ftowiiii, tent Ml DA! RIJ' rniiiiii I I STATION” terug. straat 17 END '-i NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Ro. 17877 Maandag II —el IB3I 70* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen Uw aan een be- ook voor Jemeente- iei plaats. tt Wijnen de candi- n. :ds voor in tegen- den Wet- uitgaven, doen de ;t gevolg. n, zonder evies der RTIJ. FEUILLETON. iouda stel, door rxcir striven ng harer ENGELS TWEE OP 'N EILAND gen van i 2000.-, f4000-, f5000.- :a.hooger. m AcimtnrtikMiMi GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, „Varaenigds Staten van Europa”. I I i r V HOOFDSTUK XVI De nacht en de morgen. w F5 y U. maakte wisselbrieven betrof, die precies op de echte wissels geleken. De handteekenin- gen, vervaldagen en bedragen stemden ge heel overeen. De vervaardigers van deze valsche wissels, vier Russische emigranten, werden gearresteerd. Waarschijnlijk behoo- ren zy tot een groote internationale bende, gebleken is dat de oplichters het voornemen hadden na 't gelukken van dezen truc een groot aantal andere wissels in circulatie te brengen, tot een bedrag van wel 5 millioen mark. II «ril la-i r Gouda en Omstreken. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Groote wisselzwendel te Berlijn. Door Russische emigre's. De Berlijnsche politie heeft een bende Russische wisselvervalschers gearresteerd. By een Berlijnsche dame werden voor eeni- gen tijd zeven wissels van de Sovjet-Han- delsvertegenwoordiging te Berlyn, ten be drage van 83.000 Dollar aangeboden. Zy stelde zich voorzichtigheidshalve met de Handelsvertegenwoordiging in verbintenis en daarby bleeljf dat inderdaad eenigen tyd n, voelt* U tich moe en ieuw-Leven brengende n ietsk en aonder eenige ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer 8.26. Van bulten Gouda en den bezorg kring: 1—5 regels 1.66, elke regel meer 0.80 Advertentten in bet Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Ldefdadigheids-advertontten de helft van den Prijs. INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN1—4 regels 2.26, elke regel meer 8.M. Op de voorpagina 60 booger. Gewone advertentiün en ingezonden mededeelingen b{j contract tot seer gereduceerden prys. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentie» kunnen worden ingezonden door tuaschenkomat van aoliede Boekhande laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór do plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2M, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2746. Postrekening 48400. De diplomatieke medewerker van de Dai ly Telegraph meent te weten dat Henderson kort na zijn aankomst te Genève een on derhoud zal hebben met den Italiaanschen Minister van Buitenlandsche Zaken Grandi, over de vlootonderhandelingen en de ont wapeningsconferentie, alsmede over het Duitsch-Oostenrijksche Tolcontract. Inzake de bespreking van het laatste punt en van iBriand’s tegenvoorstellen zullen zoowel Italië als Engeland zoo onbevoor oordeeld mogelyk hun meening trachten te formulieren. Zooals bekend zijn de Britsche troon- juristen van meening dat het zeer moeilijk is te zeggen of het Duitsch-Oostenryksche Tolverdrag in stryd is met het protocol van Genève in 1921. De beslissing hieromtrent schijnt meer een zaak te zyn voor de eco nomische deskundigen dan voor de juristen en hy acht het daarom onwaarschijnlijk dat de Volkenbondsraad het advies zal inwln- nen van het Haagsche Hof van Arbitrage, aangezien dit zich vermoedelyk niet com petent zal verklaren. Bovendien heeft geen enkele groote mogendheid eenig werkelijk belang by een scherpe juridische houding, die slechts de