In. Had EN MES kbank en blaas I I «o. 17878 I Dit blad verschijnt dagelijks behalve opZon-en Feestdagen 80 t 352.263.26 (N EEN BREIDE - 99 FEUILLETON. TWEE OP ’N EILAND Dtwsdntf dg MerW8l70«) Jna-gang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Briand steil zioh candidaat voor het Praoidontsohap van da Fransoho Republiek. Groote gisting in Madrid. Vele kloosters in vlammen. Een decreet der Spaansche Regeering. D HOOFDSTUK XVII. Angst en hoop. -1OORWEG (Wordt vervolgd) L- Er is geen spreuk, die niet reeds vroe ger gezegd is. RUSLAND. De kapitein van de Krassin gefusileerd. Volgens een bericht uit Berlin aan de N. R. Crt. zou kapitein Joeggi, die als kapitein van den Russischen ijsbreker Krassin een rol heeft gespeeld by de redding van No bile, te Petersburg zijn gefusileerd, daar hy aan een samenzwering tegen het Sovjet regime had deelgenomen. Joeggi was Est- landsch onderdaan. niet in den weg gestaan had. sou zij nu hier staan: Gered! Hij kon zien, dat zij leed, maar alles behalve zijn eigen wanhoop, lief» hem koud. Ja, nep hij wild. Als u er niet ge weest was, zou ik haar gered hebben. O, ik kon u verwenachen 1 Ze deinsde achteruit «i bedekte haar ge zicht met <lc handen. O, zeg dat toch niet, smeekte zij. O, wa* dk maar met het schip naar de bodem van de zee gdgaan 1 Er kwam een zachtere trek op zijn gezicht en h*ij voelde iets van spijt over zijn on barmhartige woonden Neem me ni®t kwalijk, stotterde hij. Ik ben gek. anders zou ik dat met gezegd hebben Ik heb het niet gemeend. Hij pakte haar hand stevig vaat. O. vergeet, dat lk wreed gesproken heb. ik ben oprecht dankbaar dat u gered is. Wij hielden béide zooveel van haar, lie gebleven is Ze keek hem terbaasd aan. Toen kwam er een glans van intense vreugde op haar ge zicht. Ze liet zich naast hem neervallen en niet haar hoofd op zijn schouder snikte zij zachtjes. Hij verroerde zich niet, zijn hart wra vervuld met medelijden voor de levende en smart over de doode. Zijn blik gleed over de wijde zee vóór hem. Ik kan niet meer naar,dak. water kijken, riep hij plotseling uit «n hij sprong, alsof hij dooj- eell jneect gestoken was, achteruit. Het is te verschrikkelijk. Ik kan er met nieer naar kijken! leerling aan boord, die zwaar gewond .uit de wrakstukken te voorschijn werden ge haald. Een der vlieger-leerlingen, die pro fessor is aan de technische Hoogeschool, Steidinger, is in het ziekenhuis aan de be komen verwondingen overleden. Ondanks de oproep der regeering om het werk onmiddellyk werk onmiddellyk te her vatten en elke demonstratie na te laten, heeft de staking te Madrid zich verder uit gebreid. Met uitzondering van de arbeiders in de sleutelbedryven werkt niemand. De trams loopen slechts gedeeltelijk en in het Briand zal Woensdag bij de eerste stem ming tegenover den president van den Se naat Doumer candidaat staan voor het pre sidentschap der republiek. Aan de démarche van de linksche groepen van beide huizen heeft tegen alle verwach ting in de democratische linkerzijde van den Senaat, die byna de helft van alle Senaats leden omvat, niet deelgenomen. De groep heeft een resolutie aangenomen, waarin verklaard wordt, dat de leden zich bij de eerste stemming de vrye hand laten, ter wijl zij zich voor een mogelyke tweede stemming het recht voorbehouden te stem men op den candidaat, die de beste vooruit zichten heeft. De stemming in Versailles is streng geheim. Verscheidene ministers en andere hoog geplaatste persoonlijkheden hebben bezoe ken by Briand afgelegd en hem steun toe gezegd. De eenige vraag, die op het oogen- zijn functie van minister van buitenlandsche zaken nog vóór de verkiezingen zal neer leggen of dat hij zich als zoodanig in den verkiezingsstrijd zal begaven. In verband met de candidatuur van Briand werd gisteravond de navolgende verklaring gepubliceerd: Een groot aantal republikeinsche sena toren en afgevaardigden heeft een dringen den stap by den minister van buitenland sche zaken Briand ondernomen om hem te verzoeken zijn candidatuur voor het presi dentschap der republiek aan te nemen. Het oudste lid der Kamerdeputatie, de afgevaar digde Thomson, heeft Briand verklaard, dat hét er voor Brand slechts om gaat onder uitsluiting vap alle partytendenzen en per soonlijke