fsM Persil alléén Persifl Dank U wel, ik gebruik m gtTv voor mijn wasch uitsluitend Persü Feestelijke opening van Vlissingen's Havenwerken. sprak nog «enige woorden ter nagedachtenis van wijlen mr, Dreoselhuijn, op wiens graf het hoofdbestuur, ah bescheiden hulde,, een krauw heeft gelegd. Avondbijeenkomst herdenking ie gisteravond voortgezet in een bijeenkomst in het gebouw van Kun sten en Wetenschappen, dat geheel gevuld was uiet een feestelijke schare dame8 lieoren. waartoe vrijwel alle kopstukken uit de partij behoorden. Het welkom werd gesproken door jhr. mr. rA. E. van lleresteyn, lid van den Ha&g- fohan Gemeenteraad en vooratter van de plaatselijke afdeeling van den Vrijheidsbond Mr. G. A. Boon lueld daarop een rede, wnariti hij allereerst herdacht mr. H. C DrifwtlhuijsA den eersten vooratter van den Vrijheidsbond, alsmede de heeren Visser van IJ zendoorn on Lely. Spr. roemde hierop den leider der Eerate Kamer-fractie, mr. Rink, wiens woond aldus spr. in óns midden en in het parlement een gezag heeft als dat van weinigen in den lande. Wij Jiberalen zei de spr. zoeken een heid boven verdeeldheid, Wij meen en aan spraak te hebben op den naam van natio- néïïe partij, omdtyt wij samenwerking vragen van lien, die niet de belangen van een eco nomische groep of van een kerkblijko rich, tiing voorstaan, maar die de geestelijke en economische belangen van het volk in zijn geheel willen dienen Vandaar, dat wij ont kennen de antithese tusschen christelijke en niet-christelijke politiek, dat wij de maat schappij niet willen dringen in het keurslijf Vandaar, dat wij strijden tegen den ont wrichtenden klassestrijd, waartegenoiver wij stellen den klaAsevrede, de samenwerking van allen, die hij het productieproces belang - hebben. Met vreugde constateerde fipr„ datldefVrij heidsbond een hlechto organisatie is van 450 nfdeelingen met ruim 40.000 leden en $at bij de Kamerverkiezingen een kwart millioen en bij 'de Statenverkiezingen bijna 300.000 kie zers achter hen staan. Hoezeer inwendige versterking nog mogelijk is. blijkt wel uit het feit, dat de Haagsche afdeeling er in slaagde binnen een jaar 1000 nieuwe leden to Verkrijgen, üe rede van Mr. Boon werd langdurig toegejuicht. Vervolgens werd een schets ifl één bedrijf ten tooneele gevoerd, een stuk waarmee 25 jaar geleden de prijs^aag werd gewc uitgeaohrdyen door de VereJIiiging Vrouwenkiesrecht te Amsterdam Hét rapport der commissie-Rutgers. Demonstratief congres van Volksonderwijs. flet hoofdbestuur der Vereeniging Volks onderwijs Jteoft a&n de afc'eelingen een cir culaire gezonden, waarin wordt medegedeeld dat liet hoofdbestuur besloten heeft, op Za terdag 30 Mei e.k. in het Gebouw voor K. en W. te Utrecht «en demonstratief oongree te beleggen tegen liet rapport van de Staats commissie-Rutgers, dat. ia de kringen van Volksontwikkeling groote teleursteliiag heeft gewekt. x De nieuwe Smiansche regeering. Een officieele mededeeling van het Dep. van BuitenlandscHe Zaken. In gevolge opdracht van de nieuwe Spaan- sohe Regeering heeft, die zaakgelastigde te Den Haag aan het Dep. van Buitenlandsche Zaken, kennis gegeven van den nieuwen regeeuinsvorm van zijn land, en de ofiicaeele samenstelling van het kabinet medegedeeld. De kwestie of de Nederl. regeering het nieu we Spaansche gouvernement zal erkennen, zal door de Kroon beslist moeten worden. Dienaangaande konden wij ter plaatse nog geen inlichtingen kriji Hofbericht. Z. K. H. de Prsns zal Zaterdag 18 dézer ♦er receptie komien van de Necterlandsch— Duitsche vefeeniging ter gelegenheid van de viering van het 10-jarig bestaan diet ver. oeniging in hotel d© Wj|te Br^g ONDERWIJS. Dr. A. D. Donk. t Te Haarlem is gisteren overleden dr. Donk, directeur der H.B.S. met 5-j. c-B Dr. A. D. Donk^^geboren 4 November 1679 te Probolingo. Hij studeerde aan de 5- jarige H.B.S. t© Gouda en zette zijn studies in de scheikunde voort aan de universiteit te Utrecht en later aan de universiteit te Leiden. In 1908 promoveerde hij tot doctor in de scheikunde Dr. Donfk werd op 1 Sep tember 1912 benoemd tot directeur der hoo- ger handelsschool te Utflecht, than8 de H. B. S. A. Op 1 September 1916 ging ,hij van Utrecht naar do H.B.S. en hoogere handels school te Enschede. Op 22 October 1919 werd dr. Donk in Haarlem benoemd als directeur van de nieuw te stichten H.B.S. R ADIO-NIEU WS. Programma voor heden. Hilversum: 5.15 Concert; 8.39 Con cert; 10.45 Gramofoonplaten; 11.Gramo- foonplaten. Huizen: 4.30 Gramofoonplaten; 5.30 Gramofoonplaten; 8.Concert. Langenberg: 4.20 Concert; 7.20 Or- it; Pl.m. 9.30 Concert; 10.20 Gramofoon- Ruil van zendtijd. Op 20 April. Het algemeen programma- zal Maandag 20 April a.s. den verjaardag van Prins Hendrik door de A.V.R.O. verzorgd wor den in ruil met de V.A.R.A. (ingevolge den brief van den Minister van Waterstaat 1 van 20 Dec. 1930), welke nu de uitzending van 27 April a.s. zal verzorgen. De middelen van de A.V.R.O. De „Radiobode" meldt naar aanleiding van het binnenkort te verschyhen jaarver slag van de A.V.R.O., dat het saldo midde len van deze omroepvereniging op 1 Jan. van vier achtereenvolgende jaren bedroeg: 1928 S 44.628, 1929 270.876, 1930 599.141 en 1931 1.002.282! Itv: en niets anders. Ik heb dit schit terende waschmiddel reeds jaren lang tot mijn gCoote tevredenheid gebruikt en weet, dat het aan alle eischen voldoet. Waarom zou ik dus wat anders nemen? Ik l&At me niet beïnvloeden door gezeg den als „even goed als Persil" of „beter dan Persil" en kan met de grootste overtuiging verklaren Onthulling van een gedenksteen door H. M. de Koningin, na een toespraak van den Minister van Waterstaat, Mr. P. J. Reymer. Onthulling gedenkplaat nieuwe ziekenhuis te Vlissingen. Reeds vrij vroeg in den morgen werd jn Vlissingen de reveille gebla^bn! Niet «een militaire reveille, maar één van Vlissin gen's muziekcorpsen, die de bpwoners uit hun huizen haalde en hen al dadeiyk in een opgewekte stemming bracht om