la! M N.V CHTEN! t. L30). dek!' sdag Mei, *aad. veel ekte arop ihet gen- >rde- e in itten ng is Duda ling ie aanbieding gen- 1927 1929 t zal ibe NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN i dag Ns. 17665 76*Jaargang Kaasdag 27 April 1631 BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen f irtii. FEUILLETON. ver- Da Franaoha voorstallen lanks het vlootverdrag. CADEAU. De bezittingen van ex-Koning Alfonso XIII, Voor het meerendeol In het buitenland belegd. HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. i BOSKOOP, GOUDERAK, TWEE OP N EILAND vvil/u, MWUUlVrt T IJ v_JOXWJVzi f VvU UlülVxalV^ 4 j ui v vin-» De ministerssalarissen verlaagd. Slechte kansen voor de monarchie. Wijsheid is het hoogste goed. HOOFDSTUK IX. Ridgeway raakt verbazing. (Werdt Tarvelgd) pond voor 33 ct. r >/2 pond 24 ct. pond voor 25 ct. Een weigering van de Engelsché Regeering. - Berenguer wordt republikein. bü aankoop van EE van 62#, 75, it per half pond: NE bedreigd. Dreigend spoelen de golven rond om de oude Kathedraal van Wilna. Meer dan 150 huizen staan tot over het da* in het water en ruim twee duizend menschen zijn dakloos. De orthodoxe Aartsbisschop Theodosius van Wilna heeft tengevolge van de ontsteltenis een aanval van een beroerte gehad. Zyn toestand is zorgwekkend. De minister van Arbeic, Generaal Hubicky heeft zich heden naar Wilna begeven om verdere maatregelen te beramen. Alfonso XIII is niet evenals Keizer Karei als een armen man uit zyn rijk vertrokken, tiy laat in Spanje een vermogen achter dat vele millioenen bedraagt, doch dat niet in zyn geheel te schatten is, daar het voorna melijk is belegd in industrie-ondernemin- gen ryet wisselend winst- en verliespyl. Zoo is Koning Alfonso o.a. de eerste aandeel houder van de tramwegmaatschappij te Ma drid, die zonder zyn hulp waarschynlyk nimmer tot stand had kunnen komen. Men schat zyn aandeelenbydrage op ongeveer 10 millioen peseta’s. De ex-koning is trou wens by de meeste Spaansche tramweg- maatschappyen geïnteresseerd. Voorts be- hooren aan hem uitgestrekte sinaasappel plantages, die in een bloeienden staat ver- keeren, wijnbergen, kurkeikwouden, proef velden voor nieuwe producten enz. Al deze ondernemingen hebben hun ontstaan aan het initiatief van den koning te danken, doch zijn geen kroondomynen. Als koning van Spanje en erfgenaam van een byna 1600 jaar oude monarchie, die reeds in de 6e eeuw na Chr. door de bis schoppen en legeraanvoerders in de persoon van den Koning der West-Gothen Recaret werd gehuldigd, bezit koning Alfonso XIII paleizen, sloten en burchten van byna on schatbare waarde, die nauwelijks huns ge lijke op aarde hebben, waarover de ex-ko ning naar goeddunken kon beschikken, doch die thans door de jonge republiek als staats eigendom zyn verklaard. In de koninklijke vertrekken van het Es corts! hangen de heerljjkstè s£M!dertyèn van Greco, Murillo, Tintoretto e.a. In de Casa del Prinzipek kan men de uit latere tyden afkomstige kostbaarheden bewonderen, zoo eveneens in het landelijke Retiro van Aran juez. Hier speelde enkele eeuwen geleden de toenmalige koning van Spanje met zijn ho velingen en hofdames het spel van „Herder- laat-je-schaapjes-gaan" Heerlijke kunst schatten bevinden zich voorts in La Gr an ja en in de talrijke residenties, die door geheel Spanje verspreid liggen. Het majestueuze koningsslot te Madrid herbergt naast tal van andere kunstschatten prachtige schil derijen van Velasquez en van Goya, voorts sculpturen, bobelins, gouden serviezen, wier waarde in de millioenen loopen. Van