W Der llitslag van de Stembus Hedenavond Gemeenteraad van Gouda. X. Beurs van Amsterdam. heer R. Nucolai, werd vervolgens besloten tot wijziging van den Stichtingsbrief. Vol gens de daarin opgenomen nieuwe Statuten worden vijf afdeeiingan ingesteld, n.t. Ie. de Itmnenvaai-tsoiioleA, de examens, het radio- i-iiclerwya en de uitgave van leerboeken, 2e. de practised vakopleiding, 3e. het gwenup- derrusht, 4e de huisvesting van schippers kinderen aan den wal en 5e. het officieel orgaan, het weekblad „De Binnenvaart". De naam van de Stichting werd tegelijker, tijd gewijzigd (in „Onderwijsfonds voor de Scheepvaart". Besloten werd in 1931 te Sneek en Deven ter nieuwe Binnenvaartscholen of cursussen in het leven te roepen. De school te Hooge- veen zal (worden opgeheven. De directeur word gemachtigd in overleg met den Inspec teur voor het Nijverheidsonderwijs de noo- tlige stappen te doen. hm* Nadat uit de vergadering den directeur dank gebracht was voor zijn beleid, werd de v ergadering gesloten. De Winkelsluitingswet. Een buitengewone iandelyke verga dering van den Ned. R.K. Midden- In. een buitengewone landelijke ring van den Ned. Middenstandsbond hiel den gistermiddag twee sprekera te Utrecht een rede over de vraagstukken, die aioh. voot doen naar aanleiding van het Werktijdenbe sluit en de Winkelsluitingswet. In het bij zonder richtte men zich tegen het streven der becLieadenorganisaties m veraohilien.de gemeenten, om in verband met axt. 6 van genoemde wet verordeningen te verkrijgen# waabij bepaald zou worden, dat de winkels één namiddag in de week gesloten moeten zijn. Het eerst voerde het woord de heer P. J. M. van Teteiung. voorzitter van de afdeeling Haarlem, vervolgens sprak de heer mr. J. A. G. M. van Heüenberg Hubar, directeur van het Nationaal H&nzebureau en lid der Na eenige gedachtenwisseling werdi een resolutie aangenomen, waarin o.a. werd over wogen. dat de praktijken der bedaendenorga- nisaftie8 in strijd zijn met de strekking en juiste toepassing van art. 6, welke eischt dat een gemeenteraad eerst dan een sluiting voorschrijft, wanneer het Winkeliersbelang dit vordert, althans zich er niet tegen ver zet. Voorts wordt in de motae opgemerkt dat de Winkelsluitingswet slecht* liet Belang van de winkeliers op het oog heeft. Ten slot te wordt er bij de gemeentebesturen op aan gedrongen geen verordening als bedoeld in art. 6 vast te stellen, zoolang de organisatie van winkeliers daarmede aoooord gaat. Geweigerde gemeentebegrooting. Een halsstarrige raad. De Godep. Staten van Groningen Hebben opnieuw hun goedkeuring onthouden aan de bagrootang yoor 1931 der gemeente Beerta, nu de Raad voor de tweede maal geweigerd 1 reeft te^Vbldoen aan den wenk van Gedep. Staten out den post voor Armbestuur te ver lagen van f 36.000 tot f 30.000 en den post voor schooi voeding met f 1000 te Gezant Zuid-Slavië De nieuwe gezant van Zuid-Slavië bij ons Hof heefjj gisteren zijn opwachting gemaakt bij derr Minster van Burteplandsthe Zaken. Het Ministerie van Buitenlandsche Zaken maakt bekend, dat aan Prof. Jhr. Mr. W. J. M. van Eysinga, oud-hooglee'raar aan de Rijksuniversiteit te Leiden en lid van het Permanent Hof van Internationale Justitie, by Kon. Besluit op diens verzoek eervol ont slag is verleend als lid van de bestendige verzoeningscommissie, ingesteld en opgeno men in het op 12 Dec. 1925 te 's-Graven- hage tusschen Nederland en Zwitserland gesloten verdrag, en is by zelfde besluit benoemd in zyn plaats JluvMr. A. W. L. Tjarda van Starkenburg Stacphouwer. Ir. J. A. Hoefelman «verleden. Te 's-Gravanhagte is op 58-jarigen leeftijd overlieden de bekende ingenieur J. A. Hoe felman die gedurende vele jaren in Oost- én West-lndië zijn werkkrtng had. Kleinhandel alcoholhoudende dranken. De termijn van art. 72 sub. 1 en 4 met een jaar verlengd. In een nota van wijziging van het wets ontwerp, houdende bepalingen tot regeling van den kleinhandel in alcoholhoudende dranken, wordt, de datum van 1 Mei 1932, thans in art. 72 genoemd, met een jaar ver schoven, omdat anders de tijd voor regeling en afwikkeling van bestaande verhoudingen te kort zou zijn. De al. 1 on 4 van art. 72, waarop deze wijziging betrekking heeft, luiden nu Oeap. Vergunningen vóór 1 Mei 1904 en bijzon dere vergunningen, verleend aan vennoot schappen, zedelijke lichamen of aan de be sturen van deze, vervallen# behouden* in trekken of vroeger vervallen, met 1 Mei 1933. Vergunningen, als bedoeld in het eerste lid, die nie«t (ingevolge het tweed elid) kun nen blijven voortbestaan, kunnen vóór 1 Mei 1933 op schriftelijk verzoek door Üurge- meester en wethouders worden overgeschre ven op een natuurlijk persoon. Op deze ovier schrijving (en op die, bedoeld in het derdie lid) vindt het. bepaalde in art. 27, eerste, derde en vijfde lid, overeenkomstige toepas sing. Verhooging van de Fransche invoerrechten. Op suiker suikerbieten, en suikerhoudende melkproducten. Volgens medadeellng van den Rijksland- bouwconsulent te Parijs is bij wet van 15 April j.l. het invoerrecht op geraffineerde suiker verhoogd van 140 tot 170 francs en dat op suikerbmtem van 12 tot 15 f rants per 100 K.G. 'u Vóórts Tfét invoerrecht op gecondenseer de melk met suiker gewijzigd als Vól# Gieoond'ttweerde melk in vloeibaren vorm met minder dan 42 pet. 98 frs.. (was 86 frs. idem in vasten vorm (blokmelk of melkpoe der) 108 frs. (was 96 frs.); melk in vloeibaren vorm met 42 pot. tot 50 pet. suiker 115 frs. (was 100 frs.), idem irn vasten vorm (blokmelk, melkpoeder 125 frs. (was 110 frs.), Gecondenseerde melk met meer dan 50 pet. suiker 15o fra. (wa* 140 frs.). Deze wijzigingen worden geacht met in gang van 10 Februari j.l. in werking lie zijn getreden. De nieuwe Amerikaansche gezant by ons Hof. Te 's-Gravenhage aangekomen. De nieuwe Amerikaansche gezant bij ons Hof# de heer Swenaon, i* gistermiddag met den Pullmantrein uit Parijs in Den Haag Op het perron was ter begroeting van den heer Swenson aanwezig de zaakgelastigde der Amerikaansche regeering hier ter lande, de heer Haliett Joluison, en de ovierige leden der Aiuerikaanschen legatie. De nieuwe gezant lieeft voorloopig zijn intrek üi Hotel de8 Indes GEMENGDE BERICHTEN. vmi MAANDAG 20 APRIL 1931. Avondduin,. Eerste Begrootlngszltting. ALGEMEENS BESCHOUWINGEN (Vervolg.) De woordvoerder der R. K. fractie. De heer Hka-aiKElsS (r.k.j vangt zyn beschouwingen aan met terug te Komen op tiet heden aanvaartiue voorstel tot ralitsoe- neering der sprëeKtyüen. He leuen zyn al zoo overstelpt met nota s de laatste weaeii, dat tiet onaoeniyn is deze alle te verwerken. öpr. wil den neer iviaasaant allereerst, even zeggen dat net niet aangaat hein te verwyten dat in spr. s party tegenstanders zyn van premievry pensioen. i>pr. s iractie is daarvan geen tegenstandster; er zyn wei soc.