rie zeven in brand stof setteem Tol Haastrachtsch* Brug. De stand van zaken. LAATSTE BERICHTEN. Beurs van Amsterdam. desbetreffende bijdrage van den heer W. Bij- leveld in het I^eidsche Jaarboekje van 1904 en 1907. bezat de l trechtache bisschop daar ter plaatse „ecnlg grondgebied,, waarop een huis,, dat wau radlijn lijk tol grondslag ge diend hnoft voor de versterkte woning, die blijkens de lijet der goederen van de Sint Maartenskerk te Utrecht, reeds oruateeekz 960 den naam Poelgeest droeg". De bekendste der oude PoelgeosTen is on getwijfeld Alefd Van Poelgeest geweest, die in September 1392 tijdens de Hoekscha en Kabeljauwflche twisten in den Haag „Ver moord werd. In den Joop der jaren ..Oud-Poelgeest" t- vaak van eigenaar verwisseld; nu eens gong het rlooj erfopvolging dn nadere handen en geslachten over. dun weer werd het to pu blieke veiling gebracht. Tijdens den oorlog tegen de Spanjaarden (omstreeks 1573) werd het kasteed, geheel verwoest. Hot werd eerst in de 17e eeuw herbouwd. Door koop kwam het buitengoed den "21 en Augustus 1724 in handen van den wereldver maarde» JioogJcei on j- Herman Boerhaave, die er tot aaH het eiud van zijn leven bleef (1738). Als herinnering aan Boerhaave'e verblijf op Oud-Poelgeest wijst men in het boaeh, links van liet kanteel, een lioom aan. dien Boerhaave er geplant zou hebben, den zoo genaamde» „Tulp" van Boerhaave. Na den dood van douatraire S. D, van Rhemeu, geh. van Leydeu, die na den dood van Boerhaave liet kasteel bewoonde, werd Oud-Poelgeest publiek verkocht. Het kwam in handen van jonkheer W. A. Gevers to Leiden, die 1*4 den 4en April 1837 aan het bekende lid der Tweede Kanier, mr. C. J. Luzac verkocht. Op zijn beurt verkocht hij het kasteel w«-er aan jhr. nir. D- Th. Gevers van Endegeest, waarna het in handen over ging van de familie Willink van Bennebrogk die het ook thans nog beat. De eerste eigenaars van dit geslacht lieten op het oude kasteel «*en viertal torentjes bou wen. waardoor het «-en geheel ander aanzien kreeg dan het vroegte Arenetein. De laatste jaren is Oiul-Poelgelst niet meer bewoond geweest. Behalve met de gemeente Leiden waren er in den laatstou tijd ook onderhandelingen gaande om achter het kasteel een r.-k. be graafplaat© in te richten. Dank zij het resul taat der onderhandeling met Leiden gevoerd is dit thans uitgesloten en zal het landgoed eerlang een prachtig geheel vormen met hef" nieuwe lustoord der Leidernaare den Leid- schen Hout. De Koningin naar Parijs. Het eerste staatshoofd dat presidenl Dounier zal ontvangen. De correspondent van de N. R. Crt. meldt aan zyn 'blad: Het 'bezoek tegen 15 Juni door Koningin Wilhelhiina aan Parijs te brengen, ter ge legenheid van de koloniale tentoonstelling, zal allerwegen met warhie belangstelling worden vernomen. Het laatste dïficieele be- zóek dpor de Koningin en den Prins aan Parijs gebracht, dateert van voor den oor log. Later is de Prins hier nog geweest. De Koningin zal het eerste staatshoofd zijn, dat door president Doumer in zyn nieuwe waardigheid wordt ontvangen. Hij wil ter eere van de Koningin een intiem noenmaal aanbieden. Allen, die hebben medegewerkt om de Ne derlandsche af deeling op de tentoonstelling te maken tot een belangrijke ep belangwek kende manifestatie, waarover uitvoerig is geschreven, zullen in dit hooge blijk van belangstelling de verdiende nationale be looning van hun werk vinden. Ged. Staten van Zuid-Holland. Dit jaar zal de eerste zitting van de Sta ten geopend worden op Dinsdag 7 Juli, des voormiddags 11 uur, Woensdag 8 Juli zal een vergadering ter verkiezing van de leden van Ged. Staten worden gehouden. In deze laatste vergadering zal dan ook de trek king van de afdeelingen geschieden. Het ligt voorts in de bedoeling, de zit ting daarna zoo mogelijk voort te zet ten op Dinsdag 21 Juli en eventueel op de daarop volgende dagen. Behoudens wijziging zullen de vergaderin gen worden gehouden in de vergaderzaal van de Eerste Kamer. Nationaal Jongerenverbond. Het Nationaal Jongerenverbond, gebruik makend van de hierin voorziende bepaling van de statuten van dit verbond, heeft in gesteld een ouderenraad van advies. In deze ouderenraad van advies hebben zitting ge nomen de heeren H. M. v. Bemmelen, J. J. C. v. Dijk, Dr. J. G. Erfmaerd, Prof. Dr. F. C. Gepretson, A. M. Hens, Ir. J. A. Kalff, F. J. de Kanter, Prof. Mr. J. C. Kielstra, Dr. L. G. Kortenhorst, P. J. Labrijn, Prof. Dr. J. A. A. Mekel, K. A. Oudendijk,-R. B. A. de Quai, Prof. Mr. M. W. F. Treub en Dr. J. Th. de Visser. Palenteinsche Polder. De.B-B.N., Bond van Bedryfsautohouilers in Nederland, heeft zich tot het bestuur van den Palenteinschen polder te Zegwaard ge wend om te klagen over den slechten toe stand, waarin de Geereweg, bij dat bestuur in beheer, verkeert* Uit dien slechten toe stand komt nadeel voort voor de weggebrui- Tabaksaccijn» op Cigarctten. Ingaande 1 Juni worden de 30 iü De minister van Financiën 'heeft, na ad- vias van de commissie van deskundigen voor den tabaksaccijns, gisteren door opneming in de „St. Crt" ter kennis van belangheb benden gebracht, dat met ingang van 1 Jum 30 opcenten worden geheven op den tabaks accijns op cigarefcten. Deze heffing geschiedt, behoudens uit zonderingsgevallen, door middel van aari- vullingszegela, waarvan moeten zijn voor dien alle met het gewone accijnszege goze- gelde verpakkingen, welke van genoemden datum af in het vrye verkeer worden ge bracht. De opcenten worden nagevorderd van hen, die elders dan in enjtrepOt óf in een pand, waarin het bedrijf van fabrikant wordt uitgeoefend, voor zichzelf, óf voor een ander op 1 Juli a.y. cigaretten ten ver koop in voorraad hebben, waarvan de ver schuldigde opcenten op den accijns nog niet zyn geheven. Voor het navorderen wordt ook gebruik gemaakt van bedoelde aanvul lingszegels. Nadere bijzonderheden. Aan de bepalingen betreffende de opcen ten op den tabaksaccijns voor cigaretten, door den minister van Financiën ter kennis Van belanghebbenden gebracht, is nog het volgende ontleend: Het aanvullingszegel heeft een beeld grootste van 18j5 X 50 millimeter; met in begrip van marge bedragen de afmetingen 22.6 X 63 millimeter. Het beeld van het zegel bestaat uit den