taus fWY8! CABARET-AVOND ALBERT HEIJN Koopt bij onze Adverteerders CADEAU De nieuwe Protosstofzniger f 165.-- 1 ijêm im mm n m ELFHOEVEN JAN VAN RIEMSDIJK TUINMEUBELEN JAN VAN D]AM J. HULLEMAN GOUDA Voor kleine tuinen. OP WOENSDAG 10 JUNI Het Trappenhuis - J. Spruy' v.h. T. Ruis Keizerstraat 62 - Gouda „WELF''- Schoenen GRATIS Deze Week HEERLIJKE ADVOCAATBOONEN N. V. GOUDA MARKT 51 Electro-Technisch-Bureau J. F. W. TURiON Werkt geruischloos en is stoii^igvrlj voor Radio. Bij den 250en sterfdag vi In het testament van den dichter Pedro Calderon de la Barca, een zeer omvangrijk geschrift over zyn iaatsten wil, bevindt zich na opsommingen van vermogenslegaten de volgende zin: „Aan mijn vriend Lozzano vermaak ik enkele aanteekenirfgen, die ik in myn leegen tyd op papier heb gezet, doch volgens mynfoordeel slechts weinig waarde hebben." Deze enkele aanteekeningen waren niets niets meer en minder dan alle manuscripten van den dichter voor zoover zy toenmaals nog in zyn handen waren. Deze zelfgeringschatting is waarschyn- lyk toe te schrijven aan de verbitterir-g, die de ouderdom voor hem met zich meebracht en die hem ook zyn eigen grafgedicht met deze woorden deed besluiten: „Vertrouw niet den lof der Koningen, noch Uw eigen genie." Calderon, Lopes de Vega, Cervantes ziedaar de drie toonaangevende namen in de geschiedenis der oudere Spaansche lite ratuur, doch geen van hen heeft zyn tyd zoo zeer overleefd, is tydloozer geworden dan Calderon in wiens gedichten stemmen spreken, die een eeuwigdurenden k'ank be zitten en zoowel 250 jaar geleden als thans nog in staat zyn een weerklank van vreug de of ontroering te venwpkken. Het Spanje van zyn tyd was een byzon- der merkwaardig land, dat donker afatak tegen de omringende Europeesche landen. Spanje was het land der schrilste tegenstel lingen, eenerzijds was er een hofvertoon, dat in de zoetste overdryving ontaardde, anderzyds een opkomend volk, wiens eeni- gen zin het was om zich volkomen uit te leven in dans en spel. Toendertijd groeiden reeds dte conflicten, die eerst kort geleden tot de Spaansche omwenteling hebben ge leid en hit leven van den dichter Calderon was een spiegel waarin zich het levensspel der Spaansche natie het helderst voorspie gelde. Zyn vader bekleedde een ambtelijke posi tie, toen in 1600 Pedro het levenslicht aan schouwde. In een Jezuïtenschool wordt de jongeling opgeleid, aan de beroemde univer siteit te Salamanca studeert hy theologie, doch leidt in tegenstelling hiermede een specifiek wereldschen levenswandel. Wij fi Spanje grootsten dichter. weten niet in hoeverre hy zyn studies be ëindigd heeft, vast staat, dat hy naar huis terug is gekeerd en een kommervol bestaan imet zyn broeder in het bouwvallige huis van zijn vader heeft geleid. In dezen tyd ontstonden zyn eerste comedies, stukken met een wuftheid van geest en een elegance van styl dat zy by een ieder goed in den smaak vielen en den naam van den jongen ddchter al heel spoedig bekend maakten. Doch het succes, dat hy met ueze wereld- lyke tooneelspelen oogstte was slechts een zwakke afschaduwing van den roem, die hem by de opvoering van zijn kerkelyke drama's, waarvan hy er 100 heeft geschre ven ter gelegenheid van hooge kerkelyke feesten, te beurt viel. Onder deze eerste leerrijke, in den geest van den tyd passsenr de drama's, bevindt zich maar weinig, dat thans nog de mo#to loont om te lezen. Spoedig daarop trad Calderon in dienst van enkele Grande» zooals het destijds de gewoonte was om met het hof in verbinding te komen. De jaren, die nu volgden, dragen een half kunstzinnig en een half diplomatiek karakter ter behaging van het hof en den kunstzinnigen koning Philips. De dichter neemt voorts aan enkele veldtochten deel en zijn prestaties als soldaat waren zoo be vredigend, dat men in hem reeds een uit stekend „Hidalgo" zag. In deze periode viel hem de eer ten deel tot ridder van den Santiago-orde te yorden verheven. In dezen tijd was Calderon reeds een ge vierd dichter, zyn moest beroemde werken ontstonden: „Het leven een droom", „Dame Kobold", „De standvastige prins", „IJver- zucht de grootste vyand", „De ridder van Salamea" en „Het bekende geheim". Niet zelden liep de 'dichter door zijn scherpe tong gevaar in handen der inquisi tie te Vallen, doch slechts de achting van den koning en het hof hebben zyn stukken voor den banvloek beschermd en waarschyn- lyk tevens voor het nageslacht bewaard. Ondanks den roem en onderscheidingen, die hem herhaaldelyk te beurt vielen, geraakte Calderon in groote moeilykheden en zoo zien wy hem op vyftigjarigen leeftyd de belangrijkste stap van zyn leven onderne men, wanneer hy priester wordt. Spanje's grootste dichter sterft als man van 71 jaar op een Pinksterzondag in idet jaar 1681. De laatste wensch van den dichter was om in een open kist ten grave te worden gedragen opdat „hy op deze manier boete kon doen voor zyn slechten ydelen levenswandel". Typisch Spaansch is deze inneriyke tegenstelling; deze vyand- schap van den ouden vroom geworden dich ter jegens zyn wereldlyk leven. Gelukkig kunnen wy alles met geheel andere oogen beschouwen en den wereldlij ken dichter dankbaar zijn voor zyn onster- felyke werken, die een zelfden invloed op de moderne oómedie hebben uitgeoefend als