IJ J I I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN bergambacht, berkenwoude, bodegraven, boskoop, gouderak, haastrecht,.moordrecht moercape NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Na. 17899 70* Jaargang i f Maandag 8 Juni 1981 I I Ri* Dit blad verschijntda(elijks behalve op Zon- en Feeatdagen OP i) inde lSf£: l- 'i en ierd W in eke i Wat ge zaait, dat maait ge. FEUILLETON. en (Wordt vervolgd.) 55. I ten,- rale iden ?en van Wel Iers ordt >ene ;lsel aan emt loor rte, »gd aar de ien an- tal, de en lad, DE een and de nde Ifde nde EN het der ert ëht en. :sï RT cet( Liohte aardschokken in Engeland. De haard van de aardbeving op 80 mijlen van Scarborough. Vreemde trillingen en een aardbeving ook in ons land waargenomen. De Oceaanvlucht van de Do X. had, voor ze vertrok. Het heeft tijd geduurd, voor juffrouw heelema&l hersteld was. Dunk u, stamelde hij. Lady Hun- tingford, we zullen naat een hotel gaan. woord achter- Ook te Brussel op het observatorium te Uccle is de aardbeving geregistreerd. Het observatorium kreeg een groot aan tal telefonische mededeelingen, dat ook in het Brusselsche aardschokken waren waar genomen. Het was de sterkste aardbeving, die men sinds langen tijd in het land had waarge nomen; de schokken waren verticaal. 4 s c werden zeven opvarenden gered, nadat ze zeven dagen in een open boot op zee hadden rondgezwalkt. Toen zo door de ,.Eea Gull” opgepikt werden, kwamen zo bijna om van honger, dorst en waanzin. Het schijnt, dat juffrouw Vernon aan haar oom geschreven nog een heele Vernon wter liOIIkSUIE COURANT. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ».Vernon’\ fluisterde TWEE OP ’N EILAND... Uit het Engelsch van GEORGE BARR MCCUTCHEON. 53 (Nadruk verboden.) Had u vrienden aan boord? vroeg do ambtenaar deelnemend. Ja, we hadden vrienden aan boord, be vestigde Hugh met bevende stem. Laat mij maar even de lijst van de vermisten den. Zoowel Hugh als Tennys voelden den lust opkomen om weer naar de „Winnetka” terug te vluchten,, waar zij zich zouden kunnen verbergen voor de zekerheid, die zij zochten. Hugh keek met strakken blik naar de nar men. Lady Tennys stond tegen de lessenaar M geleund en haar oogen volgden de regels. Hugh ging met zijn vinger de namen van VeiBdiillende passagiers, die zij gekend had- I den, voorbij. Toen hij bij de „R.” kwam, ging zijn vanger langzamer. Rades, Rdee, «ejflr, Ridge I I Hugh Ridge, Chicago, Illinois, U.S.A. Het duizelde hem, toen hij zijn eigen naam I ®der de vermisten zag. I Zij werd gered, mompelde hij, want de I .naam -.Ridge” stond maar één keer op de I «Mt. dezen schok zich in Zuid-Limburg zou be vinden. Dat dit laatste gelukkig niet juist was, doch ook, dat wel degelijk en op betrekke lijk geringen afstand van ons land een aardbeving heeft plants gehad, bleek toen het Persbureau Vaz Dias zich om inlichtin gen wendde tot het Koninklijk Nederlandsch Meteorologisch Instituut te De Bilt en van deze zijde het volgende bericht ontving: „Zondagnacht te 1.50 uur is op de instru menten van het Instituut een vrij sterke aardbeving opgeteekend. Aan de hand van onze berekeningen zijn wij tot de conclusie gekomen, dat de haard der aardbeving zich bevindt op 400 kilometer afstand in noord- westelijke richting, uitkomend dus op de 1 Oostkust van Engeland in de nabijheid van j Wash-Bay”. BUITENLANDSCH NIEUWS. BKLGW. Het nieuwe kabinet gevormd. Het nieuwe kabünet is ten slotte toch ge leed gekomen. Het ziet er als volgt uit: Eerste minister en minister van binnen- landsche zaken: Renkin (kath). Bmtenlundsche zaken Hymans (lib.). Justitie; Cocq (lib.). Financiën; baron Houtart (kath.). LandsverdedigingDens (lib.). Kunsten en wetenschappenPetitjean (lib Landbouw- van Dievoet. Openbare werken: ir. van. Caenegem. KoloniënCrockaert. Nijverheid en arbeid: Hendrik Heyman. Transportmiddelen: v«n Isacker, de laat- sten allen katholieken. In het kabinet Renkin hebben dus zitting 7 katholieken van wie 3 Vlaajnsche demo craten en 5 liberalen. Zes ministers zijn kend was al