il r Zn. f ikbank NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 17666 70'Jaargang maken? HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Kt 'ERKEN .652,263.26 noede FEUILLETON. irachten voeren kleurendruk 4 kleuren I Dinsdag 28 April 1681 68 ‘I. o.- BOSKOOP, GOUDERAK, TWEE OP ’N EILAND B i I .Ff vviyu, uvi/uviVrt t LU1N DUOIYvvrliv7 U L/LjIV/A IK 1 jfino 1 iviuvxi i, I r onder de afgevaardigden liet HOORWEG I Dpn Haag. val? Warit varvelgd'i Groote daden blijven in het duister, a^s ZÜ den zanger ontberen. Minister Snowden's millioenenrede. De nationale schuld verminderd. Geen verhooging van inkomstenbelasting jjk versterkings- ;epast by bloed- bij klierachtige evallen waar de lelyk en zonder evallen van uit- protesteerde Hugh icht waim en koud een nder trou- spreekt u boos op FRANKRIJK. Onderhan^elingen met Soviet Rusland. Naar verluidt zullen spoedig onderhande- lingen worden gevoerd tussenin Frankrijk en Sovjet-Rusland over lift sluiten van een Fransch-Russische handehverdrag. Men heeft in Frankrijk lang geaarzeld, alvorens hiertoe over te gaan, maar mede op aan dringen uit de kringen voor industrie en handel, zou men het vooroeeld van Enge land, Italië en Duitschland willen volgen. Botsing in de métro. Talrijke gewonden. Gisteravond 8 uur is een trein van de ondergrondsche spoor in het station Bas tille in Parijs op een anderen trein gereden. Twee wagons werden vernield, 80 reizigers werden gekwetst, van wie zeven naar het ziekenhuis moesten worden overgebracht. Menschenlevens zijn niet te betreuren. ENGELAND. Groote schilderijendiefstal te Londen. Kostbare meesterwerken verdwenen. Gisteren werden uit eenige kantoorloka len in het gebouw Oxfordstreef in Londen eenige kostbare schilderijen en tapijten ge stolen. Onder de ontvreemde acnildeiijer. bevinden zich twee schilderijen van Gains borough, n.l. het „Portret van etn Heer” en het portret van Gravin Chester field, voorts een Van Djjck, n.l. het portret van Henrietta Maria, en een Reynolds, het portret van i ze antwoord gaf en nü bloosde ook zij ik geloof het niet, zei zij. Mijn hak bleef aan een tred® haken en toen viel ik. Iemand krijgt daar op den een of anderen keer nog een® een ongeluk Maar het was erg onhandfig van mij. Ik had mij leelijk pijn kunnen doen, als u mij niet opgevangen had/ Die treden zijn ook zoo razend onveilig, zei hij met een verontwaardigden blik op deze onderdeden van de mailstoomer. Maar heeft u zich heusch niet bezeerd? Heeft 11 uw eh enkel niet verstuikt? Mijn enkel? Absoluut niet. Kijk maar! Ik kan op alle beide boenen staan. Ik heb me heeJemaal niet bezeerd. Mag ik u danken voor uw hulp, zei zij, en terfwijl zij hem glimlachend in de oogen keek, maakte zij aanstalten om door te loopen. Mag ik u helpen? vroeg hij verlan gend. O neen, ik dank u wel, mijnheer Veath Ik zou niet willen dat mijn redder voor knecht speelde. Ik heb mij absoluut niet be zeerd. Goeden middag. Hugh, ontzet en gepiqueerd door de naamsverwisseling, beantwoordde denvrien- mnastiek, zonder Uitsluitend uit aar- Schrijft aan gaarne GRATIS ille noodige aan- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (beheorende tot den besorgkrlng) 1—6 regels 1.80, elke regel meer R26. Van button Gouda en den beaorgkring: 1—6 regels 1.56, elke regel meer 030 Advertentie in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Uefdadigheids-advertontiin de helft van den prils. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2J5, elke regel meer 1.6C. Op de voorpagina 60 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bty Contract tot seer geredureerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soiled® Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan hei Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname varaetoerd te sgn. VER. STATEN. Veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf. De beruchte bandiet uit de Amertkaan- sche onderwereld Fred. Burki, die ervan wordt verdacht de leider te zijn van het bloedbad in een garage te Chicago in den beruchte Valentjjnsnacht, is veroordeeld tot levenslange gevangenisstraf wegens moord op een politieagent te St. José in den staat Michigan. Miss Grant. De gezamenlijke waarde wordt geschat op 25.000. pond sterling. DUITSQHLAND. Gbbbels gearresteerd. Naar Berlijn overgebracht. Het nat.-soc. rijksdaglid dr. Göbbels is toen hy in een hotel te München wilde gaan soupeeren, door de pplitie gearresteerd en naar Berlijn overge|)racht, om door den rechter te worden gehoord. PORTUGAL. Madeira in staat van oorlog. Portugeesche troepen geland. Volgens ontvangen berichten werden gis teren onder bescherming van het spervuur der Portugeesche oorlogsschepen in de na bijheid van Funchal regeeringstroepen aan land gezet. De opstandelingen trachtten met machinegeweervuur de landing te verhinde ren, doch vluchtten toen zy geen succes had den. De regeeringstroepen verwoestten het radiostation der opstandelingen en keerden daarna aan boord van de oorlogsschepen terug. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ235, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 230, per week 22 cent, overal,waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 3.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. niets te maken met wat de Volkenbond la en beoogt te zijn. Wil men hier en daar tot decentralisatie van diensten binnen het kader van den Vol kenbond komen, dan biedt het Handvest van den Volkenbond hiertoe de gelegenheid «lank zij art. 21, waarvan de wordingsge- sduedenm allermerkwaardigst is. Wat nu de Europeesche Unie, eventueel embryo van de Vereemgde Staten van Euro pa betreft, er ia zorg voor gedragendat deze niet den door Coudenhove—Kalergi aanbe volen weg zal inslaan, doch dat rij zich zui ver binnen het kader van den Volkenbond zal ontwikkelen. Er is, en dat valt toe te juichen, geen grootscheepsqhe opzet aange geven en na het hier en daar niet geheel onbedenkelijke memorandum van Briand heeft Genève de zaak in goede banen geleid. Het zal o.m. ook noodig wezen, dat men afziet van een vasthouden aan het begrip van de absolute souvereiniteit der staten, dat wonderlijk genoeg weer in Briand’s Me morandum naar voren werd gebracht, doch waarvoor geen plaats meer is nu ten langen lerte staten-anajchte door staten-organisatie vervangen begint fe worden. Dank zij een natuurlijk groeiproces zullen cwellicht uit de Europeesche Unie de Ver- eenigde Staten van Europa kunnen ontstaan zij het ook niet als een staaterechtelijke for matie. gelijk de gropte Amerikaansche repu bliek. maar als een volkenrechtelijke forma tie. Het war© een groote fout indien men e.r nu maar toe zou willen overgaan het Geneefsehe organisme af te zweren om al leen nog heil te zoeken in Europeesche sa menwerking als het geneesmiddel bij uit nemendheid. Wlie dat depd, zou de werke lijke verhoudingen uit het oog verliezen, die nu eetiniaal zoo zijn, dat wij een universali teit in de wereld bespeuren. En liet gaat ®r thans slechte om deze van een