I 1 irraad inwijk 4Ü sveen NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN N«. 17701 Donderdag II Jani 1031 70"Jaargang NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUW1JK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon- en Feestdagen I 3 H. CREBAS telefoon 3277 FEUILLETON. ONTERFD BERGAMBACHT, BERKENW0UDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 50 e BUITENLANDSCH NIEUWS. r i HOOFDSTUK I. Een ontmoeting. (Wordt vervolgd V I 4 Het Het over- doch IJK Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. (Nadruk verboden). Verklaringen van MacDonald in het Lagerhuis, Een geschil tusschen Litauen en het Vaticaan. De middelmatige blijft gespaard voor nijd. naar t/Argent, le Saphier en L’Opalev drie suikerplantages. Het meisje reed het mid delste van deze drie paden, dat langs de terreinen van L’Opale voerde en de snelste verbinding jrormde met het dorp Trinity. Ze zat te paard op de onverschillige, stout moedige manier van de inboorlingen van St. Alousie, en rustig vervolgde ze haar weg over het ongelijke, met ruig gras en boom stronken begroeide en met steenen bezaaide bergpad, dat nauwelijks een pad mocht hee- ten. Groote droppels plasten neer op den breed geranden stroohoed van het jonge meisje, toen ze het huig van L’Opale in zicht kreeg. Ze was van plan geweest rechtstreeks naar Trinity door te rijden, maar het losbarstend noodweer hield er haar van. af dit voorne men uit te voeren. Ze moest een schuilplaats zoeken op de plantage en voor zij den ver waarloosden twin doorgereden was en stil hield voor de veranda, was ze al kletsnat, want de weinige mango-boomen gaven maar weinig beschutting tegen den neerplassen- den regen. Ze verwachtte op L’Opale alleen maar een gelegenheid te vinden om te schuilen, want de plantage was de laatste Jwee jaar niet meer bewoond en in bedrijf geweest, sinds de oude, zonderlinge Engelsche planter was vertrokken. Maar al kon ze dan niet in huis komen, de overdekte waranda bood beschut ting en de ponnie moest maar «ooveel moge lijk bescherming vinden tegen den muur. Een van de zwarte l>edienden van den vroê- geren eigenaar, wiens hut nog op het ter rein stond, zwierf hoer soms in de omgeving rond om door het plukken van bananen of ADVERTENTIE!'RUS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den Oczorg lering 1b regels l.bü, eixt. iegel meer IL2Ó. Van buiten Gouda en den bezorgiuing; 1b regels l^ö, elke regel meer j 0-11 u Advertenuën in het Zaterdagnummer Zü uo byalag op den pry*. Ueidauigneida-auvertenuan da helft van den prQa. INGEZONDEN MEDEDEELINGENi 1—4 regels 2M, elke regel meer RM. Up de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentien en ingezonden mededeeiingen tqj contract tot zeer gereduceerden prqs. Groote letters en ranuen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentien kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 24X1, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt, franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 11, GOUDA bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. De overlevenden zyn allen opgepikt door het stoomschip Yota, kort na de botsing. Zes man zyn later zooals gemeld, met be hulp van een Davis-toestel aan den dood ontsnapt. Zjj werden door Engelsche oor logsschepen opgepikt. Van dezen zjjn er twee overleden en van één is de toestand ernstig. Deze mannen waren in de machine kamer, toen het ongeluk plaats had. .Het Amerikaansehe marine-bergingsschip Pigeon heeft opdracht gekregen zich naar Wei Hai Wei te begeven orn te helpen bij de berging van de Poseidon. Het Davistoestel waarvan hierboven spra ke is, lijkt op een reddinggordel, waaraan een gasmasker is bevestigd. Het toestel be hoort pas sinds 12 maanden tot de uitrusting van de duikbooten. Ieder man van den duik- bootdienst heeft zich geoefend in het ge bruik ervan. Het is de eerste keer, dat een duikboot, die met deze toestellen was uitge rust, er gebruik van heeft moeten makeil. Een luchtzak waaraan een kleine cylinder samengeperste lucht is bevestigd, wordt voor de borst gebonden en fungeert als red dingboei. niet anders dan stapvoets gereden hebben. ~~t was eigenlijk nliet meer dan een berg- - een