Nederlandschen leeuw en het woord „Nederland", in paarse kleur gedrukt en tezamen met den rooden onder grond in de aanduiding van de waarde in groen, en een lijs^t van paarse kleur gevat. In den ondergrond worden de woorden ,<op- ceten Cigarettenaccijns Nederland" regel matig herhaald. Op elke verpakking mag slechts één aan- vullingszegel worden aangebracht. Het zegel mag, onverschillig waar, op de buiten zijde van de verpakking worden aange bracht. Het moet in zyn geheel daarop wor gden gekleefd. Aanvullingszegels worden voor fabrikan ten en importeurs op dezelfde wyze ver krijgbaar gesteld alg gewone accynszegelsf. Aanvragen van zegels. Voor het aanvragen van de gels by de ontvangers der invoerrechten en/of accijn zen wordt gebruik gemaakt van het nieuw- ingestelde formulier tabaksaccijns no. 16a, hetwelk kosteloos by die ontvangers ver krijgbaar as. Het formulier is dusdanig over zichtelijk ingericht dat daaruit is te zyn, welk aanvullingszegel by een zekeren klein handelsprijs moet worden gebezigd. Op aanvullingszegels wordt geen melding gemaakt van kleinhandelsprijs en aantal cigaretten. Fabrikanten en importeurs zyn niet verplicht, hun naam of hun toegekende nummer, op de aanvullingszegels te ver melden. De regeling omtrent gedekt en on gedekt crediet voor accynszegels geldt mede voor aanvullingszegels. De zegels worden afgeleverd in vellen van vijftig stuks. Zy worden niet verkrijg baar gesteld dan by hoe volheden van tien vellen van dezelfde waanft. Echter kunnen met machtiging van den inspecteur der accijnzen, in wiens dienstkring de inlevering" van de aanvraag geschiedt, zegels by min- der dan tien vellen worden verstrekt. ■TADSNIEUWa. GEMENGDE BERICHTEN. Een der zwanen van Anna Pavlova van smart gestorven. De tweede is er slecht aan toe. In de tuinen van Anna Pavlova's buiten plaats te Hanipstead, was een 'kunstimatig pieertje aangelegd, waarin eep tweetal zwa nen zwommen, welke de beroemde danseres heble.'n geïnspireerd tot haar beroemde dan sen ..De sterver.de zwaan". Een dezer zwanen, Clara geheeten. wne buitengewoon gesteld op de danseres Zij is er dikwijls mede gefotografeerd. Sinds de dood va» Anna Pavlova, in Ja. nuura, wwen do dieren aan het kwijnen. Clara weigerde voedsel tot zich te nemen. en Jack. de oudere ziwaan. nam alleen nog voedsel, als het hem gegeven werd door den Ruesischen tuinman, die deze zwanen al vijf tien jaren verzorgd heeft. Maandag is de zwaan Clara nood aan den rand va» het meertje gevonden, d© kop onder een vleugel gestoken. Jack is met zijn smart alleen ach tergebleven. De huisbewaarder vertelde van de groote liefde van Anna Pavlova bot haar zwanen het volgende: Wanneer zij thuis was. voedde zij de vogels zelf. Als zij haar stem op het terras hoorden, verlieten zij h«t water en kwamen over het grasveld naar haar toe. brood en ander voedsel uit haar handen ne mende. Zij kon met de dlieren doen wat ze wilde, terwijl zij tegenover andere menschen vijandig waren. Toen de danseres gestorven was. wandel den zij niet meer door den tuin. doch ble ven in bet water ©n bliezen en pisten tegen ieder die ben naderde. Clara is door gebrek aan voedsel gestorven en Jack is er erg naar aan toe. Vooral nu hij zijn kameraad ook nog mist. RADIO-NIEUWS. Programma van heden. Hilversum 8.30 Concert, 9.30 Vervolg concert. 10.15 Declamatie; 10.45 Slot con cert; 11.00—12.00 Gramofoonpiaten. Huizen 5 30 Concert; 8.00 Concert; 11 00 12.00 Grampfoonplaten. Da van try 4 35 Populair concert; 7.00 Liederen 8.06 Vaudeville 9.55 B.B.C.-orkest 11 20—12 20 Dansmuziek. Parijs 6.20 Gramofoiup!aten 8.20 Con cert. RECHTZAKEN. Het voetbaldrama te Blokzyl. Appèl tegen het vonnis. De officier van justitie te Zwolle heeft hooger beroep aangeteekend tegen de uit5- spraak van de Zwolsche rechtbank waarby de verdachten in de bekende Blokzylsche voetbalzaak werden vrijgesproken. De zaak komt nu voor het Arnhemsche Hof. GOUDA, 22 Mei 1931. De Middenstands-Centrale voor Gouda en Omliggende Gemeenten lueeft een verzoek gericht tot het Gemeentebestuur van Gouda, oin haar een uitvoert# exposé te verschaffen van al liefgetal tot ,op heden is verricht om te komen tot opheffing van den Tol aan de Haaatrechtsohe brug. Hel Gemeentebestuur lieeft daaraan be- r old willig Voldaan «g. zond 18 Mei j.l. het Volgende uitvoerig© schrijven, dat een duide lijk beeld geeft van de moeilijkheden, welke aun dit vraagstuk vastzitten „Naar aJinleuding van Uw schrijven d.d. ld Mei j.i. hebben wij de eer U hieronder in he^ kort mede te doelen, wat de laatste jaren door ons is Verricht, teneinde te gera ken tot opheffing van den tol bij de Haas- treqhtache brug. Daargelaten besprekuigen, die wellicht vroeger lei-zake hebben plaats gevonden, richtten Wij d.d. 13 Juli 1929 een schrijven aan Zijne Excellentie den Minister van Wa terstaat .waarbij verzocht word of het moge lijk was te geraken tot afkoop reap, vergoe ding van inkomsten middels het Rijkswegen, fonds, van dezen tol. Afschrift van dit schrijven werd doo? ons verzonden aan Gedeputeerde Staten d< provuioie. Drie maanden later, n.l. op 11 October, hadden wij nog geen antwoord ontvangen op ons verzoek aan den Minister en meen den wij de vrijheid te mogen nemen Zijne Excellentie te verzoeken de spoedige beant woording wel te willen bevorderen. Als antwoord kregen wij daarnu d.d. 17 October bericht da$ ons schrijven in handen was gesteld van «en commissie, die den Minister adviseerde inzake afkoop van tollen en kregen wij tevens den wenk ons met deze commissie in verblinding te stellen. 