oogmerken een nationale daad te volbrengen. Briand heeft daarop geant woord, dat hy „met ’t oog op de door de deputatie gegeven interpretatie het zich tot plicht rekent zich ter beschikking van zijn vrienden te stellen.” In politieke kringen neemt men aan, dat de parlementair ervaren en in al zijn be slissingen zeer voorzichtige minister van buitenlandsche zaken zich reeds bepaalde garanties voor een stembussucces heeft we ten te verwerven. Men meent reeds, dat een voorbereidende stemmentelling „achter de coulissen” de vereischte meerderheid heeft uitgewezen. een onberedeneerde woede tegen haar pro beerde hij te schreeuwen, maar hij kon niet meer dan een schorre zucht uitbrengen. Zoo al s hij daar machteloos en ineengedoken zat. sloeg hij haar gade en langzaam groeide er iets als medelijden in zijn hart. Zonder te letten op de steken in zijn zij en in zijn' beenen. <üe hem tot rust hadden gedwongen, ging hij eindelijk weer verder. Om haar te bereiken moest hij over rots blokken klimmen, die hooger waren dan hijzelf. Haar blauwe oogen keken droevig onder haar lange wenkbrauwen; haar fijne handen lagen in de schoot van de japon, die de voorpagina M 9 hooger. prys. Groote letten en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentidn kunnen worden ingezonden door tuMcbenkomst van «oliede Boekhand»- laren, Advertentiebureau* en onze agenten en moeten daaga vóór do plaatsing aan he* Bureau ztyn Ingekomen, teneinde van opname versoberd te x||n. Bij zijn poging om zich en zijn retoge- noote verder bet ®tr®nd op te trekken ver loor hij het bewustzijn. Toen hij zijn oogen weer opende lag hij op een grasveld en boven zijn hoofd bewogen zich de takken van boomen. Eenige minu ten bleef hij volkomen stil liggen, bewust, dat hij nog in leven was, maar niet in staat verder aan iets te denken. In zijn ooren klonk nog het geraas van de golven voor zijn oogen zag hij weer de woeste zee, zooals hij die gezien had toen de zon haar eerste stralen op de onmetelijke vlakte wierp. Bang, dat hij zijn hoofd ntet zou kunnen optillen, steunde hij op zijn bevende elle boog. Zijn oogen namen het tooneel vóór hem op Geen tweehonderd meter van hem af tierde de zee en golven spoelden over het 4 ABONNEMENTSPRIJS; per kwartaal ƒ245, per week 17 cent, met Zondagsblad par kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ840. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT IL GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Uit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHEON. 33 (Nadruk verboden.) Hij staarde vol ontzetting op dat gezicht; steeds wijder gingen zijn oogen open. Dat doodsbleeke gelaat was niet het gezicht van Grace Vernon I En tepwijl hij versuft en verbijsterd naar dat gezicht keek, zag hij hoe haar oogen zich openden en zij hem aankeekmeer met schaamte, dan met angst in haar blik. De l»evende lipper, openden zich, maar de po ging om te spreken eindigde in een diep ge kreun. Die oogen sloten zich weer en de ar men om zijn hals lieten loe. De vreeselijke ontdekking ontnam h«m de laatste ree* van zijn krachten en als zijn arm rwet verstijfd was geweest zou hij haar heb ben laten glippen maar dat was ook haar bedoeling en daarom had ze hem losgelaten. Een groote golf wtierp ze een eind voor waarts en het volgende oogenblik merkte Hugh Ridgeway dat hij ergens op het strand gespoeld was. Een volgende golf iwierp ze verder op het land en het drong langzaam tot zijn moede hersens door dat hij en de schoone vrouw, die hij bij vergissing gered had. veilig waren I BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND, Vliegongeluk te Karlsruhe. Eén doode. Boven het vliegveld te Karlsruhe zyn gis teravond half zeven twee vliegtuigen, be boerend resp. tot het .Karlsruher Luftfahrt- verband” en de „Akademische Fliegergrup- pen” tegen elkaargebotst en neergestort. Beide toestellen hadden een vlieger en een Op een van de kleinere steenen zat de vrouw, die hij gered had. Haar hoofd steun de tegen den steilen wand en ze zat naar de zee te kijken, die bij tusschenpoozen over haar voeten rolde. Hij lag ongeveer een driehonderd meter va^ haar vandaan. Hugh Richtte zich met moeite zoover overeind dat hij kwam te zitten en op hetzelfde oogenblik keerde zij haar hoofd wat om en keek zijn kant uit. Ze stond op en maakte een bewe ging alsof ze naar hem toe' wou komen, maar nadat ze een oogenblik naar Hem ge keken had, bet ^ich weer op haar harde zitplaats terugvallen en staarde weer uit over de zee. Zoo vlug als hij maar eenigezins kon, strompelde hij naar de rotsen, zijn verkreu kelde j:w in de hand. Zij hield haar blik .