Het is niet hetzelfde waar U Uw Karpetten koopt! J-L.BRUNS, Turfmarkt, hoek Gouwe mm KooqI bil eaze Éertato Maatkleeding is niet te vervangen Moeder schaft zich gratis J. HULLEMAN GOUDA RUSLAND'S INVLOED OP AZIË. Jaar lang PIRIN £"tra8 EEN „VRIENDDIE FAILLIET GAAT. IJJJ ruilburëau Raadsels vcor de Jeugd. ^^^^CTenaJbuni aan voor Uw kinderen Ie 9 Beroenui sinds 1889 Wij brengen in Vloerzail, Linoleum, China- en Damastmatten Velvet, Cocos- en Axmfnsterloopers, Cocostapijt, Tafelzeil, Eiken en beschilderde Ledikanten, Kapok-, Spiraal- en Gezondheidsmatrassen, een geheel nieuwe sorteering tegen wer kelijk voordeelige prijzen. Dp. RAMTZAU 6 JOH. REMOOIJ, v h. K. M. DE 3RUIJN Zn, Voor LIPS' Brandkasten en Slotenfabriek is de Agent: P. ROND Pz., GOUDA. -ass Steeds meer toekomstplannen. De koopkracht moet verhoogd worden. (Van een by zonderen correspondent.) Ik zit in den sneltrein op weg van Tokio naar Parys, een trein, die den halven om trek der aarde aflegt En in Tsjangtsjung, het eindpunt van den Zuid-Mandsjoeryschen spoorweg, begint eigenlyk Rusland al. Niet officieel, maar in de practyk maakt het weinig verschil. Want de Oost-Chineesche spoorweg wordt gedeeltelijk door de Sovjet- regeering geëxploiteerd. Eigenlyk besturen de Russen het geheele bedrijf en oefenen de Chineezen er alleen een zekere controle op uit om hun eerzucht, met Europeanen gelijk te staan, te bevredigen. Maar Rus land heeft de opperheerschappij. In dit grensgebied wordt in stilte een onophoude- 1 ij ken titanenstrijd gestreden: Japan, China, Rusland en Amerika vechten om eiken duim gronds. Hier ligt een groote toekomst, een onafzienbaar afzetgebied. En in dezen stryd behaalt Rusland maar al te dikwijls de overwinning, omdat het beschikt over een fabelachtige organisatie van spionnen en propagandisten. Sovjet-propaganda in Azië. In Harbin hebben zy een reusachtig bu reau voor de propaganda in Azië opgericht. Moskou blijft echter aan de touwtjes trek- kfen. En in Moskou zelf bevinden zich in het Aziatisch Instituut 2114 studenten uit Aziatisch Rusland, China en Japan en uit het oproerige Formosa, die tot propagan disten worden opgeleid. Want Rusland moet zijn toekomst zoeken in Azië. En het neemt energieke maatregelen om dat werelddeel te veroveren. Zoo heeft men in Turkestan onafzienbare landstreken met katoen be plant waar de Russische boeren geen verstand van hadden. Maar dat was geen bezwaar.men importeerde eenvoudig 21.000 Chineezen, die van katoenplantages op de hoogte waren. En zoo gaat het over al. Er bestaan geen hinderpalen. En elke dokter, elke onderwijzer of onderwijzeres, die Rusland zélf of de Aziatische gebieden tracht te beschaven, gaat by dat werk uit van den Communistischen grondslag en is direct en indirect een propagandist. Maar de Sovjets hebben een vooruit- zienden blik. Zy werken niet in het wilde weg. Het Kremlin heeft met een onfeilbare juistheid gezien, dat er beweging komt in de Aziatische volk nassa's en dat daar een geest heerscht, die niet vyandig tegenover Moskou staat en niet welwillend tegenover Europa. Lc.iiu heeft alleen wel 170 millioen Russen onder het bolsjewistische regime gebracht. Zouden die dan niet op hun beurt de 1000 millioen Aziaten kunnen meeslee- pen. Rondreizende onderwyzers. Naast my in den trein zit een comrau- jtistdsch meisje, dat een brochure leest: „Het verbond tusschen het proletariaat van het Westen en de onderdrukte volkeren in het Oosten". Zy is onderwyzares, maor niet aan een vaste school verbonden. Zy reist rond. En zy vertelt, dat er ongeveer 11.000 van die rondreizende onderwyzers en onderwij zeressen in het groote ryk wonen en wer ken. Onlangs zijn de „Moskousche Instituten" te Wladiwostok en Tasjkent aangevuld met „Aziatische Instituten". Wekelijks komen daar meer dan honderd kleurlingen, die tot roode propagandisten worden opgeleid. Zy worden op hun speciale gebied wetenschap pelijk gedrild en zijn de dragers van een bolsjewistische propaganda in Azië, die veel meer succes heeft, dan hun „dumping", of wel hun propaganda in Europa. Men kan trouwens van alle scholen zonder onder scheid zeggen, dat zy er in de eerste plaats zyn ten behoeve van de communistische partij. En men doet goed den invloed van die scholen niet te onderschatten. Het aan tal leerlingen is sinds 1924 tot het drievou dige toegenomen, hetgeen heel wat betee- kent, ook al blijft het percentage analpha- beten groot. Er zyn nu 11 millioen school kinderen. En voor die 11 millioen toekomst communisten wordt al een nieuw plan uit gewerkt- Terwijl alle aandacht nog gericht is op het al of niet slagen van het vijfjaren plan, heeft men reeds een vijftien- en een dertigjaarplan