-dem. ryKsamoienaren die net onoiltijK vinden dat gemeente-amDtenaren wel pre mievry pensioen' genieten. Spr. zet ook net standpunt der K. ri. uiteen ten opzichte van de werkloozenuïtkeeringen, tegenover dat Conflict in de De arbeiders te Bargercompascum gaan vandaan in staking. De veenarbeiders te Bargeroompascum hebben gisteren met giQote meerderheid van stemmen besloten met ingang van vandaag de staking te proclameeren. Deze staking omvat driehonderd personen. Een vader mishandelt zyn kind. In een vlaag van waanzin. In den nacht van Maandag op Dinsdag is de Aell,rechtstraat in Amsterdam in op schudding gebracht. Een 37-jainge metselaar heeft in den nacht tijdens een plotselingen uanval van waanzin zijn vijfjarig zoontje ernstig mishandeld. De moeder heeft ge tracht den man tegen tie houden# maar het mocht niet baten. Daarop i* zij met haar twee andere kinderen de straat opgeviuoht, waar inmiddels gealarmeerde buren haar op namen. Een agent van politie is naar boven gegaan. Hij vond het jongetje bewusteloos liggen. De man had liet kind tegen den mar meren sohoorsteen geslagen. Het tand is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ver voerd, waar gelukkig bleek, dat de verwon dingen niet ernstig waren. De man is gisterochtend naar de psychia trische inrichting Maasoord overgebracht. Er bestond voor zijn optreden geen naspeurbare aanleiding. Het gezin staat als zeer geluk kig bekend. Het tragisch ongeval te Sluiskil. Poging tot redding met den dood bekocht. Het derde slachtoffer bytyds uit den kelder met vergiftige dampen verlost. De ongeveer 20-jarige arbeider de Krake uit Axel, werkzaam op de Amaniakfabriek van de Comp. Neerlandia de l'Azote te Sluis kil had zich tegen de instructie van de di rectie der fabriek begeven in een kelder, waar een aantal leidingen byeenkomt, dié in verbinding staan met de cokesfabrieken. In dezen kelder staat meermalen water, dat uitgepompt móet worden. Vermoedelijk wilde de K. de slang in dezen kelder ver leggen, waarby hy door giftige dampen be wusteloos is geraakt en niet weer tot be wustzyn is gekomen. De 30-jarigen werkman Wyer uit West- dorpe, die bemerkte, dat zyn kameraad het bewustzyn verloren had, waarschuwde on- middellyk de reddingsbrigade, doch begaf zich nog voordat deze gearriveerd was, eveneens in den kelder met het noodlottig gevolg, dat ook hy tengevolge van vergif tiging door dampen is omgekomen. De Duitscher Wilkinck nam daarop een gasmasker, dat hy echter niet goed heeft bevestigd. Ook deze arbeider verloor het be wustzyn, doch intusschen was de reddings brigade gearriveerd en werd de man uit den kelder gehaald, hetgeen zyn redding beteekende. Een ingenieur van de fabriek ging vervolgens voorzien van het gasmas ker in den kelder en haalde de beide slacht offers eruit. De lyken en de bewustelooze Wilkinck werden naar het ziekenhuis ge voerd. De toestand van Wilkinck is vry goed en gistermiddag is hy weer tot be wustzyn gekomen. De reddingsbrigade was na de alarmee ring binnen vyf minuten ter plaatse. Het geheele drama heeft zich 's morgens tegen tien uur in enkele minuten afgespeeld. Tot de RADIO-NIEUWS. Programma vo Hilversum 7.30 Orgelspel; 8.00 Con cert; 8.45 Luisterspel- 10.15 Vervolg concert; 11.30--12.00 Gramofoonplaten. Huizen. 6.00 Landbouwersuurtje; 8.00 Verscheidene sprekers en muziek, daarna gramo foonplaten Daventry 7.20 en 9.45 Concert, 10.20 —11.20 Dansmuziek. Langenberg: 7.20 Nederduitecheavond 9.30-11.20 Dansmuziek. RECHTZAKEN. De Handels- en Landbouwbank. De crediteuren in beroep om ver nietiging van het faillissement der Spaarbank. Zooals gemeld, heeft de Rechtbank te 's-Gravenhage het verzoek van de gewone crediteuren der Handels- en Landbouwbank, om het faillissement der spaarbank te ver nietigen, aangezien de spaarbank naar hun meening geen afzonderlyke instelling is, af- Weliswaar geschiedde die afwyzing op formeele gronden (de crediteuren werden niet ontvankelyk verklaard in hun verzoek) maar de Rechtbank sprak tevens als haar oordeel uit, dat door de crediteuren niet aannemelyk was gemaakt, dat de Spaar bank geen zelfstandig rechtspersoon is. De Rechtbank heeft derhalve het stand punt van de spaarders geheel juist geacht. De crediteuren zyn nu van deze beslis sing in hooger beroep gekomen. Waarschyn- lyk zal in Mei dat beroep behandeld drukt spr. zyn uit over de late indiening. Jl»o oorzaak daarvan is met alleen net wegwer ken van een tekort van 14 (.000.— uat B. en W. hebóen becyterd, maar ook liet feit dat telkenmale pogingen zyn aangewend door de soc.-dem. wetnouders om dal tekort nog op te voeren, inplaats van te traenten een sluitende begrooting te maken kracn- tens het genomen raadsoesiuit, is voortdu rend gepoogd die sluiting te verydelen. De wethouders der minderheid van net college waren verplicht zich neer te leggen by dit raadsbesluit, zy .hebben dat integendeel niet gedaan. De wethouders van spr.'s fractie zouden in het geval zy niet zouden mede werken aan de Uitvoering van het raads besluit, zich uit het college hebben terugge trokken. Dat was nu de plicht geweest van de s.-d. wethouders Interrupties van s.-d. zyde. De heer MiDDELWEHRD (r.k.j: moet dat ook maar eens aan de heeren Fokkers en Van Dantzig vragen! De heer HEERKENS geeft thans een uiteenzetting van den langen weg, dié de begrooting heeft moeten aileggen alvorens die voor behandeling gereed was. Er zyn vele handteekeningen ingekomen om te klagen over slechte bestrating. Spr. noemt het misleiding wanneer aan menschen wordt gevraagd hun handteekening te zet ten voor een betere bestrating om daarmede aan te toonen dat deze bestrating zoo slecht is. Op die wyze kan men wel veel meer handteekeningen krygen. Wanneer die ar beiders was duidelijk gemaakt dat zy door hoogere opcercWnheffing op de personeele belasting dat zouden moeten betalen, dan zou de animo zeker niet zoo groot zyn ge weest. De straten in Gouda zyn van dien aard dat ze vrywel alle slecht zyn, trots de aanzienlyke onderhoudsuitgaven daar- Waar Gouda op een hoog niveau staat van de belastingen, acht spr. zich niet ver antwoord om iüet te pogen daaraan met alle middelen pial en perk te stellen. Wanneer juis« mocht zyn wat de S. D. A. Pf thans zalft, dan komt Gouda, in een zoodanigen toestand, die voor de S. D. A. P. buitengewooq gunstig moet worden ge acht en waarvan zy dan later alle profyt zal kunnen trekken. Spr. noemt hert een wonder dat B. en W. in meerderheid de begrooting sluitend heb ben kunnen maken, op zoodanige wyze dat zy het groote gat van 147.000.