Zn. Octs NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, ^MOORDRECHT, MOERCAPELLE, Ito. 17678 Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-eo Feestdagen 1 maken? FEUILLETON. TWEE OP 'N EILAND ERKEN *70® JM11*0MillQ irachten voeren lusen, die 'enschap- een boter goedkoop half pond. r alle bak enden in 5ók voor ardig, hoe envoudig- n verfijnt. De plechtige opening van de Internationale Koloniale Tentoonstelling te Parijs. n^E^W0UDE’ ^BEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ^lEUW CT DER BAND EKEN d k BINNENLAND. 336 HOOFDSTUK XIII. De bekentenis van Veath. r (Wordt vervolgd). iiüriksiiiE Mwr Ueurendruk 4 kleuren Al gaat het noodlot iemand vaak voor bij, eenmaal vindt het hem toch. GRIEKENLAND. Een patroon te vroeg ontploft. By den aanleg van den spoorweg van Calampaha naar Verria is een patroon te vroeg ontploft. Drie arbeiders werden ge dood, 5 gewond, van wie een aantal ernstig. De dooden zijn onherkenbaar verminkt. Geen ambtenaar zal tot directeur van een der departementen benoemd kunnen worden indien hij niet beide talen kent. inoeden heeft. dat >k uw g mijne kent? vroeg hij op zijn Zij heeft er niet het mine van dat ik het weet. President Doumergue verricht de openingsplechtigheid. Hedenmiddag is met groote plechtigheid de Internationale Koloniale Tentoonstelling in het Bois de Vincennes bij Parijs door president Doumergue geopend. Men heeft de openingsplechtigheid in overeenstemming gebracht met het belang dat men in Frankrijk aan deze tentoon stelling hecht. Bestaat omtrent Frankrijk’s huidige positie in Europa geen enkele twij fel, als koloniale mogendheid wordt Frank rijk nog steeds geacht een derde, vierde of zelfs vyfde plaats in te nemen. Aan dit dankbeeld een einde te maken, de buiten wereld te laten zien, wat Frankrijk in zijn koloniën gepresteerd heeft, het koloniaal prestige van Frankrijk versterken, ziedaar de voornaamste doeleinden van deze inder daad zeer grootsch opgezette tentoonstelling die beschouwd wordt als een nationale ge beurtenis. En zoo geschiedde de laatste re- geeringsdaad van president Doumergue, die vandaag over een week zyn functie aan zijn thans nog onbekenden opvolger zal over dragen, met groot militair vertoon, zooals bij nationale gebeurtenissen gebruikelijk is. Den commissaris der tentoonstelling, den oud-gouverneur van Marokko, Maarschalk Lyautey, viel de eer te beurt, den presi dent naar de tentoonstelling te mogen be geleiden. Te half drie hedenmiddag ver voegde hij zich officieel aan hetElysée! Per auto begaven president Doumergue en Maarschalk Lyauty zich naar het Bois de Vincennes. Inmiddels hadden zich voor het tentoon stellingsterrein, nabij de Porte de Picpus op het kruispunt van de Boulevard Poniatows- ki en de Avenue Daumesnil, de verschillen de troepenafdeelingen, w.o. eenige compag- niën koloniale troepen, opgesteld. Te onge veer drie uur arriveerde de auto van den President aan de Porte de Picpus, onder het schetteren der militaire muziek. Alvorens in het aan den ingang der tentoonstelling wachtende open rijtuig te stappen, inspec- teerde president Doumergue de aan de Porte de Picpus opgestelde eerewacht, waarna hij zich te voet naar de met tallooze vlaggen versierde toegangspoort der tentoonstelling begaf. Hier wachten drie open rijtuigen en eenige escadrons bereden troepen. President Doumergue nam in het eerste rijtuig plaats en aan zyn linkerzijde maarschalk Lyautey. In het tweede rjjtuig namen plaats de gou- vemeur-generaal Olivier, algemeen gedele geerde van het tentoonstellingsbestuur, en de Italiaansche senator en Minister van Staat, de Prins di Scalea, commissaris-ge- neraal van de Italiaansche afdeeling en doyen van de op de tentoonstelling verte genwoordigde commissaris-generaal der buitenlandsche afdeelingen. Het derde ry- ADVERTENTIEPRUS: Uit Gouda en omstreken (beheorenda tot den bezorgkrlng) 1—5 regels 140, elke regel meer 0.25. Van buiten Gouda en den bezorgkrlng: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertcnti«n in het Zaterdagnummer 20 bjjalag op den prijs. Liefdadigbeids-advertentiin de helft van den prfl». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 245, elke regel meer 0.50. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentUn en ingezonden mededeelingen b(j contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letten en randen worden berekend naar piaataruimto. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuascbenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór do plaataing aan bet Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te Mjn_ In Aden verliet iedereen het schip, dat eenige kilometers van de eigenlijke haven voor anker ging om te bunkeren. Een groote menigte handelaars in struis vogelveeren en Soinali-jongens verschaften de passagiers gioot amusement bij de aanlegsteiger en in de havenbuurt. .De Amerikanen maakten hier kennis met wat Hugh een echt Ooster- sche sfeer noemde. Toen de dag ten einde spoedde waren ze reeds terug van Aden en iedereen was aan dek om raar de wonderlijk schoone zons ondergang te kijken. De hemel stond in gloed, het water iwaa met rood licht over goten en alles scheen in deze wonderlijke brand opgeslikt te worden. Laat op den mid- dag was uit het Westen een wolkbanfc komen aanzetten en toen de zon hierachter v®.- dween gloeiden de wolken als kolen op een door den wind aangewakkerd vuur. Einde lijk doofden de helle kleuren, het prachtige schouwspel naderde zijn eind, een zacht licht verspreidde zich over de zee en gaf aan alleg een lustige echoonheM. Het was on be. schrijfeiijk mooi. Een poos later zat Grace met Hugh en Lady Huntingford aan dek, toen Henry Veath verscheen. Ik zou je graag even spreken, Hugh! zei hij na de begroeting, als de dames RUSLAND. De aardbeving to Tranekattkaeitf. Reeds 900 doeden. Naar via Moskou wordt gemeld, ia het aantal slachtoffers der aardbeving in Trans- kaukasië thans tot 900 gestegen. By het uit graven dergenen, die bedolven zijn, worden steeds nieuwe slachtoffers gevonden. De regeeringscommissie, die een onder zoek instelt, schat de schade op 12 a 14 mil- lioen roebel. In den nacht op 30 April werden nieuwe schokken waargenomen, die echter geen schade hebben aangericht. de burgemeester van. Parys een korte rede en vervolgens, namens alle buitenlandsche deelnemers, de Prins di Scalea. Tenslotte voerde de Minister van koloniën, Paul Rey- nau, het woord, waarna president Doumer gue met enkele woorden de Internationale Koloniale Tentoonstelling Parys 1931 voor geopend verklaarde. Uitgeleide gedaan door de commissaris sen der tentoonstelling begaf president Dou mergue zich met zyn gevolg tusschen een dubbele haag van militaire troepen door naar de Boulevard Soult, waar voor het Pa lais de la Section Métropolitaine zyn ry tuig gereed stond. Hier «tonden ook de rij tuigen gereed voor de andere eere-gasten, de voorzitters van Kamer en Senaat en de leden van het Corps Diplomatique. De ove rige genoodigden konden de tentoonstelling langs den uitgang naby de Porte de Picpus verlaten of konden het Tentoonstellingster rein verder in oogenschouw nemen. Zooals gewoonlyk by groote tentoonstel lingen is nog lang niet alles gereed, en da meeste afdeelingen zullen eerst in den loop van deze of de volgende week officieel wor den geopend. Het Nederlandsche Paviljoen, dat reeds overmorgen officieel geopend wordt, behoort zeker niet tot de laatste. De tentoonstelling zelf zal pas morgen voor het publiek worden opengesteld. Ech ter bestond heden voor de openingsplech tigheid zeer groote belangstelling en een dichte menigte verdrong zich achter de af zetting bij de Porte de Picpus en de Boule vard Soult. SPANJE. Koning Alfonso erkent de nienwe regeering. Beroep op de monarchisten om haar te steunen. In een onderhoud te Londen met den hoofdredacteur van het bied A-B.C., door dit blad gepubliceerd, verklaarde Alfonso XIII, dat hy vastbesloten was geemerlei moeilijkheid te bereiden aan de republikein- sche regeering, die voor hem de regeering van Spanje is. Monarchisten, die zijn aan wijzingen zouden willen volgen, moeten zich er niet alleen van onthouden moeilijk heden te scheppen voor de regeering, maar haar ook steunen. Koning Alfonso zeide het nooit te zullen goedkeuren dat men het volk tegen de auto riteiten opzet, noch dat men met de onge lukken van het vaderland speculeert om aan het nieuwe regime zijn prestige te ont nemen. De koning verklaarde voorts dan hjj aan alle officieren, die hy had kunnen bereiken had gevraagd den eed van trouw aan de republiek af te leggen. De monarchie is, zei de koning Alfonso, in Spanje, geëindigd door de uitspraak van het volk. Moet zij eens hersteld worden, dan-zal dit eveneens moeten zyn door den wil der burgers. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2-26, per week 17 cent, met Zundagzblnd per kwartaal f 240, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ840. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 8Ï, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—fl Uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. memorandum zal thans worden nagegaan door de regeeringscommissie ter bestudee- ring van het vraagstuk der werkloosheid. Minister Snowden zal nog dit jaar aftreden. Uit aan den kanselier voor de schatkist Snowden nauw verwante bron wordt ver nomen dat Snówden tegen het einde van het jaar zijn functie zal neerleggen. Het wordt zelfs mogelyk geacht dat hy zich nog eer der uit het politieke leven zal terugtrekken. Een en ander hangt geheel af van den gezondheidstoestand van den kanselier. De millionair-vlieger Kidston verongelukt. De Engelsche vlieger-millionair Glen Kidston is in Natal tezamen met den kap- tein-vlieger T. A. Gladstone veronge lukt Kidston had vorige maand een nieuw record gevestigd door het trajest Londen-Kaapstad in zes dagen af te leg gen. Daar het ongeluk in het binnenland heeft plaats gehad, ontbreken nog nadere bijzonderheden. Prins de Ligne. Gezant te Rome. Volgens de „Etoile Beige’’ zou Prins de Ligne, oucLgezant te ’s-Gravenhage van Was hington, (gezant te Rome worden, in opvol ging van graaf de la F sale de Leverghen, die den diplomatieker dienst gaat verlaten. naar binnen zijn. —Het wordt laat en ik ben eng moe, zei Grace, het was nu volslagen donker*, andere zouden de anderen gezien hebben dat haar gezicht onnatumlijk bleek en et in haar oogei? een angstiger blik was. Haar intuïtie zei haar, waar Vëath met leken. Toen deed zij iets, i het bijzijn van een.au- vlug op Hugh toe, Uit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHEON. (Nadruk verboden.) U bedoelt dat u veracht, riep zij bit- tej. uit. Dat doen mannen gdwoonlijk met 'rouwen van mijn soort. Maar verliest u bij uw oordeel niet uit het oog» dat ik voor mijn trouwen het gevoel niet gekend heb dat Grace Vernon de wereld doet rondreizen °m uw vrouw te worden U nog jong nog heel jong; mis schien is er later nog een mooie liefde voor u weggelegd, trachtte hij haar te troosten Neen, zei ze somber Twee jaar ge leden heb ik er Voorgoed afstand van daan, toen ik van de eerzuchtige miss Bers- wd werd omgetooverd m Lady Huntnngfond «te nu heelemaal verzadigd' is van eer en grootheid Het was een slechte koop. Het spijt mij niet, dat ik u dit verteld heb. het ***t verlichting van. van iets, dat ik nliet beschrijven kan. U verafschuwt mij, ik ben er zeker van Nee, nee, hoe kunt u dat zeggen? ondergaat de straf voor uw Zegt u het maar, misdaad' Vopr uw vergissing, mylady. We vergis- hen ons allemaal. De een moet er zwaarder BELG1E. De taal in bestuurszaken. Het ontwerp Jaspar. Maandag is in den Ministerraad lang durig gesproken over het ontwerp op het gebruik der talen in bestuurszaken. Dit ontwerp zal, meldt de „Standaard”, de vol gende week worden ingediend. Het blad geeft de volgende bijzonderheden uit het ontwerp: Het erkent de eentaligheid van de plaat- selijke en gewestelijke besturen in het heele land, echter niet meer in de provincie Bra bant. Wat den centralen staatsdienst betreft, hier wordt de tweetaligheid bevestigd. Twee taligheid ook in het bestuur der provincie Brabant. De gemeenten der Brusselsche omgeving zyn tweetalig. Zy moeten in het Nedef- landsch de in die taal gestelde mededeelin- gen van de Vlaamsche gemeenten beant woorden en omgekeerd, wat Wallonië be treft. In de centrale staatsdiensten en