I I lalide” 'ran TO I Zn. an 17 II I I IND 'ii blaas <5 II NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Idkraut. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-eo Feestdagen aken? RKEN iü r achten •eren koopers. ijen beslist vragen niet ;t verkochte 100 A len. ers. Na. 17623 Een ongeluk in de Andes. GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. FEUILLETON^ Vrijdag 8 Maart 1831 N De stopzetting BUITENLANDSCH NIEUWS. AART e.k BINNENLAND. HOOFDSTUK XI. Een ander testament. weer- zag, it 1 16 (Wordt vervolgd). 60 stoten'> u rendruk kleuren. msterdam maar laadde de gonj bleef staan, te zelschap vi liep op hei ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—o uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. onen wij attractie- nutnmer: tn iht planten- i gü lijdt, man- een uitvoerige te zenden aar. medicijnen, bij I, die U alle deling, met de De overeenstemming, die thans is bereikt, zal natuurlijk bijdragen tot den terugkeer van normale toestanden en vooral in han- delskringen te Bombay en elder8 herademt men weer, omdat nu d’e voorwaarden zijn geschapen voor een aanmerkelijke verbete ring in het zakenleven. Dit had de laatste jaren als uitvloeisel van de politieke on rust. die het gevolg was van die levendige actie der ’’Indische nationalisten, geducht geleden. Nu de vrede is gesloten, zullen allerlei maatregelen worden genomen, die bevorder lijk zijn voor het herstel der normale toe standen. In de eerste plaats komt er een einde aan de burgerlijke ongehoorzaam heid en de onwettige zoutwinning zal even, eeng 'worden g~ won ere zout in Indiè zelf. De extremisten onder de na- tionalieten zijn wel-ifi-waar niet geheel te vreden met den lodp, dien de zaken hebben genomen, doch Gandhi heeft een zeer groote meerderheid achter zich en reeds nu heeft het congres bestuur allen mogelijken steun toegezegd. tenminste uitgekomen, me- Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 14 (Nadruk verboden.) Een of andere strooper schijnt me voor een patrijs te Rebben aangezien en schoot 4'*- j van bibliotheek. Ik ben ben de verplichting aangegaan, in 18 maan den hun taak te volbrengen. Zooals men weet, bestaat het plan uit drie dedenVer gaderzaal, Secretariaat en Boekerij. Van de afmetingen krijgt men eenig begrip, als men hoort, dat de lengte van het secretariaat tweemaal de gevellengte heeft van het Hotel National, waarin thans de Volkenbond ver- g adert. -De bouw zal werk geveti aan honderden. De koeten van het Secretariaat bedragen on geveer f 5.000.C00; het heete Volkenbonds- paletie zal ongeveer f 14.000.000 koeten. Lorrie door een trein gegrepen. Twee dood en. In het kanton Wallis heeft tusschen de stations Brieg en St. Maurice op het Sim plon-traject een ernstig ongeluk plaat» ge had. Een lorrie, waarop zich vier Zwitser- sche spoorwegbeambten bevonden, kwam nabij 8t. Maurice in botsing met den snel trein uit Milaan, die met een snelheid van 75 K M. reed. Twee beambten konden nog tijdig van de lorrie afspringen, doch de bei. de anderen werden door den trein gegrepen •en medegeeleurd. De verminkte lijken zijn later gevonden. RUSLAND Massa-arrestatie in de Oekraine? Generaal Blucher aangehouden? Uit Charkof wordt gemeld, dat de G.P. O.E. in Sovjet-Ooekraine een groote, natio nalistische organisatie zou hebben ontdekt, die haar vertakkingen vooral heeft in de Oekrainsche regimenten en zich ten doel stelt het verwekken van een opstand in het leger, teneinde te komen tot een militaire revolutie en een militaire dictatuur. Tal rijke officieren, voornamelijk emigranten uit Oost-Gallicië, zouden zijn gearresteerd, o.a.,ook Kossek, commandant van de Roode Offfciersschool te Charkof. Kossek was t|j- dari® de Oekrainsch-Poolsche crisis in 1918- ’19 commandant van het Oekrainsche korps. Verder zouden gearresteerd z0n prof. Lo- zynski, die geruimen tijd docent aan de Oekrainsche faculteit van de Universiteit te Praag was, en dertig Oekrainsche stu denten. In Oost-Galicië zouden meer dan honderd personen gearresteerd zijn, waar van enkelen zelfs reeds naar de Solowezski- eilanden in de Witte Zee verbannen zouden zijn. Veel meer opzien zou echter gewekt zijn* door