— met de hebben kunnen stop- nog nagekomen lasten hel pen, zonder dat 'B. en W. in eenigerlei op zicht in gebreke zyn gebleven. De heer Polet aan het woord. De heer POLET (a.r.) maakt eenige op merkingen van algemeenen aard. De ken nisgevangen door spr.'s fractie destyds aan Ged. Staten gezonden, welke toen in den, wind zyn geslagen, beginnen nu door te wer ken. Het is beter ten halve gekeerd dan ten heele gedwaald, daarom stelt de a.r. fractie zich, behoudens enkele uitzonderingen, op het standpunt Van de meerderheid van B. en W. Spr. herinnert aan enkele van idealisti- schen geest getuigende uitspraken van wet houder Van Staal, waarvan niemendal te recht is gekomen. Het is te betreuren dat een deel der r.k. leden zdch aanvankelyk naast de S. D. A. P. hebben geschaard. De r.k. moeten dit zelf maar met de soc.-dem. uitvechten. Het is echter verheugend dat de r.k. thans van houding zyn veranderd. Spr. meent dat de Raad in zyn geheel, behoudens dan de S. D. A. P., van oordeel is dat nieuwe tyden nieuwe eischen brengen. De schuld van de thans bestaande verhouding ligt naar spr.s' meening aan het onoordeelkundig optreden van den leider der S. D. A. P. Was in anders partyen er een samen hang en saamhoorigheid, in de S. A. P. was dat niet het geval. Spr. wyst op de innerlyke tweedracht in de S. D. A. P., het verdwynen van den heer Overhand, wiens plaats in eigen party werd ondermynd. Naar spr.'s oordeel is ook het verdwynen van de heeren Fpkkers en Van Dantzig san het optreden van dien leider te danken. Door het votum aan de soc.-dem. wethou ders gegeven, en de houding door de beide s.d. wethouders daarna ingenomen, is de andere wethouders de taak opgelegd te doen wat door de s.d. wethouders had behooren Spr. wyst er op dat door de S. D. A. P. een „burgeriyk Mok" ten tooneele wordt ge voerd om te doen gelooven dat alles zich keert tegen de S. D. A. P. om den soc.-dem. Van Staal te weren. Het ligt zeker niet in spr.'s bedoeling in normale gevallen één party in een uitzonderingspositie te plaat sen. Die positie heeft de S. D. A. P. zich zelf doen innemen en deze kan ophouden zoodra die party zich weer in normale ba- npTi ffjiat hpweeren. Spr. is volstrekt piet bevreesd voor een verkiezingsuitslag:. In alle lagen der bevol king zal wel degelijk worden gewaardeerd dat de meerderheid in dezen raad pogen wil eenige belastingverlaging mogelijk te maken, nu de nieuwe financieele verhouding tusschen Rijk en Gemeente zulks toelaat. Dit pogen heeft meer recht op waardeering dan het maar weer uitgeven van de gelden voor niet direct noodzakelijke zaken. Spr. noemt hetgeen de heer Maaskant Verkerk, een note gaie. Die mededeelingen waren voor spr. met nieuw; ze waren in spr.'s fractie bekend, maar wat anders dan de heer Maaskant ze heeft gezegd. Want met de heer Verkerk is by wetnouder Van Staal gekomen, doch omgekeerd. De wetnouder neeft de deur by den heer Verkerk plat ge loppen. Wethouder Van Staal heeit zien toen niet ontzien vóór te slaan zonder de beide r.k. wethouders het bestuur voort te zetten. Er is toen direct gezegd dat de beide r.k. wethouders mets met de financieele quaestles hadden te maken,, daar wethou der Van Staal de wethouder van financiën was en het hem allereerst betrof. Spr. vindt het noodig dit nè de mededeelingen van den heer Maaskant even in 't midden te brengen. Spr. wyst er op dat by de onder handelingen met den heer Verkerk de heer Van Staal heeft verklaard niet te zullen komen met groote objecten, precies wat de meei derheid van B. en W. heeft ge.wild. Ook Je reserveeringen by de Lichtfabrieken, thans door de meerderheid van B. en W. voorgestaan, werden door wethouder Van Staal by de toenmalige onderhandelingen aanvaard. Er is spr. destyds gevraagd door een ge meentewerkman of het de bedoeling was' van wethouder Van Staal de loonen te ver lagen? Spr. gelooft niet, dat al ware zulks het voornemen van dien wethouder, zyn fractie en den Raad daarvoor zouden zyn te vinden^pr. wil streven naar het bereik bare en niet zooals de S. D. A. P. het wil, allerlei voorspiegelingen doen, die niet te verwezenlyken zyn. Wordt gevolgd de fi nancieele politiek der meerderheid van B. en W., dan ziet spr. de financieele toekomst der gemeente niet zoo zwaar ln. Spr. handhaaft zyn principieele opvat tingen ten aanzien van Zondagsheiliging, stopzetting van den veerpont van den Turf- singel op Zondag, geen stadsbus op Zon dag, afschaffing van de kermis en geen ge huwde vrouw in overheidsdienst. Door het samengaan van spr.'s fractie met andere groepen by de verkiezingen, wordt niemands zelfstandigheid prysgege- ven. Spr. verdedigt het standpunt der fractie ten opzichte van enkele ingediende voor stellen (welke heden elders in dit blad wor den vermeld). Ook de rioleering in Kort Haarlem wordt door spr. besproken. Hem is medegedeeld dat het bedrag der kosten verre is overschreden. Volgens inlichtingen was in Februari j.l. reeds meer dan 127.000 daarvoor uitgegeven. Spr. critiseert de eenzydige samenstel ling der Commissie voor Gemeentewerken, die zich wreekt. By de benoeming van een opzichter voor de bestratingen heeft b.v. voor alles gegolden de politieke kleur. Hein is een uitlating ter oore gekomen van den wethouder Van Staal, die aan duidelykhejd niets te wenschen liet. Ook is een ontslag voorgekomen op niet daarvoor aangewezen tyd van werklieden, die niet waren van roode kleur. Voorts is medegedeeld dat gepoogd is eeh 59-ja- g in aanmerking te doen komen voor een vaste aanstelling! De heer Kamphuizen aan het woord. De heer KAMPHUIZEN (c.h.) zou wel gaarne met deze begrooting ook die be handelen voor het volgende jaar, nu het zoo laat is. De nota van de s.d. wethouders zat goed in elkaar, maar voor de uitvoering van al het daarin gewenschte zouden belangryk hoogere bedragen noodig zyn. Spr. oefent critiek op de weinige soepel heid van het personeel in gemeentedienst onderling; de samenwerking laat ook veel te wenschen over. Spr. haalt ten bewyze daar van bepaalde verkeersaangelegenheden aan. Spr. verzocht toezicht op het gebruik der telephoons van gemeentepersoneel, opdat de normale kosten daarvan niet zullen worden overschreden. Ondanks de zuinige begrooting leeft de gemeente nog boven haar stand. Aan vaste salarissen wordt betaald 8 ton plus 120.000 pensioenslasten, dat is een derde van de geheele begrooting of 35.