straks, na den voormiddag, Hare Majesteit de Konin gin met Gemaal en Dochter feestelijk te ontvangen. De muziek bleek op jong en oud danig vat te hebben, want zeer talrijk wa ren degenen, die de vroolijke muzikanten op hun weg door de straten der stad volg den en ten langen leste ook verder mee liepen, in de richting van het een flink eind .buiten het stadsgedeelte gelegen station, ^oodat in de omgeving daarvan zich tegen twaalf uur een'1 groote menschenmassa be vond, welke door politie, maréchaussee en ryksveldwacht op zoodanigen afstand werd gehouden,, dat de aankomst der Hooge Gas ten op vlotte wijze geschieden kon. Jam mer was het dat de Koninklijke Maatschap pij „De Schelde" door de slechte tijdsom standigheden haar personeel niet vrfcaf had kunnen geven, met het gevolg dat 2600 daar werkenden van de feestviering verstoken blijven. De aankomst der Kon. Familie. Met den mailtrein van 12.32 uur arriveer den H. M. de Koningin, Z. K. H. Prins Hen drik ey H. K. H. Prinses Juliana te Vlis singen. Dadelijk werd het Koninklijk Salon- rytuig van het eerste naar het vierde perron gerangeerd tot vlak bij den zijuitgang. De Koningin werd op het perron welkom ge- heeten door den commissaris der Koningin ie provincie Zeeland jhr. mr. J. W. Quar- les van Ufford en door Vlissingen's burge meester, den heer C. A. van Woelderen. On der gejuich en hoerageroep van het publiek begaven de Hooge Bezoekers zich met het gevolg te voet naar de matrozenopleiding op het terrein van de eerste binnenhaven, welke opleiding vroeger in Gorcum was ge vestigd. Hare Majesteit inspecteerde hier de op het terrein opgestelde troepen. Aan wezig waren hier kapitein-ter-zee C. Rühl, ondercommandant der Marine, als leiaer, en vice-admiraal L. J. Quant, commandant der Marine te Willemsoord. Na de inspectie be gaf het Vorstelijk Gezelschap zich aan boord van hét ter plaatse gemeerd liggende ma rine-wachtschip Noord-Brabant. Aan de andere valreep waren inmiddels de jonge matrozen weer aan boord geklommen, waar zy hun vaardigheid toonden in het vlot strij ken van een achttal sloepen. Nadat ook de gebouwen op het terrein nog in oogen- schouw waren genomen, begaf de Konin klijke Familie zich weer naar het station en wel naar de Kon. Wachtkamer, waar stond opgesteld een deputatie van het Ne- derlandsch Loodswezen, onder commando van den directeur, kolonel Arntzenius. De Koningin onderhield zich daar eenige oogen- blikken met enkelen van de oudgedienden, wien het was aan te zien, dat zy deze be langstelling zeer waardeerden. Toen de Hooge Gasten kort daarop wederom het sta tion door den uitgang tegenover het hotel „Zeeland" verlieten, stegen uit de wachten de massa opnieuw juichkreten op. By den uitgang bood het 3%-jarig dochtertje van burgemeester van Woelderen de Koningin en het eveneens 3%-jarig dochtertje van den heer Waller directeur der Mij. „Zee land", Helène en Lize Lotje, de Prinses een bloemenhulde. Langs de juichende rpen- schen schreden de Koninklijke Bezoekers naar de vlak by het station gelegen aanleg plaats, waar de ferryboot „Koningin Wil- helmina" forsch vaartuig, met hoog sloe- pendek en vroolyk gepavoiseerd,gefeed lag. Toen iH. M. de Koningin aan bOord stapte, werden vanaf den mynenlegger „Me dusa", die mèt den mynenlegger „Vgn Nes", de pantserboot „tyrinio" twee onder zeebooten en twee torpedojagers alle ge pavoiseerd, by den Westelijken Havendam gemeerd lagen, een aantal saluutschoten als „groot saluut" gelqst. Voor zy aan bdord waren gegaan, Waren Koningin en Prinses met een nieuwe bloemenhulde vereerd ge worden en wel door de 12-jarige dochter tjes van ir. Wallahd, hoofdingenieur-direc teur van den Provincialen Stoombootdienst. Aan boord waren de genoodigden de gasten van den minister van Waterstaat, wyl de openingsplechtigheid het 'Waterstaatkundig gedeelte der haven betreffen zou; later, in Augustus 1932, als de geheele outillage der nieuwe haven gereed zal zyn, zullen te Vlis singen nieuwe feestelijkheden plaats vinden. Tot de genoodigden op de „Koningin Wil- helmina" behoorden o.m. de vice-president van den Raad van State, mr. dr. F. A. C. graaf van Lyndeitvan Sandenburg, de oud ministers jhr. mil dr. H. A. van Karne- beek, ir. M. C. E.' Bongaerts, J. J. O. van Dyk en J. J. Rambonnet verder vice-admi raal L. J. Quant, met zyn adjudant, vice- afimiraal C. de Haes; kapitein ter zee C. 1 Rühl, jhr. mr. J. W. Quarles van Uffood, commissaris der Koningin in de provincie Zeeland, burgemeester Van Woelderen, dr. ir. J. - A. Ringers, dir^teur-generaal van het Departement van Waterstaat, ir. M. H. Damme, directeur-generaal van P. T. T., de heer C. Fock, Hoofdinspecteur voor de Scheepvaart, Prof^ mr. B. M. Taverne, voor zitter van den Raad voor de Scheepvaart, verschillende leden der Tweede Kamer, ver tegenwoordigers van de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor de Zeeuwsche eilanden, vertegenwoordigers uit industri- eele-, scheepvaart en andere kringen enz. Met den Koninklijken St^daard in top koerste de „Koningin WijAelmina" langs de oorlogsvaartuigen, waar de Jantjes in het want joelden, waarna de nieuwe haven werd ingevaren. Hier lag o.m. te bunkeren de „Tiba" van de S. H. V., ook bevond zich daar de bunkermachine „Parata", reeds in werking aldaar van 26 Mei 1926. Nadat de nieuwe haven, die buitenhaven is, was rond gevaren het schip werd geëscorteerd door twee torpedobooten van het Z.