goede orgar nisatie te voorzien, welke in dén vorm van den Volkenbond aanwezig (te. De Volkenbond streeft er naar de mensch- heid te vereenigen in stee van haar te ver doelen Dit maakt het voor allen', die zich van hun taak in de samenleving bewust zijn tot plicht, het hunne bij te dragen tot ver- 1 sterking der gedachte, die aan den Geneef- fechen Bond ten grondslag ligt. Ned. Mij. v. Nijverheid en Handel. De 145ste jaarlijksche algemeenevergadring van de Nederlandsche Maatschappij voor Nijverheid en Handel zal dit jaar gehouden worden op 25. 26 en 27 Juni te Deventer. 1 Op de agenda zullen o.m. de volgende pun- 1 ten van actueel belang voorkomende eco nomische toestand van Europa, en speciaal van Nederland, mede in verband met Rus land. in te leiden door prof. mr. dr. G. W J Bruins, en „Rusland”, in te leiden door dr H. L. Grondijs. Zoo mogelijk zal ook nog een bespreking gewijd worden aan het vraagstuk van de beweging der groot- en kleinhandelsprijzen. Op Zaterdag 27 Juni zal 's middags een excursie door den Achterhoek gemaakt wor den. naar de werken van liet Twente—Rijn kanaal. onder leiding van den hoofdingeni eur dr. ir. L R. Wenbholt. die tevoren ter vergadering een inleiding zal houden. Duitsche automobilisten maken een studiereis naar Holland. Van Donderdog 23 tot en met Zondag 26 April hadden verschillende automobielbezit- ters o.a. ook uit Mecklenburg, Bremen. Lu beck en Hamburg een gemeenschappelijken studietocht naar ons land georganiseerd. Ruim 50 personen in 20 luxe auto’s, verza- op de verschansing, terwijl de maan glansde op haar opgeheven gezicht. Hij had nog nooit te voren zulk e.en volkomen beeld van luchtige gratie en gevoelvolle schoonheid gezien. Waarom vraagt u naar het onmogelijke9 U zoudt mij zelfs niet bezeerd hebben als de val tienmaal zoo diep wa« geweest. Zijn hooge gestalte richtte zich kaarsrecht op en er schitterde een ridderlijk vuur in zijn oogen. De donkere, mysterieuze oogen van het meisje gleden een oogenblik over hem heen en keken ten slotte in de zijne, die l>ewonderend op haar neerkeken. Zij maakte een beweging om heen te gaan, met een ernstigen glimlach op haar gezicht. Neemt u mij niet kwalijk, zei hij haas tig. U noemde mij zooeven mijnheer Veath Het is misschien voor u niet van belang, maar ik zou u graag willen zeggen dat mijn raam Ridge te Hugh Ridge. Ik vraag u excuus. Maar ik had Gegre pen dat uw naam Veath was. en dat hier glimlachte tij uitdagend dat u ver liefd wa« op dat knappe Amerikaansche irteteje, juffrouw Ridge. (ilHIbCIIE COURANT -- Maar dat niet zoo, haastig. Hij voelde zich worden tegelijk Hij is alleen maar vriend.Zij gnat met met een and wen Hij «Mkte pijnlijk. MaaAsp daar liever niet over. Ze zou eeuwig mij zijn. Kan ik u vertrouwen? In zichzelf zei hijIk werk me er. hoe langer hoe meer in. Uit het Engelech van GEORGE BARR MCCUTCHEON. 21 (Nadruk verboden.) Ieder spoortje blijdschap was uit hem '’’ö'dwenen, zijn wenkbrauwen trokken zich ®amen er. zijn hart scheen ineen te krimpen, leen hij op het punt was om de trap op te Wan, hoorde hij opeen» een scherpe gil. ^ogenblikkelijk was hij de trap half op, zijn armen uitgeetrekt. De dochter van Lord Huntingford viel er in en hij droeg haar terlijk de trap af. Ze was bleek en beefde <n hij bloosde. Hij had nog juist kunnen aen dat tij voorover viel, tevergeefs trach- «nde de leuning te grijpen. Hebt u ztoh bezeerd? vroeg hij bezorgd. Het meisje ging op de trap zitten voordat BELG1E. Briand’s woorden en daden. Dr. Schacht