&Zn. Blad Deze Courant komt in vele duizenden 'gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex. 1 Modelwasicherij Fi. J. H.t Straaten haar hoed af te zetten, draaide zich en el om toen de onbeschaamde Hugh binnentrad en riep: NIEUJVS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOÜDA EN OMSTREKEN No. 17884 Zaterdag 25 April 1831 |70#Jaargang Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen BAHLMANN - GOUDA EERSTE BLAD. maken? ERKEN FEUILLETON. moede - trachten /oeren leu rendruk 4 kleuren BEL OP 2084 Waar da maatschappelijke onrechtvaardigheid schuilt. zaait laqbjPrmzbn (Ook in BLAUW en ZWART) BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, L~--„ZCDL, riSZr.L.rZLZZ, IsJIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. TWEE OP ’N EILAND Brieven uit de Hofstad. BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, j Dit nummer bestaat ui£ twee bladen. HOOFDSTUK VIII. De knappe vreemdeling. Den Haag. (Wordt vervolgd). andere p betere kjjl het Lwij- Hebt U PERSONEEL noodlg? Zoekt U PLAATSING? Plaats dan Zaterdags Uw AANVRAGE in de comm smiiT ieder leest ze danf Kliine Aononcts 8 rifols f I.- Inzending tot Vrijdagmiddag 4 uur aan het Bureau MARKT 31 --- lijk versterkings- gepast b(j bloed- bij klierachtige gevallen waar de delijk en zonder gevallen van uit je lek- van juffrouw Ze arbeiders de oogeu open gaan en deze laat, sten aicli met hunne werkgevers vereenigen, om te streven naar hoogere prijzen, ten einde daardoor toj, betere loonen tie komen of althans te beletten, dat het tegenwoordige lage loon nog verder daalt En zij vinden enkele sociaal-democratische Kamerleden aan hunne zijde. Deze ondervonden in „Het Volk'* echter bestrijding van partijgenooten, die met kunnen goed vinden, dat zoodoende de levensmiddelen duurder zullen worden. De verdedigers der landarbeidersbefangen bleven echter hun bestrijders het antwoord niet schuldig. Zoo schreef het Kamerlid Hiemstra in „Het Volk”: „Is b.v. het brood ook niet duurder doordat de arbeidsvoor waarden van de bakkers, fabrieksarbeiders en transportarbeider^ zijn verbeterd? Mogen deze arbeidsvoorwaarden wel in het brood worden verdisconteerd en niet die der land arbeiders, welke al zooveel slechter zijn,?’’ En de heer Hilgenga, de secretaris van den modernen Lundarbeidersbond, schreef in hetzelfde blad in een polemiek met den hoofdredacteur; „Welnu, wij zouden hem willen vragen; dacht, hij, als de loonen in het typografisch bedrijf stijgien, dat de druk- kerspatroons die loonsverhoogmg zelf beta lendacht hij soms, als de bouwvakarbei ders ün plaats van drie vacantiedagen er zes krijgen, de bouwvakpatroons die meer, dere f 700.000 uit hun zak nemen?" En zoo haalt de schrijver nog meer voorbeelden aan, om dan tot de conclusie te komen, dat wij allen te zomen, het geheele volk en ook de 400.000 landarbeiders, ja zelfs de werkloo- zen, door hoogere prijzen deze verbetering van arbeidsvoorwaarden betalen. En ten slotte een aanhaling van de hand van den heer Schaper, mede uit „Het Volk”: „De landarbeider betaalt in zijn huishuur, in zijn spoorreizen, in zijn gebruiksartike len de hooge loonen van alle andere arbei ders. Hij zelf kan niet veel eischen, omdat die kosten niet op den verbruiker te verha len zijn wegens imternationale concurrentie. Als er dan iets voorgesteld <wordt om te nel- uen, wordt alles op een goudschaal gewogen, óf het andere arbeiders misschien ook een cent extra kosten zal! De Landarbeiders- bond wordt nu verweten, dat hij in dezen samenwerkt met de patroons, de boeren. Se. dert lang worden met de patroon^ in schier alle vakkèn collectieve contracten afgeslo ten. Wie heeft b.v. wat te zeggen op de tac tiek der typografen, die in bond met de pa- ABONNEMENT8PRUS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad ƒ8.88. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, Dy onze agenten en loopera, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. troon» hooge dxukketstaxieven óók voor den kleinen man bevorderfu? Koevele kleine mien- schen verven tegenwoordig met zelf, omdat de schildersgezellen met de bazen een loon schaal ontwerpen, dje klinkt als een klok." Tot zoover de heer Schaper. Wij vinden deze aanhalingen, die wij aantroffen in een artikel van Mr Rutgers in „De Vrijheid" van 7 April, typeereöd voor den tegenwoor digen toestand. Er blijkt uit, dat zich onder de sociaaldemocraten denkbeelden aan het ontwikkelen zijn, dóe in hooge mate kunnen bijdragen tf>t verheldering der inzichten in zake de maatschappelijke onrechtvaardig heid, welke men tot dusver in die kringen aantrof. Indien deze denkbeelden doorwer ken» zou daarvan wei eene het gevolg kun nen zijn, dat het sociale streven zich in an dere en o.i. betere richting ging bewegen. Spoedig of ze bene Ze waren nu in de Middellandsche Zee. De lucht wa« koel en zuiver en er waren veel passagiers aan dek om naar den zons ondergang te kijken en naar de matrozen die het dek reinigden. Er waren passagiers aan boord voor China, Japan. Indië en Austra lië. Een vijftigtal soldaten, die naar Indiê terugkeerden bracht leven in de brouwerij. Zij stonden onder niet al te strenge discipli ne en hadden dus de sterke neiging om vroo- lijk te zijn. Een aantal van hen zat op het voorschip Engelsche soldatenliederen en krijgsgezangen van de inboorlingen te zin gen. Er had zich een groep om hen heen gevormd en ook Ridgeway en Veath. die na het middagmaal een wandeling over het dek Hallo Hugh: Waar heb jij gezeten, liefste. Liefste? Ik heet geen, liefste? barstte hij uit. Zeg Hugh, liefste mijnheer Veath heeft je den heelen morgen gezocht. Ik zei 'dat ik niet met hem meeging, voordat jij er bij was. Je zou zoo’n pleizier gehad hebben. Verlangde je dan naar mij? vroeg hij schuldbewust. Natuurlijk mijnheer Veath trouwens ook. Zul je dan nooit begrijpen, dat ik van jou en jou alleen houd? Ik geloof, dat ik nooit iets van de liefde snappen zal, peinsde hij. En waar heb jij nu den geheelen mor gen gezeten? vroeg zij. zijn verzuchting ne- geerend. Veath heeft niet op de goede plaats gekeken, dat ia de heele kwestie. Waar was die goede plaats dan? Het bleek de verkeerde plaats te zijn, zei hij somber. Hij had namelijk bridge ge speeld m de hut van een der passagiers Op dat oogenblik hoonden zij Veath buiten de deur. Hugh riep hem hartelijk toe om binnen te komen. Zoo, ben je hier' Ik heb overal naar je gezocht, ouwe jongen. Jammer, dat je van morgen niet mee bent gegaan, zei Veath. Ridgeway de hand schuddend Het interesseerde mij niet om het schip te zien, zei Hugh haastig Ik heb er al zoo vaak een gezien. Wat grappig, riep Grace uit. Hoe Geen dag is lang voor hem die werkt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 15 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.26. Van buiten Gouda en de bezorgkriag: 15 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnummer N ct- byslag op den prijs. Liefdadigheida-advertentièn de helft van den prü». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels f 2.25, elke regel meer flM. O* de voorpagina 50 heoger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomzt van Bollede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. om ruimte te maken voor Eerste Kamer en Raad van State. Het Ministerie van Bui- Unlandsche Zaken is indertijd owgebracht naar een heerenhuis op het Plein omdat zijn gebouw moest worden afgebroken. Wanneer nu Bromovo zou worden aange kocht komt er weer een reusachtig gebouw bij en voor een oogenblik kunnen dan aller lei filialen worden opgeruimd. Het zal nooit mogelijk zijn ze alle op te heffen want er ia altijd weer het een of ander noodig. Thans is ook het antieke gebouw van den Hoogeu Raad aan de beurt om verbouwd te worden. Dat was geen weelde want wie wel eens in dit heiligdom is geweest, ervaart, dat er doolhoven bestaan die men in stout ste fan taaie niet kan verzinnen. Het minis terie van defensie is ook zoo’n doolhof. Ten slotte vermelden wij nog het kolcsale gebouw van den Post, en Telegraafdienst na wolks in gebruikneming weer het oude ge bouw trij Financiën is getrokken. Er is in derdaad eemge achterstand in de uitbrei ding der Landage bouwen en misschien wordt die door aankoop van het ziekenhuis Bro- novo even opgeheven. Het zal du8 .wel niet anders kunnen of de Tweede Kamer keurt dien aankoop goed. HAGENAAR Ia socialistische kringen ziet men de maatschappelijke onrechtvaardigheid vooral in vierschil van bezit. Dit komt ons voor, eene groote fout te zyn. Niet, dat wij willen ontkennen het bestaan vun ouxeditva&rdig- lieid in de bezitsv&rdeeling. Deze bestaat daar, waar iemand tot bezit komt, zonder dat hij of zijne voorouders daarvoor over eenkomstige diensten aan de maatschappij hebben bewezen. Maar dit is niet bij alle bezit liet geval. Zeer veel bezit is het resul taat van jaren lang, ja soms zelfs geslachten lang, werken en zuinig leven. En dit bezit benevens het daaruit voorspruitende inko men staat,, wat reditvaardigheid betreft, zeker niet beneden, het arbeidsloon. Bij deze fout nu, dat men telken bezitter min of meer als een dief en eiken niet- boaitter alg een bestolene bescliouwt, voegt de socioal-democratie een tweede, hierin be staande, dat zij» de tegenstelling tusschen. bezitters en bezitloozen wil 'weg nemen door op de leer van den klassenstrijd gebaseerde loonactie. M«cv mi ineer toch wordt het duidelijk, dat men daaidoox het doel niet alleen niet bereikt, maar aan de onrechtvaardigheid inzake de bezjitsverdeelmg een nieuwe on- reehtavaaroigheid toevoegt «Q wel op het punt van het arbeidsloon. In tegen de bui- tenlandsche concurrentie beschutte bedrij ven kan men de loonen opvoeren of hoog houden door samenwerking van patroons en arbeiders, doch ten koste van hen, die werk zaam ziju in de onbeschutte bedrijven, waar men op de prijzen en daardoor op het loon betrekkelijk weinig invloed kan uitoefenen. Meer en meer treedt in liet licht, dat daar van inzonderheid zij, die van landbouw ar beid moeten leven, de dupe worden. Merk waardig is 'in dit opzicht de loop van de verhouding tussehen tarwe- en broodprijs. In 1914 kostte 1 K.G. tarwe 9 cent en 1 K.G. brood 16 cent. Verschil 7 cent. Thans kost 1 K.G. tarwe pl.m. 6 cent en een K.G. brood pl-ni. 24 cent. Verachil pl.m. 18 cent. Zij, die de tarwe verbouwen, ontvangen dus 2/3 van het bedrag van 1914 en zij, die de tarwe transporteeren, verhandelen, malen, bakken enz., ruim 24 x het bedrag van 1914. Het kan w*el haast niet anders, dat niet alleen de landbouwers, maar ook de land- ELEGANTE DAMES- en KINDERKLEEDING HOEDEN en PELTERIJEN Wanneer U keus wenscht te maken uit een flinke en fraaie Collectie, zult (Jazeker bij ons slagen. een flirtation? 