>en 'M NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 17648 Dinsdag 7 «pril 1831 70*Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, Dit bfrd verschijnt dagelijks behalve op Zorgen Feestdagen pen FEUILLETON. IJ ijgbaar uda I I* BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. TWEE OP ’N EILAND BINNENLAND. >AM sen 3 Poon 2573 AK bij 32 bak llijke prijzen (Werdt vervel fd). WEG 8 ON 2876. doel 17 cent, met Zondagsblad rging per looper geschiedt. leven zyn gekomen, terwijl ook het aantal gewonden groot moet zyn. De bewoners van de dorpen, die in de buurt van den vulkaan zijn gelegen, namen, door een paniek aan gegrepen, de vlucht. Nadere bijzonderheden omtrent den om vang van de ramp ontbrteken nog, daar de verbindingen onderbroken zijn. wist dat Maar' al vechtian 32 ffl” GBAAR. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per i per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8 JR Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. een heel juist en BOIME (lil KAM. JAPAN. De vulkaan Koeohie richt onheil san. Er vallen verscheidene dooden te betreuren. Volgens een bericht uit Tokio is de vul kaan Koeohierabe in het Zuiden van Japan Donderdagavond onverwacht gaan werken. Er had een hevige uitbarsting plaats. Vol gens nog niet nader bevestigde berichten moeten talrijke personen daarbij om het het jaar des ondenscheids, -zooal dat niet van de rede of het verstand was. Na den eersten roes van blijdschap begonnen beiden in te zien, hoe gewichtig hun vereeniging was, niet alleen voor henzelf, maar zelfs voor de heele wereld. Ale ze een oogenblik tot bezinning kwamen, beseften ze dat, hun huwelijk de merkwaardigste gebeurtenis was in de heele geschiedenis van de huizen Ver- n«n en Ridgeway. Nooit van te voren was er een Vernon met Ridgeway getrouvtd,. of omgekeerd. Daarom zou de heele wereld op zdo’n verbintenis haar onverdeelde aan dacht vestigen. Dit is overigens de meening, die alle geengageerden over het huwelijk hebblen. Het had zes weken geduurd eer Grace Vemon den heer Ridgeway had kunnen overtuigen van de. noodzakelijkheid van een officieele-plechtigheid in de kerk, hoewel zij zelf dat moest zij toegeven het liever op eenvoudiger manier had gewild, namelijk zóó, dat de plechtigheid door den predikant geleid werd in tegenwoordigheid van twee getuigen en een ring Doch de wereld ver langde het nu eenmaal. De heer Ridgeway waarschuwde haar, dat hij de vuurproef niet zou kunnen doorstaan en dat zij voor het altaar reeds weduwe zou worden. Er is geen andere weg, Hugh, zuchtte Grace eindelijk, tenzij we de hoop op geven om ooit te gaan trouwen. En dat zou mijn hart breken, lei. ze met haar liefsten glimlach. Dit aou den heerlijketen tijd van mijn levten zijn als die ellendige verlovingspartij en die twee maanden vagevuur van nu tot den trouwdag er maar niet waren, en dan ZWEDEN. Een zeldzame operatie. Door een Zweedsch chirurg. Een hoogst zeldzame operatie is dezer da gen door een jongen chirurg, dr. Ernst Ber- genfeldt te Stockholm, verricht. Twee school jongens van 15 jaar hodden in een gang van de school voor den grap geduelleerd, doch daarbij van scherpe messen' gebruik gemaakt en door een ongelukkig toeval was een <ter knapen in de borst getroffen, zoodat het mes tot de hartkamer was doorgedron gen. De gewonde werd in stervenden toe stand naar het* hospitaal gebracht, waar men zijn toestand als hopeloos beschouwde. De jonge chirurg wilde nog een laatste po ging doen om het leven te redden en ging daarom terstond tot