op weg naar de deur. Is meneer Veath een, familielid van u? Nee, hij is meer dan dat, zei Hugh, die aioh omgedraaid had. Hij is een vriend. We waren samen op de „Tempest Queen”, toen die schipbreuk leed. U was... op de... wat zei u, meneer’ Hij weet niet, «ie je bent, Hugh. Dat is zoo. U kunt twee namen op de lijst van de vermisten schrappen en bij die van de geredden voegen. Schrijft u maar even op. Lady Huntingford en Hugh Ridge. De oogen van den ambtenaar werden zoo groot als soepborden. Al de heeren uit de groote zaal kwamen aanloopen. Ja, het is de waarheid^ verzekerde de commandant van het oorlogsschip. Ik heb Ze verleden week opgepükt. Waar is hier het postkantoor. Ik moet een telegram naar juffrouw Ridge sturen. Wanneer is die naar de Vereenigde Staten teruggegaan? Ze is niet vertrokken, meneer, en haar naam was niet Ridge, maar Vernon en sinds de ramp i8 zij in Manilla, in afwachting van nieuwe van u. Zeg. geef eens even wat water, meneer valt flauw. Hugh viel met een slag tegen de lessenaar. Lady Tennys viel in haar stoel terug en zij kromp ineen, alsof ze zich verbergen wou Voor dat paar blauwe oogen, dat zich op Hugh zou rich ten. Ik heb geen water noodig. Ik ben al weer klaar. Waar is zij nu?, zen. Hugh met een gevoel in zijn hoofd, alsof h er een slag met een zwaar voorwerp op had ge kregen Bij haar oom, mijnheer Coleman. Er Zooals men weet, is het thans aan de Do X gelukt den Atlantischen Oceaan van de Kaapverdische landen naar Zuid-Amerika over te steken. De vliegboot heeft het tra ject, dat ongeveer 2800 K.M. lang is, in om- ende-by dertien üren ^ifgelegd, waarbij af en toe snelheden tot 250 K.M. per uur wer den bereikt. Deze tocht is in zooverre van beteekenis, dat hij de geschiktheid van de vliegboot, om lange afstanden af te leggen, duidelijk heeft aangetoond. By de tenuitvoerlegging van het plan is men met de uiterste voorzichtigheid te werk gegaan en de vliegtermynen, die men oorspronkelijk had voorgesteld, heeft men herhaaldelijk door de macht der omstandig heden moeten wijzigen. Bovendien heeft de Do X sinds 5 November 1030, toen de start van het Bolenmeër plaats vond, maarmalen pech gehad. De vlucht naar Amsterdam in vijf en een half uur had een zeer vlot verloop. Na een pauze van vyf dagen kon na een vlucht, die vier uren duurde, Calshotin Engeland be reikt worden. Omdat het weer nog al te wenschen overliet, besloot men pas op 14 November naar Bordeaux te vertrekken. Aan deze vlucht kwam bij het intreden der duisternis een vroegtijdig einde als gevolg van een tusschenlanding bij Les Sables d’Olonne, van waar de vliegboot naar de ha- Van, Camp, Vatentia, Vazotln, Wilson, Vernon was er niet bij, evenmin aJs Veath. Staan zij niet op de lijst? vroeg de be ambte. Mag ik ook nog even de lijst van de geredden zien’ Vroeg Hugh dapper. Twee bladzijden verder, meneer. De bladzijden werden zoo zenuwachtig haastig omgeslagen, dat de ambtenaar te hulp kwanit, vreezend dat zij onherstelbaar beschadigd zouden worden. Hugh las hard op met een onnatuurlijke stem: Costello, Hamilton, Ridge, Shadburn, Veaih. Goddank, stamelde Lady Tennys haai' togen vulden jlich met tranen. Samen lazen en herlazen zij den naam. En Henry Veath ook. O, Hugh, liet is een wonder, meer dan een wonder! Veath heeft haar natuurlijk gered. Ik wist wel, dat hij dat doen zou, als hij er ook maar even kans toé zag Tennys, ik kan niet gelooven, dat het waar is. Hij was bui ten zichzelf van opwinding, kapitein Hilde brand, de bediende en de ovenge aanwezi gen. keken met een gelukkigen glimlach naar jden opgewondten jongeman. In hun eerête, echte blijdschap vergaten Hugh en Lady Tennys, dut, sinds zij het eiland verlaten hadden, het hun voortdurend als een schrik beeld voor oogen had gestaan, dat zij, die znch tusschen hen kon plaatsen, in leven zou zijn. We moeten Veath zien te vinden, zei Hugh snel. Is hij in 'Manilla’ Hij is in het gouvernementsgebouw meneer. Hugh, Lady Tennys met zich meetrek- Uit verschillende plaatsen in ons laod, oa. Bosch en Duin en