die van Shakespeare en Molière. Want de comedies van Calderon die vaak het spel tussehen de krachtigste realiteit en de fantasie van den droom weerspiegelden, waren de voorloopers der romantiek zoowel in de roman- as tooneelliteratur. Het zou daarom niet te verwonderen geweest zijn, wanneer het ook zonder de herdenking van zyn geboortedag tot een soort renaissance ware gekomen. Getuige hiervan is het feit, dat d® laatste jaren de beste van zyn too- neelstukken steeds vaker op ons tooneel verschijnen. (Nadruk verboden.) Scheveningen ontwaakt, Scheveningen werkt koortsachtig aan de laatste steken van zyn zomertoilet. Overal heerscht een aanstekelyke drukte, om de hotels en de seizoengelegenheden weer op te knappen. De Pier krijgt weer een nieuw verfje, de badstoelen worden opnieuw in een frisch uakje gestoken. De Exploitatie-Mij. „Scheveningen", die vrywel alle groote hotels beheert, heeft ook in de wintermaanden niet stilgezeten. Een hotel is een zaak als iedere andere, maar een waaraan tallooze moeilijkheden zyn ver bonden. Men moet het zyn gasten naar den zin maken. De een wenscht een sfeer in het hotel welke hem aan huiselykheid herinnert, de ander wil juist iets anders dan hy ge wend is; tussehen deze beide moet de direc tie veilig en iwel zien te laveeren. Dat ver- eischt inzicht en psychologische kennis, maar vooral groote tact. Is het reeds moei lijk thuis een enkelen logeergast op zyn gemak te stellen, hoeveel te Ineer om het in een hotel een groot aantal menschen, waarvan men in wezen zoo weinig weet, naar den zin te maken. Zeker, Scheveningen, de parel aan de Noordzee, verkeert onder omstandigheden, die in niet geringe mate tot het goede resultaat bydragen: de plaats zélf, de ligging, de omgeving. Maar wat heeft een gaat aan een mooi hotel, als hij er todh met een zekere nonchalance behan deld wordt; of: wat heeft hy aan een over maat van goede bejegening als de kamers of het eten hem niet bevallen? Er is te Scheveningen hard gewerkt om alles weer voor het nieuwe seizoen in orde te brengen. Dacht men soms, dat aan de hotels en andere gebouwen de barre winter maanden zyn voorbygegaan zonder sporen na te laten; dat de Pier maar steeds en on- veranderlyk het geweld van de zee kan doorstaan zonder voortdurend onderhoud? Ook de badstoelen moeten worden gerepa reerd. Het Scheveningsche model schijnt het standaard-model te zyn! De E.M.S. doet dit alles in eigen beheer. Zooals ook verschillende producten voor het hotelbedryf in de bedryven zelf veryaar- digd worden. In de centrale wynkelder ligt een voorraad van 100.000.waarde op geslagen. Aan een centraal magazyn wordt alles door de leveranciers geleverd, vandaar uit wordt het gedistribueerd. Te Sehevémn- gen duurt een hotel jaar zeer kort; toch werden het vorige jaar de volgende ver- bruikcijfers bereikt: 5000 K.G. thee, 250.000 eieren, 80.000 L. melk, 27.000 L. room, 25.000 K.G. rundvleesch, 15.000 K.G. kalfs- vleesch, 7000 K.G. varkensvleesch, 2600 KXr. ham, 12.000 kippen, 90.000 K.G. aard appelen, 30.000 KXÏ. suiker, 12.000 KjG. boter, 45.000 st. brood (groot), 190.000 st. brood (klein), 85.000 st. beschuit, 850.000 ILG. ys; en het café-bedryf: 210.000 gebak jes, 20.000 L. roomys. Noemen wy tenslotte nog het amuse mentsgedeelte. Hoeveel moeite kost-, ook dit niet om het behoorlijk te verzorgen, en vóór alles: op peil te houden. In het brandpunt STADSNIEUWS, GOUDA, 6 Juni 1931. Een autotocht voor ouden van dagen. Mevr. van Reedt Dortland—de Kat, de presidente van de Ver. van Huisvrouwen, hield in het Meinummer van het Maandblad' van de vereeniging een pleidooi voor het houden van een autotocht voor ouden van dagen. „Wy bevoorrechten, zoo schreef zy, die zoo ruimschoots gelegenheid hebben van het schoone in de natuur te profiteeren, laten wy toch in onze vreugde en blyheid over dat genot niet vergeten de „ouden van dagen" die, hoewel goed verzorgd als ze zyn in de tehuizen, zooveel van al dat schoons moeten missen. Laten wy trachten, al is 't maar voor één enkele dag, hun ook die vreugde te verschaffen van „uit zyn" en van al het schoons wat rond hen is te genieten. Wie weet, hun leventje is nog maar kort. Voor hen die tachtig lentes en méér achter den rug hebben, is 't misschien een laatste genotvolle dag. Want dat zoo'n uitstapje een „prettige" dag voor hen is, daarvan zyn we overtuigd, als we terugdenken aan alle glundere gezichten die we by de vorigetoit- stapjes rond ons zagen. Wat hebben ze by hun eerste autotocht niet genoten van de prachtige zaal met vroolyk versierde tafeltjes, waar onder t genot van een „fyn" stukje muziek een kopje thee gedronken kon worden en verder de tocht naar Scheveningen, om zóó van de boulevard af de prachtige zee te bekyken. De tweede autotocht, weer met auto's ons welwillend door particulieren afgestaan, leidde naar Waalhaven. Daar waren de oud jes „paf" van die prachtige machines die op 't vliegveld neerstreken. En gedachtig nu aan al dat prettige en heerlyke dat de oudjes te genieten hebben gehad, doet nu het bestuur van de afdee- ling Gouda van de Ned. Ver. van Huisvrou wen weer een beroep op de welwillendheid van velen, om het in staat te stellen, met de colleges van regenten, die beide keeren ook financieel steunden, de oudjes uit de ver