il >laHg NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 17820 Dinsdag S Maart 1931 89e Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWUK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. I i t I I I FEUILLETON. K N nde eke f I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-eo Feestdagen ft Etnr ongeluk in do Andos. BERGAMBACHT. BERKBNWOUDB, BODEGRAVEN, BOSKOOP. UUlV'Jrxi'iuxi VU 1 L* V UilV Dv/OakVJvJSy VJIv/VJ JL-J>V*\*Yy 11 4»ZbU X 11UV11 l Henderson te Londen teruggekeerd. Een politiek succes. HOOFDSTUK X. Wondt vervolgd. i Het Fransoh- Italiaansoti Vlootaeooord. De Fransche ministerraad keurt het verdrag goed. de deur ge- Iwam binnen iken. Hij wae van de vlootbewapeningen, welke bij het aiuiteet van het «lootverdrag van Londen werden aangehouden, zal kunnen plaats hebben. I Milee' spo- npelde hij. stige plaats lan- eg ten- 11 schoonheids* •t d« heerlijke wh prachtige» de» daarvoor ii, ^gebruikt onaangénamea eerst met een tames 75 cent uw-groene var landhuis in Sussex. Den avond te voren was hy naar de garage gegaan om zijn auto te repareeren; hy’ had de deuren der garage op slot gedaan, daar ze niet goed sloten, iets wat volgens den chauffeur van den over ledene steeds gebeurde wanneer iemand in de garage ging werken. Den volgenden mor gen vond men den bankier dood op den grond liggen. Volgens een geneesheer was de dood veroorzaakt door koolmonoxyde- vergiftiging. De lijkschouwer legde by zyn uitspraak den nadruk op hot gevaar van het werken in gesloten garages. BELG1E. De doodende mist in de Maasvallei. Slechts een gerucht. In verband met de laatste berichten om trent nieuwe vergiftigingsgevallen in de Maasvallei, kan worden medegedeeld, dat deze o> fantasie berusten. DENEMARKEN. Door sneeuwstormen geteisterd. Treinvertragingen, verbindingen verbroken, auto’s ingesneeuwd. Sedert 'Zaterdagavond werd, naar een V. D.-bericht van gisteren meldde, geheel De nemarken geteisterd door een zwaren sneeuwstorm, die overal groote verwoestin gen aanrichtte. Op het eiland Seeland lag de sneeuw op verschillende plaatsen drie tot vier meter hoog. Op tal van plaatsen zyn de telefonische en telegrafische leidingen vol komen vernield. Het verkeer op de meeste particuliere spoorwegen en op alle electri- sche verkeersmiddelen moest worden stop gezet, daar de sneeuw metershoog ligt. Op Jutland en Funen heerschten dezelfde om standigheden. De express-trein Kopenha gen—Jutland is niet vier Uur yertragüig aangekomen. Tusschen Aalborg en Kopenhagen zyn de telefoonverbindingen vernield. Te Tarhus moest zelfs het tramverkeer worden stop gezet. Te Randers heeft de sneeuwstorm groote overstroomingen veroorzaak. In en kele straten staat het water in de woningen een meter hoog. Ook te Odense heeft de storm hoog water veroorzaakt. Daar gevaar bestaat voor doorbreken van den dyk, zyn alle beschikbare hulpkrachten ontboden om het gevaar te keeren. Alle treinen van Ko penhagen, vertrekken, voor zoover zy nog vertrekken kunnen, met groote vertraging. Reddingacolonnea hebben alleen reeds in de omgeving van Kopenhagen eenige honder den auto’s uit de sneeuw bevryd. Gisteren was de storm opgehouden, doch het sneeuwde nog steeds. HONGARIJE. Groote overstroomingen. In Praag en omgeving blyft het hooge water aanhouden, zoodat het verkeer per boot moet plants hebben. Ook uit Noorde lijk Hongarye wordt hooge waterstand ge meld. Verscheidene rivieren zyn buiten hare oevers getreden en uitgestrekte gebieden staan onder water. was alleen maar mijn idiote inbeëlding. Natuurlijk had .ik toch wel kunnen begrij pen dat er niemand was... net. als dien avond toen jij... Maar Miles liet heen niet uitsprekenhet excuus was te doorzichtig. John, ken jij de definitie van een geest? viel hij hem in de rede. leta waar nie mand aan gelooid, maar waar iedereen bang voor is,, nietwaar? Welnu, weet je dat ik bijna iederen avond een geest zie? Als je dan denkt dat het «en geest is, waarom wildb je voOTiden-ditien-dat,'"ér dan dien avond dat ik hier was, met een revol ver op