in voorbereiding. Aan deze plannen werken niet minder dan 1400 ge leerden, technici en propagandisten mee. Het eerste deel van het werk, getiteld „Ter oriëntatie" is reeds gereed en omvat lbOO getypte bladzijden. Het hoofddoel is Azië voor het communisme te winnen; het tweede doel is de koopkracht te vergrooten. De koopkracht moet verhoogd worden. Het nieuwe vyftienjaarplan wil het na tionale inkomen Vjan Rusland in 1933 tot 93Vi milliard opvoeren; thans bedraagt het 50 milliard. In 1933 moet het inkomen per hoofd der bevolking per jaar 360 gulden bedragen; nu bedraagt het in Rusland 198, in Europa gemiddeld 570.en in Ame rika 1920.En in het vyftienjaar-plan worden nogmaals de woorden van Radek herhaald: ,#De Russische boer behoeft slechts ongeveer 2 c.M. pieper te ploegen om de graanproductie der wereld te revol teeren." Maar de Russische boer wil niet meer; hy kan ook niet meer. Daarom moet hy uitgeroeid worden. Er komen groote landgoederen der Sovjet-olchozie, inplaats van de door de revolutie ontstane 25 mil lioen Sowchozie (kleine boerderijtjes). Op wie groote landerijen wordt alles met ma chines gedaan; men heeft de kleine boeren met hun lastige ideeën niet meer noodig. Industrialisatie van den landbouw. Het nieuwe plan rekent er dan ook op, dat in 1936 het gebouwde oppervlak in Rus land voornamelijk weer door de Azia tische gebieden op 106 millioen Hectare kan worden gebracht. Thans bedraagt het- 88 en in het overige gedeelte van Europa 93 millioen H.A. Bovendien zullen door de mechanisatie van den landbouw reeds in 1933 ongeveer 21 millioen Russische boeren worden „vrijgemaakt", d. i. zy behoeven geen landbouwwerkzaamheden meer te ver richten en kunnen fabrieksarbeiders wor den. Men kan hen daar maaimachines, trac tors, enz. laten maken, want de thans be staande fabrieken leveren per jaar slechts 50.000 landbouwmachines af, wat lang niet voldoende is voor de behoeften. Maar er zijn nog wel enkele bezwaren te overwinnen. Er wordt met de landbouw machines meer dan onhandig en onverschil lig omgesprongen. Een jaar na het verlaten der fabriek is reeds de helft onhruikbaar geworden door de ongehoorde slijtage. Zal men «Ie Aziatische volken beter kunnen op leiden voor den machinalen landbouw? En, dan nog... Er bestaan nu 1200 Sovjet-landgoederen. Daarvan werkt er één met winst! En de 1199 andere verbruiken steeds grooteïe be dragen, die maar telkens moeten worden bijgepast. Ondanks alle planen blijft de on bebouwde oppervlakte elk jaar even groot, neemt zelfs hier en daar toe en Rusland moet graan gaan invoeren. Het verwacht alles van Aziën, maar alleen in de Chinee- sche provincie Sjen-si zyn verleden jaar bijna 9 millioen menschen verhongerd. Wat zal de toekomst brengen voor de 170 mil lioen Russen? En voor Azië, wanneer Rus- land's plannen daar vasten voet krijgen en slagen? Wij zullen het moeten afwachten. (Nadruk verboden.) De herdenking van de Heilige Elizabeth in Duitschland. Op 19 November 1931 zal het zeven eeuwen geleden zijn, dait de Heilige Elflzabeth over leed. maar feeds in den loop van dezen zomer zal deze populairste aller Duitsohe Heiligen worden herdacht en wel op lo en 17 Mei to Eisenach en op 8 «n 9 Juli te Mar burg. Eigenaardig is wel, dat alle Duitsche vrouwen, zoowel Katholieken als Protestan ten. de Heilige Elizabeth verheerlijken als hot ideaal van de Duitecthe vrouw, daar zij liefde, trouw, moederlijkheid, hulp vaar dig- lieid en edelmoedigheid,, al deze vrouwelijke deugdenin de hoogste mate beaat. Men heeft er zuch m üizitschland algemeen, aan gewend, de Heilige Elizabeth te beschouwen ids het volmaakte voorbeeld van de edel- vrouw uit de vroegste middeleeuwen, uit het tijdperk, waarin de minnezangers van burfcht tot burcht en van Hof tot Hof trokken en de Duiteche ridderschap haar hoogsten bloei beleefde Het leven der Ht'iüge Elizabeth os innig verbonden met do geschiedenis van den Wartburg bij Eisenach in Thueruigen. Als dochter van den Hongaarsohen Koning An dreas. weTd zij in 1207 te Press burg gebo ren. Reeds op den leeftijd van vier jaar komt zij naar den Wartburg. Hier groeit zij <>p in de onmiddellijke omgeving van den Landgraaf Lodewijk van Hessen en Thue- rmgen, haar tookomstigen gemaal Op den Wartburg leefde toen nog de herinnering aan de heerlijke dagen van den vermaarden ..Zangersoorlog", die Richard Wagner in zijn ..l'anahaueer heeft vereeuwigd. Het leven zelf op den Wartburg was het weelde rige leven van het Hof, maar de jonge Eli zabeth, die reeds op den leeftijd van 14 jaar in het huwelijk wa© getreden, leefde, in te genstelling met haar omgeving, uitsluitend volgens de leer van Franeiscus van Assist Zij waB