de operatie over, waar bij hij twee ribben verwijderde en de hart wonde toenaaide. Hij slaagde er in de opera tie te volbrengen voordat de jongen' dood gebloed was24 uur lang zweefde de patiënt in doodsgevaar, doch thans bevindt hij zich op weg naar beterschap. Slechts zeer enkele soortgelijke operaties zijn bekend. Enkele jaren geleden heeft ook de Zweedsche chi- lurg Einar Key een dergelijke operatie ver richt bij een patiënt, dae door een schot uit een flobertgeweer in het hart was getroffen. ITALIë. Het vliegongeluk van Maddalena. Het lijk van Cecconi gevonden. Heft lijk van den vliegenier Cecconi, die tegelijk met Maddalena «n Damonte om het leven is gekomen, is op twee rny’l afstand van de kust gevonden. Het Paaschcongres van de S. D. A. P. Actie tegen den linkervleugel. Optreden der oppositie onvereenigbaar geacht met het lidmaatschap. Geen mobilisatie zonder goedkeuring door de Kamer. Zaterdag, Zondag en Maandag heeft de sociaal-democratische arbeiderspartij te Arnhem haar Paaschcongres gehouden. De Zaterdag ging heen met de openings rede van den voorzitter, den heer Jan Oude- geest en een uitvoerige bespreking van h'et optreden van den linkervleugel in de partij. Het partijbestuur had een resolutie inge diend, waarin „het optreden van den linker vleugel in strijd met de resolutie van Nij megen 1929 werd genoemd”. Bjj eventueele nieuwe overtredingen „moét het Partijbe stuur onmiddellijk de maatregelen nemen, in het belang van de eenheid en de strijd kracht11 der p'artij noodig”. De resolutie werd na lange besprekingen aangenomen met 888 tegen 493 stemmen en 204 stemmen blanco. Het beleid van de party-instanties. Zondagmorgen begon het congres weer dm tien uur en hadden de besprekingen plaats op het beleid van de party-instanties. Hjerby werd o.a. van verschillende zijden critiek uitgeoefend op de kronieken van Henri Polak in Jiet Volk”. Namens den Bond van Sociaal-Democra- tiséhe Vrouwenclubs sprak mevrouw Wibaut afkeuring uit over de wijze, waarop de heer Henri Polak over het vraagstuk van den vrouwenarbeid geschreven had. Zy betreur de het, dat de voorlichting over dit vraag-., stuk zoo onvoldoende was. Het optreden van den heer Henri Polak in de Eerste Kamer, toen hy sprak voor stopzetting van de Zuiderzeewerken, vond afkeuring by den heer Albarda en de Ka merfractie. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den beaorgkring): 1—5 regels 14», elke regel meer 0.24. Van bulten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1A5, elke regel meer ƒ040 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjalag op den prijs. Uefdadigbeids-advertentUn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 1—4 regels 244, elke mgol meer M. Op de voorpagine 50 booger. Gewone advertentiën en ingezonden medodeelingen bjj contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Het huwelijk van defi Graaf de Paris. Naar hlatt Spaansche tlad *E1 Mati” meldt zullen bij het aanetaanjfe huwelijk van den graaf de Paris mat deitorinses van Orleans Braganza, de volgende ^vorstelijke personen als getuigen optreden: yoor den bruidegom: prins Charles van Bourbon als vertegen woordiger van den koning van Spanje, en de hertog van Puglia, voor de bruid: de hertog van Orleans Braganz en prina Adam Czartorteki. 