel der directie van de Rijkspostspaarbank. In dat artikel was bepaald, dat klerken niet tot adjunct-commies kenden worden be vorderd can na met gunstig gevolg een examen te hebben afgelegd, waarvoor de qaschen door den directeur der Rijkspost spaarbank, onder goedkeuring van den mi nister van waterstaat werden vastgesteld. Bij beschikking, tor uitvoering van het ge noemde Koninklijk besluit, werd door den toenmaligen minister bepaald, dat klerken, die voldaan hadden aan het bedoelde exa men, bij behoefte en naar dienstouderdoin voor benoeming tpt adjunct-commies in aan merking zouden komen. Aaaispraken op bevordering tot oom mies of om tot bijzondere werkzaamheden te worden aangewezen, konden aan bedoeld diploma nimmer worden ontleend. Met ingang van 1 Januari 1917 werd het examen afgeschaft. In de Organisatie, vast gesteld bij Koninklijk besluit van 16 Juni 1917 (Staatsblad no. 469), werd voor de gedi plomeerde adjunct-commiezen een gunstiger salarisschaal opgenomen dan voor de niet gediplomeerde. Bij invoering van het Bezol digingsbesluit Burgerlijke Rijksambtenaren 1918 werd voor alle adjunct-conuniezen een uniforme salaris regeling ingevoerd. In verband met het geringe verloop onder de ambtenaren en de sedert 192c plaat# vin dende geleidelijke reorganisatie op perso neelsgebied werd de promotie tot oommiee sedert 1923 stilgezet. Van bevordering van de adjunct-commiezen tot den rang van com mies kan ook thans nog geen sprake zijn, aangezien geen werkzaamheden overeenkom stig dien rang aan hen zouden kunnen wor den opgedragen Er bestaat bovendien geen enkele aanleiding om verschil tussohen ge diplomeerde en niet'godiplomeerde adjunct- commiezen te maken. Geen Fordfabriek in ons land? Merkwaardige voorspelling. Naar aanleiding van de geruchten om trent het afbreken der onderhandelingen met Rotterdam en het aanknoopen van bespre kingen met Amsterdam over het bouwen van Ford-fabrieken op daarvoor gunstig ge legen terreinen» schrijft men uit Rotterdam aan de Tel., dat aanstonds na het bezoek van Ford aan Rotterdam Van welin gelach te zijde een merkwaardige voorspelling is ge daan. Er zullen, zoo verklaarde men, nim mer Nederlandsche automobielen aan de Fordfabriek worden gemaakt. Wel zal men steeds doen alsof men grootere terreinen zoekt, doch steeds zullen de onderhandelin gen op het laatste oogenhlik afspringen. Want, de pleizierrei» van den heer Ford was in de eerste plaats om zich eens op de hoogte te ete\leri van de toestanden in Europa, wijl de rapporten hem daarover niet voldoende hadden ingelicht. Zoo ver keerde hij in de meening, dat de in Neder land te vervaardigen automobielen gemak kelijk naar Duit&chland en elders zouden kunnen worden vervoerd. Edoch de Duit- sche vertegenwoordiger heeft hem aan de lvand der tarieven de oogen geopend en hem zonneklaar bewezen, dat het voor de e- liger is Nederland met de geringe invoer rechten ud,t het buitenland te voorzien dan omgekeerd Aanstonds na zijn aankomst te Rotterdam heeft er dan ook met de Nederlandsche er- tegenwoordigers der Ford-fabriek een aïles hehalve prettig onderhoud plaats gehad. De gevolgen van dit onderhoud waren zijn over haast veirtrek en het zoo goed als stop zetten van den bouw der fabriek. Gesloten tijd voor visschen. De Minister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald, dat, met afwij king in zoover van het voorgeschrevë in art. 6. art 7. axt. 8. eerste Hef, en art. 11, eerste lid, van het Bijzonder Visscherijregle- ment V a. de gesloten tijd voor het visschen op hl ank voorn, brasem kolbleó, ruisohvoorn en winde, alsmede die voor de vischtuigen met uitzondering van de fleur en den loop- of sleephenfcel, in het Oude Maasje, bene den de afdamming bij het stoomgemaal on der Waalwijk en in de OVerijseelsche Veoht in 1931 zal ingaan op 23 Aprilb. het geoor loofd zal zijn in de Overijaselsche Vecht tot en met 22 April 1931 met drijfnetten te vis schen gedurende den nacht. Visschen nef eene visehzegen. De Hinister van Binnenlandsche Zaken en Landbouw heeft bepaald dat, met afwij king in' zoover- van het voorgcschrevene in art. 4, lid 2, letter o, en art. 9, lid 1, van het Rivierviseoherijreglement, aan vóaschers die in het bezit zijn van een hun daartoe door het districthoofd afgegeven bewijs, ver gunning wordt werkend te visschen met eene visehzegen, waarvan de maaswijdte j kleiner i8 dan 45 m.M, In bovenbedoeld bewijs moeten worden I aangegeven de rivier of hst riviervak en I het tijdvak in de maand Maart 1931, waar voor het geldt, alsmede de voorwaarden, die bij het visschen moeten worden in acht ge nomen. Ook Ir. A. van der Steur Stadsarchitect van Rotterdam. De chef-ingenieur aan de hoofdafdeling gebouwen van Gemeentewerken van Rotter dam, ir. A. van der Steur, is, zegt de Msb., eenigen tyd geleden aangezocht om zijn vader prof. Van der Steur, op te volgen als hoogleeraar aan de Technische Hoogeschool. Door deze benoeming zou Rotterdam echter een .bekwaam medewerker verliezen en dat op een moment, dat hjj midden in de voor bereiding zit van plannen voor blangrijke bouwwerken als het Zuider-Ziekenhuis en het nieuwe Museum Boymans e.a. Het gemeentebestuur, overtuigd dat het vertrek van Ir. Van der Steur voor Rotter dam een ernstig verlies zou beteekenen, heeft naar middelen uitgezien om hem voor de gemeente te behouden. Op dezen grond is voorgesteld aan jr. Van der Steur, die na tuurlijk chef van de hoofdafdeeling „gebou wen" blijft, den titel van stadsarchitect te verkenen en dienovereenkomstig een hoo- gere salarieering voor hem vaat te stellen. B. en W. hebben vorige week een besluit in dezen zin genomen. Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Een nieuw instructievaartuig. Het Instructievaartuig „Prins Hendrik" van het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart, dat thans by na tien jaar als oplei dingsschip in de vaart is, is in verband met de eisohen, die aan de opleiding voor zee- en binnenvaart gesteld worden, te klein ge bleken. In verband hiermede besloot het bestuur van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart het vorig najaar het schip te laten vergrooten. ,By het ontwerpen van de plannen voor deze uitbreiding bleek even wel, dat de kosten, aan deze vergrooting van de „Prins Hendrik" verbonden, niet veel minder zouden bedragen dan het laten bouwen van een geheel nieuw Instructie vaartuig, dat aan alle eischen van dezen tjjd voldoet. Ter betere verzorging van de opleiding voor de zee- en binnenvaart werd daarop door het Onderwijsfonds voor de Binnen vaart een Raad van Commissarissen voor de practische opleiding voor de zee-, Rijn en binnenvaart in het leven geroepen. Deze Raad staat onder voorzitterschap van den heer M. J. van Alphen de Veer, Inspecteur van het Nijverheidsonderwijs te Den Haag. Het ligt in de bedoeling door deze organi satie de practische opleiding voor de vaart in ons land te centraliseeren en met één modern opleidingsschip, zoowel voor de zee-, als voor de Rijn- en binnenvaart te ge bruiken, op de koeten voor de opleiding te bezuinigen. Wij vernemen, dat het Onderwijsfonds voor de Binnenvalt thans opdracht heeft gegeven voor den bouw van een nieuw In struetievaartuig. Dit opleidingsschip zal worden gebouwd by de Scheepswerf „Gi deon" van de firma J. Koster Hzn. te Gro ningen. Het nieuwe schip. Het nieuwe Instruetievaartuig zal belang rijk grooter zyn dan de „Prins Hendrik". De hoofdafmetingen van het schip zyn 32.40 x 6.40 x 2.90 M., terwyl de grootste diepgang 1.66 zal bedragen. Het schip zal woéden gebouwd met krui serhek en getuigd roet twee masten en zei len onder toezicht van de Scheepvaart In spectie te Groningen. Het schip, dat behalve het zeiltuig een Brons voortstuwingsmotor van 150 P.K. zal krygen, wordt verdeeld in vier waterdichte compartimenten. In" het middenschip wor den ondergebracht: een vóórverbiyf voor de bemanning, een schoolruimte met hutten aan één zijde en een achterverblijf, afge scheiden door een houten schot, voor leer lingen. De motorkamer en de verblyven voor den schipper kómen in het achterschip. Het schip krygt verder een verhoogd ach terdek en een stuurbrug. Het schip wordt terder uitgerust met de modernste huimiddelen en instrumenten, noodig voor het onderwys. De verlichtings installatie wordt door Kromhout geleverd, evenals de pompen. I Het nieuwe instructievaartuig zal nog dit jaar in de vaart worden gebracht. Verder vernemen wy, dat het Onderwijs fonds voor de Binnenvaart voornemens is ook het oude Instruetievaartuig „Prins Hendrik" als stilliggend opleidingsschip in exploitatie te houden. TWEEDE KAMER. Indische begrooting. De heer de Visser wil gewelddadige vrijmaking van Indië. In de vergadering van gjtöteren heeft de lieer I ingbeek (h.g.s.) het standpunt van zijn groep ten opzichte van de Indische vraagstukken uiteengezet. Hij achtte het onhistorisch, de voorstelling ingang te wil len doen vinden, alsof onz« vestiging in In- die een misdaad i8i. geweest. Zoo redenee- rende tooh keurt men den loop der wereld geschiedenis af en kan men evengoed de vestiging van ede RomeiiiPche beschaving in ons land afkeuren, waardoor het Chris tendom hier ingang heeft kunnen vinden. Scheuring tussohen Indië en Nederland zou geen heil brengen. In ieder geval behoorde daarop niet van uit het moederland te wor den: aangedrongen. Bij de verderè kerstening der inlandsche volken dienden de gebieden van de Protes- tanteche en de Katholieke zending geschei den te blijven, opdat men elkanders werk niet verstare. Na dit gemoedelijke woord kwam de heer do Visser (c.p.) met een lange speech. Waar in als naar gewoonte de groote woorden niet ontbraken en de toon bij voortduring fel was. Om te l>egh/«ien protesteerde hij tegen de behandeling van de Indische be grooting in een ooilege van totaal onbevoeg den, als deze Tweede Kamer Hij betoogde, dat b«t regime-Fock, vol gens hem het tjtpe .van de reactkmnoire strooming in niets verschilde van het regi me-de Graeff, dat hij al* vertegenwoordiger van de ethische atnooming aanmerkte en dat dus na yijf jaren de communisten gelijk hadden gekregen tegenover de „socdaal- ïl lusion iet en" (de eociaal-demooraten), die bij monde van den heer Cramer bij de komst van jhr. de Graeff op den troon te Buiten zorg een gejubel hadden aangeheven, omdat ,zij dachten nu zal alles beter worden. Nooit woedde de sociaal-politieke vervolging hevi ger dan onder zijn bewind. Op dergelijke wijze ging de heer de Vis ser voort. Verder verzekerde hij', dat door de economische crisis de levensduur van het kapitalisme in tndié aanmerkelijk Werd be kort Hij gaf een overdreven sterk gekleurd beeld van den toestand der inlandsche be volking en herhaalde zijn dwaze bewering van verleden jaar, dat het primitieve en tijdelijke materieel, waarvan 54.80 pet. der Javaanachtó woningen i« gebouwd, niets an ders is dan „bij elkaar gescharrelde rom mel". De zorg voor de' volksgezondheid laat allés te wenschen over, de cijfers betreffen de het onderwijs noemde hij hemeltergend. Daarop ging hij weder voort met zijn op roerige klanken. Indonesië zal zich weten te bevrijden, riep hij uit, al vormen de Regee ringen van alle westereehe lande» ook een eenheidsfront tegen de bevolking eenerzijda, tegen Rusland anderzijds. Tenslotte diende hij drie moties in, die geen van alle voldoende ondersteund wer den en dus niet in behandeling kwamen. De strekking van deze xnotieg behoeven wij du8 niet te vermelden. Een feministisch speechje volgde: van mej. Westerman (L.), die op het voorbeeld van mevrouw Bakker -Nort (v.