ruw breed spoor, dat de negers hadden uit gehouwen tusschen Trinity en d’Or en waarvan drie vertakkingen «iepen van den voet van San. Joseph at waartoe de meerderheid der Litausche gees telijken, in de eerste plaats dc bisschoppen, beliooren. Men heeft hier te doen met een stryd om de politieke macht, waarover aanvankelyk de christelijke democraten al leen beschikten, maar die zij naderhand moesten deelen met de Tautininkai. Litauen is een land, dat voor bjjna negen tiende deel Katholiek is: de Joden, Evan- gelischen en orthodoxen toch maken nog geen vjjftien procent van de geheele bevol king uit. In verband met dezen staat van zaken geniet de Katholieke confessie groote voorrechten, die bovendien door een con cordant zyn vastgelegd. De regeering hecht er groote waarde aan, dat geen staatshan- delingen worden verricht, zonder dat de Ka tholieke kerk erbjj betrokken wordt en dien overeenkomstige plechtigheden plaats vin den. Ook is de regeering er voorstandster van, dat de kerk in de Katholieke scholen een ovenheerschende plaats inneemt. In den loop van den politieken stryd schynen echter sommige Katholieke gees telijken te ver te zyn gegaan, hetgeen voor de regeering aanleiding was hen te arres- teeren en naar een concentratiekamp te sturen. Zelfs moesten zy voor een krijgs raad verschijnen, die hen heeft veroordeeld, zy het tot niet al te zware straffen. Ook een Katholieke jeugdorganisatie is „ge- massregelt” omdat zjj een houding aannam, die blijk gaf van vijandschap jegens de re geering. In hoeverre inderdaad door de geestelijk heid de kerk en haar instellingen als mid del in den politieken stryd zjjn gebruikt, kan men moedljjk beoordeelen, maar een blad als de Frankfurter Zeitung neemt op grond van gebeurtenissen in het verleden aan, dat het daaraan stellig niet zal hebben ontbroken. Smetona heeft zich eerst tot het Vaticaan om hulp gewend en zyn beklag ingediend over he feit, dat de geestelijkheid en de pauseljjke nuntius, die hiervoor party had gekozen, zich gemengd hadden in den bin- nenlandsch-politieken stryd. De nuntius vertoefde in het voorjaar een tijdlang te Rome, doch keerde daarna, ofschoon hjj persona ingrata was gewor den, weer terug en zette, blijkbaar met goedvinden van het Vaticaan, zyn activi teit, die de regeering onwelgevallig was, voort. Daarop heeft Smetona geweigerd hem te ontvangen en den Litauschen gezant by het Vaticaan teruggeroepen. Thans wilde de nuntius op een eucharistisch congres te Wilkowischki een toespraak houden, waar van de regeering aannam, dat ze tegen haar gericht zou zjjn. Het gouvernement te Kof- no heeft toen maar kort en bondig besloten den lastigen nuntius over de grens te zet ten. De hemel werd verduisterd door een gor dijn van wollige wolken en de klamme damp die uit de vallei opsteeg, voorspelde regen. Een ponnie strompelde over het hobbelige van den Son-Joseph-berg en zijn berebdster keek angstig achter zich naar de steeds dichter samenpakkende wolken. Een noord westen wind begon op te steken en nam met de minuut toe in kracht, terwijl Trinity nog twee mijlen verwijderd was Toen het pad wat vlakker werd, zette ze zich steviger in den zadel en door de teugel» strak te trek ken voerde ze het kleine rijdier tot grooter spoed aan. De meeste ruitens zouden dezen weg liefst Met anders dan stapvoets gereden hebben, pad, DUITSCHLAND, Weer thuis. Briining en Curtius in Bremerhafen. Dr. Brüning en dr. Curtius zijn gistermor gen om 9 uur met de „Europa” in Bremer hafen aangekomen. z De Amerikaansehe gezant te Berlijn Sac kett, die aan boord was, zal in den aalon- wagen van den rijkskaiteelier naar Berlijn reizen. Bij de aankomst van de „Europa” heeft Oberregierunlgsrat dr. Planck, aldus een V. D.