schillende gestichten een prettige dag te bereiden en dat nog wel liefst in dien tyd van 't jaar als de dagen 't langst zyn." Dit artikeltje ia aanleiding geworden tot de oprichting van een permanent Comité, dat in het vervolg autotochtjes voor ouden van dagen, zoo mogelyk ook voor gebrek kige kinderen, zal voorbereiden. Het Comité is samengesteld uit enkele bestuursleden van de Vereeniging van Huisvrouwen en regen ten van de gestichten hier ter stede. Mevr. Gaarlandtde Kat verklaarde zich bereid als eere-presidente op te treden. Het Comité, dat bestaat uit de dames Mevr. A. van Reedt Dortl and-de Kat, Mevr. A. Vroman-Vromen, en de heeren P. Bok hoven, J. v. d. Endt, J. Slop, L. van de Pol en W. van Vliet, doet thans een beroep „op de ingezetenen, auto-bezitters om hun wagen beschikbaar te stellen op Woensdag 1 Juli. Het ligt in de bedoeling met de ouden vin dagen uit de gestichten en met anderen die daarvoor in Aanmerking komen, een auto tochtje te maken naar Zeist. Opgaaf kan bij ieder der corrfUéleden ge schieden. van de attracties, welke onafscheidelijk aan een badplaats als Scheveningen verbonden moeten zyn, staat het Kurhaus. Daar zul len in de eerste plaats weer zijn de uitne mende Kurhaus-concerten door het Residen tie-Orkest; beroemde solisten zullen er weer nieuwe lauweren oogsten. Voorts zyn ex het Palais do Danse; 'het Kurhaua-Caba- ret, waar de populaire cabaretier Louis Davids de voorganger zal zyn; het Pavil joen op de Pier, waar Max van Gelder de specialiteiten zal verzorgen. Zoo staat Scheveningen opnieuw gereed om badgast en toerist te ontvangen, om aan genietingen voor lichaam en geest meer te bieden dan zelfs de meest verwende ver langen kan. Maar ook om ontspanning en genoegen te geven aan hen, die over een kleine of middelmatige beurs beschikken en dit is nog altyd de groote meerderheid! Diezelfde patroons, die over (kbtoeneming van het aantal baasjes klagen, klagen ook over de toeneming van de openbare veilin gen van vloerkleeden. De grossiers vinden by de patroons geen voldoende afzetgebied, maar nu willen deze faatste al weer «jat de grossiers by de pakken gaan neerzitten en nalaten langs anderen weg geld te ver dienen. Moraal: iedereen moet maar blijven wachten totdat deze handelaars weer in gode conditie zyn! Zóó lost men de puzzle zeker niet op! HAGENAAR. De Wierlcker-Schans. Interneeringekamp in Oorlogstijd. Vsrijdelda Ontvluchtingspogingen Wedden, zoo schrijft een medewerker van de Haagsche Post, dat het groote gedeelte van de lezers nimmer van deze schans ge hoord heeft, laat staan weet, waar deze te vindenGeheel omringd door een breede gracht, waarover aan de Noordzijde een lange brug leidt, aan het einde een grim mige poort jnet een paar kijkgaten, eiken naderen toegang tot het inwendige van het fort afsluitend, ligt deze schans daar ver laten temidden van het lage door vele eloo. ten dooreneden polderland, een hall uur be oosten Bodegraven. Boven de hooge booinen op de breede bastoon* van het fort zwerven nu tallooze kraaien, <&e daar sinds men schen heugenis nee telen eo er een leven van belang maken. Dit is dan evenwel het eeni ge vertier daar op dia oude schans, waar slechte een fortwachter met zijn gezin huist. Vlak ten Noorden is die Oude Rijn, waar langs aan den rechteroever de straatweg evenwijdig loopt, de groote weg van Utrecht naar Leiden. Vroeger diende dit fort, naar men zegt tot opslagplaats van springmidde len voor ïjsopruumng m de toenmalige „Nieuwe Hollandsche Waterlinie", nu zijp er artftllerie-matefliaien opgeelsgeu, in een zestal groote magazijnen en loodsen van het reduit - het inwendige van het fort. Het feit, dat gedurende de eerste mobili satiejaren hier een Aantal officieren van hoogeren en 1 ageren rang en Van verschil len de nationaliteit geïnterneerd werden, rukte dè dommelende schane uit haar slaap en zoo heeft de wereldoorlog, die aJles in beroering wist te brengen, ook dit vredige 1 stukje natuur niet met rust gelaten. Een dertigtal officieren, Bnteohe, Fransche en later een dozijn Duiteche, van onderscheide ne wapens, vertoefde geruim en tijd binnen hl&r statige wallen en de oude kale maga zijnen werden door 'de goede zorgen van on zen interneeringsdienst omgetooverd in keu rige slaapvertrekken, badkamers, biljart-, lees- en eetzalen, in comfort niet onderdoend voor het beste pension. Al werd het verblijf van die geïnterneerde officieren zoo drage- I lijk mogelijk gemaakt, de heeren bleven op het fort en hoewel op bepaalde tijden aan l enkelen voor eenipe dagen verlof werd ver leend, waarbij zij schriftelijk hun edrewoord moesten geren tijdens het verlaten van het fort, niet te ontvluchten» misten zij hun vnjlieid. Eerst later werden de verloven ge makkelijker gegeven doch in den beginne was dit slechts hooge uitzondering. De be woners van Bodegraven Zullen zich nog wal herinneren, hoe enkele Engelsche officieren eenige malen de kerk aldaar bezochten, waarbij een gewapend Nederlandsch oMicier achter hen in de banken plaats nam. Dat zich tijdens de in terneer ing van de verschillende vreemde officieren op WieWo- kerschans het noodige hoeft afgespeeld is begrijpelijk, mode, dat er on dien tijd ver schillende pogingen in het werk werden ge steld om te ontvluchten, waarvan eenige met goed gevolg. Er was toen in dio jaren een .heeJe bedrijvigheid in dat brave fork Een stevige hooge ij zerdrandafsluiting ver hinderde een te gemakkelijke ontsnapping en een bewakiingsdetachement van een kleine 200 man, had het voldoende druk met wacht en patrouilledienflten. 