J I .Lk ■I skbank i en blaas NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ne. 17682 70«pjaargang BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. FEUILLETON. 1.652.263.26 Donderdag 23 April*1831 I 98 7. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen De verkiezingen voor de Provinciale Staten. BERGAMBACHT. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, twee OP ’N eiland ^ASp] tjl Fransch-Engelsch-Italiaansche onderhandelingen. I L 17-0183 H HOOFDSTUK VII. Sombere dagen voor manheer Ridge. HOORWEG (Wordt vervolgd.) looze dwazen rijn en wil hij ztijn tijd niet I oo.- Voorbareiding voor de ontwapeningsconfarantia. Sir Eric Drummond te Berlijn. De moeilijkheden bij de juist ook de erg- iger toegewezen op grond van de 1 De secretaris-generaal van den Volken bond, Sir. Eric Drummond, is na een be zoek gebracht te hebben aan Londen, Parijs en Rome, te iBeylyn aangekomen. Zyn verblijf te Berlijn houdt verband met de voorbereiding van de a.s. Mei-bijeenkomst van den Raad van den Volkenbond, in sa menwerking met den ryksminister van bui tenlands^ zaken, dr. Curtius. Naar verluidt is men o.a. voornemens, met het oog op de volgend jaar te houden Ont wapeningsconferentie, een soort vóór-con- ferentie te organiseeren, welke tbt taak zal hebben de Ontwapeningsconferentie voor te ■bereiden. De uitslagen van verschillende kieskr ingen. Bij de Statenverkiezing in op de thans aan de huidige deelnemende partijen (achter ondanks de af- - duidelijk te be lie het gevoel over diende te worden j tegenover den ddelen u-t plan ten hanen gij lijdt, man om een uitvoerige op te zenden aan a de medicijnen, bij .DAM, die U alle ©handeling, met de en. I 1927 werden verkiezingen elk cijfer ia tussclien haakjes het getal der bij die Ka merverkiezingen 1929 verkregen stemmen, vermeld) an totaal? uitgebracht100.877 stem men (110.255), waarvan op: 1. R.K. Staats partij: 19.153 (20.716); 2. Anti-Rev. Partij 18.966 (17.788); 3. Christ.-Hist. Unie: 15.996 (20.505); 4. Staak. Oer. Partij: 8.067 (9.689); 5. Vrijheidsbond’: 17.261 (11.344); 6. 8.D.A.P. 11*5 (16.663); 7, Vrijz. Dem. Bond 9661 (7573). De overige stemmen waren over varsohil- lende kleine groepen verdeeld. De 8.D.A.P. wint du® een zetel, de Staat kundig Gereformeerden één, de lijst-van Dalsum verkreeg een zetel,‘de Vrij». Dem. verliezen er 2 en de Vrijheidsbond één. Winst van de S.DJLJ*. in Overijssel. De S.D.A.P. wint 2 setels. de communisten verwerven er één. Verlies voor V.B. en VJ). In de provincie Overijld werden uitge bracht 225.090 geldige statuinen, waarvan op de A.R. 30.097; R.K. 67.060; communis ten 4661; Vrijz. Dem. 12.271; Vrijheidsbond 19.096; O.H. 36.698; Plattelanders 3016; 8.D. ’A.P. 53.792; Btaatk. Ger. 6012; R.K.V. 2468; Herv. Ger. 8t. 939. De kiesdeeler bedroeg 4790. Gekozen zijn: R.K. 13, 8.D.A.P. 19, OH. 8, A.R. 6, Vrijheidsbond 4, V.D. 9, Staatkundig Ger. Partij 1 en Comm. partij 1. Het gesprek tusschen de beide diploma ten heeft een heelen tjjd geduurd en men krjjgt den indruk, dat het aan de Enger- sche interventie te danken is, dat men Maandag te Parijs ih de late middaguren althans de bereidheid te kennen gaf om Massigli, den leider van de Fransche af vaardiging, die zich tot dusver verre had gehouden van de onderhandelingen, weer naar de Engelsche hoofdstad af te vaar digen. Ondertusschen zou het, zooals