HOEDEN CAREL KROPMAN bevordert vlug,gerieflijk renen J.AATSTE BERICHTEN. BINNENLAND. M^. tot Nut! run 't Algemeen. LDe jaarvergadering. gehouden 145ete jaar- crgadering van de Maatschappij tot Nut van t Algemeen werd het jaarvers Lag uitge bracht. Jaarverslag van bet hoofdbestuur. Aan dit jaarverslag is het volgende ont- Zes departementen, die sinds eenige Jaren reeds een kwijnend, bestaan Jedeu, moesten den moed definitief opgeven. Als nieuw de partement trad toe St. Maartensdijk, dat reeds 63 leden telt. De Maatschappij telt thans 12 disstricten met 216 departementen, tellende te zamen 21.679 leden De verbetering in den fini stand, die in 1923124 het eerst viel te teeren, heeft Zich ook dit jaar gehandhaafd. Het kapitaal bedroeg per 30 Juni 1930 282 539.38. De Nutsultgeverij heeft Sn den loop van dit dienstjaar het rapport over het vervolg onderwijs ten plattelands kunnen pubilcee- ren. Met den verkoop van de volkslectuur word dit jaar met succes voortgegaan. Voorts bevat het verslag mededeelingen over de te 's-Gravenhage gehouden confe rentie inzake het bewaarschoolonderwijs, de volksontwikkeling per radio, de musea en de volksontwikkeling, en de tooneel en mu ziekuitvoeringen in de verschillende depar tementen Bij de bespreking van de bijzondere instel lingen (wordt met betrekking tot het nuts- seminarium voor paedagogiek opgemerkt, dat het zich onder leiding van prof, Kofcri- stanim krachtig blijft ontwikkelen. Hinde het jaar 1927 verleende de gemeente Amsterdam f 8000 subsidie aan dit instituut, welk sub sidie voor 1930 is gebracht op f 11.600. ter wijl dit bedrag in 1931 is opgevoeïd tot f 13.000. Hierdoor is het seminarium van een allerbesdieidenst begin gegrold tot een instituut, dat m totaal jaarlijks over onge veer f 20.000 beschikt De colleges van het seminariuhi verheugen zich in een druk be zoek. In liet loopende jaar waren ruim 80 studenten ingeschreven De begroeting 1931/32 werd goedgekeurd. Bevordering van het miiseumbezoek. Tn het aigeloopen jaar heeft het hoofdbe stuur,. daartoe financieel ón staat gesteld door het departement Amsterdam, een proef genomen inzake het bevorderen van museum bezoek onder leiding. Deze rondgangen ge noten voortdurend de belangstelling van het publiek en zullen, wanneer het departement Amsterdam weer die financleele medewer king zal verleenen, worden voortgezet. Het is dan ook van den beginne af de bedoeling geweest, het geheele land voor dit werk te mteresseeren. met name de departementen die ter plaatse een museum bezitten (Leeu worden, Groningen. Assen. Arnhem, Utrecht, Haarlem, Leiden. Den Haag, Delft, Rotter dam Dordrecht en -andere steden). De mee ning van het bèëtuir is dat hier èn voot de grootere departementen èn voor de districten een taak is weggelegd. Ten einde daarin tegemoet te komen stelt het Hb. voor om uit de algetneene kas f 600 beschikbaar te stellen ter dekken van 50 pet. van het netto tekort van werkzaamheden die departementen of districten uit dezen hoofde zullen verrichten. Dit voorstel werd na eeniige discussie aan genomen. Nadat nog eenige punten waren afgedaan, hield mr. J. Cramer uit Assen een causerie over het werk van de Centrale Voroeniging voor den ophouw van Drente. Nederlandsche Katholiekendag Gis terne middag is de Katholiekendag ge sloten. Nadat Prof. Dr. J. F Ferron een rede had gehouden over .Jflet ideale gezin", eindigde deze Katholiekendag met de vol- genne verkJaiüng: „Bij de liefde voor Christus, die eenmaal het gezin, waarin iwij gefoo-ren werden tot een oigaan van Zijn Mystiek Lichaam maakte, bij de liefde voor de Kerk, die eenmaal on zen eigen vader en moeder tot een gezin samenbond, bij de liefde yoor het kruis, dat onze huiskamer slierde, kinderen van Neder land, weestgerust, laat anderen elders er voor werkrti, dat vader en moeder, vrij Van elkaar en zelfs vrij van hunne kinderen, vernietigen, wat zij zelf bouwden, wij zullen met des te meer kracht strijden, opdat gij een echten vader en een echte moeder, in trouw en Kefde, moogt behouden Jongelingen en jongedochtere van Neder land, laat anderen u verleiden en misleiden niet een ideaal van vrije liefde en vrije lui ten. wij, Katholieken, zullen met des temeer liefde en kracht u spreken en preeken over een ideaal,, dat God zelf voor u heeft bereid Gehuwden van Nederland, laat anderen uw huwelijk schilderen als een last en uw kinderen als een kruis, wij zullen blijven lezen in den Bijbel van de moeder en haar kinderen, die zijn als de weelderige wijnstok 'met de rijpe druiven, wij zullen blijven ge tuigen „Daar op het gchouwke prijkt mijn eenig kruis!" Vaders en moeders van Nederland, laat anderen uw kinderen opstandig maken in geëxalteerde vrijheidszucht, wij Katholieken zullen blijven getuigen en vermanen„Eert uw vader en uw moeder, opdat gij lang i moogt leven op aarde!" Regeerder* en sociale werkers van Neder land. laat anderen klassenstrijd of in liberalisme het gezin blijven maken tot een strijdcel of blijven drukken tot een >tuk pro letariaat, wij katholieken, zullen het vaan del van 11 us en Leo als een verlossing voor het gezin blijven uitdragen. Bisschoppen van Nederland, Iaat anderen dan het gezin in heilloos geweld willen los rukken van de kerk en haar leiders., wij. uwe onderdanen, zullen uw gezag over onze gezinnen als een zagen Gods blijven waar- deeren en volgen Apostelen van Nederland, die eenmaal het Christelijk gezin hAt opgebouwd tusschen de wilde zeden onzer oude voorvaderen, laat anderen trachten tot een ruïne te slaan, wat gij eenmaal hebt opgebouwd, wij, uwe trouwe zullen de erfenis onzer Christelijke VAM 20 staan bekend all véél balar en tóch niet duurder. ■V Special* etalage. Pius XI, Paus, ook van Nederland, laat anderen uwe stem niet verstaan of versma den, wij, uwe kinderen, danken u voor uwe groote lessen, ons juist in de laatste jaren gegeven en zullen huwelijk en gezin niet katholieke fierheid hooghouden! Goddelijke Zaligmaker, Jezus Christus, Verlosser ook van Nederland, ideale zoon van een ideale moeder, (ideaal kind in een ideale H. Familie, laat anderen in ramp zalige dwaling dan nog zoo ver afstaan Van uw leer en voorbeeld, wij blijven u trouw; wij willen alleen het ideale gezin, waarin de vader werkt a18 Jozef, waarin de moeder be mint en lijdt als een Maria, waarin het kind „erat subditus illus" onderdanig is als de kleine Jezus. Burgemeester F. 8. G. Bos. t In den ouderdom van 53 jaar i8 overleden de heer F. S. G. Bos, burgemeester van Zoe- termeer en Zegwnard, ridder in de orde van Oranje-N assau. Zaterdag te half 3 wordt het stoffelijk overschot begraven op de Ned. Herv. be graafplaats te Zegiwaard. EERSTE KAMER. De niet-benoeming van den heer Colijn. Lintbebouwing. Na een zeer kort Pinksterreces is de Eer ste Kamer gisteren weer bijeengekomen, ter afdoening van eenige spoedeischcnde wetsontwerpen. In de eerste plaats was een wetsontwerp aan de orde om tot onteigening over te gaani, ter verbetering van den Iiyksweg tus schen de Bilt (Vollenhoven) en Amers foort. Dit ontwerp lokte den heer Polak (S«D.) uit zyn tent. Als kampioen, voor het natuurschoon eischtc hy maatregelen tegen lintbebouwing, waardoor de mooist wegen bedorven worden. Minister Reymer verze kerde den heer Polak, dat de quaestie zyn volle aandacht heeft; hy deelt het stand punt, door den heer Polak ingenomen en dat wetswijziging hier noodig :.al Het wetsontwerp is daarop zuider stcm- Ook het wetsontwerp tot wijziging van hoofdstuk V der Ryksbegrooting voor 1931 (uitkeering ten behoeve van verbouwers van suikerbieten) ging er zender stemming, na korte discussie, door. Zooals nen zich herinnert, wordt daarby een garantie ver leend tot een.maximum van 4.50 per 1000 K.G. „garantiebieten" en wel voor de cam pagne 1931. Deze garantie wordt verleend aan de coöperatieve suikerfabrieken en aan de Centrale Suiker Maatschappy. Als ga- ranjtiebieten wordt per bietenteler aange merkt een hoeveelheid, overeenkomende met 80 pet. van zyn gemiddelde binnen- landsche productie over de afgdoopen 3 jaar. De garantie wordt verlaagd naarmate de suikerprijs stijgt, volgens een in heb wetsontwerp opgenomen schaal. Nu kwam de Indische begroeting aan de orde. Daarby stelde de heer Briët (A.R.) al dadelyk de vraag, of de Regeering wel ailles gedaan had om een man als Oolyn voor te dragen voor benoeming tot Gou verneur-Generaal. Heeft de Regeering op zettelijk den heer Culyn niet gewild, dan zoo riep de anti-revolutionnaire af gevaardigde uit heeft zy een politieke fout gemaakt, zoo groot, dat de geschiede nis deze fout nooit zal kunnen vergpven. Hy vroeg dus de Regeering, of zij den heer Colyn had aangezocht en zoo niet, welke de redenen waren, die haar daarvan had- Na dezen min of meer sensationeelen aanvang van het debat kwam de heer Men- dels (S.D.) aan het woord, die begon met énkele hatelijkheden aar. het adres van „hoogleeraren aan de al of niet olie-faculteit te Utrecht," die een weekblad „De Ryks- eenheid" redigeeren, welk weekblad dezer dagen een, „minderwaardig'' artikel bevatte tegen de S.D.A.P. Vervolgens gaf hy zyn indruk van het in Indië thans gevoerde en in de naaste toekomst te voeren beleidé De heer Mendels heeft zich verder niet ontzien de benoeming van den heer de Jonge, die als commissaris van de Konink lijke „zoo van /.yn zetel word gehaald" en gouverneur-genei aal gemaakt, een schan- daal te noemen ,voor welke uitlating hy door den Voorzitter tot de orde werd ge- Na de rede van der. heer M mdels is de vergadering op een vroeg uur tot heden verdaagd. RADIONIEUWS. Programma voor heden. Hilversum; 5.00 Gramofoonplaten 5 30 Conceit, 6.00 Omroep-orkest, 7.30 Radio- volksunlversiteit8.01 Kinderkoor uit Con certgebouw, A'dam 9.00 Sportp^aatje10.10 Concert; 11.10—12.00 Gramofoonplaten. Huizon 5.45 Chr. liederenuurtje; 8.00 Uitzending uit Domkerk Utrecht, 9.30 Con cert; 11.00-11.30 Gramofoonplaten. RADIO-TELEGRAFISCH WEERBERICHT 28 Mei. VerwachtingZwakke tot matige, veran derlijke wind. later uit zuidelijke richtingen Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaringen. Aanvankelijk nog kans op onweer of regen. Iet® koler. JBwsgpd UIT DE PERS, Dr. Wibaut waarschuwt. De Maasbode herinnert er aan, dat de ge meente Berlijn haar electriciteitsbedrijf aan een particuliere maatschappy verkocht heeft voor tweehonderd millioen mark. Na vijf en twintig jaar zal Berlijn dit bedrijf kunnen terugkoopen doch tot 1956 wordt het voormalige gemeentelijke bedrijf een geheel particulier bedrijf onder volstrekte leiding van het particuliere kapitaal. Dr. Wïbaut, die wel begrijpt, dat zyn Ber- lynsche partygenooten niet dan noodge dwongen tot dezen stap overgingen, ziet in de gebeurtenis een zwaren slag voor het „instituut Gemeentebedrijf" en de gryze stadsbestuurder waarschuwt nu in „Het Volk": Het trieste geval biedt een sterke aan wijzing voor de volstrekt onafwijsbare noodzakelijkheid van groote voorzichtig heid in gemeentelijk financieel beheer. De verkoop van een gemeentebedrijf gaat lijnrecht in tegen de maatschappelijke ontwikkeling, rechtstreeks in tegen de gemeentepolitiek die wy voorstaan, i Reeds sedert vele jaren loert het parti- culiere kapitaal met groote en toene mende afgunst op gemeentelijk beheer van groote bedrijven. In dit geval slaat het zyn slag! Het zal overal en telkens rake slagen slaan, waar het er kans toe ziet. Het is de plicht van goede gemeente politiek om door voorzichtig financieel beleid te voorkomen, dat aldus het par ticuliere kapitaal het, gemeentebedrijf kan veroveren. Aan de waarschuwing „voorzichtig finan cieel beleid te voeren" komend van zulk een onverdachte zyde behoeven wy waarlijk niets toe te voegen. GEMENGDE BERICHTEN. Te Milheeze ie een landbouwer gedood; zijn vrouw werd bewus- Gisternacht vroeg heeft boven Helmond en omgeving een vrij hevig onweer gewoed. Te M'ilherae is de bliksem in de boerderij van den landbouwer P. v. d. Wetering geslagen, waarhij de landbouwer en zijn vrouw getrof fen werden. Van de Wetering was op slag dood. zijn vrouw geraakte bewusteloos Toen liet hemelvuur insloeg zat bet echtpaar in den keuken De nieuw gebouwde boerderij werd verschrikkelijk gehavend, doch er ont stond geen brand. Van de Wetering was on geveer 30 jaar en vader van drie jeugdige kinderen. Te Aalten een dienstbode getroffen. Tijdens een hevig onweer, dat zflah giste ren boven Aalten. ontlastte, werd een 24-jari- ge dienstbode vaa den beer Loobeek te Barlo door den bliksem'getroffen. Men vreest voor haar leven. Noodweer boven Winschoten. De toren van het stadhuis be- Boven Winschoten woedde omstreeks kwart voor elf een hevig onweer. De bliksem