een liefhebbende echtgenoote en een trouwe, zorgzame moeder voor haar kinde ren. Zij voelde zich echter tevens geroepen tot het steunen van anderen. De armen wer den door haar steeds gevoed en in tijden van hongersnood werden door het personeel van de Landgravin eiken dag tot negenhon derd noodlijdenden voorzien van spijs en drank. In het bijzonder wijdde zich de vor ston aan de zflekenverpleging, \wier organi satie toen nog zeer primitief was. Onmid dellijk na haar huwelijk in 1217 richtte zij reeds het „Clementsepival" te Eisenach op. In 1226 volgden twee verdere ziekenhui zen. Een daarvan lag aan den voet van den burcht, daar waar heden de „Elizabeth- Brunnen" staat In dit ziekenhuis heeft Eli zabeth persoonlijk voortdurend 20 weken behandeld, die volgens de opvattingen van de geneeskunde van den tijd, onherstelbaar waren en die. wegens het gevaar van be smetting, noch door de geneesheeren noch door de verplegers werden aangeraakt. De Landgraaf liet zijn gemalin volledige vrijhbid, al vond hij toch, dat haar edel moedigheid sonis wat al te ver ging. Tijdens een hongerjaar begon ook op den Burcht het brood schaarsch te worden. Desondanks bracht Elizabeth eiken dag met haar bedien, den eten aan de armen. Nu verbood de Landgraaf haar dit. maar in het geheim poogde zij haar liefdadig werk voort te zet ten. Op zckerén dag ontmoette haar rnan haar. terwijl zij een paar volle manden on der haai mantel verborgen hield. Woedend verlangde de Landgraaf den inhoud der man den te zien. Elizabeth opende de manden en zie, het brood had zich veranderd in fris sdie, bloeiende rozenEen eeuw na haar dood. in 1331. hebben Freneiskaner-monni- ken op de plaats va-n het ..wonder der ro zen" een kapel en een klooster gebouwd. De turn van dit klooster was steeds vol rozen en talrijke voorwerpen,, die <loor Elisabeth waren gebruikt, zooals mantel», lepels en beker-, werden door de bedevaartgangers vwreerd, en iwel in het bijzonder met Pink steren. De beker van Elizabeth is onlangs weergevondenKeurvorst Frederik de Wijze van SakBen had hem Marton Luther op den Wartburg ten geschenke gegeven. In 1529 liet Luther bij zijn vertrek uit de vatting Coburg uit dankbaarheid deaen beker als aandenken achter. Thans behoort de beker zijn da bekend* Aspirin-TableHen In dan handel. Sedert 30 jaar bestrijdt men ver- koudheidsziekien, rhaumatiek en alle soorten pijn mat Aspirin-Tabletten. U kunt dus net volste vertrouwen in <tt middel stellen. Ut op dan oronjeband Prfz 75 ets. De groote Amerikaansche krant „World", die door den Hongaar Joseph Pulitzer werd gesticht en nog enkele jaren geleden de voornaamste Amerikaansche krant was, is failliet. Wy geven hier een levensbeschrij ving van den stichter, die meer beleefd heeft dan de meeste romanhelden. Hen arme, magere jbngen uit Boedapest kwam in 1864 aan in de naven van New- lork. Hy was pas 17 jaar oud en stond ge heel alleen tegenover het aanstormende Amerikaansche leven. was geen goede tyd voor emigranten. A stryd tusschen de Noordelijke en ZuidelflIL Staten woedde op het hevigst. Het was nijlt gemakkelyk om werk te vinden. En hy'stond daar boven dien zonder een woord Engelsch te kennen, zonder een stuiver op zak. Hy mdest na tuurlijk alles aanpakken, wat zich voordeed en hy kreeg dan ook een kans: hy werd paardenknecht by een regiment cavalerie en nkte zoo den oorlog mee. |ln 1867 kwam hy te St. Louis, verkeerde eb veel in de Duitsche kringen der stad en deed moeite om in de journalistiek te komen. Heel ge makkelijk viel hem dat niet, doch plotse ling kreeg hy zyn groote kans. Het plaatse lijke Duitsche blad de „Westlichte Post", zocht een reporter. Het werd geredigeerd door den bekenden Karl. Schurz, dpor Dr. Pretorius en door een derden Diiitscner, Willich genaamd. Deze wist door te zetten, dat Pulitzer als reporter werd aangenomen, hoewel de beide anderen hem nog te jong vonden. „Het leek we een droomvertelt Pulitzer later. Hy wist toen echter nog niet, dat de droom pas begonnen was en dat hy tot de grootste machtspositie ter wereld zou ko men. Want eenmaal reporter geworden aan de „Westliche Post", maakte hy snel car rière. Hij was al spoedig een macht van beteekenis geworden in het openbare leven van den staat Missouri. Later verhuisde hy naar New-York, kocht de „World" en streed zyn bekenden strijd tegen Gordon Bennett, die Stanley naar Centraal-Afrika zond. Hy overwon en ging door op zijn weg. Tien tallen jaren kende hy slechts rusteloozen arbeid. Hy werd de grqote tegenstander van Hearst, dep bekenden krantenkoning, zelfs in clié mate, dat nog-jfca zijn dood in den wereldoorlog zyn kranten heftig tegen de Duitschers ageerden, ondanks het