in de diensten der provincie Brabant worden de zaken afgehandeld in de taal, welke door de gewestelyke diensten en de plaatselyke overheden gebruikt werd. Mededeelingen in het Nederlandsch of in het Fransch van particuliere personen worden in die taal be antwoord. De gemeenteraden van de Brusselsche omgeving bepalen de taal, die in de dien sten onderling en bij de briefwisseling met de hoofdbesturen moet gebruikt worden. Mededeelingen en bekendmakingen aan het publiek door de plaatselijke staats- en provinciediensten alsmede door de gemeen ten, worden gedaan in de taal van de ge meente, doch zy zullen tweetalig zyn, in dien 20 procent van de bevolking der ge meente de verklaring aflegt, dat zy meestal de taal van de andere taalgroep gebruiken. heeft Grace toch niets van ons gesprek van gisterenavond verteld? Nee. Maar gelooft u, dat zij een ver- geheüm en u het ■“n beurt. minste vermoeden zij treurig. Werkelijk, Hugh. het niet verdragen, dat hij zal uitvinden, hoe wij hem voor de mal hebben gehouden. Zat ik hem alles vertellen? vroeg hij verward. Ik zou hem niet n**er durven aankij ken. Ontvluchtingen hebben toch wel hun nadeelen. Viwit je ook niet? Andere passagiers voegden zich bij hen. onder wie Lady Huntingford en Veath. Bij het groepje waren kapitein Shadhum. u... en mrs. Evaret mr. Higsworth en zijn <*och- ter Resells, luitenant Hamilton een ele gante. jonge man Kapitein Shadhum vertelde zijn verhaal van de groote typhoon, en na een tijdje kreeg Hugh kans wat tegen Lady Huntiïig- ford te zeggen. Grace heeft mij verteld, dat u voor een meisje., een vrouw,, bedoel ik, een heel vreemde naam heeft; Tennyson. Bent u naar den grooten dichter genoemd? Ja. mijn vader kende hem goed. Vreemd vindt u niet? Mijn vrienden noemen mij Lady Temya Maar wat ik zeggen wou, u tuig werd bezet door de algemeene secreta rissen van den president der republiek en van het commissariaat-generaal der ten toonstelling. Voorafgegaan, omgeven en gevolgd door bereden militaire troepen zette de stoet zich in beweging onder het gebulder der kanon nen van de by Vincennes opgestelde bat terij, een eere-salvo van 101 schoten loste. In matig tempo reed de stoet langs de Avenue des Colonies Francaises en langs de Noord-Afrikaansche afdeelingen naar den breeden ceintuurweg rondom het Lac Daumesnil, om langs dezen weg het Bel gische Paviljoen, de gebouwen van de Ver- eenigde Staten, van de Levant en het Ita liaansche Paviljoen te kunnen passeeren. By de Avenue des Tribunes werd de cein tuurweg verlaten en sloeg de stoet rechts af, om aldus het Nederlandsche pa viljoen te passeeren. Langs het Palais der Beaux Arts, het tweede gedeelte van de Amerikaansche afdeeling, de inzendingen van Denemarken en Britsch Indië, kwam de stoet weer bij het Portugeesche Paviljoen op den ceintuurweg terug en voorby het Pavilion des Tabas arriveerden zy te ruim half vier voor het Permanente Koloniale Museum aan de Avenue Daumesnil. Onder de peristyle van het Museum werd president Doumergue opgewacht door alle Ministers, den Paryschen politie-prefect Chiappe, den Prefect van de Seine, den voorzitter van den Paryschen Gemeente raad en den voorzitter van den algemeenen raad van het Departement van de Seine. President Doumergue werd verwelkomd door minister-president Pierre Laval en den Minister van Koloniën Paul Reynaud, die hem naar de groote eere-zaai van het Mu seum leidden, waar een groote estrade was opgesteld met fauteuils voor den president en zyn gevolg. Een groot aantal genoodig den was hier aanwezig. Tot de eere-gasten behoorde o.a. de Keizer van Annam. Voorts zagen wij de voorzitters van Kamer en Se naat, byna alle onderstaats-secretarissen, vele afgevaardigden en senatoren en byna het volledige corps diplomatique, waarbij ook onze gezant te Parys, Jhr. Loudon, niet ontbrak. De leidende personen der buiten landsche afdeelingen waren eveneens alle aanwezig. Van de Nederlandsche afdeeling zagen wij o.a. den oud-minister van Kolo- niënniën Dr. J. C. Koningsberger; Prof. Dr. L. Ph. Ie Cosquino de Bussy van het Kolo niaal Instituut; Dr. L. J. van der Waals van het Departement