335 leden van den Franschen adel zullen met een speoialen stoomboot van Marseille naar Palermo en Sicilië reizen, om a.s. Woensdag aanwezig te kunnen zijn bij het huwelijk van den Comte do Paris, den eeni- gen zoon van den hertog de Guise en uen pretendent naar den Franschen troon met Prinses Isabella van Orleans-Braganza. Gedurende hun verblijf te Palerma zullen de gasten aan boord van hun sahip leven, dat geheel als een modem hotel is ingericht. Onder de bruiloftsgasten bevinden zich ook leden van koninklijken bloede, o.m. prinsen van Griekenland, Denemarken, Roe menië en Portugal. Het militaire vraagstuk. Zondagmiddag om 4 uur kwam het be langrijkste agendapunt, de militaire kwes tie, aan de orde. Ir. Albarda lichtte het standpunt van het partijbestuur toe. In zyn uitvoerige rede zeide hy o.a.: jDe nationale ontwapening verzekert den vrede niet, maar draagt tot de algemeene ontwapening by, ook al door het,geven van het voorbeeld. Het is niet waar wat beweerd wordt, dat Nederland hierbij alleen staat. Hopelyk geeft Denemarken binnenkort het goede voorbeeld. En ook de socialisten in Zwitserland, Zweden en Noorwegen deelen nog de groote ramp: de trouwplechtigheid. Ik voel dat diet een ramp wordt. Ik kom er niet levend af. Arme jongen, konden we maar een stille kleine bruiloft hebben. Wat zou dat lief zijn, hè? zei ze droevig en peinzend. Maar inplaats daarvan moeten we in een hippodrorhe. Ba’ besloot hij nijdig, Ik zou niet zoo spreken, kind, alg ik niet jij er z00 over denkt als ik. dat gepraat geeft niets. Het ia tegen windmolens. Morgenavond zullen we 't ze vertellen en dan zijn we er af en dan gaan we twee maanden achtereen slapen. Ik zie maar één manier om er aan te ontkomen. We zouden kunnen vluchten, zei ■ze lachend, terwijl ze voor hem stond en de rimpels tusechen zijn oogen verjoeg. Hugh keek haar di#p in de bruine oogen. Opeens flikkerde een zelfde gedachte in bei de blikken, als een lichtstraal, als een flik kering van hoop. Hij greep haar handen, terwijl hij haar strak bleef aankijken en met een juichtoon in zijn stem, barstte hij uit: 8 Verdraaid Of zou ’t niet kunnen, fluisterde zij, zijn gedachte radend. ’t Kan wel! Wis en waarachtig kah het, we gaan op de loop! Hugh’s stem trilde van geestdrift, op zijn gezicht stond groote opluchting te lezen. Is het echt? Meen je Werkelijk dat het zou kunnen? De oogen van het jonge meisje waren groot van opwinding, haar wangen gloeiden. ROEMENIë. Een kabinetscrisis. Nieuwe verkiezingen onvermijdelijk? De Roeiueensche gezant te Londen, Titu- lescoe heeft de opdracht tot een kabinets formatie aangenomen. Woensdag zal hij te Boekarest aankomen en trachten een oonoentratie-kabinet tei vor men. Het tot stand komen van een dergelijke regeering afhankelijk van de houding van Manioe, die slecKte in het kabinet zitting wil nemen indien de huidige Kamer gehand haafd blijft, terwijl de Kroon en ook de an dere partyen juist nieuwe verkiezingen ver langen. Een Kamerontbinding zal dus vrijwel on vermijdelijk zijn. VER, STATEN. Een moedige jongen. By president Hoover ontboden. Wegens het feit, dat het grootendeeis aan hem te danken is geweest dat zeventien kin deren, die in een verblindende sneeuwstorm in Colorado met een autobug waren blijven steken, behouden bleven, is zekere Bryan, een dertienjarige jongen, uitgenoodigd tot' een bezoek aan president Hoover in het Witte Huis. Op het oogenblik ligt de jonge held nog in bed om te herstellen van dö gevolgen der doorstane ontberingen, doch zoodra hij genezen is zal hij zich naar Was hington begeven. President Hoover was buitengewoon ge troffen door den heldenmoed van dezen jon gen, die, toen de chauffeur de autobus ver laten had oin hulp te gaan zoeken hij kwam daarbij om het loven de kinderen op allerlei