het bericht, dat uit Chabarofski in Oost-Siberië wordt gemeld, n.l. dat de com mandant der Sovjet-troepen in het Verre Oosten, generaal Blucher, zou zijn gearres teerd onder beschuldiging van te hebben samengewerkt met de samenzweerders te gen de Sovjet-Unie in de Oekraine. GOUDSCHE (IIIRAVL Staking van den boycot in Britsch-lndië. Geen vergoelijking van de schending der bestaande wetten ten aanzien der zoutwinning. Verklaring van Lord Irwin. standigheden van het land ingrijpende wij zigingen in de zoutwetten aan te brengen. gestaakt. Alleen de kustbe- zulleu het recht hebben zelf ziel! te verschaf fenzoodat het «meren deel der Indiërs ook in den vervolge rich van het regeeringszout zal moeten bedie nen. Het monopolie, dat Engeland op dit stuk van zaken bezit, blijft dus gehand haafd en Engeland zal dus slechts een klein gedeelte der inkomsten uit dezen hoofde behoeven te derven. Het hlinderlijke posten en de boycot zullen eveneens oen stuk verleden worden. Natuurlijk moesten nog verschillende on derdeel en nader worden uitgewerkt. Ame- rikaanscho telegram men, stellen het voor, dat et Anog al ernstige’ moeilijkheden be staan, wat betreft het vraagstuk van de politieke gevangenen en dat van de terug gave der in beslag genomen eigendommen en der geldboeten, waartoe tal van perso nen zijn veroordeeld, die een leidende rol hebben gespeeld bij de ongehoorzaamheids- campagne,, doch men mag aannemen, daft ook te dezer zake de wrijving spoedig zal verdwijnen. Beide partijen toch zijn van goeden walle en zullen Vt er op aansturen, dat alles te niet wordt gedaan, waf herin nert aan den jongsten strijd der Indiërs tegen het Briteche gezag. Vandaar ook, dat Gandhi tenslotte goed heeft gevonden, dat geen nader en uitgebreid onderzoek wordt ingesteld naar de houding, die de politie tegenover vensohillende nationalisten heeft aangenomen. Over deze zaak zal verder vonden gezwegen, teneinde geen nieuwe ver bittering te wekken. Thans zal met den opbouw worden be- i en zal yrorden overwogen op welke de ronde-tafél-conferenitie. DUITSCHLAND. Door heete stoom getroffen. Tengevolge van een breuk in de stoomlei- ding in het reparatie-atelier der spoorwegen te Grünewald, werden gistermorgen twee werklieden door heete stoom getroffen.'Een hunner is aan de bekomen verwondingen overleden en de andere móest njet ernstige brandwonden overdekt naar het ziekenhuis worden vervoerd. FRANKRIJK. Een drama in de eenzaamheid. Lijden van zeven menschen op het eilandje St. Paul. Op bet eenzame, vulcanische eilandje St. Paul in den Indische Oceaan vestigde zich in 1928 een groep menschen, die daar in op dracht van een Fransche maatschappij een fabriek zouden oprichten. Nadat het eilandje echter was geteisterd döor een aardbeving en een grooten brand welke zelfs het ge rucht in de wereld brachten, dat hef geheele eiland door de zee was verzwolgen be sloot de maatschappij in Maart 1930 dë men- schen naar Frankrijk terug te brengen. Zeven personen boden zich aan om de machines en eenig aditergebteven mate riaal te verzorgen, tot een schip ook hen kon af halen. Er waden zes mannen, Van wie er een gehuwd, Aras en wiens vrouw Mme Brunon ook op het eilandje bleef. Een'i'ge weken geleden kwam eindelijk het langverbeide schip bij St. Paul, doch men vond van de zeven menschen er nog slechts drie. De overigen w^fen bezweken. En nu de drie overlevenden in het vaderland zijn teruggebracht, hebben zij, zoo meldt de Tel. iets verteld van hun vreeselijke ervaringen in de maanden van eenzaamheid en ont beringen. De schepen, die proviand moesten t rengen, bleven uit ten gevolge van stor men, zoodat er spoedig gebrek was aan het alfbrnoodigste. Mevrouw Brunon kreeg een baby, doch het tandje stierf na enkele da gen. Toen werden vrijwel allen ziek en eeni- ge mannen werden zelfs krankzinnig. Een neger. Francois géheeten, sleepte zich ziek en uitgeput uit de hut naar een afgelegen rota, waar hij stierf. Vogels aten zijn lijk. Twee dagen later werd een ander lid der kolonlie dood gevonden. Een Bretanjer trok zyn Bretonsch costuum aan en ging met een kano in zee Hij werd nimmer teruggezien. Brunon stierf in de armen zijner vrouw De overige