I OPRUIMING nieuws- [0. if; Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex. I BAHLMANN - GOUDA EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Zaterdag 8 Juni 1831 7*1 Jaargang I Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen EERSTE BLAD. FEUILLETON. 1 1 IGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, bergambacht, «sIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REÉUWÏJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. BEL OP 2084 MidalwmeliirB Fi. J. H.r Straaten TWEE OP ’N EILAND... Gebr. Ra vest» In, Spiering,tr. 87, Gouda, Tal. 2878 Brieven uit de Hofstad. i jit nummer bestaat uit twee bladen. n HOOFDSTUK XXXIII. I Spoken. (Wordt vervolgd) '4. 80 ben thans ook eene aanflui- op het diepten ELEGANTE DAMES- EN KINDERKLEEDING - - HOEDEN EN PELTERIJEN In all* afdeellns zij zwak. Ik kan niet andors hopen, dan dat zij zoo dicht op elkaar gebouwd dat telkens die gevallen zich voordoen, dat op den rand van twee een geheel nieuw complex ontstaat, dat weer bij de ééne of andere Igemeente thuis behoort. Wanneer wij eenige jaren verder zijn zal aan den nieuwen verkeersweg den Haag- Rotterdam ook wel zóóveel gebouwd zijn, dat er geen scheiding meer te vinden is tusschen de eene en de andere gemeente. Men wil die lintbebouwing wel tegengaan, maar dat gelukt toch niet als er eenmaal aandrang toe bestaat. Delft zal daarbij min of meer achteraf blijven liggen, omdat de weg om, deze gemeente heen loopt en niet dteiJMkMwde kom raakt. Men behoeft dus niet te denken, dat wij al begeerige blikken naar dit gemoedelijke stadje slaan en hon gerig zijn naar annexatie. Ook Wassenaar kan voorshands nog rus tig bljjven, omdat daar de uitbreiding voor- loopig niet bedenkelijk aansluit bij den Haag. Er ligt daar nog te veel open terrein tusschen, hetgeen wel niet belet, dat in alles dicht contact met den Haag bestaat. Voor- loopig is het voldoende als Rijswijk en Voorburg opgenomen worden en dan is er weer terrein genoeg voor uitbreiding. Trou wens het lijkt ons, dat die toch nog meer in de richting van den Hoek van Holland zal blijven gaan, Waar nog enorme duinterrei- nen zijn, die voor bebouwing eerder in aan merking komen dan de vruchtbare weide gronden die meer westelyk zijn gelegen. Er is al meer dan bedenkelijk veel van die goede soort in beslag genomen en Nederland moet heel zuinig zijn met iederen vierkanten me ter die productief gemaakt kan worden. De werkloosheid. De jongste cijfers van de werkloosheid in onze stad zijn nog verre van gunstig, al is het aantal werkloozen tengevolge van de intreding van een beter seizoen natuurlijk gedaald. Gaan wij de diverse bedrijven eens na, dan blijkt dat die voor het meerendeel niet noemenswaard beperkt zjjn in hun pro ductie. Daaruit zou dan ook blijken, dat hier niet zoozeer tekort aari werk bestaat als wel (lOUkMHE COI l!ANT. een overcompleet aan arbeidskrachten. Er wordt hier geregeld heel veel gebouwd en het aantal woningen dat gereed komt it grooter dan het aantal inwoner», waarmede de stad toeneemt, noodzakelijk maakt. Het is dan toch te mal om te zeggen, dat er werkloosheid in de bouwbedrijven bestaat omdat er meer arbeidskrachten disponibel zijn dan er noodig zijn om aan de volle pro ductie te voldoen. De Kamer van Koophandel. Dezer dagen verscheen het jaarverslag van de Kamer van Koophandel. We stippen weer even aan, dat dit jaar weer zestien mille werd overgehouden, nadat men al twintig aan subsidies had uitgegeven. Waar al dat opgehoópte geld ligt en hoe het be legd is, daarvan hooren wij weer niet. Wan neer zal dit geld in de doode hand eens teruggegeven worden aan de opbrengers Uit het verslag blijkt, dat over het alge