ii en blaas NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD- VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Na. 17661 Woensdag 26 April 1631 enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen ïden FEUILLETON. TWEE OP ’N EILAND 70* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, eg ter rmede „Het RTIJ. (Wordt vervolgd). Bespeling carillon op 1 Mei geweigerd. Besluit van den gemeenteraad van Zwolle. In de gisteren gehouden vergadering van den gemeenteraad van Zwolle werd, behan- ver krijgen verkenen, wa« aangenomen met 16 tegen 7 stemmen (tegen tweo (wethouders, 3 R.K. en 2 A.R.), en het voorstel van B. en W.» dat dan de directeur en de opzichter zouden mat 1A tarram Q toen overeind, trap liep, stak eigen zaken terug te t wij mijnheer Veath de reis en hem alles voorbij is. geen gehoor gaf aan de wen- wethouder van publieke wer- “noopt was zijn wethouderschap leggenzijn raadslidmaatschap lij echter te behouden. iddelen u.t planten- ?anen gij lijdt, man- t otm een uitvoerige i, op te zenden aac n de medicijnen, bij IDAM, die U alle jehandeling, metdi ten. dezen gedachtengang zou bepalen, dan kan men nauwelijks aannemen, dat het ooit wer kelijkheid zou worden, daar de economische structuur van Frankrijk, die gekenmerkt wórdt door een evenwicht tusschen de land bouw -en de industrieele productie, het vbor Frankrijk overbodig maakt groote graan- hoeveelheden ter voorziening in zijn be hoefte in te voeren. Met andere woorden: Frankrijk heeft den staat, die graan expor teert, niet veel te bieden. In een soortge lijken toestand bevinden zich Engeland, dat heelemaal geen graanrechten kent en Ita lië, dat evenmin een land is met een grooten graanimport. Voor de Frankfurter Zeitung is inmiddels één ding zeker: walmeer de Fransche voor nemens zich alleen zouden bepalen tot het scheppen van een stelsel van voorkeurrech ten voor granen, waarbij Duitschland en Oostenrijk worden uitgeschakeld, dan zal de beteekenis ervan voor het economisch leven van Europa zoo gering zijn, dat zij noch een beslissend middel zijn ter verhelping Het noodlot kent slechts één wet, die gelijk is voor gering en en aanzien lijken- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—5 regels 1.80, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorg kring; 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnuznmer 20 bijslag op den prijs. Uefdadigheids-advertantiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.54. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen bjj contract tot aeer gereduceerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. U« Duitsch- Oostenrijksche Tolunie. De Fransche actie tegen dit verdrag. Er is reeds menigmaal bericht, dat Frank rijk zeer onaangenaam was verrast, toen de Duitsch-Oöstenryksche plannen inzake de douane-unie bekend werden gemaakt. Te Parijs heeft men onmiddellijk een tegenof fensief voorbereid en aangekondigd, dat Frankrijk eerlang met nieuwe douane-plan- nen voor den dag zou komen, waarvan de strekking was Weenen en Berlijn schaak mat te zetten. Omtrent den inhoud der FranBche plannen „ter versterking van de EuropeescKe unie", om een uitdrukking uit het officieels Fransche communiqué te ge bruiken, is nog niet veel naders bekend ge worden. Deze onzekerheid zal wel niet in de laat ste plaats zijn ontstaan doordat de Quai d’Orsay blijkbaar zelf het er nog niet over eens is welke richting zal worden ingesla gen. Slechts ten aanzien van één punt schijnt men te Parijs niet in het onzekere te vèrkeeren, namelijk met betrekking