i i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Ra. 17641 68* Jaargang Vrijdag 27 Maart 1631 BOSKOOP, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen I' i FEUILLETON. Een ongeluk in de Andes. iouda II ER 100 De dag van Versailles de moeüykste van zjjn leven. en t EERSTE KAMER. De invitatie. 20 HILLEGOM moede, Wéér een anonyme brief. Haag. De Uitvaart van Mttller. Leider van het heirleger van den arbeid. relde kuur n versterkt heid. Hon- uitgebracht ïn gehoore geweest, toen hij dat briefje hier zag lig gen. Jammer, dat hij en Si ten, wat ik weet' We inoete een extra glas port van löSd heid drinken echt? Hebt het hoofd, serie met NELSON che Revue in bluf en jolijkheid. iche vader nd breekt ikenleven ^stalling, ui iictrap- <M cjjfere schippeiuküi- nderwijsfonds BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. De nasleep van het Oustric-prbces. De voormalige minister van financiën Raoul Péret en René Besnard, voormalig ambassadeur van Frankryk te Rome, zullen vervolgd worden in verband met tegen hen geuite beschuldigingen, wat de affaire- Oustric betreft D UIT SCH LAND, Het Duitsch-Oostenrjjksche tolverbond. Uit Parijs wordt gemeld dat Briand en Henderson gisteren van gedachten hebben gewisseld over de diplomatieken stand van zaken in verband met het ontwerp tolver bond tusschen Duitschland en Oostenrijk. Het overleg tusschen de belanghebbende HOOFDSTUK XXVII. DORRIS, kheid en s en een BINNENLAND. Oud-Minister Aalberse 60 jaar. De oud-minieter van Arbeid, Handel en Nijverheid, prof. mr. P. J, M. Aalberee, her denkt heden zijn zestigsten verjaardag. Dr. F. H. Renkeraa. Benoemd tot inspecteur gymnasiaal onderwijs. Bij Kon. besluit ie met ingang van 1 Sep tember 1931 benoemd tut inspecteur van het gymnasiaal onderwijs dr. F. H. Renkema, thans rector van het Christelijk Gymnasium in den Haag Regeeringscommissaris aardappelmeelindustrie. By beschikking van den minister van bin- nentandsche zaken en landbouw van 24 Maart, is met ingang van dien datum, de heer J. W. J. baron de Vos van Steenwyk, te Diepenheim, benoemd tot regeerings- commissaris voor de credietverieemng ten behoeve van de aardappelmeelindustrie in de veenkoloniën. Het onderwijs aan schipperskinderen. Duizenden kinderen van den leer plichtigen leeftijd, die nooit of na genoeg nooit onderwijs ontvangen. Een officieel iapport over den toe stand. flenige jaren geileden aldus moldt het Persbureau Vaz Diae is het Onderwijs fonds voor de Bmnenvaart te Amsterdam- aangevangen met het samenstellen van een register van schipperskinderen van deu leer plichtigen leeftijd. Reeds na de eerste telling gedurende edn jaar bleek, dat er meer dan tienduizend schipperskinderen in ons land waren, die, wanneer zij aan den wal zouden wonen, verpliolut zouden zijn de lagere school te bezoeken. In hiet tweede jaar van liet ou' derzoek, dat geleid wend door den heer 8. J. van Efferen, oud-lioofd van een Schippers school te Rotterdam, kwam vast te staan hoeveel eolripperskinderen op scholen waren ingesclueven, doch tegelijkertijd werd vaet- gesteld, dat alle ingeschreven schipperskin deren lang niet allemaal de scholen bezoch ten. Er bleek een groot aantal schipperskin deren op scholen te zijn ingeschreven en dus volgens de L. O.-wet te worden medegeteld voor de beschikbaarstelling van onderwijs krachten door het Rijk, die geen onderwijs kregen. In verband hiermede besloot het Onder wijsfonds voor de Binnenvaart te trachten officieel te doen vaststellen hoeveel schip perskinderen werkelijk onderwijs ontvangen. Voor dit doel weid met medewerking van aHe gemeentebesturen en schoolbesturen in oiig land gedurende het geheele jaar 1930 op alle scholen,, waar schipperskinderen zijn ingeschreven, een presentielijst bijgehouden, waarop de werkelijk door deze kinderen ge maakte schooltijden werden aangeteekend. Thans is dit eerste officieele rapport om trent het onderwijs aiui schipperskinderen gereed gekomen en deze week is het bij den ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2^5, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2746. Postrekening 48400. de deur achter zich geelo- advocaat den brief op. den