wijze bezig hield om ze voor be vriezen te behoeden. BRITS CH-IN DIë. Gandhi eenig gevolmachtigde van het congres. Gandhi is door den Uitvoerenden Raad van het Congres tot eenig gevolmachtigde ter conferentie te Londen benoemd. Eenige leden van het Werkcomité zullen hem als adviseurs terzyde staan. Thans tracht Gandhi de communale aan gelegenheden tusschen de Mohammedanen en de Hindoes op te lossen. Indien het hem gelukken zal overeenstemming tusschen de partijen te brengen, zal Gandhi eveneens op den steun der Mohammedanen kunnen rekenen. Gandhi zal trachten algeheele of gedeel telijke volmacht te verkrijgen der Moham medanen. genoeg geest en hart bezat, begon, nadat ze haar tante jarenlang haar gang had laten gaan, langzamerhand naar eigen inzichten de liefdadigheid uit te oefenen en zij deed dit zóó, dat haar tante er niet veel criitiek op kon ten beste geven. Op één punt bleef de onverbeterlijke zóó 'vast op haar stuk staan, dat Grace, na we ken van gloedvolle maar vruchtelooze plei dooien genoodzaakt was, haar nederlaag aan haar vtórloofde te bekennen. Haar tante had met geweld tiaar beslissing gehand haafd. Het huwelijk van haar nicht moest met een aan dwaasheid grenzende praal en luister worden gevierd en de bruidstijd moest zóó wbrden, dat men dien in de stad tenminste niet zou vergeten, zoolang de ue- werkster ervan zou leven en zij er dus vol ledig de eer van zou genieten. Ze wist, dat het voor haar nichtje een kwelling zou zijn, maar trachtte deze ervan te overtuigen, dat zij te verliefd was, om h'et gewicht van deze aan gedegenheden te kunnen beoordeelen. Daarenboven zou Grace op h&ar trouwdag drie-en-twintig jaar worden en zou daardoor dus „heer en meester”, als men dit ten minste van een meisje zeggen kan, zijn over heer en meester zijn over over zichzélf, haar vermogen en het huis van haar man. Op dien dag zou het rijk van Elizabeth Torren ce uit'zijn. En de gebiedster had aich vast voorgenomen, dat haar regeering in volle glorie zou eindigen. Dat Grace en Hugh man en vrouw zouden worden, stond reeds jaren geleden vast en dat besluit ging 'in kracht van gewijsde, na dat Hugh tot de jaren des onderscheids was gekomen. Hij beweerde dat vijf-en-twintig Da Duitach- Oostenrijkaoha Tollinie. Tegenvoorstellen van Briand te wachten. De houding van Italië, De Daily Telegraph publiceerde dezer da gen het bericht, dat op dfe bijeenkomst van den Volkenbondsraad in, Mei, Briand, de Fransche minister van buitenlandsche zaken, niet louter een negatieve houding zal aannemen tegenover het plan der Duitech- Oostenrijksche douane-unie, doch tegenvoor stellen zal doen, welke betrekking hebben op een uitgebreiden economierfhen bond, waar Duitschland en Oostenrijk, - alsmede andere landen Frankrijk inbegrepen zich bij zouden kunnen aansluiten. Briand zou, volgens het blad, zijn best doen een vasten vorm te geven aan zijn pan. Europeesche denkbeelden, die tot dusWr vrij Vaag zijn geweest. Hij zelf en zijn raad gevers, aldus het Engelsohe dagblad, heb ben intusschen ingezien, dët er juridisch tegen do douane-unie niets,kan worden in gébracht. Te Parijs zou men reeds hebben toegegeven, dat de veel besproken tollinie geen schending beteekent van de verdragen, welke te Versailles en Saint Germain zijn gesloten en die slechte een politieke unie, m dan nog slechts voorwaardelijk, verbie den. Ook is ’t geenszins zeker, dat ’t Perma nente Hofvan Internationale Justitie een douane-unie zal beschouwen als iets, dat in- drutecht tegen het Geneefsche protocol. Ook