-d.y, althans één Europeesche en één inlandsche vrouw in den Volksraad wildé zien benoemd. De heer Moller heeft voort o.a. doorvoe ring van Zondagsrust bepleit en emigratie van Javanen naar de buitengewesten, als made op herziening van de bepaling in de Indische staatsregeling, dat het openbaar onderwijs een voorwerp van aanhoudende zorg van den gouverneur-generaal is. Dat woord „openbaar" moest verdwijnen. Volledige financieele gelijkstelling tusscTien openbaar en bijzonder onderwijs was ook voor Indië zijn verlangen. Daarna kwam Minister De Graaff aan het woord, die al aanstonds verklaarde, niet geestdriftig te zijn gestemd. Alle aandacht diende gevestigd te zijn op herstel van het financieele evenwicht, waarbij men moet uitgaan van de gedachte dait een snel voor bijgaan van de heerschende depressie uit gesloten moet worden geacht. Het denkbeeld van den heer Cramer om thans veel nieuwe groote openbare werken te gaan aanleggen, wierd dan ook door hem verworpendie werken zouden financieel niet rendabel blij ken. Wel wilde hij het denkbeeld van den heer Van Kempen overwegen, om een nivel- leeringsreserve -te vormen voor slechte tij den. Met den heer Colijn was de Minister het eens, dat het heretel van de crisis, ook voor Indië, slechts zal kunnen geschieden op een aanmerkelijk lager stabilisatie#! ak dan waaraan wij de laatste jaren gewoon zijn geweest. In bezuiniging zij het mee- rendeels door tijdelijke maatregelen be hoorde thans het zwaartepunt te worden gezocht. Terloops gaf de Minister nog als zijn oordeel te kennen, dat slechts een krach tig doorgevoerde rationalisatie, adn de Ne derlandsche fabrikanten een blij wende plaats op de Indische markt zal kunnen verzeke ren Met den heer Feber oordeelde de Mi nister, dat Indië thans allereerst behoefte heeft aan een periode van rust en stabiliteit op het gebied der Staatsinrichting, zoodat thans niet opnieuw tot een algeheele hezie- ning liehoorde te worden overgegaan. GEMENGDE BERICHTEN. Éénjarige stier voor 2250. Uit Ruinerwold. De fokcentra de Wijk en Ruinerwold in het Z.W. van Drente bezitten een goede re putatie in ons land, zooals men weet. Deuer 'dagen verkocht de heer J, P. Brouwer, lid van de fok vereen iging „Haakewold" te Rui nerwold een stiertje van ruim een jaar oud aan de fok vereen iging te Herwen en Aerdt, nabij Zeven aar, voor den prijs van f 2250' Kindje in het kussen gestikt. In de Joan Maetsykerstraat ón den Haag, is het kindje G. 8., ongeveer een maand oud, op tragische wijze om het leven geko men. Vermoedelijk heeft hot kind, dat erg zwak was, zich in het bedje omgedraaid en iis daarbij op het neusje in het kussen ge komen, terwijl het daarna niet meej do kracht had oin zich ora te wentelen, waarna verstikking is gevolgd. De politie heeft een onderzoek ingesteld, doch van eenig misdrijf is hier niets gebleken. Een kostbare beenbreuk. De Eerste Hulpdienst doet geen dienst. j, Het gebeurde zoo vertelt d«j Tijd op den Rijswijkschen weg, den prachtige» weg tusschen de Residentie en het nog steeds niet geannexeerde Rijswijk, Het was 'a mor gens half tien, dan ii» de gedurige drukte van den grooten trek naar de Lavelbrug reeds vqorbij. Want om negen uur sluit een stipt portier de hekkén der groote gebou wen, en dan moet jie binnen zijn. Zoo werd de weg bevolkt door moeders met voor het meerendeel schreeuwende spruiten, door op een order loopeude reiziger, door flui tende slagersjongens en knipoogende bak kers, door venstersreinigende dienstbodenen door burgers, die in de gemelijkheid van. dezen nanrgeestigen morgen de sluirtstee- neu waren. En dwarB door deze mistroos tigheid heen spetterde het dwaze geronk van een snellen Harley en signnaidö een claxon. Maar de weg was glibberig en het gevaar yoor slippen groot. Zcogekx* echter tufte de rijder sneller dan de tinkende tram. Misschien reed hij de lente tegemoet Een ongeluk ligt in een klein hoekje en in «kt geval op een. gladden steen. De man «lapte. Hij slipte met hevig gekraak het welk niet alleen van den Harley, maa^ ook van s heeren onderstuk afkomstig was. Een argeloos voorbijganger schiet ontsteld toe Zijn verbijstering groeide hevig, toen hij bemerkte, dat op meerdere plaateen door de broek van het slachtoffer de botten naar buiten staken. De botten van een op y«te plaatsen gebroken been. En nog deed do maa moeite ooi overeind te komen, alsof geen pijn hem kwelde. Op dit moment sprak hij echter het verklarend woprd,,Verd. daar is me mijn kunstbeen gebroken." Indien de Eerste Hulpdienst dbor een hulpvaardig mansch gewaarschuwd ie g©. worden, behoefde dleze geen dienst te doem Indien gij, voordat het verlossend, woord -werd gesproken, medelijden hebt gevoeld met het slippend slachtoffer, gij aijt thans gerustgesteld. Gij behoeft slechte deernis te hebben met een verbrijzeld kunstbeen, «lat ongetwijfeld" door een nieuw zal worden vervangen. De man met 1031 werkgevers. De waardeering der georganiseerden. Den heer D. Jelles te Utrecht is door den Bond van Personeel in Overheidsdienst, in validiteitspensioen toegekend als bezoldigd bestuurder. In een gesprek over het werk, dat hy als zoodanig heeft verricht, werd hem gevraagd, wat in zyn circa 30-jarig besturderschap, zyn plezierigste moment is geweest. Het antwoord was: „Ik heb nooit pleizierige oogenblikken gehad." Kyk eens, zei hy. Als bezoldigd bestuur der heb je veel te veel bazen. Ik heb hier in Utrecht alleen al 1031 werkgevers, en die beschouwen je allemaal als een wrijf paal. Ik durf gerust te zeggen, dat ik de teerste tien jaar veei aangenamer heb ge werkt, dan de laatste 10 jaar. In vroeger dagen was er nog wel eens waardeering" voor je werk. Toen ik de eerste loonsver- hooging bevocht, het was er een van 13 op 15 cent per uur, met een arbeidsverkorting van 66 op 