van Koloniën, enz. Nadat de president en zyn gevolg hadden plaats genomen, hield Maarschalf Lyautey de be- groetingsrede. Namens het stadsbestuur van Parys hield voor boeten, dan de ander. We spreken alle maal recht over een ander uit ons eigen bekrompen gezichtspunt. Ik ben bang, dat u niet de oprechte sympathie begrijpt, die ik voor u vod. Ik kan vanavond mijn woor den niet goed vinden. U zult steeds een op rechten vriend in mij vindenden vriend, waarvoor u mij blijkt te houden. Dank u. En allebei, vervuld van hun eigen gedach ten staarden zij zwijgend over de duistere watervlakte. Hugh, heb jij in de laatste tijd iets vreemdfl aan mijnheer Veath opgemerkt? Deze vraag van Grace werd den Volgenden morgen plotseling op het dek gedaan. Ze hadden over de plannen voor een zekeren dag in Mei gesproken en al dien tijd was het duidelijk dat zij zich niet op haar gemak voelde. Eindelijk had zij het onderwierp aangeroeid, dat haar reeds dagenlang bezig hield. Nee. dat kan ik niet zeggen. Ik ben van één ding zeker, vervolgde zij resoluut Hij is verliefd op mij! De schurk! hijgde Hugh, die zich ech ter dadelijk inhiekl. tewijl hij doodsbleek werd. Hoe durft hij... Maar jongen, wees nu eens redelijk. Hij weet immers niet... —Waar is hij Ik zal hem wel eens gauw van dat gevoel afhelpen. Aha, kijk maar niet zoo benauwd. Ik begrijp het dat gevoel BUITENLANDSCg NIEUWS. FRANKRIJK. Dreigende staking in Noord-Frankryk. In de textielindustrie van Noord-Frank- ryk dreigt een nieuwe groote staking, daar de werkgevers tot een verlaging van het loon willen overgaan, waarvan de arbeiders echter niet willen weten. De tot nu toe ge voerde onderhandelingen hebben tot geen toenadering tusschen beide partyen geleid. Men verwacht, dat de staking spoedig zal uitbreken en daardoor ongeveer 50.000 ar beiders getroffen zullen worden. ENGELAND. De werkloosheid. Een memorandum der Engelsche vakvereenigingen. De Engelsche bond van vakvereenigingen heeft thans het memorandum over de reor ganisatie van de verzekering tegen de werk loosheid gepubliceerd. Zooals reeds vroeger gemeld, wil de bond, dat de kosten voor deze verzekering, die tot nu gedekt werden door de bijdragen der werkgevers en arbeiders, terwyl de staat subsidie verleende, voort aan door het geheele land zullen worden gedragen in den vorm van een inkomsten belasting van 1 te heffen van de groote inkomens. Ook zou de verzekering moeten worden uitgebreid tot alle arbeiders. Het ig wederkeerig. Ik zie het, het i« zoo. Je hebt niet het recht dat te zeggen, riep zij met gevaarlijk echittetencfe oogen. Hij was dadelijk van zijn ongelijk over tuigd en vroeg nederig om vergiffenis. Hij luisterde naar haar meen mg over hun reis makker en het duurde niet lang, of hij was een en aj sympathie voer den ongelukkige Veath. De arme kerel. Toen ik hem gisteren zei, dat binnen het jaar zou trouwen, stond hij werkelijk op zijn beenen te trillen. Ik heb me nog nooit zoo ongelukkig gevoeld zei zij treurig. Werkelijk, Hugh, ik kan Hugh over wou spi< dat zij nog nooit in het der gedaan had. Ze liep l>oog zich voorover en voor hij van Verba zing. iets liad kunnen doen of zeggen, had zij hem op zijn lippen gekust. Nacht» lieveling» zei ze zeer hoorbaar I en samen met Lady Huntingford ging zij naar binnen. Haar verbaasde verlooide had eonkgen tijd noodig om van zijn verbluftheid te bekomen. Het was de eerste keer, dat zij in het bijzijn van anderen op eeh dergelijke manier aan haar zusterlijke genegenheid uiting had gegeven. Ik hoop, dat "k haar niet beleedigd heb zei Veath stuntelig. Was ik te kort-af? Heelemaal niet. Ze hebben vandaag ge noeg van de wereld ge«ien en ik geloof daA zij op een trelegenhei^i zaten te wachten om naar hun hutten te kunnen gaan, antwoord de Hugh. En tegen zichzelf zei hij ik, zou wel eins willen weten waarom Grace dat deed. Veath ?a<t zenuwachtig met zijn duimen te draaien. Zijn kaken waren echter vaat op elkaar en in zijn oogen wa« een blik, die be wees, dat hij van plan was door te zetten. Hugh, je kent mij nu al vrij goed, be gon hij.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1