oefent kritiek. Een speciale verslaggever van de Ant- werjische Neptune had een interview niet den oud-president van de Duitsche-ryksbank Dr. Schacht. Op de vraag van den Belgi schen journalist, op welke wijze men een gezondmaking zou kunnen verwachten, ant woordde dr. Schacht, dat slechts een gelijk tijdige actie naar binnen en naar buiten verandering zou kunnen brengen. Naar bin nen door afschaffing van de veel te zware overtollige sociale lasten- en naar buiten door een nieuwe internationale overeen komst, waardoor aan de herstelbetalingen definitief een einde komt. Ten aanzien van de Fransch-Duitsche ver zoening verklaarde dr. Schacht, dat over eenstemming mogelijk zou zijn, doen niet op de wijze, zooals de socialisten in de ver schillende landen wilden. De samenwerking zou slechte verzekerd zijn, wanneer tusschen de rechtsche groepen van beide landen over eenstemming bestond. Voor Briand ver klaarde Schacht bang te zijn, aangezien deze goed sprak, maar weinig in overeenstem ming met zyn redevoeringen handelde. Zijn plan voor een Pan-Europa heeft eenvoudig de bedoeling de Fransche hegemonie vast te leggen. In het Lagerhuis heeft gisteren de kan selier van de schatkist Snowden zijn met spanning tegemoet geziene begrootingsrede gehouden. Spr. deelde by den aanvang mede dat hjj ervan afzag den gebruikelijken te- rugbhk over het afgeloopen financieele jaar te houden. In plaats hiervan had hy deze bijzonderheden op schrift gesteld, die hij vervolgens onder de afgevaardigden liet distribueren. Hoewel de economische depressie m het afgeloopen jaar haar weergade niet heeft gehad, is het toch mogen gelukken de Na tionale Schuld te verminderen. Uit Je ge mobiliseerde Duitsche schuld is een bedrag van 180.000 Mark in de schatkist gevloeid, zoodat dus vry onverwacht een bedrag van 62% millioen Pond van de schuld geamor tiseerd kon worden. Spr. raamde de inkomsten uit de douane rechten en accijnzen op 238 millioen Pond (verleden jaar 245 millioen Pond) en de totalen inkomsten op 766 millioen Pond (verleden jaar 7753 millioen Pond). De uitgaven, exclusief de op zichzelf staande diensten en het wegenfonds, be dragen 803.366.000 Pond, zoodat er dus een deficit ontstaat van 37 millioen Pond. Om aan de nieuwe eischen van den auto- wegenbouw te voldoen, wordt een blasting iagevoerd op motorrijwielen met meer dan 150 kub. c.M. cylinderinhoud. Spr. is tegen- stander van de idee van een fiscaal douane tarief. .Deze methode is verouderd en is een onmiddellyke aanval op het loonpeil. Hij zal zieh derhalve nimmer by een desbetreffend voorstel aansluiten. De 33 millioen Pond, die gedurènde den wereldoorlog voor vaïuta-doeleinden in de Vereenigde Staten werden^gedeponeerd, worden thans op het Engelsche credit bij BUITENLANDSCH NIEUWS. BINNENLAND. De Volkenbond en de Vereenigde Staten van Europa. Hedenmiddag hield de heer Dr. E. vaji Kaalte, toqgelaten ate privadt-docent in het Volkenbondsrecht zijn openbare rede in de aula van de Amsterdamsciie Germ. Universi- teit. Aan deze rede over „De Volkenbond en de Vereenigde Staten van Europa” ontkenen wij het volgende: De gedachte eener nauwere samenwerking tuaschen de Europeesche Staten en van een aaneensluiting als thans met de Europeesohe Unie beoogd wondt, i8 op zichzelf niet nieuw- Dat men in 1919 tegelijk met de vredesver dragen den Volkenbond in het leven wist t® roepen, mag van onschatbare zegen voor de internationale samenleving beschouwd wor den. Dank zijde Volkenbond, zijn wij, vergele