60 uur per week, hadden de men- schen my wel een ovatie willen brengen. En toen ik in 1920 een loonsverhooging van 8.per week wegsleepte voor de minst bezoldigde groepen, hadden ze me haast de zaal van Irene uitgegooid, omdat ze het te weinig vonden. Conducteur uit den trein gevallen. Het slachtoffer overleden. Door onbekende oorzaak is Dinsdagavond de conducteur der Nederlandsche Spoorwe gen, de 36-jarige P. van Stuivenberg uit Enschedé, uit den trein, die om 23.01 uit Ryssen vertrok, gevallen. Met het hoofd kwam hij terecht op een steenen landings- hoofd van de Reggebrug en werd met ver splinterden schedel dood opgenomen. Eerst by aankomst te Almelo werd zyn verdwyning opgemerkt, waarna een onder zoek langs de lyn werd ingesteld en de on gelukkige werd gevonden. De man laat een vrouw en zes kinderen achter. Een krant, die teveel geld kost. Drie zoon» van den krantemnagnaat Jo seph Pulitzer hebbeneen reolufcerlijke uit spraak gevraagd om hen to ontslaan van de verplichting tot opvolging van de laat ste wilsbeschikking van hun voder, die in zijn testament «len wenaoh uiteprak, dat zijn zoomg de in zijn bezit zijnde dagbladen «The World" en „The Evening World" zullen Voortzetten. De drie toons verklaren dat de dagbladen van het fortuin van huh vader ón den laat- sten tijd een bedrag van drie millioen dol lar hebben gekost, en dat voortzetting door lieu hun het geheele fortuin zal kosten. Inmiddels wordt hun door «len uitgever Roy Howard een bedrag van vijf millioen dollar voor de bladen geboden, waartegen «ie uitgever Paul Block zich echter verzet, omdat hij reeds eerder een bod had ge daan. De drie jongelui wenschen Van de rechtbank titans verlof om een dezer aan biedingen te aanvaarden. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.0o Concert uit Bem- brondt-fheater, A'dani; 6.30 Radio-volksuni versiteit; 7.00 Eng. les; 8.01 Sportpraatje 8 25 Coroert uit Concertgebouw; 10.45 Con cert; 11.30-12.00 Gramofoonplaten Huizen: 5.00 Gramofoonplaten5.30 Chr. liedei enuurtje6.30 al» 5.00 8.00 Twee lezingen en gramofoonplaten; 9.00 Oratorium daarna gramofoonplaten. Daventry: 7.00 Pianosonates; 8.05 Fluitconcert9.55 Ork«t; 10.50—12.20 Dans muziek. Boedapest wil den allergrootsten Radio-zender van Europa bouwen. Hongarye kan er zich, zoo schryft een medewerker van het Vad., op beroemen een van de populairste radiostations te bezit ten, want in heel Europa luistert men met byzondere voorliefde naar de door den zen der Boedapest in het luchtruim gestuurde programma's. In ons land noemt men den Boedapester zendér het Zigeunerstation, omdat hy zoo dikwyls Zigeunermuziek ten gehoore brengt. De 'Boedapester radio-omroep maatschap pij heeft nu het besluit genomen een nog veel sterkeren zender op te richten, welke met liefst horiderdvyftig kilowatt zal wer ken, dat is tweemaal zooveel als de groote Duitsche zender in Miihlacker en anderhalf maal zooveel als Moskou. In geheel Europa zal men dezen zender met een gewoon klein detectortoestel kunnen hooren. De zender, welke op het oogenblik nog gebruikt wordt, zal als hulpzender óf als plaatsvervangende zender dienst kunnen doen. Verder zullen op vier verschillende plaatsen in Hongarye relayxenders gebouwd worden. De oprichtingskosten van den nieuwen reuzezender bedragen twintig millioen pen- gö. De Hongaarsche radio-omroepmaat- schappy beschikt over een jaarlyksch in komen van ongeveer vijf millioen pengö. Verschillende groote bankinstituten hebben zich reeds tot de omroepmaatschappy ge wend en hebben voorgesteld het noodige ka pitaal voor den bouw te verschaffen, wan neer de radio-onderneming haar inkomsten met aftrek van de bedrijfskosten een of twee jaar wil afstaan en de rest van de schuld vervolgens in termynen wil afbe talen. - ITADBNUTuWI. GOUDA, 26 Februari 1931. Rectificatie der Minderheidsnota van de Wet houders van Financiën en Onderwijs. Beduidend lager tekort over 1932 en 1933 aan aangegeven. He Wethouders van Financiën en van Onderwys hebben heden een niéuwe ver beterde minderheidsnota ingediend op de begrooting voor 1981 van B. en W. In het begeleidend schryven tot deze nota wordt gezegd dat er in de eerste nota van 7 Febr. van de wethouders Van Staal en Sanders een fout is ingeslopen en wel deze dat by de berekening van het te verwach ten tekort op de diensten 1932 en 1933 door hen verzuimd is rekening te houden met de omstandigheid dat het in die jaren niet meer mogelyk is ten laste van den gewonen dienst een bedrag te reserveeren als gevolg van den z.g. overgangstoestand. De op de begrooting 1931 als bydrage aan Hoofdstuk XV van den Kapitaaldienst geraamde uit gaven van 78.600.— zal uit den aard der zaak achterwege kunnen biyven. Het ge volg daarvan is dat het aanvankelyk bere kende tekort op de diensten 1932 en 1933 tot een beduidend lager bedrag kan worden gereduceerd. De berekeningen in de minderheidsnota van 7 Febr. worden daarom thans geheel gewyzigd, doch de conclusies, waartoe beide wethouders in hun nota geraakten en welke wy Zaterdag jJ. hebben vermeid blyven gehandhaafd. Zy blyven niettegen staande de belangryke verlaging der tekor ten over 1932 en 1933 van oordeel, dat in die jaren geen sluitende begrooting zal kun nen worden verkregen; voor het sluitend maken zal echter de belastingdruk niet zoó hoog als door hen aanvankelyk is voorspeld, behoeven te worden opgevoerd. De Burgemeester met ziekenverlof. Burgemeester E. G. Gaarlandt heeft vrij wel geheel hersteld deze week het Van Iter- rtou ziekenhuis verlaten Hij moet den eer. sten tijd echter nog ruat nemen en zal daar door voorloopig zijn ambtsbezigheden niet kunnen hervatten. Voor volkomen herstel van gezondheid is den burgemeester <lrie weken ziekenverlof waleend, gedurende wel ke. hij elders zal verblijven. Officieele