feit, dat Pulitzer oorspronkelijk van Duitsche af komst was. Op een bepaald oogenblik keerde de kans echter voor Pulitzer. Juist toen hy op het toppunt van zyn macht stond, en alle weef de en genot tot zyn beschikking kon hebben, werd hy getroffen door het noodlot. Hy kreeg een ernstige oogziekte en de man, wiens woord de wereld regeerde, werd blind. Hy was zyn geheele leven al menschen- schuw geweest, doch nu werd hy bepaald zenuwziek en trachtte het leven te ontvluch ten. Zyn macht in de wereld wist hy te be houden, doch overigens was hy een onge lukkig, eenzaam mensch. Het meest fan tastische deel van zyn leven brak nu aan. Hy wilde zich van dé wereld afzonderen door een absolute stilte. Hy bleef nog wel boeken verzamelen, hij- had scharen secre tarissen en voorlezers in dienst, die zyn oogen moesten wezen, doch voor de rest moest de wereld dood voor den man zyn, die haar nog steeds vanuit zyn zelfgekozen graf regeerde. Aan zyn groote huis „Chatworld" in Bad Harbour liet Mj oen grooten toren van graniet bouwen, die den „toren van het zwygen" werd genoemd door de enkele menschen, die er woonden. Door eigenaardig geconstrueerde wanden en tusschen wanden moest de toren alle geluid buiten sluiten, doch ook in dit graf drong het rythme van de groote stad door. Hy liet een ander huis bouwen in New-York, doch ondanks zyn rijkdom zyn vermogen werd op 500 mil lioen geschat konden de architecten het geluid niet buitensluiten. Weer besloot Ky een nieuw huis te laten bouwen, thans een villa van één verdieping, die ais een seis- mografisch instituut op speciale fundamen ten stond en dubbele wanden had, waartus- schen yswol was gepakt. De vensters had den driedubbele ramen. De ventilatie had plaats door den schoorsteen, die door zijden draden, welke op een bepaalde manier wer den gespannen, ook geen geluid doorliet. De korte overloop tusschen het hoofdgebouw en de bijgebouwen werd afgesloten door drie deuren. De vloer veerde, zoodat alle trilling vermeden werd. Hier vond de onge lukkige eindelijk de stilte. Doch niet den slaap. Eindelijk ontvluchtte hy wanhopig elke menschelyke woonplaats. Als de vliegende Hollander bevaart hy de zee, zwerft jaren lang rond -op de golven en duikt dan hier, dan daar op met zijn weelderige, sprookjes achtig glinsterende jacht „Liberty". Van de Rviera trok hy naar de Noorsche fjorden, benyd door allen, dié slechts oog nadoen voor de fabelachtige weelde, waardoor hy werd omringd en de tragedie niet zagen van dit eenzame leven, dat nog in geen jaren door den dood zou worden beëindigd. In dezen tyd is hy nog eenmaal aan l»nd ge weest; hy logeerde toen te Berlyn in Unter den Zeiten. Daar kreeg hy het bericht, dat zijn broer Albert te Weenen de hand aan zichzelf had geslagen en nu keerde hy ge schokt de oude wereld den rug toe. Het jacht zwierf met zyn zonderlingen eigenaar over de zeeën, als een zwygend schip, waar op slechts gefluisterd werd, waarop de be velen door lichtsignalen werden gegeven en waar een half dozyn secretarissen den le vend dooden man fluisterend voorlazen, wat er daarbuiten in de wereld gebeurde. Want zyn dorst naar nieuws, zyn weetgierigheid verliet hem ook in zyn ongeluk niet, zyn geest bleef ongebroken, totdat eindelyk de dood hem kwam halen. Dat was in 1911 in de baijii van Galveston by de kust van Flo rida. En nu, na zooveel jaren heeft Hearst toch over hem getriomfeerd. Zyn zonen zyn ge dwongen om voor den belachelyk lagen prys Vaq 5 millioen dollar te verkoopen, wat er van zyn reusachtigen corjcern is overgebleven. Van de drie kranten, die hy gesticht en tot ongekenden bloei gebracht heeft, waarmee hy de wereld beheersohte, zyn er twee geheel verdwenen. Het derde, de „World", zal door een andere onderne ming worden voortgezet, losgemaakt van den naam en den geest van Joseph Pulitzer. Zoo eindigt de geschiedenis van zyn fabel achtig geluk. (Nadruk verboden.) tot de kostbaarheden van het Museum van de Vesting Coburg. Het klooster en de kapel van het Kozenwondeor werden in de XVIde eeuw, tijdens den SchmaLkaJdischem oorlog, afgebroken. Op den Wartburg herinnert I heden nog de Elizabeth-Kemenate, die door J Keizer Walhelm 11 met kostbaar mozaïek werd versierd, aan de beroemde vrouw, die hier heeft geleefd. In de gang voor net woonvertrek herinneren wandschilderingen van Schwund aan eenig» der belangrijkste gebeurtenissen uit het deVen van Elizabeth. In 1227 overleed Landgraaf bodewijk op «en kruistocht in Palestina. Zijn opvolger voelde weinig voor het aan de weldadigheid gewijde leven van de vorige Landgravin. Elizabeth verliet daarop Eeusenach en den Wartlmrg en trok naar Marburg, dat toen n bescheiden klooster was. Zij