vele dezer kunstschatten is echter het naam kaartje „privé-eigendom" voor dat van „staatseigendom verhangen Alfonso XIII, die een groot sportvriend is, was lange jaren in bezit van een eerste klas renstal. Voorts beschikte hij over een kleine zeilvloot, 46 auto’s van de beste mer- merken, en een kennel met een uitgelezen soort rashonden en talryke penny’». Toen het enkele maanden geleden in Spanje rumoerig begon te worden, redu ceerde de koning onder het voorwendsel van spaarzaamheid zyn sportbezit. Hij hief zijn renstal op en behield slechts 22 auto's en enkele zeiljachten. In 1929 erfde hij van zijn moeder, die zon der een testament na te laten stierf, een ver mogen van ongeveer 5 millioen gulden. Al fonso XIII was een goed zoon. Hy hield veel van zijn moeder (Maria Christine van Oostenrijk, zuster van den aartshertog Fre- deyik en koningin-regentes gedurende de minderjarigheid van Alfonso. Hy was on troostbaar toen zy van hem werd wegge nomen en sloot zich dagen lang m zyn werk kamer op zonder iemand te ontvangen. Na den dood van «fjn moeder begaf ktf «iel» vaak naar haar graf om daar voor haar te bidden. Later droeg hij altijd een talisman van haar met zich mee. Daar Alfonso reeds lang den tijd voor monarchen als zeer wispelturig beschouwde, heeft hy vooraf maatregelen genomen en een groot deel van zijn vermogen in het buitenland (vooral Amerika en Engeland) belegd. De geruchten loopen, dat deze be dragen de dertig millioen gulden overschrij den, doch een juiste schatting is niet mo gelijk. De koningin werd bij haar afreis niet de minste moeilijkheden in den weg gelegd, zoodat zij in staat was om de familiesie- raden van het Huis Habsburg-Bourbon on gehinderd in haar auto naar het buitenland mee te nemen. De paarlenkcttingen, die tot de schoonste der wereld behooren, hebben een schattingswaarde van ongeveer 10 mil lioen gulden, de diademen en hrillianten zijn nimmer geschat, maar zij vertegenwoordi gen ongetwijfeld eenzelfde waarde. Daar de Republikeinsche regeering het privé-eigendom van de koning niet aantas:, en hem toestaat t. z. t. daarover te beschik ken, kan Alfonso XIII, wanneer hij wil ook zijn bezit in Spanje liquideeren. Tot nu toe heeft de koning echter nog niet van alle ZUID-AMERIKA. Een aardschok in Argentinië. Uit Buenos-Airee wondt gemeld dat *n de provincie La Rioja sen hevige aardschok is waargenomen. Persoonlijke ongevallen de den zich niet voor en ondanks de kramt van de schok werd slechts weinig mate- rieele schade aangericht. Op een farm leer je geen gevoel eu daar begon ik mijn ongelukkig bestaan. Maar ooms ben ik wel in staat om veel te dénken. Dat een missies voor de landarbeiders en de werkge vers invoeren. Verder verklaarde hij, dat er van een communistisch gevaar in Spanje geen sprake kon zijn, wat reeds daaruit blijkt, dat er van de onlangs gekozen 90.000 gemeenteraadsleden slechts 23 communisten zyn. De republikeinsche regeering zal trach ten door een verstandige sociale politiek het toenemen van dB^conniwinistisclie beweging in Spanje te verhinderen. Ook graaf Roma_ nones. de vroegere minister van buitenland- sche zaken, heeft over den politieken toe stand gespróken. Hij verklaarde, dat de mo narchie indertijd ernstig nadeel is toege bracht door de uitroeping van de dictatuur. Na de gemeenteraadsverkiezingen was het vertrek van den koning onvermijdelijk ge worden. Men kan een revolutie wel door de gewapende macht laten bestrijden, doch te genover het algemeene kiesrecht staan de geweren machteloos. Een terugkeer van de monarchie