-type en en- kefè marine-vliegtuigen nam de „Konin gin Wilhelmina" ligplaats op de Zuidelijke punt van den nieuwen kaaimuur. Het was hierna dat het plechtige moment aanbrak ,dat miojster Reymer op het dek naar voren trad en zich in een toespraak tot de Landvrouw® richtte. Na de rede van den Minister sprak de Koningin een kort woord, waarna Zy den doek wegtrok van den op het dek geplaat sten gedenksteen, welker eenvoudige in- criptie aan de opening der nieuwe haven door de Koningin herinnert. Deze steen zal in de kaaimuur waarvan boven sprake is, worden ingemetseld. Na deze plechtigheid, welke door de aanwezigen met groote be langstelling was gevolgd, voer de „Konin gin Wilhelmina" naar den aanlegsteiger bij het station terug. By het van boord gaan der Hooge Gasten loste de „Medusa" op nieuw 35 saluutschoten. Thans bood de 16- jarige dochter van den directeur van het Loodswezen, den heer Arntzenius, Hare Majesteit bloemen aan. Te voet legde de Koninklijke Familie hierna den korten weg af naar de nieuwe buitensluis, wederom door vele honderden toegejuicht. Deze sluis, die in September reeds door den minister is geopend, werd bezichtigd, waarna aan de andere zyde Koningin en Prinses bloemen werden geoffreerd namens den Oranjebond en de Buurtcommissie „Het Eiland'" en eveneens namens den R. K. en Prot. Vrou wenbond. Nadat het gezelschap in de gereedstaan de auto's had plaats genomen ving een rit aan door feestelijk met vlaggen versierde straten, o.a. de Gravestraat, waar voor den achteruitgang der Synagoge een eerepoort was geplaatst. Op den Koudekerkschen straatweg werd gestopt voor het nieuwe Protestantsche Ziekenhuis „Bethesda", ge schenk van den heer en mevrouw bloem de Niet, dat in Juli in bedrijf zal worden gesteld. In den reeds voltooiden hall werd Hare Majesteit toegesproken door den voor zitter der stichting, ds. J. S. Hartjes, die de Koningin tenslotte verzocht een in de hall geplaatsten gedenksteen te willen ont hullen, waaraan Hare Majesteit gevolg gaf. Rede van den voorzitter van Bethesda, Ds. Hartjes. Het lis het bestuur vati Bethesda aldus de voorzitter der stichting onmogelijk de groote dankbaarheid onder woorden te bren gen, dat het Uwe Majesteit met Z. K. H. den Prins en H. K. H. Prinses Juliana heeft behaagd ons in aanbouw zynd ziekenhuis %e bezoeken en de gedenkplaat, die de blijde herinnering aan Uwjbezoek zal bestendigen, te onthullen. Reeds jaren wordt in Vlissingen de be hoefte gevoeld aan een nieuw ziekenhuis, waar het oude gasthuis zelfs aan minimale eischen niet meer voldeed. In 1913 werd onze Vereeniging opgericht en werd een inzameling van gelden gehouden, maar door de geringe kapitaalkracht van de bevolking onzer stad, bleef alles by het oude. Een naar de eischen des tydg ingericht nieuw ziekenhuis ging verre de fmancieele draagkracht der gemeente te boven. Echter Rwam in de beslissing Uwer Kroon met tragische duidelijkheid de noodzakelijkheid eener moderne inrichting tot uiting. 'De heer en mevrouw Blum-de Niet, die immer Varme belangstelling voor de pu blieke zaak van zeeland en inzonderheid van Vlissingen hadden getoond, besloten te Vlissingen de onmogelijkheid tot mogelijk heid te verkeeren door een zeer belangrijke schenking, v Zij stelden vertrouwen in het Bestuur der nog steeds voortbestaande Ver eeniging Bethesda. Helaas viel door het heengaan van den schenker een schaduw over den bouw van dit huis. Wy zyn God dankbaar, dat Mevrouw de Wed. Blum- de Niet het gezamenlijk met haar man begon nen werk wil voortzetten. Want zonder haar zouden we er niet komen. Hoe heerlijk, dat zy tenminste dezen dag, die historie zal maken in wat terecht haar levenswerk kan genoemd worden, beleven mag! Het werk gaat ons eigenlijk boven de kracht. Maar het bestuur kan uit ervaring de jubel van Paulus' woord begrijpen: „Hulp van God verkregen hebbend, staan wy tot op dezen dag". Op den gedenksteen, dien wij ter gelegen heid van Uw hoog bezoek aan Bethesda ge plaatst hebben, lietn wy in duifrzaafn ma teriaal den tekst van Jesaja plaatsen: „Hy heeft onze krankheden op zich genomen en onze smarten, die heeft Hy gedragen." Een Koninklijk woord, dat zoo dadelijk door Ko ninklijke hand zal worden onthuld. De eeuwen door heeft het Huis van Oran je getoond, belang te stellen in het wel en wee van onze stad. Dat het Uwe Majesteit behaagde, by de opening van de nieuwe ha ven onzen gedenksteen in dit nieuwe zie kenhuis te komen onthullen, verdiept piog weer onze eerbiedige verknóchtheid aan Uwe Majesteit èn Haar Huis. Stelle de Heer Bethesda tot rijken zegen voor Vlissingen en omgeving. Nadat een koortje enkele liederen had ge zongen, begaven de hooge bezoekers zich naar de eveneens reeds gereed zijnde kerk- 2aal, waar de thee werd gebruikt. Tenslotte brachten de auto's de Hooge Bezoekers weer naar het station, waar by den ingang een eere-wacht der mariné-op- leiding de eerbewijzen bracht. Op het per ron nam de Koningin en ook de Prinses af scheid van Prins Hendrik en van den com missaris der Koningin en den burgemeester. Ook de commissaris van politie werd een oogenblik by het salonrytuig ontboden, waar Hare Majesteit hem dankte voor de goede orde in de stad tijdens Haar bezoek Terwijl buiten het station uit honderden kelen juichkreten opstegen, vertrok te ruim 4 uur de extra-trein naar Den Haag. Z. K. H. Prins Hendrik reed hierna met dèn Commissérift der Koningin en burge- meester Van Woelderen naar hotel „Brit- tannia" aan den Boulevard EvertaeA 'waar laatstgenoemde een thee 'aanbood. Heden avond zit de Prins met beide heeren, even eens in „Brlttannia", aan een klein diner aan. Z. K. H. overnacht by den commissa ris der Koningin ih Middelburg. Voor den avond staan er in Vlissingen verschillende muziekuitvoeringen op het programma. In enkele stratén zal voorts een feestverlichting worden ontstoken. I (fEMENGDE BERICHTEN.