meen de bedrijven een minder gunstig jaar in 1930 hadden. Alléén in de distilleerde rijen en likeurstokerijen was de toestand. vr(j gunstig! Er wordt op enkele plaatsen in dit ver slag ook gewezen op een gevolg van de werkloosheid, dat voor de patroons niet aan genaam is, o.a. in de behanger!) en stof- f eer der ij. Het ontslag van personeel had tot gevolg dat het aantal kleine patroons toe neemt. De klacht daarover is wel heel cu rieus! Een man die ontslagen wordt zou dus eigenlijk geen ander werk mogen gaan zoeken, want hij benadeelt daarmede den patroon die hem ontsloeg. Wie moet dien man dan in het leven houden? De conse quentie zou moeten zijn, dat men hem liet doodhongeren, want als men hem gaat hel pen maakt men de financieele draagkracht van de helpers weer kleiner, hetgeen alweer nadeel is voor de patroons, die minder «aken zouden doen. Een vorige maal wezen wij op het toenemend aantal winkels en vooral winkeltjes. Misschien is dat ook wel een gevolg van de werkloosheid, maar als men zich op die wijze daartegen gaat verzetten, wordt de toestand heelemaal fraai. die het sterkst aan hun Izor, die zij van af het begin gediend, hadden, gehecht waren. Langzaam voer het schip van Nedra, een jaar nadat de eerste blanken, dje daar ooit geaien waren, er voet aan wal hadden geaet. Hoog op den berg wapperde een aan flarden igesclieurde Amerikaansche vlag. De kapitein wees er naar en het volgend oogenblik ston den de officieren en de manschappen in de houding langs bakboord geschaardze salu eerden de Amerikaansche vlag, die twee blanken uit de wildernis verlost had Den eeisten Juni het de kruiser „Winnet ka” het anker in de haven van Manilla vallen. Op het voordek stond Hugh Ridge way en Lady Tennys Huntingford. Ze gin gen aan lapd met den kapitein, den offi cier van administratie, luitenant Carruthers en enkele anderen. Een tweede sloep bracht hun onbeschrijfelijke bagage de huwe- lijkscadeaux1 en de bea.de bedienden van Lady Tennys aan land. De kapitein ging direct met zijn passagiers naar het scheep vaartkantoor, waar den aanwezigen ambte naar naar de lijst van verongelukten van de „Tempest Queen” gevraagd werd. De vogelaar fluit zoetkens, als hij. de^vogels verschalken wil. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels ƒ1.30, elke regel meer /O.?5. Van buiten Gouda en de bezorgkring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in het Zaterdagnammer M ct- bijslag op den prijs. Uefdadigheids-advertentiin de helft van den prtfs. INGEZONDEN MEDEDEELINGENt 1—4 regels LM, elks regel meer /LM O de voorpagina M booger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen by contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boek handelaren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau sjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te stfn. koer8 geraakt. Het oorlogsschip was nu op weg naar ManillaDe matrozen werden met een boodschap voor den kapitein naar het schip teruggestuurd en luitenant Carruthers ging met het verheugde paar naar het dorp. De walden hadden het schip en de blanken gezien en de opwinding was onbeschrijfelijk. Toen het bekend werd, dat de Izors, ie zooveel voor hen gedaan hadden,, groote, vreemde schip, dat utit de der zee was gekomen, het eiland weer zou den verlaten, maakte zich een groote ver slagenheid van het dorp meester. Luid pratend brachten al de inwoners van Nedra de bezittingen van de Izor8 naar het strand, maar het was geen vroolijk gebabbel, dat uit den optocht opsteeg! Lady Tennys en Hugh gingen tusschen de rijen van hun nieuwe vrienden door, belovend nog eens terug te komen een belofte, die zij van plan wa ren te houden. Koning