ingebruikstelling van het nieuwe gebouw van de Kamer van Koophandel. Gisterenmiddag had de officieele iuge- bruiksteliiag plaats van liet eigen gebouw der Kamer van Kooplwiniel en Fabrieken voor Gouda eau Oniströken, Crabethstraat no. 3. Behalve het Bureau en die leden der Kamer waren o.a aanwuaig als vertegen woordigers van het Gemeentebestuur de heeren Koemans en Donker, wethouders, en de Mfeer Pot, gemeente-Becrotaria, voorts o.a. de directeur van het Postkantoor, de heer Gastelaars, «ie hoe^ Schmal, vertegenwoordi ger van Z.Exc. den Minister van Arbeid, Nijverheid en Handel, benevens de verschil lende leveranciers en uitvoerders, door wier s amen werking het gebouw, de oude pastorie, de metamorphose heeft ondergaan, waarvan een keurige inrichting van het „aigcu huis" der Kamer het resultaat is. De voorzitter, de heer Hermann A. Schran der, opende de bijeenkomst in de met bloe men getooide werkkamer van den secretaris, den heer Hagedorn. De heer Schreuder riep allen een hartelijk welkom toe ón het „eigen huis". Den heer Schmal werd dank gebracht voor zijn belangstelling en zijn medewer king, voor welke de Kamer aich ook voor «ie toekomst blijft aanbevelen In het bijzonder gold' het woord van welkom ook de vertegen woordigers van hpfc Gemeentebestuur. De heer Schreuder drukte de erkentelijk heid dér Kamer uit voor de gastvrijheid welke zij van de Gemeente mocht ondervin den, gqduren«ie den tijd dat de vergaderin gen der Kamer ten stadhuize werden gehou- den. Medegedeeld werd dat de Burgemeester nog verhinderd was geweest de ingebruik stelling bij te wonen, de heer Schneuder zaide liet heuglijk te vinden dat «ie toestand van Z.Ed. vooruitgaande is. Den heer Gastel aars werd de wanech toege voegd, dat de goede verstandhouding tus- sclien hem en de Kamer zou mogen blijven bestaan. Een woord van dank werd ook go- richt tot de verslagéevers, die, zeide «Ie heer Schreuder, cloor hun getrouwe verslagen in niet geringe mate hebben bijgedragen tot het doen ontstaan van betere begrippen omtrent den arbeid der Kamer. Voorts werd dank gebracht aan «ie ver schillende leveranciers en uitvoerder»: de hecren Radix. PoJet, Krtmpenfort, Iden- burg ai de firma's N.V. Erven Van Loon, Van Berkel, B. de Jong, den heer Herfst eo v. d. Pavoordt. De heer Schreuder gaf een korten terug blik, waarin hij er op wees, dat de districta- kamer op 1 April 1922 voor 't eerst bijeen- kwam en de plaatselijke Kamers waren op geheven. Gememoreerd werd, welke leden "iet meer in de Kamer zitting hebben en eenigen van hen, niet meer in leven, werden dankbaar herdacht. Naar medegedeeld werd waa de oorapron. kelijke schatting dat 1200 zaken in het Han- «loleragieter zouden worden opgenomenHet aantal dossier» bedraagt echter thans al M00. In verband hiermee bleek uitbreiding ruimere behuizing noodig. Herinnerd werd aan de pogingen om een eógen gebouw te verkrijgen, welke pogingen geleid-hebben tet den aankoop van het thans in gebruik genomen gebouw. Dank zij veler medewer king, o.a. die van den heer Herfst, werd een prachtige oplossing gevonden voor de inrichting. Voor de aanbieding van een compleet theeservies werd aan de N-V. Goe- dewaegen's Kon. Pijpen- en Aardewerkfa brieken dank gebracht evenals aan den heer Hoyng voor de aangeboden plateel varsie- ring. Zich meer speciaal tot de aanwezige leden richtende, zei de heer Schreuder onge veer het volgende: We hebben nu een eigen huis. Ik hoop dat daarin steeds a?zelfdo aangename geest zal blijven heeraohen, wejke «ie vroegere bijeen komsten Kenmerate en moge liet werken der Kamer steeds aau kracht blijven win nen «n moge «ie nieuwe omgeving van grooten invloed zijn op onze werkkracht. Toen de heer Schreuder zyn openingsrede geëindigd had, werd van de leden der Kamer en genc(odigden een foto.genomen. Nadat e enige ververschingen waren aan geboden, verkreeg de heer SchyaaJ het woord. Deze dankte voor «te vriendelijke woorden tot hem gericht bracht in iierinnering, dat, indien er tusechan den Minister en de Kamer een zoo goede verstandhouding was, dit o.a. ook daaraan te danken is, dat de leiding van «ie Kamer in too goede handen is, dat het toezicht buitengewoon gemakke lijk en aangenaam is. De heer Schmal uitte den wensch, dat de Kamer onder het huidige bewind nog Jang zou mogen werken in het belaag van Handel en Industrie in het dis trict en dat «ie zorgen niet te zwaar en zegen aller deel zou mogen zijn. De heer Donker, loco-burgemeester, bracht ramen» het Gemeentebestuur dank voor de uitnoodiging, waaraan de Burgemeester zeer tot zijn spijt geen gevolg had kunnen geven. De heer Donker zeide e* van overtuigd te zijn dat de Burgemeester zijn vöüe belangstelling hee-ft voor het werk en de Inrichting van de Kamer. In korte trekken schetste «ie heer Donker de wordingsgeschiedenis van de Kamer van Koophandel, daarbij wijzende op «le- regeling bij de wet v-an de plaatselijke Kamers (in 1851). In 1852 werd te Gouda een plaatselijke Kamer opgericht waarvau, zooals de heer Donker mededeelde, de volgende heeren lid waren: J. Smits, A. Lafeber. C. van Hofwegen, B. van Galen, A. M. Koot, D van Wijk, J. F. Herman de Groot, W. B. de Lange en P. Goedewaagan, secretaris mr. Ravenatedn. Den heer Donker sprak uk wensoh van het Gemeentebestuur uit, dat de goede verstandhouding zou mo- gen voortduren en dat, indien noodig, het nieuwe gebouw tot rog meer energie en werkkracht aanleiding zou mogen geven. De lieer Gastelaars die een paar maal de belangateLling der Kamer had mogen vra gen voor het nieuwe post- en telefoonkan toor zeide, het wederzijds, een groot ge noegen te achten om de Kamer zijn belang stelling te mogen toonen. Den voorzitter wenschte hij toe, dat deze nog menige aan- gename vergadering zou mogen leiden en dat de Kamer er het hare