algemeene tegemoetkomend heid kan verstoren. Algemeen neemt men aan dat men voor de officieele besprekingen te Genève zal trachten op vriendschappelijke wyze de moeilijkheden op te lossen in een bijeenkomst van vertegenwoordigers van Engeland, Frankrijk, Duitschland, Oostenrijk en Ita lië. Naar adem snakkend, verblind in huive rende doodsangst en mef, een bede in zijn hart liet Hugh alle hoop varen. Massa’s wa ter onder hen, massa’9 in wier golving de dood school; waterbergen boven hen, ber gen, die een vreeselijke lijkzang weenden. Nu eens zaten ze hoog boven op een golf. irgde consumptie. Uit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHEON. 32 (Nadruk verboden.) Hugh en Grace konden van waar zij zich vaxtgeklemd hielden de angstaanjagende groote golven op zich zien afetormen. Nu eena echten de zwarte, kokende zee diep onder hen te zijn, dan' weer schenen zij er iu onder te zullen gaan. Als zij een oogen- bük een flauwe hoop koesterden, stierf deze het volgende moment weer, als de schua- mende bergen rondom hen opspatten. Grace verborg haar oogen achter haar handen en gilde. De groote, moorddadige golven had den teele verscheidenen over boord geolo gen Een stuk of twintig matrozen en even veel flinke soldaten werden door den gena delozen maalstroom meegesleurd. Krak1 Een afgrijselijk schurend, raspend geluid,, een woest gekraak en geaplinter. Daarop een plotselinge, geweldige schok, een verschrikkelijk, oorverdoovend geweld van ««n ontzettenden stoot en een schip vol men- schehjke wezens, die in alle riiohtingen wer den geslingerd, verscheidene om nooit weer °P te staan. De Tempest Queen” was op een klip gestooten! De laatste kans op red ding was verkeken Mijn Godsteunde de kapitein. Het Roemenië, Joegoslavië en Polen te Genève alle pogingen zouden in het werk stellen om Oostenrijk en Duitschland er toe te brengen het denkbeeld eener douane-unie op te geven. In „Hotel Attlon” in Berlijn heeft Zater-, dag het banquet van de buitenlandsche persvertegenwoordigers plaats gehad, waar aan deelgenomen werd door den rykskan- selier en verscheidene ryksmlnisters, leden van het corps diplomatique en andere auto riteiten, benevens vertegenwoordigers van de Duitsche dagbladpers. De voorzitter van de vereeniging Max Blokzijl, hield een begroetingsrede, waarin hij een „hoch" op den president der repu bliek uitbracht, waarna de aanwezigen staande het „Deutschlandlied" zongen. Spr. te voren zeven wissels tot hetzelfde bedrag u i-.i-x «i— aan puitsche afnemers waren gezonden. Het aanzien van de betrokken firma’s maak te het echter onwaarschijnlijk, dat zy de wissels op een dergelyke wyze opnieuw in de circulatie zouden hebben gebracht. De Sovjet-Handelsvertegenwoordiging mengde De Berlynsche recherche in het geval en toen bleek, dat het hier bedriegelyk nage- Zijn greep verzwakte, hij sloeg zijn beide armen om het meisje dat hij in dit ver schrikkelijke noodlot had gebracht en een gebed mompelend werd hij door de wateren nieegevoetd in den zwarten, kokenden af grond. Zij werden weer naar de oppervlakte van het water onrihoosgestuwd, meer dood dan levend. De gedachte die in zijn verward brein rondspookte was, dat niemand ter we reld ooit weten zou waf, er was geworden van Hugh Ridgeway en Grace Vernon. at 40s 0—4i GOIIKMHE COURANT. Een plan van Briand contra de DnitschOostenrjjksche Tolunie. Een rede van Dr. Curtius. ENGELAND. Mislukte volkstelling. Tweeduizend onverantwoordelijke tellers. Volgens de „Daily Mail” zyn by de dit jaar gehouden Engelsche volkstelling groote fouten begaan, waardoor de telling als mis lukt moet worden beschouwd. Deze fouten