was niet van de lucht. Een ware wolkbreuk ont- lastte zich. De bliksem sloeg in den toren van het stadhuis, vernielde een deel van het houtwerk en sloeg een groot gat in dé lei- bedekking. De torenklok bleef stilstaan. Er ontstond geen brand. Op enkele plaatsen ln de buurt vielen zware hagelbuien. Van 8 meter hoogte gevallen. Het slachtoffer op slag gedood. Gis ter mpr gen te ongeveer half 10 heeft op den Sohiedamscbe Singel een zeer ernstig ongeluk plaats gehad De 36-iarige pensionhouder W. J van EVe lingen. gewoond hebbend ann den Schiedam- sche Singel, was op liet dak van pand 67a aldaar geklommen om een katje te zoeken Daarbij is hij plotseling door een geopend dakraam gevallen en op het ongeveer 8 M. lager gelegen portaal terecht gekomen. De ongelukkige kreeg een schedel basisfractuur en werd op slag gedood. Per auto van den Geneeskundigen Dienst is het lijk naar het ziekenhuis aan den Cool- singel vervoerd. Het Pinksterkamp van het Ned. Meisjesgilde. Prinses Juliana bij de Padvindsterg. Met Pinksteren hebben de Padvindsters het derde lustrum van haar organisatie het Nederlandsche Meisjes Gilde gevtterd met eer, groot natlionaal kamp te MiJlitfgen. waar aan rütïn Twaalfhonderd padvindsterg heb ben deelgenomen. Do presidente van het gilde mevr. E. v. 'd. Bosch—De Jongh heeft het kamp geopend mei 'n toespraakwaarin zij hulde bracht aan het initiatief van de oprichtsters van het gilde. Onder leiding van de gilde traineT mejuf frouw Adri Knappert, de eerste Neder landsche leidster die in het Internationale* opleidingscent rum in Engeland het z.g. Blue oord diploma behaalde, de bevoegdheid tot het opleiden van leidsters, dSe tot nog toe slechts weinigen bezitten werden demon straties van padVinster^werk gehouden. Tot slot werd een internationale ceremonie uit gevoerd door Nederlandsche padvindaters, ge kleed ie de uniform van bijna alle bij de (in ternationale organisatie aangesloten landen niet de vlag van dat land in de hand. Den tweeden dag toen prinses Juliana het jubelkamp van de Padvmdsters bezocht, werden de demonstraties herhaald, en storm den na het einde van de internationale ceremonie de 1200 padvindsterg die geduren de de voorstelling in een vierkant rond het veld gezeten hadden met haar vlaggen naar het mjdden, waarna h^, 'Wilhelmus werd Tn het gevolg bevonden Zich freule ftpntjiïèk en fCerfjé Schimmelwifiiinck van Deze. die hofdam^ Hrlffcen dienst is. droeg als leidster ih het Ned. Meisjes- gilde, haar I Het ^Ü^t ons van deze tyadat de prinfees thee gedronken had -in de lent van het Hoofdbestuur heeft zij het kamp bezichtigd en een bezoek gebracht aan de tentoonstelling van padvindstersarbeid die op het kampeerterrein gehouden werd. De moeilijkheden bij de Middenatandsbank te Alblasserdam. Aangaande de moeilijkheden, welke in het beheer der Middenstandsbank te Alblasser dam zijn voorgekomen, meldt de Voorwaarts liet volgende: Er is vast komen te staan, dat de Mid- denstands-Credietbank van Alblasserdam in groote moeilijkheden is geraakt. Deze bank i8 een zelfstandige stichting, los van eenig landelijk verband. Vooraanstaan de personen hebben groote credieten geno ten. waarop geen verhaal is .terwijl vele beleggers en spaarders met grootere en klei nere bedragen, hun geld verloren. De beta- lmgen zijn gestopt en het parket uit Dordt stelt een onderzoek in. In Alblasserdam en Nieuw-Lekkerland heersohl bij de betrokkenen groote ontstel tenis. Echter het dramatische gebeuren met den heer Ross treft de geheele gemeente en bracht dnepe verslagenheid. Deze boven alle twijfel verheven eerlijke mensch gaf geld in vertrouwen aan anderen, die hem naar den ondergang brachten. De Raad van Commissarissen heeft in drie jaren geen controle uitgeoefend en moet daarover vele verwijten liooren. Het wereldcircus Sarrasani. Het wereldcircus Sarrasani zal binnen kort weer ons la wel aardig om eens een onderneming te vertellen. De directeur en eigenaar Hans Stosch Sarrasani ontvluchtte op zestienjarigen leef tijd het ouderlijk huis en werkte onder den artiestennaam Sarrasani als clown met ge dresseerde dieren in kleine circussen. Nu na dertig jaar is hy de circusvorst van Europa wiens naam door de geheele wereld bekend is en die tydens zyn tournée door Zuid-Amerika door het publiek op de han den gedragen werd. De geheele onderneming met zyn duizend man personeel en een die- renvoorraad van bijna 800 stuks is het per soonlijk eigendom van Hans Stosch Sarra sani die in Dresden zyn vaste woonplaats heeft, waar tevens zyn vast circusgebouw staat dat zich door comfort en gerief van alle andere Europeesche circusgebouwen onderscheidt, zoodat zelfs Max Reinhardfc, een persoonlijk vriend van Sarrasani, zyn tooneeluitvoeringen in dat gebouw gaf en regisseerde. Het is te begrijpen, dat zulk een enorm verplaatsbaar circus, dat plaats biedt voor 10.000 personen, een zeer nauwlettende or ganisatie behoeft. Deze organisatie werkt feilloos en heeft zyn centrum in het z.g. „Regeeringskiwartier", zooals een Ameri- kaansche Courant schreef en dat gevormd wordt door den wagen 172, de beide woon wagens van den Directeur, en daar omheen de wagens van de perschef, de bestuurschef en de bedrijfsinspecteur. Zelf een restaura tiewagen bezit het circus, waarin het per soneel tegen een bescheiden, prijs een zeer goed maal kan krijgen, ja, zoover is de or ganisatie doorgevoerd, dat er zelfs een boiletwagen is. De Directeur is slechts door den bestuurschef te bereiken en roept zyn menschen per telefoon tot zich, daar iedere wagen afzonderlijk met de ddrectiewagen verbonden is. Eiken dag komen meer dan 500 poststuk ken binnen en er gaan er nog veel meer weg. Iedere brief wordt persoonlijk door den Directeur gelezen en onderteekend. Niets, zelfs geen spijker wordt aangeschaft, zonder de toestemming van den Directeur. In de verschillende bureaux staan meer dan 26 schrijfmachines. Sarrasani «ds het eenige reizende circus, dat zyn materiaal zelf per auto „over den weg vervoerd", zoodat de spoorweg niet 'be hoeft gebruikt te worden. Ook dit brengt een zeer groote organisatie mede en het js niet te verwonderen, dat Sarrasani meer dan 100 geroutineerde chauffeurs in vasten dienst heeft. Alle lastwagens rijden met Voor zyn groote tentenstad heeft Sarra sani een oppen-lakte van 25000 M2. noodig. De groote