bank Blad t BAHLMANN, NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. No. 17709 Vrijdag 19 Jnni 1931 70j| Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, Dit blad verschijntdagelijksbehalve opZon- en Feestdagen 2.263.26 'Me oor'weg FEUILLETON. GOUDA ONTERFD....! 14 Radicale Prijsverlaging in alle aftitelingen. ri «neenteraad BUITENLANDSCH NIEUWS. 1. 8 of wilt HOOFDSTUK IV. De komst van Morrence. (Wordt vervolgd). Goeden morgen, kapitein Morrence QROOTE U1TVMRKOOP ENORME KOOPJES4 lout’s haar- oor als uni- ct. •ygbaar: te Wijdstraat ais, Kleiweg achtelstraat aper, Markt (ruis, Burg, engros Fir- Co., Den ral 1'2 GOES .VERSUM. e haar hoofd; het kostte haar ispanning om haar zelfbeheer»- Igens sommige Engelschen wordt door deelnemers aan de reis de vreemd- voorbereidinigen getroffen, en zouden lelpen dit velen is Dames- en Kinderkleeding Hoeden en Pelterijen den. Want karakter, itmuziek- bij deop- erenzij baar zijn. I. No. J03 ZATERDAG 20 JUNI n.m. 2 uur, begint onze verschaffen os op het ADVERTENTIEPHUSi Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den beeorgkring) 1—5 regels 1.8|», elkt> regel meer 0.24. Van buiten Goeda en den besorgkring 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.30 Advertentiën in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prjjs. Liefdadigheidz-aavertentiën de helft van den prija. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN t 1—4 regels 2JS, elke regel meer B.54. Op de voorpagine 50 hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereducserden prijs. Groote letters en raiuien worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zyn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. schip een luxe hut gereserveerd, maar volgens zijn volgelingen zal hy een kleinere en eenvoudiger hut betrekken, omdat deze meer in overeenstemming zal zijn met zijn eenvoudige levenswijze. Waarschijnlijk zal Gandhi’s vrouw en een zijner zoons hem naar Engeland vergezel len. Vol| vele ste eenige Hindoe’s behoorende tot de hoogste Brahmanenkaste zelfs een voorraad drink water meenemen, voldoende voor hun reis heen en terug en hun verblijf te Londen. MEXICO. Anti-clericale wet te Vera-Cruz. In de Mexicaansche staat Vera-Cruz een ernstige politieke situatie ontslaan doordat de wetgevende vergadering aldaar in behandeling heeft genomen een wet waardoor het aantal katholieke priesters zal worden beperkt tot één per honderddui zend inwoners, waardoor dus practisch de uitoefening van het priesterschap onmoge lijk wordt. WHIkM lli: COURANT. Proefneming van de Graff Zeppelin om op het water te dalen. Het luchtschip Graff Zeppelin is heden morgen te 8 uur, onder bevel van kapitein Lehmann, met 31 passagiers aan boord op gestegen om een vlucht boven Zwitserland te maken. Bij zijn terugkeer zul het lucht schip voor de eerste maal trachten op het van den Bodensee te dalen. Voor deze proefneming zijn onder de gon dels, zoowel onder de stuurgondels als onder den achtersten motorgondel waterdichte drijvers aangebracht, die een drijf vermogen hebben van drie ton. Aan boord van het luehtscihip heeft men twee gummi vouwbooten die bij de poging om op de Bodensée te dalen, gebruikt zullen worden. grondslag der te vormen regeering, maar het is de vraag of dit denkbeeld zal’worden verwerkelijkt. Sociaal-democraten en chris telyk-socialen hebben wel eens eerder in een kabinet samengewerkt, maar juist de laatste jaxen zyn de tegenstellingen tus- schen de bijna even sterke politieke groe pen aanmerkelijk verscherpt, zoodat de kans klein is geworden, dat zij elkaar opnieuw zullen vinden en eendrachtelijk samenwer- ken ten behoeve van den opbouw der Oos tenry ksche republiek. Vele christelyk-so- oialen achten een der, ergste kwaden, die in de wereld bestaan, het Marxisme, terwijl aan den anderen kjmt vele sociaal-demo- crateïi huiverig zyn een bondgenootschap met een- onvervalscht burgerlijke party als de christelyk-socialen aan te gaan; im mers: zy zouden er mettertijd stemmen door kunnen verliezen, welke ongetwijfeld den communisten ten goede zouden komen, die vooral in crisistijden, zooals de wereld thans beleeft, gemakkelyk successen kun nen behalen by hun