-bericht, die de reis naar Chequers heeft medegemaakt, aan eeuige journalisten ver klaard, dat het afscheid bij het vertrek ugt Engeland een zeer hartelijk karakter droeg Een vertegenwoordiger van de Britaehe re geering had de Duitsche minister begeleid tot de reede van Cowes, vanwaar de „Euro- W' Dinsdagmiddag te halfdrie vertrok. In antwoord op een vraag over het ver loop van de besprekingen gedurende het week-end op Chequers verklaarde dr. Planck dat het belangrijkste van de besprekingen in het gepubliceerde communiqué vermeld stond. Ook dr. Planck gaf uiting aan zijn tevredenheid over liet verloop van de reus en der onderhandelingeu. ENGELAND. De verongelukte Engelsche duikboot A I’oseiden. De duikboot „Poseidoiï” werd door den Chineeschen kustvaarder „Yuta” aangeva ren toen zij bezig was met het doen van oefeningen terwjjl zjjzich aan de opper vlakte van het water bevond op twaalf mijl afstand» van Wéihalwe£ De duikboot zonk binnen enkele minuien met een geweldig gat naast de „Yuta", die de overlevenden aan boord nam met uitzondering van ze» matrozen, die zich met behulp van een red- dingstoestel voor duikbooten, genaamd „Davis” in veiligheid konden brengen. Dank zjj deze schitterende uitvinding bereikten twee hunner 2% uur later de oppervlakte der zee, de vier anderen drie uur na de schipbreuk. Alle zes werden opgenomen in Britsche oorlogsbooten. De plaats waar de „Poseidon” ligt is thans bepaald. Men zal trachten het schip heden te lichten. GOim COURANT. - enz< De Heilige Stoel ligt niet alleen hoop met de fascistische regeering, leeft thans tevens op gespannen voet met Litauen. In den afgeloopen week werd den verte genwoordiger van den Heiligen Stoel bij de Litausche regeering, den aartbisschop Bar- otlini, aangezegd, dat hy binnen een etmaal tjjds Litauen moest verlaten. Aan dit bevel heeft de nuntius gevolg gegeven: in gezel schap van enkele Katholieke geestelijken heeft hij Kiofno verlaten en de Pruisische grens overschreden. De spanning tusschen den nuntius en de Litausche regeering duurt nu al langer dan een half jaar. Haar oorsprong heeft zjj in de binnenlandsch-politieke tegenstellingen tusschen de regeering der Tautininkai (na tionalisten) en de christelijke democraten, William Denning, t Een Reuter-bericht uit Londen meldt het overlijden te Bristol van tien Bntschen astronoom William Derming. Hij werd 82 jaar oud. Denning was amateur-siterrenkundige. Hy ontdekte vjjf kometen en eenige nevel vlekken. Den 20sten Augustus 1920 ontdek te hy een nieuwe ster in her sterre heelt) „De Zwaan" en deed belangrijk werk met betrekking tot de meteorenzwermn. Verschillende onderscheidingen vielen Denning ten deel, o.a. de gouden medailte van de Royal Astronomical Society. In 1904 werd hem een staatspensioen toegekend. Denning heeft zich in hoofdzaak bezig gehouden met de theoretische en practische vraagstukken, die verband houden met de meteoren en hunne banen. Er zijn zoo als dr. Van der Bilt in zijn boek „Sterren kunde” mededeelt bijzondere tjjdstippen in een jaar, waarop het aantal vallende sterren ver boven het gemiddelde stjjgt. Teekent men in zulke nachten hun schijn bare banen op een hemelbol, d.w.z. verbindt men daarop door een groote cirkelboog de punten, waar zy opvlammen en onzichtbaar worden, dan blijken al deze grootcir kei bo gen, na verlengd te zyn, elkaar ongeveer in één punt te snijden: het radiatie- of uitstra lingspunt, dat kortweg de radiant heet. Denning stelde een radianten catalogus sa men, waarin de datum, de plaats van den radiant, de naam van den zwerm en bijzon derheden omtrent de lengte der banen en de snelheid of langzaamheid der beweging zijn vermeld. Uit de namen der sterrebeel- den, waarin zich de radianten bevinden, zijn de namen afgeleid van de uit die richting binnen onzen dampkring komende meteoren zwermen, zooals: Draconiden, Lyriden, Aquariden, Leoriden. naar den nieuwen bewoner. De regen begon nu ook in de waranda door te dringen en mankte den stoel en de kussens nat. Door haar vrouwelijk instinct- van netheid gedreven, stond het meisje op het punt het meubelstuk naar binnen te slee- pen, toen ze tot de conclusie kwam, dat ze die moeite sparen kon. Een van de glazen deuren werd met een ruk opengetrokken, op den drempel stond een jongeman in rijbroek en met een fla nellen sporthemd aan,, het gewone costuum van de planters in St. Alousie. Ze zag bij den eersten oogopslag dat hij geen Creool was, of een afstammeling van de oorspron kelijke Franselie kolonisten van het eiland. Zijn blond haar en heldere grijze oogen wa len zoo typisch Engelsch, dat ze geen mo ment aan zijn nationaliteit twijfelde en ver wonderd vroeg ze zich af hoe