-trak gevestigd op de golven aan haar voe ten. Vermoeid en uitgeput bereikte hij ein delijk de plaats, waar de bergen begonnen. Hier begaven zijn krachten hem en trillend liet, hij zich op een steen zakken, een hon- etrand, dat aan het grasvelil grensde. Achter derd meter van de plaats waar zij zat. In hem was een heel woud van diezelfde tropi- —*- •- sdierboomen. als waaronder hij lag. Zijn j“ was opgercld. onder zijn hoofd gelegd zijn schoenen en sokken had men hem uitge trokken en zijn hemd was losgemaakt. Vlak bij hem lagen twee doortweekte zwemvesten Eindelijk kreeg hij een vrouw in het oog, eenzaam en een beeld van stomme moede loosheid. Aan zijn rechterhand steeg een groote bergformatie dicht bij de zee in de hoogte. Aan de voet van deze bergen lagen groote hoopen keien, sommige leken bijna rotsblokken^ terwijl andere niet veel grooter dan kiezelsteentjes waren. elen u.t planten en gö lijdt, man- m een uitvoerige p te zenden aan Ie medicijnen. bU ^M. die U all« andeling. met de een manoeuvre om zyn populariteit te be houden en te vergrooten. Want dat Uriburu op het oogenblik populair is, kunnen zelfs de vurigste aanhangers van Ingoyen niet ontkennen. Eiken keer dat hy in het pu bliek versehynt, wordt hy luide toegejuicht en verlangt men, dat hy eenige woorden zal spreken. Gewoonlyk maakt hy het heel kort en zegt hy zooiets als: „Burgers, dit is geen tyd voor woorden. Dit is een tyu om met beslistheid en energie verder te werken, opdat de republiek worde wat zy behoort te zyn." Uitvoerige uiteenzettingen moet men niet verwachten van Uriburu zelf, wel echter van zyn nieuwen minister van binnenlandsche zaken Octavio S. Pico. Zoo heeft hy een decreet uitgevaardigd by het uitstellen van de provinciale verkiezingen, waarin hy openlyk als reden opgeeft, dat er in de drie betrokken provincies nog altyd één der partyen op de hand van Irigoyen is. Nu zyn zy ook onvoorzichtig geweest, door mannen candidaat te stellen, die in staat van beschuldiging zyn gesteld wegens „misdreven" (natuurlijk alleen van poli- tieken aard), die zy onder het bewind van Irigoyn hebben begaan. Doch ook met de grootste voorzichtigheid zouden de aanhan gers van Irigoyen vermoedeljjk weinig ver der gekomen zyn. In het decreet van Pico worden zy uitgemaakt voor belagers van de cultuur, de welvaart en de maatschappelijke orde; uit den naam „radicaal" zou men als buitenstaanders misschien ook reeds iets dergelyks verwacht hebben, doch in wer kelijkheid zijn de radicale in Argentinië zeer rustige burgers met gematigde ideeen. Toch zullen zy het by de komende verkiezingen wel afleggen, want Uribun» ia nu eeiunaal aan het bewind en doet alles om de ver schillende groepen met elkaar te vereenigen tot één front tegen de aanhangers van Iri goyen ,die in zyn tyd ook buitengewoon populair was en niet het minste vermoeden had van de corruptie, waaraan zyn ambte naren zich schuldig maakten. Wat op den duur het best' voor het land zou zyn, is moeilijk te voorspellen. Op het oogenblik is een volkomen overwinning van Uriburu het eenige, waardoor de binnen- landsche rust bewaard kan blyven; daarom moeten wy misschien daarop komen, hoe wel onze sympathie uitgaat naar den grij zen Irigoyen met zyn innemende persoon lijkheid en zyn oprechte streven naar het welzyn van zyn land. Op het oogenblik ge niet Uriburu echter de gunst van het volk en staan zyn kansen sterk; dit wordt wel geïllustreerd door het feit, dat de Argen- tynsche peso zich begint te herstellen van de plotselinge daling op 16 April j.l., toen het bericht, dat de nationale circulatiebank geen geld meer zou verstrekken aan de re geering, samenviel met de tijding van het aftreden van het kabinet. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den basorgkriag) 1—5 regels 140, elk» regel maar 045. Van buiten Gouda en den besorgkria<; 1—5 regels 1.55, elke regal meer 040 Advertentidn in het Zaterdagnummer 30 bijslag op den prijs- Uefdadigheids-advertuntiin do helft van don prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 245, elke regel meer MC Op de voorpagina 50 9 hooger. Gewone advertentten en ingeaondan mededelingen b(j contract tot sear geroduceerdan van «oliede Boel {baatte- ÜIIHISUIE COI R A NI NIEUWS. EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN dens de dictatuur hunne bevoegdheden heb ben overschreden. 5. Het aanhangig maken van processen tegen de laatste monarchistische ministers van binnenlandsche zaken wegens hun op treden tegen het Maitrileensche Athenaeum. Voorts verklaart de regeering dat zij den staat van beleg heeft moeten uitroepen ter bescherming van de republiek, welker jong leven tegelijkertijd van links en van rechts bedreigd wordt. Omtrent maatregelen tegen de communisten, welke de kloosters in brand hebben gestoken, wordt in deze bekendma king niets medegedeeld. De straatpropagan- da van allerlei communistische elementen en het demonstreeren met roode vlaggen met sovjet-emblemen nemen toe. Vóór de uitgifte van bovengenoemde be kendmaking verschefen in den ministerraad een deputatie onder leiding van den meca nicien Rada, die naar men weet majoor- vlieger Franéo op een Oceaanreis begeleid heeft. Namens het volk stelde deze depu tatie de volgende eischen: 1. Ontbinding van de civiele garde. 2. Terechtstelling van den Spaanschen nationalistenleider dr. Albinana. 3. Huiszoeking in alle kloosters en groo te dagbladbureaux naar wapens. 4. Onmiddellijke instelling van volks- rechtspraak. 5. Aftreden van den minister van bin nenlandsche zaken Maura. Een lid van de deputatie ging zelfs zoo ver de vrylating te eischen van den Marok- kaanschen vrijheidsheld Abd-el-Krim, die door de Franschen op Réunion gevangen ge houden wordt. Een socialistisch minister antwoordde dat de regeering met alle be schikbare middelèh vóór rechtvaardigheid zal zorgen en alle schuldigen ter verant woording zal roepen. Rada verklaarde daar op, dat zyn partygenooten de regeering wel willen ondersteunen, maar niet durven ga- randeeren, dat het volk zich rustig zal hou den, indien de door hen gestelde eischen niet in hoofdzaken worden ingewilligd. Volgens een later bericht is de openbare orde hersteld en zal men weldra de ver schillende branden meester zyn. De politie slaagde er in, brandstichting in het kloos ter van den H. Rochus te voorkomen. De zusters verlieten het klooster, dat zy aan den Staat overdroegen. Het tramverkeer is op beperkte schaal hervat. Om 17 uur hadden verschillende taxi’s eveneens den dienst hervat. ARGENTINIË. Uriburu*s positie in Argentinië. Irigoyen z(jn eenige vijand. Na drie dagen van groote politieke on zekerheid tengevolge van de kabinetscrisis vaart het Argentynsche «chip van staat weer verder onder leiding van den verloo- pigen president Uriburu. Het vertrouwen van het publiek in de regeering is nu nog grooter dan tevoren. Nu bewijst de samen stelling van het nieuwe kabinet inderdaad, dat Uriburu zyn belofte nakomt om man nen te kiezen, die door hun bekwaamheden en vaderlandsliefde boven de politieke par tyen staan. In dit kabinet zit geen enkele vooraanstaande politicus en daarin verschilt het principieel van het kabinet, dat Uriburu sinds de Septemberrevolutie van verleden jaar heeft gehad. De groote bladen beschou wen het nieuwe kabinet dan ook als een groote verbetering vergeleken by het vo rige en verwachten nu eindelijk de oplossing van de dringende nationale kwesties, zon der dat daarby een bepaalde party boven matig bevoordeeld wordt. President Uriburu bevoordeelt weliswaar geen enkele party, doch men kan niet an ders zeggen of hy is een geduchte tegen stander van de aanhangers van Irigoyen (een gedeelte van de radicale party). Hy doet alles om te voorkomen, dat z(j de macht weer in handen zouden krygen en heeft met dat doel zelfs in drie provincies de ver kiezingen uitgesteld. O.m. onder het devies, dat de radicale candidaten in drie provin cies plaatselyke belangen boven de alge- meene zouden laten voorgaan. De afzonder lijke verkiezingen in de verschillende pro vincies zullen nu worden uitgesteld tot de algemeene verkiezingen kunnen worden ge houden. Daarna