felle propaganda. Natuurlijk blyft het nog altijd mogelyk, dat de oude coalitie wordt hersteld en dat de Groot-Duitschers en plattelanders eener- zijds, de christelijk-socialen anderzijds wa ter in den wijn doen. Zoo zou de landbond wel weer tot samenwerking bereid zyn, wanneer men niet via een vaster aandraai en van de belastingschroef tot een even wichtige staathuishouding geraakte, doch langs den weg van beperking der uitgaven. Ondertusschen verluidt ook reeds, dat, nu Oostenrijk zich voor buitengewoon ern stige moeilijkheden ziet geplaatst, die bui tengewone maatregelen noodzakelyk ma ken, overwogen wordt de financieele plan nen, die een dringende oplossing vragen, alsnog te verwerkelijken met behulp van een machtigingswet, waarby aan de regee- ring zeer vérgaande volmachten zouden dienen te worden verstrekt teneinde de fi nancieele gezondmaking een feit te doen worden. Het schijnt, dat dr. Ender in deze richting zyn voelhorens reeds is gaan uit steken. verschrikkelijks, eindigde ze gejaagd. - Praat ér niet meer over, zei hij bruusk. Het windt u maar op. Belooft u me dat u niet weer alleen langs dit pad naar Tri nity zult rijden? Ze aarzelde. Hij merkte dat ze over haar heole lichaam beefde en dat in haar oogen een uitdrukking van onuitsprekelijke ellen de was. Goed, ik beloof het u... als u dat zoo graag wilt, zei ze eindelijk met trillende stem. Goedenavond. Harrel steeg weer op zijn ponnie en aan vaarde den terugweg naar L’Opale. Er was een vreemde verwarring in zijn hoofd en hart. Hij had Eulalie de Floissac niets te geven dan wat medelijden en wat vriend schap, hij was in geen enkel opzicht on trouw aan zijn gevoelens voor de verre vriendin, wier portret Dr. Meillet zoo be wonderd had. Maar dat nam niet weg dat geen man ter wereld kon volharden in on aandoenlijke koelheid voor de zoete stem, voor de vreemde, donkere oogen en de l>e- koorlijke manieren van het meisje, waarvan hij Voor de poort van Reve dJOr afscheid had genomen. Reve d’Or Gouden Droom, bepeins de hij, terwijl hij zijn paard wat inhield om te genieten van den wonderschoon en tro- pischen avond. Wat ’n poëtische namen gaven ze die plantages hier tóch...! groote snelheid voorwaarts. Daar het tele fonische en telegrafisch^ verkeer grooten- deels gestoord is, heeft men.nog geen vol ledig overzicht van de aangerichte schade, die echter zeker meer dan 1 inillioen mark bedraagt. Storm op de Bodensee. Naai’ gemeld wordt Keelt boven het Bo densee een hevige storm gewoed. Aan boord van het» schip „Bregenz”i dat zich op enkele kilometers afstand van Lladau bevond, wer den vele ruiten verbrijzeld. Talrijke passa giers in de tweede klasso-salon werden door glassciwven gewond. Den artist Adolph Fischer uit Linz werd het gelaat vrijwel verminkt. De schade aan het schip is aan zienlijk de Bodensee is op vele plaatsen bui ten haar oevers getreden. Groot tumult in de van Drest Vechtpartij tuMchen publiek en politie op de tribune. In de gemeenteraadszitting van Dresden kwam het gisteren by de behandeling van de gemeente begrooting tot hefige scènes. Het communistisch raadslid, de leeraar Schrappel, gebruikte een beleedigende uit drukking die van af de banken der demo craten tot’ aan die der nationaal-socialisten zoo groote verontwaardiging wekte, dat Schrappel niet verder kon spreken en hij tot de orde werd geroepen. Toen de publieke tribune er zich mede be moeide en eveneens rumoer ging maken, gelastte de voorzitter ontruiming van de tribune, waarop de bezoekers de internatio nale aanhieven en pamfletten de zaal in wierpen. Toen politiehulp werd gehaald ontstond er een vechtpartij, waarby een der politie agenten ernstige klappen opliep. Toen Schrappel opnieuw het woord werd gegeven ontstond er nieuwe tumult ’by de burgerlijke partijen. De sociaal-democraten verlieten gezame- lyk de zaal, terwijl men Schrappel vroeg of hy bereid was zijn uitlating terug te nemen. Toen hy zulks weigerde, werd do zitting ge schorst. Uit het Engelsoh van DOLF WYLLARDE. (Nadruk verboden). Zooals ze na een poosje hortend en stoo- tend vertelde, was ze op den terugweg van Trinity geweest, en afgestegen om voor Alice een bijzonder soort bloemen te pluk