tot de opvatting, dat de Fransche buitenland- sche politiek er zich niet toe kan bepalen het puitsch-Oostenryksche ontwerp te ne- geeren en dat zij met positieve voorstellen voor den dag moet komen, die een einde kunnen maken aan den economischen nood van Europa. Het is mogelijk, dat de Quai d’Orsay er aan denkt, of er althans aan heeft gedacht tegenover de Duitsch-Oostenryksche doua ne-unie een ander economisch blok te plaatsen. Dit economische blok zal vermoe delijk zoo’n karakter gaan dragen, dat de West-Europeesche staten en in de eerste plaats Frankrijk door een stelsel van voorkeurrechten de graan uitvoerende lan den van Midden- en Zuid-Europa aan zich binden. Wanneer een Fransch plan zich alleen tot NOORWEGEN. Alcoholsmokkelschip aangehouden. 10.000 liter alcohol aan boord. Aan de kust van Noorwegen is een smok kelaarsschip aangehouden, dat ongeveer 10.000 liter alcohol aan boord had. Toen het Noorsche wachtschip naderde, trachtte het smokkelschip eerst te vluchten, doch deze poging werd opgegeven toen het wachtschip een waarschuwingsschot loste. De beman ning gaf zich zonder verzet over. BINNENLAND. van den nood, noch voor Frankrijk een vol doende tegenwicht zouden vormen met be trekking tot het Duitsch-Oostenrjjksche douane-project. Wanneer het den Quai d’Orsay ernst Is met zijn plannen, d. w. z.: wanneer deze meer beteekenen dan een politiek-diploma- tieke schaakzet, dan zal hy de Fransch- Duitsche verhouding in het middenpunt van zijn bemoeiingen inzake de reorganisatie van Europa moeten plaatsen. Het geciteer de blad meent, dat Frankrijk, wil het op een beslissende wijze bijdragen tot den we deropbouw van Europa’s economische leven, geen plannen moet smeden, die tegen Duitschland zijn gericht, maar met dezen staat moet samenwerken. Uitgesloten is het niet, dat de Fransche buitenlandsche politiek zich’by deze laatT ste opvatting aansluit: de Quai d’Orsay toch heeft er reeds op gewezen, dat er bij Duitschland en Oostenrijk op zal worden aangedrongen hun medewerking te verke nen aan de nieuwe Fransche plannen. JUit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHEON. 16 (Nadruk verboden.) Het schijnt mij toe dat er een massa ngen zijn, die wij niet overwogen hebben en we vertrokken, opperdie Grace. We moeten hem maar in den waan laten, dat we broer en zuster zijn, totdat we zijn getrouwd. Dan kunnen we hem uit lachen Ik weet wel dat het erg 18 om je eigen mop uit te leggen en den ande ren te vertellen, wanneer ze moeten lachen, maar het schijnt de eenige weg te zijn. We kunnen hem niet ontsnappen, zie je. Hij moet den twintigste Mei op zijn poet zijn. Per slot van rekening geloof ik, dat we toch maar aardig tegen hein moiesten zijn, zei Grace weer. We kunnen hem toch niet buiten boord zetten, dus we konden net zoo goed vriendelijk zijn. Hoe zou je tifet vinden wanneer je alleen nqpr Manilla gong? Stel jezelf eens in zijn plaats. Misschien is hij gelukkige dat hij alleen reist. Dat ie heel complimenteus, mijnheer. z'Ou jij liever alleen reizen? Welneen. Ik oppier alleen maar, wat hij’ misschien vindt. Misschien i» de arme kerel getrouwd. O, geloof je dat werkelijk? nep zij. uittreden, wae verworpen met 14 tegen 9 stemmen, deelde de wethouder mede, dat, waar de Raad ken van den ken, hij gen< neer te leg, wenechte hij ecl Het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Reorganisatie en verandering van naam. De werkzaamheden in 1930. In tegenwoordigheid van den regeeringe- couinuasaria, den heer M. J. van Alphen da Veer uit s-Gravenhage werd te Amsterdam