af? Dacht je dat een geest gevoelig was voor een revolverschot? Kom, kerel, "geef niet, zoo aan je zenuwen toe’. Terwijl hij sprak,, meende Harkbutt de kruk van de deur te zien bewegen. Hij liep 1 snel de bibliotheek door en wierp de deur open, maar er was niemand te zien. Hij wierp een blik injde hall; deze was spaar zaam verlicht eji daar waren plekje» genoeg waar iemand zich kon verschuilen, maar de advocaat voelde zich niet gerechtigd om een onderzoek in te stellen; hij was hier ten slotte maar gast en zyn vriend had hem tot nu toe niet in vertrouwen genomen. Hij bepaalde zich ertoe,- het slot te in- «pecteeren; maar dat bleek geheel in orde. Daarop sloot hij de deur weer, ging terug naar de plaats waar Miles zat en zei ern stig: Je hebt me nóg niet alles verteld wat je op het hart had, kerel. Kom er alsjeblieft mee voor der dag; dat zal je góed doen. Mile» sloeg de oogen naar hem op. Hij bleef een poosje hardnekkig zwijgen en toen onderhandelingen succes bereikt kon wor den. Het voornaamste kenmerk van het be reikte resultaat is, afgezien van de bespre kingen, die voor bepaalde categories, van schepen verkregen zijn, het politieke succes. De overeenkomst voorkomt, wat ernstig dreigde te gebeuren, de hervatting van den wedyver in bewapening. En als opnieuw begonnen zou zyn, zou de atmosfeer voor de aamfpnde ontwapeningsconferentie te Genève bedorven zyn. Het onmiddellyk gevolg van de overeen»*, komst zal zyn, dat Engeland, Frankrijk en Italië in nauwe vriendschap op de ontwa peningsconferentie zullen verschijnen, zon der een verdrag van welken aard ook tegen eenig ander land te zullen sluiten. Men heeft opgemerkt, dat het resultaat van deze besprekingen een combinatie van de 3 landen tegen een 4e land zou kunnen 'zijn. Ik wensch er, betoogde Henderson, den nadruk op te leggen, dat noch een Middel- landsche zeeverdrag, noch een ander ver drag ooit is genoemd. Alexander en ik heb ben alleen gesproken over de vraagstukken, die de Londensche vlootconferentie had overgelaten. De Fransche ministerraad hechtte zyn goedkeuring aan de Fransch-ltaliaansche vlootovereenkomst, die ten volle bevredi gend werd geacht. De inhoud van de over eenkomst zal morgen worden gepubliceerd. Verscheidene bladen merken naar aanlei ding van de thans tot stand gekomen over eenkomst op, dat een principieels wijziging in de betrekkingen tusschen Italië en Frankrijk is gekomen. Zy spreken de hoop uit, dat ook de andere nog hangende strijd vragen tusschen beide landen spoedig op bevredigende wyze geregeld zullen worden. De linksche bladen achtfen de overeenkomst een belangrijken stap op den weg voor de internationale ontwapening. Het is te begrijpen, dat vooral de Fran sche bladen zich uitputten in gevolgtrek kingen en voorspellingen. Zoo zouden de bepalingen van het nieu we verdrag volgens enkele bladen als vólgt luiden: le. Frankrijk zal ten aanzien van Italië in de totaal-tonnage superieur blijven. 2e. Italië zal in de categorie der tor-,, pedpbootjagers en der lichte kruisers een iets hoogere tonnage krijgen toegewezen dan Frankrijk. 3e. In de categorie onderzeebooten zal Frankryk een beduidend grootere tonnage krijgen. 4e. Frankryk mag eenige groote slag schepen vernieuwen en moderniseeren on der voorbehoud, dat deze schepen slechts zullen worden gebruikt voor den dienst tus schen moederland en koloniën. 5e. Voor wat betreft de tienduizendton- nenkruisers, zullen Frankryk en Italië een even groot tonnage mogen hebben. 6e. In de algemeene categorie der hulp- schepen zal Frankryk voor een gering deel de meerdere van Italië zyn. Onderzijde weet de Times te .melden, dat de grondslag van het accoord berust op het principe dat slechts vervangen zal wor den de verouderde tonnage, terwijl boven dien niet de volledige tonnenmaat gerem placeerd zal worden. Volgens het Engelsch blad zou dus te Rome besloten zyn tot een vermindering van de bewapening ter zee. De ministers Henderson en Alexander zyn gisteren na hun besprekingen te Parijs en Rome te Londen teruggekeerd. Behalve ver tegenwoordigers van de regeering waren de Italiaansche ambassadeur en (ie kanse lier van de Fransche ambassade op het sta tion aanwezig. In een kort interview over de onderhan- ielingen gaf Henderson uiting aan zyn te vredenheid over de bereikte resultaten. Hij zei, dat Alexander en hy ervan - overtuigd waren geweest, dat alleen door persoonlijke Men luistert nooit naar de fijngevoe lige n; ze spreken nooit luide genoeg. Naar het Engelsch van MO RICE GERARD. 