woonde her in een eenvoudig© hut, die naast een zieken- en armenhuis was gelegen. Te Mar burg leefde Elizabeth, die zich nu van alle wereJdsohe Verpliciitingen had bevrijd, uit sluitend voor de armen en de zieken, tot zij op 19 November 1231 overleed. Reeds in 1235 werd zij hei log verklaard en werd haar Btoffelijk overschot bijgeeet in een grafkapel, die daar stond, waar zich thans de Dom van Marburg verheit. Bij deze kapel ont stonden een burcht en fsen nederzetting, zoo dat de Heilige Eliajabeth eigenlijk kan wor den beschouwd als de gtiohster van dethan9 bloeiende Universiteitsstad on een van de mooiste hoekjes van het dal van d© Lahn. Het graf van Elizabeth bevindt zich thans in dk Elnabethkirche Ter gelegenheid van den ze ven honderdsten verjaardag van haar overlijden is het kostbare schrijn, dat haar get>eente bevat, 'gereinigd van de sporen der eeuwen- Naast liet vermaarde gen-schrijn m den Dom van Keulen en de sarcophaged in den Dom van Aken, behoort het schrijn van de Heilige Elizabeth tot de kostbaarste werken der zilversmeedkunst. die in Dudtschiand uit het Romaansche tijd perk zijn- behouden HARDNEKKIGE VERSTOPPING, dikke- darmcatarrh, opgeblazenheid, maagstorin gen, bloedstuwingen, traagheid van den lever, gele aders, pyn in den heup worden door het gebruik van natuurlyk „Franz- Joeef'-bitterwater 's morgens en 's avonds telkens een glaasje wegge nomen. By Apoth. en Drog. verkrijgbaar. BUITENLANDSCH NIEUWS. FRANKRIJK. Generaal Koetjepof nog in leven?. Hij zou in Afoskou gevangen zitten. Zijn populariteit van waarde. Het „Journal" meldt, dat de te Parys ontvoerde Russische generaal Koetjepof zich in de politieke (Loebjanka gevangenis te Moskou zou bevinden. Bepaald uit dé eerste hand heeft het blad het bericht intusschen nu juist niet, teekent het Hbld. hierby aan. Het heeft n.l. dezer dagen een te Parys zeer bekende Russische persoonlijkheid gesproken, die van den ver tegenwoordiger van een groote Poolsche krant vernomen had, dat deze te Warschau van den diplofnatieken vertegenwoordiger van een Europjeesche mogendheid te Mos kou had gehoord, dat een Pool, die als po litiek gevangene tegen een Russisch agent was „geruild", hem den "diplomatieken vertegenwoordiger had verteld dat hy in de Loebjanka gevangenis had gezeten, die voor voorname gy zeiaars bestemd is. Deze Pool nu, die er verscheiden maan den, tot eind October 1930, gevangen had gezeten, was te weten gekopien, dat gene raal Koetjepof er eveneeng gevangen zat en nog leefde toen de Pooi dë gevangenis verliet. Om hem onherkenbaar te maken de generaal draagt, of liever droeg, een baard werd hy tweemaal per week door de zorgen van de Gpoe geschoren. Hy zou er goed behandeld worden en zelfs zoo nu en dan in een auto mee uit ryden worden genomen. (Natuurlyk niet in de Amerikaan sche beteekenis, waarby dit gelyk staat met onschadelyk gemaakt worden.) Omtrent de grijze limousine, waarmee ge neraal ^Koetjepof ontvoerd werd, wist de Poolsche ex-gevangene niets mee te deelen, maar de Poolsche journalist (zie boven) wist te verzekeren, dat deze auto via Polen naar Rusland was teruggezonden. Men weet precies wanneer die verzending heeft plaats gehad. Ook de diplomatieke vertegenwoor digers van andere landen zouden van de zaak op de hoogte zyn. Blykbaar (het is nu weer de bekende Parysche Rus die aan het woord is) hebben de bolsjewieken den generaal gespaard om eventueel gebruik te maken van zyn mo reel gezag en zyn populariteit. Dat deden zy ook met generaal Broessilof, die onder dezelfde omstandigheden eveneens in de Loebjanka gevangen werd gehouden. De langdurige detentie van dezen eindigde met den oproep van generaal Broessilof ten gunste van het roode leger tydens den Rug- sisch-Poolschen oorlog van 1920. BELG1E. De arrestatie van Moulin te Milaan. Internationale studentenactie? De Brusselsche studentenvereenigingen hebben gisteravond aan de studentenver eenigingen in Duitschland, Nederland, Ver- eenigde Staten, Spanje, Zwitserland en En geland telegrammen verzonden, waarin zy voorstellen het voeren van een internatio nale actie in verband met de aanhouding van den Belg dr. Leo Moulin te Milaan. Verder is een telegram gezonden naar de fascistische studentenorganisaties te Rome, waarin een beroep wordt gedaan op het idealisme van de Italiaansche studeerende jeugd. De actie heeft ten doel, van de Italiaan sche regeering te verkrygen, dat het dos- sier-Moulin openbaar gemaakt wordt en dat de behandeling van zyn zaak voor het ge wone recht plaats vindt en niet voor een byzondere fascistische rechtbank. Verder zal Moulin een Belgischen verdediger toe gevoegd moeten krygen. Te Brussel zal een openbare