tuin, ngd, 25 Ane- 0 Klavervier sn waaronder lies. Er is geen betere beproeving voor des menschen karakter dan macht, daar deze iederen hartstocht prikkelt en iedere ver borgen ondeugd aan het licht brengt. Toen John Harkbutt op de Grange terug kwam, moest hij zich geweld doen om zijn geest weer bij de nuchtere werkelijkheid te bepalen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoo rende tot den bezorgkring) 1—6 regels 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorgkring; 1—6 regels 1.55, elke regel meer f 0.80 Advertentdën in het Zaterdagnummer 20 CA bjjslag op den prjjs. Liefdadigheids-advertcntiën de helft van den prjjs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.ML Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduc eerden prijs. Groots letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boelthanue- laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Toen Sir Miles uit de kerk thuis kwam, was zijn eerste werk de poet door te kijken. Op een gegeven oogen blik barstte hij in een schaterend lachen uit. John, die ook met zijn correspondentie bezig was. keerde zich Harkbutt had dien middag een Sniïerhoud met Hawkins, die hem via Abbot en .Gustave een boodschap had gestuurd om in het boo tenhuis aan de Lee te korhen. De detective overhandigde hem een pakket; zijn collega uit Valparaiso was aangekomen met het be wijs materiaal. Het pakje bevatte het poeder, dat door de monniken op den vloer van de hut was bijeengevoegd, met hun verklarin gen, voorts die verklaring van den apotheker en een hoeveelheid poeder, dat in Sylves ter’s koffer was achtergebleven Ze spraken af. dat de detective en Abbot dien avond om tien uut op de Grange zouden komen om dientijd wa^ Sylvester altijd in de gëhei- nne kamer. Sir Miles bevond zich dan rroed en wel op de Manor - het was beter dat hij. zwak als hij nog was, geen getuige zou zijn van de schokkende tooneelen, die zich waar schijnlijk zouden stapelen. (Wordt vervolgd.) Minister van Onderwijs. Kunsten en Weten schappen ingediend. In totaal werden voor dit rapport ontvan gen 12.959 gegevens van de scholen en 1753 van de schoolfondsen. Na schifting tin ver band met den leeftijd der leerlingen, verge lijking van het materiaal, door de secreta rieën verstrekt, en controleering van Iwt schoolbezoek der schipperskinderen in den leerplichtigen leeftijd gedurende het jaar 1930. Aan dit overzicht ontleeuen wij, dal er in ons land in 1930 waren in totaal 11.557 schip perskinderen van den leerplichtigen leeftijd. Hiervan waren 4277 kinderen (37 pet.) niet op een gchool ingeschreven. Verder werd door de overige kinderen aan het onderwijs deelgenomen; 1 tot 10 school tijden 372 kinderen (3,2 pet.). 11 tot 25 schooltijden 512 (4,4 pot.)26 tot 50 school tijden 661 (5,7 pet.), 51 tot 100 schooltijden 1031 (.9 pet 101 tot 200 schooltijden 1464 (12,7 pet.); 201 tot 300 schooltijden 826 (7,1 pet.) 301 tot 400 schooltijden 366 (3,2 pet.), 401 tot 5Oo schooltijden 84 (0,7 pot.), terwijl 1964 of 17 P«t. van de kinderen het geheele jaar naar school ging. Verder blijkt uit het rapport, dat 4421 kinderen 1 school bezochten, 1473 kindereW twee scholen, 782 kinderen drie scholen, 3*14 kinderen vier scholen, 155 kinderen 5 scho- ien, 49 kinderen zes scholen, 28 kinderen zeven scholen, 8 kinderen acht scholen, 4 kinderen negen scholen en 3 kinderen tien scholen. Tenslotte kan naar aanleiding van port opgemerkt worden, dat uitj“ blijkt, dat nagenoeg alleen de s deren, die nnat steun van het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart of een ander «chool- foftde voer het ontvangen van lager onder wijs aan den wal zijn geplaatst gedurende hej geheele jaar de school hebben bezocht. Naar het Engelsch van MORICE GERARD. 