Haarlem, uit d? hoofdstad zelf, alsook vanuit Tholen, wer den het Persbureau Vaz Dias en het Me teorologisch Instituut te De Bilt in den loop van Zondagmorgen opgebeld met de mede- deeling, dat men in den afgeloopen nacht een aardschok had waargenomen. Een dezer berichten ging zelfs gepaard met de veront rustende bijzonderheid, dat de haard van Brusselaars, van wie 1 Vlaamschgezuide. Verder zijn er nog 2 Walen en 4 Vlamingen, onder wie 1 liberaal. Vijf der leden van de nieuwe regeering maakten deel uit van het kabinet J iu>par voor de allerlaatste wijziging, welke den defimtieven val slechts een paar dagen kou vertragen. ENGELAND. Consolidatie van den wereldvrede. De ontwapening een groot opbouwend ideaal. Krachtig pleidooi van Henderson. De minister van buitenlandsche zaken, Henderson .heeft een groote redevoering gehouden over de „consolidatie van don we reldvrede”. In deze redevoering zette h^%.a. het volgende uiteen: Ten opzichte van iedere vooruitstrevende politiek is gedurende de laatste twaalf ja- ren de openbare meening der volkeren steeds verder gegaan dan dat, wat de re- geeringen bereid waren te doen. Gelijk het gegaan is met de moreele ontwapening, zou het volgens sprekers overtuiging gaan met de daadiwerkelijke ontwapening. De volke ren daarentegen zijn bereid tot alles en meer dan alles wat de regeeringen willen toestaan. Wat de waarheid ook moge zijn omtrent de regeeringen, de volkeren al thans zijn er van overtuigd, dat de vrede geenszins verzekerd kan worden door een wedstrijd in bewapeningen. De volkeren zijn begonnen de fundamenteele waarheid te begrijpen, dat geen natie op zich zelf alleen kan bestaan. Zij zyn bereid zich door hun staatslieden te laten leiden naar een nieuwe wereld, waaruit de oorlog verdre ven is. Sprekers eenige vrees is, dat de vol keren niet zullen begrijpen, welke kans hun de ontwapeningsconferentie van het volgende jaar bied en* dat zij hun regee ringen er niet toe zullen brengen te begrij pen, dat haar delegaties ter conferentie niet boud genoeg kunnen zyn en niet ver ge noeg kunnen gaan. „Persoonlijk vrees ik, dat de volkeren de regeeringen niet tijdig zullen toonen, dat zij kunnen rekenen op steun voor ale beperkingen hoe drastisch ook, waarover de conferentie het eens zou kunnen worden.” In den aanvang van zijn redevoering had Henderson reeds uiteengezet, dat de staats lieden en volkeren eeuwenlang slechts ne gatief gedacht hadden aan vrede, n.l. als intermezzi in de conflicten der volkeren. Thans moet de opvatting tot. hen doordrin gen, dat de vrede het groote opbouwende ideaal is, dat ijverig moet worden nage- sitreefd. De wereld moet worden georgani seerd voor der. vrede, gelijk zij organisee- rend is geweest voor den oorlog en de stichters van den vrede moeten de krach ten der openbare meening richten naar wel overwogen voorbereide en zorgvuldig afge stemde inspanning, wanneer men de vree- selyke ramp van een nieuwe wereldtrage die, uitgevochten onder nog vreeselyker omstandigheden dan de vorige, wil afwen den. en altijd aan je gedacht en nu ben je terug. Het beteekent, dat zij gelukkig zal zijn o, zoo gelukkig. Maar ik kan niet naar haar toegaan en baar alles vertellen. Het zou haar dood zijn. Ik zou haar blik niet kunnen verdragen, steunde hij. Je moet naar haar toegaan. Ze zal na tuurlijk hooren. dat je gered bent en ver dachten. dat je naar haar toekomt. Denk toch aan dat aripe kind, dat daar zit te waohten. en nu zij haar geluk zoo dichtbij gezien heeft, zou jij het haar willen ont nemen? Dat wil ik niet hebben. Je moet naar haar toegaan. Versta je? Je moet! Ze stond op en zonder verder een te zeggen, gingen zij de deur uit. De blijvers keken elkaar aan zonder iets van het heele tooneel te begrijpen. Langen tijd zaten er twee menschen in een rijtuig recht voor zich uit te stared, als of ze hun spraak en hun verstand verloren hadden. Ze heeft een jaar gewacht, weet je, wat dat zeggen wil, Tennys. zd Hugh, toen ze in het hotel waren Ja. Hugh. Z® heeft gebeden en gehoopt*? gend oogenbllk f deur verdwenen. Hij gmg langzaam, vastbesloten en met «omberen blik naar het rijtuig, dat nog stond te wachten terug en begon den tocht naar het schavot. -ven St. Martin werd gebracht Den volgen den dag kon de vlucht wtyden voortgezet; opXlö November, des middags te vyf uur, kwana de Do X te Bordeaux aan. Opnieuw werd vyf dagen, lang gepauzeerd, voordaitX de vliegboot via Santander Lissa bon kon bereiken. In de Portugeesche hoofdstad werd de Do X door een brand be zocht, waarby hfet linker draagvlak nog al samstig werd beschadigd. 