protestver gadering worden gehouden, alwaar het li berale Kamerlid Dierckx eri de socialistische leider Vandervelde het woord zullen voeren. De Italiaansche studenten hebben op het telegram der Belgische studenten geant woord, dat Moulin zich heeft schuldig ge maakt aan een complot tegen den Italiaan- schen staat en dat het gerecht hierin uit spraak zal moeten doen. De Italiaansche studenten keuren de betooging der Belgi sche studenten te Brussel voor het Italiaan sche consulaat af en verwyten den studen ten in België, dat zy by den aanslag op Umberto geen enkel protest daartegen heb ben doen hooren. DAMRUBKIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la Refllaan 14, lokaal der club Markt 49. Probleem No. 735. Zwart schyven op: 1, 2, 4, 6, 8, 9, 13, 14, 17, 19, 22, 23, 27/29, 32. Wit schyven op: 15, 20, 35/43; 45* 48, 49. Probleem No. 736. Zwart schyven op: 9, II, 12, 14, 15, 17, 20, 21, 24, 35, 36. Wit schyven op: 22, 25, 28, 32, 33, 38, 39, 41, 42, 45, 49. Oplossing van Probleem No. 733. Wit speelt: 24—19, 47—41, 32-28, 3111, 4489, 34—30, 43—38, 48 8, 30—24, 85 8. Oplossing van Probleem No. 734. Wit speelt: 40-85, 38—33, 39-38, 33—29, 36:11, 42—87, 48—43. voor bons en plaatjes. Hebben verzonden aan: A. H. v. d. L. te Oudewater: 50 Verkade's bons. W. N. v. N. te Boskoop: 40 Hagzegels. Mevr. M.—G. te Gouda: 32 Lever's bons. M. P. te Gouda: 230 Pelikanen. A. de J. te Gouda: 74 Verkade's bons. Arie P. te Gouda: 24 Van Nelle's bons. Hebben genoteerd voor: A. H. v. d. L. te Oudewater: 51 Hagzegels inplaats van 31 Droste's bons en opnieuw 36 Hlgzegels. Fr. v. Z. te Gouda: 24 Droste's bons. We kunntn u onmogelyk voortrekken, ieder op i<n beurt. Heb geduld. Stel u voor dat w(j eens ongeduldig werden, dan bestond Je ruilrübriek geen maand meer. Ontvangen van Gr. M. te Gouda een zen ding, intotaal 880 punten, zonden haar een compleet stel Verkade's Zeewateraquarium en terrarium, een waarde vertegenwoordi gende van 153 x 8 is 1224 punten. Het ruil bureau heeft dus nog een tegoed van u van 344 punten. M. P- te Gouda, stond voorop de lyst voor de pelikanen, was blykbaar ongeduldig, zonden haar onze voorraad, heeft dus nog een tegoed van 48 Pelikanen. Hartelyk dank voor de gedane schenking. HET RUILBUREAU. Oplossing ven den raadsels van vorige week. 1. Egel. 2. Jaap, aap. 3. Je linkerhand. 4. Geertruidenberg. 5. Silazië. De pry 8 viel by loting ten deel aan RliNI NADORT te Hilligersberg. uli Nieuwe raadsels. 1. Wat maak je hieruit? iiieeetttcclr Het is een vreemd woord, maar dat vrij wel iederen dag door iedereen gebruikt wordt. Welke vorst kent geen warme belang stelling voor de menschen? haas 8. Ik ben een heel klein diertje, Maar yverig van zin. 't weven ben ik knap en Myn naam? Wel die is I 4. Wat maak je hieruit? usrbajae. 5. Welk edelgesteente kun je maken van: 6. Wie slechts een dag my weg ziet blyven Is niet meer in zyn element. En nauweiyks ben ik weer present, Of hij begint my te verdryven. Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 31. RADIO-NIEUWS. Nederlandsche Radio-Stichting. Het verspreiden van de Nederlandsche gedachte als doel. De buitengewone opbloed dei- radio-tech niek in de laatste jaren, heeft de radio-uit zending doen worden tot een maohtag mid- del tot verspreiding van gedachten. Niet al leen dan ook, dat de groote groepen ïA hiet Nederlandsche volk dit middel hebben aangegrepen, en op lofwaardige wijze hun beet doen, om op radïogebied iets goeds te leveren, ook kleine groepen, die een bepaald doel nastreven, hebben omrofcp-arganisaties gevormd. De hierna te noemen personen, die warm voelen vooj. de Nederlandsche gedachte, heb ben gemeend, zoo bericht het Vad., een an. deren ,weg te moeten volgen. Zij brachten gezamenlijk tot stand een Ne derlandsche Radio Stichting. Deze stichting adekt samenwerking met bestaande omroep- organigatMs, die uit den aard van hun doel- steLingen het verspreiden der Nederland- séhe gedachte, als zoodanig, slechts als een onderdeel van haar taak kunnen beschou- wh. doch waarvan reeds twee zich bereid hebben Verklaard, aan deze stichting een van hun zendtijd af te staan. Het doel der Nederlandsche RadioStoch- hng etaat in de stichtingsacte als volgt om- «ohreven: Die uitzendingen zuilen geschieden op h® grondslag van waardeering en moge- 'iJto versterking van de Nederlandsche be- schaving en van de histansche positie van Nederland in Europa en in de wereld. b. De uitzendingen zullen geschieden op fpondsiag van de organische eenheid, wowel van volk als van maatschappij. Kerkdienstenvoordrachten over gods- ™®st enz. zulien niet worden uitgezonden, er zal nadrukktelijk gestreefd worden een voorkoming van