32 (Nadruk verboden.) Juffrouw Dalston... May... zei John plotseling. Hij nam haar hand en keek haar diep in de oogen. Ala je vader terug is mag ck hem dan iets komen vragen? Ik weet het niet, klonk het verlegen. Ik weet niet, wat ik zeggen moet, vraag het mij niet. Als hij ja zegt ze keek verward, maar toch met een verstolen glimlach in de oogen, naar hem op wat moet ik dan doen. Dat kan ik je niet VertellenHij sloeg zijn armen om haar heen, trok haar naar zich toe en fluisterde haar iete in *f oor. Ze lachte en werd vuurrood. Toen kon John de verlending niet langer weerstaan om dat mooie blozende gezichtje te kussen. Hij deed het en het meisje ver zette zich niet. De verbinding Amsterdam-Bovenrijn. Het Suikerwetje aangenomen. De radiopolitiek. De nieuwe i|bcheepvaartverbinding van Amsterdam met den Bovenrijn zal dan ein delijk tot stand komen: het wetsontwerp tot aanleg daarvan en tot verbetering van den vaarweg naar Vreeswijk ten behoeve van de binnenscheepvaart, is in de Eerste Kamer zonder stemming aangenomen. Niet alle leden waren even enthousiast over de ten slotte gekozen oplossing. Een der sprekers, de heer van der Lande (r.k.) betwijfelde zelfs of dit kanaal voldoende economische beteekeiüs zou hebben, aangezien men z.i. had kunnen volstaan met een kanaal be vaarbaar voor schepfen van 1000 ton en een kanaal voor schepen van 3000 ton, gelijk hier is ontworpen, dus veel te groot- scheepsch was. Intusschen verklaarde hij geen stemming te zullen vragen. De heer Smeenge (lib.) was evenmin in <lé wolken; zJ. zou het kanaal door de Geldersche val- Hm, zei hij. Dug je moet de schrif telijke verzekering geven, dat de som van 2G.000 pond in bankbiljetten zal worden uit betaald op een plaats, die nog nader aange- wez^j wordt en dat er Keen navraag zal worden gedaan of een onderzoek ingesteld naar den persoon, aan wien het pakket zal worden overhandigd. En daarmee zullen ze uedere aanklacht tegen jou laten vallen. Heel aardig, heel nienschlievend! Montgomery, aiias Merrifield zal wiel niet verbaasd zijn ^ieri^iet we- ond- Gistermiddag heeft in Berlijn onder euor me belangstelling van de zijde van de so- ciaal-democratische partij, Rijks- en Prui sische autoriteiten, Rijkshanier Zwart-Rood- Goud en vele partygenooten uit binnen- en buitenland de uitvaart plaats gehad van het stoffelijk overschot van den oud-rijkskan- selier Herman Müller. In het „Vorwarts”-gebouw aan de Linden- strasse, welke door Schupo te voet en te paard was afgeaet, had des middags te vier uur een rouwplechtigheid plaats. De zaal was met zwarte doeken, lauwer- en serus- boomen en guirlandes getooid. Op het po dium rustte de kist met het stoffelijk over schot van Herman Muller, omgeven door leden van den Ryksbanier. Voor de kist namen de bestuurderen van de Duitsche sociaal-dem. party en die uit het buiten land plaats. Onder hen bevonden zich Van- dervelde (België), minister-president Stau- ning (Denemarken), Adler (Zürich), Karl Renner en burgemeester Seitz uit Weenen en Leon Blum (Frankryk). Muziek en zang verleenden aan deze sa menkomst een bijzondere wijding. De partyvoorzitter Wels nam het woord en huldigde Muller als den leider van het heirleger van den arbeid, het kantoorperso neel, de vrije vakbonden, de arbeidersjeugd en de arbeiderssport, alsmede van de in het Centraal Verbond der Verbruikersvereeni- gingen vereenigde consumenten. Spr. herinnerde aan de taak, die Muller in Juli 1914 voor het partybestuur te ver vullen kreeg en die hem op den Isten Aug., vlak voor het uitbreken van den wereldoor log, naar Parijs voerde. Tevens bracht spr. in herinnering, dat door de Belgische so cialisten het leugenweefsel vernietigd is, dat door de nationalisten om deze reis heen- geweven is. Na de wereldoorlog heeft Mül ler te Bern de verbroken banden met de socialisten der andere landen weer aange knoopt. De dag van Versailles is voor hem de moeiiykste van zyn geheele leven ge weest. Dat echter Muller het verdrag heeft onderteekend, is een daad, die reeds thans door de geschiedenis is gerechtvaardigd. Deze daad toch, beteekende het begin van de bevryding op een weg, waarop vele an dere mannen van beteekenis hem gevolgd zyn. Uit naam van de buitenlandsche verte genwoordigers werd daarop nog het woord gevoerd door Vandervelde uit Brussel, die aan den heldentijd der socialistische bewe gingen herinnerde, Herman Muller huldigde als den medestrijder van Bëbel, Jaurès en als een wegwyzer voor de toekomst. In de Lindenstrasse werd de rouwstoet geformeerd. De lykwagen werd geflankeerd door leden van de