het toèh kwam dal het nieuws van zijn komst Reve d’Or nog niet bereikt had. Hij was een slanke, stevige, gespierde jongeman, zijn gezicht, dat niet bepaald knap was, drukte flinkheid en doorzettingsvermogen uit. Het had een buitengewoon vriendelijke uitdrukking en na de eerste, natuurlijke aarzeling, door de verrassing over haar aanwezigheid, vroeg hij met de beleefdheid van een wel-opgevoed man Schuilt u hier voor het noodweer? Komt u dan binnen. Hier op do waranda is het ook niet bepaald droog. Het weer overviel me. voordat ik Tri nity bereiken kon, antwoordde ze glimla- de. chend met de onbewuste behaagzucht, die L- haar eigen was. Evenmin als zij aan zijn afkomst getwij- I Desgevraagd heeft Ramsay Macdonald in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de besprekingen met de Duitsche ministers. Hy zeide, dat hy aan het Zondag na afloop van de besprekingen op The Chequers ver strekte communiqué niets tee te voegen had. De besprekingen hebben, gelyk de bedoe ling was geweest, het karakter van een al- gemeene gedaohtenwisseling gedragen en er zyn geen andere beslissingen, of beslui ten genomen dan die, welke in het commu niqué werden, genoemd. Voorts heeft de Duitsche R\jkskanselier Macdonald en Hen derson uitgenoodigd tot het brengen van een bezoek aan Berlyn, welke uitnoodiging door de Engelsche regeering met het groot ste genoegen werd aanvaard. Een bepaalde datum kon echter nog niet worden vast gesteld. Spreker geloofde niet, dat onder de tegenwoordige omstandigheden een de bat over de kwestie der herstelbetalingen en oorlogsschulden van nut zou kunnen zyn. De afgevaardigde Wise merkte op, dat het Lagerhuis tot dusverre nog geen gele genheid heeft gehad tot het houden van een algemeene bespreking van het vraag stuk der herstelbetalingen en oorlogs schulden en stelde de vraag of een derge- lyke belangryke kwestie niet in het Par lement dient te worden besproken. Macdonald antwoordde: „Ja, zoodra de tijd hiervoor gekomen is." Op de vraag of hy de byeenroeping over weegt van een conferentie van bij een in ternationale regeling belanghebbende mo gendheden met het doel wederkeerige schrapping van de verplichtingen in den uitgebreidsten zin des woords, zeide Mac donald ,dat de houding van Engeland ten aanzien van de oorlogsschulden wel bekend mag worden genoemd. Stappen in de rich ting als door den steller van de vraag be doeld, zouden voor het moment geen en kel nut hebben. Het reddingswerk aan den gang. De eerste lord van de admiraliteit, Alexander, heeft gister in het Engelsche Lagerhuis een verklaring afgelegd over het ongeluk An de duikboot Poseidon bij Wei Hai Wei. De bevelhebber in China, die zich naar Wei Hai Wei heeft begeven, heeft gemeld, dat op het oogenblik 5 officieren en 30 man gered zyn. Twee leden van de bemanning, die aan de oppervlakte waren gekomen, zyn overleden en nog 18 worden vermist. Men heeft, zooals bekend, het wrak ge vonden en er worden nu pogingen in het werk gesteld om het te lichten. suikerriet, wat gratis eetwaren op te doen, i Zondier veel verwachting hulp te zuilen krij gen, nep het meisje van de waranda in de richting van de keuken,, die op korten af stand van het huis stond. Hé Jacob, kom een» gauw hier! Maar ze had meer succes cfan ze had dur ven hopen. De schuifelende gestalte van den neger kwam om den hoek van het huis te voorschijn hij klom traag Ble treden vaff de waranda op en zijn domme oogen bleven zonder eenige verbazing op het druipnatte meisje rusten 0 Jacob, kun je geen schuilplaats voor mijn ponnie vinden? vroeg ze. Ik ben op weg van Reve d’Or naar Trinity en ik kan in dit weer niet verder. Er zal toch wel een plaatsje in den stal zijn, als d« deur tenminste niet op slot is. De oude man knikte alleen maar. Hij draaide zich om, nam de ponnie bij den teugel en leidde het die; rangzaam weg. met kennelijke onverecholligheid voor den stroomenden regen, die op hem neergutste Het meisje keek om zich heen en aJ spoe dig ontdekte ze nog meer sporen van de aan wezigheid van menschen. De openslaande deuren, die in het huis voerden, waren niet op slot, in een hoek van de waranda stond een lange ruststoel en aan de slordige ma nier, waarop de kussens lagen was 