's N ach tg brandden lunpen op de wallen, die him falie schijn sels tot ver in den omtrok wierpen. De meest ernstige poging tot ontvluchting, door een groot gedeelte der Engelsche officieren, was het graven van een onderaardsohe gang, beginnend vanuit een der slaapkamers, loo- pende onder den wal en zich vervolgens on der de fortgracht voortzettend. Onder een krib in een der slaapkamers was men begon- Raadselachtige moordgavallen in da laatata jaren. Geheimzinnige verdwijningen. Het gelukte ons een artikel te krygen van den heer John L. Webster, den chef van de geheime politie te Chicago over de in de laatste jaren gepleegde misdaden. Sommige menschen hebben altyd met te genspoed te kampen. Zoo'n man was Vivian Messiter. Hy was in Engeland geboren en opgevoed, maar ging als jonge man naar Amerika, omdat hy meende daar meer te kunnen bereiken. Hy was niet dom, maar alles liep hem tegen. Hy had een ranch in Mexico gehad, had in Denver zaken gedre ven en eindigde In New-York als ontwer per van machines. Zyn huwelijk was een mislukking en liep uit op een scheiding. Zyn dochter, het eenige wezen waar hy om gaf, werd gedood by een auto-ongeluk. Toen kwam de wereldoorlog; hy had niets te ver liezen en niets om voor te leven en nam dus als vrijwilliger dienst bij het Engelsche leger in Canada. By zyn eerste veldslag kreeg hy een schot door beide heupen, waar door hy niet bepaald hulpbehoevend werd daardoor kreeg hy ook geen ondersteu ning maar toch genoodzaakt werd, met een stok te loopen. Nu was hij 57 jaar oud; hij was weer terug in Engeland, hield, een benzinedepot en woonde in een klein 'kamertje van een derderangs pension. Zelfs de pensionhoud- nen. Meest 's nachts doch ook wd overdag, waarbij de gramophoon de geluiden door dezen mineurs arbeid veroorzaakt, moest dempen, werd staag doorgewerkt. Met be hulp van zeer primitieve werktuigen, schop jes, bijlen, enz. in de door familie gezon den cakes bij gedeelten binnengesmokkeld werd de mijn gegraven. De uilgegraven aar de verspreidde men tussehen den vloer en den grond der slaapkamer, terwijl steeoen op de meest sluiksche wijze bij gedeelten door de Engelsche heeren werden weggevoerd en in de gracht geworpen, als men ging zwemmen. Door middel van een ingenieus toestel, een aoort blaasbalg voerde men Ver- solie lucht aan de coder den grond werkm eien, che daar diep in den mijngang bij het schijnsel van electrisohe zaklantaarns als mollen energiek voortploeterden. Ieder oogen blik liep men kans op water of instor ten,'maar men vorderde. Door mftddel van "een kompas wist men de ridhting nagenoeg vast te leggen en zoo naderde dan na maan den arbeid de tijd, waarop de heeren achter elkander de schans en vermoedelijk ook heit gastvrije Holland zouden verlaten. Edoch, op zekeren morgen ontdekte een soldaat van de bawakmg, die als oppasser een der En gelsche officieren was toegevoegd, tot zyn stomme verbazing een paar officieren, zwart van aarde en nat van inspanning, die onder een slaapplaats uotkropen. Ondanks het feit, dat de Engeischen er waren zeer gefor tuneerde heeren onder een belangrijk be drag beloofden, indien hij hen niet zou var raden, liet hij zich met door die groote Bom geld verleiden, maar rapporteerde het geval aan den fortcommandant. Hei verhaal luidt verder dat 's mans pachtebetracihtmg be loond werd met een paar sigaren en even veel dagen verlof. Zoo is deze plaats nog van meer toooeelen getuige geweest, doch nu lis zo in haar dom melende rust teruggezonken, al heeft zo een geschiodAig tijdens de oorlogsjaren gehad. Het is ecH||—q1 stukje natuur, daar om en bij die Wierickerschaus zoo genaamd naar de Wiericke, een breede vaari ten Oosten ster had medelyden met hem. Hy kreeg nooit bezoek en zyn eenige correspondentie kreeg hy van een firma, waarvoor hy ben zine verkocht en iemand in Amerika; hy ontving tenminste geregeld brieven altyd in hetzelfde handschrift en beslist geen zaken brieven. Hy ging nooit uit en zat maar op zyn kamer, waarby hy talryke sigaretten rookte. Eensklaps verdwenen. Op zekeren morgen kwam de pension houdster zyn kamer binnen om zyn bed op te maken; het was echter niet beslapen. Zy herinnerde zich niet, dat hy den vorigen avond was thuisgekomen en het anders overvolle aschbakje was nog schoon. Zy be greep niets van het gedrag van haar com mensaal, doch begon er eigenlyk pas over na te denken op den derden morgen. Myn heer Messiter zou het haar toch wel hebben laten weten, wanneer hy een paar dagen de stad uit ging; hy was altyd heel beleefd. zy praatte er eens over met haar man. Die zei alleen: „Ga niet naar de politie, want daar zou hy heel boos om kunnen worden." Zy zei niets, wachtte nog een paar dagen en ging toen naar de politie, zonder haar man er in te kennen. De politie ging eens kyken naar de garage. Die was blyk- baar door Messiter zelf gesloten, want het hangslot was van een soort, dat met een sleutel gesloten moet worden en dat men niet kan dichtknippen. Zij dachten