Ryksbanier en de so cialistische jeugd. Er was een schat van om. Waarom heb jij zoo’n 8chik. Ik ontvang hier bericht, dat ik mijn arrestatie kan voorkomen, door de kleinig heid van 20.000 pond te betalen Niet on aardig, hè? Goedkoope vrijheid, vind je ook met? En Sir Miles lachte weer, terwijl hij zijn vriend het anonyme epistel toeschoof. Juist werd er geklopt en Merrifield kwam de bibliotheek binnen. Hij keek uitermate verbaasd, toen hij de ongewone vroolijkheid van zijn meester opmerkte en vergat haast welke boodschap hij verzonnen had om een aanleiding te hebben binnen te gaan, terwijl Sir Miles zijn post las. Neemt u mij niet kwalijk meneer. Ik moet toch in den kelder zijn en wilde u vra gen, of ik voor vanavond soms iets extra moet uitzetten Ja, Merrifield, voor on8 een paar fles- schep port van 1884 en voor de bedienden kamer zooveel port met het zwarte» etiket als jullie lusten. - Uitefekend, meneer, zei Merrifield op zijn geworte kruiperig-onderdanige manier. Al zou zijn lieVen ervan hebben afgehangen, dan had hij nog zijn oogen niet van den brief af kunnen houden, die tusa?hen Sir Miks en zijn vriend lag. Was die de oor. zaak van dte uitbundige opgewektheid van zijn meester? Harkbutt hield Merrifield goed in ’t oog: hij constateerde met genoegen, dat de ano nyme schriftuur den man zooveel belang scheen in te boezemën. Toen de butler ten had. nam de Miles die de inzinking die het bezoek van Dr. Sylvester hem bezorgd had spoediger te boven was dan Dr. Morrison had durven hopen, en Harkbutt waren de eerste Kerst dag naar de kerk geweest an het was beiden opgevalïfen dat mevrouw Winton, het opper hoofd der kwaadspreeksters in Overlee bij het uitgaan heel koel en uit de hoogte had gegroet; gevolg van de mejdedeelingen van den ouden heer Sylv'esterMaar dit feit had des te minder indruk op hem gemaakt, om dat Lady Winstanley hem niet alleen aller hartelijkst en met stralende oogen een pret tige Kerstmis had gewenscht, maar hem en zijn logé had geïnviteerd om dien middag op de Manor te komen dineeren. Sir Miles had de uitnoodigpng gretig aan genomen hij zou den heel en middag gaan rusten, om dien avond frisch en monter te zijn, maar Harkbutt had het voorbehoud gemaakt, dat hij zich misschien zou moeten verontschuldigen, omdat er kans was, dat hij dringende zaken had te doen. „De mis- dadigerswereld heeft zelfs geen respect voor dien heiligen Kerstdag”, voegde hij er lachend bij. De invitatie van Lady Winstanley was een resultaat van langdurige overpeinzin- gen. De praatjes over Sir Miles waren na tuurlijk ook haar ter oore gekomen en het eerste oogenblik was haar oude twijfel weer bovengekomen. Was hij een bedrieger?* Was zijn nobel, weemoedig gezicht het masker van een misdadigermatuur? Maar toch had 60UD8CHE (01 HV\T. regeeringen zal langs den gewonen diplo matieken weg worden gevoerd. Men denkt dat Duitschland en Oostenryk het Verbond, dat zy in beginsel hebben aan gegaan, niet in werking zullen stellen voor de a.s. zitting van den Volkenbondsraad, waar het vraagstuk stellig aan de orde zal komen, omdat het voorstel van één mogend heid voldoende is om het op de agenda te plaatsen. Nog meldt men dat da groep der r^publi- keinsche unie in den Senaat Millerand- Poincaré) zich met hef tusschen Duitsch land en Oostenryk ontworpen tolverbond hebben bezig gehouden en de volgende mo tie aangenomen: „De groep is eenparig van oordeel dat indien de mogendheden een zoo kl&arblyke- lyke inbreuk op de verdragen door de vin gers mochten zien, zulk? ernstige gevolgen voor den Europeeschen vrede zou hebben. De groep verwacht dat de regeering daar tegen een vastberaden houding zal aanne men en keurt haar bemoeiingen om dit ge vaar te verhoeden goed.” KNGKLAND. De houding van de Engelsche liberalen. De beslissing weer uitgesteld. In de byeenkomst van de liberalen is gis teren geen beslissing genomen over een e.v. samengaan van de liberale party met de regeeringsparty. De liberale parlementaire party aal nu volgende Week een beslissing moeten nemen over het vraagstuk van den steun aan de regeering. Woensdag zal waarschijniyk een conser vatieve motie van afkeuring van het beleid