zyn begaan door tellers, die voor hun taak niet berekend waren. Officieel werd mede gedeeld, dat niet minder dan 2000 tellers hun taak in den steek lieten voordat zy was beëindigd. Dat wil dan zeggen, dat van elke twintig tellers één in gebreke bleef, zoodat een twintigste der bevolking zou moeten worden overgeteld. Verder zyn door de plaatselyke autori teiten een groot aantal fouten ontdekt in de teUingsformulieren en zouden ook inge vulde formulieren zoek zyn geraakt. De ambtenaren in Somerset House, het hoofd- burehu te Londen, zouden met het heele ge val uiterst verlegen zitten. Bij vorige tellingen was het meerendeel der tellers plaatselyke regeeringsambtena- ren, mannen en vrouwen, die voor zulk werk de bekwaamheid bezaten. Dit jaar echter weigerden vele gemeentebesturen, in het bijzonder steden met socialistische meer derheden, vergunning aan hun personeel om zich met de telling te belasten, ten einde de aanwerving te forceeren van werkloozen voor dit werk. Het gevolg was dat daarmede voornamelijk handarbeiders zonder ervaring werden belast, die voor een groot deel het werk op een bepaald oogenblik in den steek lieten, ook omdat zy de belooning niet vol doende achtten. FRANKRIJK. „Crime passionel”. Moord op ontrouwe verloofde. Weer een! De hoeveelste?... Natuurlijk is hy geëindigd met een vrijspraak, ditmaal voor een man... André Bourdin, een nog jonge ingenieur van de Ecole centrale des arts et manufac tures, doodde den 4en September 1.1. Chris tiane Aubin, zyn een-en-twintig jaar oude verloofde. Hy had het meisje by gemeen schappelijke kennisen leeren kennen, was tot over de ooren verliefd op haar geworden en had zich spoedig met haar verloofd. Het meisje, wier ouders in Fontainebleau waren gevestigd, woonde op kamers te Parijs, waar zy Engelsch studeerde. Dit zeide zy althans, want in werkelijkheid leidde zy een kon hij haar m het oor schreeuwen. Er kwam geen antwoord, maar hij voelde dat zij hem verstaan had. De nacht was zoo donker, dat hij de balk, waar hij zich aan vast, hield zelfs niet kon zien. Hij kon- het gebulder van de golven hooren, hij kon zich in de hoogte voelen tillen en in schijnbaar onpeilbare diepte voelen terugvallen, maar hij kon niets zien van de heksenketel, waarin ze op en neer dansten. Hij voelde haar armen nog steedB om zijn hals geslagen, maar al dien tijd, dat zij in het water lagen,, had zij geen woord gesproken en nauwelijks ajdem gehaald. I Some voelde hij zach heelemaal alleen U1 die i duisternis en haar zwijgen leek het zwijgen van een doode. Als ze zich niet angstig aan hem had vastgeklemd wanneer ze met hun boegspriet een schrikaanjagende diepte in gingen zou hij gedacht hebben dat hij met een doode op deze onstuimige zee ronddreef. Op en neer geworpen, vaak heelemaal on der water, maar zich steeds vastkleirunend aan <Ie boegspriet, dreef Hugh voort. Zijn hersens waren niet meer in staat om te wer ken en in zijn hart was alleen maar een ein deloos medelijden met het meisje, dat daar naast hem dreef. Eindelijk begon hij de om trekken van de moordende golven te zien. De duisternis, waarin ze tot nog toe rond- gedreVen hadden, begon te wijken. Hij hui verde hij de gedachte» dat de nacht voorbij was De zon zou hem zijn graf wijzen! Toch wa« er iets in het licht, dat ver troostte, dat Hugh weer tot rich zelf deed komen en toen hij zich weer op een top van een golf bevond, was hij in staat den in druk, die hij van iets in de verte kreeg, te Nu eens zaten dan weer dn een waterdal en telken9 meen den ze dat hun laatste oogenblik gekomen was. Er kwam iets met een slag tegen Ridge way’s ja) aan en met