n. lad T 4 I I J- ut NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN HO, 17822 Donderdag S Maart 1831 8B« Jaargang BOSKOOP, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen I i FEUILLETON. lil BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, I NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. >22Donderrat» S Maart 1831 89. Jaargang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Een ongeluk in de Andes Lr-' JUS- AG a I kwartaal 2-25, per week 17 cent, met Zondagsblad 12 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt ter luid «ent venster te 1 [et accoord eer- Staat. Het rfé is: zyn volledige 1 4 oor r0» het Oe Oil OÜ >or- hen i op elk CM de :oo- i«r- gen ten- rop niet Heit kek »P oor, de Hat Fransch-Belgisch aoooord. Verklaringen van Minister Hymans. Een uiteenzetting van de buitenlandsche politiek. jx)U pr zoo als 1 Toen zijn gast naar boven was gegaan, wierp Austin zijn half opgerookte sigaar in den haard en staarde peinzend in het uit- doovende vuur. Zijn heele leven trok aan zijn geestesoog voorbij in dit eenzame uur en hij moest zichzelf bekennen, dat het een mislukking was. Maar in ieder geval had hij niet willens en wetens gezondigd. Het bla zoen van zijn adellijk huis, door de eeuwen heen ongerept, was ook door hem niet be zoedeld. Maar was dit inderdaad zoo? Voor zijn eigen geweten ging hij vrijuit, maar zou dit ook zoo zijn voor de haastig en op- By de behandeling van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Belgische Ka mer, heeft minister Hymans een groote redevoering gehouden. De minister gaf vooreerst een uiteenzet ting van den politieken status van België sinds 't onafhankelijk Koninkrijk werd, met gegarandeerde neutraliteit, waarvan het evenwicht door den oorlog werd verstoord. Het verdrag van Versailles heeft by ar tikel 31 erkend, dat de verdragen, waarbij voor den oorlog het .regime van België werd bepaald, niet meer aan de tegenwoordige omstandigheden beantwoordde. Aan den anderen kant werd in de inlei ding van het Rijnpact onderteekend te Lo carno, vyf jaar later de opheffing van het verdrag der neutralisatie van België vast gesteld. België heeft zich de lessen uit het verleden herinnerd, doch nooit kunnen ge- looven, dat het, gezien zyn aardrijkskundige ligging, zyn kleine grondgebied en zyn lan ge grenzen, steun en waarborgen zou kun nen missen. De Belgische regeering meende waarborgen van steun en veiligheid te moe ten zoeken. Zjj had de overtuiging, dat de entente met Frankrijk en Engeland de meest soliede basis was voor den Europeeschen vrede. Daarom opende de Belgische regeering met deze landen onderhandelingen om nieuwe waarborgen te verkrijgen. De onderhande lingen slaagden met Frankrijk. Op 7 September <19^0 werd een accoord tusschen den FransChen en Belgischen GÖ- neralen Staf gesloten, waaraan beide regee- ringen hun goedkeuring hechtten. De Bel gische regeering trachtte ook met Engeland een accoord aan te gaan, doch in den aan vang slaagden zy daarin niet. In 1922 werd evenwel een ontwerp-ver- drag opgemaakt, hetwelk het onderwerp uitmaakte van een intergeallieerde confe rentie te Cannes, doch onverwachte omstan digheden deden deze onderhandelingen mis lukken. Drie jaren verliepen vóór de onderteeke- ning te Locamo van het Rynpact, waardoor ook de waarborg van Engeland en Italië werd verkregen. Gedurende deze drie jaren ontstonden po litieke en economische verwikkelingen ver oorzaakt door het herstelvraagstuk, die leid den tot de aanneming, op de conferentie van Londen in 1924, van het plan-Dawes en tot de behandeling op de vergadering van den Volkenbond te Genève van het veiligheids vraagstuk, volgens de klassiek geworden formule: Arbitrage, Veiligheid, Ontwape ning. j Minister Hymans deed vervolgens voor lezing van den tekst der verschillende do cumenten, die het Fransch-Belgische mili taire accoord van 7 September 1920 vormen. Wie de eer van menschen zoekt ten koste van 't geweten, Doorleeft drie stadiën: Vergood verguisd vergeten. ABONNEMENTSPRIJS: per per kwartaal 2.90, per week 21 Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MABKT 31, GOUDA, by onze agenten en Joopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—0 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. ^745. Postrekening 48400. 