— per hoofd van. de bevolking en 153.— per gezin; aan rente en aflossing wordt betaald 756.000. Na aftrek van deze vaste lasten schiet er 1 millioen over, waaronder dan armenver zorging en onderwys zyn begrepen. Spr. acht dat ongezonde verhoudingen, waaraan een eind moet worden gemaakt. Beschouwingen van den liberalen woordvoerder. De heer Mr. DE WITT WIJNEN (lib.) komt na half elf nog aan 't woord voor het houden van algemeene beschouwingen. Spr. zegt dat de liberale leden zich by deze be grooting zoo lekker gevoelen als kip. By de gehouden beschouwingen door de vorige leden zyn zy niet eens aangevallen. Wethouder VAN STAAL (s.d.): Er zit geen winst meer in! Mr. de WITT WIJNEN verwondert er zich niet over dat die aanvallen zyn uit gebleven, daar de liberalen in deze vier jarige periode zich zelf zyn gebleven: zy hebben voortdurend de liberaal-economische politiek verdedigd. Spr. herinnert aan het geen hy by de vorige periode omtrent de werkmethoden van B. en W. heeft gezegd: de politieke neurose is niet zonder gevol gen gebleven. Spr. wyst er op dat de uit gaven zyn gestegen met 4% ton, dat gaat op den duur niet. De gemeente is topzwaar belast. Spr. herinnert ook aan hetgeen de heer Rutten op 26 Aug. ten dezen aanzien in N. Z.-H. en Goudsche Courant heeft ge publiceerd. Dat er ten slotte een kentering is geko men, die is belichaamd in de bekende motie- Verkerk-de Witt Wynen, verheugt spr. De aanvankelyke motie van den heer Verkerk heeft spr. nooit begrepen, die was blykbaar met opzet zoo vaag gehouden. Spr. heeft het noodzakelyk geacht dat juist zou worden omschreven dat de uitga ven der gemeente moesten worden gelimi teerd tot het cyfer van de laatste jaren. Wel is het genoemde bedrag met een 30.000 nog overschreden, maar gezien de regelmatig groote periodieke uitgaven, wg spr. daarover niet vallen. Met de samen stelling der begrooting van thans gaat spr. in 't algemeen accoord, zyn wenschen zyn. in groote lynen bevredigd. De door spr. voorgestane belastinghei- fing van 73 opcenten tjfc de noodige perso- neel-opcenten ép de -fondsbeèastang, acht spr. de meest billyke heffing, die te krijgen was. Waar wethouder Van Staal zie/de vry held heeft gepermitteerd om Thorbecke te citeeren, daar wil spr. dat ook doen. Die liberale staatsman was niet gelyk de heer Van Staal er een is, een man van woorden alleen. Het gevleugeld woprd van hem: „Ut op myn daden" moet den heer Van Staal maar m zich opnemen! Spr. heeft het reent van dezen wethouder, op grond van de wet uitvoering te eischen van een raadsbesluit. Wie zulks niet wil, behoort te gaan. Spr. aanvaardt de democratie alleen in de wer- kelyke beteekenis daarvan, die eischt uit voering van de wetten des lands. Party be slissingen hebben geen beteekenis, daar de gemeentewet de uitvoering van raadsbeslui ten eischt. Dat behoort te geschieden. De s.d. wethouders, die zich daaraan niet heb ben gestoord, hebben een groote politieke fout gemaakt, die met het begrip van de mocratie volkomen in stryd is. Het heeft spr. getroffen dat de woord voerder der sociaal-democraten in zyn rede over het tot stand gebracht werk van so cialen aard maar heeft gezwegen. Er is wèl gesproken van een vernieuwd zwembad, doch dat heeft niet de S. D. A. P. gebracht, maar onder wethouder Bokhoven is dat er gekomen. Men herinnert zich wellicht nog wel hoe deze is aangevallen dat dit nu zoo verheven zwembad geen water zou kunnen houden!! Het is geen kunst om veel werk overhoop te halen, als men maar over een ruime por- temonnaie beschikt. Er is by de opzet van de uitgaven niet gerekend op de positie der financiën, aanvankelyk ook niet door het van B. en W., dat maar al te mak- over de uitgaven heenstapte. Spr. heeft herhaaldelyk geopponeerd te gen den aankoop der industrieterreinen, die nog steeds onbenut liggen. Er gaat nu weer een bedryf onze gemeente verlaten. Spr. is verbaasd er over dat het gemeentebestuur van het vertrek van het bedryf van den heer Vermolen niet op de hoogte was, ter - wyl het van algemeene bekendheid was, terwyl B: en W. zelfs onderhandelingen met den heer Vetmolen hebben gevoerd, zonder De begrooting sluit met moeite, dat er kent spr. gaarne met den wethouder van financiën. Mén is er daarmede echter niet: met moet voortgaan met de saneering van de diensten. Spr. steunt dan ook gaarne o.a. een voorstel van den heer Zanen om de bestratingen aan te besteden. Spr. gelooft dat na Mei 1931 de groote terugslag zal komen van de inkomsten. Gestage uitbreiding van overheidsperso neel acht spr. niet gewenscht. Maak geen te groot ambtenarenkorps, maar beloon ze goed, is spr.'s standpunt. Spr. vindt het geen quaestie van democratie of geen democra tie, om, wanneer de omstandigheden het noodig maken, tot verlaging van Salarissen en loonen over te gaan, wanneer deze staan op een veel hooger niveau dan in de parti culiere bedryven en voor eenige verlaging in aanmerking kunnen komen. Spr- ia verbaasd dat B. en W. zeggen dat geen verlaging is te wachten, alsof er geen omstandigheid daartoe kan bestaan. Spr. vraagt er toch eens aan te denken wie die loonen betalen moeten. Toch de belas tingbetalers, van wie velen het veel minder hebben dan wie ook in gemeentedienst. Spr. herinnert er aan dat de heer Zaalberg sprak van brandschatting van een deel der bur- gery door de loonen van het personeel in overheidsbedryven. Spr. is van oordeel dat althans by aan stelling van nieuw personeel wel degelyk met de huidige omstandigheden moet wor den rekening gehouden. Spr. begrypt niet de royaliteit van het gemeentebestuur ten opzichte van de tele- phoon. Dat wykt sterk af by het standpunt door den Staat der Nederlanden ingenomen. Spr. noemt het de schuld van de S. D. A. P. dat de gemeente thans zit met de quaestie van het ontbreken van den inge nieur. Wanneer men direct had overgegaan tot de benoeming vén een ingenieur tot di recteur, dan had deze quaestie thans niet voorekomen. Spr. wil thans 2000-/ 3000 uitgeven, liever dan verantwoordelyk te worden gesteld voor fouten van den tech- nischen dienst. Men heeft destyds uitslui tend om politieke overwegingen dien ver keerden toestand geschapen. Spr. wyst nog op de afschryving op de sportterreinen. Men acht die afschryving in de minderheidsnota niet juist, wyl die terreinen over eenige jaren weer beschik baar moeten komen voor bouwterrein. Dat is nu het resultaat van het S. D. A. P.