het instinct van den verdrinkende greep hij het voordat het voor, bij kon schieten. Hij had het grootste deel van de boegspriet te pakken gekregen en een nieuwe hoop lichtte in zijn harte. En toen hij er zich aan vaetklemde kwam in zijn geest het zekere gevoel dat hij niet zou ster- ven In hemelsnaam hou je goed. Grijp beet en let op waar en wanneer je adem haalt, Hierna sprak de xyksminister van bui tenlandsche zaken dr. «irtius, die dank bracht voor de vrienWjjke begroetings- woorden van den voorzitter en op de goede samenwerking wees welkt bestaat tuaschen de buitenlandsche journalisten en de rjjks- regeering. Komende tot 'de buitenlandsche politiek, behandelde spr. 11e kwestie van de Tolunie en wees de verwijten over den vorm van de actie der Duitsche. en,Oostenrijksche regeeringen ten stelligste van de hand. Spr. hoopt, dat de stryd om deze kwestie van tac tiek thans een einde heeft genomen, dat prestige kwesties buiten spel blyven en dat deze aangelegenheid met rustige zakelijk heid zal worden afgehandeld. Spr. begroette Briand’s zinspeling op het zuiver econo misch karakter van de Duitsch-Oostenryk sche Tolunie. De economische nood, welke door Oostenrijk geleden wordt, is door den Oostenrykschen vice-kansélier de laatste da gen ui*toerig uiteengezet. Duitschland staat onder Ag geesel van de felste werkloosheid en zucht onder den druk van zware repa ratie verplichtingen. De onafhankelijkheid van Oostenrijk wordt door de richtlijnen van de Tolunie niet beïnvloed, zoodat de Duit sche en Oostenrijksche regeeringen de be raadslagingen van den Volkenbpndsraad met de grootste gemoedsrust tegemoet zien. Natuurlijk zal de Duitsche delegatie alle andere voorstellen en verstrekkende plannen voor saneering van het Europeesche econo misch leven begroeten en intensief aan der gelyke werkzaamheden deelnemen. Verre van naar radicalisme, beoogt de Ryksregee- ring een verbetering van den algemeenen toestand van het Duitsche volk en streeft tegelijkertijd naar vergaande samenwerking met andere naties. Duitachland is onvoor waarlijk voorstander van vreedzame omleg ging van geschillen, verbetering van den economischen toestand der wereld en voor uitstrevende gelijkgerechtigdheid der vol deren. herdacht wijlen rijksminister dr. Strese- mann en den tegenwoordigen kadinaal- staatssecretaris Pcelli. Hierna gaf spr. een overzicht van het werk der buitenlandsche persvereeniging, die deze week 25 jaar be staat en waarin door de goede kameraad schap der leden de meest hartelyke ver houdingen bestaan. is gedaanDaarop schreeuwde hijAlle maal aan dekIedereen op zijn plaatsNaar de booten! Achteruit daar! De vrouwen eerst Rutgeway, die rich vaag realiseerde dat het einde gekomen was, strompelde over eind en inetinctriTatig stak hij de hand uit naar het lichaam van de vrouw,, dat aan zijn voeten lag. Hij wist niet, of ze bewusteloos was, hij wist niet of het schip vlot was of zonk. Een reusachtoge golf sloeg over haar heenhet leek alsof een schuimende water val <te kajuitstrap af gutste. Met bovenmen- sohelijke inspanning droeg hij haar naar boven, naar het natte dek, waar hij zich uit alle macht aan de verschansing vastklem de. Hij hijgde naar adem, hij handelde al leen nog maar werktuigelijk, hij wist nau welijks meer wat hij deed en zwoegde voort met zijn bewusteloozen last. Wat moeten wij beginnen? Een schorre stem bereikte zijn ooren. Het was Veath, die ook het mflchtelooze lichaam van een vrouw torste. De dood is overal om ons heen, zuchtte Hughop het eclilip en in het water. Het voortdurend knarsen en kraken en splinte ren zei hem dat de „Tempest Queen” bezig