NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN «a. 17840 Donderdag 26 Maart 1631 69* Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen I FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. I GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ZEVENHUIZEN, enz. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, bodegraven, boskoop, BINNENLAND. HOOFDSTUK XXVI. Een ontmoeting in het bosch. 20 (Wordt vervolgd). HILLEGOM Al faalt de kracht, zoo is nochtans de wil te prijzen. den tuin, engd, 25 Ane- 50 Klavervier :en waaronder elies. De kapitein der civiele garde is ernstig ge wond. De strijd duurt blijkbaar nog voort. De wijk is omsingeld door een troepencordon, zoodat niemand het tooneel van den strijd kan naderen. In de andere straten in het centrum der stad zijn politiemaatregelen getroffen. De studenten, die lid zijn van de studenten federatie, besloten een staking van 24 uur af te kondigen, om te protesteeren tegen de houding der politie. De Engelsche ambassade te Parijs publi ceert een communiqué, waarin wordt mede gedeeld, dat de Engelsche en de Fransche ministers van buitenl. zaken hedenmorgen den toestand hebben besproken, ontstaan door het plan inzake een Oostenryksch- Duitsche douane-unie. Reuter verneemt uit Parijs dait Briand en Henderson tot overeenstemming zijn geko men met betrekking tot het Duitsch-Oosten- rijksch tolverdrag. Groot-Brittannië zou be sloten hebben onverwijld te handelen en de Britsche ambassadeur te Berlijn en de Brit- sche gezant te Weenen opdrachten hebben gegeven vertoogen tot de regeeringen te richten. Men meent te weten dat beide landen er van in kennis zijn gesteld dat de quaestie aan den Volkenbond zal worden voorgelegd. Het Ouitsoh-Oostenrijksch Donauvardrag. Een accoord tusschen Briand en Henderson. Frankrijk en Engeland doen stappen te Berlijn en Weenen. Henderson heeft Briand medegedeeld, dat hij de aandacht van de Duitsche en Oosten- rijksche regeering heeft gevestigd op de ongerustheid, die op vele plaatsen is ont staan omtrent de vereenigbaarheid der voor gestelde Duitsch-Oostenrijksche overeen komst met de reeds bestaande verdragen. Henderson heeft daarbij de hoop uitge sproken, dat de Duitsche en de Oostenryk- sche regeering haar onderhandelingen over het plan inzake een douane-unie niet zullen voortzetten, alvorens zij den Volkenbonds- raad onder welks auspiciën ook het ver drag van 1922 behandeld werd gelegen heid hebben gegeven zich in de Mei-verga- dering er van te vergewissen, dat de voor stellen niet in strijd zyn met de reeds door Oostenrijk aanvaarde verplichtingen. Nog wordt gemeld dat de Britsche am bassadeur te Berlijn den Rijkskanselier een bezoek heeft gebracht en hem heeft medegedeeld, dat Henderson het in het al gemeen belang wenschelijk acht, dat de aangelegenheid met het oog op het proto col van Genève van 4 Oct.1922 gemeen schappelijk wordt, besproken en dat ook Duitschland en Oostenrijk vóór de e.k. zit ting van den Volkenbondsraad geen defini tieve overeenkomsten zullen sluiten. De Rijkskanselier moet den ambassadeur in zijn antwoord er op gewezen hebben, dat de D.-O. overeenkomst zich geheel binnen het kader van het protocol van Genève houdt en dat er naar de opvatting der Rijks- regeering en der Oostenrij ksche regeering voor den Volkenbondsraad geen aanleiding bestaat zich met de aangelegenheid bezig te houdeil. U1 j Indien andere regeeringen een onderzoek der rechtsquaestie wenschen, behoeven beide regeeringen dit niet te schuwen. Een onderzoek van het verdrag door den Volkenbondsraad uit politiek oogpunt acht de Rijksregeering niet toelaatbaar, daar het verdrag een zuiver economisch karakter draagt j De Rijkskanselier verstrekte ophelderin gen omtrent het doel der D.-O. onderhande lingen, die natuurlijk voortgang moeten hebben, maar welke, zooals reeds van te voren heeft vastgestaan, met het oog op de talrijke te regelen details niet binnen twee of drie maanden kunnen afloopen. BUÏTÊNLANDSCH NIEUWS. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den besorgkring) 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 16 regels 1.55, elke regel meer 0.80 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentün de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGENt 1—4 regels 2X6, elk» nagel meer B.M. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomat van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daagt vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Zuid-Rusland een vry hoogen stap van ont wikkeling had bereikt, binnen een tiental jaren een zoodanigen omvang zou kunnen aanemen, dat Rusland geheel in eigen be hoefte zou kunnen voorzien. Over tien jaar gelooft men bij een goede uitvoering van het plan een productie van 30.000 ton te kunnen befeiken, wat voldoende is voor het binnenlandsch gebruik der sovjet-unie. De sovjet-regeering wil achttienduizend acres land voor de theecultuur beschikbaar stel len en zou met de Engelsche theeplanters in onderhandeling zijn over de voraning van een z.g.n. „gemengde" onderneming, waarin gemeenschappelijk kapitaal gestoken zou worden. Een deel der conservatieve pers, o.a. de Daily Mail, oefent scherpe critiek op de planters, die blijkbaar bereid zyn om op de Russische plannen in te gaan, aangezien zij daardoor de Britsche belangen en speciaal die van de theeplanters op Ceylon benadee- len. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 31 (Nadruk verboden.) Aangenaam met u kennis te maken, klonk het koel, maar waaraan heb ik de eer dat u mij aanspreekt, te danken? En hoe weet u wie ik ben? Uit de persoonsbeschrijving van mijn vriend. Kijkt u eene, meneer Sylvester; ik ben altijd gewoon recht op mijn doel af te gaan en het spijt mij dat ik u pijn moet doen, betreffende de zoogenaamde verdwij ning van uw zoon. Ik geef u mijn woord van eer, dat het buitengewoon zwaar valt .aan den vader van Andrew Sylvester te moe ten uiteenzetten, wat er gebeurd is. De twee mannen keken elkaar recht in ’t gezicht, D|e oude heer zog dön eerlijken, emstigen, doch medelijden den blik in de oogen van dien advocaat en sloeg de zijnen neer. Hij had altijd getracht om in zijn zoon te blijven gelooven, maar nu voelde hij bij intuïtie, dat dit geloof een onheretelbaren schok zou krijgen. Mijn bekendheid met uw zoon dateert uit den tijd van de zaak Moonson-Sylvester. Dat is al een heele oude geschiedenis, meneer Harkbutt, weerde de oude man af, Timboektoe, is, naar thans bekend wordt, aldaar des avonds niet aangekomen. Gedurende vier dagen heerschte volkomen onzekerheid over het lot van de aviatrice. Dinsdagavond is zy eindelijk hier aange komen, na een voetmarsch van meer dan 50 K.M.'te hebben afgelegd. Elly Beinhorn verklaarde, dat zij op c.a. 50 K.M. afstand van Timboektoe tengevolge van een defect aan de olieleiding gedwon gen was een poodlanding te doen. Het gelukte haar weliswaar het vliegtuig onbeschadigd aan den grond te zetten, doch zjj moest vaststellen dat het onmogelijk was van de landingsplaats af opnieuw te star ten. Zij liet haar vliegtuig en bagage achter, stak eenig proviand by zich en marcheerde naar Timboektoe. Onder groote hitte heeft zy dezen afstand van 50 K.M. in vier dagen afgelegd, gedu rende welke men geheel zonder bericht van haar bleef. De aviatrice wil trachten een startplaats te maken of het vliegtuig naar een andere plek te brengen om dan na herstel van het defect opnieuw op te stygen. Indien dit niet mogelijk mocht zyn, dan is het vliegtuig- verloren, daar transport niet mogelijk is. Op het voorbeeld van Tetzner. Twee doodvonnissen. In het Saffran-proces zyn gisteren de na volgende vonnissen geveld: Saffran is ter dood veroordeeld, alsmede tot 12 jaren tuchthuisstraf en verlies van burgerrechten, wegens valschheid in ge schrifte, vernietiging van acten, poging tot moord, moord in vereeniging gepleegd en brandstichting in vereeniging gepleegd, te zamen met verzekeringshadrog. Kippnick is wegens poging tot moord, moord in vereeniging gepleegd, brandstich ting in vereeniging gepleegd, en verzeke- ringsbedrog, ter dood veroordeeld en tot 12 jaren tuchthuisstraf, benevens verlies van burgerrechten. Ella Augustin is wegens soortgelijke fei