ken bij weleer, een stuk vooruit gegaan. Al leen reeds als internationale bliksemaflei der. de praktijk bewijst het telkenmale, blijkt hij van groot nut te zijn. De steeds meer over landsgrenzen en continenten heen grijpende economische structuur brengt met zich mee, dat zoowel belangentegenstellingen als beljlngengenieej^schappen een ordening behoeven, die zich over heel de wereld dient uit te strekken, wil zij het beoogde doel, bevordering der volkerensamenwerking en van den volkerenvrede, inderdaad genoeg zaam kunnen dienen. Er is een .richting, die den Geneetech-en Volkenbond als op verkeerde grondslagen opgebouwd, veroordeelt. Het de richting door Coudephove—Kalergi, den man der Pan-Europabeweging voorgestaan. Deze stuurt aan op continentale groepeer tegen in wezen nu heeft dit Pan-Europa niet® en del ijken glimlach meteen blik van verbijs terde bewondering en slaagde er ten slotte in haar achterna te roepen Ik zou deze gelegenheid voor geen geld ter wereld gemist willen hebbten 1 Dien avon^at hij op het dek te contem platieve stilte een sigaar te rook en. Een eindje verder zaten Grace en Veath Toen hij opeen9 hun kant uitkeek, ontdekte Hugh dat zi^ verdwenen waren. Hij peinsde waar zij konden zijnzijn oogen waren strak ge richt op de twee ledige stoken, toen hij een stem hoorde, warm en muzikaal. een stem, die hij al eerder had gehoord. Goeden avond, mijnheer Veath. Hij draaide zich pijlsnlel om en staarde in het vriendelijk-lachende gezicht van de jon gedame, die hem een paar uur geleden in de armen was gevallen. Goeden avond, stamelde hij. verbaasd door haar onverwachte begroeting Is u al heelemaal liersteld van uw Het was met een paar minuten iweer over. Maar ik wilde u vragen of u geen last heeft gehad van den schok, waarmee ik bovenop u viel. Zij stond vlak naast hem. met één hand melden zich Donderdag te Bremen vanwaar Vrijdagochtend werd afgereisd van Lier. Groningen, Zwolle en Utrecht naar Amster dam Zaterdagochtend vertrok het gezel schap langs de bloemenvelden naar Den Haag. Zondagochtend fwerd via Bchevenin- gen naar het Huis ten Beech gereden alwaar zij dopr Prins ‘Hendrik werden ontvangen Vervolgens vergezelde Pnng Hendrik het gezelschep naar het Vredet^aleos, dat be zichtigd werd. Des middags waren de auto mobilisten de gaeten vau de Ned. Autoono- bielchib in kasteel oud-Waaeenaar Ook hier deed Prins Hendrik weder van zijn belangstetlteg blijken. Daarna werd nog oen rit door den Haag gemaakt waanuede het offiteoele gedeelte van liet programma was beëindigd. Waarschijnlijk zónden de deelnemers nog een bezoek aan Doom brengen waar de deel nemers waarschijnlijk door den ex-keizer zouden worden ontvangen Strafbaarstelling van Godslastering. Bij de Tweede Kamer is ee» wetsontwerp tegedrend tot aanvulling van het wetboek van strafrecht met voorzieningen betreffen de bepaalde voor godsdienstige govoeLeiw krenkende uittegen Het ftlt twee artikelen, waarvadi het eerste strekt om in art. 147 Van het wetboek van urafrecht een nieuw no. 1 in te voegen, luidende als volgt. „Ie. Hij. die zich te het openbaar mon deling of bij geschrift of afbeelding, door smalende Godslasteringen op voor gate, dienstige gevoelens krenkende wijze uitlaat”. (Het tegenwoordige no. 1 wordt no. 2, hé» tegenwoordige no 2 wordt no. 3). Het tweede artikel van het ontwerp strekt om te genoemd wetboek een nieuw art. 429 bis te te voegen, luidende: „Hij, die op een van den openbaren weg zichtlAre plaats woorden of afbeeldtagen stelt