1 GOinSClIElOl RAXT. Het accoord van 1926‘bbvat slechts mili taire maatregelen van verdedigenden aard, vastgesteld door de/hoofden van beide le gers, in het vooruitlicht van de mogelijk heid eener gemeenschappelijke actie, onder nomen door beide Staten om een niet uit- gelokten aanval vantvege Duitschland tegen een hunner af te Weren. biedigt de autonomie van el formuleert immers een dubbel pitdrukkelijk voorbehoud, waarvan het eor le. Elke Staat behoudt souvereiniteit, wat betreft de militaire las ten, welke hy aan zijn land zal opleggen. Dientengevolge heeft België zoowel als Frankrijk het recht om zjjn militaire re giem en zijn verdedigingsstelsel naar eigen goeddunken te regelen. 2e. Elke Staat zal in laatste instantie en in elk bizonder geval te oordeelen heb ben over de verwezenlijking van de even tualiteit met het oog waarop het accoord gesloten werd. Met andere woorden: beide Staten zullen elk volgens de omstandig- j heden te beslissen hebben, of er al dan niet aanleiding tot samenwerking bestaat. Zoodoende behoudt elke Staat zyn volkomen vrijheid van beslissen. Het accoord is in zyn wezen een militair accoord. Het is een defensief accoord. Het is een veiligheidsaccoord. Het heeft ten doel, verklaarde de premier Delacroix in den Senaat en in zyn brief aan den Volken bond, „de waarborgen van vrede èn veilig heid vóortvloelend uit het Pact van den Volkenbond te versterken.” Het is dus onjuist en ongerijmd te mee nen, dat het als dekmantel voor oorlogszuch tige en imperialistische combinaties zou die nen en eveneens om het voor te stellen als een verbond, dat onze politiek aan die van Frankrijk zou onderwerpen. Onze verplichtingen in zake waarborging en hulpverleening zyn bepaald door de ver dragen van Locamo, welke overigens aan Engeland dezelfde verplichtingen als aan België en aan Frankrijk opleggen. Het Fransch-Belgisch militair accoord be oogde een enkel geval, namelyk een niet uitgelokten aanval van Duitschland tegen België of Frankrijk. Dit geval is een dergene, die formeel voorzien worden door het Rynpakt. Indien Duitschland Frankrijk of België aanvalt, dan zyn België en Frankrijk aan elkander bystand verschuldigd. Maar het Rynpakt gaat verder. Het breidt den waarborg, den wederzydschen bijstand uit tot het geval der schending van artikel 42 en 43 van het Verdrag* van Versailles, betreffende de gedemilitariseerde zone van den Rijn, die in het Oosten de Belgische en de Fransche grens dekt. Het Rynpakt is precieser, meer formeel I hoord dat ik ziek Was en hadden geen oogenblik geaarzeld om den, bergpas te be stijgen. Het wae inaar goed dat ze dit hadden ge daan want ik lagdaar moederziel alleen, zonder de minste hulp. Nero was terugge komen, heelemaal kreupel en met een wond aan den kop, waarvan je het litteeken nog kunt zien. Maar van Sylvester is sedert dien geen spoor meer teruggevonden. Zoodra ik ertoe in staat was gaf ik order om de omge ving nauwkeurig te onderzoekengeen vier kante meter van de omgeving bleef ondoor zocht, maar zonder het minste resultaat. En sinds dien heb ik die vreeselijke nachtmer rie niet meer kunnen kwijtraken. Is het nooit tot je doorgedrongen, Miles was het eerste wat de advocaat vroeg, toen zijn vriend zweeg en uitgeput in rijn stoel t achterover leunde, dat er nog wel eens na- vraag naar hem zou kunnen worden gedaan van de zijde van zijn familie. Hij was wel een zwart schaap maar de menschen heb ben dikwijls toch een zwak plekje in hun hart voor dergelijke elementen in hun fami lie. Neen, antwoordde Miles na een lange pauze. Ik had den indruk dat hij heele maal alleen stond; een zwerver zonder kind of kraal. Dan heb je het toch mis; ik herinner me heel coed dat er ergens in het Noorden van Engeland een oude leeraar woont, die het. twijfelaohtige voorrecht heeft Andrew Sylvester’s vader te zijn. Ik heb niet ge hoord dat hij overleden is. Ik geloof vast dat je je er wel op kunt voorbereiden dat je te zijner tijd nog lastige vragen te beant- Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 13 (Nadruk verboden.) Bij zijn opwinding was Austin opgestaan En weet je wat er toen gebeurde? gdng hij hijgend voort. Het is eenvoudig niet om te gelooven, Harkbutt. Ze vlogen beide over den rand van het muilezelpad. Uit mijn bed kon ik zien hoe Sylvester boven den afgrond zweefde, terwijl de dog hem nog