toe zou mogen bij dragen om HandeJ. on Industrie hier over de heersohende depressie lieeo te helpen. De hetf Van Loon sprak namens de leve ranciers een woord van dank voor het door den heer Schreuder gesprokene en ook om dat uit een en ander de overtuiging was op gedaan dat men tevreden ie over liet ge heel. Als souvenir is namens de leveran ciers in <de vergaderzaal der Kamer een klok aangebracht. De secretaris, de heer Hagedom, dankte ♦oor de tdt hem gerichte vriendelijke woor den en zeide, dat «Hos gedaan zou worden om op den ingeslagen weg voort te gaan. Door hem werd aan den heer Schreuder een voorrittenahamer aangeboden, waarbij de hoop werd uitgesproken, dat de heer Schreu der dezen lianier nog lang op dezelfde be scheiden wijze als voorheen zou mogen han teer en. Namens de vertegenwoordigers van de Pers sprak de lueer v. d. Bosch enkele woor den van dank. Ten slotte werd een ron«igang gemaakt door het gebouw. Op de eerste etage bevin den zich de Kamer van den secretaris en een kamer voor commissievergaderingen. Op de tweede etage bevindt zich de keurig ingerichte en prettig aandoende vergader zaal van de Kamer, met uitstekende verlich ting. practische en mooi uitgevoerde meubi leering in Slavonisch eiken. De voorzitters- stoel prijkte met het wapen van Gouda. De schoorsteenmantels dragen eenige mooie producten van de plateelfabnek Zuid-Hol land; de door de leverancier» geschonken klok siert een der wanden. Een kijkje in een aangrenzend vertrekje gaf ons gelegenheid het mooie theeservies van de firma Goede- waagen te bewonderen, dat de initialen der Kamer draagt. Gelijkvloers bevinden zich een wachtkamer en het archief. De Kamer van Koophandel en Fabrieken in liet district Gouda lijkt ons uitnemend gehuisvest Een lagere landbouwschool. Het hoofdbestuur vaa «ie Hollaudsche Maatschappij van Landbouw heeft besloten Gouda op te geven als plaats in Zuid-Hol land, waar in 1931 een lagere landbouw school gesticht zou kunnen worden. Chr. Zangvereeniging „Hosanna". Mendelssohn's „Athalia". Een goed bezette Schouwburg h^uisierde gisterenavond de 26e uitvoering van de Chr. Zangvereeniging „Hosanna", die gegeven werd onder leiding van den directeur, den heer Jan van Beek, te Woerden, en met medewerking van de dames H. M. Heykoop, sopraan, M. H. Heykoop, sopraan en Bertha Stotyn, alt, de heeren Frits de Jong^ piano en E. Calatz, orgel, en een symphonieorkest, bestaande uit leden van het Rotterdamsch Philharmonisch Orkest en „Symphonia" te Gouda. Het voornaamste werk, dat tevens het eerste gedeelte van het programma vulde, was Mendelssohn's schoone werk „Athalia", dat over het algemeen genomen zeer goed werd uitgevoerd, zoodat dit werk een groot succes werd, en de toehoorders in aandach tig luisteren het schoone ondergingen. By al het goede echter moeten wy toch wyzen op het al te sterke geluid der sopra nen, dat de andere stemmen slechts door een sluier deed hooren, terwyl ook de piano doorloopend te veel domineerde. Wat de leiding betreft, deze beperkte zich in hoofdzaak tot het koor, zoodat het orkest min of meer aan zichzelf was overgelaten; ook de Kriegamarach werd door te slappe directie wat mat en lusteloos gespeeld. 1 Het geheel echter waa een zeer goede ver tolking, waarvoor directeur, koor, solisten I en orkest alle lof verdienen. In de keuze 1 der solisten trouwens was men ditmaal bui tengewoon geslaagd; Mej. H. M. Heykoop beschikt over een zuiver hoog geluid, Mej. M. H. Heykoop heeft een iets lagere en zachtere heldere sopraan, terwyl we in Bertha Stotyn een prachtige, warme, ge schoolde alt bewonderden, vooral ook in een drietal soli na de pauze. Het tweede gedeelte van het mooie pro gramma, gevuld met kleinere werken voor gemengd koor en meisjeskoor, werd even eens een succes, zoodat het niet te verwon deren is dat directeur en medewerkenden een warme hulde werd gebracht. Trouwens de heer van Beek en de drie dames-solisten werden reeds eerder op den avond met fraaie bloemen gehuldigd. De uitvoering, die door den voorzitter met gebed was geopend, werd door Ds. van Dy ken met een kort woord en dankzegging besloten. Procesverbaal opgemaakt. Door de politie is procesverbaal opge maakt tegen A. M. alhier, als verdacht van openbare schennis der eerbaarheid. Aangehouden. Door de politie is aangehouden zekeren W. G., die gesignaleerd stond voor 6.— boete. De man betaalde de boete. Kantongerecht te Gouda. Uitspraken van 25 Februari 193f. Verooirdeeld werden; Wegens straatschenderijM. A. v. M. te Gouda f 5 sobs. 1 week tuchtschoolH. B. te Gouda schuldig verklaard zonder toepas sing van strafHv. H. te Reeuwijk, beris- ping. Wegens loopen op verboden grond (art. 461 wetb. van strafrecht)J. L. te Gouda, schuldig verklaard zonder toepassing van staaf; C. P. K. te Gouda, H. v. L. te Gouda, H. E. te Gouda, M. H. te Gouda, allen een berisping. Wegens overtreding vad art. 78 alg. pol. verordening te Gouda: Th. W. van B; te Gouda f 5 subs. 1 weëk tuchtschool. Wegens rijwiel rijden zonder licht (art. 59 Motor- en Rijwielregl.)H. M. K. te Gouda f 0.50 subs. 1 week tuchtechool. Wegens met een motorrijwiel rijden zon der licht (aart. 17 M. en R. regl.): C. P. den B. te Zevephuizen f 3 subs. 1 d. h. Wegen» rijden met auto zonder licht (art. 16 M. en R. regl.)W. B. te Rotterdam f 3 spbs. i d. h. Wegens mot auto de veiligheid van het verkeer in gevaar brengen: C. van W. te Hillegensberg, vrijspraak. Wegens overtreding Arbeidswet M. D. B. te WaddinxVeen f 1 subs. 1 d. h. Wegens auto rijden op een verboden weg: P. M. V. te IJsaelmonde f 5 subs. 1 d. h. Wegens art. 25 M. en R. regl.: J. G. te Reeuwijk 5 subs. 1 d. Wegens te Gouda auto aender toezicht laten staan: J. de R. te Ouderkerk a. d. IJssel f 4 subs. 1 d. h. Wegens rijwiel rijden zonder bel.: J. A. te Gouda f 2 subs. 1 d. h. Wegens rumoer verwekken (art. 431 Wetb. van Strafr.): J. B. te Waddinxveen f ósuba. 