zal de voorloopige regee- ringsvorm pas plaats moeten maken voor een definitieve. Het is natuurlijk begrijpelijk, dat Uriburu ook na de algemeene verkiezingen aan het bewind hoopt te blyven. De samenstelling van het tegenwoordige kabinet, hoe loffelyk op zichzelf, is misschien niet anders dan aan boord van de „Tempest Queen” wit was geweest. Niettegenstaande de emotip en de uitputting, doe zij doorstaan had, was zij een bchoone, aantrekkelijke vrouw. Lady Tennye, begon hij schor, uiteet niet hoe dankbaar ik ben dat u nog in leven is Ze draaide zich langzaam om en haar stem was zacht en l>even<l, toen zij antwoordde. Nadat we hier aan land geworpen wa ren, heb ik urenlang gebeden dat u in leven mocht blijven en dat ik mocht sterven. Ik weet dat u mij bij vergissing redde in de meen mg dat u Grace opnam en daarom ver langde ik dood te zij^i voor u tot de ontdek king van die vreeselijke waarheid kwam. Op het oogenblik van de stranding heeft u mij b<>etgepal*t en ik was te verschrikt om een woord te kunnen zeggen. En toen die ver. schrikkelijke tijd in het water Hij strekte zijn arm uit en greep haar hand. O. u moet niet zoo spreken nu niet, hijgde hij. Vanmorgen haatte ik u dat wrl ik niet ontkennen maar het is toch een troost dat u hier isdat hier tenminste iemand is. waarmee ik al die ellende deeien kan. Ik had wel gewild, dat ik met haar vergaan was en hij zakte in elkaar aan haar voeten. Een snik van Lady Tennys deed hem zijn oogen naar haar <pslaan O. het zou veel beter geweest zijn dan zon der haar te moeten leven,, snikte hij. Waarom heeft u mij niet losgelaten foen u ontdekte wie ik was. snikte ze. Ik was veel liever naar de bodem van de zee gegaan dan hierheen mei u, die in ^de meening was. dat u haar redde. Als ik centrum der stad in het geheel niet. Ook de taxi-chauffeurs staken, hoewel zy tot wer ken bereid zyn, maar zy vreezen dat hun wagens op straat door radicale elementen i zullen worden lastig gevallen en verbrand. Op straat verzamelen zich overal groepen menschen rondom sprekers, die uitschake ling van de radicale elementen uit het kabi net verlangen. Op sommige plaatsen worden de men schen aangezet tot verzet tegen de kerken en speciaal tegen de kloosters. De politie grypt slechts af en toe in. De meeste win kels en groote zaken zyn gesloten uit vrees voor plunderingen. Talrjjke socialistische leiders hielden toespraken tot de stakende arbeiders, waar in zy zich keerden tegen de communistische strydmethoden en aandrongen op opheffing van de staking. Veel heeft dit echter niet geholpen, want omstreeks dit tijdstip had den de communisten, ondersteund door het gepeupel, een in de binnenstad gelegen Je zuïetenklooster in brand gestoken. Het kwam hierby tot botsingen tusschen de po litie en de communisten, waarby aan beide kanten gewonden vielen. De menigte be lemmerde vervolgens het blusschingswexk van de brandweer. Ook op drie andere plaat sen in de stad werd brand gesticht. Naar bekend is geworden staan ook het klooster der Carmelieten op het Plein van Spanje en een ander klooster in een der voorsteden in brand. Door de stad trekken communis tische stoeten, die revolutionnaire liederen zingen en de bevolking opwekken den stryd tegen de bourgeoisie te beginnen. De regeering heeft twee belangrijke de creten afgekondigd. In het eerste wordt de sluiting van alle Spaansche beurzen gelast. Het tweede heeft betrekking op de gebeur tenissen van Zondag. De regeering, zoo heet het, heeft zich de laatste 24 uur zeer ge matigd betoond, maar zy wil thans het be staan der republiek met alle denkbare mid delen verdedigen. Zy hoopt daarom op den steun van de bevolking, uit welker midden zij tallooze bewijzen van aanhankelijkheid mocht ontvangen. Ten slotte verklaart de regeering de na volgende besluiten genomen te hebben. 1. Opnieuw gevangenneming van gene raal Berenguer, tegen wien wederom een proces zal warden aanhangig gemaakt. 2. Onmiddellyke opheffing van de hooge militaire en maritieme rechtsprekende col leges, welke tot vrylating van Berenguer besloten. 3. Arrestatie van alle monarchistische leiders. 4. Het aanhangig maken van processen tegen alle toonaangevende personen, die t(j-

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1