was te breken op de rots en dat haar lot binnen een paar minuten bezegeld zou zijn. - Wacht Hugh, missotiien is er nog een plaats in een- boot, schreeuwde de ander, maar zijn stem werd niet meer gehoord. Hugh was in aee! Juist toen Veath hem toeriep kreeg het schip een nieuwen, hev«ger. schok en een huizenhooge golf stortte zich ov&r de ver schansing waaraan Hugh zich vastklampte. De Parijsche correspondent van de „Eve- i ning Standard” meldt in staat te z(jn de hoofdlynen van het plan mede te deelen, dat (Briand op 15 Mei aan den Volkenbond zal voorleggen om het plan der Duitsche regeering voor een douaneverdrag met Oos tenrijk te vervangen. Frankrijk beschouwt het Duitsche plan als een stap in de richting van den „An schluss”, die naar de meening der Ftansche politici onvermijdelijk tot gevaarlijke ver wikkelingen met de bqren van Duitschland en de bondgeno<4en van Frankrijk moet leiden. Briand wil met zyn plan komen tot de „Vereenigde Staten van Europa”. Het plan bestaat uit twee deelen, een landbouw-, en een industrieel gedeelte. Krachtens de overeenkomst pp het gebied van den landbouw zouden de industriestaten namelyk Duitschland, Frankryk, België, Oostenrijk, Tsjecho-Slowakyé, Italië en zoo mogelyk Groot-Brittannië zich bereid moe ten verklaren het overschot aan graan van de landbouwstaten Hongarije, Roemenië, Joegoslavië, Bulgarije en Polen op te nemen, waarbij dit graan aan deze landen (de in- lustrielanden n.l.) overeenkomstig hun op- nemingsvermogen onder een stelsel van voortèurtarieven zou worden toegewezen. Er wordt beweerd, dat het overschot dezer Europeesche graanlanden niet zoo aanzien lijk is, dat de overzeesche landen, die graan uitvoeren, zooals Canada, de V. S. of Argen tinië, er ernstig onder zouden lyden. Als speciale concessie aan deze landen zou den Europeeschen landbouwstaten verzocht wor den hun tarieven voor bepaalde fabrikaten te verlagen. De industrieele voorstellen zouden hierop neerkomen, dat de industriestaten van Euro pa zich bereid verklaren toe te stemmen in een beperking der productie en een toe wijzing van markten. Er zou algemeen door deze staten een werkdag van korter dan acht uur, te regelen door het Internationale Arbeidsbureau te Genève, worden aanvaard. Ten slotte zou er een verlaging en gelijk making der tarieven volgen. Er zouden in ternationale overeenkomsten moeten wor den gesloten nopens goedkooper crediet zoo wel voor de industrie als voor den landbouw. De correspondent voégt er aan toe, dat algemeen wordt aangenomen dat de Kleine Ententen met het plan van Briand zal in stemmen. De houding van Groot-Brittannië en Italië zou echter nog niet duidelijk zyn. Aanvankelijk waren beide landen er toe ge neigd het D.-O. plan welwillend te beschou wen, doch men gelooft, dat deze landen ten gevolge van lange diplomatieke besprekin gen met Frankrijk thans ietwat weifelen. Het zou echter vaststaan, dat Frankrijk en Tsjecho-Slowakye en waarschijnlijk ook Niets is der wijsheid zoo eigen als waarheid. zeer duister leven en onderhield met ver scheidene jonge mannen betrekkingen. André Bourdin, die het leven rieent ken de, merkte van dat alles niets. Hy had ten volle vertrouwen in het mooie meisje, zooals hij in de oprechtheid van haar liefde voor hem geloofde. Totdat een schynbaar onbe- langryk incident twijfel by hem deed op komen. Hjj dacht na, en onderzocht. Met een slag stortten zyn illusies ineen: zijn meisje had verscheiden minnaars en was gewoon haar maandgeld op zeer oneerbare wyze te verhoogen, teneinde aan haar zin voor luxe toe te geven. Een pynlyke discussie volgde. De ten doode bedroefde jonge man