-sche regeeringsbeleid! De slotsom van het betoog van den heer Maaskant en van de minderheidsnota is dat er zouden moeten komen 248 opcenten op het personeel. Voor een zoodanige onrede- lyke heffing ia spr. niet te vinden! Spr. dankt B. en W. in meerderheid voor haar loyale houding; die loyaliteit ontbreekt by de minderheid. Dit constateert spr. uit het feit dat deze minderheid in een bezuini gingsperiode, zooals die door den Raad in meerderheid wordt gewenscht, voor onder houd bestratingen heeft uitgetrokken een bedrag van 95.000.—, een bedrag dat byna het dubbele is van 1929. Dit demonstreert op welke wyze de wethouder van financiën de gemeente financiert. Tegen die metho den zal spr. zich krachtig verzetten- De heer de Witt Wynen beëindigt met het oog op het late uur hiermede zyn beschou-, wingen, waarop de vergadering door den VOORZITTER wordt verdaagd tot a.s. Don derdagmiddag 2 uur. MARKTBERICHTEN. Kaasmarkt Woerden. 22 April. Aanvoer 184 partijen. Prijzen: m. r.m. Ie kw. 33-36, m. r.m. 2e kw. 29-32. Handel matig. RADIO-TELEGI WEERBERICHT "Apriir""' Verwachting: Zwakke tot n*1 lijke tot zuid-westelijke wind. Zwaar b tot betrokken. Aanvankelijk nog "J1 geen regen. Iets zachter. zullen aan ons Bureau de uitslagen worden bekend gemaakt van de stemming in GOUDA en vele gemeenten uit den kieakriog en daarbuiten. STADSNIEUWS. GOUDA, 22 April 1931. De Gemeenteraadsverkiezingen. De candidaatstelling. De Burgemeester van Gouda heeft ter openbare kennis gebracht, dat de candidaat stelling voor den Gemeenteraad zal plaats hebben op Dinsdag 12 Mei a.s. Op dien dag kunnen van des voormiddaga negen uur tot des namiddags vier uur bij den Voorzitter van het Hoofdstem bureau in eiken kieskring ter secretarie dezer gemeen te worden ingeleverd lijsten van candidate» als bedoeld in art. 35 der Kieswet. Formuiiteren voor deze lijsten en voor de schriftelijke verklaring van bewilliging zijn ter secretarie koeteloo* verkrijgbaar tot en met den dag der candidaatstelling. De winst van de gemeente-lichtfabrieken. De raadsleden H. Zanen Cz., M. Verkerk, A. Heerkena, W. J. Middelwcerd, G. Th. Steeniqnd, Dr. A. C. A. Hoffman, J. G. 0. Kamphuieen, Mr. H. 1». O. M. de Witt Wij nen en A. E. H. Riesz-Noothoven van Goor hebben den Raad voorgesteld te besluiten bij de vaststelling van de rekeningen der ge meente-lichtfabrieken voor het boekjaar 1930 met over te gaan tot rederveering, overeen komstig liet bepaalde bij art. 23 van de be- heersverordening van dat bedrijf (4 cent per KW.U.) van een gedeelte der over dat boek jaar gemaakte winst op de Electrisohe Cen- ttaJe, en thans reeds ten bate van het dienst jaar 1931 te beschikken over een deel van het batig saldo, hetwelk de gemeenterekening voo, het dienstjaar 193o zal opleveren en wal tot een bedrag van f 35000.- en dit te be- stemmen tot aanvulling van het op de ge meentebegrooting 1931 uit te trekken bedrag voor „Onvoorziene Uitgaven". Het onderhoud van straten. De heeren Polet, Zanen en Steenland heb ben den Raad voorgesteld op de begrooting 1931 een post van f 5000 te brengen ter ver hooging van den begroottngspoet voor onder houd van straten. Het Goudsche archief. Een voorstel om een archivaris 2e klasse te benoemen. De H.D.A P.-sahe raadsfractie heeft een voorstel ingediend om te komen tot de be. noöniing van eeh archivaris 2e klasse, en het verzoek tot den Minister te richten om «f? gemeente Gouda dispensatie te verioenen, opdat Gouda weer in het bezit komt van haar arohisl. Het uitvoeren van werken in eigen beheer door Gemeentewerken. De raadsleden H. Zanen, Mr. H. P. O. M. de Witt Wijnen, G. Th. Steenland en R. A. PoJet, hebbqn, in de Maandag gehouden raadsvergadering een motie Voorgesteld, waarin de Raad zich zal uitspreken, dat het uitvoeren van werken in eigen beheer door den dieust van Gemeentewerken, niet als de meest economische en voor de gemeente de fueest voordeelige methode van uitvoering geaoht kan worden, en verzoeken B. en W. maatregelen te nemen om dn de toekomst alle uit te voeren nieuwe werken, waaronder ook vernieuwingen van straten en walmu- ren, publiek of bij onderhandacl 1 e aanvraag aan te besteden. Ledenvergadering Roei- en Zeilvereeniging De Roei. en Zeilvereeniging „Gouda" houdt haar algemeene ledenvergadering op Zondag 26 April, des morgens om 11 uur op het clubgebouw te Reéuwijk. Aan de orde komt o.a. verkiezing perio diek aftredende bestuursleden. Aftredend zijn de heeren v d. Velde, Mijnlieff en Küp- pers. Bespreking plannen voor het a.s. sei zoen en mededeeling inzake bouw nieuwe Kerkelijke verkiezingen. De uitslag. Gisteren hebben in de Ned. Herv. Kerk de verkiezingen plaats gehad voor kerk voogden, notabelen en commissarissen van Herkozen werden als kerkvoogd de hee- ren J. G. C. Kamphuizen met 418 stemmen en A. Dortland met 326 stemmen. De heer M. A. Verkerk verkreeg 39 stem men en de heer E. C. Radix 29 stemmen. Tot notabel werden herkozen de heeren R. v. d. Brug met 385 st., J. Rietveld met 327 st., W. van Dort met 323 st., B. A. de Jong met 319 st. en D. L. Wagenaar mot 181 stemmen. Voorts vereenigden zich op de heeren H. C. German 111, A. de Weger 105, J. van Gent 102, A. J. v. d. Toeren 98, L. C. La- feber 84 en J. L. van Elk 58 stemmen. In het college van commissarissen van oppertoezicht werden herkozen de heeren G. J. van Wingerden met 408 st., J. G. van Hofwegen met 109 st,, H. van Tongèrloo niet 292 st. en C. J. Revet met 183 stemmen. Gekozen zyn de heeren J. Romeyn met 300 st., W. P. Frederikze met 163 st„ D. van Vljgimet 162 at. en Dr. H. W. de Plan- P$>temmen. j" De heeren. Dr. H. A. Mulder verkreeg 149i,st., G. D. Hey éveneens 149 st., H. Spee 142 st., R. van Regteren 140 st., Ir. G. F. van der Want 107 st., Mr. A. A. J. Ryksen 109 st., L. Boon 106 st., F. Tuinstra 108 st., H. van Deest 100 st., J. Toorensma 99 st., G. van Nieuwpoort 85 st. en J. Westhof 50 stemmen. Tevens had de stemming plaats over een wyziging in het Reglement op het Beheer, dat in 1871 was vastgesteld en in het tyds- verloop van ruim 50 jaren meermalen de behoefte is gevoeld om enkele artikelen te I wyzigen en te herzien. 400 stemgerechtigden hadden van hun stemrecht gebruik gemaakt, waarby 238 leden zich vóór en 146 leden zich tegen een voorgestelde wyziging verklaarden. 