11 (Nadruk verboden.), Maar Harkbutt opende het venster ten slotte niet. Hetgeen zijn aendacht getrok- ken hatf. scheen in de toecemendtf^uister- ni» niet meer zichtbaar. Ik geloof dat tik ook al do kenvreee word aangestoken, i Het sqhijnt hiqr een naarg te zijn! Op dat moment werd er oj klopt. Merrifield de-butler, I en begon de kaarsen aan .te stl dien middag uitgeweeet en zooeven terugge keerd. Ook Anstey was van huis geweest; hij had van Miles vergunning gekregen om ei ken dag na de lunch, zijn doodzieken moe der te gaan bezoeken. Harkbutt, die door zijn praktijk een groote niate van menscheokennis had gekregen, had geen oog van den butler af, toen deze van den eenen kandelaar naar den anderen liep, waarbij telkens lichtstralen op ajiA ge zicht vielen. Hij ie een van de grootste schurken, die ooit op de» planeet geleefd hèbben^wM Toen Miles, iradden van zei John: Je moet Nero een» een fikeohe wan. deling laten maken door den tuin. Waarom? klonk het verbaasd. Och zoo maar!,Dat zal hem goeddoen. Het beest wordt veel te lui en te dik. Onzin, verklaarde Milee ongeduldig. Vertel me alsjeblieft wat er is. Ik schijn door jouw ziekte besmet te zijn; ,ik begin ook al dubbel te zien. Ik meende daarnet een gebukte gedaante, van een man zxni ik z&ggen, daar onder de beu ken aan den overkant te zien. Maar nu is het te donker om nog wat te kunnen ont dekken en daarbij, we hebben het licht achter ons. Maar ik dacht, als je den hond naar buiten liet, zou die gauw genoeg uit maken of ik spoken gezien heb wat waar schijnlijk het geval is of dat er werkelijk iemand is geweest. Austin leunde zwaar in zijn stoel, toen zijn vriend uitgesproken was; zijn gezicht wae doodsbleek, oud, gegroefd. Wat is er met jou? riep de advocaat De Japansche pers publiceert uit naar het schy'nt goèdingelichte bron bijzonderheden betreffende het vlootaccoord, tusschen Pa- rys en Rome gesloten, die authentiek schij nen te syn. Frankryk zal 80.000 ton duik booten krij gen, Italië 50.000. De status quo wat be treft de kruisers van acht duim zal voort duren. Afe lichte kruisers en torpedojagers zal Frankrijk 136.000 ton krygen, Italië 120.000. Frankryk zal twee slagschepen bouwen elk van 23.000 ton als contrapres tatie voor de Duitsche ,,zak”-pant8ersche- pen, terwyl Italië er twee zal bouwen van kleinere afmeting. Men geeft uitdrukking aan de vrees, dat Groot-Brittannië het thans noodig zal kun nen vinden, zyn tonnage aan duikbooten te vergrooten om voor de vermeerdering van de Fransche tonnage een tegenwicht te vin den, in welk geval het noodig zou zijn, dat Japan van zyn recht gebruik maakt om op dezelfde wijze te handelen op grond van artikel 21 van het vlootverdrag van Londen. ZWEDEN. Een geschenk van Print Karel. Prins Karel van Zweden, de broeder van koning Gustaaf, heeft ter gelegenheid van zyn 70sten verjaardag een som van 218.250 kronen ontvangen, door een nationale in schrijving bijeengebracht. De prins zal dit geld besteden ten behoeve van het Zweed- sche Roode Kruis, waarvan hy sedert 25 jaar voorzitter is. RUSLAND. Mensjewiaten proces te Moskou. „Samenzwering tegen het Sovjetbewind”. Gisteren is te Moskou het groote proces tegen de Russische sociaal-democraten, die ervan beschuldigd worden tezamen met de Industrieparty tegen het Sovjêt-bewimL te hebben samengezworen, begonnen. Na voor lezing van de beschuldiging vroeg de voor zitter Schwemik of de beklaagden bezwa ren tegen de rechtbank hebben. Zy ant woordden ontkennend en bekenden allen, deel uit te maken van de voormalige Rus sische sociaal-democratische