de Vos- sische Zeitung gisteren reeds opmerkte, al re voorbarig ayn uit het vorenstaande op te maken, dat dé' Franschen op de confe rentie nu voortaan een ander standpunt zul len innemen. Voorloopig valt te dezer zake niet te be schikken over concrete aanknoopingspunten; wel mag êcnter worden aangenomen, dat' de Franschen Massigli niet in de laatste plaats naar Londen zenden, omdat in het tegenovergestelde geval Frankrijk voor de voeten zou kunnen worden geworpen, dat het met voorbedachten rade, namelijk door een onverzoenlyke houding aan te nemen, het vlootvergelijk heeft gesaboteerd. tegenwoordigde, heeft ontvangen. Maat is het allerbeste, zegt een der wijzen. JA ik me veel met hem bezig houden om hem te bekeerenantwoordde ze glimlachend. Juist op dat oogenblik kwam mijnheer Veath binnen en ging naast haar zitten. Zij keek verbaasd, evenals mijnhée-r Ridgeway. Ze zagen naar den anderen kant van de tafel en merkten dat de stoel van mijnheer Vea/th door een ander was ingenomen. Ik ruilde mijn plaats met Item, mom pelde Veath, een beetje rood achter zijn ooren. Het gezicht van juffrouw Vemon nam ge durende een oogenblik een uitdrukking aan, alsof het van steen was, maar de openhar tige uitdrukking in zijn oogen deed haar gevoel van gekwetstheid verdfovijnen. U heeft er toch niets op tegen? vroeg hij haastig. Absoluut niet, mijnheer Veath, zei zij, vergetende dat zij hem een oogenblik tevo ren hoogst onbeschaamd had gevonden. Integendeel, ik vind hfet veel leuker, dat u aan dezen kant van de tafel zit. We kunnen nu praten zonder da^iedereen hoort wat we zeggen. Ik hoorde daarnet dat wij dezelfde be stemming hebben en wij kunnen ong-naar hartelust verdiepen in den afloop van onze gemeenschappelijke pelgrimage. We kunnen spreken over schipbreuk, roovers, zeeslan gen En heidenen, zei Hugh gemeen, zonder van zijn bord op te kijken. Amen! kuchte mijnheer Veath loyaal. Zijn daar heidenen? vroeg ntegufftouw Vemon doodonschuldig. Ze glimlachte tegen Hugh, die diep in zijn stoel terugleunde en plechtig knipoogde naar den verbijsterenden ADVERTENTIEPRIJS'. Uit Goud» en omstreken (behootende tot den bezorgkring): 1—5 regels f 1.80, elke regel meer 0.26. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0J0 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bjjslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2J5, elke regel meer UML Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerd» prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomat van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. 47 leden, telden12 R.K.» 8 O.H., 7 A.R., 1 Staatik. Ger., 10 S.D.A.P., 5 Vrijheidsbond, 3 V.D.1 Plattel. Bij de Statenverkiezing dn 1927 werden op de thans aan de huidige verkiezingen deel nemende partijen (achter elk cijfer is tus- cehen haakjes het getal der bij de Kamer verkiezingen 1929 verkregen stemmen Ver meld) in totaal uitgebracht: 196.015 stem men (224.741), waarvan op: 1. R.K. Staats partij 49.932 (9L939)2. Christ. Hist. Unia 32.371 (34.273); 3. Anti-Rev. Partij 25.542 (28.698); 4. Staatk. Geref. Jartij 4706 (5690); 5. S.D.A.P. 41.502 (55.316); 6. Vrijheidsbond 18.730 (12.654); 7. Vrijz. Dem. Bond 11.932 (13.876); 8. Plattelandersbond .3842 (3030); 9. Comm. Partij (en) 3.573 (5701) 10. R.K. V. 1600 (2151). De overige sternoten waren over verschil lende kleine groepen