in Spanje zal niet gemakkelijk mogelijk zijn. De vlucht van het kapitaal en het vertrek der Spaansche aristocratie naar het buitenland noemde Romaaones geheel onger.e>ch tv aar d igd De Spaans die minister van arbeid, Cabal lero, heeft het Zwitsersche agentschap Insa de volgende verklaring doen toekomen: De vertegenwoordigers van den adgemeenen Spaansc’ien vak vereenigings bond hebben met de sooi aal -democraten en die republikei nen deel uitgemaakt van het revolutionaire comité, waarin de sociaaldemocraten verte genwoordigd waren door Caballero, Fernan do de loe Rtos en Indalecio Preito. De deel neming aan de voorloopige regeering is een gevolg van de deelneming aan het revolu- itonnaire comité. Na de bijeenroeping van het parlement zullen de sociaal-democraten zich uit de voorloopige regeering terugtrek ken en over het al dan niet deelnemen aan de definitieve regeering onderhandelingen voeren. Zoodra de omstandigheden dit moge lijk maken, zullen de sociaal-democratische partij en de algemeene vakvereenïgingsbond in een buitengewoon congres worden bijeen geroepen ter bestudeering en bespreking van den toestand om vervolgens een definitieve beslissing te nemen over het al dan niet deelnemen aan de regeering ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsklad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De Britsche Regeering heeft de Fransohe voorstellen tot wijziging van het Engelsch— Fransche vloot verdrag afgewezen. In dte offi- cieele nota, die door het Britsche ministerie van ButfenlaiMteche Zaken aan den Fran- sciien ambassadeur werd overhandigd wordt verklaard dat de redactie van de nieuwe voorstellen onaanvaardbaar is. Een dergelijke nota werd den Italiaan- schen ambassadeur ter hand gesteld en het is te vreezen dat hiermede de beperking van de vloten in de Middellandsche zee is mis lukt en dat de bewapeningswedstryd op nieuw begint. Het grootste bezwaar van Engeland gold den euseh van Frankrijk om van 1934—1936 6600 ton meer d ui .u het Frausdi—Italiaan- sohe verdrag „u 1 Maart j.l. toegeatane 136000 ton au. u»»uwe schepen. bij te bou wen. Onder geen enkele voorwaarde iwas Enge, land bereid aan dezen eisch tegemoet te ko men. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda on omstreken (beboerende tot don besorgkring) 1—5 regels 14», elke regel meer R25. Van buiten Gouda en den besorgkring: 1—5 regels 1-55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in bet Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-advertentidn do helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels elke regel meer RH. Op de voorpagina H booger. Gewone advertentiën en ingoeonden mededeelingen Mj contract tot zeer («reduceerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuMchenkomst van soliede Boei rh «ede laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hoi Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zgn. In Madrid zal de vólgende week een groote parade worden gehouden, waarbij de repu blikeinsche vlag aan het leger zal worden uitgereikt. Alle ministers zullen daarbij te genwoordig zijn. De commandant van Ma drid. heeft gisteren het formulier voor den eed bekend gemaakt, dien alle officieren moeten afleggen en waarbij zij zich verplich ten de republiek trouw te zullen dienen. Onder de eerst officierendie den eed op de republiek hebben afgelegd,bevonden ach de oud-premier, generaal Bérenguer, zyn broe der Frederigo Bérenguer, voormalig kapi- tein-generaal van Madrid, alsmede de zich in voorloopige hechtenis bevindende gene raal