ten tot 5 jaren tuchthuis veroordeeld en be klaagde Augustin, wegens medeplichtigheid tot drie maanden gevangenisstraf. De beklaagden Reek, Schiedlowski en Katzki zyn vrijgesproken. ENGELAND. Uitbreiding van Rusland’s theecultuur? Er wordt overleg gepleegd met Engelsche planters. Na voorbereidende besprekingen heeft thans een definitieve bijeenkomst plaats ge vonden tusschen voormalige Britsche thee planters en vertegenwoordigers van de Rus sische handelslegatie te Londen en wel spe ciaal van de Centrosoyuz, de inkooporgani satie der sovjet-unie. In genoemde oyeen- komst zetten de sovjet-vertegenwoordigers uiteen, dat by een goede financiering de theecultuur in sovjet-Rusland, die thans reeds in Georgië en in andere deelen van Wat moet ik doen? barstte de oude man uit. Hoe moet ik dat dragen? Maar ik zal in elk geval den goeden naam van uw vriend herstellen en de menschen hier vertellen, dat ik hem ten onrechte in opspraak heb gebraakt. Harkbutt legde de hand op zijn schouder. Bespaart u zich dart, pijnlijke karwei; de waarheid komt vanzelf wel aan heb licht. De mensehen, die mijn vriend kennen, ge looven toch in hem. En terwijl hij dit laatste zei, verrees voor John Ilarkbutt’s geestesoog het bekoorlijke beeld van een jonge vrouw. Zal ik weggaan of blijven... om Andrew te zien en te spreken Wat raadt u mij aan, meneer Harkbutt? Hij Ï3 mijn zoon en ik heb altijd zielsveel van hem gehouden, niettegen staande zijn ondeugden. De advocaat voelde een groot medelijden met den ouden, diepgeschokten man. Ik geloof dat u verstandiger doet met te blijven. Ik weet niet wat Sir Miles van plan is, maar ingeval ik zeg uitdrukke lijk ingeval hij uw zoon een kans geeft, is het beter, dat u dadelijk uw invloed op hem laat gelden. O, meneer Harkbutt, zou er een moge lijkheid zijn? klonk het stamelend. -- Als hij in da gevangenis zou komen, overleef ik het niet. Het zal in veel opzichten van Andrew’s eigen houding afhangen, meneer Sylvester. Spreekt u voorloopig met niemand over de zaak, blijf zooveel mogelijk in uw kamer» en houd u gereed, als de tijd gekomen is. Ik denk niet, dat u Sir Miles Callislxx wraakzuchtig zult vinden. DUITSCHLAND, Elly Beinhorn in de woestijn. Zij marcheerde na een noodlanding in vier dagen naar Timboektoe. De bekende Duitsche aviatrice Elly Bein horn, die de vorige week Donderdag te Bammako was gestart voor een vlucht naar en de uitspraak luidde ten gunste van mijn zoon. Bovendien, ik wensch geen las terpraat aan te hoeren over een overledene. Bedoelt u uw zoon? Die is niet dood, meneer Sylvester. Hij is zelfs niet ver hier vandaan. Wilt u beweren dat mijn zoon leeft en dat hij hier is... in Engeland?, vroeg de oude heer ontroerd? Daar heeft Sir Miles Oallis- ton ook al op geainspeeld, maar ik dacht, dat dat een uitvlucht was. Het spijt mij, dat ik het zeggen moet, maar het was beter, als hij hier niet was. Hij is met Sir Miles Calliston naar Zuid- Amerika gegaan met de vooropgezette be doeling om mijn vriend een testament te ontfutselen, waarin hij als erfgenaam werd aangewezen. Het oude liedje nietwaar? Harkbutt vertelde daarop, hoe de jonge Sylvester, zijn voornemen had uitgevoerd. Een paar maal wilde de oude heer hem in de rede vallen, maar Harkbutt liet hem niet aan het woord komen. Toen de advocaat zijn verhaal geëindigd had, bedekte David Sylvester het gezicht met de handen en zijn schouders schokten. Harkbutt was ten zeerste getroffen door de ontroering van den vader. Geloof mij. meneer Sylvester, zei hij xriendelijk, ik kan u niet zeggen hoe pijnlijk ik het vond u dit allemaal te moe ten Vertellen en ik zou het ook zeker niet gedaan hebben als binnen twee maal vier- en-twintig uur toch niet allee bekend. en bewezen zou zijn. U hebt mijn besten vriend groot onrecht gedaan, maar ik... en hij ook, vergeef u, omdat u te goeder trouw voor uw zoon opkwain. De afzet van Zuivelproducten. Steun gevraagd voor propaganda. Verzoek van den F. N. Z. De Algemeene Nederl. Zuivelbond (F. N. Z.) heeft zich met een adres tot den minis ter van Binnenlandsche Zaken en Landbouw gewend met het verzoek