dus, dat er geen reden tot ongerustheid was. Messiter's firma kreeg geen rapport meer van Messiter. Haar brieven bleverl onbe- behoorsn Aspirin -Ta blofton. want óp rais staat U in 't bijzondar aan hat óavaar- van kouvatton bloot. Lat op oranja band «n Beyerkrule. Prijs 7» ch. van fort gelegen. Een wandeling vanuit Gouda» waarbij mee over Keeuwijk en Sluip wijk gaande, de naar deze plaatsjes genoem de prachtige plassen in hun voile glorie ziet, brengt langs rustige kaden de rustieke landwegen dwar8 door dit meren complex u er in een tweetal uren heen. Wilt u vanuit Bodegraven in de omgeving eens een kijkje nemen per autobus vanuit Gouda of per trein vanuit Leiden of Woerden dan Vergt -het een wandeling van een kletn half uur, waarbij men den Zuidelijken Rijndijk moet nemen. De landelijke omgeving, de vrien delijke oevers van den Ouden Rijn, zijn deze ii spanning ten volle waard. De schans zelf is niet te bezichtigen, trouwens er zijn, zoo ais reeds eerder aangegeven, geen andere bewoners meer dan de fotwachtersfamilie, mitsgaders de kraaaen en er valt niets te zaen. De magazijnen werden weer in hun ouden etaat teruggebracht; de warm- en koudwaterleidingen opgebroken, de biljarts, de gemakkelijke stoelen, de tennisbaan, de badkamers, de bibliotheek, de officierseet zaal, de kamer van den commandant en die van uau officier van het bewakwgsdetaohe- ment, de keukens, can tin e», verblijven der o ansehappen,, ja wat niet al, kortom alles wat nog kon wijaen op het langdurtg ver blijf van deze buitenlandache officieren, is verdwenen. antwoord; een telegram kwam als onbestel baar terug. Toen benoemde zy een ander in zyn plaats, machtigde hem om de garage open te sluiten. Daar vond hy naast de benzineauto, waarmee Messiter de omlig gende dorpen placht af te ryden, zyn lyk. Op den muur waren bloedvlekken en een opgedroogde bloedplas bevond zich onder zyn hoofd, dat op twee plaatsen ingeslagen was. Een geheimzinnige hamer. De politie zocht naar het voorwerp, waar mede de misdaad was gepleegd. Achter een van de olieblikken vond zy een hamer met een eigenaardig gevormden kop, waar ge- tonnen bloed en wat haar aan kleefde. Het haar kwam overeen met dat van Messiter. Vingerafdrukken waren er niet te vinden. Op het lyk vond men geen geld, doch in een afzonderlyk zakje bevond zich een klein, gouden medaillon met een momentopname van een verpleegster in uniform. In zijn kamer vonden zy de brieven uit Amerika, alle uit dezelfde groote stad afgezonden. Er was nergens een plaats of een datum genoemd en men kon het adres niet nader bepalen. Men kon uit de brieven slechts op maken, dat de schryfster en Messiter el kaar liefhadden; sommige gedeelten waren in code. Deze werden ontcyferd, doch men kwam er slechts wat meer door te weten van Messiter's liefde, niet van de persoon, tot wie zy gericht was. Het feit, dat de schryfster zich zelfs in haar liefdesbrieven zoo weinig uitte over haar omstandigheden, bewees wel dat z\j en Messiter zelfs het een of ander noodlot vreesden. Verder kwam de politie van Southampton echter niete te weten. Er kwam nog een annoniem tele gram uit Amerika, juist terwyi de politie nog aan het werk was; het was in dezelfde code gesteld en bevatte een dringend ver zoek om opheldering van het langdurige zwygen. Ondervragingen. De politie ondervroeg ook de gescheiden vrouw van Messiter en zyn broers en zus ters, doch zy wisten geen aanwy zingen te geven, hoewel zy gaarne alles hadden willen doen om den moordenaar op te sporen. Zy hadden al in geen maanden iets van Vivian gehoord; dat kwam echter wel meer voor en daarom hadden zij zich nog niet eens on gerust gemaakt. Nu was de politie ten einde raad en riep zy de hulp in van Scotland Yard. Het groote Londensche politiebureau zou niet beroemd geworden zijn wanneer het niet altyd met de grootste nauwkeurigheid werkte, ook al had niet al dat werk rechtstreeksche resul taten. Zoo deed men ook in dit geval. Eén afdeeling onderzocht het terrein van den moord. Men zocht de fabriek op, waar de hamer gemaakt was en ging vervolgens na, door welken winkel hy verkocht werd. Nu ging men in de omgeving van dat dis trict zoekèn naar den kooper, totdat men een man vpnd, die den hamer als zijn eigen dom herkende. Hij was monteur in een plaatselyke garage en had op zekeren dag den hamer geleend aan een man, die met een verkoopauto voor benzine door het dorp reed en niet verder kon. Hy morrelde aan den motor, vroeg een hamer te leen, kreeg den motor inderdaad vry snel in orde en reed toen weg zonder den hamer terug te geven. De vondst in de prullemand. Op de plaats van den moord vonden «ij nog meer. In de garage stond een klein tafeltje, waar Messiter schreef, en daar naast bevond zich een prullemand. Alle stukjes papier werden er zorgvuldig uit gehaald en bestudeerd. Ze leverden voor het meerendeel niets op, maar er was een stukje verkreukeld papier, waarop het adres van de garage vermeld stond met de bijvoe ging: „Zaterdag tussehen 10 en half één." ,Dat papiertje had dus betrekking op een afspraak en het handschrift kon heel goed dat van den moordenaar zyn, want Mes siter was op een Zaterdag vermoord. In den mand bevond zich nog een afgescheurd papiertje met de handteekenlng van W. F- Thomas en nog een