Mola. Generaal Bérenguer nam na den val van Primo de Rivera de dictaturale regeering van hem over. Hy was een gunsteling van koning Alfonso en hy was in het laatste monarchistische kabinet minister van Oor log. By het uitbreken der revolutie begin vorige week, weigerde Bérenguer zyn post te verlaten en geruchten liepen, dat hy ge arresteerd was. Hoewel hy voor een krijgs raad zal moeten verschijnen, is hy nu weer op vry'e voeten en hij heeft zich, zooals uit bovenstaand bericht blijkt, gehaast, zich onder de republikeinsche vaan te scharen. Generaal Mola was bevelhebber van de gendarmerie te Madrid, die *zich gehaat had gemaakt door het krachtig uiteen jagen van republikeinsche betoogers, toen Alfonso nog aan het bewind was. Ook Mola belooft nu een steunpilaar der republiek te worden. Hij bevond zich in arrest, maar is tegen borgtocht van 70 000 pesetas *op vrije voeten gesteld De minister van arbeid heelt over zijn plannen meegedeeld, dat hij in die eerste plaats een verzekering tegen de werkloos heid wil invoeren. Ook wil hij arbitrage-com- (iOIIMHE (III HIM. 40 ct. per pond 25 ct. per pond 29 ct. per pond 25 ct. p. 2 pond 32 ct. p. 2 pond 21 ct. per pond 28 ct. per pond 24 ct. per pond 29 ct. per pond 40 ct. per pond Waar is zijn zending naar toe? Naar China, geloof ik. Hij rhist zoo mei mogelijk. Hij verlaat in Hongkong het schip, en niemand weet eigenlijk precies watzijn inisstte tehet ig etm zaak tuaschen hem en den eersten nrinister Maar goeden avond heeren. Ik moet met Lord Hunting ford nog een spelletje cribbage spelen. De kapitein haastte zich uaar beneden. Wel allemachtig, een echte Lord, zei Veath De eerste die ik ooit in mijn leven gezien heb. Chöna, herhaalde Hugh Ik hoop, dat we kennis met hen maken Aan het diner was Hugh zeldzaam opge wonden. maakte allerlei grappen en zei on begrijpelijke geestigheden tegen Veath. die eveneens zeer voldaan scheen. Toen «ij da eetzaal verlieten, zei hij: Zullen we wat op 't dek gaan wande len. Grace’ Familiegeheimen1 vroeg Veath ironisch. Wel neen, ant/woordde Grace prompt. Leuk, ala je meegaat, echode Hugh Ik ga even een shawl halen, zei Grace. Vijf minuten maar, hoor! Dan haal ik even mijn jas en een paar sigaren, voegde Hugh eraan toe. Dan schrijf ik nog even een briefje om 'in Malta te posten, zei Veathen zoo scheid, den zij. Een tijdje later passeerde een steward Hugh’s hut en hij riep dezen toe om even op juffrouw Ridge’s deur te kloppen en haar te zeggen dat hÜ klaar was Juffrouw Ridge ging juiet met haar me- ne-r naar boven en aatwoorde de. r»an. maar Huegh interrumpeerde hem door de deur met een smak dicht te slaan Verscheidene jninuten staarde hij naar het rechter bovenhoekje van zijn kooi toen zei hij iets, dat heel veel op een onnette uitdrukking leek. Uit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHEON. 20 (Nadruk verboden.) Het duurde volle vijf minuten voordat Hugh zich losgemaakt had uit den doolhof van veronderstellingen, waarin hij door deze RSdaohtelooze, woorden verdwaald wa« ge raakt. Wat wiet Veath van haar opinies over dit onderwerp? Hoe kwam hij aan zijn kennis op dat punt’ De ander zei tweemaal tegen hiem. maar kreeg geen antwoord. Ten slotte tehudde hij hem bij den arm en «ei: -- Liefde op het eerste gezicht, hè? Ben je betooverd. beste jongen? Hugh staarde hem suf aan. en hij ging onverstoorbaar voortZe ós inderdaad buitengewoon knap. Ik zal eens uitvisschen wie zij is Uitstekend. Veath, visch het uit, zei Hugh, dadelijk -weer opgevroctlijkt. Bezorg haar pPJ1 gezelligen tijd Arme