om den steun der Regeering te krijgen tot het maken van al gemeene propaganda voor het gebruik van boter, kaas en melk in binnen- en buiten land. In het schrijven wordt berekend dat de verwerking der melk tot boter en kaas in 1930 voor de boeren rond 40 millioen gul den minder heeft opgebracht dan in 1929. De afzet van zuivelproducten ondervindt, wat de export betreft, steeds grooter moei lijkheden door de handelspolitieke maatre gelen der invoerende landen en de steeds zwaarder wordende concurrentie van andere zuivelproduceerende landen, terwijl vooral in het binnenland de concurrentie wordt ondervonden van mengproducten en surro gaten. Een kerngezond middel hiertegen is een systematische en goed geleide alge meene propaganda voor het gebruik van zuivelproducten, ten einde de vraag ernaar op te wekken. Verzocht wordt, om by den minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te willen bevorderen, dat voortaan op alle huis houdscholen, kookcursussen e. d., die van regeeringswege gegeven of gesteund wor den, by het onderwijs propaganda zal wor den gemaakt voor het gebruik van meer melk, boter en kaas, welke producten, in vergelijking met andere, de beste en goed koopste voedingsmiddelen worden genoemd die er bestaan. Verder wordt de steun der regeering ge vraagd tot het stichten van een propaganda- fonds, ten bedrage Van eenige millioenen, ter bevordering van den afzet in blnnen- en buitenland, waarbij er de nadruk op ge legd wordt, dat dit geen directe steun aan de veehouders beteekent, doch een preven tief middel om te Voorkomen, dat ook het veehoudersbedrijf noodlijdend wordt. Boven dien heeft dit middel het groote voordeel, dat hiermede ook algemeene belangen ge- diend worden -en er iets mede opgebouwd wordt dat groote waarde voor de toekomst heeft. gelokt. Wat ie het verrukkelijk in ’t boach vindt u niet? John liet zijn bhik met welge vallen op de lenige meisjesgestalte rusten. En nu ik u ontmoet heb, vooral, voegde hij er veelbeteekenend aan toe en keek haar recht in het blozende gezichtje. May dorst hem niet aan te zien, ze was bang ze wist eigenlijk niet waarvoor en heel erg gelukkig Ik ben op weg naar Lady Winstanley, begon May een beetje moöiiijk, nadat er even een korte stilte was geweest. Vader moest vanmorgen plotseling op reis; er ifl een oude vriend van hem overleden en hij is executeur testamentair of zoo iets. Met de Kerstdagen is hij weg en ik vind het zoo akelig om dan alleen te blijven, vooral om dat mijn moeder ih de Kerstdagen gestor ven da. May zei het heel eenvoudig, zonder een spoor van aanstellerij, maar er was toch ven lichte trilling in haar stem. John Harkbutt werd zich bewust, hoeveel het jonge meisje, dat steeds op het gezel schap van een bejaarden vader was aange wezen, miste en hoe hevig hij ernaar ver langde om haar troostend in zijn armen te nemen en haar in haar verder leven alle toewijding en liefde te geven, die ón zijn groot, nobel hart voor haar bewaard lag. Ik begrijp het, zei hij zacht. Als vader weg is, logeer ik wel eena bij kennissen en ik ga Lady Winstanley vragen of ik bij haar de Kerstdagen mag doorbren gen. BELG1E. Vlaanderen wenscht zelfstandigheid. De Vlaamsch-Nationalisten dienen een voorstel tot Grondwetsherziening in. Federatieve Bondsstaat voorgesteld. Door de Vlaamsch-nationale Kamerleden is gisterenmiddag by het bureau van de Kamer een voorstel ingediend tot herziening van de Belgische grondwet. De Vlaamsch-nationalisten stellen voor een federatieven bondsstaat te stichten, be staande uit een zelfstandig Wallonië en een zelfstandig Vlaanderen, met voor eiken staat een eigen parlement. Als hoofdli chaam zou daarbij dan nog een bondsver gadering gesticht worden, bestaande uit 21 Vlamingen en evenveel Waalsche leden. De voorstellers wenschen verder het konings schap ongewijzigd te handhaven. Als hoofd stad van Vlaanderen wordt Brussel aange duid, terwijl de Waalsche hoofdstad nog nader te bepalen zou zijn. Tegenover het buitenland zal de bond als een geheel op treden, terwyl handel en verkeer tusschen de beide staten vry zullen zijn. De