^ De ramp van de Noordpool., Het transport van de lijken der slachtoffers. Halfstok woei gisteren de vlag van t'en Munssluissihen toren, halfstok hing zij aan boord van de in de buitenhaven aldaar lig. gend» schepen en van vele particuliere bouwen, waait Maassluis i8 in.rihiw gedom peld. Op dezen dag, die zoo druilerig "begon, maar ras veranderde in een atralenden voor- jaarsdag, werd het «loffelijk overschot van hen, die bij de ramp van de Noordpool het leven hebben gelaten, naar het vaderland teruggebracht. Men weet het. de Victoria IJ M'327 is naar Fraserbrugh gegaan om de lijken, die geborgen konden worden niet alle omgekomenen zijn reedfe gevonden - te halen Nadat die Victoria onder ademlooze stilte aan de kade was gemeerd, ging de burge- meester aan boord, waar hij een kort on-> derhoud had met ds. Heida en den heer A. Kool. inspecteur van de reederij, die dt» reis hadden meegemaakt, en mjet schipper G. Smit. Kort daarop werden de luiken opgei legd, en de eerste ruw houten bruine kist werd uit liet als chapeJle ardente ingerichte groote ruim getakeld. De kistfn waren alie met de nationale driekleur bedekt. De eer- ste ki*t bevatte liet stoffel ij If-hulsel van deci Scheveninger Rog, op welko kielt namens de afdeeling 9eh/eveningen van den Ohristelij. ken Zeelieden bond een kran8 wa« gelegd. De kist werd daarop in een lijkauto ge plaatst, waarna de droeve reis naar Soheve- ningen werd aanvaard. Vervolgens werd achtereenvolgens het stoffelijk overschot van Sprang, Vaai Onselen, y. d. Eode, Varéfcamp en Hennevanger aan den wal gebracht on naar het lijkenhufeje vervoerd Vandaag zal de .er aafd e best ei ling geschieden, In den loop van den middag heeft de bur gemeester van Maassluis de Ihwyanning van de Victoria ten stadhui ze ontvahjjen, waar hij hen heeft dank gezegd voor wat zij vóór de nagelaten betrekkingen van hun gevalJwi kameraden hebben gedaan. Kort daarna is de Victoria opnieuw naar zee vertrokken, ten einrfë naar TJmuiden te gaan, waar het stoffelijk overschot van Prin8 Groen en Gravemaker geland zal wórden. Men schrijft aan het Hbld. Bij de vele candidate», die op 15 April te Amsterdam werden geëxamineerd door de Federatie voor Stenografie „Groote", was één enndidaat die een zeer bijzonder examen deel. Het was een blinde candidaat, <to heer H B. Lokerse, kweekeiing van het Instituut tot Onderwijs van Blinden aan de Vossius- stiaat te Amsterdam; die op de Staineby- Wayne Machine gedurende tien achtereen- - volgende minuten in Braille-kortsohrift schreef wat hem met een snelheid van 130 lettergrepen per minuut werd voorgelezen. Ofschoon deze werkwijze aan genoemd insti tuut reeds geruimen tijd wordt toegepast is bet thans de eerste keer dat een candiidaftt zich aan een examen heeft onderworpen Het was een schitterende prestatie. Terwijl de candidaat de beschreven strook papier rustig tusschen de vinger8 liet glijden, las hij een gedeelte van het opgeteekende vlot terug en daarna tikte hij het oMerige gedeel te op een gewone ach rijf machine in behoor lijken briefvorm. Zoowel de candidaat, als zijn leeraar, de heer J. H. Rooedorp, die het BraiJle-kortschrift heeft bewerkt volgens de spelling en liet verkortingsstelsel van de stenografie „Groote", werd met den gunsti ge» uitslag geluk gewensoht, Groote brand te Helmond. De dekenfabriek van de firma Twinkcl afgebrand. Hedennacht omstreeks één uur is door den nachtwaker van de katoenspinnerij van de firma W. Twinkel te Helmond brand ont dekt in de opslagplaatsen van vet wol. Daar dit goed brandbaar materiaal is, stonden in een oogenblink tijd deze geheele voorraden in lichte laaie De fabriéksbramdweer werd onmiddellijk gerequkeerd. Maar inmiddels was de brand overgeslagen in de dekenma gazijnen en andere opslagplaatsen. De brandweer uit Helmond, die met twee motorepuiten de brand trachtte te blusschen, kon niet verhinderen dat de fabrieksgebou wen in een oogwenk in lichte laaie stonden. Met 14 stralen werd het vuur bestreden. Spoedig stond ook het over den weg heen gebouwde magazijn in brand. Het mocht de brandweer t«n slotte gelukken het vuur te stuiten. Het lïfïker gedeelte van het com plex fabrieksgebouwen brandde geheel uit. De schade loopt in De moord op mej. Maliepaard. Naar de Tel. verneemt zal de Vierde Kamer van het Gerechtshof te Den Haag morgen dn hooger beroeo behandel en de zaak tegen den 22-jarigen tw&rkman G. M„ uit O as, die wegens den moord op zijn 25- jarige schoonzuster, mej. Maliepaard, in de Willebrordusstraat, te Rotterdam op 29 Sep- tembei j.]., door de rechtbank aldaar werd veroordeeld tot twintig jaar nadat de officier van Justi eiacht had. den Penningmeester was goedgekeurd, ging j men totjie (bestuursverkiezing over. In de i vacature van den heer A. J. Schilt werd ge- kozen de heer J. Ruys te Woerden en in die van den heer Heil, de heer G. Kooy te Bodegraven, die beiden hun benoeming aanvaardden. Een korte discussie ontstond over de voor- en nadeelen van een Zwarte lyst van wanbetalers en chicaneui^L waarna de Voor zitter aan de vergadering mededeeling deed van een adres van boeren, door hem ont vangen, waarjn verzocht werd den uitvoer weer open te stellen voor ongecontroleerde kaas. Men had om adhaesie van onze ver eeniging gevraagd. De Voorzitter meende te moeten constateeren, dat hoewel wy als vereeniging steeds tegen de Landbouwuit- voerwet hadden geageerd, de opinie over die wet zich by enkele leden had gewy'zigd. Ongeacht of dit al of niet juist was gezien, meende hy in ieder geval, dat het tactisch niet juist was om thans aan dit adres der boeren adhaesie te betuigen. De vergadering bleek het hiermede volkomen eens te zy'n. Door één der leden werd nog, in verband met den achteruitgang der kwaliteit, gewe zen op de z.i. verderfeiyke gewoonte der boeren aan de overzyde van de Lek, die kaas leveren, die zoo uit de pekel is op- gevischt. Hy vroeg maatregelen te treffen, dat voorgeschreven wordt, dat de kaas 14 dagen uit de pekel tnoet zyn, alvorens zy mag geleverd worden. Een analoog voorschrift bestaat in Fries land wel. Het bestuur zegde toe zich te zul len Wenden tot de -jContrdlestations Zuid- Holland en Utrecht. Nadat nog enkele ondergeschikte punten waren besproken, sloot de Voorzitter de ver gadering met een woord van dank aan de aanwezigen voor hun opkomst. Het onderwUs in vreemde talen in Nederland geroemd. Een uitspraak van Prof. H. Pernot van de Sorbonne te Parys. Op het dezer dagifn te Parys gehpuden congres van leeraren in.de levende talen, waaraan werd deelgenomen door 400 leer aren, vertegenwoordigende 23 naties, werd op voorstel van Prof. H. Pernot van de Sorbonne te ParyS met algemeene stemmen de volgende uitspraak gedaan: „La Hollande est ie pays o« l'on en- seigne le mieux les langues étrangères." (Holland is het land waar men het best de vreemde talen onderwyst). De demonstratie-avond van E. H. B. O. Woensdagavond heeft de heer A. Duiker uit den Haag een demonstratie-avond ge houden voor de Ver. Eerste Hulp by On gelukken. 