4 December d.n.v. werd genoemd schrijven van 17 October van Óen Minister van Wa terstaat evenwel gevolgd door een nader be richt waarin ons werd medegedeeld, dat voor den afkoop van tollen, geheven krachtens ge meentelijke belastingverordeningen, ni«t uit het Wegepfonds zou kunnen worden bijge dragen en dat voor dergelijke afkoopen ook geen fonds wae uitgetrokken op de Rijksbe- grooting. De Regeering had aicli dan ook genoopt gezien de tollencomnu&sie ue op dracht te geven de beoordeeling van afkoop van de krachtens gemeentelijke belastingver- orden uigen geheven lollen, voorshands bui ten haar werkzaamheden te laten. In dit velband werd dan ook de wenk, ge geven bij schrijve^ d.d. 17 October, terugge nomen. ndden ons op 12 December d.a.v. roteerde Staten en deden deze me- Wij tot Gedeputeerde Staten dedeelïng vari onzt%fvaringen. Wij merkten hierói) evehwel op dat. waar wij overtuigd wareh van het groote belang dat deze toi werd opgeheven en het niet aan ging zender meer de kosten van bediening en onderhoud van de brug geheel ten laste van de gemeente te laten, wij het op prijs zouden stellen, indien van de zijde van de Provinciale medewerking werd verleend om tot opheffing van den tol te geraken Gedeputeerde Staten berichtten bij hun schrijven d.d!. 24 December 1929® Januari 1930 dat het wel geen betoog zou behoeven dat. wanneer de provincie onder de hiervo- ren geschetste omstandigheden nog financi- eelen steun voor den afkoop van tollen zou willen verieenen, in ieder geval de betrok ken gemeenten zichzelf daarvoor aanzien lijke offers zouden niopten getroosten. Naast andere gegevens, werd dan ook gevraagd in hoeverre Gouda hieraan tegemoet zou kun- Wij overwogen daarom een en ander nader en kwamen tot de conclusie, dat. mede in verband met bet foit dat de Haastroohtsche brug gelegen is over een rijksvaarwater, het zeer goed te verdedigen ware, dat deze brag iu helleer en onderhond genomen werd door het Rijk en dat het èn wat opheffing van den tol betreft èn wat overname in onder houd on beheer aangaat, gewenecht ware dat mondeling overleg werd gepleegd met den Minister van Waterstaat. - Op 15 Januari 1930 verzochten wij dan ook nan Gedeputeerde Staten een dergelijke be spreking. waarbij dan vanzelf sprekend ook Gedeputeerde Staten vertegenwoordigd zou den moeten zijn. te willen bevorderen. Wij zegden toe dat. wanneer omtrent een eventueel© overname in beheer en onderhoud van de brug. van hot Rijk eeii beslissing was verkregen, door ons voorstellen zouden worden gedaan inzake opheffing van den tol en dé in verband daarmede te verieenen financieel en steun door het Rijk. resp. de provide Zuid-Holland. Bij schrijven d.d. 20/25 Januari berichtten Gedeputeerde Staten ons. dat de bij ons schrijven d.d. 15 Januari t.v. geëntameerde aangelegenheid nog door hen moest worden aangehouden, mede in verband niet een bij hen aanhangig zijnd onderzoek naar d© mo gelijkheid van de opheffing van een anderen tol. eveneens steunende op een gemeente lijke bela«tingveror$ening. Bij brief van 817 April 1930 deelden Ge deputeerde Staten ons mede. dat het hier- voren bedoelde onderzoek wafi afgeloopen en hyn nogmaals was gebleken dat onder geen omstandigheid, zelfs niet in bijzondere ge vallen, voor deji afkoop van zulke tollen be dragen op de rijkabegrooting worden uitge trokken, terwijl de wegenbelastingwet niet toeliet, hiervoor bijdragen uit het wegen fonds te geven fn dit verband werd ook een bespreking met den Minister ntet raadzaam geacht en werd in overweging gegeven deze tot een meer gelegen tijdstip uit te stellen. Bleef het tebestuur evtenwel op bericht tegemoet gezien. Wij berichtten na- der dat wij dez© bespreking op prijs bleven stollen. Wij deelden op 9 Mej 1930 den Raad het verloop van onze onderhandelingen mede* mede naar aanleiding ttan een adres Uwer zijds en van een verzoekschrift van het Da- gelijksche Bestuur van de conunissie Weg er. Brug te Krimpen a. d. IJssel, waarbij ook tot opheffing van dezen tol werd aange drongen. De Rand stelde U bij schrijven van 5/6 Juni 1930 er mede in kennis dat het Ge meentebestuur in dezen diligent bleef. In verband met ons standpunt, dat een bespreking met den Minister nog steeds op prijs werd gesteld, werden ons op 20 Juni 1930 door den Hoofdingenieur van den Rijks waterstaat in het Arrondissement 's-Graven- hage diverse linlichtingen gevraagd inzake de heffing, het verkeer, het onderhoud en het beheer van deze brug. Deze inlichtingen, die van zeer omvang rijken aard waren en Hie wij van verschil lende zijden moesten verzamelen, verstrekten wij bij schrijven van 6/8 September 1930. Bij brief van 28 Oetober/4 November 1930 berichtten Gedeputeerde Staten ons namens den Minister van Waterstaat dat Zijne Ex cellentie voor de gevraagde bespreking geen aanleiding vond. Herinnerd werd aan de mededeeltng dat voor afkoop van gemeentelijke belastingtol- len geen bijdragen uit het Wegenfonds kon den worden verstrekt en ook geen fonds op de Rij kftbegrooting aanwezig was. Vooi overneming van de brug in beheer en ondyhoud door het Rijk bestond ook geen -aanleiding, omdat het behoud der brug slechtg een zuiver streek, en gemeentebelang is en de brug ook niet gelegen is aan een weg. voorkomende op het Rijkswegenplan Middelerwijl was ook weder een adres in gekomen van de Vereeniging Weg en Brpg, waarop wij niet anders konden antwoorden dan dat in de situatie nog geen wijziging was gekomen, vergeleken bij ons vorig schrij- y>n. Wij traden evenwel nogmaals in verbin ding met Gedeputeerde Staten en verzoch ten hen bij schrijven van 5/6 Februari 1931 0111 een onderhoud Dit onderhoud had op 9 Maart d. a. plaats en gaf ons aanleiding tot een nader schrijven aan het College d.d. 1315 April 1931. waarin wij Gedeputeerde Staten onze voorstellen inzake de opheffing van dien tol deden kennen. Wij stelden op den voorgrond dat, mits in samenwerking en met financieelen steun van de provincie, de localiteit en belanghebben de. corporaties, wellicht tot opheffing ware te gelaken. Wij de«i?n Gedeputeerde Staten een con creet voorstel terzake, dat wij evenwel thans nog niet loopende de onderhandelingen met genoemd College te Uwer kennis kun nen brengen. Tot de looaliteit ntk-nen wij dat behooren aJle gemeenten in de Krimpenerwaard. be i-evens Oudewater en hel HoogheemraWf- scliap. Op dit schrijven is nog geen antwoord ontvangen d.d. 13 Mei j.l. drongen wij even wel op bespoediging der beantwoording aan. In groote trekken ie dit hetgeen de laatste twee jaren door ons ia verricht. Wij zijn en blijven steeds mistige voor standers van eer. spoedige opheffing, waar op wij steeds met klem hebben aangedron gen. Wij dienen evenwel bij deze aangelegen heid met den financieelen toestand onzer gemeente rekening te houden. Waar van lioógerhand deze brug mede is e lit end ate .