ander met alleen „Tho mas". De boeken van Messiter zeiden niet3 van een relatie met W. F. Thomas, doch er was een blanco notitieboekje, waar negen bladzyden uit gescheurd waren. Op de tien de bladzijde vond men eenige adruksels van het schrift op de bovenliggende bladzijde en het bleek na heel wat werk in het labo ratorium van Scotland Yard, dat het een kwitantie was voor 2% shilling als com missie voor 5 gallon benzine, die verkocht waren aan „Cromer A Bartlett, Bold Street, Southampton", een gefjngeerd adres. Ver- moedelyk had W. F. Thomas voor Messiter Het groene Hannover. Begin Juli wordt te Hannover de jaarlyksehe groote Duitsche land bouwtentoonstelling gehouden. Weinige Duitsche steden zyn in too rui me mate stad en landschap, residentie en industrieel centrum, vereenigen in zoo sterke mate oud en nieuw als dit met Hannover, de Wetfenstad aan de Leine, het geval is. Hannover is van oudsher het middelpunt van het Nedersaksische leven en van het Nedersaksische land geweest. Het is ook- j^den nog het centrum van het Nedersaksi- gobe economische leven en van de Neder- eaksisohe kuituur, de hoofdstad van de boe ren van den Deister en van den Solling, van de laagvlakten van de Leine en van de uit gestrekte liüneburgwr Heide tot Bremen en yineburg eenerzyds, tot Kassei anderzyds, tot ver in het gebied van Osnaück en zelfs tot de Nederlandsche grens. Ten allen tyde is deze Noordduiteche stad met haar eigen aardige traditie en haar ligging aan de oer oude internationale verkeerswegen een der 4 belangrijkste centra van handel .industrie en verkeerswezen van Duitschland geweest. Zy zal het zeker ook verder blyven. Heden, ligt Hannover op het kruispunt van het Middel-Europeesche verkeersnet en aan de groote wegen van het wereldverkeer. De reiziger, die deze stad betreedt, van welken kant hy ook moge komen, wordt gteeds begroet door uitgestrekt, groen land, door lichte, groene, bosschen. Weinige ste den hebben zulke uitgestrekte plantsoenen en bosschen in haar gebied als Hannover. Midden door de stad en gedeeltelijk om de stad heen loopt het breede band der Eilen- riede en het dal vam de Leine een enkele groote golf van groen loof. Talryke wandel wegen en straten zijn elegante allecën, Heerlyke verborgen pleintjes en een dool hof vam straten bekoren den vreemdeling. Midden in het drukke verkeer, boven het gekrysch der tramrytuigen en het rumoer der wagens uit klinkt muziek in het cen trum der stad: het wereldbekende Café Kröpke. Ik ken geen stad, die een dergelyk middelpunt bezit, een dergelyk trefpunt voor allen, dSe elkaar zoeken: voor het jonge meisje en den jongeling, voor den buitenman, die zyn vrouw verloor, voor babbelzieke dames en nietsdoeners. Hier kan men met de gansche stad en met het gansche land kennis maken. Om den int ^{>7 dagteekenenden Begy- nentoren, het oudste monument der stad, liggen de artistieke en kultureele beziens waardigheden der oude stad geschaard. Hier vindt men de Leinestrasse en de Breite- straase, de Markt, met haar heerlyke voor beelden van oude, Noordduitsahe bouw kunst, wier ontwikkeling juist heden in de moderne bouwkunst haar voortzetting vindt Men kan gerust beweren, dat te Hannover, ands het tydperk van Weinbrenner, Gilly a Schinkel, van den Hannoveraanschen architect Laves, een gezonde architectuur vasten voet heeft gekregen. Behalve te Duaaeldorp is nergens op zoo groote schaal gebouwd als te Hannover. Talryke parken, plantsoenen, tuinen, sport- en speelplaatsen schenken leven en kleur aan deze stad, waarin Vetterlein, Bonatz, Hoger en Elkart gebouwd hebben en bouwen. Op een der fraaiste kerkhoven rusten Charlotte Kestner, die zoo1 door Goethe werd vereerd, de sterrekundige Caroline Herschel en Hölty, de dichter van de Lentje. Zimmer- mann, de strydlustige lijfarts van koningen en vorsten, leefde te Hannover, dat ook veertig jaar lang den „roekeloözen opti mist" Leibniz gastvryheid verldende. Hier leefden ook Handel, Iffland, Scharnhorst, de gebroeders Schlegel. Hindenburg had zich in deze stad na den wereldoorlog te- ruggetrokken. Hannover is de geboortestad van Gieseking, van Elly Beinhorn, van Mary Wigman en van den danjser Kreuz- berg. Noske, de oorlogsministerT der Duit sche revolutie, leeft hier als regeerings- commissaris. Te Hannover heeft Sophie von der Pfalz geleefd, die door de geschiedenis geroemd wordt als een der verstandigste vrouwen, die ooit hebben geleefd. Zy had [een groote bewondering voor Spinoza en verdedigde de subtiele methaphysische leer van haar vriend Leibniz. Haar hof was een der prach- benzine verkocht en daarvoor provisie ge kregen; minstens één transactie was gefin geerd en vermoedelyk waren er negen ge fingeerde transacties aan Mesjsiter opge geven. Scotland Yard liet nu huis aan huis vra gen, of men iets wist van zekeren W. F. Thomas. Een pensionhoudster in een tame- lyk armoedige straat had een commensaal van dien naam gehad met een blijmde vrouw, die Lily heette. Zy waren 20 October aan gekomen; 27 October bleef Thomas in ge breke, de verschuldigde kamerhuur te be talen en pas op 30 October den dag van den moord betaalde hy. Drie dagen la ter vertrokken zy en gaven een adres op in Birmingham, dat gefingeerd bl^ek te zyn. Verder was er een architect, die aan