Zo. ül I e-n II i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREDEN NO. 17827 Woensdag II Maart 1831 88* Jaargang GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen I FEUILLETON. UK 1 nt Een ongeluk in de Andes. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, VA BUITENLaNDSCH nieuws. ver- Ja, meneer om verantwoord te rijn. rijn* liiuJi -Ir tampen van de machine en het slaan van de schroef I k/ER TIN bekende klassieke beurs, vooraan- d pleeg :henken- I” - i Da Ontwapeningsconferentie. Een prachtig aanbod van Barcelona. Vlootovereenkomst tusschen de Sovjet-Unie en Turkije. Geen bewapeningsstrijd in de Zwarte Zee. SPANJE Alba terugverwacht. Actieve deelneming aan de ver kiezingen. Gemeld wordt dat Chapa Prieto by zyn terugkeer uit Parijs verklaarde dat San tiago Alba binnenkort naar Madrid zal te- rugkeeren, waar hy zich zal vestigen om actief deel te nemen aan de politiek als leider der monarchistische liberale linker zijde. CUBA. Bom ontploft in de Spaansche Ambassade. Een vreemde zelfmoord. Het personeel van de ambassade te Ha vanna weid gistermorgen opgeschrikt door de ontploffing van een bom in een der in gangen van het ambassadegebouw. Politie agenten en anderen snelden naar de plaats der otploffing, waar zij het lijk van een in de ingang opgehangen man vonden. Het betreft hier naar het schynt zelfmoord, doch het ijjk is nog niet geïdentificeerd. De bomontploffing richtte weinig schade aan. Vóór de ontploffing arresteerde men een officier, in wiens woning men een hoeveel heid wapenen ontdekte. Men meent dat deze arrestatie verband houdt met de gebeurte nissen in het ambassadegebouw. Des avonds hadden ongeregeldheden plaats voor de bureaux van het humoristisch weekblad „Karikaco”, die door een woeden de menigte werden belegerd. De hoofdredac teur werd door een kogel gewond. VEE. STATEN. Onstuimig weer. geheele karavanen op weg om gewonden in veiligheid te brengen. Er is gebrek aan doktoren en medicamenten. Als het hevigst getroffen worden de steden Stroemitza, Gevgeli, Vanladovo en Strip genoemd. Uit tientallen plaatsen ontbreken nog alle na dere berichten. Het aantal dakloozen wordt thans op 10.000 geschat. Het modelbouw- bedryf, dat de koning naby Demirkapoe had gevestigd is geheel verwoest. Op vele punten van de door de aardbe ving getroffen streken zyn scheuren in den bodem ontstaan, waaruit gassen en heete stoom ontsnappen. Ook uit de Grieksche en Bulgaarsche grensgebieden komen berichten over aange richte verwoestingen. Gistermorgen vroeg is het reddingswerk begonnen, waarbij zich gruwelijke tooneelen af spelen. Zooals gezegd, de mededeelingen over het aantal slachtoffers blijven tegenstrijdig. De autoriteiten verklaren, dat alle berichten over het aantal doeden onjuist zyn. Men zal dus in dit opzicht nog eenig ge duld moeten oefenen. '4 Momenteel heerscht in Volkenbondskrin- gen een hevige stryd over de plaats van samenkomst der Ontwapeningsconferentie, welke in het jaar 1932 zal worden gehouden. Thans zyn te Genève vertegenwoordigers \an het Stadsbestuur van Barcelona aan gekomen, ten einde met de bevoegde instan ties van het Volkenbondssecretariaat ter zake besprekingen te voeren. Aan deze onderhandelingen ligt een grootsch opgezet aanbod van de stad Bar celona ten grondslag, waarbij o.m. de ten toonstellingsgebouwen van Barcelona koste loos ter beschikking zullen worden gesteld, en kostelooze overtocht‘en logies aan alle ambtenaren van het Volkenbondssecreta riaat. Den delegaties en journalisten wor den sterk gereduceerde hotelpry zen, als mede een belangrijke reductie op taxi’s, trams, openbare vermakelijkheden gegaran deerd. Voorts worden allen deelnemers gra tis uitstapjes naar de Balearen en in de omgeving van Barcelona aangeboden. Drummond, die morgen naar Londen en Parijs vertrekt, zal het voorstel met Hen derson en Briand bespreken. Nog wordt vernomen, dat de stad Lau sanne morgen officieel een aanbod aan den Volkenbond zal doen dat ongetwijfeld min der voordeelig is dan dat van Barcelona. De démarche van Barcelona zal wellicht de Zwitsersche