steeds bij de keel had. Nu begrijp je misschien ook, waarom ik vanmiddag zoo geweldig schrok, toen jij voorsteld© dat ik hem naar buiten zou sturen om die gestalte te zoeken, die jij gezien had. Goeie, brave Nero, zei de advocaat. Ik ben blij dat hij er tenminste het leven heeft afgebracht. Austin nam geen notitie van de opmerking en zonk' weer terug in rijn stoel. De verschrikking van hetgeen ik ge- ®en had, deed de koorts weer in volle kracht terugkomen en het moet dagen en dagen hebben geduurd voor ik weer beeef had van de dingen om mij heen. Er waren een paar monniken gekomen om mij te ver- ®otgen; ze hadden van Wee reizigers ge- Palazzo Venezia te Rome bijeengekomen. Alle leden woonden deze vergadering by en bovendien was admiraal SiriannL de minis ter van marine, aanwezig, daartoe expres- selyk uitgenoodigd. Na de verdere bespreking van het verslag van den secretaris ham dq raad eén motie aan, waarin hy de benoemingen van de hierarch it, die door Giuriati geschied zijn, goedkeurt, evenals de herziening van de lidnjaatschapsbewyzenj welke spoedig moet zyn afgeloopen. Tevens besloot de raad de toelating van nieuwe leden tot de party te staken tot 28 October 1932, den tienden ver jaardag van de Vaécistische revolutie, ter wijl hij ten slotte nog in de motie te kennen geeft, dat de party zich dient te ontdoen van financieele lasten van journalistieken aard. De minister-president zette nog eens de punten uiteen waar het op aankomt en de speciale beteekenis van de overeenkomst, waarop de raad de volgende motie aannam: „De groote fascistische raad, gehoord de uiteenzettingen van de ministers Gfrandi en Sirianni acht de voorwaarden van de Ita- liaansch-Fransch-Engelsche vlootovereen- komst in alle opzichten bevredigend en brengt hulde aan de beide ministers en hun medewerkers.” RUSLAND. Het proces te Moskou. By de voortzetting van de verhooren in het proces tegen de Mensjewiki, leggen de verschillende beklaagden verklaringen af, o.a. over de samenwerking mgt de boeren party, de koelakengroep \ridR'sjajanow en Kondzatjew, terwyl prof. Ramzin en La- vitsjew, bekend uit het z.g. proces tegen de industrieele party, als getuigen waren ver schenen en hunnerzyds mededeelingen de den of de betrekkingen der tusschen de In- 'dustrieele Party en de Mensjewiki hadden bestaan. Op den vierden dag van het proces heeft men zich in het byzonder bezig gehouden met de werkzaamheden van het z.g. Al-Rus- ische bureau van het ceptraal-comité van de Russische sociaal-democratische party, dat door de veertien beschuldigden zou zyn gevormd. Volgens een V. D.-bericht uit Moskou, werd door den beklaagde Scher verklaard, dat in dit bureau besluiten waren genomen, die tot strekking hadden den opbouw en de collectiviseering van den landbouw door sa botage te belemmeren. Men zou ook door het ondersteunen van de rechtsche commu nisten verwarring hebben willen stichten en zoo gunstige voorwaarden hebben willen scheppen voor een interventie. Er was een speciale commissie voor het organiseeren van opstanden onder de boeren. Zoowel deze beklaagde als anderen deden daarby uitkomen, dat by dit alles uit het buitenland medewerking kwam. Tegenover de beweringen van de acte van beschuldiging en de verklaringen thans van voordeel zou worden uitgelegd I Er werd „verder niet veel meer over het onderwerp geplat. Miles had verteld wat hij, op het hart had en leunde vermoeid in zijn stoel en ook Harkbutt was zwijgiaani, om dat er een gedachte had postgevat m rijn geest, die hem niet wilde loslaten, en die hij zich voornam, straks, in de eenzaamheid van zijn kamer, verder uit te werken en door te denken. Zoo sleepte het gesprek zich traag en moeizaam voort, tot de klok in de hall elf sloeg Harkbutt stond op en drukte Miles krach tig de hand. Niet den moed verliezen, kerel, zei hij hartelijk. Je kunt op mij rekenen, wat er ook gebeurt en het moet al heel raar loepen als ik dat varkentje niet voor je kan was- schen Ik weet het, John, antwoordde Miles, met een stem, waarin aandoening trilde. Als ik je niet als mijn beste en «-enigen vriend beschouwde, zou ik je vanavond dat niét allemaal verteld hebben. en plechtiger dan het Fransch-Belgisch ac coord, dat geen verdrag is in den eigenly- ken zin van het woord. Het dekt dit accoord en breidt het uit. En het geeft aan