'De avond werd geopend door den voor zitter, de heer Bakker, die een woord van welkom sprak tot Burgemeester en Mevr. Gaarlandt, die de byeenkomst met hun te genwoordigheid vereerden. In een kort woord heeft Burgemeester Gaarlandt hulde gebracht aan de leden van E. H. B. O. Daarna sprak de ,heer Duiker over gas- beveiliging, noodig in oorlogstyd voor de gansche bevolking, maar ook vaak zeer nut tig voor arbeiders in de industrie. Spr. zette breedvoerig uiteen hoe men zich tegen het inademen van gas beveiligen kan door het gebruik van zuurstofslang en filterappa raten, en hy demonstreerde deze gasmas kers op zeer begrypelyke wyze. Een aan tal lichtbeelden verduidelykte nog het ge sproken woord. Melden wy tenslotte nog dat de vereeni ging de vriendeiyke attentie had Mevr. Gaarlandt bloemen aan te bieden. Stemmen door uitgezonden werkloozen. Het bestuur der Communistische Party Holland, afd. Gouda, heeft zich tot den Raad dezer gemeente gewend met een schryven waarin verzocht wordt de naar de werkver schaffing in Giethoorn uitgezonden werk loozen in staat te stellen hier te plaatse hun stem te komen uitbrengen. Op dit schryven is van B. en W. van Gouda geantwoordt dat door den Minister reeds een regeling is getroffen in den door adressanten gevraagden zin. Afscheid van mej. Bennink. Mej. J. F. Bennink, die 25 jaar als onder wijzeres aan de Groen van Pnnsterer school werkzaam is geweest, nam dezer dagen we gens voorgenomen huwelijk afscheid van de school. Bij deze gelegenheid hadden bestuur, personeel en kinderen zich in het gymnas tieklokaal vfreenigd. Toen mej'.' Bennink met haar a.s. echtge noot binnenkwam, werd haar toegezongen „De Heer zal u steeds gadeslaan". De heer P. M. Both, hoofd der school, sprak haar toe namens het personeel en overhandigde haar een oud-Hollandsoh tafeltje met stoel. Eenige meisjes v«dj het 6de leerjaar ron gen een zegenbede'alle kinderen een toe passelijk afscheidsbed. De leerlingen schon ken hun vertrekkende onderwijzeres een plateeten bloempot en een prachtige bloe menmand. De oudste college, de heer Van der Putte, sprak een hartelijk afscheidswoord. Namens het bestuur der school dankte de voorzitter, de heer J. M. Bakker, de schei dende onderwijzeres voor haar arbeid en trouwe plichtsvervulling. Hij bood haar een fraaie ets aan. De N.V. Bouwmaatschappij „Nederhorst". Tn aansluiting op ons bericht betreffende de goedkeuring van de statuten van de nieu we N.V. Bouwmaatschappij „Nedteirhorst", vernemen iwij nog het volgende I)e N.V. stelt zich ten doel het verkrijgen, vervreemden, exploiteeren en adminietratee- ren van onroerende goederen,, het aangaan van geldleeningen met of zonder hypothe cair verband het bouwen, verbouwen of af bouwen van óf ten BèHoeve van onroerend goed, zoowel voor rekening van de vennoot- sahap als van derden, het aannemen of ver. richten van werkzaamheden in daggeld van timmer- ■TADSNI1ÜWS. GOUDA, 17 April 1931. Aankoop van de gebouwen en terreinen van de vereeniging de Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken De jJ uil li en vun bovengenoemde yereeni-^p ging tot bouw van een nieuwe upibiM-'lits- «obool aan den Graaf Fiorisweg, iiebbeu een definitie ven vorm aangenomen en bereide j zijn alle voorbereiducgen tot dezen bouw ge- tioffen. j In dit stadium overweegt de vereenifeing haai eigendommen aan de Houtmansgraoht en het Paradijs van de hand te doen en biedt deze bij schrijven van 15 April j.l. aan de gemeente te koop aan. De waarde van deze eigendommen is van wege den Rijksgebouwendienst als volgt ge schat: 1.grond ambachtsschool aan het Paradijs, 73o M2. f 10.— f 7.300 2. opstal idbm 40.000 3. grond avondschool voor am bachtslieden aan de ^outfnans- graefht 460 M2. ii f 15.- »6.900 4. opatal idem nihil 5 open grond 906 M2. h f 4.— 3.624 6 een huis (huizen) aan de Hout- mon«gracht 8.350 In totaal een waarde„vnn f 66.174 Deze vraagprijs komt B. en W. te hoog voor. Gehoord dén directeur van Gemeentewer ken. me enen zij, dat met f 60.000 deze ter reinen en gebouwen voldoende naar waarde zijn betaald. B. én W. zijn niet in de gelegenheid ge. weest vóór de samenstelling van dit voorstel overleg te pLsgen met de commissie van bij stond in het beheer der Gemeentewerken en de qommissie van bijstand voor het Onder- wijs. Het ligt iin hunne bedoeling by even tr oelen aankoop van deze eigendommen, de tegenwoordige ambachtsschool aan het Pa radijs te beetonunen en in te richten voor huisvesting van die openbare school voor buitengewoon lager ondeitwijs, hoofd die heer C de Bode. De thans voor die nuttige on derwijsinrichting beschikbare ruimte blijkt te klein en staat den gestadigen groei in den weg Inrichting van een imbecillen-klasse b.v. *- waarmede vele kinderen en hun oudiers een weldaad wordt bewezen is met liet Oog op de tegenwoordige huisvesting niet mogelijk. Verder zou de vereeniging „Zorg" de noo- dige loealiteit zijn te verschaffen, ter Vervul- ling van de door haar op zich genomen taak, een eït ander uiteraard onder nadere met de gemeente overeen te komen voorwaarden Krijgt de gemeente dan ook de beschikking over dit schoolgebouw, dan zal op een af doende wijze aan de Mangen van de geeste lijk misdeelden, zoowel op jongeren als oude. ren lqeftijd, kunnen worden tegemoet geko men, een overheidstaak, waarvoor de Raad gdfcoond heeft een open oog te Momenteel voor de andere complexen een bepaald doel aan te wijzen, is nog niet mo- - gelijk} dit i8 bereids door.B. W. in Btudie. genomen en ter zijner tijd zullen zij den Raad