-en zuiver stroekbelang. achten wij ons standpunt 'niet aanvecllbaar en al- leszms billijk, dat, naast provincie en ge meente, ook de localiteit zich voor de op heffing van den tol financieele offers zal moeten getroosten. Trouwens, dit is ook het standpunt dat meerdere malen ook in Zuid-Holland wordt ingenomen. Wij roeenen hiermede Uw Bestuur te heb ben ingelicht en vertrouwen dat dit, althans voorloopig. U voldoende zal hebben geïnfor meerd en ons standpunt duidelijk gemaakt." Bovenstaand schrijven heeft een onder werp van bespreking uitgemaakt in de op 18 Mei j.l. gehouden vergadering van de Middenstandsoentrale. Besloten is dank te zeggen aan het Gemeentebestuur voor de uitvoerige inlichtingen in dat schrijven ver strekt en daarbij er nogmaals ernstig hij het Gemeentebestuur op aan te dringen, dat ten spoedigste wordt overgegaan tot opheffing van dit verkeersolstakel. De actie van het Comité ir. de Krin.penerwaard leek der ver gadering zeer verkeerd, omdat deze affch keert tegen een groep van menschen die evenzeer voor afschaffing van den tol heb ben gestreden (en dit thans nog doen) lis zij. De Middenstand acht het juister, dat een actie langs behoorlijken en parlemen tairen weg plaats vindt! Geen Nederlandsch Fabrikaat-Week. In de vergadering der Middenstands-Cen trale van 18 dezer is besloten wegens de ge- range deelname geen Nederlandsch-Fabri- kaat-Week te houden tijdens het a.e. Con gres van de A.N.V.V. Zeer werd betreurd, dat voor een dergelijk doel. voor het ateu- nen van de eigen Nederlandsche Industrie, zoo weinig belangstelling was. Het. Bestuur van de Middenstands-Cen trale wekt nu toch de Goudsche Winkeliers op. om gedurende deze congresdagen vin 15—19 Juni a s. in zeer bijzondere mate weru te maken van hun étalages, opdat de naam van Gouda als winkel- en koopstad ook te genover de bezoekers hoog worde gehouden! RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 22 Mei. Verwachting: Zwakke tot matige Oostelijke tot Zuidelijke of Zuidwestelijke wind. Meeet zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Mogelijk eenige regen. Iets warmer. ""(es). De minister van onderwtfö, kunsten en wetenschappen bréngt ter kennis van be langhebbenden, dat: lo. het schriftelijk gedeelte van het in 1931 af te nemen examen ter verkrijging van de akte van bekwaamheid, bedoeld in art. 77b van de Wet tot regeling van het lager onderwijs van 17 Augustus 1878 (Staatsblad no. 127), zal plaats hebben op Donderdag 2 Juli; 2o. de mondelinge examens zullen aan vangen op Donderdag 16 Juli; 3o. de commissie met het afnemen dezer examens belast, zal zitting houden te 's-Gra- venhage: voor de inspectiën 's-Gravenhage Leiden, Delft, Gouda en Schiedam. Tot voorzitter van de commissie-'s-Gra venhage is benoemd de heer J. J. 't Hart, inspecteur van het L. O. te Dordrecht. Gemeentelijke Havendienst Gouda. Burgemeester en Wethouders van Goud* maken bekend, dat de „Kleiwegsbrug", gele gen over de Kattensingelgracht aldaar, uit sluitend pp werkdagen, tot nadere aahkon- digdng, öp de Volgende tijdstippen, ten be hoeve van de scheepvaart geopend kan worde» Van 5.80 tot 6.49 Van 18.19 tot 18.35 6.04 tot 6.13 18.68 tot 19.04 8.17 tot 830 19.26 tot 19.38 '10.02 tot 8.20 20.44 tot 2065 10.29 tolt 10.38 21.33 tot 21.63 11.19 tot 1 WO 22.16 tot 22.35 13v00 tot 13.16 22.66 tot 23 19 14.29 tot 14.35 2339 tot 0.30 16.40 tot 16.45 0.46 tot 2.23 1738 tot '17.34 2.36 tot 's morgens. De Kleiwegsbrug blyft gesloten van één kwartier vóór, tot het vertrek van iederen personentrein van het station „Gouda" der Nederlandsche Spoorwegen. Tydens de werking van Rijnlands stoom gemaal te Gouda en wegens dienstbelang moet soms op een volgende (latere) opening worden gewacht, om doorgelaten te bin nen worden, N.V. Stoombootmaatschappij „De Volharding". Naar het Leidsch Dagblad verneemt i| inzake de faillissementsaanvrage van de N.V. Stoombootmaatschappij „De Volhar ding te Leiden, overeenstemming tusschen partijen verkregen omtrent het bedrag dat zal worden uitgekeerd, waarna de aanvraag tot faillietverklaring is ingetrokken. De tol by Stolwijkersluis. De Oommissie voor Weg en Brug stelt er prijs op mede te deelen dat by dezei^ stand van zaken een tolbestorming of ean nomische boycot niet de gewenschte mid delen zyn om te geraken tot opheffing van de tol by Stolwijkersluis, doch door haar de gevoerde besprekingen met de noodige kracht ter bevoegder plaatse Zullen worden voortgezet. Jubileum van den heer Verhart. Morgen zal de heer W. Verhart, Lemdul- steeg 25, den dag gedenken, dat hij gedu rende 40 jaar in ryks- en gemeentedienst werkzaam is- Van deze veertig jaren was hy 2 jaar in rijksdienst en 38 jaar in dienst der gemeente Gouda. Drie en dertig jaar bekleedde de heer Verhart de functie van zwemmeester in de Stedelijke Zweminrich ting. Dit jaar is het voor het laatst, dat de heer Verhart de functie van zwemmeester vervult. Wegens het bereiken van den 66- jarigen leeftyd gaat hy den dienst met pen' sioen verlaten. Een jubileum. Morgen hoopt de heer C. Spruit, timmer man aan de Stoomtimmer- en Meubelfabriek ,J3e Morgenster" der firma J. H. de Wilde alhier, den dag te herdenken, waarop h(j voor 30 jaar by deze firma in dienst trad. Jaarvergadering van de Ned. Luth. Meisjesbond. De Ned. Luthersche Meisjesbond houdt haar jaarvergadering gedurende de Pink sterdagen in Gouda. De congressisten zullen Zaterdagavond in Gouda te kwart voor ze ven arriveeren en gezamenlijk optrekken naar het Heil des Volks in de Peperstraat» waar alle samenkomsten en maaltijden zul len worden gehouden. Te 4 uur Zaterdagmiddag houdt in het Heil des Volks het Bondsbestuur en de af gevaardigden een vergadering, te half acht vindt een feestavond plaats, waar Ds. Si mon een feestwoord zal spreken. Zondag eerste Pinksterdag te 10 uur heeft in de Luthersche Kerk een feestgodsdienst- oefenihg plaats. Voorganger is Ds. J- Si- man. Medewerking verleent het zangkoor „Méarten Luther". Te 12 uur zullen alle deelneemsters rteen bezoek brengen aan de St. Janskerk, ter bezichtiging van de kerk glazen. Te 1 uur wordt gemeenschappelijk koffie gedronken. Om 2 uur wqrdt de ver gadering voortgezet; te 6 uur is er een ge meenschappelijk diner. Op Maandag 2e Pinksterdag vindt te h«U negen in de Luthersche Kerk een jeugd dienst plaats. Voorganger is Ds. Simon. I» deze morgendienst zal Mej. Riek Zwart, sopraan uit Amsterdam, de heer Joh. Staf- renburg, viool en de heer Nieuwland, orgel, hunrte gewaardeerde medewerking veriee- rien. Te 10 uur zal Ds. H. L; G. OuwerkerK uit Purmerend in de kerk een referaat hou den over Jeugd en Kerk. Er zal gelegenhei zijn vragen te stellen. Te 12 uur vindt een gemeenschappelijke maaltijd plaats, te 1% uur wordt een boot tocht gemaakt naar Boskoop. Verschillende kweekeryen zullen worden bezocht, aan boord wordt thee gedronken. Te half zes zullen Ds. en Mevr. Simon de meisjes in hun pastorie ontv&ngen. 27 Med 7 uur Crabetbstraat 3 Verg. Kamer van Koophandel en Fabrieken. 