onder voorzitterschap van den directeur, den heer G. de Jong, de jaarlijksche bestuurs vergadering gehouden van het Onderwjj »- fonda voor de Binnenvaart. in deze vergadering bracht de directeur verslag uit over het jaar 1930. Aan dit ver slag ontkenen wij, dat het aantal leerlingen op de Binnenvsartecholen bijna overal ia toegenomen. Te Amsterdam bedroeg het aan tal leerlirgen gemiddeld per avond 160, ter wijl in totaal 711 leerlingen werden inge schreven. Te Dordrecht was het gemiddelde 30 leerlingen met totaal 126 leerlingen, te Groningen 85 en 303, te Leeuwarden 26 en 78, te Lemmer 50 en 111, te otterdam 205 en 607 en te Zwolle 40 en 214 leerlingen. Te Hoogeveen wa« door stremming Van de vaart het aantal leerlingen onbevredigd, terwijl ook te Zwartsluis de school niet druk be zocht werd (totaal 76 leerlingen) tengevolge van het feik dat er steeds open water was. Hoewel heter dan het vorige jaar waren de scholen te Gouda, Harderwijk en Harlin gen nog niet druk bezocht. Cursussen wer den verder gegeven te Vlissingeo, Walsoor, den, Hansweert, Oud-Karspel, St. Panerts on Zuid-Scharwoude. Voor schipper bij de binnenvaart slaagden in 1920 106 candidaten, het havendiploma voor Rotterdam werd aan 17 schippers uit gereikt. Voor machinist bij de binnenvaart slaagden 28 candidaten. De exploitatie van liet Instructievaartuig „Prins Hendrik”, d&t zeer druk gevaren heeft, was zeer gunstig. Uit de exploitatie van het officieel orgaan, het weekblad „De Binnenvaart” kon ten be hoeve van het lager onderwijs aan schip perskinderen winst worden gemaakt. Verder meldt het verslag, dat gedurende het verslagjaar 5766 zwemlessen werden ge- geven en 60 diploma’g werden uitgereikt. Voor de plaatsing van schipperskinderen aan denwal tot het ontvangen van lager on derwijs werd aan steun uitbetaald f 41.382 tegien f 22a429 in 1929. In totaal werden 566 kinderen aan den wal geplaatst waarvan 281 openbare scholen, 135 Christelijke scholen en 150 R.K. scholen bezochten. Het bestuur keurde het verslag en de financieele verantwoording van den directeur gopd Ook de begrooting voor 1932, geraamd op f 257 610,25 werd goedgekeurd. In tegenwoordigheid van den notaris, den vroolijk. Gaat ze ook onder de inboorlingen ber ken? Onder de wAt? Wel, onder de Igorrotes of hoe dié lui heeten O. natuurlijk, antwoordde Hugh haas tig. Ik ben zoo verduiveld verstrooid, Veath staarde hem onwezenlijk aan. U mot het niet vreemd vinden dat ik af en toe een krachtterm gebruik, zei Hugh, terwijl hij het aweet van zijn vqorhoofd veegde. Kijk eens. ik ben de zendeling niet. - O, was alles wat de ander zeiden weer vael er een stilte, waarna Veath vroeg: U wilt toch niet zeggen dat zoo een knap meisje zich tusschen de wilden gaat begraven? Ze heeft het nu, eenmaal in haar hoofd gehaald en de eenige manier om haar ervan te genezen is haar een proefje van Itet werk te geven. Ik ga zoogenaamd om haar te be schermen. maar in werkelijkheid om haar het leven te vergallen. Toch bewonder <ik haar moed en toewij ding. zei Veath, nog steeds een beetje ver dwaasd. Zij i« gek op alle mogelijke soorten geestelijke dingen, gaf Hugh toe. Toen volde hij. dat hij bleek werd. Hij stelde Gr acte voor als missionnaresse en leg de haar daardoor lastige restructlee op, die tot dusverre nog nooit in haar blijde leven hadden bestaan. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2415, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 24», per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MABKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Even later Viel hij bij Veath bonnen om te zien' hoe deze het maakte en de douane ambtenaar heette zijn bezoeker hartelijk welkom. Hij lag in zijn kooi; Hugh besteldd een flesch champagne. Twee glazen van het edele nat brachten nieuw leven in den man en er kwam weer een tinteling in zijn doffe oogen. Hij kwam een beetje los en Hugh merkte dat Tiij een gezonde, gevoelige kerel was, wel een beetje onwetend in wereldsohe dingen, maar volkomen in staat om op ach zelf te passen. Bovendien zag hij er, nu hij weer wat kleur had, er knapper uit dan zijn nieuwe kennis eerst had gedacht. Zijn blauwe oogen, helder en scherp, ge tuigden van rondborstigheid, zijn mond van. vastberadenheid en goedhwid en van de gave om den humoristischen kant der dingen te zien De lijnen in zijn gladgeschoren gezicht waren wat te diep en vormden <een netwerk van allemaal kleine rimpeltjes die men bij een man van vijf-en-veertig zou verwachten en niet bij een van acht-en-twmtig. Blijk baar was zijn leven tot nu toe niet zoo heel gemakkelijk geweest. Toen hij languit op den rand van zijn kooi lag, bewonderde Hugh onwillekeurig zijn lange, rechte gestalte, de breede schouders en het bleeke ernstige ge. zucht. Manilla is tegenwoordig een belangrijke post, zei Veath. Er iB in de komende ja- ren veel werk op te knappen. Ik kom uit Indiana. Waar gaat u heen? Naar Manilla. Het ie toch niet waar! riep Veath ver rast. Welzeker! Waarom zou het niet waar sijn? Hugh glimlachte verrukt over de sen- kaansche markt er niet door beïnvloed wordt. De Amerikaansche tarweverbouwers kunnen zoo noodig credieten krijgen om in staat te worden gesteld den oogst 1931 voor loopt van de markt te houden. De land bouworganisaties zyn in het algemeen van meening dat deze maatregel niet het be oogde effect zal hebben. Koude en sneeuw iit Noord-Amerika. Uit Chicago wordt gemeld, dat de tempe ratuur in het Noordwesten van de Vereenig- de Staten eensklaps weer tot beneden het vriespunt is gedaald en dat op sommige plaatsen weer sneeuwbuien woeden. De nieuwe koudegolf' trekt Oostwaarts en wordt binnen een tijd van 24 uur ook in de midden-staten verwacht De beschuldigingen tegen burgemeester Walter. De gouverneur van den staat New-York, Franklin Roosevelt, heeft tijdens het ver blijf van den burgemeester van New-York, den bekenden James Walker, een bezwaar schrift tegen hem gepubliceerd met grieven tegen elk der tien gemeentelijke afdeelin- 'gen, die onder Walker’s beheer staan en met de algemeene grief van onbekwaamheid voor en verwaarloozing van zijn taak. Thans heeft burgemeester Walker zijn antwoord gepubliceerd. Hij ontkent tegen hem inge brachte grieven, verklaart dat hij voor zijn, taak alleszins berekend is en deze nooit ver waarloosd heeft, terwijl zyn tegenstanders slechts tot dergelijke publicaties hun toe vlucht nemen om hem politiek te treffen. Jack Diamond aangehouden. Wegens aanranding opgesloten. De beruchte bandietenleider Jack Dia mond is te New-York gearresteerd, naar men meent wegens mishandeling van een chauffeur van een vrachtauto, die sterken drank voor een concurrent vervoerde. Diamond werd zonder dat het opzien baarde door drie politiemannen van zijn wq- ning naar de gevangenis gebracht. Hij en een handlanger, die niet is aan gehouden, worden beschuldigd van aanran ding. Pas zenuwac is üg. Ik zie geen meftsoh. Dan vaj ik everi uit mijn rol van broer tje. Dit is een uitgezocht, vedlig plekje en je zult een zoen in ontvangst hebben te hemen. Maar hij liet het allerminst bij één. Het is toch eigenlijk een schandaal, zei hij toen hij „uitgekust” was, dat broers niet zoo lief zijn tegen hun eigen, zusters, als tegen die van anderen, Het schijnt de gewoonte van broers te zijn om hun eigen zusters te veronachtza men, merkte zij zedig op. Een broer die zijn zuster veronacht zaamt moest fer met de zweep van langs krij gen, verklaarde hij geestdriftig. Amen. Aan boord gebruiken ze de kat met negen staarten, sloot ze glimlachend de discussie. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Spionnen te Straatsburg gearresteerd. Naar de Partfsche bladen uit Straatsburg meldert, zyn daar een teekenaar, een amb tenaar en een persoon, wiens beroep onbe kend is, gearresteerd. Deze drie personen, die van Elzasser nationaliteit zyn, werden verdacht voor rekening van een vreemde mogendheid te hebben gespionneerd. Zij hebben reeds bekend plannen, betrekking hebbende op de Fransche versterkingen aan de grenzen van de Elzas en het Saargebied, te hebben gecopieerd en deze te Stuttgart aan bun lastgevers te hebben overhandigd, waarheen zy zich 'herhaaldelyk per trein begaven. De politie had reeds maandenlang een troep verdachte lieden in het oog gehouden en nabij Thionville en Bitche een uitgebreid onderzoek ingesteld* Zy zet dit onderzoek in deze streek voort, daar zy vermoedt, dat zich daar een belang- ryk spionnagecentrum bevindt. VER. STATEN. Verkoop van den Amerikaanschen tarweoogst 1930. De vergadering van den Federal Farm Board te Washington, heeft besloten dat de tarweoogst 1930 op de markt zal worden gebracht, zulks in tegenstelling met de ver schillende verzoeken en adressen, die den Farm Board hebben bereikt van de zyde van verschillende landbouworganisaties, die alle pleitten voor het in voorraad houden van den oogst 1930. De Federal Farm Board is voornemens dezen voorraad thans in het buitenland te verkoopen, zoodat de Ameri- Hij ziet er ten minste nogal terneerge slagen uit. Dat komt omdat hij zeeziek is. Maar om op onze - - komen geloof je, dat wij mijnheer maar zullen aannemen vooy het nieuws pas vertellen, als i Ja, vind je ook niet? Hij stond op en hielp haar Terwijl hij met haar naar de hij zijn arm door de hare. Het vooruitzicht om tienduizend mijlen lang broer en zuster te zijn staat me nogal tegen, zei hij opeens. Ze keek hem verrast aan. en bloosde even. Toen zij de treden afgingen, sloeg hij zijn arm om haar schou der. Beneden stond hij stil en keek angstig- spiedend om zich heen en daarop gleed zijn arm van haar schouder om haar middel. op, Hugh, fluisterde ze schuw en ichtig. er iemand in ’t zicht? vroeg hij haas- Beide schoonheid»- en met de heerlijke dan een prachtige* irtijd de» daarvoor iders ia, gebruikt voor onaangenamen I het eent met een oor dames 76 cent n blauw-groene var deld het verzoek van het 1 Mei-comité tot het doen geven van een. Beiaard-concert op 1 Mei a.s. Ongeveer eenzelfde verzoek was het vorig jaar ingekomen. en toen zonder hoofdelijke stemming afgewezen. De voorzitter deelde mee, dat in liet col lege van B. en W. omtrent dit verzoek geen eenstemmigheid heerschte over de beslissing het vorig jaar genomen. Eenige leden meen den, dat het alleen afgewezen was, omdat nog geen beiaardier was benoemd, andere leden, dat men geen politiek in het camllon moet halen. Mr. G. baron van Voonst tot Voorst, voor zitter der rechtsche raadsfracties, legde een verklaring af, dat de rechterzijde tegen het verzoek van het 1 Mei-comité zou stemmen, omdat men geen politiek in de carillonmu- ziek wdde hebben. De voorzitter der S.D.A.P.