regeering doen inzien, dat in dien zij Genève niet te hulp kmnt, de kans dat de conferentie in Zwitserland wordt ge houden nog lang niet zoo zeker is als daar aanvankelijk werd aangenomen. Behalve Barcelona en Lausanne, hebben ook Biarritz, Cannes en Weenen verzocht in aanmerking te kunnen komen als cbnferen- tjestad. De definitieve beslissing zal geno men worden tijdens de bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond, welke in Mei a.s. zal worden gehouden. DUITSCHLAND. Overal sneeuw. Beieren onder een sneeuwlaag. De sneeuw, die sinds dagen onafgebroken in Opper-Beieren valt, heeft daar een on gekende hoogte bereikt. Te München zelf lag ze gisteren zoowat een halven meter. In deze stad is dezen winter ongeveer twee meter sneeuw gevallen. Onafgebroken zijn een vijftigtal sneeuwploegen onderweg om de straten schoon te houden. Niet minder dan 4300 werkeloozen zijn voor het sneeuw scheppen aangeworven. In de omgeving van de stad is het verkeer geducht in de war geraakt. Op talrijke autobuslynen is het verkeer gestaakt geworden. In de bergen is het lawinegevaar buitengewoon groot. Tien boerderijen ingestort door de geweldige sneeuwval. In de Beiersche Allgau is tengevolge van den sneeuwstorm van den afgeloopen nacht de in de laatste dagen gevallen sneeuw tot enorme hoopen opeengejaagd. Bij Kempten -j__ een zij zijn '-h in en het westen der Vereenigde Staten, zyn de weersomstandigheden daar eenigszins normaler geworden. In het Oosten woeden echter hevige stormen, gepaard gaande met sneeuw en regen. De voor dezen tijd van het jaar hevige stormen en ongewone storm vloeden hebben aan de kust groote ver woestingen aangericht, speciaal in de na bijheid van New-York. De schade langs de geheele kuststrook wordt op verscheidene millioenen dollar geschat. Ook heeft de storm vijf slachtoffers gemaakt; men vreest dat spoedig zal blijken, dat de ver liezen nog grooter zijn. In het centrale Westen en het gebied van de groote meren hebben hevige Sneeuwstor men gewoed, waardoor 14 personen om het leven zyn gekomen, waarvan alleen te Chi cago 11. In deze stad werd het auto- en spoorwegverkeer door de ontzaglijke sneeuwmassa’s, die gevallen zyn, onmoge- lyk gemaakt. Ook de kust by New-York is door hevige stormen bezocht, waardoor 8 personen om het leven zyn gekomen en 4ö gewond. Op het Russische radencongres heeft Mo- lotof, de voorzitter van den raad van volks commissarissen der sovjet-unie, Zondag medegedeeld, dat er een vlootovereenkomst tot stand is gekomen tusschen den bond van sovjetrepublieken en Turkije. Deze overeenkomst is reeds te Angora ondertee- kend en geldt voor de wederzydsche vloot- sterkten op de Zwarte Zee en de naburige zeeën. Onder meer wordt erdoor bepaald, dat geen der twee mogendheden een slag schip op stapel mag zetten of anderszins de tegenwoordige sterkte der vloot mag uit breiden, als niet de tegenpartij daarvan minstens zes maanden van te voren over is ingelicht. Een groote omweg is het naar een slecht vriend, ook al woont hij aan den weg, maar naar een goed vriend leiden rechte wegen, ook al is het een verre reis. nul borstel. Rottende lansenemen ren* •teerst mriee. ,1.1 roor du>M AHmo «mi* werden de daken van 6 boerderijen door zoo zware sneeuwmassa bedekt, dat 1” ingestort. De temperatuur beweegt zich de buurt van 10 graden onder nul. Ook te München is weer zeer veel sneeuw gevallen. Af nemende werkloosheid. 19.000 personen minder. Op 28 Ferbruari bedroeg het aantal werk- loozen in Duitschland c.a. 4.972.000 of 19.000 minder dan op 15 Februari. JOEGO-SLAVIë. De aardbeving in Macedonië. Een en twintig dorpen verwoest. Hoewel nog geen duidelijk overzicht mo gelyk is van de ramp, welke Macedonië in den nacht van Zaterdag op Zondag heeft getroffen, staat dit toch wel vast, dat deze catastrofe de ergste is geweest welke het geheele zuidelijke gedeelte van Joegoslavië, benevens een deel van Bulgarije en Grieken land tot dusver heeft geteisterd. Het hevigst is wel het gebied getroffen, waar de gren zen van Joegoslavië, van Bulgarije en Grie kenland een driehoek vormen. Het