Poetoe het toonbeeld Van wan hoop stond tot zijn knieën in het iwater. Toen de sloep van wal stak, zwaaide hij zijn armen in de hoogte en weeklaagde luid een voorbeeld dat zijn volk grif volgde, waarop de heele menigte plat op den grond viel. Twee figuren in het wit maakten zich uit de menigte los en door het water wadend klemden zij zich ofschoon de matrozen hen met de roeispanen trachtten weg te du wen aan de kanten van de boot vast. Ze keken met smeekende blikken naar hte meesteres, die daar wegvoer. Neem ze alsjeblieft mee» vroeg deze en op een bevel'van den officier tilden sterke armen de beide meisjes in de boot. Het waren Alzam en Nattoo, de beide bedienden. Uit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHEON. (Nadruk verboden.) Er werd een sloep gestreken en toen deze dichterbij kwam, zagen zij voorin een offi- i °>®r in tropenuniform staan. Tennys maakte I óch haastig uit de omhelzing los en stond op. Met vochtige oogen zwaaide zij' met haar i handen in antwoord op de groet van den officier. Hugh, die niet zoo vlug gekalmeerd |*8A, sprong overeind en riep: t Hoera! Hoera! Amerikaansche matro- Kten! Engelen zijn jullie allemaal! Hoera! I 111 hun. eerste opwinding bijt het zien van r het Amerikaansche oorlogschip hadden zij wn wensch om altijd op het eiland te blij- ’en heelemaal vergeten. De natuur was ster- dan de leer en zij verheugden zich hef- ■K over wat hun eenige uren tevoren een W’ had toegeschenen. Nu (werden zij zich WU8t> dat zij voor een crisis stonden en een heshut moesten nemen dat over hun ’eider leven beslissen zou. Wugh, zullen ze ons hier vandaan mee- fifflen’, vroeg zij met een mengeling van en vreugde. Zullen wij gaan ol blijven? antwoordde ’1 met een wedervraag. Int" «?et ’8 m’flsfchien het eind van ons ge- fluisterde zij. Hugh, als jij wilt blijf economisch-wetenschappelyke studie ten behoeve van de door de Regeering te nemen maatregelen*op economisch en sociaal ge bied, e» het verstrekken van doodgewone inlichtingen aan zakenmenschen. Wy willen in deze critiek niet verder tre den, doch eene opmerking maken inzonder heid in verband met het eerste gedeelte der taak van den nieuwen dienst: het bestu- deeren van economische verschijnselen. Het laat zich wel aanzaen, dat deze studie voor al zal bestaan in het verzamelen van ge gevens. En nu zouden wy de vraag willen stellen, of wy niet veel meer behoefte heb ben aan economische bezinning en aan voor lichting van Refeering en volk met de re sultaten dier bezinning, dan aan het ver zamelen van gegevens. Het wil ons toch voorkomen, dat de economische moeilijkhe den, waarin de wereld verkeert, niet zoo zeer voortkomen uit gebrek aan feitenken nis als wel uit gebrek aan inzicht. Feiten kennis is nuttig, doch zonder inzicht helpt zy niet. En die feitenkennis kan voor het verkrijgen van inzicht dienstig, maar ook noodlottig zyn. Men denke in dezen aan het bekende: het bosch niet zien van wege de boomen. 'Hier ligt voor een groot deel de oorzaak van. de ontreddering van het economisch tavon. Mon let zoosaerop allerlei details, dat men voor de groote, economische waarheden geen oog meer heeft. Die waarheden worden in onze zoo ingewikkelde maatschappij begraven onder de details. En men vindt ze niét dóór de details te bestudeeren, doch door de details op zijde te zetten en te zoeken naar het wezenlyke, het essentieele. Hier komen wij tot wat o.i. de groote fout *8 van de demo cratie. Zy heeft den juisten kjjk op de maatschappij verloren en steunt op allerlei economische ketterijen, die meer en meer tot dogma’s, democratische dogma’s, zyn geworden. Wy willen een tweetal van die dogma’s noemen. In de eerste plaats de