wo»dt tot koop besloten hierom trent adviseeren. De thans ün het gebouw der ambachts school aan het Paradijs gevestigde gemeen telijke handelsavondschool, zal bij vestiging van de school voor buitengewoon lager on derwijs, c.a in eerstgenoemd gebouw, op een doelmatige wijze worden gehuisvest in de tegenwoordige school voor B. L. O. aan de Komijnsteeg B. en W geven den Raad, gelet op hjet vorenstaande, dan ook in ernstige overwe ging te besluiten tot aankoop van de hier- voren geroemde terreinen en gebouwen, eigendom van de vereeniging „de Ambachts school voor Gouda en Omstreken", mits voor een koopprijs van f 60.000, en onder beding, dat de overdrachtskosten voor rekening van de vereeniging zullen worden genomen. Bereidverklaring om van de vereeniging Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken te huren een gedeelte van de aan den Graaf Fiorisweg te bouwen nyverheidaschool zulks ten behoeve van de gemeente- Zooals bekend, heeft de Vereeniging „do Ambachtsschool voor Gouda en Omstreken' het voornemen omrde terrpihen van de Cricket en FootballcluK „Oly/ipda", aan den Graaf Flori i«wcg /welke terreinen door haar zijn aangekVpt een nieuw schoolgebouw te stichten en haar gebouwen aan de Houtinansgracht en het Paradijs te vendie huisfartiing van d0 avondschool aan de Houtmtmagracht niet geweneeht en wil j het hen wenschelijk voorkomen gebruik te maken van de geboden gelegenheid in het nieuw te 8tiohten schoolgebouw der vereeni ging hhii den Graaf Fiorisweg ook de ge- moeqtijlijke ain bachtsavondsohool te huis vesten. Déze zal dan toch- gebruik kunnen maken van naar de eischen des tijds in te richten les- en andere lokalen en Wermedo zal aan een reeds jaren gewraokten toestand op onderwijsgebied in deze gemeen te* een einde zijn gemaakt. en W. geven den Raad dan ook in over weging B en W. te machtigen den minister Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen mede te doelen, dat het de bedoeling is de gemeentelijke ambaehtsavondschool (avond school voor ambachtslieden) onder te bren gen in lipt door de vereeniging „do Am bachtsschool voor Gouda en Omstreken" te stichten nieuwe schoolgebouw aan den Graaf Fiorisweg en wel tegen een in overleg met den minister nader te bepalen datum, tevens dat de gemeente bereid is hier voor een niet voorkennis en onder goedkeu ring van genoemden minister vast to stellen jaarlyksche huur aan de vereenfging te ver goeden. Voordracht onderwijzer school B. B- en W- hebben na overleg met den In specteur van het L. O. in de Inspectie Gouda de volgende voordracht opgemaakt voor de benoeming van een onderwyzer aan school B aan de Nieuwehaven, hoofd de heer van Dykt 1. J. Beunder te Haastrecht. 2. J. M. Goddyn te Delft. 8. A. L. Vaessen te Bolnes. Nederl. Vereeniging van Kaashandelaren. De Jaarvergadering. Zaterdag 11 April j.l. hield de Nederl. Vereeniging van Kaahandelaren haar 90ste Algemeene (Jaar-)Vergadering te Gouda, welke zeer druk bezocht was. De Voorzitter, de heer A. H. van der Most uit Bodegraven, begint met een terugblik te geven over 't afgeloopen vereenigings- jaar. Hy denkt daarby eerst a?n de wyzi- ging op de voorzittersplaats en brengt dank aan lyn voorganger, den heer A. J. Schilt, voor net vele, wat deze voor de vereeniging heeft gedaan. Hy hoopt in de Huishoudelyke Vergade ring (het eerste gedeelte was ook toegan- kelyk voor genoodigden) op deze aangele genheid terug te komen. Verder memoreert hy de dreigende ver hooging van de invoerrechten in Duitsch- land, het feit der tegenwoordige gebreken in de volvette Gouda-kaas en de daaruit voortgevloeide actie tot verbetering der kwaliteit; in verband hiermede wees hy op het adres, gericht tot den Minister van Landboüw, hetwelke veel stof in vak- en andere pers heeft doen opwaaien. De Voorzitter constateert, dat het adres in ieder geval dit resultaat heeft gehad, dat ook anderen, zooals de producenten, zich met de kwestie zyn gaan inlaten, zoodat ze thans is by die organisatie, waar ze thuis Bij het ontwerpen van het plan voor den bouw der nieuwe ambachtsschool i« nu reke ning gehouden met de noodige lokaalruimte voor de ambachteavondachool. De minister wenscht in dit verband, al vorens de bouwaanvrage van de vereeniging verder in behandeling te nemen, zekerheid of de gemeente bereid is de ambachtsavond- school in het nieuwe gebouw te doen huis vesten tegen een met vöorkennis en goed keuring van den minister vast te stellen bedrag voor huur. B. en W. hebben deze vraag ampel over wogen. Tegen het schoolgebouw aan de Houtmane gracht zijn herhaaldelijk gegronde klachten geuit. De constructie en inrichting daarvan wettigen volkomen een zoo spoedig moge lijke ontruiming; in geen enkel opzicht vol doet dit gebouw nog aan billijke, rechtmatige eischen Dit is dian ook mede oorzaak, dat de vereeniging plannen gevormd heeft' tot stiohting eener nieuwe school. Nu de vereeniging het. gebouw aan de Houtmansgracht ontruimt, dient ook de ge meente voor haar avondschool naar andere huisvesting om te zien, dan wel ter plaatse die maatregelen te treffen, die de bezwaren, P-elke het oudé schoolgebouw aan de Hout- mansgraeht aankleven, opheffen. In verband met de veTdere plannen, in zake de door de viereeniging te koop aange- boden eigendommen aan de Houtmene- fracht, Paradijs, enz., achten B. en W. blij- behoort. Ten slotte komt hy tot de door het lid A. C. de Meyere op de vorige vergadering voorgestelde reclame-campagne voor vol vette boeren-kaas. De door onze Vereeniging van belanghebende organisaties gevraagde medewerking, ook op financiel gebied, is op niets uitgeloopen. Door onze leden en die der aangesloten vereenigingen is een paar duizend gulden byeengebraoht. Het bestuur van de Ned. Ver. van Kaashandelaren acht het noodig thans wederom de algemeene vergadering te laten beslissen, wat in deze nu te doen is. Er ontspint zich een levendige discussie, waaraan door vele leden wordt deelgenomen. Men blykt in 't algemeen