speeltent (chapiteau heeft een middellijn van 66 Meter en rust op 4 mas ten van 26 Meter hoogte. Dagelijks wordt in het circus Sarrasani opgevoederd: 3000 pond haver, 1800 pond zemelen, 3600 ponid hooi, 1500 pond worte len, 400 pond paardenvleesch, 300 pond brood, 30 Liter melk, 200 pond visschen, 30 Liter levertraan. Aan stroo wordt dagelijks 2000 pond gebruikt. In. Sarras ani's stallen staan behalve groote troepe» jroofdieren een tweehonderd tal paarden en 22 olifi KERKNIEUWS. Het gouden ji dr. J. H. Gunning J. Hzn. Maandag 22 Juni a.s. zal het vijftig jaar zijn geleden, dat de predikant en redacteur van Pniël, dr. J. H Gunning J.H.zn., te Bilthoven, aan de Univereiteit te Utrecht tot doctor in de Godgeleerdheid is gepro- Tevens i8 het 11 December van dit jaar 5o jaar geleden dat dr. Gunning werd be vestigd tot predikant en einde December wordt de veertigste jaargang afgesloten van het weekblad Pniël. Teneinde deze herinneringsdagen niet on- voorbij te laten gaan, heeft zich gevormd,, waarin zitting hebben ir. H. Voorham. voorzitter; dr. J. G. Geel kerken; prof. 'dr. A. H. de Hartog; d?. P. Stegenga Azn.mevr. de wed. Verhoef f-van Toorenenbergencommandant Bouwe Vla*, mew. R. Voorham-Helle en dr. M. J. de Vrijer, allen te Amsterdam. Pemnngmtes ter van liet comité ismr. dr. C. F. Schocfo huize De Wildbaan, te Driebergen. 456e NEDERL. STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van Donderdag 28 Mei. Hooge prijzen. ƒ5000.—: 14257 1000.—: 559 6063 16449 400.—: 4651 5869 10804 200.—: 3259 3733 6587 11484 12894 15828 16478 16818 100.—: 589 7653 8258 12171 12249 13171 14236 15197 16708 17090 17443 20820 Prijzen van 70. 123 232 247 264 316 320 336 426 469 700 727 734 798 988 1066 1076 1088 1105 1123 1246 1333 1342 1379 1660 1703 1710 1774 1809 1824 2087 2235 2246 2266 2273 2317 2354 2563 2572 2591 2796 2879 2931 2982 3008 3043 3185 3262 3279 3306 3389 3428 3473 3616 3732 3822 4094 4126 4134 4367 4555 4634 4708 4719 4760 4788 4862 4884 4907 4978 5091 5205 5365 5407 5493 5552 5729 6752 5859 5898 5917 6084 6136 6208 6356 6450 6494 6725 6783 6822 6925 6964 6988 7212 7323 7551 7598 7613 7645 7784 7983 8005 8060 8134 8150 8256 8391 8465 8473 8509 8529 8567 8745 8861 8880 8892 9116 9215 9479 9642 9696 9741 9756 9833 10059 10080 19090 10334 10408 10567 10613 10715 10780 10871 11208 11226 11240 11274 11420 11466 11458 11492 11594 11725 12001 12063 12067 12143 12265 12293 12535 12732 12735 12774 12813 12827 12872 12897 1É993 18042 13173 13243 13286 13308 13465 13497 13625 13746 13801 18845 14018 14070 14078 14085 14233 14319 14511 14758 14906 15325 15331 15333 15356 16053 16080 16097 16151 16159 16168 16197 16507 16613 16625 16741 16812 16966 17(45 17356 17418 17451 17508 17546 17581 17688 17870 17898 18018 18030 18070 18086 18193 1820.9 18239 18469 18546 18702 18704 18781 18817 18846 18886 18935 19150' 19252 19267 19856 19465 19523 19608 19687 20004 20094 20354 20524 20541 20554 20605 20648 20668 20839 20840 20905 20910 Nieten: 13 101 167 1 85 200 222 229 225 230 253 249 310 338 402 444 462 538 628 668 711 714 744 785 776 747 814 836 871 890 939 975 991 1051 1058 1146 1176 1194 1277 1296 1414 1440 1472 1476 1477 1586 1594 1600 1605 1630 1826 11844 1854 1956 2011 2036 2041 2064 2066 2089 2106 2174 2182 2194 2224 2280 2285 2344 2431 2504 2508 2514 2536 2549 21513 2649 2704 2718 2727 2755 2810 3144 3146 3151 3344 3345 3381 3716 3789 3858 4082 4100 4102 4272 4287 4307 4406 4428 4432 4618 4642 4660 54197 5568 5583 5751 5788 5855 6167 6170 6176 ©485 6503 6626 6775 6913 6958 7133 7181 7204 7418 7420 7470 7652 7694 7721 7873 7938 7948 8042 8067 8074 3152 3158 3580 3607 3888 3947 4124 4130 4321 4350 4512 4517 4707 4729 4818 4921 5085 5119 5388 5413 6692 5662 5918 5921 6332 6410 6631 6652 6881 7034 7209 7248 7500 7673 7736 7737 7956 7975 8098 8108 3221 3230 3341 3621 3640 3606 3950 4008 4078 4187 4231 4246 4357 4351 4368 4539 4543 4558 4768 4793,4844 4950 4987 6026 5165 5192 5248 5425 5462 5495 5687 5717 5749 5941 5967 6023 6423 6460 6461 6675 6769 6765 7051 7063 7079 7261 7339 7393 7599 7611 7632 7799 7829 7831 7982 7986 8031 8189 8193 8284 8678 8679 8865 8876 9041 9046 8685 8689 8736 8812 8827 9482 9614 9661 9621 10191 i 19 10667 10709 10860 10928 11011 11057 11380 11417 11614 11618 11777 11803 12083 12091 12208 12247 12396 12401 12606 12704 12798 12810 12918 12944 13161 13225 13404 13410 13524 13533 13618 13661 13713 13721 13825 13869 14091 14101 14328 143ri 14547 14612 14804 14922 15016 16108 15383 15425 16704 15716 15988 16010 1(>086 16144 16397 16409 16637 16645 16749 16762 16926 16860 17127 17164 17257 17264 17322 17326 17470 17407 17700> 17720 17845 17964 18032 18085 18106 18222 18350 18479 18663 18711 >1 9160 91170 9181 9196 9198 .1 9333 9423 9444 9459 9476 II 9621 9674 9736 9774 9826 1O0Ö1 10093 10112 10117 10166 10338 10339 10347 10363 10876 10501 110530 10582 10589 1064» 10787 10787 10804 10843 10846 10937 10940 10946 10968 1100# 11082 11113 11121 11297 11330 11453 11580 11604 11610 11611 11629 11654 11659 11698 117® 11825 11828 11948 11969 120® 12118 l'?l?4 12144 12153 12167 12304 12313 12339 12362 12371 12421 12458 12"»C4 ''513 12605 12739 I2ré9 12764 127% 12JJ 12820 12815 12880 12884 5»06 13046 j3050 131(12 13129 1MM .3229 13280 1328& 13283 13 13423 13142 li .88 13501 iWJ 13603 '560 lJiit 1354» l«'! rei?. IJ «f.9 .70*2 13691 13694 10/730 ir 7 13781 13785 11896 18934 13975 14012 14025 14114 14166 14231 14281 14306 4330 14408 i4-l30 14432 MOj 14615 14738 14789 14823 1«® 14956 14961 14964 14973 14980 15120 15126 15210 15256 153® 15441 15484 15545 15563 15700 167315 15753 15779 15819 15» 16030 16059 16069 16079 Ij» 16148 16245 16306 16307 lfij» 16466 16534 16585 16600 166JJ 16655 16659 16660 16694 167B 16780 10787 16854 16897 16» 16954 16974 17046 17088 17WJ 17172 17186 17189 17280 17» 17269 17282 17290 17904 17SP 17332 17363 17390 17400 174® 17504 17561 17576 1761® 17» 17740 17768 17792 17800 1781 17988 17996 18001 18016 18^ 18063 18088 18120 18160 18U 1823(3 18296 18307 18809 1»»J 18487 18645 18576 18880 18731 18772 18774 18775 W* 18816 18922 19079 19111 19369 19876 19506 19613 19628 19640 19649 19869 20014 20024 20164 20211 20442 20548 20622 20628 20665 20865 18983 18940 18977 19115 19118 19173 19378 19383 19444 1958 19560 19613 19695 19732 19761 19917 