-fracbie, de heer F W. T. Rumbrink, herinnerde aan de ver gadering van 15 Maart 1930, waar verschil lende raadsleden zich positief verklaarden voor het aanbieden van een concert op 1 Mei. Zelfs ging de heer Valeton (c.-h.) zoo ver, dat hij uitsprak, dat dan ook de „Inter nationale” gespeeld diende te worden. Dr. J. J.' P. Valeton verklaart, na zijn houding het voi’ig jaar aangenomen, van verschillende zijden bewerkt te zijn; men had hem gehvezen op Goor, waar zelfs op den verjaardag van 't Hoofd van den Staat de vlag niet uitgestoken mag worden van het stadhuis, waaruit duidelijk blykt, dat al8 er in een plaats een socialistische meer derheid is, zelfs het eenvoudigste huldebe toon tegenover het Staatshoofd niet toege staan wordt. Zoo noemde men hem meer voorbeelden, o.a. dat tijdens een bezoek van leden van Prov. Staten aan Giethoorn eenige socialistische leden die op de boot ston den niet wisten hoe spoedig zij zouden gaan zitten, toen Je muziek het „Wilhelmus” ging spelen. Zoo is gpr. tot de conclusie geko men, dat hij niet meer vóór kan stemmen. Laat men van het carillon geen radioquaes- tie maken. De viaag: „Zal het carillon met 1 Mei be speeld worden”? werd ontkennend beant woord door vijftien raadsleden. De zeven soc.-deni. weigerden aan de stemming deel te nemen, onder het bezigen van allerle# minachtende uitroepen. De wethouder van Openbare Werken stelt de portefeuillequaestie en neemt zijn ontslag. De commissie voor werkverruiming had een credwet van f 5000 aangevraagd, voor het van gegevens omtrent de moge lijke uitvoering der verschillende werkobjec- ten. B. en W. konden zich met de werkwijze van de commissie niet vereenlgen. Zij vrees den, waar de directeur van den Techxfischen dienst en de opzichter van dc gemeeijitelijke landerijen deel dezer commissie uitmaken, een nevenregeenmg naast de hunne. De wethouder van openbare werken, de heer J. Balkestein (c.h.), was van oordeel, dat de commissie het college van B. en W. van zijn plaats zou stooten. Toen het voorstel Van f 5000 crediet te satie die hij had verwekt. Wel., het o®... het lijkt zoo onwaar schijnlijk, stamelde Veath. Ik dacht dat Manilla het gat der gaten op deze wereld wa« en nu ontdek ik dat er nog- meer be schaafde nienschen heen gaanblijkbaar uit eigen, vrijen keus zelfs. Maar is het onbe scheiden om te vragen wat u eigenlijk in Manilla gaat doen? Hugh voelde aich tot in zijn nek blozen en bukte om een dtenkbeeldig pluisje van zijn pantalon weg te knippen. Hij had nooit durven droomen dat iemand op het stout moedige idee zou komen om hen naar het eenige, in den letterlijken zin des iwoords cn-zegbare doel van hun reis te vragen. Maar hij kon moeilijk ten eeuwigen dage bezig blijven met het verwijderen van een denkbeeldig pluisje, maar evenmin kon hij op de Vraag van zijn nieuwen vriend en reisgenoot een antwoord geven dat de waar heid en niets dan de waarheid inhield en ook kon hij er zoo gauw geen construeeren dat met deze waarheid in strijd was en dat toch het stempel der waarschijnlijkheid droeg. Maar plotseling, terwijl hij de jacht op het pluisje opgaf, flitste er een door zijn hersens en met ^1]° lippen krampachtig ver trokken om zijn lachlust meester te .blijven deelde hij mede: We gaan als zendelingen. Nu kon hij met fatsoen hardop lachen om de uitdrukking op Veath’s gezicht. Die openbaarde de diepste verslagenheid. Er vtiel een korte stilte en toen zei de man in de kooi langzaam: Is juffrouw Ridge ook zendeling? Van de ergste soort, antwoordde Hugh (10 llkSCIIE (dl KAM.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1