verdeeld. De S.D.A.P. wint diig 2 zetels, de R.K. dn Communisten winnen elk 1 zetel. De A.R., Vrijheidsbond en V.D. verlieeen elk 1 zetel en de Plattelandersbond verliest zijn eenigen zetel. In Drente 1 Liberale zetel meer. De S.D.AJP. gaat ook een zetel vooruiK Verlies voor de Plattelanders. In de provincie Drente werden uxtge- bracht 86.756 geldige stemmen, wahrvan op: aan ons verspillen. Het spijt m^ zusjelief, dat ik je er op attent moet maken dat hij eerst naast jou kwam zitten Hetgeen bewijst dat hij in eik geval geen gek is, geliefde broeder! antwoordde tij. Gibraltar. De boot deed de haven alleen even aan om passagier^ en mail op te nemen en vertrok weer. Gedurende de reis door de golf van Biscaie had Veath zijn uiterste heet gedaan om Hri?h aangenaam bezig te houden daar hij overtuigd was dat een man dfe met zijn zuster reisde en nog wel met die als zen delinge wa« uitge®erld zich noodzakeJijk dood moest vervelen. Eerst had Hugh ple zier in de situatie, maar naarmate Veath’s vriéndelijke offervaardigheid intenser werd, voelde Hugh zich in gelijke mate minder op zijn gemak. Dat was niet precie® wat hij bedoeld had! En toch was er niets in Veath’s optreden dat ook den meest preutschen broe der ook maar eenigszlns had kunnen ont stemmen. Maar Hugh’s prikkelbare sterfi- ming tegen zijn reismakker kwam alleen boven als Grace ook in hun gezelschap was! Was ze er niet bij dan waren zijn gevoe lens tegenover den zon-gebmlnden flinke kerel van aanmerkelijk vriendschappelijke! aard. Maar inden grond van de zaak bleef de situatie benauwend. □A air. igir-j,". =-■ 9S BUITENLANDSCH NIEUWS. BKLG1B. Dood van bekend activist. Mr. Flor. Heuvelman» te 's-Graven- hage overleden. Te ’s-Gravenhage is overleden de bekende Vlaamsche activist mr. Flor. Heuvelmans. Mr. Heuvelmans, die te Leuven in de rechten heeft gestudeerd, over welken stu dietijd hij een Vlaamsch boek heeft geschre ven onder den titel „Jan Blokker”, dat des tijds veel opgang maakte. Hij werd reeds lang vóór den oor log gekozen tot lid van de Belgische Kamer, waarin hij zitting had voor Ant werpen. Hij hielp o.a. mee aan de invoering van de eerste taalwetten. Voorts was hij lid van den gemeenteraad van Antwerpen, lid van den provincialen raad aldaar en voor zitter van de politie-rechtbank te Antwer pen. Hy was een zeer gezien Vlaamsch ad vocaat. Tijdens den oorlog schaarde hij zich aan de zjjde der activisten en werd hij lid van den Raad van Vlaanderen, waarin hij deel uitmaakte van den Raad van Gevolmachtig den. Na den oorlog week hy als vele an deren, die evenals hij door hun activistisch optreden veroordeeld waren, uit naar Ne derland en vestigde hij zich in den Haag, Aan het werk van het Alg. Ned. Verbond- nam hy daar ter stede een werkzaam aan deel. Hij was lid van het Nederlandsch Letter- Ik heb geen respect voor menechen <fie met hun vroomheid te koop loopen, ver klaarde mijnheer Veath heftig. Zoo beschouwt rij het ook en ze zou zich heelemaal niet meer op haar gemak ge voelen als ze wist dat een vreemde van haar plannen afwist. Grappig meisje in dit op- aicht! Maar nu ik u toch in vertrouwen ge nomen heb, wil ik u wel vertellen dat ik van plan ben om haar haar geliefde hteidenetn te doen vergeten en haar als een andere vrouw weer mee naar Amerika terug te nemen. Mijnheer Veath begreep natuurlijk niets van den raadselachtigen