deel van de Vardar is er het ergste aan toe. Uit den aard der zaak is het nog onmo gelijk op te geven hoeveel slachtoffers pre cies de aardbeving heeft geëischt. Het zal nog wel eenige dagen duren alvorens het mogelyk is in de afgelegen en zeer uiteen liggende dorpen een betrouwbare balans op te maken. Van dooden, gewonden en mate- rieele schade, welke laatste thans echter reeds op vele honderden millioenen dinars wordt geschat. Journalisten, die per auto trachten in het aardbevingsgebied door te dringen, seinen over ontzettende verwoestingen, maken mel ding van 21 dorpen, die in puinhoopen zyn veranderd. Naar Prilep en Bolobj zijn Een mijl of twee. Ik geloof dat ’t beste ie dat we zien in open zee te komen en dan een haven op te zoeken of voor anker te gaan als het hel derder wordt, adviseerde Miles. Ik ben liet volkomen met u eens, ver klaarde de gezagvoerder en door de telefoon gaf hij zijn bevelen naar de machinekamer. Een paar stortzeeën sloegen over het scheepje, toen het van koers veranderd», het helde gevaarlijk maar vond gelukkig spoedig zijn evenwicht terug. Miles ademde vrijer, toen de verandering van richting met succes was uitgevoerd. „De Zwerver” liet onophoudelijk zijn mist hoorn klinken, terwijl hij zich door de hoo- ge golven moeizaam een weg baande naar het open water, waar de kans op het ontmoe ten van andere schepen vrij groot was. Nadat zij ongeveer een half uur den nieu wen koers hadden gehouden, hoorden zij opeens een anderen misthoorn aan stuur boordzijde. Met een snelle, handige manoeu vre, wiet Mijers die wel vaker voor heete vuren had gestaan en niet spoedig zijn te genwoordigheid van geest verloor, uit te' wij ken en zoo een aanvaring te vermijden. Maar de opvarenden van „De Zwerver” zagen duidelijk de donkere omtrekken van een kloeke vrachtboot in den nevel langs zich heen schieten en ze voelden hun eigen vaartuigje heftig deinen in de zuiging, die het veel grootere schip veroorzaakte. Dat was op het kantje af, meneer, klaarde Mijers droogweg Dat was he4 zeker! Heb je alle lichten De publicatie van de overeenkomst valt samen met het maritieme verdrag, dat, dank zy Henderson’s bemiddeling, tot stand is gebracht tusschen Frankrijk en Italië. Het is dan ook niet onmogelyk, dat het sluiten van het Fransch-Italiaansche verdrag in-, zake het Westelijk gedeelte van de Middel- landsche zee het sluiten van het Russisch- Turksche verdrag eenigszins heeft bespoe digd. Vermoedelyk zyn de onderhandelingen dienaangaande ingeleid, toen Roesjdi bey, de Turksche minister van buitenlandsche zaken, in September van het vorige jaar een bezoek aan Moskou bracht. De beide verdragen hebben nog een an deren trek gemeen. In de Londensche vloot overeenkomst stelde Engeland het vasthou den der daarin vermelde vlootsterkten af hankelijk van de vlootsterkte van Frankrijk, dat van zyn kant zich niet wilde laten bin den, zoolong het niet met Italië tot over eenstemming was gekomen. Vrijwel dezelfde verhouding bestond er tusschen de unie van sovjetrepublieken, Turkije en Griekenland, waarbij in het mid den kan worden gelaten, welke van deze staten de rol van Engeland, Frankrijk of Italië speelt. Het is echter waarschijnlijk dat Rusland zich in de positie van Enge land bevond en van zyn kant er belang by had, dat de beide andere mogendheden het eens werden. Dit is in October van het vorige jaar ge beurd, toen Griekenland en Turkije, ter ge legenheid van een 'bezoek van minister-pre sident Venizelos en den minister van bui tenlandsche zaken Michalakopoeles aan An gora, een vriendschapsverdrag en een ac- coord over de beperking van de bewapening ter zee onderteekenden. By dit accoord diende de toenmalige sterkte der vloten als grondslag. Daar beide vloten ongeveer ge lijkwaardig konden worden geacht, werd de overeenkomst feiteltfk gesloten op de basis der pariteit. Het Grieksch-Turksche verdrag aan den eenen, het Turksch-Russische aan den an deren kant maken een einde aan den bewa- peningswedstryd in de Zwarte Zee en in het Oostelyke gedeelte van de Middelland- sche Zee. Een eigenlijke vermindering van de bewapening ter zee vloeit er echter niet uit voort. Daar zich echter alle drie staten in een zoodanigen economischen toestand bevinden, dat zy zich wel honderd keer moeten bedenken, voordat zij een nieuw schip op stapel zetten, bestaat derhalve de mogelijkheid, dat zy alle drie in den loop der jaren door veroudering en niet-vervan- ging der schepen tot een feitelyke vermin dering hunner eenheden geraken. ZWITSERLAND. De geweldige sneeuwval. Spoorwegverkeer ontwricht. De ski vervangt de fiets. 