4 De omvangrijke herstelwerkzaamheden alsmede ongunstig weer noodzaakten de vliegboot verscheidene weken aan de Por tugeesche kust te blijven. Einde Januari konden echter weer een aantal proefvluchten woeden ondernomen en toen deze gunstig verliepen, werd op 1 Februari de tocht naar Las Palmas (Cana- rische eilanden) aanvaard, waar men even eens geruimen tyd verbleef. Door den sterken golfslag liep de Do X echter wederom schade op, zoodat nieuwe reparaties onvermijdelijk waren. Om zyn geschiktheid voor het verblijf in de tropen te bewijzen vloog de boot daarop naar Purtugeesch Guinea aan de Westkust van Afrika en van hieruit werden weer een aantal proefvluchten ondernomen. Het vertrek naar Zuid-Amerika vond weer plaats van de Kaapverdische eilanden (Porto Praia) af en eindigde, gelijk wij heb ben medegedeeld, met de gelukkige landing op het eiland Fernando Noronha, dat bijna driehonderd K.M. van Natal aan de Brazi- liaansche kust is verwijderd. Port Natal is inmiddels ook reeds bereikt. Het naaste doel van de Do X is thans Rio de Janeiro, hetwelk vermoedelijk spoedig zal worden bereikt, nu het oversteken, van den Oceaan zoo uitstekend is verloopen. Een snelheids record heeft de Do X niet willen behalen; met de grootste omzichtigheil is men te werk gegaan, zoodat, al heeft de reis wat lang geduurd, de verrichtingen van de grootste vliegboot der wereld stellig de be wondering zullen wekken van de bewoners van Latynsch Amerika. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—5 regels 1.8w, elite regel meer a.25. Vah buiten Gouda en den bezorgkiing: 15 regels 1.55, elke regel meer 0^(1 Advertentièn in het Zaterdagnummer 20 ofc bijslag op den prys. Liefdadigheids-aavertentiln de helft van den pr^a. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN; 1—4 regels 2.26, elke regel meer B.M. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bü contract tot zeer gereduceerdan prys. Groote letten en ranaen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden uigezonden door tusschenkomst van «oliede Boelthande- laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xQn. In dit verband wees Henderson op versterking van het algemeene gezag prestige van den Volkenbond en verklaar de, dat de dag, zooal niet reeds gekomen, dan toch naby was, waarop het ondenk baar zou zyn, dat een natie zou weigeren haar twistpunten voor te leggen aan hetzij den Volkenbondsraad, hetzij aan het Per manente Hof van Internationale Justitie. De Duitsche ministers op Chequers. Belangrijke punten aan de orde. Het netelige vraagstuk der schulden schadevergoeding. Merkwaardig betoog van prof. Cassel. Zaterdagmiddag (te 12 uur 15 zyn de Duitsche rykskanselier dr. Bruning en ue Duitsche minister van buiu-nlandsche zaken, dr. Curtius, vergezeld van den legatie-r. ai Von Plesen en dr. Schmidt, per auto r.aar Chequers vertrokken. Te elf uur hebben dr. Bruning en dr. Cur tius in de Duitsche ambassade te Londen deleden van de Duitsche kolonie ontvangen. Er waren 200 personen verschenen. In een r^ie heeft de rykskanselier de aanwe-igen herinnerd aan den bijzonder moeilijken eco nomischer toestand, waarin hef, vaderland verkeert. Hij gewaagde van de groote offers welke door het Duitsche volk worden ge bracht en gebracht zyn om de zware lasten uit het buitenland, welke op hen drukken, op te brengen en om ook de eigen financiën in orde te brengen. Spr. was naar Engeland gekomen om openlijk met de Engelschc staatslieden te spreken, in