glimlach om den mond van zijn reisgenoot. Ik bten blij dat ik kennis met je ge maakt heb, Veath, gang hij voort, ik denk dat we samen reuaachtig zullen ópschieten. We moeten one de reis maar zoo gezellig mogelijk maken. Ik geloof dat we maar etna moesten gaan lunchen, eindigde hij op zijn horloge kijkend. Een kwartier later zat Hugh aan een van de tafeltjes in die eetzaal naast Grace. Hij had haar de missionaris-geechiedenis verteld en probeerde te lachen om haar welgemeen de woede. Maar ik wil niet dat hij mij behandelt al8 een zendelinge mopperde zij. Wat kan een missionaris nu voor gekheid uithalen Zoo, zoo,, meisje; dus je wilt gekheid iuet hem makenIs dat de zaak? Ik zal hem zeggen dat je dag en nacht in theologische studies verdiept bent. Wat zou jte denken van een man die een vrouw in haar vrome overpeinzingen stoorde? vroeg hij met een blik die niet vrij was van jaloezie. Dat hij een heiden was en dan moeet ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per wéék 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11» GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. latere. 2745. Postrekening 48400. GOBDSCHE COBRANT. Men herinnert sich, hoe voor eenigen tyd de vredesvrienden juichten, omdat op ma ritiem gebied, dank zij een actieve Engel sche tusschenkomst, een vergelyk tot stand was gekomen tusschen Frankrijk en Italië. Dit feit opende hoopgevende perspectieven, omdat men algemeen aannam, dat de ern stige Fransch-Italiaansche tegenstellingen, die een niet te onderschatten gevaar voor den vrede vormden, dok in ander opzicht uit den weg zouden worden geruimd. Men had echter te vroeg gejuicht: toen het erop aankwam te Londen de getroffen schikking definitief te redigeeren, kwamen plotseling de mannen der Fransche admi raliteit met nieuwe eischen voor den dag, waardoor het compromis, dat men feitelyk al in veilige haven waande, eigenlijk plot seling werd getorpedeerd. De vlootbesprekingen werden daarna een tijdlang geschorst, maar in het begin van deze week zyn ize te Londen hervat, doch het is zeer twijfelachtig, of het overleg der betrokken partyen thans zal leiden tot een voor allen bevredigende regeling. Een feit toch is, dat noch de Engelsche regeering, noch het fascistische bewind er ook maar in de verste verte voor te vinden zyn tegemoet te komen aan de verlangens der Franschen, die, zooals men weet, erop staan, dat de oorlogsbodems, die in de plaats zullen komen van de in 1936 ver ouderde scheepseenheden, reeds drie jaren voor den afloop der overeenkomst op sta pel mogen worden gezet. Uit een en ander volgt derhalve, dat de conferentie alleen weer op gang kan worden gebracht, wanneer de Fransche regeering de eischen, die haar door de admiraliteit zjjn opgedrongen, aan een herziening onder werpt. De Parysche berichten noemen het ken merkend voor den toestand, dat Briand Maandag, onmiddellyk nadat een Fransche ministerraad was gehouden, den Engel- schen zaakgelastigde te Parijs, Campbell, die den afwezigen ambassadeur Tyrell ver- kundig Genootschap te Leiden en voorzitter van de HoHandsch-Vlaamsche vereeniging ,JIou en TrouV'. De heer Heuvelmans hield zich tot het laatst bezig met letterkundigen en juridi- schen arbeid. Na\te amnestie is hij wel eenige malfen naar Vlaanderen geweest om zyn vrienden te bezoeken, maar hy bleef in Den Haag gevestigd. De