maakt de Daily Telegraph nog de opmerking, dat men in Frankrijk beducht is, dat Italië, teneinde zijn markten in Oos tenrijk en zijn belangrijke handelsbetrek- kiingen met Duitschland te behouden, zich bij de Duitech—Oosenrijksche douane-unie zal aansluiten. Tenslotte voegt het Engels die blad er nog aan toe, dat definitief vast staat, dat Wee nen den stoot heeft gegeven tot de Duitech- Oostenrijksche onderhandelingen en dat de Oostienrijksche minister van buitenlandsche zaken, dr. Sohober, in September van het vorige jaar in eén rede,te Genève den eer sten stap reeds duidelijk heeft aangekon- digd. Helaas,, zoo wordt opgemerkt, hebben de meeste departementen van biritenland- selie zaken deze rede indertijd slechts als „Geneefsehe rhetorica” beschouwd en heeft men er geen materieele beteekenis aan ge hecht. In de laatste weken zou Weenen echter „een sterken druk” op Berlijn heb ben geoefend, teneinde te bereiken, dat het sluiten der tolunie werd bespoedigd. Als motief werd aangevoerd,, „dat Oostenrijk zich anders in economisch opzicht in dte armen van de kleine Entente zou werpen”. Men ziet- deze mededeelingen klinken nog al fantastisch en men doet er goed aan ze met eenig voorbehoud te aanvaarden. On- dartusschen blijft de houding van Italië de aandacht trekken. In Frankrijk neemt men het den fascisten ten zeerste kwalijk, dat zij zich niet als één man bij de tegenstan ders der douane-unie hebben aangesloten. Bevreemdend vindt men het, dat Italië nog steeds niet zijn officie de standpunt bekend heeft gemaakt. Wel heeft Mussolini echter Geld moet eerst verdiend worden, voor dat het wordt uitgegeven, zegt een be kende schrijver. Dat moest het ministerie van Financiën eens in de ooren knoppen! FRANKRIJK. Spoorwegongelukken. Drie dooden. Bij een spoorwegovergang in de omgeving van Fontainebleau is een brachtauto door den trein gegrepen en ongeveer 500 M. mee gesleurd en vervolgens van den spoordijk geslingerd. Van de vier inzittenden waren drie op slag dood, terwijl de vierde tijdens de over brenging naar het ziekenhuis aan de door hem opgeloopen verwondingen bezweek. De baanwachter is gearresteerd. Twee treinen op elkaar geloopen. Bijna tegelijkertijd is op het traject Char- teea—Orleans tengevolge van een verkeerden wissetstand een personentrein op een goede rentrein geloopen. De hoofdconducteur en een conducteur van den goederentrein wer den levensgevaarlijk gewond, terwijl acht reizigers min of ineer ernstige verwondingen opliepen. Twee ernstige auto-ongelukken. Waarschijnlijk 5 dooden. Gistermorgen had in de omgeving van Bar-Le-Duc een ernstig auto-ongeluk plaats, dat waarschijnlijk vijf personen hét leven heeft gekost. Een gelieel bezette auto werd dóór eeft achter rijdende vrachtwagen in volle vaart geramd en volkomen vernield. De chauffeur van de vrachtauto reed door zonder zich iete aan te trekken van hetgeen gebeurd was. Eerst later werd het ongeluk ontdekt. Twee dooden Werden geborgen. Drie personen verkeerden in levensgevaar, ter wijl twee anderen ernstig gewond zijn. De politie stelt een onderzoek dn. Wolkbreuken. Het water richt groote schade aan. In Zuid-Frankrijk hebben wolkbreuken buitengewone schade aangericht. De riviler Orbe is buiten haar oevers ge bieden. Verschillende huizen in den omtrek zijn ingestort,, terwijl bruggen door hetneer- hartje, vol liefde en teederhedd,, liet zich op allerlei lemoties drijven, maar kwam toch altijd weer terecht op het pad van plicht en eerlijkheid. Zij wa« niet krachtig genoeg om tegen de onverzettelijke