14 kie- zets hadden hun stembiljet blanco in de bus geworpen en werden 2 biljetten van on waarde verklaard. Afd. Gouda Ned. Bond van Onderwyzers. I|et bestuur naar huis gezonden. Naar wy vernamen heeft hét optreden van het bestuur der afd. Gouda van den Ned. Bond van Onderwyzers inzake de actie tegen de medewerking aan de voorgenomen zanghulde op den verjaardag van Prinses Juliana, by een groot aantal leden der af deeling een zoodanige ontstemming gewekt, dat in de jongste vergadering dier afdee ling de mandaten der thans zittende be stuursleden niet zyn hernieuwd, waardoor een geheel nieuw bestuur moet worden ge kozen. Gouden huwelijksfeest. Het echtpaar Marinus van der Horst en Johanna Boer, Houtmansplantsoen 22, her denkt op Maandag 4 Mei a.s. zyn 50-jarige echtvereeniging. Aanbesteding. Door den ingenieur van den weg by de Ned. Spoorwegen, is gisteren aanbesteed het vetrlchten van verschillende onderhouds werken. Voor perc. 6, onderhoudswerken aan de lijn Rotterdam-Maas—-Moordrecht, waren ingekomen 14 biljetten. Laagste inschrijf- ster was de heer A. den Ouden met 31.740. Postduivennieuws. Op Zondag 19 April hield de postduiven- vereeniging „de Gevleugelde Vrienden" een wedvlucht vanuit Roosendaal, afstand 59 K.M. De duiven werden gelost c.a. 9 uur, de eerste duif werd geconstateerd om 9.56.58. De pryzen werden behaald als volgt: Joh. Boer 1, 2, 3; W. Blom 4, 7, 18, 33; A. Steen winkel 5, 9, 12, 16, 1,7, 21, 23, 27, 30; D. J. Fokkers 6, 2£, 34; H. M. Massar 8, 15, 37, 38, 42, 43, 47; J. v. d. Meer 11 25, 45; T. Willemse 13, 20, 30; J. v. d. Willik 14; P. Slaman 19, 26, 29; J. Jongeneel 24, 31, 36; K. v. d. Voorden 25, 39; M. A. Massar 28, 40, 41, 48 en J. Bojewal 46. Agenda. 22 April, 8 uur. Nieuwe Schouwburg. Con cert „Symphonia". Apotheken. De apotheek van de firma Weyer, Gouwe, zal tot en met 24 April, benevens den daar op volgenden nacht, geopend zyn na 8 uur des avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. BOSKOOP. Verslag van het verhandelde in de open bare vergadering van den Raad der gemeen te Boskoop, op Maandag 20 April 1931. des avonds om 7 uur ten Gemeentehuize. Tegenwoordig alle leden. Voorzitter: de hem- P. A. Colijn, burge meester, Secretaris de heer Mr. F. A. Helm- strijd. Na opening der vergadering worden de no tulen der vorige vergadering, behoudens en kele kleine wijzigingen, onveranderd vast gesteld. De ingekomen stukken vermeld onder a. tot on met n. worden aangenomen voor ken nisgeving. Voorts is ingekomen een schrijven van Qedep. Staten van Zuid-Holland, d.d. 2/14 Maart 1931, betreffende de verbetering van de Voorkade en de Ridderbuurt. Dit schrijven zal aan het einde der verga dering, zoo noodïg met gesloten deuren wor den behandeld. Het tapverbod op koninginnedag. Stemming ovex het gewijzigde prae-advies van B. en W. op het adres van de Loge „Door Eendracht Hooger", „I.O.G.T.", te Boskoop, houdende verzoek op eten dag, waarop het Koninginnefeest wordt gevierd een tapverbod uit te vaardigen, over welk privies in de vorige vergadering de stemmen hebben bestaakt. Dit advies wordt aangenomen met,7 tegen 6 stemmen Tégen stemmen den heeren van Kleef, de Ruyter,.van Gelderen, (raadsfractie V.B.) en de heeren Brand, Boekraad en Houdijk (R.K. raadsfractie). De stryd om de'invoering van het vastrechttarief voor electriciteit. Voorstel van B. en W. om te besluiten tot aanvaarding van het voorstel der meerder heid van de commissie ad' hoe1; tot onder zoek van de wemchelijkheid en de moge lijkheid om over te gaan tot invoering van een z.g. vastrtechttarief voor de electriciteits- gebruikera en tot bestudeering van het voor stel van B. en^W. van 24 Nov. 1930. Het voorstel van de meerderheid der oom- I 456e NEDERL. STAATSLOTERIJ. I 2e Klasse. Trekking vsn Woensdag 22 April. Hooge pryzen. I ƒ1000.—: 12121 20389 400.—: 12737 200.—: 4602 10302 100.—: 1722 5533 12855 13184 19480 19774 20507 Prijzen van 45.—: 80 107 238 275 299 333 348 372 428 486 591 598 694 716 753 805 961 999 1102 1168 1187 1205 1232 1239 1284 1320 1393 1468 1556 1643 1668 1695 1699 1881 1908 1918 1931 1957 1978 1981 2112 2120 2241 2263 2275 2307 2338 2387 2450 2468 2485 2528 2550 2570 2573 2607 2717 2724 2726 2779 2787 2912 2953 2995 3106 3219 3239 3284 3293 3324 3349 3380 3407 3441 3470 3501 3522 3583 3601 3644 3777 3791 3793 3848 3919 3962 3986 4092 4287 4296 4325 4341 4356 4448 4461 4484 4490 4524 4673 4737 4826 4920 5053 5054 5088 5099 5195 5220 5275 5280 5299 5326 5352 5417 5504 5652 5667 5758 5811 5826 5912 5996 6007 6047 6100 6105 6128 6139 6140 6173 6202 6317 6353 6355 6493 6546 6583 6589 6591 6627 6693 6883 6887 6917 6967 6986 7057 707-1 7078 7102 7165 7182 7230 7243 7252 7300 7382 7394 7409 7548 7619 7681 7708 7770 7776 7817 7882 7968 8049 8187 8265 8316 8349 8374 8394 8517 8518 8589 8608 8687 8783 8905 9073 9167 9346 9394 9397 9526 9547 9597 9634 9682 9693 9724 9730 9737 9789 9839 9873 9888 9897 9971 10007 10109 10129 10260 10265 10317 10375 10387 10393 10446 10462 10474 10504 10509 10599 10600 10670 10707 10708 10726 10750 10828 10906 10922 10953 11038 11075 11106 11117 11149 11190 11212 11318 11387 11402 14406 11408 11431 11483 11563 11569 11579 11588 11636 11646 11755 11758 11931 11970 11978 11989 12021 12027 12030 12044 12105 12175 12180 12185 12186 12203 12312 12336 12407 12414 12436 12462 12498 12574 12600 12607 12662 12720 12805 12942 12947 13006 13066 13069 13082 13087 13106 13144 13149 13181 13102 13242 13271 13294 13328 13335 13382 13416 13502 13509 13592' 13651 13712 13720 13784 13798 13811 13817 13868 14022 14073 14140 14141 14145 1415bV 14170 14333 14348 14352 14421 14494 14573 14596 14609 14638 14660 14718 14766 14770 14830 14863 14864 14889 14927 14954 14957 14990 15057 15092 15187 15225 15226 15273 15285 15304 15340 15342 15415 15437 15509 15579 15599 15610 15661 15669 15673 15689 15722 15738 15766 15794 15863 15003 15909 15920 15944 15950 16016 16057 16091 16121 1B140 16164 16172 10257 16273 16300 16330 16363 16368 16420 16447 16463 16566 16574 16692 16727 16744 16816 16890 16892 16893 16962 16990 16995 17022 17057 17085 17122 17126 17167 17227 17283 17323 17325 17422 17440 17606 17523 17607 17657 17663 17686 17868 18000 18039 18049 18071 18098 18101 18199 18317 18325 18370 18496 18510 18523 18631 18654 18690 18732 18868 18969 18997 19043 19132 19282 19291 19292 19304 193'3 19366 19371 19388 19f70 19478 19483 19501 19544 19547 19582 19604 19641 19700 19780 19845 19904 19919 19f42 19956 20021 20046 20048 20062 20073 20079 20114 20163 20225 20263 20274 20801 20333 20360 20367 20368 20387 20409 20418 20652 20664 20631 20659 20672 20709 20751 20806 20813 20870 20883 missie ad hoe houdt in om over te gaan tot verlaging van den normalen etroomprija met 5 cent en deze derhalve te brengen op f 0.20 per K.W.U. en daaraan te verbinden de ver laging van den dagstroom van 16 cent op 5 dent per K.W.U., en de daguren dermate uit te breiden, dat begin en eirnfe daarvan-zoo dicht mogelijk zonsopgang en zonsondergang De minderheid der oom missie ad hoe stelt voor om den normalen etroomprija met 2 cent te verlagen en deze te brengen op f 0.23 Daarnaast aolit .zij de invoering van een vastrechttarief, gezien de gunstige resulta ten van het electriciteitabedrijf, volkomen gerechtvaardigd Zij ateltdaarom voor deze m te voeren met aJa grondslag de gemeten vloeroppervlakte naar een maatstaf van 2 cent per M2.