27 Mei, 8 uur. Gebouw Bania. Cursus E. H. B. O., alleen voer damea. De apotheek van de Firma Weyer, Gouwe, zal tat yn met 22 Mei, benevene den daahop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur dos avonds (des nachts echter alleen voor recep- teu)_ LAND- EN TUINBOUW. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De 129ste alg. vergadering. In Krasnapolsky t« Amsterdam ia gisteren de 129ste alg. vergadering gehouden van de Hollandsclie Maatschappij van Landbouw. Dr. J. H, Lovink sprak de openingsrede uit. In behandeling kwam hierna het kort ver slag van de werkzaamheden van het hoofd bestuur sinds de vorige algemeen© vergade ring. Naar aanleiding van dit verslag ont spon zich eenige gedachten wisseling. Bij de beantwoording der sprekers stelde de voorzitter voor een telegram te zenden aan de Regeering, waarm de Hollandsche Maatschappij van Landbouw haar dringend verzoekt spoedig een datum vast te stellen voor de overneming van den tarwe-ooigst 1830. Onder applaus der vergadering werd dit voorstel aanvaard. Uit dr. Lovink's rede stippen wij voorts nog aan. dat spr., de Suikerwet behandelen de. zeide, dat bet feit verheugenis kan wek ken. dat de minister heeft erkend, hoe voor het behoud van de suikerbietencultuur Re- goeringssteun noodig zal zijn. Onder de te genwoordige omstandigheden het echter noodzakelijk en ook plicht van de Regee ring, den landbouw krachtig te steunen, hoezeer wij ook morgen staan op het stand- I punt van den vrijhandel. Met deze korte opmerkingen wild© spr. voorloopig volstaan. Dr. Lovink merkte verder op, dat «Ik land zijn landbouw in stand tracht te houden. Ons land kan daarin niet achterblijven en zal mede maatregelen van verweer moeten nemen. Van maatregelen, waarover men te Genève spreekt ten aanzien van onderlin- I gen internationalen steun van den landbouw I moet men niet te veel verwachten. Evenals I andere landen doen, moeten wij trachten I onszelf te helpen. Spr. bracht 'vervolgens het plan ter sprake tot beperking van de suikerproductie, waar- I 8«i 75 pet. van de producearemde landen I meedoen. Van de eventueele uitvoering van I dit plan verwacht spr. betere prijzen. Bui- I töp Rusland zal men thans in Europa komen I Wf «en beperking van 300.000 H.A. Wat de verdere agendapunten betreft zij I gétneld. dat het H. B. heeft goedgekeurd. I dit d© secretaris dr. C. W. Huisman belast I is met de leiding bij de uitvoering der tar- I wewet in Noord- en Zuid-Holland. Mede I hierdoor zag het zich genoodzaakt, een as- sistent-secretaris aan te stellen. Besloten werd voorts, dat in de vacature, ontstaan door het overlijden van den heer K. Bree- baart, aap wiens nagedachtenis de voorzitter eerbiedig buide bracht, in de a.s. herfstver- gadering zal worden voordien, daar de geko zene dan voor 5 jaren zitting zal hebben. Nog werd bepaald, dat de volgende jaar vergadering in Hoorn zal worden gehouden. Bij acclamatie .werd ten slotte aangenomen een motie, voorgesteld door den heer Van der Schans (afdeeling Nieuwer-Amstel) en te verzenden aan den Ministerraad, waarm de vergadering er bij genoemd ooilege op aandringt, spoedige maatregelen te nemen om te komen tot overneming van betaling der sociaje lasten van den landbouw door den Staat, daar onder de tegenwoordige om standigheden zeer velen der werkgevers niet iu eigen onderhoud kunnen voorzien. Nadat de rondvraag was gehouden, sprak dr. Lovink nog enkele woorden. Hij zeide dat het H. B. zeer op prijs stelt het vertrou wen,, dat, zooals in deze vergadering op nieuw is gebleken, de leden in hun bestuur hebben Het H. B. zal op alle besproken punten paraat blijven. Niet ontkend mag worden, da^ alreeds het een en ander be reikt, met kracht zal dan ook op den inge slagen weg worden voortgegaan. Spr onderstreepte nogmaals, dat van den kant van het H. B. met kracht is aange drongen op een anti-dumpwgsweteen wets- j ontwerp in dezen geest zal vermoedelijk spoedig worden ingediend. Als vertegenwoordiger van den Minlister sprak hierna mr. Wintermans 'n kort woord. Verslag van de werkzaamheden van den Rykszuivelconsulent in de Provincie Zuid-Holland t« Gouda. Verschenen is het verslag van de werk- I zaamheden van den liykszuivelconsulent voor de provincie Zuid-Holland- Wy ont kenen aan dit verslag het volgende: In het laboratorium werden onderzocht I 143 monsters melk op vetgehalte; 190 mon- I st^wei op vetgehalte. ten; 197 kaaspekelwegers. Adviezen inzake de kaasbereiding. I Behalve dat aan bezoekers op het bureau I vele mondelinge raadgevingen werden ver- I strekt, of, in andere gevallen, schriftelijk I advies werd gegeven, werden in 19Ö0 door I en door den assistent aan verschillende I bedryven 448 bezoeken gebracht, by gele- I genheid waarvan op 168 boerdery^n de be- I raiding der kaas werd uitgevoerd. Omtrent de redenen waarom advies ge- I vraagd werd, valt het volgende mede te I Laag vetgehalte in de kaas. Indien een aanvrage om advies wegeiuj te l*ag vetgehalte wordt ontvangen, wordt niet steeds naar aanleidmir daarvan aan- dery gebracht. Om tweeërlei reden wordt meermalen een andere werkwyze gevolgd. In de eerste plaats toeh heeft de prac- tpk aangetoond dat indien door het Kaas- I controlestation een laag vetgehalte wordt gevonden dit zeer wel een uitzonderings- hswal kan betreffen, hetwelk zich dos-niet herhaalt, maar in de tweed, plaste is ge- Weken, dat de oorzaak van een te laag vet- Ppocent met zelden moet worden gezocht