of gesteld houdt, die, als smalende Godslasteringen, voor godsdienstige gevoe lens krenkend zijn, wordt gestraft met hech ten ia van ten hoogste een maand of geld boete van ten hoogste honderd gulden." Directeur Gemeentewerken Kén Haag. In zijn gistermiddag gehouden vergadering heeft de Haagsche gemeenteraad ir. W. v. d Vegt, die voorloopig benoemd was tot di recteur van gemeentewerken als opvolger van ir. J. Lely, dn vasten dienst benoemd. Rotterdahi’s financieele toestand. De opcentenverhooging opnieuw aan de orde Het schip niet lek, maar het uitzicht wat heiig. Voorstel van B. en W. verworpen. De Rotterdamsche Raad lieeft giste fnud- dsg de discussieg over het voorstel van B. en W. tot verhooging van de opcenten op de Gem. Fondebelasflmg van 3q op 60„ welke verleden Donderdag geëindigd waren met de sombere mededeelingen van den burgemees ter over Rotterdam’s financieelen toestand, voortgezet. gerste spreker bij de replieken was de heer v. d. Hoeven (c.h.) die betoogd heeft, dat er nu meer licht was. ook over de zwij gende houding van de S-D.A.P. De tering zal eerste naar de nering moeten worden ge zet, voordat aan de ryksschatkist steun ge vraagd zal kunnen «worden. Hij heeft*ia ver band hiermee verschillende punten die voor bezuiniging in aanmerking komen, opge- noemd. waarbij hij echter ernstige bezwa ren henft laten hooren tegen een eventueele verlastuig der haventarieven Deze zullen de gemeente n.l. op anderhalve millioen komen veld. Wel. van alle dwaze conclusies, die ik ooit gehoord heb, is dit wel de gekste Ver- liefd op mijn zuster. Ha. ha! Hij lachte nogal hard. Maar er is toch een mijnheer Veatii aan boord, nietwaar? Mijn vriend, mijnheer Veath, Ameri kaanse h belastingambtenaar te Manila. Wat dom van mijIn ieder geval tweet ik zeker, dat ze mij verteld hebben dat mijnheer Veath verliefd was op juffrouw Ridge. de Bank voor Internationale Betalingen ge stort. Hiervan wordt eerst een bedrag van 20 millioen Pond opgenomen, teneinde op deze wjjtze het deficit van 37 millioen Pond tot 17 millioen Pond te reduceeren. Verhooging van de inkomstenbelasting wordt niet overwogen, daar het twyfelach- tig is of, gezien den economischen toestand, hiervan een toeneming der inkomsten het gevolg zou zjjn. Zekere begunstigingen by de belasting van het grondbezit, de zakelyke en de inkomstenbelasting, worden afge schaft. 'Deze groepen moeten vanaf 1 Jan. inplaats van 50 75 van de totale be lastingen betalen, zoodat de inkomsten dus met 10 millioen Pond toenemen. Een verhooging van de rechten op auto benzine van 4 tot 6 pence, een en ander met ihgang van 28 April, zal de inkomsten met 7% mihoen doen toenemen, waardoor het deficit gedekt wordt en zelfs een klein over schot van 134.000 Pond ontstaat. In het tweede fteel van zijn rede zette Snowden de hervorming van de grondbe lasting uiteen. Spr. verzocht den afgevaar digden hun aandacht te wijden aan de te verwachten voorstellen van de economische commissie en de commissie voor de werk loosheid. Het tegenwoordige belastingstel sel staat iederen economischen voortuitgang in den weg en legt de industrie aan banden. In verband hiermede is een geheel nieuw stelsel ingevoerd voor de appreciatie van het grondbezit. By de waardeering van het gekapitaliseerde grondbezit zal een belas- tingnorm van 1 penny per Pond sterling worden aangenomen. Aan het slot van zijn rede had Sn iwden een langdurige ovatie in ontvangst te ne- teen. dU

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1