2 d. h. Wegen» niet in het bezit zyn van een rij bewijs (art. 9 M. en R. regl.): J. v. B- te Bodegraven f 3 subs. 14. h.; A. A. H. te Boskoop, idem. Wegens niet in het bezit zijn van een numnierbewijs (art 9 M. en R. wet): S. M. H. Z. te Vlaardingen f 3 aube. 1 d. h. Burgerlijke Stand. GEBOREN: 21 Febr. Niesje, d. v. A. de Weger en W. B. van Boven, Krugerlaan 209. Dirkje, d. v. J. van Vliet en C. van Wyk, Fluw. Singel 50. 24 Febr.: Wilhelmina Johanna, d. v. N. W. Sluyter en H. J. van Hofwegen, St. Josephstraat 30. Johannes Hendricus, z. v. C. J. A. Vergeer en W. H. van iBalgoy, St. Josephstraat 42. Johan nes Carolus Marinus, z. v. J. C. M. Brehm en L. C. C. Pennings, Kuiperstraat 6. Hendrik, z. v. J. Bennis en H. Hilgers. C. Ketelstraat 33. GETROUWD: 25 Febr.: D. Broer en M. A. Ziere. C. P. van der Burg en J. H. Knor. OVERLEDEN: 23 Febr.: Helena Gerts, 53 j. 24 Febr.: Hillegonda den Hertog, 67 j. Johanna van den Oever, geh met I. IJsselstein, 74 j. Apotheken. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe, zal tot en met 27 Februari, benevens den daarop volgenden nacht, geopend zyn na 8 ur des avonds (deB nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Kerkerlqke verkiezing. Woensdag is te Boskoop by de Ned. Herv. Gemeente de 10-jaarlyksche stemming ge houden voor het recht tot benoemen van kerkeraadBleden en het beroepen van pre dikanten. 360 kiezers verklaarden zich voor den Kerkeraad en 353 voor het Kiescollege. De laatste 10 jaren was het recht aan het Kies college. De orthodoxe party en (Confessioneel en Geref. Bond) hadden het advies gegeven om voor den Kerkeraad te stemmen. Met een kleine meerderheid van 7 stem men behaalden zy dus da overwinning. Diefstal. Van een alhier vertoevenden schipper is een rywiel gestolen. De politie is de dader op het spoor. -t» .47 X"->»R.Uu- j Een jongeman uit deze gemeente heeft zich toegang verschaft tot de kleedkamer van de voetbalclub de Boskoopsche Boys, terwtJl er een match werd gehouden en een portemonnaie met inhoud uit een der aan wezige kleedingstukken ontvreemd. De politie heeft van een en ariBff proces verbaal opgemaakt. GOUDERAK Byz. Vryw. Landstorm. Voor de afd. Gouderak—Moordrecht van den Bijz. Vrijw. Landstorm zal de Land storm film worden vertoond. Alg sprekers voor dezen avond zullen op treden mr. van Moeheden van Gouda en Ds. D. P. Kalkman van Moordrecht Woensdag heeft de Chr. zangvereeniging K.G. f 6,50-6.70; bruins 86-66 K-O. f 1.99 -5.90, kleine f 4.60-4.70, alles p. 100 stuks. Aanvoer 1020 eendeiaren. Prijzen f 6.0A— 5.20 per 100 atuks. Graanmarkt Gouda. 26 Febr. Granen: Tarwe f 1—926, Rog ge f 3.76—4*80, Gerat f 5.76-6.75, Haver f 5.25-6 60, Erwten f 8.60—12.60, Bruine boonen f 9—11, alles par 100 K.Q. DRAADLOOZE DIENST. Een Fransch vliegtuig op zee neergekomen. De marconist verdronken. PARIJS, 26 Febr. Het Franache water- ,i«n ae vnr. aaogyeraswgmg op Algie™--.M.r«,Ute, „Halleluja haar tweede jaarvergadering op w8g nMr Mws<ule bij de Fransche kust een noodlanding op zee gehouden. De verschillende zangnummer» werden onder leiding van den directeur, den heer H. C. J. da Man, uit Gouda, keurig uitgevoerd. Ter afwisseling werden ook en kele voordrachten ten best» gegeven. Er was veel belangstelling. MOORDRECHT. Uitslag kerkelijke verkiezing. By de stemming voor Kerkeraad of Kies college in de Ned. Herv. Kerk werden al hier uitgebracht il8 ^temmen, w.v. 113 voor de Kerkeraad (vrijzinnig) en 5 voor het Kiescollege. De rechtzinnigen hebben aan de stemming geen deel genomen. REEUWIJK. By de laatst gehouden examens in den Haag» voor Costumière, slaagde Mej. M. Wilschut alhier, leerlinge van Mej. Lange veld. Tot bestuursleden der Onderlinge Brand verzekering Reeuwyk en Omstreken, wer den herkozen de heeren W. Stolwyk en L. Vergeer. Tot opper-scheidslieden werden by acclamatie herbenoemd de heeren K. v. Zout en C. v. d. Heuvel. Ten huize van den heer G. M. Hoogland alhier, zal een knip- en naaicursus worden gegeven. Deze cursus zal worden gehouden van 23 Maart tot 2 April 1931. STOLWIUL De vrouw van den veehouder Honkoop had tijtieua het melken het ongeluk te Val len en haai- pols te breken moest maken en tengevolge van den storm afdreef, is thans gezonken. Van de driekoppige bemanning konden twee man gered worden. De marconist ver dronk. De gespannen verhouding tuascben de burgemeester en de dokter van Nieuwwolda. Te Niewwolda is een gespannen toestand tussohen den burgemeester en den arts G. T. W.. Op 22 Juli 1929 fietste de burgemees ter met zijn vrouw op «le ftets naar een kleine buurtschap bij Nieuwwolda. Van de andere zijde kwam de dokter aangefietst. Het pad was smal en dokter en burgemees. ter kwamen in boteing. Ten gevolge hiervan werd de art« zeer boo«, hij zou den burge meester een klap en een paar schoppen heb ben toegediend. Een strafvervolging tegen den arts was het resultaat. De rechtbank te Winschoten veroordeelde hem tot 150 gulden boete. Het Hof te Leeu warden bevestigde het vonnis. In cassatie verweeg de Hooge Raad «le zaak naar het Hof te Arnhem die hem tot f 5o boete vier. oordeelde. Weer casseerde de Hooge Raad het vonnis en verweeg de zaak naar het Am- a tend am ache Hof. De proc.