19926 19930 20001 20049 20070 20251 20259 20329 20569 20566 20569 20685 20739 20764 20918 20941 20994 19016 19057 19294 19334 19466 19488 19616 19625 19811 19847 19995 20006 20130 20147 20353 20400 20678 20593 20816' 20828 STADSNIEUWS. GOUDA, 28 Mei 1931. Gemeenteraad. De Raad dezer gemeente zal worden bij eengeroepen op Maandag 1 Juni a.s. des avonds te 7% uur. Vergunning tot betreding zyl achter de Kazerne. Het R-K. Kerkbestuur van O. L. Vrouw Hemelvaart, alhier, heeft B. en W. verzocht, ten behoeve van zyn perceel, sectie C nom' mer 2818, een uitgang te mogen hebben, ten einde van het daar nieuw te bouwen pak- k huis de gedempte sloot achter de voormali ge kazerne te kunnen betreden of doen be treden. Er bestaat by B. en W. geen bezwaarf dit verzoek in te willigen, en zy stellen den Raad daarom voor, de gevraagde vergun ning te verleènen onder enkele voorwaarden. Balans- winst- en verliesrekening Openbaar Slachthuis. Ter voldoening aan de ter zake bestaan de voorschriften, hebben B. en W. den Raad ter voorloopige vaststelling aangeboden de balans en verlies- en winstrekening van het Openbaar Slachthuis over 1930, vergezeld van de vereischte bylagen. Uit genoemde stukken blykt, dat het Openbaar Slachthuis over 1930 een nadeelig saldo heeft opgeleverd van 1568.7914, welk -bedrag B. en W. voorstellen uit de gewone middelen der gemeente aan het be- drjjf uit te keeren. Volgens de begrooting van 1930 is het verlies geraamd op 3000.— en is het ver- liessaldö dus 1431.20% lager dan de oor spronkelijke raming. Guldens van vóór 1920 buiten de circulatie. Ter herinnering 1 Wy herinneren eraan ,dat met ingang van 1 Juni a.s. buiten omloop zulen worden gesteld de guldens welke een vroeger jaar tal dragen dan 1920. Van 1 Juni af zal niemand ge houden zyn deze munten in betaling aan te nemen. De guldens kunnen ter inwisseling woi^ den aangeboden by alle postkantoren, by- postkarrtoren, hulppostkantoren, en poststa tions en worden ook na 31 Mei nog gedu rende drie maanden dus tot en met 31 Augustus - aam dezelfde kantoren ter in- wisseling aangenomen. Van 1 Juni af zyn alleen nog gangbaar de guldens, welke 1920 later jaartal dragen dan Men denke er aan, dat deze inwisseling op de rijksdaalders en de halve guldens geen betrekking heeft. Hinderwet. Burgemeester en Wethouders brengen ter kennis dat zy vergunning hebben ver leend aan H. M. Barendse en zyne recht verkrijgenden tot het uitbreiden" der was- scherjj door bijplaatsing van 2 eleotromoto- ren resp. van 5 en 3 P.K. voor het dry ven van eenige machines en het vervangen van de bestaande stoomketel door een van 12 M2. verwarmd oppervlak en 8 atm. druk in het perceel plaatselyk gemerkt Van Stryenstraait 44; aan J. van Leeuwen en J. Vermeer en hunne rechtverkrijgenden tot het oprichten van een zeeppoederfabriek en plaatsing daarin van 1 electromotor van 10 P.K., 1 stoomketel met een verwarmd oppervlak van 6 M2. en 8 atm. druk en 1 kookketel in het perceel plaatselyk gemerkt Kleiweg straat no. 1 en 3; en aan Timmerfabriek „Gouda" en hare rechtverkrijgenden tot het uitbreiden der timmerfabriek door bijplaatsing van een stofafzuiginrichting met 1 electromotor van 20 P.K, in het perceel plaatselyk ge merkt Jaagpad no. 29-32, kadastraal be kend' gemeente Gouda Sectie A No. 1393, behoudens het recht van belanghebbende tot het instellen van beroep binnen 14 dasren by IL M. de Koningin, ingevolge artikel 15 der Hinderwet. Hy die het beroep instelt, geeft daarvan gelyktydig kennis aan het ïerneentebestuur en (by deurwaarders- ig 01 mn degene» 080 wie de vergunning Vergadering van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Gisteravond hield de Kamer van Koop handel en Fabrieken voor Gouda en Omstre ken een vergadering in het Gebouw der Kamer, Crabethstraat 3. ^De agenda vermeldde de volgende pun- Notulen. Uitgegane en ingekomen stukken. Demonstratie van Nederiandsch Fabri kaat op Zypendaal by Arnhem in 1932. Rondvraag. Te circa 7 uur opent de voorzitter, de eer Schröder, de vergadering met een woord van welkom, in *t byzonder aan D' Va" Vreumin£en, die na een ngesteldheid weer in staat is deze verga- oeruig by te wonen. Spr. hoopt dat de heer van Vreumingen zich nog in een lange van gezonde jaren mag verheugen, rtieraa krygt de secretaris het woord, om oe notulen voor te lezen. uitJ! Volyende pimt v«n de agenda, de i«egane en ingekomen stukken, treffen bericht aan van de Ned. Spoor wegen, waarin wordt medegedeeld, dat in het vervolg op de ljjn Utrecht-Leiden beter materiaal zal worden gebruikt. Verder een Miasive van den Minister van Arbeid, Handel en Nijverheid behelzende goedkeuring der rekening en verantwoor ding over 1930. En tenslotte een afschrift van het adres van de N. v. K. tn Leiden van het Provin ciaal Bestuur van Zuid-Holland, inzakB Autobusdienet Leiden—Utrecht. De heer Beijen uit Bodegraven, hierover het woord vragende, oordeelde het niet noodzakelijk, dat een autobusdienst Leiden- Utrecht werd ingesteld. Hierna stelt de Voorzitter voor het adres voor kennisgeving aan te nemen, hetgeen wordt aangenomen. Het volgende punt van de agenda, de de mocratie van Ned. Fabr. op Züpendaal, een voorstel van Mr. J. Huges, secretaris van 0 K. v. K. te Arnhem, lokt een discussie uit. De heer A. Goedewaagen n.1. meent, dat de fabrikanten meer dan beu zijn van ten toonstellingen. Hiertegenover staat de heer Van Lange uit Waddinxveen, die meent, dat men wel degelyk verplicht is het Hollandsche volk te laten zien, dat het Nederlandsche fabrikaat met hoeft onder te doen voor buitenlandsch fabrikaat. De Voorzitter stelt tenslotte voor den heer Huges uit te noodigen om zyn stand punt nader uiteen te komen zetten. Dit wordt aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer Van Vreumingen het woord, om den Voorzitter te bedanken voor zyn hartelijke woorden by de opening. Hy op zyn beurt hoopt den heer Schröder nog lange jaren als voorzitter van de K. v. K. te mogen begroeten en dan zonder inwendige ongemakken. (De heer Schröder had n.l. 2e Pinksterdag tengevolge van een auto-ongeluk een rib gebroken). Daar niemand meer het woord verlangde, sloot de Voorzitter de vergadering, waarna de Kamer in geheime vergadering overging. De candidatenlyst der Communistische Party, Nftar wij vernemen hébben Ged. Staten van Zund-HoUand