kocht een revol ver, begaf zich naar het meisje en doodde haar met enkele schoten. In de rechtzaal stond vrijwel iedereen aan zyn -kant. Slechts getuigen a décharge tra den op, de vermaarde Mr. de Moro-Giaf- ferri verdedigde hem. Zyn vryspraak was van meet af aan verzekerd... SPANJE. Bloedige straatgevechten te Madrid. Een aanval van studenten op het bureau van de A. B. C. In Madrid is het gisteren tot bloedige botsingen gekomen tusschen monarchisten en republikeinen, waarbij vele personen werden gedood en velen werden gewond. De ohgeregeldheden begonnen in de Cal- lé de Alcala, een der hoofdstraten van Ma drid, naby de lokalen van de pas opgerichte monarchistische organisatie, en zette zich voort naby de redactiebureaux van het mo narchistisch gezinde dagblad A. B. C. Af- dedkngen van de Guardia Civil verscliaa&'.e» zich in het gebouw en vuurden o> de me nigte. Verschillende personen werden ge wond, zelfs vielen er dooden. Minister Maura slaagde er in de gemoe deren te kalmeeren. De minister deelde volgens de corr. van de Telegraaf mede, dat de Guardia Civil, die het redactiebureau van de ,A- B. C.” be zette, een groot aantal wapens in beslag heeft genomen, welke daar waren verbor gen. In verband met deze ontdekking is het bureau gesloten en verzegeld. Het blad zal voorloopig niet mogen verschijnen. Aan de politie der grensstations is opdracht gege ven te beletten dat markies Luca de Tena, de hoofdredacteur van het blad, het land verlaat. Maura verklaarde verder, dat hy twee dagen geleden heeft vernomen, dat te Parijs een vergadering heeft plaats gehad van vooraanstaande monarchisten, en dat daar besloten is, een campagne te beginnen tegen het republikeinsche régime te Ma drid. Volgens hem moeten de monarchis tische leiders verantwoordelijk worden ge acht voor de incidenten en moeten zy der halve worden gestraft. Hy wees er op, dat de republikeinsche regeering al het moge- lyke doet om bloedvergieten te voorkomen, doch dat de monarchisten blijkbaar een an dere meening zyn toegedaan. verwerken. De eerste keer wist hij nog niet dadelijk wat dat vreemde daar beteekende, maar toen hij het bij een volgende opwaart- eche beweging weer in het oog kreeg zag Hij dat het een groote zWarte massa waa, die als uit de zee scheen omhoog te rijzen. Wat had die massa, die op hem toe scheen te komen met razende vaart, te beteekenën. De zon steeg hooger. Zijn matte hersenen verwerkten met moeite de waarneming van zijn oogenhij zag dat het rijzende licht niet van kwam, maar van achter die zwart© massa in de verte. En hij verbaasde zich nog meer dan te voren. De nog zwakke ■zonnestralen schibnen uit die wolk, of wat het anders was, te komen. Eindelijk begreep ij dat het de zon was, die in het Oosten opkwam en zijn hart stond bijna «til toen hij aan die mogelijkheid dacht, en dat die zwarte maasa in de verte! Land, probeerde hij uit te schreeuwen, kijk, land!’ De armen, die om zijn hals geslagen wa ren, grepen hem vaster en zijn ooren hoor den een zacht gekreun. Langzaam ep met groote moeite draaide hij zijn hoofd om en keek naar dat dierbare gezicht, dat de heele nacht vlak bij het zijne was geweest, zonder dat hij het had kunnen zien. Maar dat Be kreun klonk hem als lieflijke muziekbetee kende het n®et dat zij neg leMde5 Het was nog iriet licht genoeg om haar tiekken duidelijk te onderscheiden. Haar gezicht wa« nat en kleverig van het zeewa ter; haar haar zat op haar voorhoofd geplakt en vieze draden hingen over h©t nrooie ge zichtje, dat nu vertrokken was van angst en aitjlutting (Wordt, vervolgd.) R: I

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1