drie personen waren ten prooi aan ziekte en honger. lederen dag tuurden zij naar zee, in de hoop een schip te zien. Eindelijk giing de hoop in vervulling en kwam een schflp opdagen, dat de drie uit geputte menschen opnam en liefderijk ver blik die tot het diepst van zijn ziel scheen door te dringen en zei toen op raadeelach- tigen toon Waarde heer, jij bent niet gewend aan dat soort dingen. Neem een goeden raad van mij aan en houd je er hia ten. Dit is een kwestie van den strop' De butler trachtte te antwoorden, zijn stem liet hem in den steek. zorgde Mevrouw Brunon, die haar man en kind verloren had, kon drie weken lang niet kopen, daar haar voeten gewond waren Briand candidaat? Voor de functie van President der Fransche republiek. In politieke kringen in Parys doet het gerucht de ronde, dat de door Briand in zyn laatste parlementaire redevoeringen aange slagen „nationale” toon ten doel zou heb ben de rechtsgeoriënteerde kringen in Ka mer en Senaat door een Presidentscandida- tuur zijnerzijds te winnen. Briand zou er zich van bewust zyn, dat ter linkerzijde Paul Boncour en Herriot de twee eerzuch tige candidaten voor de portefeuille van Buitenlandsche Zaken zijn, waartegenover staat, dat Briand bij de rechtschen niet bij zonder populair is. Gezien zjjn leeftijd zou het dan voor hem de meest geschikte op lossing zijn, indien hij den weg naar het hoogste ambt der Fransche republiek zou kunnen vinden. Bij presidentsverkiezingen in Frankrijk wordt over het algemeen geen officieele candidatuur gesteld. Eerst by de opening van de Nationale Vergadering te Versailles deelt de Voorzitter de Presi dent vart den Senaat mede, wie voor de functie van President der Republiek candi daat gesteld zijn. J BELG1E. Prms Umberto en Prinses Marie-José. Tegenspraak van kwade geruchten. Sedert eenigen tijd worden fantastische geruchten verspreid met betrekking tot kroonprins Umberto van Italië en zijn ge- t malin prinses Marie-José. In verband met r de hardnekkigheid .dezer geruchten heeft g het Belg. Telegraafagentschap zich tot ver- De Koningin. Met prinses Juliana naar ’t Loo. De Koningin en de Prinses stellen zich voor zich morgen voor eenigen tijd naar Het Loo te begeven een snellen blink op de staande klok en schui felde weg. Inmiddels was Austiin beneden gekomen en zocht zijn gast, dien hij in de biblotheek vond. Harkbutt keek, om zich een houding te geven, op zijn horloge. Ik ben toch niet zoo laat’ vroeg de heer de® huize®. Ik heb de gong nog niet hooren slaan. Op hetzelfde oogenblik ging de deur open en Merrifield verachten weer. Gelijktijdig ong voor het ontbijt. De butler toen hij zijn meester zag in ge- zan den advocaat., maar Markbutt tem toe en stak zwijgend de hand uit. Merrifield liet den kogel er in vallen. Zoo dus die past er in? vroeg de advo caat scherp. Hij is er neer. Merrifield heeft vanmorgen den kogel uit het planeel verwijderd, verduidelijkte Harkbutt onverschillig Die kon ons wel eens te pas komen. Je hebt er toch geen bezwaar tegen, als ik hem bewaar? Miles lachte. Neen hoor Laat hem maar in een ring zetten Kom, laten we gaan ontbijten. Hij draaide zich om en ging de kamer uit. Harkbutt bleef even aahter en fluister de den butler in het voorbijgaan toe- Denk aan wat ik je gisterenavond heb ge zegd, en volgde toen zijn vriend. Na het ontbijt gingen dë beide vrienden naar de oranjerie. Ze zetten rich in gemak kelijke rieten stoelen en staken een pijp op. gonnen wijze de ronde-tafél-conferenitie, waaraan thans de nationalisten eveneens zullen deel nemen, op de beste wijze en met de meeste kans op succes kan worden voort gezet. De congrespartij bereidt reeds nu het program ma voor, dat een punt van bespreking zal uitmaken op de volgende conferentie, die niet te Londen zal worden gehouden, doch Neen, alsjeblieft niet, antwoordde Mi les, die inmiddels naar de bibliotheek was teruggekeerd, scherp. Wie het ook was, die geschoten heeft hij heeft ruimschoots tijd gehad om zich uit de voeten te maken. Inmiddels was ook Harkbutt, half gekleed en met een kamerjapon aan, op het tooneel verschenen. Hij had een kandelaar dh de hand,, de kaars walmde en droop af door iden luchtstroom die