elke kwetsing of «ntsfrtang m welken vorm ook, van den godsdienst. °e H. R. 8. stelt zich voor op deze basis J aandacht %e vestigen op alle belangrijke agstukken en cultuuruitingen, weLke het Nederlandsche volk als zoodanig, voor cultuurgeaooten buiten het Rijk n Europa, van belang kunnen zijn en het ELS T saarnha«righeid en het eggen n^ _Jder N«teri"Kfeche beschaving kun nen versterken. Vooj het krachtdadig verwezenlijken van haar doelstelling ia behoorlijke finan- Z!Ie 8teun van noode. Stichters en bwtuur- eren zyn van meening. dat zeer velen, uit re 87t)^>eering, dezen steun gaarne zul- verier en. Van hoe grooter omvang deze 1 aJn, des te veelvxüdiger en des te krach- Chlneasch naotlot. Ean» biroamdjgenaraal than* zwervende bedelaar Generaal Feng Yoe Hsiang, de kortgele den nog zoo beroem die generaal trekt nu als bedelaar door het land. Herinnert men zich nog deze brutale, zelfverzekerde man, die voor enkele jaren een tweede Napoleon scheen te zijn? Wiens ijzeren brigades de schrik, van China waren Ifl het werkelijk .reeds zoo lung geleden? Nog voor enkele maanden toen men weinig meey over hem hoorde, stond hij aan het hoofd van een leger van bijna twee millioen mannen. Geweldige sommen gelds vloeiden hem toe, hy nam het geld. onverschillig waar het vandaan kwam. Wie het meeste betaalde kreeg zijn hulp Ofschoon hij officieel tot het Chnstendom was overgegaan an met hem vele duizenden zijner soldaten was het fundament van zijn wereldbeschouwing hoogst materieel. Hij verkocht zich 'precies hetzelfde als de tal- looze andere generaals, vroegere rooverhoofd- lieden. die ook in uniform gestoken, hun handwerk niet verleerd hadden. Het eeoige onderscheid tusschen hem en ben was, dat hij bijzondere prijzen rekende. Vele jaren lang hcerschte hij over een rij provincies, liet de groote mogendheden naar zijn eigen pijpen dansen en als alias met juiste mid- delen was toegegaan, moest hij eigenlijk een der rijkste mannen ter wereld zijn. En toch is hij bedelaar? Hier is iets go- heimamnigs in, dat niet zoo spoedig zal zijn opgelost. Nog scheen hij op de hoogte van zijn roem te staan,, in blcfcdige oorlogen legen de Nanking-regeering boekte hij succes op succes. Toen liep plotseling zijn geheele reusachtige loger uit elkaar Het wegloopen en naar oen andere partij overloopen ia een van de grondregelen van het Chineesche oorlogvoeren. Wi» mij beter betaalt, in di. r.aam. plunder rik, zegt de Chineesche sol daat tot zichzelf en zoo ia het ook in de nu reeds jarenlang durende Chineesche burger oorlog voorgekomen, dat een veldheer, die geen soldij meer kon uitbetalen, in den steek werd gelaten! Maar hoe kwam Feng plotseling zonder geld? Het zou normaal en verklaarbaar zijn geweest, als hij voor zijn soldaten niets meer zou gehad hebben. Maar hij had toch wel een persoonlijke rekening op een bank in Tokio of ShanghaiZouden de merischen <tie zeggen, dat Feng plotseling gek geworden is. het bij het juiste eind heb ben? Of zou hij minder geroofd en geplun derd hebben als men zou aannemen en is nu uit de eeo of andere overweging door zijn geldschieters er zijn van zulke, zoo als men weet ook aan de andere zijde van de Chineesche grens in den steek zijn ge laten? In elk geval, het feit staat vast. Op de wegen van het reuzen rijk zwerft een man rond. die met vuil is owerdëkt. want het «asschen heeft hij opgegeven! Hij scheert zijn baard niiet meer, zijni gezicht herinnert aan niets meer aan den ajïgod van een groot gedeeltie van de Oostelijke wereld. Slechts vier zijner getrouwen hebben hem niet ver laten. Zij zwerven aohte,. hem aan en waken er over, dat niemand! hem pijn doet. Feng is mensch en schuw. Siudg hy eens' door boeren toch erkend is. vlucht hij voor de menschen en overnacht sltedhts in verlaten hutten en vervallen tempels. Op zijn rug draagt hij een rugzak. Daarin bewaart hij als zijn meest waardevolle bagage teekea- en schil dermaterialen. Want Feaig ia tot de schil ders en sohrijverg gegaan. Het is nog niet lang geleden, dat hij rijn besluiten en brie. ven in het Engelsch geschreven heeft. Nu caliigrafeert hij eindelooze bladen vol Chi neesche karakters. Of hij schildert. Het is in de duizenden jarenoude geschiedenis van het hemelsche hijk meer voorgekomen, dat hooge waardig- heidsbekleeders,. ja zelfs menige keizer zich in de eenzaamheid heeft teruggetrokken en alle pronk van de wereld afgelegd heeft, om voortaan tot aan het einde van, hun leven een heilig bestaan te leiden, te filosofeeran, te schrijven en te schilderenIn 3era klas sieken tijd der Chineesche schflldei'Jcunst waren het twee of drie der Chineesche kei zers. die onsterfelijke werken hebben ge wrocht. De