België en aan Frankryk het recht, met het oog op een schending door Duitschland, de geschik te militaire maatregelen ter afwering van het gevaar voor te bereiden en te beramen. De heer Vandervelde was categorisch op dit punt in zyn redevoering van 20 Januari 1926. „Het verdrag van Locarno, zeide hy, voorziet uitdrukkelyk de militaire samen werking van Frankryk en België in geval van ’i/niet uitgelokten aanval van Duitsch land of van een klaarblijkelijke overtreding der artikelen 42 en 43 van het Verdrag van Versailles. Niets is dus wettiger dan dat aan beide legerstaven wordt toegelaten met elkander in aanraking te komen om de^fc mogelijkheid te bestudeeren.” Ik druk den wensch uit, zoo ging de Mi nister voort, dat de Ontwapeningscommis sie, die de Raad van den Bond voornemens is eerlang byeen te roepen, redelijke oplos singen moge bereiken. De wedloop naar dè bewapeningen zou een wedloop naar den afgrond zyn. Het komt er niet op aan te ontwapenen doch de bewapeningen te beperken door ze in verhouding te brengen met de behoeften der nationale veiligheid en der internatio nale verplichtingen, daarby rekening hou dend met de geographische ligging en met den byzonderen toestand van iederen Staat. Zulks zijn de uitdrukkelijke bewoordingen van artikel 8 van het Pact van den Volken bond. Wy zullen medawertafeh aan de onderne ming die wordt voortgezet. Doch het is niet de taak van een klein land als België, op dat gebied het voorbeeld te geven. Overi gens, ons land heeft sedert den oorlog zyn effectieven en zyn uitgaven aanzienlijk ver minderd. De eenzijdige ontwapening zou, vooral voor kleine landen, een noodlottige onvoor zichtigheid uitmaken. Niet de bewapeningen van België zouden ooit den wereldvrede kun nen bedreigen. Een ontwapend klein land te midden van gewapende groote landen waren slechts een prooi. Onze politiek zal blyven de politiek van den vrede binnen het land van ons Statuut. Zy zal zich laten leiden door het edelmoedig en helderziend ideaal van Europeesche sa menwerking en verstandhouding, waarvan de heer Briand de geleidelijke en langzame verwezenlijking nastreeft met een bewonde- renswaardig begrip der practische behoef ten en der zedelyke wetten van onzen tijd. BUITENLANDSCH NIEUWS. ITALIË, De Groote Raad. Het rapport van Grandi en Sirianni. De groote fascistische raad is opnieuw on der voorzitterschap van Mussolini op het woorden zult krijgen. Als dat nog niet is ge beurd, komt dat dunkt me alleen» doordat het bericht over het ongeluk in een van de Londensche bladen, de ineneehen in de pro- vinsie ontgaan kan zijn. Als er navraag wordt gedaan, ben ik er natuurlijk op geprepareerd inlichtingen te geven. Ik hoop overigens maar, dat het niet gebeurt, want ik voel &r niets voor dat al die ellende weer wordt opgerakeld. Maar ik irecies vertellen wat er gebeurd is, net 3 ik het jou daarnet verteld hfeb John. Ja,, maar voor een ander gehoor, ver geet dat niet, zei de advocaat veelbeteeke- nend. Die man heeft je in elk geval goed behandeldhij heeft je opgepast en je medi cijnen gegeven. Hij was bezig een koortswe- rend middel of een slaapdrank voor je te bereiden en in je koortshallucinaties heb je gemeend, dat het wat ander9 wat Ik stel dé zaak nu, zooals de buitenwer^| haar zal zien, bijvoorbeeld twaalf bekrompen burger- luitjee in de jury band. Jij hitste je grooten dog telgen hem op en hij vond den dood als belooning voor de vriendelijkheid, die hij je wilde bewijzen Austin begreep nü ook hoe gemakkelijk het voor een .ergdenkenden officier van jus titie zou zijn, om een veroordeelend vonnis tegen hem te krijgen. Mijn hemel, kreunde hij, - aan die mogelijkheid heb ik nooit gedacht. Harkbutt had al meer gezeerd dan hij van plan was geweest en hij wilde hef zijn vriend nog niet moeilijker maken door er aan toe te Voegen, dat het feit dat Sir Miles Callis- ton onder een valachen naam naar Enge land was teruggekeerd, zéker niet in zijn de beklaagden voor de rechtbank, staan de nadrukkelyke verzekeringen van de zyde van verschillende in de acte van beschuldi ging genoemde niet in Rusland verblyvende Russische sociaal-democraten en van hqt partybestuur der Duitsche sociaal-democra- tie. f Nadrukkelyk verklaart de heer Dan, die voorzitter is van de buitenlandsche verte genwoordiging der sociaal-democratische