Nationale Bank zal in haar huidigen vorm blijven bestaan, met dien verstande, dat de gouverneur om de beurt een Waal en een Vlariiing zal moeten zijn. Verder zal een gezamenlijke weermacht worden ge vormd. Ten slotte behelst het voorstel de splitsing van de Congo in een Vlaamsch en Waalsch administratief gedeelte. SPANJE. Dooden en gewonden. Studentenrelletjes in heel Madrid. De gevechten in de medische faculteit te Madrid hebben een tragisch verloop gehad. Er had een hevige schietpartij plaats -tus- schen de politie-agenten op straat en de studenten, die zich in de faculteit en op de daken van hèt gebouw verschanst hadden. Men telt reeds drie dooden onder de stu denten, één onder de leden der civiele garde. Harkbutt stèeg te paard en toen hij later omkeek, zag hij de gebogen gestalte van. den ouden grijzen man op den brug staan. Er was iets oniriteprekelijk-zieligs in die ma gere figuur1 ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal, ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2X0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8X0. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Rijkskanselier dr. Brüning heeft op de vergadering van den Duitsche industrie- en handelsdag een rede gehouden over de po litieke vraagstukken van den dag. Hy sprak de hoop uit, dat, nu de gevaarlijke winter- I maanden achter den rug zyn, het zal geluk ken de werkloosheid te doen verminderen. Wat de financieele politiek der regeering betreft, verklaarde hy, dat onder geen om standigheden nieuwe belastingen zullen worden ingevoerd, zoodat de regeering ook tegen iedere verhooging van de inkomsten belasting is. Vervolgens besprak hy de hulpactie der regeering voor het Oosten en wees er op, dat de eerstvolgende jaren 1 milliard ter beschikking zal worden gesteld voor den wederopbouw van het economische leven in het Oostep, dat een kritiek gevaar voor het bestaan van den staat was gewor den. Vervolgens besprak de rijkskanselier de Duiitsch-Oostenryksche overeenkomst. Beide regeeringen hebben er onder de tegenwoor dige moeilijke economische toestanden, naar gestreefd het initiatief te nemen om hierin verbetering te brengen. Op den voorgrond van alle vraagstukken in Europa staat de vraag, op welke wijze de verminkte econo mische gebieden weder vergroot kunnen worden. Waar de mogelijkheid daartoe be staat, moeten Duitschland en Oostenrijk daarvan gebruik maken, zoowel in het be lang van Europa als in hun eigen belang. De inhoud en het doel van de overeenkomst is eenvoudig en duidelijk. De overeenkomst heeft geen politieleen achtergrond. Zij is ook niet in strijd met de verdragen, welke met andere landen zijn gesloten. Duitschland en Oostenrijk zijn besloten ondanks de nog op duikende moeilijkheden vastberaden den weg te gaan, dien zy zoowel in het belang van Europa als in hun eigen belang als juist beschouwen. Den volgenden morgen na het ontbijt zette Sir Miles zich aan zijn schrijftafel om zijn Keretcorrespondëntie af te doen en John Harkbutt trok zijn winterjas aan, nam een stevigen wandelstok en ging uit om een flin ke wandeling te gaan maken. Het was, alsof hij helderder kon denken, als hij in d» heer lijke, vrije natuur liep en in zijn overpein zingen door niemand gestoord werd. Een vroolijk deuntje fluitend liep hij de oprij laan af en met volle teugen ademde hij de zuivere boschlucht in. Hij vond het een ge not om buiten te zijn, grappige eekhoorns wipten van tak tof tak en nu èn dan schoot een schichtige haas over het smalle bosch- padeen enkele maal kraakte een doode tak. Opeens hoorde hij een fietsbel en even daar na kwam een jong melisje in een gracieus, groen wt'nterpakje om de bocht te voor schijn. Toen ze den eenzamen wandelaar zag, lichtte er een blijde glans in haaroogen en de blos op haar frissche wangen werd dieper. Ze Sprong van haar fiets en stak Harkbutt hartelijk de hand toe. Wat bent u vroeg aan de wandel! riep ze opgewekt. Goeden morgen, juffrouw Dalston. Het heerlijke, pittige weer heeft mij naar buiten (iOUISCHE COURANT. 4%. 365

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1