naar aanleiding van de door den heer H. A. Westbroek e.a. inge diende beroepen tegen de geldigheid' van een aantal handtekeningen, voorkomende op de canduiatenlijsten der Communistische Partij in de drie kieskringen voor de a.e. Gemeen teraadsverkiezing beslist dat de lijst in kies- kring III ongeldig moet worden verklaard. De lijsten in de andere kieskringen zijn in orde bevonden. Kieskring III van Gouda omvat alle stra ten, gelegen ten noorden van de spoorlijn s-GravenhageUtrecht, met uitzondering van de Derde en Vierde Kade, due alle stra ten gelegen aan den Graaf Florisweg en den Ridder van Cats weg, voorts alle straten ge legen ten westen van de Spoorwegstraat, de Kattensingel, de Turfsingel met inbegrip van deze, du8 het geheele blok gelegen tus- j achen Spoorwegstraat en Gouwe, ook de bei de parken en de huizen van de Nïeuwe Vaart, en de geheele Korte Akkeren, vanaf Wachtelstraat tot aan den Eotterdamschen Lijk. De Foto-wedstrijd van V.V.V. llhans kunnen wij berichten, dat voor de doott V.V.V. georganiseerde fotowedstryd, door het Gemeentebestuur van Gouda een zilveren en door het Gemeentebestuur van Reeuwyk een verguld zilveren medaille is beschikbaar gesteld, resp. voor de beste I foto uit Gouda en voor de beste foto van de Eeeuwyksche en Sluipwyksche Plassen. Uitvoering Invaliditeitswet. Betreffende den Raad van Arbeid te Utrecht met inbegrip van den voormaligen Raad van Arbeid te Gouda deelt men ons het volgende mede: Tot op 1 Mei 1931 werden toegekend 1754 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van fmOSllM; 4797 ouderdomsrenten tot een totaal jaarbedrag van 718.276.—; 946 weduwenreaten tot een totaal jaarbedrag van f 160.80185; 051 weezenrenten tot een totaal jaarbedrag van 110.406.10. Geneeskundige behandeling en(of) ver- pleging werd verleend in 2644 gevalen, ob servatie had plaats in 39 gevallen. Betreffende alle Raden van Arbeid teza men: op 1 Mel 1931 werden toegekend 80499 invaliditeitsrenten tot een totaal jaarbedrag van 4.499.204.96; 89186 ouder domsrenten tot een totaal jaarbedrag van 13.360.798.88; 17779 weduwenrenten tot een totaal jaarbedrag van 3.000.902.73; 12468 weezenrenten tot een totaal jaarbe drag van 2.096.478.10. Geneeskundige behandeling en(of) ver- pleging werd verleend in 37619 gevallen, observatie had plaats in 1211 gevallen. Mededeelingen van de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Gouda en Omstreken. Blykens mededeelingen van den Neder- landachen Consul tie Harbin bestaat er mo gelijkheid om den invoer van Nederlandsche Producten in Noord-Mantsjoerye uit te brei den. Teneinde bekendheid te geven aan de ar tikelen, die worden gevraagd heeft genoem de Consul een Collectie van monsters bij eengebracht, die, voorzien van prijzen eiL andere gegevens in de diverse Kamers van Koophandel en Fabrieken in Nederland zal worden geëxposeerd. expositi€ te Gouda zal voor het pu bliek zyn te bezichtigen in het Gebouw der Kmner, Crabethstraat No. 3 en wel op 1, 2, 3 en 4 Juni dagelyks van 19—12 en 21 uur. De collectie bevat o.m. Manufacturen, ieder, verfwaren, papier, gummiband,, lint van kunstzijde voor dameshoeden, girens watten, katoenafval, zeep, verbandmiddelen! aardappelmeel eau. Aan deze collectie zyn voort# toegevoegd monsters van de voornaamste uitvoerarti- kelen van Noord-Mantsjoer(je (sojaboonen, vartcenahaar, paardenhaar en darmen). Arena-programma van 1 t/m 15 Juni. Onder het devies: „En weer het zoo ge liefde variété-programma!" kondigt Arena in Rotterdam haar komend programma voor de «erste*helfi van Jqni aan. DoófBörweer op het gebied* étm het'variété te begeven op welk gebïëcTde Arena'in Rottmtenr groo te waardeering heeft ondervonden bewijst de directie, dat zij den raad van de pera volgt en met de wenachen van het publiek alleszins rekening houdt. Over het algemeen ia het samenstellen van een programma niet zoo erg gemakkehjk, maar vooral nu stond de darectoe der Arena voor een zware taak,, want zij weet maar al te goed, dat zij een mislukt, hoewel goed gemeend experiment, hetgeen de gastvoorstalüngen van het Ber- lijnsche Metropol-Theater bleken te zijn, weer goed heeft te maken. Eén blik op het programma doet beseffen, dat de directie der Arena tegen deze moeilijke taal volko men is opgewassen. H?t (s haar gelukt een prachtige variatie (in het programma te brengen, welke vaauatie, te samen met de klinkende namen der artisten, die wij aan treffen. dit programma tot een internatio naal wereldvariété-programma van den aller eereten rang maakt. In de eerste plaats lis er het oerkomische clown-ensemble Barraceta-trio, waarbij groot en klein zich kostelijk amuseert, dan het fabelachtige pronkbaJJet Raimonda. een schitterend kijknummérverder de charman te unaverseel-kunstenaras Gloria Gardée.het grappige hondendressuur-nummer Cawalinl; het Madeiini Trio, dat op het oogenblnk wel als het beste op het gebied dier excentrieke danskunst kan worden beschouwd, Made moiselle Check it, „de vrouw met de stalen voeten"nog verschillende andere attrac ties, en tenslotte Speeuhoff Sr., onze oude bekende, dien wij altijd weer graag zien en hooren. Het is goed gezien van de Areua-directee nu juist met zoo'n koiosaal programma voor den dag te komen. Wij willen lachen, wij j willen ons amufceeren, wanneer wij uitgaan. En dlat doen wij bij dit programma! Een welvoorzien programma voor de verkiezingsactie van de S.D.A.P. Een oproep om steun voor van „Huis tot Huis". Het Bestuur van de aid. Gouda van de S.D.A.P. heeft een circulaire aan de leden gezonden waarin een uitvoerig plan de cam pagne voor de verkiezing»actie wordt ont wikkeld. Voorbereid worden fietstochten door—#» stad, verschillende buurtmeetings, die ge steund zullen worden door een spreekkoor. Een van de buurtmeetings zal plaat# vin den op de Markt, met den lijs taan voetrder als spieker, eveneens gesteund door een groot apreekkoor. Voorbereid wordt, indien althans de burge. meester als hoofd der politie toestemming verleent, een openluchtspel, betrekking heb bend© op de raadsverkiezing. l>it openlucht spel zal worden gehouden op Zondag 21 Juni. Aan den vooravond van de verkiezing wordt voorbereid een groote optecht door de stad. De Pionier en twee spreekkoren zuilen aan dezen optocht deelnemen. Buiten de ver spreiding van Van Huis tot Huis zal een