0. dat zou Grace nooit goedvonden geen seconde. Ik geloof niet, dat ze er iets op tegen zou hebben, als je het maar handig uitlegt, glimlachte de ander. Neen, dat zou niet in de haak zijn, al was het nog zoo onschuldig. Het zou een verduiveld gemeene streek zijn. Een zuster trekt zich van zooieta in den regel weinig aan. Hugh kon de eerste oogenblikken geen antfwoord gdveoihij trachtte zich te herin neren, of hij som8 iets gezegd had, dat zijn geheim zou kunnen verraden hebben. O, lachte hij onhandig, je begrijpt mij niet; Grace is zoo zoo eh oonsien- tieiis, dat, zie je, als zij wist, dat ik ik flirte, met met een meisje, dan zou zij erg boos zijn, zie je. Typisch meisje in die dingen toonbeeld van volmaaktheid. Zoo, geloof je? Is dat niet een beetje overdreven, kereld? Ik denk, dat je je zuster net z0° weinig kent, als andere mannen hun zusters. Wat bedoel je? vroeg Hugh, plotseling op zijn hoede en de knappe vreemdelinge vergetend. De laatste niensch op aarde die een man leert kennen, is zijn zuster, zei Veath. Ga je gang maar, en amuseer je, ouwe jon gen. je zuster is niet 7,00 precies als jij denkt mijn woord er op. Uit het Engalsch van GEORGE IJARR MCCUTCHEON. (Nadruk verboden.) Toen volgde een roffel op het paneeJ, maar hij maakte geen aanstalten om te ant woorden. Weer werd er geklopt en er kwam «en glimlach, zij het geen van blijdschap, op ajn gezicht. Klop maar! Loop naar de maan! Je kmit er toch niet inmompelde hij zacht maar triumph an lelijk. Veath morrelde abn de kruk, maar de deur wa^ gesloten en bleef gesloten. Hij is er niet, juffrouw Ridge. Ik zal eens zien of ik hem kan opvisschen. Tot «haks, aan de lunch. Toen klonk de stem van Grace, zacht en hartelijk. - Vertel hem maar, dat wij een andere keer met bem het heele schip gaan bekijken. Zoo, wond Hugh zich op. jullie den L. ^olgende keer mee te nemen. Dank zien wie de sentimenteel moet worden en dat er nog ge noeg te doen valt ter bescheiming van meu- scihen dan dat men zich zoo druk moet ma ken ovey de bescherming van dieren. Heel gewichtig is die redeaeering ook niet. Het gaat Lier niet alleen om sentimentaliteit.- Het circusvermaak ós uit den tijd en al zijn er altijd nog honderden, misschien duizen den die alleen een grapje zoeken, onverschil lig te wiena kosten dit gemaakt wordt, dan nog moet de overheid wijzer zijn en de ge legenheid daartoe niet helpen bevorderen. Neen, wij hadden een andere, een betere, een meer beschaafde beslissing mogen ver wachten en het valt te betreuren, dat met andere „partijen" in den gemeenteraad een betere kijk op deze kwestie hebben gehad Een beslissing inzake Bronovo. "3 zal de Tweede Kamer beslissen meid is het ziekenhuis Bromovo aan te koopen, als dit zijn nieuwe pand in ge bruik heeft genomen. Het is de bedóëling op het terrein van dat ziekenhuis een heel groot regeermgsgebouw te stichten waarnn tal van diensten van de regvering zullen kunnen worden ondergebracht. Het gansche departement van Waterstaat, dat nu op Binnenhof gehuisvest is, zal er in verdi nen» de pensioen-raad, een paar belasting diensten. In de bureaux van de pensioen raad zullen dan gehuisvest worden de mlU- taure bureaux die thans in het noodgebouw achter net Tweede Kamergebouw onderge- br&cht zijn en dit noodgebouw zal kunnen verdwijnen. Uitgespaard zal worden een bedrag van ongeveer anderhalf millioen gulden. Wil men liet terrein van het noodgebouw dat vrij komt verkoopen dan brengt dat ook een aar dige duit op, zoo midden in de stad. Het is alleen te hopen, dat uien d|it niet verkoopt uant dun is een behoorlijke huisvesting van de Tweede Kantel nooit meer tot stand te brengen. Het w nu eenmaal een feit, dat alle regee- iingsbureaux zich uitbreiden. Voor Arbeid en Onderwijs is indertijd in het Bezuiden- hout een enorm gebouw gestiteht, Bünnesi- landsche Zaken is verbouwd. Koloniën kreeg er een groot stuk bij, dat op de ach terplaats werd opgericht. Het Kabinet van de Koningin ging van het Binnenhof weg haddt^i gemaakt om een sigaret te rooken, bleven stilstaan om naar de robuste, onbe zorgde stemmen te luistpren. Juffrouw Vernon was in haar hut en trachtte in een pasbegonnen dagboek de ge- beurteniasen van de afgeloopen tien dagen vast te leggen. Het was haar geheime be doeling