heerschzucht van haar tante op te kunnen. Ze vond het veel gemakkelijker om, zonder tot conflicten te komen, haar eigen, lief willetje door te drij ven en dan maar glimlachend af te wachten wat er van komfen zou. Het is wel mogelijk dat zij innerlijk niet veel voor haar tante voelde. Doch als dit zoo was, liet ze er niets van blijken. Hugh Ridgeway had wel eenigazins ge lijk toen hij zei dat geen mensch in de heele stad eenige sympathie voor de oude dame had. Zij was hard, humeurig, vinnig en zelf zuchtig; maar ze wag ook handig en vin dingrijk. Haar broer Grace’s vader had op zijn sterfbed het stuk geteekend, dat deze aanmatigende bloedverwante het recht gaf om gedurende vele jaren den baas ovfer het kind te spelen. Zij werd tot voogdes en gemachtigd^ benoemd, totdat het meisje 23 jaar zou zijn en had in dit hoedanigheid absolute macht, al was de toeziende voogdij opgedragen aan den Edelaahtbaren Heer Stanley Goodland1. Het inkomen uit renten van obligaties, onroerende goederen en staatsfondsen moest door mevrouw Torrence worden gebruikt voor alles, wat'zij voor de opvoeding en de karaktervorming, of de maatschappelijke positie van het jonge meis je geschikt achte. Om haar recht te doen wedervaren moet hieraan worden toegevoegd dat zij zich goed en eerlijk van deze ver plichtingen kweet, al vloeide zij ook niet over van menschlievendheid. Grade, die zelf Uit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHÈON. (Nadruk verboden.) Hij was in den handel, maar een ®ohte zakenman was hij toch niet. Alg hij won, floot hij en ala hij verloor, dan floot hij ook. Hij trok er zich weinig van aan. Hij rag er aardig uit, kleedde zich goed, was ^■er, bijna ie edelmoedig en er werd niet 'eel kwaad van hem gesproken. Iedereen bewonderde hem, maar hij van zijn kant bewonderde maar weinig menschen, wat op pervlakkig beschouwd een heel juist en na tuurlijk standpunt ie. Juffrouw Vernon was mooi daarover iedereen het eens. Zij was slank, had and haar en bruine oogen; ze was heel 1 en had daardoor vele jonge harten ver- d°ch het hare had ze voor één be waard. Gedurende haar jong en vrooiijk even had zij niets dan weelde en gemak en «einig verdriet gekend'. Vcor afwisseling vC( u aan Ikfdadighedd en hield dat trouw Haar tante, dol op conversatie, was menige mentor en gids. Haar levens- was voorbereid en zij hoéfde niets te den weg te gaan die haar was aan- Haar zorgeloos en licht-bewogen Donderdag )A. in een rede, die hij in een vergadering hield, waar 17000 naamlooze vennootschappen waren vertegenwoordigd, den sluier eenigszins opgélicht. Het Ween- sche verdrag heeft hij blijkens de Kölnische Zeitung op één lijn gesteld met het Itala- aansch—Fransche vlootvergelijk en het ac- coord, dat in New Delhi tusschen Indië en Engeland is gesloten. Bovendien heeft Mus solini, met een zeker voorbehoud, de douane unie gunstig beoordeeld. Overigens laten de Italiaansche bladen eveneens uitkoir.en, dat geen opwinding of overhaasting op haar plaats zijn, maar dat het vraagstuk der douane-unie aan een rustig en diepgaand onderzoek moet worden onderworpen, waar bij niet de bestaande verdragen het voor naamste zijn„ maar de algemeene belangen van Europa en tevens die van Italië. BUITÊMLaWDSCH MEUWS. stroomende water weri^n vernield. Vele personen zijn met het reddingswerk bezig. Tot nu toe te nog niet bekend, of er ook menflchenleyens te betreuren zijn, daar verschillende inwoners uit hun huizen de vlucht hebbten genomen.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1