door het open venster kwam. Neemt u me niet kwalijk meneer, dat ik u tegen spreek, vervolgde de butler op zijn orkkidanigsten toon, maar Edwards, de hoofdportier, zei een paar dagen geleden tegen me, dat een paar visschers uit een van de nabijgelegen dorpjes, die hier naar hartelust hebben gestroopt in den tijd dat de „Gramge” onbewoond’was, woegt zijn om dat hun rijk nu uit is. Ze zeiden dat ze op een keer wel met den nieuwen bewoner zou den afrekenen. Tk vraag u nogmaals excuus dat ik het zoo openhartig zeg In ieder geval hebben ze mis geschoten, verklaarde Miles bedaard. Dus ik zou zeg gen, dat we allemaal maar naar bed moes ten gaan en trachten zoo goed mogelijk te slapen ondanks deze kleine opwinding. Ik denk niet dat het mij persoonlijk lang uit den slaap zal houden. En Miles wandelde kalm naar het venster en sloot het. Harkbutt hield zijn kandelaar omho^, zoodat het licht op het gezicht van den but Ier viel. Daarop wa® duidelijk zenuwachtó- gen angst te lezen- hij zag heel bleek en zijn kwabbige wanteen bibberden. De advocaat keek Merrifield aan «et eew door het raam niet gewond. Austin Voelde een eigenaardige opgewekt heid over zich komen. Opwinding, actie hadden hem wakker geschud, zijn gedachte nfgeleid, zijn vrees voor het ongrijpbare verjaagd. Vaag drong het tot zijn besef door dat hij rich gélukkiger voelde, dan in maan den het geval was geweest. Gelukkig dat je ongedeerd bent, riep Harkbutt tenig. Ik hen in een minuut beneden. Maar hij was toch niet de eerste die ver scheen. Merrifield kwam. Hij wa® aan het lezen geweest, vertelde hij hij was een groot liefhebber var. lezen en was over tuigd de eenige van het personeel te zijn, die het schot had gehoort? De anderen wa ren allemaal naar bed aan desi achterkant van liet huis. Wilde meneer dat hij ze zou wekken. Dan konden ze met lantaarng het struikgewas af zoeken. Den volgenden morgen kwam Austin uit gerust en verkwikt beneden. Het had hem een gevoel van groote opluchting gegeven, dat hij hetgeen hem maanden lang op de riel had gelegen, aan zijn besten vriend had toevertrouwd. Harkbutt daarentegen had den nacht dooibrébractht met het uitweriren van en doordenken van problemen en de slaap was verre van hem gebleven. Diron* hij 1. rieden kwam, ging hij naar de biblotheek ónplaats van naar de kamer, waar het ont bijt gereed stond. Een dienstmeisje was er aan ’t stof af nemen. Je kunt wel gaan Mary 1 Harkbutt had de gewoonte om alle dienstmeisje voor ’t ge mak Mary te noemen, maar in dit geval was het niet ver mis, want het meisje heette werkelijk Mary! Toen ze verdwenen was, liep hij naar het planeel naast de deur, waar het schot dnge- drongen was. De kogel bleek uiterst voor zichtig verwijderder was in het hout geen kras te bekennen Harkbutt belde an Ansley verscheen. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels f 1.80, elke regel meer f 02i. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheidz-advertentiin de helft van den prtfe. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regeli 2.25, elke regel meer V.M. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaechenkomat van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. De stopzetting van de burgerlijke gehoor- zaamheidsbeweging in kidië en het opgeven van de actie welke hiermede verband houdt, zijn in een lange verklaring welke te New Delhi is afgelegd en door den minister voor Indië, Wedgood Benn in het Lagerhuis is voorgelezen, aangekondigd. De verklaring geeft den text van de over eenkomst welke bereikt is by de besprekin gen tusschen den onderkoning en Gandhi. Ten aanzien van de constitutioneele quaesties, wordt verklaard, dat het schema van de komende besprekingen met toestem ming van de Engelsche regeering spoedig verder zal worden behandeld volgens het plan van de constitutioneele regeering van Indië, zooals dit ter Ronde Tafelconferentie is besproken. Ten vervolge op de verklaring door den premier op 19 Januari j.l. afgelegd, zullen stappen worden ondernomen voor de deel neming van de congresvertegenwoordigers aan de verdere besprekingen inzake con- stitutinoeele hervormingen. De civiele ongehoorzaamheid zal worden stopgezet en