op het standpunt te staan, dat een reclame-campagne, hoe klein ook, in ieder geval thans praematuur is, omdat men niet in staat is den consu ment met succes te wyzen op het verschil tusschen volvette boeren-kaas en andere. Eerst wenscht men naast het contrölemerk een merk speciaal voor de boeren-volvette- Gouda-kaas. Verschillende plannen worden geopperd, o.m. beschildering, beplakking, enz., doch men komt niet tot een resultaat. Aan een uit de Vereeniging door het Bestuür te be noemen commissie zal opgedragen worden (het vraagstuk te bestudeeren, die in de vol-^ gende algemeene vergadering eventueel met een voorstel tot een te voeren actie zal ko men. Tot zoolang zal de reclame-campagns blyven rusten. Hierna deelde de Voorzitter mede, dat jaren geleden reeds geyverd is geworden voor uniforme handelsvoorwaarden, zoowel hiet huiten- als binnenland. Dit is toen op niets uitgeloopen. Thans doet het hem ge noegen mede te kunnen deelen, dat van an dere zyde onze medewerking voor hetzelfde dö^f wordt gevraagd. Eir heeft zich namely k een commissie ge constitueerd, die het plan propageert, welke ons lid, den heer C. H. W. Heusdens, Direc teur van de N.V. Kaashandel-Maatschappy „Gouda", heeft afgevaardigd om het in onze vergadering te verdedigen. Ununiem was men van oordeel, dat onze vereeniging in principe haar medewerking moest verlee- nen, waartoe dan ook besloten werd. Nadat de Voorzitter hierna van de genoo digden met een toepasselijk woord afscheid had genomen, ging de vergadering in een huishoudelyke over. Na voorlezing der notulen, en het jaar verslag 1930 (gisteren in ons iblad opgepo- men), deed de Voorzitter namens het be stuur het voorstel den afgetreden Voorzitter den heer A. J. Schilt, wegens zyn verdien sten jegens de Vereeniging, het eere-lid- maatschap aan te bieden, Het donderend applaus, hetwelk hierop volgde, getuigde van het warm onthaal, hetwelk dit plan on dervond, hetgeen dan ook by acclamatie werd aangenomen. Nadat de rekening en verantwoording van loodgieters werk en vérder in het algemeen allee wat in den ruhneten zin gerekend kan worden te behooren tot aanneming van werk en/of het bouwbedrijf en het exploiteeren van woningen. Het kapitaal der N.V. bedraagt f 100.000, erdeeki in 100 aandeolen van f 1000. Tot directeur 1« l>enoemd de Heer ir. D. G. Ne derhorst te Willemstad (Curasao) en tot ooinniisearissen de heeren P. Bokhoven, dir. der N.V. tot aanneming van werken v.h.TT J. Nederhorst, er» inr. H. F. C. M. de Wltt Wijnen, advocaat en procureur, bolden V? Gouda. Agenda. 20 April, 8% uur. Soc. de Réunie. Jaarl. Alg. Verg. Ver. tot Bestryding der Tuber culose. UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. De heer P. Koster, adm. ambt. b. h. Bin- nenl. bestuur alhier, is bestemd voor uit zending naar Ned-Indië. Coöp. Vereen. „De Boskoopsche Velling" 16 April. Rozen per bos: Butterfly 0.60 —0.70, Hadley 1.30—1.50, Phoebe 0.30, Gol den Ophelia 0.46—0.57, Rosalandia 0.50— 0.60, Wilh. Kordes 0.60, Keiserin Aug. Vic toria 0.15, Mac Keiler 0,60—0.80, Ophelia 0.40—0.60, Kilham 0.60—1.00, Germania 0.60—0.80, Potin 0.15, Florex 0.25, Ge mengd rozen 0.160.30. Diversen per bos: Anemonen 0.16, id. gemengd 0.15, tulpen 0.13, Gerbera 0.65, Cerasus Hisjfkura per tak 0.18—0.29, Clematis Prins róndrik per bloem 0.37. REEUWIJK. Ij Door den Poldeé Stein alhier zal 22 April a.s. in de Tiendeweg en daarin gelegen brug gen schouw worden gedreven. Zulks zooals in art. 8—5 der Keur. Naar verluidt zal door de R. K. Kiesver- eeniging alhier opnieuw een stemming wor den gehouden tot vaststelling der candida- tenlyst voor den Raad, daar de vorige niet goed blykt te zyn samengesteld. WADDINXVEEN. Tusschen schaafmachine bekneld. In de houtwarenfabriek van de N.V. D. Bremmer gebakte de werkman R. met zyn rechterhand m een loopende schaafmachine. Door het direct stopzetten der machine kon de man zich spoedig bevryden; drie zi vingers bleken ernstig verwond te zyn. Na door Dr. Paul verbonden te zyn, R. huiswaarts keeren. Stremming Kerkwegvaart nog niet opgeheven. Met ingang van heden zou de stremming van de Kerkwegvaart, welke voor het zand- storten by den aanleg van de nieuwe spoor- lyn als voorzorgsmaatregel by eventueel doorbreken van den ringdyk was afgeslo ten, opgeheven worden. Door de vele verzakkingen welke in de laatste dagen echter plaats vonden, durfde men hiertoe heden echter niet over te gaan. Het 1b nog steeds mogelyk dat door de persing van het zand de dyk doorbreekt, zoodat indien men de afsluiting zou hebben opgeheven de polder Groote Putte dan ge heel onder water loopt. De vaart zal dan ook vermoedelyk nog wel eenige weken gesloten blyven, wat voor vele schippers echter een groote schadepost is, daar nog zeer veel goederen voor de aan het Oude Dorp gelegen fabrieken vanaf de Gouwe worden aangevoerd door de Kerk wegvaart en het transport hiervan thans met vrachtauto's moet plaats hebben. Een inbraak. In den afgeloopen nacht hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het woonhuis van den heer v. d. L. De dieven trachtten bin nen te komen door een gaatje in een der ramen te boren en daardoor de afsluitpen te verwyderen, wat echter niet gelukte, waarna zy met eefl looper het slot van de bykeukendeur openden. In de huiskamer hebben zy uit de in een buffetlade liggende portemonnaie het aanwezige geld ten be drage van pl.m. 20.weggenomen. Het in de zelfde fade liggende tafelzilver lieten zy echter onaangeroerd liggen. De op de bovenverdieping slapende be woners hebben van het néchtelyk bezoek niets gemerkt. Door de politie wordt een onderzoek ingesteld. LAATSTE BERICHTEN. DRAADLOOZE DIENST. Het moordproces te DusBeldorff. DUSSELDORFF, 17 April. Bij de behan deling van net n.