vlucht voor de wereld, is in Oos telijk en Zuidelijk Azië van oudsher nóets ongewoons. Zij vindt in de Europeesche mid deleeuwen vele Westelijke paT all ellen Maar Feng? Feng wortelt met in de ideeën wereld Van het Oosten. Feng is geen maiï van groote ziele-cultuur. Is hij slechts door het onverbiddelijke noodlot op de landwegen gedreven en niet uit eigen vrije wil? Wacht hij op zijn kans. zooals velen meeraen? Heeft hij nog immer niet de hoop opgegeven? Of heeft deze man in lange blauwe kleedij, met zijn 25 centimeter lange baard, met de duistere, schuwe gelaatsuitdrukking, die zich in niets van alle andere duizenden swervere onderscheidt die de wegen van China! bevoL ken nog steeds hoop? Zullen wij op ziekeren dag lezen, dat dez» vermoeide zwerver door roovere is doodgeslagen? Of zal Feng als de phoenax uit die asch oprijzen: wederom een van de gewelddadig© heerschers worden van het verscheurde China tiger aaj toet Nederlandsche geluid van dé N.R.S. in den ether kunnen weerklinken en des t© beter zal zij kunnen medehelpen ons volk te behoeden voor verwarring, vervlak king en verlies van eigen karakter. De stdchteïis zijn: prof. dr. J. W. Pont. Hussum prof. dr A. A. v. S-ahelven, Haar lem: mej. M. M. Droog, Heemstede mr W. J. L van Es, Wassenaar: dnW Goedhuye Zaudroort ir. L. L. W van Soest, Ploeeti (Roemenië) en mr. A. J. M. van Wessem. Amsterdam. Het bestuur bestaat uit: proèf. dr. A. A. v Schelven, voorzitter; drs. W Goedhuys, le secretaris. Zand voort. Regimtassewelg 1. tel. 368; mej. M M. W. Droog. 2e secretaresse. Heemstede, Raadhuisplein 8. tel. 29)16. no taris C- F. J. Brands, penning meester, Am sterdam, Prinsengracht 666, tl 45167W Nolet, pastoor te Amsterdam p .rof. G. Gong grijp» 'e-Gravenhagemr. A. J. M. van Wes sem, Amsterdam an dr. H. G. W. r. d Wie- Ion.. Leeuwarden. Dan zijn zij veilig zelfs in 't hol van den leeuw, want Carl Hagenbeck's koene mannen en de onverschrokken Ufa-filmoperateur trotseerden voor hen de gevaren van een leeuwenjacht in Massaïland. Beelden niet aan de werkelijkheid ontlèènd, maar de werkelijkheid zelve in film beeld. Spannend, boeiend, indrukwekkend) Bij elk pakje Duif Zeeppoeder/Vetloogmeel, in elke doos Duifzeep, bij iedere bus Duif Schuurpoeder, een gratis Pleines'Dierenplaatje. Het pracht-album, om de 320 plaatjes in te plakken, gratis tegen 75 geldige Duifmerken, of tegen betaling van ƒ1.50. N.V. KON. ZEEPFABRIEKEN DE DUIF, v/h CHR. PLE1NES, Afd. Albums, Den Dolder. allerlei huishoudelijke voorwerpen op Duifmerken van Pleines' Zeep- .Hf! ...fÊêk... o l poeder, Duifzeep en Schuurpoeder. Allermeest om 't prima fabrikaat zelf, maar ook om de degelijke cadeaux, blijft Moeder bij De Duif. ZEEPPOEDER VETMHMJMEEL DUIFZEEP Iedere fabrikant adverteert, dat zijn fabrikaat het beste is. Wij hebben alle bekende en prima fabrikaten, welke speciaal voor ons zijn ge maakt en ook alleen bij ons verkrijgbaar zijn, tezamen gebracht. U kunt uit een groote sort, een keuze doen naar eigen amaak en beurs. Het is voor U noodig te koopen, waar de kwaliteiten ten volle gegarandeerd worden 150 H.M. Autorijder» Vulcanisceren van Auto buiten- en binnenbanden. Vlug en billij'c onder garantie. Eerste Goudscbi Yilcaniseer liricriting GOUDA, KLEIWEG 3» ..H.r Hyg. Artikalan, Paftcntganaaam. Behandeling ook aan huis. Van Dnylatraat 56a - ROTTERDAM VEREENIGING VOOR FACULTATIEVE LIJKVERBRANDING Inlichtingenbladen. Tarieven en Voorwaarden en In lichtingen omtrent het FONDS VOOR LIJKVER BRANDING op schriftelijke aanvrage kosteloos verkrijgbaar bij de afd.-secretaresse. Gouwe 73, Gouda JEUK, HOEST, ASTHMA, BRONCHITIS, SUIKERZIEKTE, NIERZIEKTE, BLOED ARMOEDE, BLEEKE GELAATSKLEUR, ZENUWPIJN, RHEUMATIEK, JICHT, BLOEDVATENVERKALKING, LEVER-, NIEREN- EN BLAASSTEEN, ALLE MAAG-, INGEWANDEN-, LEVER-, HUID-, H AARAANDOENINGEN, AAMBEIEN, VERSTOPPING. Indien U lydt aan een dezer ziekten, zend dan onmiddellyk een uitvoerige beschrij ving van Uw aandoening aan Fa. J. H. J. SNABILIE, Afd. A 15, Groote Markt 7 te Rotterdam, depothouder, of aan den uit vinder zelf Dokter G. DAMMAN, Troon- atraat 76 te Brussel (Belg.) Afd. A 15, die Uw geval zal onderzoeken en U de brochure zal toezenden met bewyzen van genezing door de behandeling van Uwe Ziekte door middel van zyne plantenremediën. Verzoeke te vermelden voor welke ziekte, want er is pen speciale brochure voor elke ziekte. KLEIWEG 20 TELEFOON 2850 FONtiERS, FLEVO en IJSEL RIJWIELEN in nieuwe 1931 modellen. Prijzen vanaf 53 galden Vraagt prijscourant BONDSRIJWIELHEROTELPLAATS. Bestelt daarom Uw kleeding ia de sedert 1850 gevestigde» zaak van ZEUGESTRAAT 42 GOUDA

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2