een wederkeerige actie zal door de regeering worde» ondernomen. Overeengekomen is dat de stopzetting der civiele ongehoorzaamheid zal beteekenen de definitieve staking van den boycot van Britsche goederen, als politiek wapen en die van het posten, behalve binnen de gren zen die door de gewone wetgeving worden toegestaan. Gandihi heeft de aandacht gevestigd van de regeering op de bizondere beweringen ten aanzien van het optreden der politie en aangedrongen op het instellen van een'* openbaar onderzoek. Onder de huidige omstandigheden ziet de regeering hierin een groote moeilijkheid. _Zü voelt dat dit onvermijdelijk moet leiden tot beschuldigingen en tegenbeschuldigin- gen. In verband met deze overwegingen stem- de Gandhi er in toe in dezen een gang van zaken niet te forceeren. Zy, die in verband met de beweging ge vangenisstraffen ondergaan voor beleedi- gingen welke niet gepaard zijn gegaan met geweldpleging of aansporing tot geweld pleging, zullen in vryheid worden gesteld. Geldboeten welke nog niet zijn ontvangen zullen worden kwijtgescholden. De extra-politie welke in verband met de beweging op kosten van bewoners van be paalde streken was gedetacheerd, zullen ter beoordeeling der plaatseljjke besturen wor den geëvacueerd. De regeering is niet in staat de schending der bestaande wetten ten aanzien van de zoutwinning te vergoelijken; ook is zij niet in staat onder de huidige financieele om- Bemint, vergeeft, vertroost elkaar, Öni 't even in wat kerk gij knielt. ‘De ware kerk is altijd daar ^aar Befde en deugd het hart bezielt. scheidenen bevoegde personen gericht, om zich van de juistheid ervan te vergewissen. Alle hooggeplaatste personen verklaren eensgezind, dat het hier boosaardige en tendentieuze berichten betreft, die voort-, durend om onbekende redenen onder het publiek worden verspreid. Zy zeggen dat de volmaakster eensgezindheid in het Italiaan- sche kroonprinselyk gezin heerscht. - Terwijl de Italiaansche prinsen en de Bel gische koninklijke familie tot dusver een diepe minachting tegenover dezen misda- digen laster hebben getoond, zou men zich toch kunnen afvragen, of er, met het oog op de stelselmatigheid dezer geruchten, geen termen aanwezig zyn voor de justitie om zich met de zegslieden of verspreiders bezig te houden, daar de eer van het gezin, zy het een prinselyk of burgerlijk, dient te worden beschermd. ZWITSERLAND. Het paleis van den Volkenbond in Genève. Men is nu inderdaad met den bouw van hot Volkenbondpalei® begonnen en men hoopt in 1933 daarin te kunnen vergaderen. Vijf bouwfirma’s werken als consortium voor het bouwwerk samendrie Zwiteersche, een Italiaansche en een Fransche. Zij heb- Stuur Merrifield bij me. Ja,, meneer. Harkbutt volgde Anstey buiten de kamer en sloot de deur achter zó"h en bleef in de hall op den butler jachten. Na een paar minuten kwam Merrifield; hij had-een langwif echort Voor en geen jas aan. Hij wa»i over ’4 algemeen een matig man, doch dezen morgen scheen hij zich toch met een krachtiger vloeistof dan water versterkt te hebben. Maar dat had blijkbaar niet veel geholpen om zijn moed en geest kracht te vergrootenzijn gezicht was bleek en vlekkerig en zijn lippen trilden van ze nuwachtigheid. Harkbutrt ging onmiddellijk op zijn doel af, Austin kon ieder oogenblik beneden ko men en de advocaat vond het niet noodig, dat zijn gastheer sou weten tot wat voor conclusie hij gekomen was Ik zie, dat je den kogel uit het eiken paneel hebt verwijderd, Merrifield. Geef mij i. Direct toen hij be- Jen kogel alsjeblieft naar do hiblrrih-eek Even leek het, alsof de butler wilde ont kennen,/ maar er was iets dwingends in Harkbmt’s oogen, waaraan hij geen standyko nbieden. Ak dacht dat meneer Austin het niet pretlig zou vinden, als hij dien kogel nog jeer, klonk het onzeker. Maar ik weet niet htecr waar nk hem gelaten heb, ik geloof, dat ik hem heb weggegooid. Je brengt me daen kogel binnen vijf minuten, /ernaan Harkbutt kalm en no- drukltfJfjK en een toornig dreigement had geen” betere uitwerking kunnen hebben, want Merrifield keek even in het strenge, strakke gezift van den advocaat, wierp Z J

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1