groot propagandawerk worden uitgegeven. Een dringfemi beroep wordt gedaan om steun voor „Van Huis tot Huis". De kosten Joopen in de duizenden guldens. De vrij willige bijdragen tot heden toe gegeven zijn op geen stukken na toereikend om de ge. maakte kosten en de uitgaven die nog moe ten worden gevoteerd, te kunnen voldoen. Het gaat niet op, zoo wordt gezegd, dat de noodwendige kosten, die voor den uitbouw van de beweging moeten worden gedaan, worden gedragen door de minst draagkrach tige partijgenooten en een enkele welgestelde. Ten slotte wordt medegedeeld dat in de Zondag a.s. 31 Mei te houden ledenvergade ring in One Huis een nadere medcdeeJing zal worden gedaan omtrent de positie van de wethouders an verband met de vastge stelde. door Ged. Staten nog niet goedge keurde, begrooting. De bouw van de Geref. Kerk. De totale kosten van den bouw der nieu we Gereformeerde kerk zullen 78.500 be dragen. Architect is de heer Küpcs te Haarlem. Onbekenden hebben voor het nieu we gebouw twee geschilderde ramen ge schonken, ter waarde van 400 en 300. Een dames-comité is opgericht, dat gel den zal inzamelen voor een nieuw orgel. Aanbesteding onderhoud van den weg RotterdamGouda. De Commissie van Beheer over den weg van de Hoflaan te Rotterdam naar Gouda heeft gistermiddag in het Stadstimmerhuis te Rotterdam aanbesteed het onderhoud van dien weg met de noodige leveranties tot en met 31 December 1931. Ingeschreven hadden: P. J. de Witt Zn., Moordrecht 13.849; W. Vlieger alhier 1'5.730; H. J. Scholten Ammerstol 15.800; Adr. Visser, Capelle a. d. IJssel 16.891; L. Timmers, Willemsdorp 17.200; Adr. v. d. Straaten, Mynsheerenland 17.980. Het werk is gegund aan de laagste in schrijfster de firma P. J. de Witt en Zoon te Moordrecht. Bur gelijke Stand. GEBOREN: 22 Mei: Jakob Johan, z. van G. J. T. Heyndng en C. C. van Berkel, B. Martenssingel 43. Leo Hans, z. van G. van der Lecq en M. H. F. Esse baggers, 4e Kade 87. 24 Mei: Bastiaan, z. van J. B. van Vlaar- dingen en L. Nobel, LTssellaan 21. 35 Mei: Gregorius Maria, z. van J. G. Donker en E. C. M. Belt, Kleiweg 18. 24 Mei: Leendert, z. van W. van den Broek en C. Wjltenburg, Boschweg 9. 25 Mei: Heika Geesje, d. van H. L. Jul- sing en.G- Sierku, Lysterbesstr. 27. 24, Mei: Wilhelmus Baatiaan, z. van P. B. Streefland en E. Vergunst, 4e ,l£a!d« 99. 22 Mei: Gerard, x. van J. J. Jager en M. C. Brokaar, Westhaven 20. 26 Mei: Gerritj i. va» C. van der Kist en M. G. van Veen, Peperstr. 70. j 27 Mei: Coenraad, z. van A. Leef lang en i G. Huisman, Kleiweg 101. GETROUWD: 27 Mei: A. Usselstyn en M. M. Christ. C. A. Compeer en L. A. M. Koutwen berg. G. van den Berg en A. van der Pool. N. Mayor en M. van Buren. 28 ifei: S. Beek en H. Mogendorff. OVERLEDEN: 23 Mei: Hubertus Adria- nus Maria Engelhard, 1 j. 24 Mei: Hendrik Alphenaar, 6 m. Agenda. 1 Juni 7i% u. n.m. Stadhuis Gemeenteraad. De apotheek van den heer F. A. Dee, Weethavan, zal tot en met 29 Mei, benevens den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur deg avonds (des nachts echter alleen voor recepten). UIT DEN OMTREK. boskoop! De teraardebesteling van het stoffelijk overschot van P. H. v. d. Meuten. Op de Algemeene Beg.aafplaats te 's-Gravenhage had de teraardebestelling paats van het stoffelijk overschot van wy- len den heer P. H. v. d. Meuten, in leven commies ter secretarie in deze gemeente. Om 12% uur had onder een schat van kran sen en bloemen het vertrek van het sterf huis plaats. Voor 't gemeentehuis gekomen, dat ten teeken van rouw gesloten was, werd een minuut stil gehoude.i. Op de begraafplaats merkten wy op het College van Burgemeester en Wethouders, voorts enkele hoofdambtenaren dezer ge meente, verschillende besturen van vereni gingen, waarvan de overledene lid of be stuurslid was en verder tal van belangstel lenden uit deze gemeente. Aan de groeve werd alleen gesproken door den heer W. G. de Jonge, evangelist te dezer plaatse, die in een, gevoelvolle rede, die een diepen indruk maakte, den overledene schetste als een man, wiens heengaan in wyden kring ge voeld zal worden, tevens woorden van troost sprekende tot de familie. 27 Mei. Rozen per bos: Ophelia 10—16, Golden Ophelia 19-23, Marcel Rouyer 15- 20, Hadley 53—61, Claudius Fernet 20—25, Columbia 29—36, 'Butterfly 23—37, Mac Keller 20—35, Wih. Kordes 10—24 Mad. Jules Bouché 20—30, Rosalandia 19—33, Poulsen 1.50-1.60, Phoebe 60—60, Fterex 37—41, Edith Helen 34—45, gemengde ro zen 20—25, Polyantharozen 1.20—1.80. Diversen: Lathyrus 8—12, pioenen 18 - 35, violieren dubb. 40—60, Clematis Duran di 16, Clematis mr. Patyn 31, id. President 46, id. P. Hendrik 63, alles per stuk. R REUWIJK. Verkooping gehouden door Notaris Koeman. Bij de verkooping door notaris Koeman te Haastrecht ten huize vao den lieer G. N. Hoogland alhier, rijn de navolgende percee- len in bod gebracht: 1. landhuis geteekend F 18 aan den 's-Gra- venbroekscheweg alhier, met tuin groot 3A. 20 c.A. door A. 8. van Wijnbergen te Gou da voor f 4400. (Drlit huis is 1 September te aanvaarden) 2. een schuur mot perceel boomgaard en water liggende naast perceel 1 aan den 's-Gravenbroekscheweg door A. Straver al hier voor f 1900 3. een perceel veenplas met akkers en riet. land liggende achter de pereeelen 1 en 2 groot 39.21 A„ door A. S. van Wijnbergen te Gouda voor f 525; 4. een perceel tuingrond langs do Roeu- «wijksche plas groot 26.50 A., door A. 8. v. Wijnbergen te Gouda voor f 1375. (Dit stuk tuingrond ligt bij de Vieresjesbrug) 5. een peroeel tuinland a. d. 's.Graten- broekscheweg alhier, groot 4.6 A., door A. S. v. Wijnbergen te Gouda voor f 950, 6. een arbeiderswoning a. d. Zaetendijk alhier, met een peroeel tuinland groot 9.76 A„ door \A. Straver alhier voor f 3800 7. een perceel rietland en water, gelegen aan de Zoetendijk, groot 1.43.88 H.A., foor f 230, door F. van Wingerden, alhier; 8. .-en peroeel veenland en water, liggende langs den Zoetendijk alhier, groot 1.79.80 H.A., voor f 140, door A. S. v. Wijnbergen 4.60; Kleine 3.00-920, alles per l00 «tuks. Aanvoer 1700 ©endeieren. Pry zen 3.50 —3.80 per 100 stuks. Graanmarkt Gouda. 28 Mei Tarwe f 8.50—11.00; Rogge 7.60—926; Erwten 8.50—10.00; Bruine 6.25—6.50; Gerst 7.50—7.75; Haver boonen 9.0O—11.00, per 100 KG. SPORT IN WIOBTRIJOIN. De Koninklijke Nederlandsche Athletiek Unie 30 jaar. Hotten. 