1» geheel Oost-, Noord- en Midden-Zwit- serland begint men met bezorgdheid de groote sneeuwval aan te zien. Reeds hebben de spoorwegen op vele pun ten hun stryd tegen de sneeuwmassa’s moe ten opgeven. Tal van treinen hebben onder weg moeten wachten, totdat weder een nieuw stuk baan was vrijgemaakt. Vete kwamen daardoor met een vertraging van vy'f uur of langer aan. De handhaving van den gewonen dienst is niet meer mogelyk. Volgens de berichtgever van het Hbld. is te Luzem een locomotief van den trein uit Zurich ontspoord, doordat de wissel onder den sneeuwlast niet meer werkte. Ongeluk ken zyn niet voorgevallen, doch belangrijke vertragingen waren ook daarvan het resul taat. Te Bazel begint men reeds meer en meer te vreezen, dat de geheele tramdienst in de stad zal moeten worden stopgezet. De di recte snelverbinding tusschen de beide Ba- zelsche stations is reeds tot stilstand ge bracht. Overal in de steden neemt het verkeer per ski in plaats van per fiets door de straten toe. Schoblkinderen, telegrambestellers, slagersjongens, broodbezorgers, enz. leggen hun weg per ski in plaats van per fiets af. In de stedelyke parken van Bern bedroeg de hoogte van de sneeuw gistermorgen reeds 77 c.M. Met groote bezorgdheid ziet men vooral den dag tegemoet, waarop de regen aan de sneeuw een eind zal maken. Men weet niet hoe de geweldige watermassa’s, die dan te verwachten zyn zullen kunnen verwerkt worden. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Goud* onatmkm (babooraad* tot dau buortkrin*) 1—5 regel* 1J0, elke regal maar Ui. Van buiten Gouda en dan baaorgkrlag: 1—5 regel* 1.65, elke regel moer 0H0 AdrertaaDU In bat Zaterdagnummer M büalag op den prtj*. UetdadlgbeidaadTCrtentltn da helft Ten den prfla. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN I 1—4 regel, LM, elk. regel meer ML Op de voorpagina M Sfc booger. Gewone advertentikn en ingeaonden mededeelingen btf contract tot zeer gereduceerd» prtfa Groots lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuazchenkomzt van «oliede Boelih—de laren. Advertentiebureau en onze agent» en moeten daaga vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te stfn. we moeten door dien ellendigen mist weer bij het eiland zijn teruggekomen we zitten vlak op de zandbank Mijers wist genoeg. Volle kracht achteruitcommandeerde hij door de telefoon, vlug, vlug HOOFDSTUK XV. Na de schipbreuk. Ik zal nooit vergeten, nei Lady Win- stanley, wat u gisteren allemaal hebt ge daan en evenmin dat het vreeselijke gevaar, waaraan we allemaal waren blootgesteld, het gevolg was van mijn koppigheid. Ik had beter gedaan met naar uw veratandigen raad te luisteren, meneer Austin. Ze had de oogen neergeslagen en het duur- de even eer ze vervlogde- Ala u niet zoo heldhaftig waa opgetreden en menera Harkbutt en de bemanning van het jaoht niet al hun krachten hadden in gespannen, had geen van ona het leven eraf gebracht. Lady Alice was geen vrouw die op over dreven manier uiting gaf aan haar gevoe lens en haar woorden klonken oprecht ge noeg, en toch was er iets in de klank van haar stem, dat even deed vermoeden, dat ze niet van harte kwam. Spreekt u er ferder niet over, ant woordde Austin. Achteraf weten we alle maal, hoe we de duigen hadden moeten doenDe hemel is ons genadig geweest, voegde hij eraan toe, terwijl hij naar de zee keek, die nog wel bedekt was met hooge schuimkoppen, maar toch niet meej werd opgezweept door de kracht van den storm. (Wordt vervolgd) Terwijl het jacht zoo snel mogelijk naar de kust terugstoomde stond Mijers, de kapi tein, op de