overledene bereikte den leeftij^van 73 jaar, y duitscHland, Peter Kiirten ter deod veroordeeld. Het pleidooi. Kürten’s verdediger, de Dusseldorffsche advocaat dr. Wehner, heeft in zyn pleidooi er op gewezen» dat hij voor een zeer moei lijke en ondankbare taak stond. Wanneer de rechtspleging eischt, dat jui ste misdadiger een verdedij krijgt, dan geschiedt dit, op algemeene rechtsgedaclfte. De juryleden diendén, schuwelijkheid der daden d seffen, dat de afschuw, dié 1 meesterde, achtergesteld dit by een objectieve houding beklaagde. De verdediger verklaarde verder, dat hy het zyn plicht achtte eenige punten ter sprake te brengen, die twijfel doen ontstaan aan de strafrechterlijke verantwoordelijk heid van Kiirten. Wanneer de beklaagde zelfs voor het afslachten van onschuldige kinderen niet terugdeinst, is dat een bewys, dat zijn geestvermogen» niet normaal zijn en dat zijn zaak minstens behandeld dient te worden als een grensgeval ïri den zin van par. 51 der Strafwet. Kürten zal steeds een psychologisch raadsel blijven. De uitspraak. De jury heeft, na 1% uur in raadkamer te zyn geweest, vonnis geveld. Onder geweldige spanning van de geheel bezette zaal heeft de gerechtsdirecteur Rose het volgende vonnis uitgesproken: De beklaagde is schuldig verklaard aan negen gevallen van moord, verkrachting en aan gewelddadige ontuchtige handelingen. Hy wordt voor eiken moord ter dood ver oordeeld, verder wegens poging tot moord in 7 gevallen, tot een totale straf van 15 jaar tuchthuis veroordfeeld, met verlies van zyn burgerlijke rechten voor altijd. Boven dien wordt hy onder politietoezicht gesteld. De by de misdaden gebruikte instrumen ten worden door het gerecht in beslag ge nomen. De kosten van het proces komen ten laste van den beklaagde. Evenals in Zuid-HollandThebben gisteren ook de verkiezingen voor die Provinciale Staten plaats gehad in dfe provinciën Noord- Hoiland, Zeeland, Overijsel, Drente en Fries land. In de provincie Zuid-Holland met de uit- pebreMe kieskringen, w.o. de kieskring Gouda,, zijn verschillende uitslagen niet voor hedjn in den loop van den nainidfdag te verwachten. De kieskring Rotterdam. Liberale winst te Rotterdam. Een kleine teruggang van de S.D.AJ*. Gisteravond om naif twaalf waren van de 284 stembureaux in de gemeente Rotterdam ej 232 binnen. Die twee anderen zuilen waar schijnlijk weinig invloed op de totalen uit oefenen. Uitgebracht waren 238.385 geldige stemmen en wel als volgt verdeeld over de partijen: S.D.A.P. 85.520. Comm. Partij (de Viseer) 7750, Partij Bouterae (Kleine Middenstan der) 2685,’ A.R. 34.437, O.H. 14.549, V.p. 6753, R.K. 40.349, Vrijheidsbond 29.660, Staat kundig Ger. Partij 7414, Rev. Boe. Partij 6045. Die Vrijheidsbond heeft een zeer sterke wiinst gemaakt, waarschijnlijk deze te danken aan de zeer felle critiek gedurende de laatete maanden op het beleid van de socialistische wethouders te Rotterdam en dan speciaal hun financóeele positie. Waar schijnlijk i8 mede daaraan te danken, dat de S.D.A.P. te Rotterdam tiete achteruit liep, doch dit wordt weer genivelleerd door a - oen wMTdoor De 8latai «uc WetijaH, bwtaanda tfll het totaal stemmenperejentage in Zuid-Hol- - - - land voor de S.D.A.P. van 34.8 op* 36 is ge komen. De zwaarste klap heeft gekregen de Vrijz.