in een laag vegehalte der melk. Vooral wan neer het vee gestald Is èn - zooiBfin deze provincie als regel geschiedt - wordt ge-, voe (le hi met allerei soorten voedermiddelen, d de verhouding, waarin de verschillen de voedonde bestanddeelen worden toege diend, meermalen niet in orde te zijn. Mede door eigenaardige prijsverhoudin gen komen sommige veehouders er dan toe b.v. te groote hoeveelheden mais, moes of natte pulp e.d. te voederen, waardoor wel de hoeveelheid melk kan worden opgevoerd, maar 'het vetgehalte daarvan daalt tot een abnormaal laag peil. Soms ook denkt men dit gevaar te voor komen en voedert men daarom sterk met krochtvoedermiddelen echter niet zelden komt het alsdan voor, dat deze öf in te groo te hoeveelheid, óf ook al weer in zeer on juiste verhouding worden gegeven, waar door het vetgehalte der melk eveneens zeer j Het is duidelyk, dat onder zulke omstan digheden het voordoen van de kaasberei ding op de boerderij niet het eerst aange wezen middel is om uit de moeilijkheden te komen. Daarom wordt dan ook vaak begonnen met het onderzoek van enkele melk- en wei- monsters teneinde te kunnen vaststellen in hoeverre de oorzaak van een te laag vetge- halte der kaas ligt in een afwijkende sa menstelling der melk en/of in een te groot vetverlies door een minder doelmatige be reidingswijze. In bepaalde gevallen blijkt dan, dat het geven van advies, inzake de bereiding der kaas, geheel overbodig kan worden geacht en dat volstaan kan worden met den betrok ken veehouder te verwijzen naar den liiiks- veeteeltconsulent om aan deze inlichtingen te vragen omtrent de toe te dienen voeder- De Rijkszuivelconsulent wijst er in dit verband nog eens in het bijzonder op dat. I naar zjjn stellige overtuiging, bij niet wel- I nige veehouders omtrent de wijze van voe- I dering van het melkvee bepaalde wanbe- I gnppen hebben postgevat. I Door het toedienen van overmatige hoe veelheden voedsel, door een eenzijdige voe dering of door het geven van een voedsel, waarvan de samenstelling onjuist is, denkt men zich langs den weg van vergrooting der plas melk te bevoordeelen, doch voorbij gezien wordt vaak, dat het gehalte der melk daalt, het vee in minder goede condi- tie gaat verkeeren en dat de waarde van de grootere hoeveelheid mèlk volstrekt niet altijd kan opwegen tegen de gemaakte kos ten. Integendeel, er zijn tal van gevallen bekend, waarin door het toedienen van een goedkooper, doch rationeel samengesteld rantsoen het vetgehalte der melk belangrijk steeg. Het is dan ook, vooral in de tegenwoor dige omstandigheden, hard hoodig, dat aan de veevoeding nog veel meer aandacht wordt geschonken dan men tot dnsver deed. Het ts zelfs een economisch vergrijp en het kan ook een vergrijp tegenover zichzelf worden geacht, wanneer aan voeder per koe en per dag 10 cent te veel wordt uitgegeven. Hiet onnut heatede geld is in sommige gevallen echter nog twee of driemaal zooveel 1 't Is de plicht der veehouders zich ervan te vergewissen, of hun voederrantsoenen juist zijn samengesteld 1 Het aantal gevallen waarvoor wegens tè laag vetgehalte in de kaas advies ge vraagd werd, was overigens vrij gering, Ook weer in 1930 werd op marktdagen te Oouda, Bodegraven, Woerden en Leiden kaaszuursel beschikbaar gesteld, dat door de kaasmakers wordt gekocht met het doel, daarvan voort te kweeken ovor practijk- Kon in 1929 worden gewezen op een af name welke was gestegen tot 3661 flesch- jes, in 1930 werden 1988 fleschjes zuursel verkocht Het zou verre van juist zijn uit dit ge daalde cijfer te concludeeren tot een ver minderde toepassing. Integendeel is het zeer waarschijnlijk, dat het gebruik van kaaszuursel in 1930 wederom is toegeno- Het aantal personen toeh, dat kaaszuur sel bereidt, om dit bü de kaasmaker», dage lijks aan huis te bezorgen, is in 1930 weder om met enkele toegenomen, terwijl zij, die meiden, over het algemeen kunnen wijzen op een stijgend aantal afnemers. Hieruit volgt, dat de kaaszuurselverstrek- king voor een belangrijk deel allengs van het zuivelconsulentschap door particulieren is overgenomen, hetgeen in volkomen over eenstemming is met het karakter van het consulenschap, dat in verschillend opzicht immens moet volstaan met het geven van de eerste aanwijzingen ten aanzien van eventueel nuttig voorkomende toepassingen. Voorheelden van de wijze, waarop Volstaan moge worden met hieronder een opsomming te geven van enkele punten en afzonderlijke gevallen, welke meer dan ander» waard z«n. om onder dé' aandacht van belanghebbenden gebracht te worden. Op een boerderij werd kaas van goede kwaliteit gebraakt, waarvan echter de korst aan één zijde srterk geaderd -was, wolk ge brek ook al wel ah „gemarmerd" wordt aan- De oorzaak ven deze afwijking moet hoogstwaarschijnlijk worden gezocht in het volgende: Het snijden der gestremde melk met be hulp eener roermachine, geschiedde in zeer aoel tempo; bovendien werd deze snelle be- werkuig aanaiealyk Japger volgehouden dan noodig wa^ zoodat de yroqgel *eer fijn "Werd en vrij veel s.£. stof wrongel ontstond. Na het af roeren was het op deze boerderij gewoonte om de wrongel eenigeo tyd te laten bezinken om ze daarna aah één stuk in het vat te doen. ^♦Men kan zich voorstelden, dat by het be zinken eerst de grovere wrongeldeeltjes zich op den bodem der tobbe verzamelen en dat vervolgens de caaeïne-achtige stofwron- gel zich in een uiterst dun laagje over de reeds bezonken wrongel spreidt By het aanhalen der wrongel nu ontstaan aan de boven- en onderkant tallooze kleine plooitjes, die ziah op de bovenzijde kunnen vullen met stof wrongel, welke laatste van geheel andere samenstelling is dan het overige deel der wrongel (n.1. minder vet en droger)* Het is begrypelyk, dat deze met stof- wrongel gevulde plooitjes zich later op de kaaskorst afteekenen .als donkergekleurde adertjes. Uat het voorgaande zou volgen, dat naar mate (by een overigens gelyke bewerking) aan de wrongel een kortere bezinktyd wordt gegeven, de ernst van de bewuste af wijking minder wordt. Dit bleek inderdaad het geval te zyn. (Wordt vervolgd.) UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Donderdag geraakte door het breken van liet stuur de vrachtauto .van den heer C. Bos te Stolwijk alhier in dé Kerk wegsloot te water. De heer K. Markus heeft de wagen met een kraan weder op den weg gebracht. Per soonlijk© ongelukken hadden niet plaats. GOUDERAK De nummering voor de a.9. raadsverkie zing heeft gisteren plaats gehad. De uitslag is als volgt: 1. Staatk. Ger. Party. 