partij. De open bare aanklager Krilenko, die ook in het Ramsinproces dezelfde functie waarnam, verlangde dagvaarding van de volgende ge tuigen: Den leider der Russische Boerenpartij Prof. Kondratjew, die zich reeds sedert veertien maanden in hechtenis bevindt, den by het proces tegen de Industrieparty ver oordeelden Prof. Ramsin en de eveneens veroordeelde ingenieurs Laritsjef,rGwozdew, Nekrassof, en Jeluslof. De voorzitter vroeg vervolgens den beklaagden of zjj een ver dediger wenschten. Twee van de veertien beklaagden verklaren van dit recht gebruik te willen maken. A|s verdediger werden aangewezen de Moskousche advocaten Kom- medow en Braude. De overige twaalf be klaagden verklaarden zelf hun verdediging te willen voeren. De voorzitter deelde nog mede, dat het proces geheel openbaar zal zyn, waarna de eerste zitting werd geslo ten. Onder strenge bewaking werden de be klaagden naar de gevangenis teruggevoerd. ZUID-AMERIKA. Argentinië verhoogt de tarieven. Een economisch evenwichtig systeem wil men scheppen. De „Prensa” meldt, dat president Üriburu op fijn reis door de Argentijnsche provin cies te Cordoba een rede heeft gehouden, die algemeen beschouwd wordt als de aan- dondiging van een politiek van hooge be schermende rechten. Hy zeide o.a.: „Wy zullen onze huidige positie van eco nomisch onafhankelijk land zoodanig wijzi gen, dat wij economisch met andere landen op voet van wederkeerige gelijkberechtigd heid kunnen wedijveren. Wij willen een eco nomisch evenwichtig systeem scheppen, dat niet slechts op onze landbouw berust, doch ook op een veelzijdige industrieele produc tie. Tot dit doel zullen door een wijziging van de geldende tarief bepalingen die»Ar- vroeg hij plotseling Zie ik eruit als een moortieiiaar? Hij probeerde te glimlachen, maar het re sultaat van deze poging was alleen maar een zenuwachtig trillen van zijn lippen. En in zijn oogen was een blik van onuitspreke lijke droefenis. Jui®t luidde de gong voor het diner. Even later verscheen de butler. Het diner staat gereed, kondigde hij plechtig aan. Werktuigelijk gaven de beide mannen ge- hoor aan deze roepstem e® Hepen naar de eetzaal, gevolgd door Merrifield, kruiperig- beleefd als steeds. Harkbutt verwenschte inwendig deze on- derbffekiag. Austin vertelt de geschiedenis. Toen Miles en Harkbutt naar de biblio theek terugkeerden was zx>owel daar als In de groote hall het haardvuur ontstoken, want de avonden begonnen al koud te wor den. Austin vleide zich in een gemakkelijken „stoel in de behaaglyk-wwrme en in den gloed van de kaarsen en het Vuur gezellige kamer. Harkbutt stond met één voet op het rooster en keek peinzend naar het knetterend von- kenspel; de vlammen lichtten over zijn schrander, knap gezicht. BUITENLaNDÓCH nieuws. DU1TSCHLAND. Geknoei met oorlogsleeningen. Verschillende steden voor groote bedif gen benadeeld. Na het van kracht worden der wet op de aflossing van Duitsche leeningen, is de stad Dresden zvoor een betrekkelyk groot bedrag opgelicht geworden door het indienen van valschelyk tot „oud bezit” omgewerkte obli gaties. Uit het politioneel onderzoek is gebleken, dat het indienen der stukken berustte by een consortium, waarvan de leiding te Am sterdam is gevestigd. Men had door bemid- groote 'posten obligaties van Duitsche ste deling van in Berlin wonende personen den en provincies laten aankoopen, die weer door tusschenpersonen naar Nederland wer den gebracht. Het betreft obligaties, niet alleen van Dresden en Leipzig, doch ook van Berlyn, Hamburg, Dusseldorf, Munster, Stuttgart en andere plaatsen. Ih Nederland werden de stukken omge werkt tot „oud-bezit”, die beduidend hooger berekend worden. Voor zoover tot dusver kon worden vast gesteld, heeft de hoofddader in ongeveer 100 gevallen Duitsche gemeenten en pro vinciale besturen opgelicht en heeft daarby naar schatting een zuivere winst gemaakt van meer dan een half millioen mark. De aan de stad iftfesden toegebrachte schade bedraagt ongeveer 38.000 Rrn. Hier van zyn echter reeds weer vry groote be dragen