>»*)rdproces-Kürten was heden een nieuwe sensatie de mededeeling van den ambtenaar van het Openbaar Mi- nisterie dat hét onderzoek had uitgewezen dat de verklaring van Kürten/dat hij op 8- jrj-igen leeftijd twee kinderen onder een boot had gedaiwd en verdronken, juist was, waar na de „verdediger van Kürten mededeelde dat de beklaagde nog een nieuwe bekentenis had afgebegd. Kürten zou namelijk eenige dagen nadat hij de beide kinderen had verdronken, we derom een jongen van een muur af in hst water hebben geduwd en verder een jengen van een vlot af in dén Rijn hebben gewor- 7>en. De laatste jongen kon nog worden ge red, terwijl de eerste verdronk. Vervolgens werd behandeld de dubbele moord van 24 Augustus 1929 op de jeugdige Louise Lenzen en Gertrud Hamecher. De geneeskundige deed eenige mededeelin- gen omtrent de sec-tóe op cBe beidie lijken. Bij de behandeling van den moordaanslag op Gertrud Sohulze verzocht de procureur- generaal dit verhoor met gesloten deuren te doen plaats vinden. Alleen een aantal persvertegenwoordigers kon bij het verhoor in de zaal blijven. De 28-jarige getuige Gertrue Schulae brak toen zij in de getuigenbank plaats nam, in een hevige huilbui uit. Nadat zij tot kalmte was gekomen, gaf zij een uitvoerige schilde ring van den De Evangelische Mij. In Jaarvergadering bijeen. Het aantal leden teruggeloopcn. DEN HAAG, 17 AprU. Heden ïe Deo Haag de algemeene vergadering gehouden van de Evangelische Mij. Uit liet jaarverslag bleek dat het ledental is teruggelopen van 8384 iiot 8212. "Bij het voorstel om een telegram vanlrouw aan de Koningin te zenden, achtte de heer Inde uit Amsterdam, het beter dat dit ach terwege bleef omdat iy de Evaugeliche Mij. ook plaats moet blijven voor republikansch gezinden. Nadat door den afgevaardigde van Amster dam en door den voorzitter dezer afdeeling met klem was geprotesteerd tegen het denk. beeld van deti heer Inde, en dat ook repu blikeinen lid der Evong. Mij. kunnen zijn, werd onder applaus tot het zenden van het telegram bqsloten. Rapport intercommuuale tramlynen. De comnüfasie-v. d. Vegt inzake onderzoek naar do vraag of en in hoeverre de aan sluiting op de intercommunale tramlijnen behoort te worden rawijzigd, ia met haar taak gereed gekomeiMh heeft haar rapport uitgebracht. Zij komiKiarin tot de conciliate dot evenals tot dusvW rentelooze voorschot, ten beschikbaar kunnen worden gesteld voor belangrijke uitbreidingswerken en voor aan leg van nieuwe lijnen (aansluitingen, ha vens, landbouwiijnen enz.) niet handhaving van beginsel en gelijkheid in opoffering van het Rijk cenerr-ijdg en de provincie en BtrwJc anderzijds, zal liet Rijksvoorschot gewoon lijk 1/3 van de aanlegkosten kunnen bedra gen. In het algemeen zullen tramwegen, dia op den duur geen sluitende exploitatiereke ning kunnen maken, niet in stand gehou den kunnen worden. Subsidie wordt slechte voor den tijd toegekend dat stem voor het voortbestaan van den tranxweg noodig is. Onder de voorwaarden komt o.a. voor, dat volgens vost te stellen algemeene regelen da peusionecring van het tram personeel wordf geregeld. Teveiig moet de overheid de be voegdheid hebben voorschriften te geveit, waarin <le incest economische exploitatie wordt verzekei-d. Acht zij reorganisatie of concentratie noodig, dan zijn de onderne mingen verplicht zich aan de dienaangaande te geven voorschriften te onderwerpen. Dividend ui tkeering Javasche Cultuur My. Naar wij vernemen zal worden voorgesteld op de algemeene vergadering van aandeol. Jioudere van de Javasche Cultuur Mij., een divndeud uit te koeren op de aandeelen van 12 pet. (36 pet.) en een uitkeering op da bewijzen van opriahtersrecht van f 20 per herwijs (f 100). Twee mijnwerkers gedood. HEERLEN, 17 April. Op de Staatsmijn Hendrik iy gisteren een motor uit elkaar rrongjpL waardoor de 38-jarige arbeider ader van 5 kindoren, op slag ie ge- In de mijn Anna I ia de arbeider F. H. udt [Nieuwenhagen in een schacht gevallten en middellijk gedood. Een delegatie van het N.V.V. gaat naar Indtë. AMSTERDAM, 17 April, Morgen zullen met de JfRjfiix van St. Allegonda van de Mij. Nederlre&j n»ar Indië vertrekken de dele gatie vftn jfwaNed. Verbood van Vakvereeni- gingenj Hpnnde uit den voorzitter van het N. V. Ti, teen lieer E. Kupers, lid van de Tweede Kamer, en de Verbondsbesluurder P. Danz, voorzitter van den Alg. Ned. Me taal bewerkers bond, en P. Moltmaker, voor zitter van de Ned. Ver. van Spoor- en Tram wegpersoneel, beiden lid van de Eerste Ka mer. Dd delegatie za[ ongeveer 6 maanden in Indië vertoeven. Beurs van Amsterdam. WISSELKOERSEN. 16 April. 17 April. Officieel. Londen 12.10^ 12.10'/,. Berlyn 59.23 59.37% Parys 9.74'/a 9.74 Brussel 34.65 34.63% Zwitserland 48.01% 47.99 Weenen 35.07% 35.02% Kopenhagen 66.65 66.52% Stockholm 66.72% 66.72% Oslo 66.65 66.62% New-York 2.49% 2.49% Niet officieel. Praag 7.38 7.38 Madrid 13.05% 13.05 Milaan 25.25 .24.97% Prolongatie 1% Op de Amsterdamsohe béurs was de len den/. er niet op veibeterd. De affaire was zeer beperkt. Koninklijken waren de eenigen die eenigen omzet van beteekenis tn zien ga ven. De l'et roleunwaard&n en ook de Aifte. nkaanscihe fondsen moeeten zich verLtes ge- torosten. De Industrieel© fondsen werden op kalme wijze verhandeld. Umelevers daal den beneden 200 pet. De Philipe liepen een kleinigheid terug. Aku's verkeerden in reac tie. De Ac coustiekaandeelen werden lager af gedaan. Ned. FordaandeeJen bleven vrij goed op peil. Suikeraandeelen lagen buiten de belang stelling. Rubber^ werdlen op onsystematisch») wijze verhandeld Amsterdam rubbers waren weinig veranderd. Van de Mijnwoarden waren Rcdjang vast ook Al?. Exploratie galden iets hooger. Boe- daarentegen liepen iets terug, waren flauw. teandeeJen bleven op peil. meeste Amerikaaosche fonsen kwaaien lagere noteeringen tot «tand. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 17 April'. Verwachting- Meest matige, tijdelijk wel licht krachtige, westelijke tot noord-weste lijke wind. Aanvankelijk opklarend. Later weer /waar beiwolkt. Waarschijnlijk eenige regen met kana op hagelbuien. Aanvankelijk iets kouder.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2