kleine brug, waakzaam op alle gebeurtelijkheden voorbereid. Austin taste zijn weg naar hem, want allee wa« nu ge huld in een dichten zeedamp en het was niet mogelijk meer dan enkele meters voor- uty te kijken. De storm waarvoor rij ge vreesd hadden, wa^ eerder opgestoken dan te verwachten was geweest; de wind gierde, de boot stampte en slingerde, nu eens opge tild op de toppen der hooge golven, dan weer- neerploffend in een diepte tusschen twee rollers. De uitwerking op de opvaren den was allermieerabelst want behalve de kleine bemanning, Austin en Harkbutt was geen van de passagiers meer in staat zich te bewegen. Ze vodden rich nameloos el lendig Het gewicht van zijn verantwoordelijkheid drukte zwaar op Milee. Het was hem bang te moede, elk oogenblik konden ze in den dichten nevel vastloopen op een van de zand banken, die zich tusschën het eiland en de onregelmatige kust uitstrekten of op een van de uitstekende punten ervan en wat er dan zou gebeurenneen, daar wilde hij Wever niet aan denken! —Het ie zeker niet mogelijk om de mon ding van de Loo te vinden, wendde hij zich tot den kapitein. Ik durf het niet te probeeren. Het ge- vaar voor stranding is te groot. Hoever denk je dat we nog van de kust °P? Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 18 (Nadruk verboden.) Maar ze konden niet op den hond wach ten als hij niet mee wilde, moest hij maar op het eiland blijven, er was nog wel voor een maand eten voor hem. Toen Austin aan boord was, haalde Mijers en een matroog de loopplank in. De machine begon te draaieneen dikke pluim van zwar te rook pufte uit den kleinen schoorsteen omhoog. Thea kwam op Milee toe en legde haar hand in de zijne. Moeten we Nero heuach achterlaten vroeg ze een beetje benepen. Er rit nietfl anders op' Maar hij kan het beet tot morgen uithouden hoor Eten en drinken genoeg Een bleeke, wazige mist kwam in lange slierten opzetten. Terwijl „De Zwerver” ma- riouvreerde om zijn voorsteven in de goede richting te krijgen, zagen ze den reusaohti- gen dog overeind «taan, een sinistere ge daante in den snel-toenemende ngvel, op den hoogst» rand van de landtong en rijn aavstig, naargeestig gehuil overstemde het naar je kunt ze net zoo goed uitlaten in deze Egyptische duisternis! Ze stoomden nog een poog „full speed” verder, in de overtuiging dat ze het op®n water hielden, parallel aan de kustlijn. De kapitein had een paar maal peilingen laten doen, die bevredigend waren uitgevallen. Maar absoluut zekerheid omtrent rijn koers had hij in den mist allerminst. Plotselling scheurde een liohtetraal door den Vodhtigen nevel en verlichtte een mo ment het gezicht van den kapitein Hij knipoogde even, verblind door het felle schijnsel, toen, zich onmiddellijk herstellen de tuurde hij ingespannen in de duisternis voor hem Hij stond aan het uiterste einde van de brug, toen het achijnael zich door den mist had heengebroken en liep nu op den eigenaar van de jacht toe. Wat denkt u van dat licht, meneer? vroeg hij. En op hetzelfde oogenblik was het licht er weer. Austin die juist den anderen kant had uitgekeken, staarde in de richting waarin Mijers wees Eerst kon hij niet zien; het jacht gleed juist omlaag van een hooge golf af Maar even later werd het weer opgetild en nu zag hij ook het schijnsel als een dolk stoot de nevelg vaneen rijten. Dat moet het licht van een vuurtoren zijnriep hij. Door de maat heen, bereikte een vreemd geluid hun oorenhet duurde even voor ze het in deze omgeving konden thuisbrengen Maar toen wist Austin het; het waa het kla gelijk gehuil van een hond in doodsangst! Goede hemel, schreeuwde hij, van ont zetting struikelend over zijn woorden; we ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2 J0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geichiedt Franco per post per kwartaal* 8.16, met Zondagsblad 8 J0. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 1L GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9-^6 uur. Administratie en Redactie felef. Interc. 2745. Postrekening 48400. 0

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1