28 Men, is het dertig jaar geleden, dat te Rotterdadm de K.N.A.U. werd opge richt. Reeds jaxen daarvoor werd ie athletiek in ons land beoefend, hoofdzakelijk door tur ners en wus het de K.N.G.V., welke de lei ding in handen had. Toen de liefde voor deze sport meer en meer begon te ontwaken kwam ook de lust naar boven om een afzon derlijke organusaüe op te richten. Zoover kwam liet in dia jaren nog ntet, de N.V.B. werd opgericht en men besloot de beede sporten, athtetiek en voetbal, in een organi satie onder te brengen en zoo kwam hot dat de huidige K.N.V.B. i* opgericht geworden onder den naam van Nederlandsche Voet bal Athietiekbond. De voetbalsport was echter ten nan tijds bestek, zoo in trek gekomen, dat de athletiek verwaarloosd werd. Toen werd in het Ge bouw voor Kunsten en Wetenschappen te Utrecht de Nederlandse^© Athtetiek Bond opgericht, waarvan de geestelijk© vaders o.m. de te-eren George Büff, A. W. Barteu en Keilenbaoh iwareu. Da heor Kellenbaeh heeft Veel naam gemaakt met rijn voortref felijk werk voor en tijdens d© Olympische Hpelen. De heer Buff i8 eerst kortelings af getreden als voorzitter van de bekende Rot- terdamsche Athletiek Vereeniging „Pro Patria", terwijl de heer Barten al sedert jaren de sport vaarwel heeft gezegd en zich uitsluitend wijdt aan zijn teak als directeur van de Typografische School te Utrecht. Ook STOLWIJK. De nummering der ysten voor de a.s. Ge meenteraadsverkiezing op 17 Juni a.s. is als volgt: 1. lyst Vrijheidsbond; 2. lyat C. Muis; 3. lyst D. Burger; 4. lyst A.R partij; 5. lijst Ger. Staatsparty. Het bestuur van de ziekenhuasverpteging „Stolwijk en Berkenwoude" heeft tot bode benoemd de heer H. Liefhebber. MARKTBERICHTEN. Veemarkt Gouda. 28 Mei. Aangevoerd in totaal 2760 stuks. Waarvan: 360 slachtvarkens. Vette 0.160.18, Londensche 0.140.16, Zou ters 0.16—0.17, alles per pond levend met 2 korting. 502 magere varkens 18—26; 1615 biggen 6—9; 10 runderen 350— 386; 140 nuchtere kalveren 8—12 124 lam meren 16-20; 8 bokken en geiten 2-5; alles per stuk; 1 paard. Handel in vette varkens, Londensche, Zouters en runderen, matig. In de andere soorten vlug. Kaasmarkt Gouda. 28 Mei. Aangevoerd 367 partijen kaas. Prijzen le kw. met r.m. 3440; 2« kw. m. rjn. 2932; Zware tot 40. Handel matig. BOTEIR. Aangevoerd 1119 ponden bo ter. Goeboter 0.66—0.75; Weiboter f 0.55 0.65, alles per pond. Handel vlug. EIEREN. Aangevoerd 94.000 stuks. Kipeieren 3.254.00; eendeieren 3.50 4.00, alles per 100 stuks. Handel matig. Coöp. Zuid-Hollandsche Eieren veiling. 27 Mei. Aanvoer 98.700 kipeieren. Prij zen 56/58 K.G. 3.20—3.40; 58/60 K.G. 3.403.70; 60/62 K.G. 3.604.00; 62/64 4.10—4.40; Bruine 56/68 KjG. 8.70— en liet was op den 28en Men dat in een der zaaltjes van het Zuid-Hoiiandsohe Koffie huis te Rotterdam, in 1901, de Nederland sche Athletiek Unie werd opgericht. Als wij ons niet vergissen bestond het eerete bestuur uit d© hearen: W. C. Hartman, voorzitter; Zier Achterberg}), secretaris, Cbr. Musly, v. d. Griend en Staal. De Bond werd opgericht met twee vereeoi- gingeu„ t.w. JBlauw-Zwart uit Rotterdam en Posseidon uit Amsterdam, welke vereenigin- gen alweer lang verdwenen zijn. Binnen het jaar trad nog een achttal vereenigingen toe, waarvan alteen Pro Patria uit Rotterdam en U.D.I. uit Arnhem nog op de ledenlijst prijken. Het ging zeer langzaam vooruit met de athtetiek beoefening en du8 met de N.A.U. Eerst niet d" mobiliaatiejaren was er een vooruitgang te bemerken, hetwelk grooten- deela te danken ia geweest aan kapitein W Schairoo mot den secretaris E. H. de Her der. Met het zilveren jubileum ontving de N.A.U. het predicant „Koninklijk" terwijl reeds lange jaren Hi M. de Koningin Be schermvrouwe van de Unie ia; Na het vertrek van kapitein P. W .öehar- roo kwamen de magere jaren eu eeret smds kort, nu de heer J. Moorman dan voorzit- tersaetel bekleedt en de heer A. Pijper, als secretans-peniUngmeester de leiding m han den heeft, gaat de K.N.A.U. «norm vooruit. Het aantal aangesloten vereenigingen be droeg op 1 Januari 1Ö3I 817, tezamen tellen de 3684 leden en 244 juniores. Als meest be kende figuren uit de laatste jaren mogen wij wel noemen de heeren E. H. Huizinga, i A. J. G. Strengholt en H. Vuyk. Betreffende de athletiek zelf kunnen wij opmerken, dat er wel eenig verechfil iB tus schen de wedstrijden b.v. te Haarlem in den tuin van het Brongebouw gehouden, waar de 100 M. 1 oppers hun baan dwars over gras cn kiezelpaden zagen uitgelegd, en de wed strijden, gehouden op de Sintelbaan van het Stadion of de kerurlge grasbanen van een Sportpark te Hilversum of een „Haarleni"- terreia. Ook de prestaties zijn enorm voor uit geg&an en athleten als Paulen, Bergen, v d. Zee,, Wlm Peters, v. d. Berge en de dame8 als mejuffrouw Schuurman ©n Lies Gisoif, genieten een wereldreputatie, iet© waar.van men tot voor kort, niet durfde den ken. Van de oude athlerten is, in tegenstel ling met andere sporten, hun liefde voor de athtetiek niet gedaald. Immers op tal van wedstrijden kan men menschen 41© Joop Meyer, Wijnmalen. Willink, Jan Braat, Karei Gezel, Jac Hoqgveld en hoe de garde dan ook verder moge heeten, als jurylid op het terrein aantreffen. Het Bestuur van de K.N.A.U. heeft beslo ten. dezen da^ niet feestelijk te herdenken. KORFBAL. Goudsche competitie. Uitslagen. Zaterdag '23 MeiKorva 2~Aaiicitia 3—2. Woensdag 27 Juni: Korva 1—Korva 2 8-1. Zaterdag as. wordt op h«t Ter Gouw-ter rein om 5 uur gespeeldTer Gouw 3—O.K.C. ONDERWIJS. Eervol ontslag Prof. de Vries. Bij Kon. besluit is aan prof. dr. S. G. de Vmee met ongang van 21 September 1931 eervol ontslag verleend als buitengewoon hoogleeraar aan de Rijksuniversiteit te Lei den. met dankbetuiging voor de belangrijke in die betrekking bewezen diensten. ORAADLOOZE DIENST. D© tocht van Professor Piccard te Merano gedaald. Uit'Merano wordt gemeld dat de ballon van Prof. Piocard hij het dal van de Adigo zou zijn gedaald. Hoewel het bencht nog niet lievestigd is, heeft zich een groote poli tiemacht uit Merano naar de plaats begeven waar de ballon zou zijn gedaald. Amsterdamsche diamant firm a strekt haar betalingen. AMSTERDAM. 28 Mei. De Anjaterdamsche diamantfisma Codex en Moppers heeft haar betalingen gestaakt. Het deficit bedraagt ongeveer f 80.000.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2