meid, ze zal ■‘et- wel vervelend vinden, om den heelen hjd bij haar vader te moeten zijn. Hij ziet niet erg amusant uit. Ik Laat me hangen, als die man niet het pootje en n0R dozijn andere kwalen heeft. Het tweetal, dat de aandacht had opge wekt van de beide jongelui, stond bij de van die dingen, die je op een farm doet, is ’t niet? Dat ,U1 sterven. En trouwen? Natuurlijk, om meer te kunnen denken. Als een man eenmaal getrouwd is, moet hij vooj- twee denken! Je wordt sarcastisch. Je hebt niet veel met vrouwen op. veronderstel ik. Tenminste niet met het meervoud. Ze ontmoetten kapitein Shad burn en de jongelui hielden hem staande, terwijl Veath vroeg: Kapitein, wie i8 die oude heer, dien mij daarnet tegenkwam? Lord Huntingford; hij <ie op rei» met een regeeringeopdracht. Hij ig een eerste rangs diplomaat. \17nn— in v.ïn nnna De Minister van Oorlog is voornemens, het officierscorps te veMiinderen en heeft een dagorder uitgevaardigd, waarin wordt mede gedeeld.. dat alle generaals, iioofdofficieren en foffwieren bmnen fvier waken hun ontslag kunnen aanvragen. Den officieren die van deze gelegenheid gebruik maken, wordt hun volledig pensioen gewaarborgd, terwijl in andere gevallen dej overtollige oiiiuereu onteiagen worden met een wachtgeldrege ling. De aanstelling van cadetten Voor de officiersopleiding woitit voorloopig voor den tijd van een jaar stopgezet De leider der Belgische socialisten Emile Vandervelde, voorzitter der Socialistische Arbeiders Internationale, arriveert heden avond te Madrid. De Spaansche socialisteh hebben iiem een graotsebe ontvangst voor bereid. Professor Umununp, die rector van de Unl- versiteit van Salamanca is geworden, is be noemd tot voorzitter van den Raad voor het Hooger Onderwijs. De Spaansche Ministerraad besloot, de salarissen tier mirtistera te verlagen van 45.000 peseta’s tot 30.000 peseta’s per jaar. Voorts is een verbod uitgevaardigd voor 'de verkoop van koninklijke eigendommen zoo lang de kwestie van de schadevergoeding en de bestemming der koninklijke goederen nog niet definitief geregeld is. Het gaat er voor namelijk oiq, welke goederen als persoonlijk eigendom van den konihg en welke als kroondomein beschouwd moeten worden De monarchistische pers wijst erop, dat de re geering de paleizen, die den koning zijh ge schonken te Santander en te Barcelona we derrechtelijk in beslag heeft genomen. verschansing Het gericht van de jonge vrouw glansde opgewonden bij de liederen van de soldaten. Haar begeleider, tenger, grijs en ongenaakbaar, luisterde alsof hij het uit beleefdheid deed en allerminst voor zijn genoegen. Zijn mager gezicht, rood door apoplectische vlekken, doorgroefd met de rimpels, toonde duidelijke teekenen van er gernis. Hij kauwde ongeduïdóg op zijn dun ne grijze snor, toen werd de militair geknip te baard door beenige vingers omhoog gehe ven en tuaschen de lippen genomen. Hij was een beeld van plichtsgetrouwe opstandig heid. Hij was gedistingeerd van' de zooien van zijn gepunte schoenen tot het topje van zijn schique hoed. Een licht jaquet naar de nieuwste mode, zat hem gegoten om zijn magere gestalte. De jonge vrouw was nog groot, noch kleinze had die ondefinieer bare lengte, bekend als „gewoon”. Haar lan ge t'veed reismantel gaf iets pikante aan haar figuur; een coquet fluweelen hoedje liet nog net een aardig halsje onder blijk baar kortgeknipt haar en een pittig, frisch zonnig gezicht zien. In den vallenden avond konden de Amerikanen haar groote, donke re oogen zien, bijna schuchter in de schuil hoeken achter de