-generaal eisohte 150 boete aube. 75 dagen heohtenis! Het Hof wees heden arrest en veroor deelde den dokter wegens mishandeling tot f 50 boete subs. 10 «lagen hechtenis. RECHTZAKEN. De Culemborgsche moordzaak. Leidt anonieme brief no. drie naar den dader? Het Volk herinnert er aan, dat over den derden anoniemen brief, die omstreeks eind October 1929, op last van den Minister van Justitie in handen is gesteld van dr. Hesse- link te Arnhem, met de opdracht het schrift en ander onderzoek naar den schryver aan te vangen, dr. Hesselink by den procureur- generaal by het Arnhemsche Gerechtshof een rapport heeft uitgebracht, waarin hy concludeerde, dat bedoelde brief geschreven moet zyn door den nu ongeveer 32-jarigen W. Collé, wiens naam tot toen in de Culem borgsche moordzaak niet was genoemd. Claas Sweeris heeft zyn door den officier van justitie te Tiel afgewezen klacht op 26 Januari 1930 by den president van het Arn hemsche Hof herhaald en de procureur-ge neraal belastte zich met de leiding van een hernieuwd onderzoek, terwyl, om aan dit onderzoek deel te nemen, een rechter te Tiel als speciale rechter-commissaris voor deze zaak werd aangewezen. Een Ryks- rechercheur werd met een onderzoek belast, die reeds in het voorjaar 1920 had samen gewerkt met den Ryksrechercheur Hart kamp en op wier werk toen de arrestatie van den ex-rechercheur Heveman is ge volgd. Die Ryksrechercheur nu is, zegt het blad, voor het hem opgedragen hernieuwde on derzoek voor het eerst in April 1930 weer in Culemborg geweest en nadien heeft hy nog tal van malen, zoowel in Culemborg als in de omgeving onderzoekingen gedaan. Het onderzoek is nog niet gesloten, maar het is wel reeds in een zoodanig stadium gekomen, dat, zoowel aan den procureur- generaal te Arnhem als aan den officier van justitie te Tiel, alsmede aan den Minister van Justitie, omvangryke en gedocumen teerde rapporten zyn uitgebracht Dit nieuwe onderzoek moet een aantal feiten aan het licht hebben gebracht, die even zoovele ernstige aanwyzingen zyn te gen de werkelijke daders en men weet in Culemborg dat die feiten in dezelfde rich ting wyzen als waarin de schriftkundige de anonieme briefschryvers heeft gezocht en gevonden. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 26 Febr. Aangevoerd in totaal 3648 at., waarvan 443 slaohtvarkene. Vette van f 0.20 —0.21 per pond levend roet 2 pot. korting Lomdenache van f 0.18—0.19 p. p. lev. met 2 pet. korting. Zouters van f 0.19—0.20 p. p. lev. met 2 pet. korti&g. 1033 magere varken* prijzen van f 2035 per stuk. 1786 biggen pr van f 6—10 p. at. 8 runderen pr. van f 300—ZI50 p. et. 558 (TOohtere kalveren pr. van f GL—10 p. at. 16 schapen pr. van f 2030 p. st. 4 bokken en geiten pr. van f 2—5 p, st. Handel in alle soorten matig. Kaasmarkt Gouda. 26 Feb|. 98 partijen kaas. Prijzen: le kw. m. r.m. van f 38—42. 2® kw. m- f-r- van f 35—37. Handel matig. 1275 ponden boter. Goeboter van f 0.80 0.90 per pond. Weiboter van f 0.70-0.80 per pond. Handel matig. 306 partijen eieren. Kipeieren- van f 4.75— 6.00 per 100 stuks. Eendeieren vtm f6 00—5.80 per 100 stuks. Handel matig. Coop. ZuM-Hollandscke HterreUing (G Z. H. E.) ta Gouda. 36 Febr. Aanvoer 50200 iipeieren. Prij zen: 56-68 K.G. f 4.70-5.(1), 68-60 K.G. f 6 10-560. 60-62 K.G. f f*30-Ö.TO, 62-64 WISSELKOERSEN. 25 Febr. 26 Febr. Officieel. Londen 12.1114 12.11"/m Berlyn 59.28 59.26 Parijs 9.77 9.77 Brussel 34.76 34.76% Zwitserland 48.02% 48.04% Weenen 35.05 35.05 Kopenhagen 66.72% 66.72% Stockholm 66.75 66.75 Oslo 66.72% 66.72% New-York 2.49% 2.49'/,. Niet officieel. Madrid 26.05 25.67% Milaan 13.04% 13.05% Praag 7.37% 7.38% Prolongatie 1 Beursoverzicht. In verschillende hoeken ging het op de Amaterdamsche effectenbeurs heden wat drukker toe dan vorige dagen het geval is geweest, doch kon desniettemin niet om vangrijk worden genoemd. Het meest ging om op de Yankee-afdeeling in Anneconda, die by de opening zeer flauw gestemd wa ren en enkele punten lager inzetten. Er demonstreerde zich eenige vraag, doch het geleden verlies kon niet worden inge haald. Over het geheel konden Amerik. fondsen zich na lagere opening herstellen. Van de locale af deeling ging vry veel om in de Philipsaandeelen, die een klein verlies moesten incasseeren, doch in het verder ver loop werd dit weer ingehaald. Unielevera, Aku's en de Accoustiekaan- deelen waren weinig veranderd. Bepaald zwak waren Koninklyken begin beurs gestemd en de koers reageerde tot enkele pünten beneden 300. Het nadeelig verschil kon echter niet ten volle wor«ien ingehaald. De Yankeesoorten golden eveneens lager. Rubberaandeelen bleven goed op peil. Tabakken kwamen met de Sumatrasoor- ten op lager nivieau terecht. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Matige tot krachtige Zuidwestelyke wind. Betrokken of zwaar bewolkt, met regenbuien. Aanvankelyk wei nig verandering in temperatuur. Het weer in Januari. Aan het maandoverzicht van het Kon. Ned. Meteorol. Instituut antieenen wy de volgende cyfers over het weer in Januari: Gemiddeld over de geheele maand waren de overdagtemperatuur, het gemiddelde maximum en het gemiddelde minimum res pectievelijk 0 gr. 4, 0 gr. 4 en 0 gr. 9 boven normaal. In de drie dekaden waren de af- wy kingen respectievelyk 1 gr. 0, 0 gr. B, -M) gr. 4; i gr. 0, 0 gr. 3, lr gr,. 0; 1 gr. 1, 2 gr. 1. De hoogste temperatuur, 11 gr. 7, werd waargenomen te Maastricht op den 3, de laagste, 0—9 gr. 0, te Sittard op den 15. Het aantal vorstdagen bedroeg op de vyf hoofdstations gemiddeld 8 tegen 13 nor maal. De neerslag gemiddeld over het geheele land bedroeg 80 m.m. tegen 47 normaal. In alle dekaden, maar vooral in de tweede, was de neerslag boven normaal. NoordHolland had ongeveer 80 Friesland ongeveer 40 meer dan de nórmale hoeveelheid, de Waddeneilanden, Groningen, Drente, Over- yssel, Zuid-Holland, Utrecht en Gelderland hadden 55 tot 15%, Zeeland ongeveer 90 'U, Noord-Brabant en limburg 110 tot 120 meer dan normaal. Onweer kwam vooral vooral voor op den 17, 24 en 26, verspreide berichten op den 1, 4, 16, 18, 23, 25 en 29. Het aantal uren zonneschyn op de1 5 hoofd stations bedroeg 36 tegen 48 normaal; de 3 dekaden telden respectievelyk 16, 6 en 14 uren.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2