terugbetaald. De stad Leipzig is voor ongeveer 120.000 mark benadeeld. ENGELAND. De minister van onderwijs afgetreden. Sir Charles Trevelyan, de minister van onderwijs, heeft gistermiddag zyn ontslag ingediend wegens de verwerping door het Hoogerhuis van zyn ontwerp tot verhooging van den schoolplichtigen leeftyd van 14 tot 15 jaar en wegens de aanneming van het liberale amendement in het Lagerhuis tot schorsing van de bepalingen der wet tot' Juli 1932. Sir Charles was minister geworden by het optreden van de regeering MacDonald en had ook in de kortstondige arbeidersre- geering van 1923-’24 hetzelfde ambt be kleed. In zyn plaats is benoemd L. B. Lus Smith, postmeester-generaal. Bankier gedood door koolmonoxyde. Dood gevonden in garage. Een Londensch bankier, majoor James Dunning, is dezer dagen des morgens dood gevonden in de gesloten garage van zyn De ander maakte een afwerend gebaar. Niets, zei hij ontwijkend. Met een paar minuten ben ik weer in orde. Ik ben de ziekte, die ik in Zuid-Amerika heb opge daan, nooit heelemaal te boven gekomen. Ik heb soms plotselinge aanvallen van zwakte. Met moeite stond Austin op en met lang zame passen liep hij naar de deur. Toen hij dat deed, merkten Harkbutt’e echerpe oogen op, dat de deur op een kier stond en hij verbeeldde zich ook steeleche voetstap pen zich door de hall te hooren verwijde/ ren. Merrifield heeft de deur niet gesloten, toen hij de kamer uitging. Ik vraag me af, of hij daar al dien tijd geweestH», dacht de advocaat. Na een paar minuten kwam Milee terug en zag nog steeds heel bleek. --Je hart da toch wel heelemaal goed? vroeg Harkbutt bezorgd. Waarom ga je niet eens naar een specialist? Het ie mijn hart niert., klonk herti dof. Laat jk er maar niet omheen draaienhet ia mijn geest., En een dokter kan me niet helpen. Die kan mij toch-geen vergetelheid geven! Ik ontstelde van iete daA je zei over Nero. Het bracht my voor den geest, wét ikvergeten wü. Maar dat gelukt me nooit. voegde hij er moedeloos aan toe. Austin praatte zoo zelden op een derge lijke openhartige manier, dat een gevoel van ontzetting zich van Harkbutt meester maakte: ontzetting van de ellende waarin zijn vriend moest verkeeien, zonder dat hij i^er iets van wist of er iets aan kon doen. Het spijt me vreeedijk dat ik dat er uitgeflapt heb, zed hij berouwvol. Het 1 In het Lagerhuis antwoordend op /een vraag deelde Dalton, ondersecretaris van buitenlandsche zaken mede, dat na bespre kingen vin uiterst hartelyken aard te Pa rijs en te Rome een zoodanige mate van overeenstemming inzake de vlootquaestie was verkregen, dat de minister van buiten- landsahe zaken thans hoopte, dat regeling van de quaestie betreffende de beperking Miles was, zou ik hem geen vijf minuten langer in de buurt van het zilver en den wijnkelder laten, dan strikt noodig ia. En toch waren Merrifield’s manieren in elk opzicht voortreffelijk en viel er op de wijze, waarop hij zijn werk deed, niet de geringste aanmerking te maken! Toen de butler de kamer wilde verlaten, kwam zijn meester juist binnen. Merriüeld trad terzijde en hield de deur open. Daarop yerlaet hij het vertrek. gevolgd door den hond in het de bibliotheek was gekomen, ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, mat Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de besorging per looper geschiedt. J’ranco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—<6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTTEPRU8: Bit Gouda en omstreken (beboerende tot den besorgkriag) 1—5 regels 1J0, elke regel meer R25. Van bulten Gonda en den besorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in bet Zaterdajpmmmer 20 beslag op den prijs. Ilefdadigheids-sdvertentifci de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENt 1—4 regels 225, elke regel meer IM Op de voorpagiM 50 hoóger. Gewone advertentiën en ingèsonden mededeelingen btf contract tot «eer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z^n. fituiim coiKiNT.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1