van de regeering woixtan ingediend en na een rede van MacDoiurirzal dan de liberale party hebben te beslissen, welke houding zy zal aannemen by de stemming, die aan het eind van den avond plaats heeft. MacDonald heeft reeds laten weten, dat de regeering, indien zy by deze stemming verslagen wordt, waarschynlyk zal aftreden of algemeene verkiezingen zal uitschryven. VER. STATEN. Nieuw hemellichaam ontdekt. Het Harvard-Observatorium te Cambrid ge in den staat Massachusets deelde mede, een nieuw hemellichaam te hebben ontdekt in den vorm van een eigenaardige asteroide van het type van Eros, welke asteroide zich snel in de richting van de aarde beweegt. Uitwyzing van honderdduizend zeelieden uit de V. S.? De Amerikaansche minister van arbeid heeft de noodige stappen gedaan om de on geveer honderdduizend zeelieden van vreem de nationaliteit, die in Amerikaansche ha vens hun schepen hebben verlaten en in de Vereenigde Staten arbeid gezocht en ge vonden hebben, uit te wyzen. Volgens een beslissing van het opperste gerechtshof zou een dergelyke maatregel niet in stryd zyn met de wettelyke bepa lingen. zh Sir Miles ineens weer voor zich gezien, zooals hij die lange uren onbeweeglijk ge knield had gelegen voor Thea’s bed en door zijn geduld en zijn heldhaftig zelfbedwang het leven van het kind gered. Ze herdacht hoe hij in die donkere dagen wa« geweest: hulpvaardig, rustig, een onwrikbare rots in een zee van gevaar en angst, een volmaakt onzelfzuchtig man. En haar twijfel versmolt als sneeuw voor de zon en een vreemde om mekeer had in haar ziel plaats. NaaTmaite dö achterdochtige, op laster be luste dorpsgemeente zich tegen hem keerde, groeide haar behoefte om hem te verdedi gen. om zich aan zijn zijde te stellen, als een trouwe kameraad. Ze dacht aan zijn bleek, Verniaigerd gezicht met de diepliggen de oogen, zijn ziekte moest hem wel vree- telijk hebben aangepakt: de ziekte die een gevolg was geweest van het offer, dat hij voor haar kind, voor Zichzelf had gebracht. En met een schok was zij zich bewust ge worden van het geheim van haar hart... Ze hield van Miles Calliston, jubelde het in haar, hield van hem. zooals zij nooit tevo ren, behalve dan van Thlea, van iemand ge houden had, een nieuw gevoel van ongeken de rijkdom en milde vrede was in haar leven gekomen. HOOFDSTUK XXVITT. bloemstukken en kransen, waaronder ook van den president der republiek, de Ryks- en Pruisische regeering en den republikein- sdhen landbond. Terwyl de muziek de Treurmarsch van Chopin speelde, zette de stoet zich in beweging. In de Wilhelm- strasse woei van alle officieele gebouwen de vlag halfstok. Voor de rjjkskanselary hadden zich de leden der regeering, het corps diplomatique en tal van andere auto riteiten opgesteld. Rykskanselier Brüning legde een krans op de lykkist, met de woor den: ,Jn naam der Ryksregeering leg ik deze krans op de baar van Herman Muller, op de plaats, waar hy tot heft van Ryk en volk onbaatzuchtig en trouw gearbeid heeft. Deze laatste gro^t geldt een man, wiens verscheiden ons Volk diep en smartelyk heeft getroffen elv*wiens herinnering het vol dankbaarheid in eere zal houden.” Toen de lykwagen het presidentieel pa leis passeerde, stond de president der repu bliek Von Hindenburg geheel alleen op het bordes, om den doode de laatste eer te be wijzen. Op de groote stoep van het Ryksdagge- bouw, waar eveneens de vlag halfstok woei, sprak de president Loebe gevoelvolle woor den ter huldiging van de nagedachtenis van Herman Muller en hechtte eveneens een krans aan de kist. De stoet zette vervolgens den tocht naar het crematorium voort. Van het Ryksdag- gebouw af volgden alle ryksministers den droeven stoet. De aankomst bij het crema torium had eerst tegen acht uur plaats. In de Gerichtstrasse hadden vele ledeft van den Ryksbanier met fakkels zich opgesteld. Terwyl de Ryksbanierkapel treurmuziek ten gehooren bracht, werd de kist in de hall ge- bracht en met kransen bedekt opgebaard. De Ryksdagafgevaardigde Breitscheid sprak een rede uit, waarin hy den dooden vriend én leider namens de fractie een laat- sten groet bracht.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1