-Democratische Bond, die op een to- !aaj van' 10.000 stemmen met ongeveer 1/3 is in gekrompen. De Christ, partijen blijven ongeveer ge lijk, evenals de officieele communtisten, doch de Rev. Socialistische Partij, die voor het eerst uitkwam en de hulp van de van Burink-aanhang genoot, heeft niet minder dan 6000 stemmen behaald. Verlies van liberale stemmen in Zeeland. 2 Vrijz. Dem. en één Liberale zetel e door anderen ingenomen. Winst voor S.D.A.P. en S.G. In de provmcie Zeeland werden uitge bracht 109.807 geldige stemmen en wel op: Lijst Bouwense 890, A.R. 20.485, S.D.A.P. 16.521, Staatk. Ger. Partij 9410, R.K. 19.314, C.H. 19.296, Communistische Partij 110, Lijst van Dalsum 2234, Vrijheidsbond 15.195 Vrijz. Dem. 6136, Lijst Coppenoll 216. De kiesdeeler was 2615. Gekozen zijn dus. R.K. 8, A.R. 8, C.H. 7, Staatk. Geref. 4, Vrijheidsbond 6, S.D.A.P. 6, V.D. 2 en van Dalsum. De Staten van Zeeland» bestaande uit 42 leden, tellen: 8 R.K-, 8 A.R., 7 C.H. 3 St. Geref., 7 V.B., 5 S.D.A.P. en 4 V.D.-leden. mijnheer Veath, die Hugh’s knipoogje uit legde als een wenk, dat dte jonge dame de vraag stelde om hem op een dwaalspoor te brengen. Dua antwoordde hij beleefd maar voorzichtig - Ik hoorde dat er meer mi&iionarisBen dan heidenen zijn. Zoo? Dus vrouwelijke misaionairiesen moeten wel absoluut gek zijn als ze naar deze mensohen toegaan, mijnheer Veath? Wel, eh, stamelde Veath. Dat zou ik niet durven zeggen. Als het niet onbeleefd^ ia om u tegen te spreken zou ik zeggen dat ik het de edelste vrou/wen op de wereld vind. Het is goed dat je dat een^ tégen mijn zuster zegt, Veath, zei de vroolijke Hugh, die heeft een onvergeeflijke afschuw van de heidenen. Maar ik hoop dat ze ze niet veracht zei Veath. Toch wel: ik vind dat ze levend ver brand moesten worden Op deze explosie volgde een lange stilte gedurende welke de beidé mannen zich de monstratief concentreerden op den inhoud van hun bord. Juffrouw Vemon lachte ver stolen en stootte onder tafel Hugh met haar voet even aan. Hij lachte plotseling hardop en onwijs en zweeg toen. Veath werd rood en van dit oogenblik. af was de conversatie tot het eind van den maaltijd nogal gefor ceerd. f Bij het diner zaten ze niet bij elkaar. Misschien voelt hij zich bfeleeddgd, zei Grace, toen ze dien avond het dek op en neer liepen. Waarschijnlijk dienkt hij dat we hope- Uit het Engélsch van SBOBOE BARB MCCUTCHEON. 17 (Nadruk verboden.) Veath zou haar behandelen alsof ze van glas was, en het zou niet lang meer duren of de geheele boot zou het knappe meisje, d&t er op uit ging om de heidenen te bekee. ten, aanstaren alg een wonderdier' Wroeging kwelde hem en hij trachtte zich uit de situatie te redden. Dat had ik eigenlijk niet mogen, vertel en. Je zou hjet nooit aan haar zeggen en zij heeft er buitengewonen hekel aan om missio- name genoemd te worden. De iwaariield ia aameiijk dat bij ons thuis haast niemand van haar stap afweet en hiér aan boord eft heelemaal geen mensch er een flauw vermoeden van. Zij zou voor geen geld ter wereld willen dat het bekend werd. Maakt u zich maar niet ongerust, mijn eer Ridge. Ze zal nooit merken dat ik het weet en ik zal het aan niemand verder ver- tellen. Dank je wel, ouwe jongen, zed Hugh ouitengewoon opgelucht. De zaak ie dat mijn zuster er zoo het land aan heeft om er op aangekeken te worden. Ze timmert Jiet graag aan den wég; te i8 erg beschei den.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1