leer, dat vertering welvaart schept, welke leer steun geeft aan een tweede dogma, n.l. dat by prijsdaling er naar moet worden ge- I streefd, de loonen op het oude geldpeil te houden. Hoe vaak en hoe afdoende ook door economische denkers bestreden, komen deze dogma’s steeds weer naar voren. En zoo lang dit het geval is, zal men by het zoeken naar eene oplossing van de crisis op groote moeilijkheden stuiten. Het gaat met de democratische dogma’s precies als met de dogma’s op godsdienstig gebied. Hoe vaak is niet, door al te zeer te hangen aan het dogma, dé kern van den godsdienst met ik. Wil je gaan?, herhaalde hij. Ik wil gaan en ik wil filter blijven. Wat zullen wij doen? Gaan. We zullen gelukkig woftlen. Ik weet het zeker. Maar Grace? Als die nog leeft?, vroeg Economische voorlichting en democratische dogma’s. Door de Regeering is een voorstel inge diend tot reorganisatie van den economi sche» voorlichtingsdienst. Deze reorganisa tie komt op het volgende neer. De thans aan het Departement van Arbeid, Handel en Nijverheid bestaande afdeeling Handel en Nijverheid wordt aanzienlijk uitgebreid en geplaatst onder de leiding van een di- recteur-generaal met een salaris van 12.000. Onder dezen directeurgeneraal, die een wetenschappelijk econoom zal moeten zjjn, zal komen te staan de leider van den economischen voorlichtingsdienst, aan wel ke functie de titel van directeur en een salaris van 9000 zullen zijn verbonden. Alles by elkander stelt men zich voor, dat, indien de dienst volkomen zal zyn georga- tewd, dit eene meerdere uitgaaf van J 200.000 ’s jaars zal vorderen. Wat de taak ran den nieuwen dienst betreft, kan woriea opgemerkt, dat die van tweeërlei wtf zal zyn. In de eerste plaats zal hy internationaal en nationaal gegevens moe ten verzamelen, die hem in staat stellen de Regeering van advies te dienen bij het nemen van maatregelen in het belang van het economisch leven. En in de tweede plaats zal de taak bestaan in het verstrekken van inlichtingen aan ondernemers in het belang van de door hen geleide bedrijven. Het valt niet te ontkennen, dat het door de Regeering gedane voorstel nogal critiek uitlokt. Eensdeels met ^et °°8 °P de kos ten. En anderdeels met het oog op de on doeltreffendheid. Zoo zal van eene volledige concentratie van den economischen voor lichtingsdienst aan één departement geen sprake zjjn. De landbouw zal zyn eigen voorlichtingsdienst behouden. En ook zal 1 men, zoo wy het voorstel althans goed be grijpen, aan het Departement van Bui- tenlandsche Zaken min of meer op den ouden voet blyven doorgaan. Voorts is, o.i. niet ten onrechte, de op merking gemaakt, dat men hier twee hete rogene zaken verbindt, n.l. het maken, van ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad «er kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.88 Abonnementen worden dagelyks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. nog leeft. Ik zal haar alles uitleggen en zij zal mij begrijpen, zei hij, maar het werd hem bang om het hart, toen hij dit zei. Je zult haar hart breken, steunde zij. -- Onze arme trouwdag. Er zal een nieuwe dag van vreugde en geluk komen. Ik ga, waar jij naar toe gaat, Hugh. Een paar lange slagen van de riemen en de witte boot schoof op het strand. De offi cier sprong er uit en kwam op het tweetal toe. Mag ik mij even voorstellenLuitenant Carruthers van de Amerikaansche marine, aan boord van de kruiser „Winnetka”, on der bevel van kapitein Hildebrand. We zagen die vlag daar en wisten niet, wat we er van denken moesten. Hugh greep heiy bij de hand en riep maar steeds .