2. S.D.AnP. 3. A.-R. 4. Vrijheidsbond. 5. Boerenbelangen. REEUWIJK. De heer L. v. Leeuwen alhier, reed met zijn 16-jarige dochter per rijiwlel op den Ouden weg. Door het kwijtraken van het stuur geraakte de dochter in de diepe wete ring aldaar. Met groote moeit© werd zij be wusteloos bp 't droge gebracht, evenwei zon der nadeelige gevolgen te ondervinden. In de afd. Ötein alhier, circuleert nu een adres ter teekening, tën doel hebbende het adres aan Ged. Staten, om bij Hekendorp te worden gevoegd, in te trekken. Er wordt druk geteekend, zoodat er van deze annexa tie mets zal komen. a Mej. T. Hojofdman, onderwijzeres «.An de o. 1. scliooi A te Reeuwijk (Dorp), heeft tegen 1 Augustus a.s. als zoodanig eervol ontslag gevraagd. SCHOONHOVEN. In de raadsvergadering van Schoonhoven is aangenomen een motie-PeerboIte, waarin B. en W. uitgenoodigd worden, aan sollici tanten voor gemeentebetrekkingen geen schriftelijke vragen meer te stellen omtrent politieke gezindheid of godsdienstige over tuiging. Vastgesteld werden de rekening en over 1930: van het waterleidingbedrijf met 2884 winst; van de gasfabriek met 2943 en van het electriciteitsbedrüf met 4221 winst, en van het veerbedrijf met een verlies van 12.974. Tegenover dit laatste cijfer staat echter een uitkeering aan de ge meente van 12.000 als retributie wegens het ui toef e- Besloten werd de keuze van bestuursleden der door de gemeente gefinancierde Bad- en Zweminrichting niet meer door de geabon- neerden te doen plaats hebben, doch deze te doen benoemen door den Raad. STOLWIJK. Gemeenteraadsvergadering op 21 Mei v.m. 10 uur. Afwezig de héér W. Both. Na opening worden de notulen gelezen en onveranderd vastgesteld. Ingekomen waren: Een schrijven van den heer Rabouw om alsnog de rekening te mogen ontvangen voor overwerk aan de in '24 gebouwde speelplaats groot f 250. De Voorzitter stelt voor hierop afwijzend te beschikken. Deze zaak is een kwestie tus schen den heer Rabouw en de persoon wel ke de dakbedekking heeft geleverd. Inmid dels is deze firma failliet verklaard. Het werk is door den gemeente-architect afge keurd en is dooi R. in orde gemaakt. De Gemeente is dus niets schuldig voor de n".eerdere kosten. Wethouder Verdoold vindt dat het voor Rabouw een leelijke geechtedVsnie is. Door de gemeente-architect was hem geadviseerd door deze firma de dakbedekking te laten maken. Spr. vindt het niet billijk dat nu R. daarvan de duj>e moet worden. De Voorzitter: Door den Raad is inder tijd besloten de meerdere kosten uit te beta len. De af- en overschrijvingen hiervoor, omdat het boven de begrooting ging. zijn door Ged. Staten niet goedgekeurd. Nu heeft Rabouw zich tot den Raad gewend, zal de Raad tot uitbetaling besluiten dan zal weer door Ged. Staten deze poet worden ge- sell rapt. Spr. steelt voor Rabouw te meidein dat hij zich tot Ged. Staten moet wenden. Wijziging gemeente-begrooting 1931 goed gekeurd. Vaststelling rek-pning Burg. Armbestuur 1930 idem. Vaststelling begroeting Burg. Armbestuur 1932 id em Schrijven omtrent salarissen van Burge meester. Secretaris eo Ontvanger De regeling bracht geen verandering in de salarissen, het is alleen een andere bere kening. Goedgekeurd. SAnj»« vau na» tettuor iet Bij,, toteui om «tochrijvw,; soboolgMd voor «n drioUi pprsonen tot een bedrag van f 8.-. Goed- Goedkeuring van Ged. Staten tot verion. ging van bewoning der nog bewoonde onbe- woonboar verktanrdo woningen. Sotwijven waarin mej. Mazure dank zegt voor hare benoeming tot onderwijzer» 10 o. 1. e. Schrijven bestuur van het Groene Kruis dat zij dit jaar geen gebruik zullen maken Ontslagaanvrage van den heer 8. Këuning hoofd 2e o. 1. s. als zoodanig en als Bd van de commissie tot wering van schoolverzuim en oomWnsBie 1. o. B. en W stellen voor dit eervol te veriee nen op een door B. en W. bepaalde datum. Schrijven ingekomen van de gezondheids commissie meldende dat een klacht is inge- komen over den toestand van vervuiling van het water tuasohen het dorp en de Beïer- ache weg hetwelk zijn oorzaak vindt in het storten van etadsvuil voor het dempen eéner put bij P. v. d. Wal. De commissie heeft een en ander in oogen- sohouw genomen en is tot de ontdekking ge. komen dat de toestand van het water daar meer dan treurig is als gevolg van het stor ten van vuil uit Rotterdam. Groentenafval stroozakken. ledig© blikken en doozen drijft naar alle zijden met als gevolg dat het water een groenachtige kleuT krijgt en gevaar op levert voor mensch en dier. Geen afsluiting is te bespeuren en bij warm iweer zal dete toestand nog verergeren voor de omwonen den. De commissie stelt voor een aanvullimre- artikel in de politieverordening aan te bren gen waarbij het dempen alleeö mag geschie den onder goedkeuring van B. en W. De Voorzitter vindt het een toestand welke onhoudbaar is. We zijn hier niet de eenige welke last hebben van het etadsvuil. Het is ongelooflijk dat. terwijl er congressen worden gehouden voor gezondheid, die groote steden het afval uitvoeren naar het platteland Het is geconstateerd dat er gebruikte watten uh de ziekenhuizen zich in het vuil bevon- Door de heeren Graveland en v d. Graaf wordt dit bevestigd. Het art. wordt alzoo aangenomen De Voorzitter zegt dat in dé vorige ver- gadering is gevraagd de route van de water schuit uit t© breiden. Na overleg met den waterschipiper is gebleken dat dit niet mo gelijk is. De heeren de Graaf en Burger kunnen er zich niet mede vereenigenDoor de heer Burger wordt opgemerkt dat de schuit tot aan Koolwijk kan komen, zooweL door de vaart als d© Koolwijksche vliet, terwijl ook de heek de Graaf een route aangeeft. Beidien dringenNmet het oog op den slechten toe stand vari het poldenwater in overleg met den waterso^ipper aan een route te bepalen tot zoover mo^lijk in de buurten. A an gis De in de vorig© vergadering besproken quaestie over het stofvrij maken van hst dorpsplein