W. F. Thomas een onaangename harin|nering had. Hy had zich nJ. by hem aangemeld op een advertentie voor een chauffeur. Hy kwam in dienst op 5 November en eenige weken later verdween hy met by na 15Ö pond ster ling van zyn baas. In de portrettenverzsmeling. Scotland Yard had een heele yerzameling portretten van verdachte elementen en liet daar nu neuzen door den architect, de pen sionhoudster, den monteur mef wiens ha mer Messiter was vermoord en een kruide nier, die op den dag van dne moord Mes- "iter in gezelschap van een onbekende had gezien. De kruidenier en de monteur waren niet 'zeker van hun zaak, doch de pension houdster en de architect hezikenden met zekerheid W. F. Thomas in den persoon van tigsten uit het Duitsche baroktydperk. Han nover en Herrenhausen waren door Sophie, een geborene Stuart, verheven tot de salon van Duitschland. Door Leibniz zouden zy het hart van Europa worden. Kaarsrecht loopt de Herrenhauser Allee naar den tuin, die het kleinood en het „Schonbrunn" van Nedersaksen is. De „Her- renhduaer Qarten" zyn het mooiste, wat Hannover bezit. Zy zyn heerlyk uitgestrekt en vol ryke verzamelingen tropische en sub tropische planten. Voor vele Noordduit- schers zyn zy het gedenkteeken eener dy nastie, die nimmer de verbindipg met dit land en zyn bewohers heeft verloren. In het Mausoleum kan men de sarkophagen van Koningin Frederike en van Koning Ernst August, twee werken van Rauch uit Carra- risch marmer, bewonderen. De Hannoveraner spreekt het zuiverste Hoogduitsch. Hy is ook de beste ruiter van Duitschland. Zyn paarden behalen steeds weer nieuwe overwinningen. De stad heeft een bloeiend kunstleven en prachtige verzamelingen. Het is de stad van Nedersaksen, dat zich m al zyn schoonheid in haar omgeving uitstrekt. De Lüneburger Heide ligt voor haar poorten. De Harz kan in één uur tyds per trein worden bereikt. Het Wesergebergte is niet ver-af en in de onmiddellyke nabijheid der stad liggen ook de bekende Duitsche badplaatsen Pyrmont,1 Oeynhausen, Salzuflen, Nenndorf en het liefelyke Eilsen by Bückeburg. RUILBUREAU voor bons en plaatjes. Hebben verzonden aan: iH. H. K. te Gouda: 20 molenbons. Hebben genoteerd voor: M. v. H. te Gouda: 30 Dönszelmann bons. K. P. te Veenandaal: 56 Droste's bons. A. F. te Gouda: 1 compleet stel zeewater aquarium en terrarium platen en plaatjes. Hebben thans niets in voorraad. Zullen evenwel eerstdaags een party bons opzen den naar de fa? Verkade ter omruiling voor complete stellen. Dus een korten tyd ge duld s.v.p. U vroeg ook te zenden de nieuwe wand plaat; het spyt ons, daarvoor kunnen we niet zorgen, U kunt deze bekomen by ge noemde firma tegen inzending van 25 bons plus 40 cent. Mededeeling voor: Ph. J. I. te Gouda: Wy hebben nog een klein tegoed van U, n.1. 39 punten. Jo. Q. te Gouda: U staat nog steeds ge noteerd voor 11 Droste's bons. Er zyn er evenwel nog te verzenden 134 stuks, dan bent U aan de beurt. Nu nog iets tot alle verzamelaars. Zoo nu en dan bereiken ons van diverse liefhebbers-verzamelaars vragen om op name van soorten plaatjes of bons, welke we nog steeds hebben geweigerd of die pas uitkwamen. Meestal zyn dit geen courante, dus geen dagelyksch voorkomende bons, zooals die van Verkade b.v. Het resultaat van de opname van zoo'n niet alledaagsch soort bon of plaatje is dan dat enkele liefhebbers hun aanvragen in zenden en de inzendingen van dat soort bons biy'ven uit, dus wy blyven dan zitten met groote aanvragen en heel kleine inkomens. Men vraagt thans opname van Pette's bons en plaatjes voor het Cactusalbum. Een schitterend album met even- mooie pla ten, maar nogmaals, wat zal er harder loo pen, de aanvragen of aanbiedingen? We zyn bang om te beginnen. Of zyn er onder onze lezers met een massa bons voor het Cactusalbum? Wy willen de opname nog even in beraad houden. HET RUILBUREAU. Het is weer tyd om de Dahliaknollen uit te planten. Oude zware knollen kunnen wor den gedeeld, indien we maar zorgen dat elk stuk voorzien is van een of meer knoppen, welke nu in de meestë gevallen zichtbaar zyn aan de wortelhals. Elk stuk moet dan ook voorzien zyn van aen gedeelte der wor telhals. Afzonderlyke knollen waaraan dit ontbreekt, hebben dan ook geen waarde, daar deze door de af wezigheid van knoppen geen stengel kunnen vormen. We hebben onder de Dahlia'» verschillende groepen, welke dan ook niet alle voor hetzelfde doel William Henry Podniore. Het bleek, dat hy in de gevangenis zat, omdat hy geld ge stolen had van weer een anderen architect. En ook de blonde Lily was gemakkelyk te vinden. Het .bleek, dat Podmore al als kind van negen jaar voorwaardelijk was veroor deeld voor een kleine inbraak... Hy zei, dat hy onder den maam van W. F. Thomas geschreven had op een adver tentie van Messibjr, die een benzineverkoo- per zocht. Hy zou zich presentaren op 30 October en vond .toen Messiter iit de garage in gezelschap van een anderen sollicitant, die Maxton of Baxton heette. Die man bleef nog by Messiter, nadat hy at was weg gegaan. Hy verklaarde ook, dat Messiter hem den naam van Craker en Bartlett had opgegeven als dien van een tuogelyken klant. Later was hy nog eenige malen te rug geweest, doch de garage was telkens gesloten en daarom had hy omgekeken naar ander werk. Hy ontkende, dat de kwi