„ terwijl de prijs der eleotnsche stroom aan vastrechtgebruikers berekend zal worden k 5 cent per K.W.U. De heer van Kleef (v.b.), behoorend tot de minderliieid van de commissie ad hoe, zegt, dat toen in de vergadering van 6 De- oember 1930 het voorstel van B en W. in behandeling kwam tot herziening der electri citeitstarieven. waarbij o.m. weid voorgel steld tot invoeiung van het z.g. vastreohe, de overgroofe meerderheid van den Raad beawaar had het aldu* geformuleerde voor stel zonder meer te aanvaarden. De beste methode om tot een goed resul taat te komen was de benoeming van een Maar nog voor de eerste te houden verga dering werd aan deze oommiaaie een schrij ven van B. en W. gezonden, waarin op pag. 6 woordelijk wordt gezegd „met terugneming van ons voorstel no. 120, d.d. 24 November 1930, besloot ons col lege aan den Raad voor te stellen met in gang van 1 Mei a.a. over te gaan tot verla ging van den stroomprijs voor licht en klei ne kracht met 5 cent per K.W.U. en mits dien te brengen op 20 cent per K.W.U., ter wijl daarnaast gelegenheid zal worden gebo den z.g. dagstroom te betrekken tusschen 8 uur v.m. en 4 uur n.m., tegen 5 oent per K.W.U. Wij meenen goed^tte doen Uwe Com missie met dit voornerfien tijdig in kennis te brengen." Dit beteekende met andere woorden: ..Commissie, we hebben je niet noodig, ga heen en wordt warm". Warm dan ln den ain van warm van hoofd. Bovendien hadden B, en W. beter kunnen spreken van ontijdig, inplaats van tijdig. Spreker wil trachten de redelijkheid en de wenschelijkheid om vooj de electriciteit ^ver bruikers éen z.g vastrecht in te voeren, aan B. en W. zeggen in hun laatste voorstel, dat de invoering van een vastrecht alleen stroomverbruikers daardoor niet worden be nadeeld, dat echtex bij invoering van het door de minderheid der commissie voorge stelde vastrecht siechts 30 tot 50 pot. van de verbruikers voordeel zullen hebben. Dat ia een scheef voorgestelde waarheid, hetwelk het college niet lanceert tegen het door hemzelf voorgestelde dagtaiuef. Dat is niet eerlijk. Immers men kan de gebruikers verdoelen ia 2 groepen, t.w. de normaal en de zuinig verbruikers en de groot en de royaalver- bruikers. Nu hebben deze laatsten den prijs in 24 jaar doen dalen van 35 oent op 25 cent per K.W.U.. zooda-t de 30 tot 50 pet. royaalverbruikers de klein- en zuiniggebrui- kera in dien korten tijd een voordeel bezorgd hebben van 10 cent per K.W.U. Ddt zou niet mogelijk geweest *ijn. indien het bedrijf al leen zuinige afnemers had. Spreker noemt als voorbeelden de gemeen ten Reeuwijk en Zevenhuizen, gemeenten met 'n landbouwbevolking, waarvan spreek woordelijk bekend is, dat zij als zuinig be kend staat. In deze gemeenten zijn zeer hooge tarieven, terwijl dez* gemeenten reeds meer dan 10 jaren electriciteit distribueereu. Een algemeen erkende economische wet is ook, dat ieder artikel goedkooper verkocht wordt in het groot dan in het klein. Spreker heeft den Vooraitter op een der vergadering der commissie hooren zeggen, wat heb ik aan b.v een meerder verbrtiik van 200.000 K.W.U. tengevolge van de invoe ring van het vaetreohttarief. Daaraan ver dien ik maar 2 cent per K.W.U. of f 4000. Maar de vraag i* dan gewettigd: „Is het bedrijf ei voor rie ingezetenen of zijn de ingezetenen er voor het bedrijf?" Een prijs van 20 cent P^r K-W-U. is voor ruim en nuttig gebruik te duur. met een dagstroam- tarief van 5 cent zal men niet 30 tot 50 pet. van de gebruikers dienen, doch Rechts 15* tot 25 pot., omdat de bezitters van stofzui gers, strijkijzers, tlieelichtjes enz. niet tal- lijk zijn. 1 Bovendien heeft men bij een dagtarief de Ampslonip van electrisclie klokken, die Iéder maand verzet moeten worden en naar 'ij vernomen heeft, dikwijl8 defect zyn. en f voor het bedrijf behalve veel arbeidsloon een uitgave vordert van ougevoer f 2SÖ0.— en voor de gebruikers van f 3.60 per jaar of de prijs van 72 K.W.U. dagstroom. Door do in voering van het z g. dagstroomtarief wordt de goedkoope stroom juist dikwijls uitgeslo- ten op tijdstippen, waarop de huismoeders van electriciteit gebruik willen maken. Spreker eindigt niet een warme aanbeve ling van liet vastrechtarief. Ook de heer Brand (r.k.) ontpopt zich als een warm voorstander van dit tarief en ver dedigt met klem de invoering van het vast- I recht tarief. (Wordt vervelfd). GOUDERAK Door het bestuur van den polder Middel- blok en Veerstalblok wordt bekend gemaakt dat schouw zal worden gedrevlen op 25 April over het vierkant opmaken van het vullen der slenken in den opweg en de tiendewegen, doch vooral over de daar gelegen bruggen. HAASTRECHT. In den nacht vu» Maandag op Dinsdgg jl. bracht de haudielaai de J. alhier, voor een landbouwer een rund naar liet abattoir te Gouda. Nadat het dier duur was afgeleverd keerde hij, vergezeld van de Gebr. de G. met zijn vrachtauto huiswaarts, toen plotseling juist in de scherpe hoek bij d|e Waaieraluis de lichten van de auto uitgingen. De J. kon een oc gen blik niets meer oudenschalden, waarvan het gevolg wa^ dat hy met de auto van den ter plaatse zeer steilen dijk reed, hetgeen wonder boven wonder uitstekend «fliep, daar niemand letsel kreeg en de auto evenmin beschadigd werd. Door den garage houder v. V. werd de auto weer op den weg gebracht. Keuring. Vun d^j ingeschrevenen der lichting 1932 werden goedgekeurd 8, tijdelijk ongeschikt verklaard 2 en voor goed ongeschikt ver klaard 4 jongelieden. Daar het plaatselijk telefoonnet door toe name van het aantal abonqéeg