is de gemeente in overleg getre den met den gemeente-architect. De koeten zulten bedrqgen 70 cent per M2., totaal f 700. Dezelfde methode van bedekking is ook te Waddinxveen toegepast waar het zeer goed voldoet. Aangenomen. Bij de rondvraag verzoekt den heer Ver doold eenige toelichting te mogen geven op het besprokene in de vorige vergadering om trent verbreeding dorpsbrug nabij de Go- nasche weg. De bedoeling is aan de dorps- zijde 1.75 aan de ander© zijd© pl.m. 1 M. te vei-breeden. Het polderbestuur verzoekt hiervoor een tegemoetkoming in de kosten van f 500. Aangenomen. Terwijl door den heer Burger nog werd gevraagd of er plannen bestaan met het oog op de invoering van de winkelsluitingswet, werd door den Voorzitter meegedeeld, dat van officieele zijde hiervoor nog geen tijd was bepaald. Hierna volgd© sluiting. WADDINXVEEN. By het korps Koninklijke Jagers heeft in de jaren 1830-1831 gediend zekere Gerrit Verkerk, geboren 16 October 1791 te Am- merstol, zoon van Gerrit Verkerk en Adria- In het bevolkingsregister der voormalige gemeente Broek van omstreeks 1845 staat ingeschreven iemand van dien naam, onge huwd, jachtopziener. Deze zou echter zyn geboren te Klein- Ammers, 10 September 1791. Hij woonde destijds ten huize van Maarten van der Mocht iemand omtrent dezen persoon en eventueele nakomelingen eenige inlichtin gen kunnen verschaffen, dan wordt deze beleefd verzocht zich ter secretarie te Wad dinxveen te melden. De voorzitter van het Centraal Stembu reau voor de verkiezing van de leden van den raad der gemeente Waddinxveen maakt bekend dat van het hoofdstembureau de mededeeling is ontvangen, welke geldige lysten van candidates voor die verkiezing zijn ingeleverd. Op Woensdag 27 Mei a.s., des n.m. 3 uur zal het Centraal Stembureau in het Ge- meentebuia een voor de kiezers toeganke lijke zitting houden, ten einde de lysten te nummeren in de volgorde door het lot aan- •Het zoontje van den heer O.* fietste op gen plotseling een stok in zijn voorwiel stak, waardoor hy over zijn ry wiel heen sloeg e» bewusteloos bleef liggen. Na eenige oogen- blikken kwam hij echter weder by bewust zijn en kon, geholpen door zyn vader, zich slechts enkele ontvellingen had opgeioopen. Z\jn fiets was ecKtef zwaar' bee^thdlgd. Door de ouders van den deugniet zal de schade worden vergoed. Gevonden voorwerpen. Gevonden: Een portemonnaie met inhoud, een kinderportemonnaie met eeirfg geld, een mes. Vérloreffl: een regenjas. Burgerlijke Stand. GEBOREN: Johannes Hendricus, z. v. L. I. de Waal en M. Appel. LUCHTVAART. Het dappere meisjes. Rëuter bevestigd thans het bericht dat de Amerikaansche Ruth Nichols over den Oceaan wil vliegen. Zij gebruikt een een dekker 660 PJC., hetzelfde toestel, waar mede zij haar bekende records maakte. Binnen twee weken kan gestart worden. Alles is klaar. SPORT IN WIDSTRIJDKN. KORFBAL. Er ie hier een zomercompetitie gevormd, spelend in de 2e kiaaee Rotterdamsche Korf bal Bond, welke a.s. Zaterdag begint en waar aan deelnemen Ter Gouw III, Korva I ©n II uit Waddinxveen, Amicxtia uit Boskoop en O.K.C. tut Ouderkerk a. d. IJssel. Voor Zaterdag luidt het programma: O.K C Karva I. Korva 11—Amicitia. De heeren C. A. Korevaar en W. Lafeber, respectievelijk wonend C. H. Kade 157 en 72 treden op als vertegenwoordigere van de R.K.B. en hebben da leiding van deze en verdere competitte's. Belanghebbenden verwijzen we naar deze adressen. DRAABLOOZE DIENST. Het faillissement van de DEN HAAG, 22 Mei. De sluiting van de tegen hem terzake gepleegde malversaties ingestelde gerechtelijke instructie is giste ren aan den zich In voorloopige hechtenis bevindende gewezen directeur van de N.V. Handels- en Landbouwbank, den heer M., De voorzitter van de Indische Suikerraad. DEN HAAG. 22 Mei. Hedenochtend te hier ter stede aangekomen de heer Franc» Po well, voorzitter van de Int. 8uikerraad, be last met de uitvoering van het plan-Chad- niourne. In éen onderhoud verklaarde de heer Powell dat hij groot vertrouwen heeft in de ötabilteeerende werking van het plan. In de prijzen komt thans iweiuig verande ring. Zonder het plan zouden zij ongetwij feld nog verder zijn gedaald. In het alge meen achtte de heer Powell de huidige over productie esn ernstig gevaar. En wanneer in alle landen productiebeperkingen worden in gevoerd en do productie in overeenstemming kan worden gebracht met de tegenwoordige ooasumptiemqgelijkheden, zal de toestond verbeteren. Er zijn reeds geringe aanduidin gen welke op herstel wijzen. De heer Powell iwas van meening dat over een half jaar de wereld er ongetwijfeld beter voor zal staan. WISSELKOERSEN. a Mei. 22 Mei. Officiqel. Londen 12.KM 12.10J Berlijn 59.27| 59 24 Perijs 9.734 9.734 Brussel 34.63* 34.62 Zwitserland 47.99 48.00 Weenen 35.00 36.00 t? Kopenhagen 66.65 66 65 Stockholm 66.72* 66 72* O«lo 66.67* 66.65 New-York 2-48* 2.48*| NJet officieel. Pr&ag 7.37* 7.37* Madrid 24 85 24.45 Milaan 13.03* 13.02* Prolongatie 1* Beursoverzicht. Op de Am8tordamsche beurs wilde, met 3 vrije dagen in het vooruitzicht, niemand iets ondernemen. Hierdoor ia het verklaar baar dat d eietg vastere houding in Wall- street weinig invloed uitoefende. De kooplust van het publiek werd nadeelig beïnvloed door d© Cityes Hervioerwaarden, waarvan aan doelen beneden 11 en de 5 pet obliga ties beneden 53 terecht kwamen. Anaconda er. Bethelem Steels golden iets lager. Uni levers weinig veranderd, doch de Aecous- tuek reageerden beneden 60 pet Aku's wei nig veranderd. CaJvé Delft golden een klei nigheid hooger. In oliewaarden ging weinig om, alleen Ko. n ink lij ken gaven eenige omzetten te zien. waarbij de noteering. met gisteren Vergele ken, nauwelijks eenige verandering onder gingen. Tabakken waren verdeeld. Deii Batavi's er» Oude Deli'8 moesten zich een opoffering getroosten. ,,r Suikerwaaeden lagen buiten de belangstel ling «n gaven slechts geringe variaties te aanschouwen. Rubbere bleven op peil. Op de Mijn afdeeling g®g iets om in Alg. Exploraties die een avane behaalden. ADVERTENTIEN. De Heer en Mevrouw HEIJNING- v. BERKEL geven kennis van de geboorte van hun zoon JACOB JOHAN Gouda. 23 Mei 1931 B. Martenssingel 43

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2