't duicn»- lijk te zien, dat een man op dezen stoel gerust moest hebben. Een ander teeken, dat dit vermoeden bevestigde, was de sigaretten as ch, die overal op den grond verspretd lag. tr-* geval begon het meisje te interesseeren huis op T/Opale had zóó lang leeg ge staan dat ze wel nieuwsgierig moest zijn FRANKRIJK. Doumergue-Doumer. De aanstaande presidentswisseling. President Gaston Doumergue zal heden voor de laatste maal het voorzitterschap waarnemen van den ministerraad. De regee- ring zal heden besluiten nemen, die ver band houden met de preaidentawisseling. Zooals reeds vroeger werd gemeld, zal het kabinet-Laval, dat volgens net gebruik zal aftreden, onveranderd aanblyven. Gisteren heeft de nieuwgekozen president Paul Doumer zyn ontslag genomen als voorzitter van den Senaat. De presidentswisseling zal a.s. Zaterdag op de gebruikelijke wyze plaats vinden. 's Morgens zal de grootkanselier van hot Legioen van Eer, generaal Dubail, in het paleis van den Senaatspresident aan Dou mer de eereteekenen van grootmeester van het legioen overhandigen. Op de gouden rin gen van de ordensketen zyn de namen van alle presidenten sedert 1875 gegraveerd. Middags zal de opperceremoniemeester .Pierre de Fouquières den nieuwen president aan zyn woonhuis afhalen, vanwaar hij met een open auto naar het Elysée zal rjjden. Daar wordt hy opgewacht door den aftre denden president Doumergue, in ambtsge waad, omgeven door de ministers, den Ka mer- en Senaatsvoorzitter. Na een plechtige begroetingsrede van Doumergue en Downer's antwoord, heeft in de werkkamer van den president de ambts overdracht plaats. De premier Laval biedt daarop het ontslag van het kabinet asnr maar hij zal op verzoek van Doumer aan blyven, omdat hy het vertrouwen van het parlement bezit. Daarop zal Doumergue een afscheidsbood- schap aan het parlement en aan het land richten en Doumer zal met een begroetings- boodschap antwoorden, welke hy echter eerst aan het kabinet ter goedkeuring zal voorleggen. Doumergue zal zich aanstonds na zijn af treden als particulier te Tournefeuille bjj Toulouse vestigen, terwyl voor Doumer de staatszorgen beginnen. De nieuwe president is als 13e president der republiek op den 13en Mei gekozen en op den 13en aanvaardt hy zijn ambt hetgeen bijgeloovigen als een slecht voorteeken zou den kunnen beschouwen. Dr. Laget ter dood veroordeeld. Dr. Laget, die beschuldigd wordt zyn eer ste en tweede vrouw te hebben vergiftigd en te hebben getracht zjjn schoonzuster op dezelfde manier om te brengen, is gisteren door het Assizenhof te Montpellier ter dood veroordeeld. ZWITSERLAND. Een zweeftocht van het Jungfraujoch naar Interlaken. De Duitsche zweefvlieger Groenhoff is by sterken wind van het Jungfraujoch naar Interlaken gevlogen. feld ha<f, deed hij het aan <le hare. Haar zachte, vlugge manier van spreken, haar donkere oogen en donker haar, haar bleeke gelaatskleur, toonden duxlehjk haar Fran- ache afkomst. Ze was slank en fijn gebouwd, ze had een nuf uurlijke bevalligheid, die een prettigen. indruk op hem maakte. Hij tag'k (net welbehagen naar het ovale, olijfkleurige gezichtje, <te roode lippen en de zachte oogen en hij moest zichzelf eerlijk bekennen, dat dit onverwachte bezoek hem heelemaal niet onaangenaam was na de laatste dagen van eenzaamheid, met geen ander gezelschap dan de negers, die hij in dienst had geno men. -- Zal ik uw stoel naar binnen brengen? vroeg ze. Die zal ook drijfnat worden O neen, dank u, daar zal ik wf\l voor zorgen. Gaat u maar gauw zelf naar bin nen u bent al doornat. Het huis op L’Opale had een bovenver dieping, in tegenstelling met d© meeste planterswoningen op St. Alousie en stond ieta boven den beganan grond uit vrees voor do ,,fer de lance”, de op het eiland inheem- whe. doodelijk-vergiftige slang. De kamer, waarin de nieuwe bewoner zijn bezoekster leidde, was een soort hall of vffitibule, waar, op zoowel de voor- als de achtergalerij uit kwam, benevens een aantal deuren, die naar de slaapkamers gelijkvloers voerden. Rechts door een boog van de hall gescheiden, lag een eetkamer, vanwaar een ondiepe trap naar de diovenvertfleping van het huw leid-

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1