tantie betreffende Cromer en Bartlett door hem geschreven was. Gebnek aan bewys. Wel werd er geen Maxton of Baxton ge vonden, die ook raaa'r eenig.szins aan Pod- more's beschrijving t>eantwo ordde, doch de aanwy zingen waren niet diïideiyk genoeg om Podmore te vero< jrdeelen. Hy werd dus weer naar zyn oud#! gevangenis terugge zonden om zyn gei/ahgenisetraf van zes maanden voor den di efstal uiit te zitten. Na afloop van dien tyd werd hij uit de gevan genis ontslagen. Niet zoodra wa* .hy er eclkter uit, of hy gebruikt kunnen worden. Velen zyn uitste kende snijbloemen, andere zyn meer ge schikt voor tuinbeplanting; bepaalde soorten speciaal voor bloemperken of groepsbeplan- ting. Goede snybloemen vinden we vooral onder de Decoratieve Ail Cactus Dahlia's. Toch zyn er hieronder welke meer geschikt zyn voor tuinbeplanting, daar de bloemen in afgesneden toestand niet voldoende duur zaam zyn, of wel de bloemsteel te kort of te slap is. Natuuriyk kan men ook goede sny soorten voor tuinversiering ge&uiken. Het is wenschelyk dat de aldus te gebruiken soorten rijk bloeien. Voor perk en groeps- beplanting zyn vooral de Mignon Dahlia's aan te bevelen; doordat de bloemen enkel zyn en in afgesneden toestand spoedig uit vallen, zyn ze voor snybloemen minder ge schikt. Wanneer men van Dahlia's veel wil genieten, moet men de uitgebloeide bloemen steeds tydig verwyderen, opdat ze geen zaad gaan vormen, daar anders het bloeien spoedig is afgeloopen. Daarom is het wen schelyk om van de Bnysoorten veel te sny- den; die welke we voor tuinbeplanting ge bruiken snoeten we gedurende den zomer eenmaal per week naloopen, om er alle uit gebloeide bloemen zorgvuldig af te gnyden. Het uitplanten van zware knollen is af te keuren; er ontwikkelen zich dan veel te veel stengels, welke door gebrek aan ruimte en licht dan allen 9lap en zwak blyven. Ook van de gescheurde knollen moeten we de sten gels nog vaak dunnen, waarby we dan aan de hooggroeiende soorten slechts 3 stengels behouden. Dahlia's verlangen een lichte en zonnige standplaats. Wat betreft de grond soort zyn ze niet kieskeurig; nagenoeg op alle gronden kan men Dahlia's teelen. De hoogstgroeiende soorten planten we min stens op 1 M. onderlinge afstand; de laag- biyvende Mignon Dahla's planten we op een afstand van 30 tot 40 c.M. DAM RUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda", Secretaris de la Retflaan 14, lokaal d_ Job Markt 49. Probleem No. 747. Zwart schyven op: 6, 6, 9, 12, 17, 36, dam op 18 en 32. Wit schyven op: 15»i«N27, 29, 31, S3, 34, 38, 39, 46, 47. Probleem No. 748. w/a Mm Zwart schyven op: 6, 10/12, 22, 23, 37, 40. Wit schyven op: 21, 24, 26, 38, 39, 47/49. Oplossing van Probleem No. 745. Wit speelt: 29-23, 23—18, 33—29, 47 :38, 34—29, 35-30, 43—38, 44—40, 49:9, 25 :1. Oplossing van Probleem No. 746. Wit speelt: 50-45. 23—18, 33—29, 34—30, 44—40, 49:18, 32—28, 38:20, 37—31, 42:4. werd weer gearresteerd, ditmaal wegens moord op Vivian Messiter. Veel nieuws had de politie niet gevonden, doch er waren drie nieuwe getuigen, medegevangenen, die van zyn misdaad afwisten. Hy had n.l. aan een van hen de moord uitvoerig beschreven en twee anderen hadden van het gesprek ge deelten afgeluisterd. Tydens het proces at noch sliep hy. Zyn zelfbeheersching verliet hem. Toen de jury de zaal verliet om te beraadslagen, wist hy al ibyna zeker het oordeel, doch hy hield zich uiterlyk goed. Pas toen het schuldig was uitgesproken en de rechter hem vroeg, of hy een reden kon opgeven, waarom de doodstraf niet aan hem voltrokken behoor de te worden, kon men aan de heesche «ver slaande stem hooren, hoe zenuwachtig hy- was. Hy zei met uiterste krachtinspanning. „Ik houd nog altyd vol, dat ik er iets mee te maken heb gehad." Dat gaf hem natuuriyk niets, want zyn schuld was bewezen. (Nadruk verboden.) En voor den Iaatsten maal vraag ik U of U nu eindeiyk eens wilt betalen!!!... Hèhè, ben ik biy, dat dit vervelende gezanik om geld eindeiyK eens ophoudt!! Wanneer Is je zoontje Hans geboren Ja, wacht 's ah, nu weet ik het weer... het was tussehen de derde arbe- talingstermijn van de eetkamermeubelen en de zesde voor den stofzuiger!... Hotel-Café - Restaurant 99 99 50 OPTREDEN VAN HET ENSEMBLE ENTREE P 0.60 PÊR PERSOON (Eigen fabrikaat) DEURHORREN volgens maat. RAAMHORREN of SCHUIFHORREN. SPIERINGSTRAAT 107—108. TELEF. 2064 ONS IDEE IS „Aan alken voet de juiite •ehoen" en elke lehoen op de juUte wijze gerepareerd Ti^lephoon 237-6 Alleen-verkoop der beroemde KLEIWEG 20 TELEFOON 2850 FONGERS, FLEVO en IJSEL RIJWIELEN in nieuwe 1931 modellen. Prjjzen vanaf 53 gulden Vraagt prijscourant BONDSRIJWIELHERSTELPLAATS. UN HALF I* O D ADVOCAATBOONEN W»mr Iets bijzonders voor onze klonten 11 Van ZATERDAG 6 tot en met VRIJDAG 12 JUNI a.s, ontvangt n.l. ieder kooper van min stens f2.— aan Gemengde boodschappen (Suiker en Roomboter uitgesloten, doch waar onder een Va pond Koffie of een ons Thee) EEN HALF POHO CUIT EIGEN FABRIEKEN} ALBERT HEIJN's KOFFIE per pond 22'/,. 32'/,, 37'/,, 45 50, 57'/,, 62'/, cent. ALBERT HEIJN's THEE per ons 20, 25, 30, 34, 38, 41,46 ct. JUIST NAAR UW SMAAK 100 R 205 LANGE TIENDEWEG 24 GOUDA TELEFOON No. 2115 40 VRAAGT INLICHTINGEN EN DÉMONSTRATIE

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2