moet worden uitgebreid, is het noodzakelijk een nieuwen kabel te leggen door een gedeelte Hoogstraat en Groote Harim. Het gevolg is dat een groot gedeelte van de bestrating, welke de gemeen te dezen winter niet groote kosten in orde heeft laten maken, weer moet worden opge broken, met alle nadeelige gevolgen als ver zakking enz. daaraan verbonden. Op den nieuwen kabel kunnen 20 aansluitingen plaats hebben, zoodat deze voorloopig wet voldoende zal zijn. Hinderwet. Aan den timmerman J. W. de Jong te Vlist is door het gemeentebestuur toestemming verleend tot het uitbreiden der timmerwerk plaats door bijplaatsing van 2 electromoto- reu van gezamenlijk 6 P.K. SCHOONHOVEN. By beschikking van den minister van fi nanciën is de controleur van den waarborg en de belasting der gouden en zilveren wer ken C. Vreedenburgh verplaatst van het kantoor Schoonhoven naar het kantoor Rot terdam. WADDINXVEEN. Aanrijding. Op de hoek Kerkweg—Oranjelaan reed irej. B. per rijwiel teen van tegenoverge stelde richting in woes tie vaart de wielrijder v. d. B. kwam aanrijden en tegen haar op- botete. Beiden werden tegen den grond ge slagen. Mej. B bekwam aan gezicht en han den tamelijke verwondingen terwijl haar rij wiel zwaar hesahadigd werd. De woesteling kwam ei zonder verwondingelf af, terwijl zijn ook onbeschadigd bleef. De politie heeft de zaak in* onderzoek. Overtreders maximumsnelheid. Hoewel reeds herhaalde malen gewaar schuwd r'8 tegen Het te Jtaard rijden door automobilisten blijkt hieraaan totaal geen gevolg te worden gegerien, aoodat vorige week ruim 12 aptorijcfcrB wegens Eet over schrijden van de m&ximunMinelheid sijn ge verbaliseerd Een dér Mitflheldsmftinakkeii kwam met een vaart van ruim 6o K.M. het Dorp overatuiven De politie blijft thans w<-t scherpe con trole uitoefenen# bTj de minste overtreding wordt proces-verbaal opgemaakt, aoodat aau dit gevaarlijke rijden wei apoedig een einde zal 'zijn gemaakt. C'M Vernietigd. Een in nood geriood rund van den land bouwer B. is dooi de keuringsdienst voor d« consumptie afgekeurd en onder politietoe zicht vernietigd. Tyd. overplaatsing lu v'erbaud met de staking aan de Cha- mottefabriek te Geldennalsen is 'de rijks veldwachter H. v. Harren tijdelijk aldaar gestationncerd. Verbetering van de Gouwe. De provincie heeft aangekocht de meubel fabriek „De Volharding", staande aan het Jaagpad. Deze fabriek zal worden afgebro ken en het terrein zal moeten dienen voor verbetering en verbreeding van de Gouwe. De fabriek zal weer op hetzelfde terrein worden opgebouwd, doch op het achterste deel, dat thans voor houtopslagplaats dient. BurgerlykeStand GEBORENJaoob, z. v. G. Oudijk en P. llogeibiugge. WUIemieua, d. v, (J. Koren «O W. v. Keeuwyk. Adriana Jacoba, <i. v. N. de Jong en J. Lameua. Catherina Tlie- heeia, d. v. Th. Kip en C. J. Hu ijsman. Thomas, z. v. K. V os eu Nobel. OVERLEDENto LeidenJ, W. Loukhuy- oeii, 55 j., geh, met F. in 't Hout. ONDERTROUWD; A. Veelenturf 24 jaar, Bodegraven# en A. M. de Wat, 18 j., alhier. LAATSTE BERICHTEN. DKAAJDLOOZE DIENST. Tegen den Dusseldorffer moordenaar Kiirten de doodstraf geëischt. DUSSELDORFF, 22 April. De kans be staat dat het heden de laatste dag ia van de openbare behandeling van het Kürten- proces. Er waren ruim 350 luisteraars aan wezig, toen vanmorgen namens het O. M. Dr. Jansen begon met zyn requisitoir. Hy herinnerde aan den grooten omvang van het proces en aan de geweldige opwinding die tengevolge van Kürten's daden te Dus- soldorff had geheerscht. Ongeveer 12.000 sporen had men gevolgd, by de pogingen ora den dader der vreeselyke misdrijven, die de stad in rep en roer brachten te vin den. Meer dan 200 personen waren zichzelf als de dader komen aangeven en meer dan 300 aanwijzingen hadden de politieautori teiten dagelijks te verwerken. Vervolgens besprak dr. Jansen den per soon van Kiirten en somde de verschillende straffen op, die hy had ondergaan. Anders dan by zyn vorige veroordeelingen ziet men nu dat hy ook deze daden b$8i»an heeft on der den drang van zyn sadisme. By het uit zitten van zyn straffen heeft de dader zyn sadisme theoretisch voorbereid en het in de praktijk omgezet toen hy weer vrijkwam. Het geval met Christina Kleyn bewijst b.v. dat Kiirten geenszins heeft gehandeld in een zoodanige opwinding dkt hy zyn koel overleg kwijtraakte. Ook ïirde meeste an dere gevallen was zyn handeling zoo doel bewust, dat hy zyn wilsbeschikking gedu rende geen moment van de daad kwyt was. Alleen reeds vanaf October 1928 had Kiir ten 8 moorden en 26 moordaanslagen of po gingen tot aanranding gepleegd. Aan het einde van zyn requisitoir eischte de Oberstaatsanwalt Dr. Jansen tegen Kiir ten wegens 9 gevallen van moord de dood straf, en wegens de overige pogingen tot moord, aanrandingen en ontuchtige hande lingen 60 jaar tuchthuisstraf, die volgens de wet kunnen worden samengevat tot 15 jaar tuchthuisstraf met levenslang verlies der burgerlyke eererechten en plaatsen on der levenslang politietoezicht en in beslag- neming van alle moordwerktuigen. WISSELKOERSEN. 21 April. 22 April. Officieel. Londen 12.10 12.10 Beriyn 59r.291/ti 59.30 Parys 9.73% 9.73% Brussel 34.61 34.62 Zwitserland 47.961/2 47.97 Weenen 36.02% 35.02% Kopenhagen 66.62 66.62% Stockholm 66.72% 66.72% Oslo 06.62% 66.62% New-York 2.497m 2.497,, 1 Niet officieel. Praag 7.37% 7.37 Madrid 13.04% 13.04 Milaan 24.75 24.92% Beureoverzicht. Op de Amstordaanache beurs was de gtem- ïmng niet erg opgewekt. Er was nogal wat lust tot verkoopeu, die bovendien nog aan gewakkerd werd tot liquidatie die wel more- ten. leiden tot een ernstig koersdaling. Ko ninklijken stonden in het middelpunt der belangstelling. De berichten omtrent de zeer slechte toestand in de Amerikaansche pe- troleum-inrinstrcie en een nieuw producten vermeerdering in de Ver. Staten drukten het koerspeil nog meer. De Amerikaausohe soor ten liepen ook terug De Philip» kwamen in de nabijheid vjin 20o pet. L'meievers za gen zich een 10-tal procenten ontgaan. Aku'e kwamen weer beneden 90 pot. terecht. De Aocoustiek- en For daan deden werden lager genoteerd. Van de suikerwaardieu trokken H.V.A.'a de aandacht. Javasche ctytnur inoreten een gpdeelte van hun koer8 afstaan. Tabakken kwamen hefteden da .vorige prij- «n toacht Mijnaadeden waren kalm,, Scheepvaarten liepen terug. Amefk. fondsen hadden van aanbod te lijden, zooda€ de noteeringen onder beurstijd naar beneden liepen.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2