de hoop, dat hy hier een houding van begrijpen en tege moetkoming vinden zal. Na deze rede begaven de gasten ziea op het terras van de ambassade, teij einde den terugkeer van de koninklijke familie gade te slaan. Na den maaltijd leidde Macdonald zyn gasten rond door de historische vertrekken van het landgoed. Hierna trokken zich de Duitsche en Engelsche ministers terug in de bibliotheek en maakten zy een aanvang met de- bespreking van verschillende door de Duitsche ministers ter sprake gebrachte vraagstukken. Het onderhoud duurde den geheelen middag. Het had in het bijzonder betrekking op den financieelen toestand van Duitcshland. Voor den avondmaaltijd maakten de aan wezigen een kleine wandeling door het park. Na het diner werden de gedachtenwis selingen voortgezet. Vanochtend zouden de Duitsche ministers door den koning worden ontvangen. In een officieel communiqué wordt ver klaard, dat de Duitsche ministers met na druk gewezen hebben op de moeilijkheden, waarin Duitschland zich op het oogenblik bevindt en de noodzakelijkheid van een ver lichting der lasten. Van weerszijden bestond de opvatting, dat behalve de maatregelen, die elk land afzonderlijk voor zich moet ne- mn, het herstel van he| vertrouwen en het Ik kan niet, zeg ik je. Ik kan. haar niet zeggen, dat ik jou iiefhet). Dat zou de ergste wreedheid zijn, dat je bedenken kunt. Je hoeft haar niet te vertellen, dat j® van mij houdt. Ik geef je je woord terugj® had het haar gegeven, voor je mij leerd® kennen. Je bent nu verplicht het te houden. Ik zou liever een eind aan mijn leven ma ken. dan dat ik jou van .haar wegnam. Ga naar haar toe ga dadelijk. Tennys, dwing mij wet naar haar to® to gaan, smeekte hij, toen zij wegging om naar haar kamer te gaan Ga, Hugh, als je ook maar Iets om mij geeft, zei ze en wendde naar bedroefd ges zacht af. Maar wat moet er dan van ons worden’ protesteerde hij. We moeten alleen aan haar denken. Brengtiaar moe hierheen, ik wil haar zeg gen. hoe blij Ik hen. dat zij gered is... en dat zij jou teruggevoiujpn heeft. Het vol- was Lady Tennys achter de Zaterdagnacht zyn in een groot deel van Engeland, v.n. de Oostkust, de Zuid-Ooste- Ijjke en de Zuid-Westelyke Graafschappen aardschokken waargenomen, die ongeveer 7 minuten duurden. De schokken veroorzaakten overal groote opschudding. De haard van de aardschok, waardoor men werd opgeschrikt, moet gelegen zyn. in de Noordzee naby de Engelsche kust, op 80 myl afstand van Scarbourough. Te Londen werden de schokken het sterkst gevoeld in de Noordelijke voorsteden Hamp stead en Golders Green, waar vele menschen gewekt werden door het duidelyk voelbaar schudden der huizen. Van hieruit zyn de telefoonbureaux en het ministerie van Luchtvaart overstelpt met telefonische na vragen over het gebeurde. Bjjzonder sterk waren de schokken Kent, waar op verschillende plaatsen de menschen verschrikt de straat opliepen. Als bijzondere eigenaardigheid werd hier ge constateerd, dat de schokken een duidelyk merkbare heen en weer gaande beweging hadden. In Lowestoft was de schok zoo sterk, dat een groot deel der bevolking in angstige tennung de straat opliep; hier duurde de «hok bijna twee minuten. In Lancashire en vooral in Manchester, mr in het begin van de maand Mei een wdschok tamelijk veel schade aanrichtte, was de bevolking uiteraard al buitengewoon rerontrust. Hier waren duidelyk twee af- MiDderlyke schokken waar te nemen, waar van de tweede het sterkst was. In Zuid- Engeland daarentegen was de eerste schok het hevigst Te Manchester werden in enkele huizen als gevolg van de aardschudding scheuren in de plafonds waargenomen. In Huil werden door omvallende schoor steenen schade aangericht. Een der inwo ners werd met zyn vrouw en vier kinderen gewekt doordat een schoorsteen door hei, dak stortte; de man kon echter zyn gezin nog bytyds in veiligheid brengen. Vele klokken bleven stilstaan. Urenlang bleven de menschen op straat om verdere gebeur tenissen af te wachten.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1