- Geiedi! Gered! Gered! Carruthera keek van de een naar den ander, maar hij snapte niets van de situ atie. Hij zag een paar blanken in een aller onmogelijkste kleedij zij een buitengewone schoonheid, hij, niettegenstaande zijn ver waarloosde haren, op en top een heer en een Amerikaan. Wat... wat beiteekent dit? vroeg hij. Vraagt Uwen Win kelier onze over heerlijke SIROOP- WAFELEN, volgen* nevenstaand^ wettig gedeponeerd (■triekimerk. voeten getreden. En zoo is bezig de ware democratie ti ting te maken door ziah te laten leiden door wat wy democratische dogma’s noemden. Velen gevoelen dit. Weinigen echter dur ven er voor uit te komen, uit vrees voor conservatief te worden aangezienl Moge de nood, die de crisis te weeg fyrengt, er toe leiden, deze vrees op zij te zetten. Dan zal de crisis een zegen blyken geweest te zyn. Regeering en volk in die richting te sturen behoort o.i. de voornaamst* taak van de economische voorlichting te zijn. Daarvoor is, veel meer dan verzameling van gege vens, economische bezinning noodig. MLXX1II. De annexatie Rij» wflfcJ^Voor burg. De officieele voorstellen tot annexatie van Ryswyk en Voorburg zyn thans inge diend. Ze komen overeen met de mededee lingen, die daarover al eerder zyn gedaan. Er is een gansch nieuwe verdeeling der grenzen van den Haag ontworpen, waarbij verschillende andere gemeenten zyn betrok ken. Wassenaar, Veur, Delft en Stompwyk hebben er mede belang by en het geheel brengt orde in den chaos, die zoo langza merhand ontstaan was doordat overal op de grenzen complexen woningen waren ver rezen, die dikwijls beter by de naburige ge meente behoorden dan by die waaronder ze kadastraal vielen. Het is nu maar te hopen, dat er* aan dit plan in zyn geheel niet gepeuterd wordt door allerlei plaatselyke autoriteiten, want zooals het daar nu vopr ons ligt is het een verstandige regeling. Er is wel verzet tegen de annexatie van Ryswyk en Voorburg, maar ieder, die onbevangen de situatie be ziet, zal moeten erkennen, dat de huidige toestand dwaas is en niet langer zóó kan blyven. De beide gemeenten zyn trouwens gegroeid als gevolg van de nabyheid van den Haag en zijn er aan vastgegroeid, zoo- dat zy er al lang één geheel mee vormen. Alle uitstel van samenvoeging is toch maar uitstel van executie, want de toestand is onhoudbaar en wordt het met den dag meer. In ons land zyn de gemeenten byna overal U bent de eerste blanke^ die wij In meer dan een jaar gerfen hebbenschreeuw de Hugh. We hebben alleen maar wilden gezien, voegde Lady Tennys erbij en de tranen van vreugde stroomden haar langs de wangen, wat haar naar de meening van den zeeoffi cier nog mooier maakte. Hebt u schüipbreuk geleden?, informeer de hij. Het was een niet zeer samenhangend, ver haal, dat de twee hem deden, maar na kor ten tijd wae de luitenant toch ap de hoogte. U was op de „Tempest Queen?” zei hij verbaasd. I8 er verder niemand gered? vroegen de twee schipbreukelingen in spanning. Vijf of zes passagier» en de kapitein, geloof ik Ze zijn bijna dood van honger en dorst door een mailboot opgepikt. De an- <)eren kwamen allemaal om. Wie waren de geredde paseagiers? vroeg Hugh,, van verlangen bevend. Ik herinner mij de namen niet. Was er een juiffrmnw Ridge bij? Was Lord Huntingford bij de geredden? Van düe dame weet ik het niet, maar Lord Huntingford is omgekomen. De bladen schreven uitvoerig over hem en zijn jonge vrouw. Zijn lijk is opgepikt, zij is nooit ge vonden. Zij is zoo juist gevonden, zei Hugh. Dit is Lady Huntingford. De „Winnetka” maakte een reis naar ver- sehillende landen en zou drie jaar uitblij ven. Tijdens een storm eenige dagen geleden, was er een defect aan de stuurinrichting ge- komen en daardoor was de kruiser uit zijn

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1