zware, lange wimpers. Al les bij elkaar, was ze een van die fascinee- rende schoonheden, waarnaar men Voortdu rend kan kijken zonder te kunnen vaststel len, waarin hun charme eigenlijk bestaat. Zoo een gezicht heb ik nog nooit van mijn leven geinen, mompelde Hugh. Smaken velschillen, zei Veath Je moet mij niet kwalijk nemen, maar ik vind juffrouw Ridge het knapste meisje dat ik ooit gezien heb. Zij is slanker en heeft meer BUITENLANP6CH NIEUWS. DUnS^BLAND, Geen beslissing omtrent de boter. Voorloopig ook niet verwacht. Het Rykskabinet heeft in tegenwoordig heid van den president der Rijksbank zyn beraadslagingen over de op agrarisch ge bied te nemen maatregelen voortgezet. Zooals werd verwacht, is er nog geen be slissing omtrent de verhooging der invoer rechten genomen. De besprekingen zullen Dinsdag worden voortgezet, Zaterdag be handelde het kabinet slechts principeelc quaesties. Het voornaamste punt der discussies vorm natuurlijk het'invoerrecht op boter, waartegen ernstige bezwaren werden ingé bracht, speciaal in verband met Duitsch- lands op de handelsverdragen gebaseerde be trekkingen, den uitvoer van fabrieksgoede- refn en de daling der loonen. In welingelichte kringen acht men het met het oog op deze moeilijkheden onwaar schijnlijk, dat Dinsdag zal worden besloten het invoerrecht op boter te verhoogen. Verwacht wordt, dat men zich voorloopig met een diepgaand onderzoek van het vraagstuk zal bezighouden. POLEN. Overstroomingen bij Wilna. Meer dan 150 huizen tot over bet dak in jiet water. De stad Wilna is door een oxerstroo- nüngsramp van zeer emstigen aard getrof fen. De Vilija-rivier heeft een stand van ongeveer 9 meter bereikt Het is den mili taire troepen mdanks gr o j te inspanning niet gelukt de electrischa .entrale die eenige honderden meters afstand van de rivier ver wijderd ligt, tegen het water re beschermen. De opgeworpen dijk brak door en het water stroomde in de turbinezaul, zoodat de ma chines stopgezet moesten worden. Geneel Wilna is dientengevolge zonder licht. Ook de hooger gelegen stadswijken worden thans smaak. Bovendien houd ik meer van blonde vrouwen. Wat zeg je? Deze vraag werd veroorzaakt door een ge- monipelden vloek van Hugh. Niets, beet hij he«n toe, en na een pauze ging hij voort: Laster eens, Veath, praat toch niet altijd over mijn zuster. Hij moest «ioh dwingen tot dit kalme verzoek, terwijl zijn gemoed vol was van andere en heftiger uitdrukkingen. Neem mij niet kwalijk. Ridge, ik wist niet, dat ik zooveel over haar praatte. Er viel een korte stilte-, toen ging hij voort- Neem nog een sigaar. Hugh Hugh nam da sigaar aanongracieus, beschaamd over zijn heftigheid. Langzamerhand was de avond gevallen en de gestalten verloren zich in de duisternis. Hier en daar werden de lampen aangesto ken verscheidene passagiers gingen naar beneden om de koude. Een nieuwe ronde over het dek bracht Hugh en Veath ris-a-vis met den ouden heez en de jonge dame, die op het punt stonden om naar beneden t® FMUi. De Amlerikaneu wachtten om hun te laten passeeren en na men hun hoed af. De oude heer, haastig en blijkbaar meer geïnteresseerd in het leven dan daarnet, tikte tegen den rand van zijn hoed en het jonge meisje glimlachte vaag Heb je ooit van je leven zoo’n glimlach gezien? riep Hugh enthousiast, toen hpt tw.*etal uit het geizdit was Duizenden, antwoordde zijn metgezel -• Ze komen net zooveel voor als vrouwen zelf. Iedere vrouw kan aardig glimlachen als ze wil. Loop rond, je hebt geen greintje gevoel

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1