om van dit boek één gedrukt exem plaar te laten maken en dat bij de een of andere passende gelegenheid aan Hugh ter herinnering aan te bueden. Intusschen vlotte het werk niet erg bijzonder; ze worstelde met de verbijsterende hoeveelheid ztof en niet het taaie materiaal van de taal om Haar gedachten onder woorden te brengen,, zooals ze gaarne zou willen. Hugh had er geen idee van wat zo in haar hut uitspookte. Plotseling drukte Hugh Veath’s arm dich ter tegen zich aan. -- Kijk eens, vlak bij de verschansing I Dat is het snoezigste meisje dat ik ooit ge zien heb! Waar? Ik kan je haar niet aanwijzen, want zij kijkt dezen kant uit. ’n Meisje in een don kergroene mantel, zij leunt in de arm van een ouden heer. Ik zie haar al, zei Veath. Verdui veld, ’n knap kind, hoorl Ongelooflijk. Heb jie ooit van je leven zoo iets knaps gezien? riep Ridgeway. Hij keek haar zoo intens aan, dat zij het hoofd afwendde. Wie zou het zijn? Die oude heer ie zeker haar vader. Vreemd, dat wij’ ze niet eerder hebben gezien. Ik ben er zeker van, dat ze n°K niet aan dek i8 geweest. Je schijnt nogal geïnteresseerd. Wil je MIXVII. i Het toelaten van circussen. Onze gemeenteraad heeft een beslissing genomen, die ongetwijfeld in breede kringen ook buiten de residentie teleurstelling zal wekken. Hij heeft namelijk uitgesproken dat alsnog circussen zullen worden toegelaten. Er was een motie mgediend om niet langer die ouderwetsche ,rt>ullen" toe te laten, maar B. en W. brachten ongunstig advies op die motie uit en de Raad aanvaardde met 25 tegen 13 stemden dat afwijzend prae- advies. Men had wat anderg mogen verwachten van een college, dat er zich graag op laat voorataan dat lilet modern wul ziin. Het gold hier nu eens een niet-politiekelkwestie en dat bleek ook bij de stemming, waarbij acht leden der rechterzijde en vijf sociaal-demo- craten zich tegen toelating verklaarden. Het advies van het dagelijksch bestuur berustte op de meening van een niet-genoem- den dierenvriend, dat bij de dressuur van dieren geen mishandeling valt te oonstatee- ren. Dat was al en man kan zich moeiiijker een smaller standpunt denken. Er is bij dergelijke dressuur geen enkel nut betrok ken, geen belang voor mensch of dier Maar het ie alleen de bedoeling het publiek te vermaken met onbeholpen grapjes dóe die ren worden geleerd. Men stelt eigenlijk de dieren bloot aan de spot-lust van de men- schen. Een groote logge beer, die met zijn vier pooten op een tonnetje kan staan is toch waarlijk niet anders dan een groot dier dat belachelijk wordt gemaakt. Als het pu bliek zich maar amuseert en daarvoor goed betaalt ig de dresseur tevreden. Het iware toch gewenscht, dat dergelijke minder waar dige grappen niet gesanctioneerd wierden door de overheid. Onze burgemeester trachtte zijn verdedi ging over dezen boeg te gooien dat men niet wast je dat we van plan waren het schip te gaan bekijken? Instinct, zei hij kort, met brutaliteit trachtend zijn verlegenheid te verbergen. Veath ging hen voor naar de eetzaal; Gra ce volgde en Hugh deed maar geen poging om ze aan het verstand te brengen dat hij zijn déjeuner al had gehad. Maar door zijn zwarte stemming was zijn maaltijd hoogst- onvoldoende geweest en de behouden terug- keetr van Grace bracht die van zijn eetlust met zich en nadat hij zijn lichaam met vele goede dingen had versterkt en den wijn zijn hart had laten verheugen, bekeek hij de wereld weer door een wat zonniger bral en kwam zijn geloof in Grace en haar laefde weer terug. GIHINIIt COURANT. Willen broer omkoopen door hem een «er. Ik zal jului wel een8 laten baas is. Een minuut later roffelde hij op de hut i '"- Vernon. w»s juist bezig om vopr de spiegel

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1