party van Rusland, dat de beschuldigden beweren, dat zy het bureau vormen van de Russische sociaal-democratische party, reeds tien of meer jaren geleden die party openly k hebben verlaten. Nadrukkelyk verklaart de heer Abramo- witsj, met wien verschillende beklaagden beweren in 1928 te Moskou te hebben on derhandeld, dat hy sedert 1920 nimmer te Moskou meer is geweest, en dat honderden party genooten, Russische en buitenlandsche kunnen getuigen, dat hy in den tyd, waarop hy te Moskou zou zyn geweest, in Europa en Amerika vertoefde. Met tjeze enkele verklaringen voor oogep kan men al nagaan, welke waarde er moet worden gehecht aan de verklaringen van de te Moskou terechtstaande beschuldigden... die onder de terreur van de Gepoe bereid zyn alles te getuigen wat voor de bedoe lingen der Russische machthebbers noodig wordt geacht. FRANKRIJK. Cannes en de Ontwapenings conferentie- Een pleidooi voor de ontvangst der conferentie. 'Terwyl de stedelyke autoriteiten tte Ge nève druk bezig zyn om maatregelen te treffen voor het onderbrengen van de hon derden gedelegeerden, die het volgend jaar de Ontwapeningsconferentie zullen bywo- nen, doet Cannes een energieke poging om de conferentie binnen zyn muren te lokken. De gemeenteraad heeft een resolutie aan genomen, waarin Cannes als conferentie- stad wordt aangeprezen en vooral de nadruk wordt gelegd op het feit dat Genève niet over voldoende hótelaccomodatie beschikt. Het denkbeeld om van nu tot Februari a.s. een woningcomplex van 500 kamers te bou wen, wordt onuitvoerbaar geacht. Cannes zoo luidt het oordeel der „Can- nois" zelf heeft in 1922 zijn geschiktheid als conferentiestad bewezen. De Jachtclub en het Gallia Theater zouden prachtige ver gaderzalen vormen en na afloop van het seizoen zouden het gemeentelijk casino, het Palm Beach Casino en de Sportclub ook be schikbaar kunnen worden gesteld. Boven dien is het telegraafkantoor in staat 50.000 woorden per dag te verwerken. Dat het ’t gemeentebestuur ernst is, be wijst zyn besluit om een delegatie uit zijn midden naar de zitting van den Volken bondsraad te Genève in Mei a.s. te zenden. Reeds nu worden Briand, Sir Eric Drum mond, den secretaris-generaal van den Vol- pervlakkig oordeelende wereld? Er gleed een schaduw over zijn gericht en zijn oogleden en mondhoeken trilden. De kaarsen bijpa geheel opgebrand, flak kerden en sputterden De een na de ander ging uit en weldra 'was er nog maar een vage lichtschijn in de kamer. Miles hief het hoofd op en op het zelfde oogenblik klonk een schot. Hij hoord© het rinkelen van brekend glas de vensters van de bibliotheek waren niet door blinden beschermd een kogel floot langs zijn hoofd en boorde rich in het planeel van den muur, vlak bij den deur. Austin sprong op en rukte de gla3deuren .open- liehielijke vrees wag iets dat hij niet kende. Maar hij kon niets zien, was 'pikdonker buiten. Zijn rijzige gestalt^, sil- houetteevend tegen deu achtergrond .Vap vaag licht, was een goed zichtbaar iloel^ maar er kwam geen tweede schot. Miles rende het grasveld op» inaar hij had geen enkele aanwijring om in een bepaalde rich ting te loupen. Behalve het’ ritselen van de boomtoppen in den zwakken wind, verbrak geen geluid de stilte van de avond. In het huis wa9 niemand die zich bewoog. Een oogenblik later ging het venster van Hark, butt'g kamer open. Dat was het eenigste slaapvertrek, buiten dat van Austin zelf, dat aan deze zijde van het huis in' gebruik was. De kamers van het personeel lagen allen aan den achterkant. - Wat is er aan de hand? Miles antwoordde op gedempte toon, ech- noeg om door zijn vriend aan het kunnen worden verstaan. (Wordt vervolgd). ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud* «n omstreken (behoorende tot den bexorgknng 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Goada en den bezorgkring 15 regels 1.55, elke regsl meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 t bjiidag op den prijs. Liefdadigheida-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN l*-4 regels 2.25, elke regel meer 0.50 Op devyoorpagine 50 hooger. advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeei geredureerde» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkonuit van soliede Boekhanue- taren, Advertentie bureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1