ken, die hier overvloedig groeiden en waar van het kind een halsketting wilde maken. Dupigny, die waarschijnlijk op den uitkijk bad gestaan, wilde deze gelegenheid niet I voorbij laten gaan. Harrel huiverde bij de gedachte aan wat had kunnen gebeuren, als s rij niet in de onmiddellijke nabijheid was geweest. Zijn gezicht stond grimmig en s strak, toen hij zich naar de ponnie wendde. I Bent u alweer in staat om op te stijgen of wilt u eerst mee in huis gaan om wat op uw verhaal te komen, vroeg hij, meer f uitbeleefdheid en uit menschlievendheid dan dat hij werkelijk begeerde dat zij onder S deze omstandigheden van zijn uitnoodiging I gebruik zou maken. Dan kan ik u iets te -‘ drinken geven,, waar u een beetje van op knapt. Ze schudde merkbaar int^o v lohing terug te krijgen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Oe Cabinetscrisis in Oostenrijk. De economische en finantieele moeilijkheden. Gelyk men weet, is Dinsdag het Oosten- rijksche kabinet, dat onder leiding stond van bondskanselier Ender, van het tooneel verdwenen en daardoor is een zeer verwar de toestand in het'leven geroepen. Reeds geruimen tjjd boterde het niet tus- schen de paxtyen, wier vertegenwoordigers ziting hebben in de regeering. Oostenrijk maakt een ernstige crisis door en om deze reden achtte bondskanselier Ender het noodzakelyk een saneeringsplan ten uit voer te leggen, dat, evenals de Duitsche noodverordening, van de bevolking niet on belangrijke offers eischt. Twee groepen der regeeringscoalitie, de Groot-Duitschers en de landbond (platte landers), hebben blijkbaar hun kiezers wat al te veel naar de oogen gekeken. Zy heb ben zich namelijk zeer nadrukkelyk verzet tegen dr. Ender’s bezuinigingsmaatregelen, die een onderdeel uitmaakten van het re- geeringsplan, waarvan het doel was te trachten Oostenry k er in economisch en financieel opzicht weer boven op te bren gen. Zy iwenschte noch met de verhooging der belastingen genoegen te nemen, noch zich neer te leggen by de noodzakelyk ge achte verlaging der salarissen. Tevens wa ren zy er niet voor te vinden, dat de regee ring bepaalde verplichtingen tegenover het buitenland aanging, verplichtingen, die de geldschieters in den vreemde als voor waarde voor hun hulpverleening stelden. Het gevolg van een en ander was, dat de numeriek het sterkst vertegenwoordigde coalitie-party, de christelyk-socialen, niet temin een vereenzaamde positie kwamen in te nemen, zoodat aan een voortzetting der regeeringszaken niet viel te denken en dr. Enderzich genoopt zag zijn ontslag in te dienen bij bondspresident Miklas. Het zou nu voor de hand liggen, dat, hetzij aan de Groot-Duitschers, hetzij aan de plattelanders, de opdracht werd ver strekt een nieuwe regeering samen te stel len, doch de bondspresident heeft daar an ders over gedacht en is blijkbaar van de overweging uitgegaan, dat de Groot-Duit schers en de landbond zich van een goed- koope kritiek hebben bediend en nagelaten, hebben met concrete voorstellen voor den dag te komen, die bij zouden kunnen dra gen tot oplossing der crisis. Vandaar dat hy by de kabinetsformatie hen heeft ge passeerd en opnieuw den afgetreden bonds kanselier heeft gevraagd zyn best te doen om een nieuw ministerie samen te stellen. Ondertusschen zal het zeer moeilyk zijn thans licht in de duisternis te brengen. Op neming van de Groot-Duitschers en platte landers lykt vrywel uitgesloten, daar zy de vorige regeering om hals hebben gebracht. Een zwart-roode coalitie zou een voorwaar de zyn voor een steviger parlementairen Het leven wordt niefnand in eigendom maar alleen in bruikleen gegeven. ENGELAND, Besprekingen van Mellon met Macdonald en Montagu Norman. Byna alle Lionueiiacne biauen houden zich bezig met de bespreking, welke giste ren tussenen Macdonald en Mellon neen plaats gehad en waaraan volgens sommige bladen ook Henderson en andere leaen van het kabinet hebben deelgenomen. De be spreking zou vandaag worden voortgezet. Over den inhoud der bespreking wordt het strengste stilzwygen bewaard, doch al gemeen wordt aangenomen, dat deze op de kwestie der schade vergoeding£> en schul denbetalingen betrekking hebben. Eén der bladen sanrijft, dat Mellon ongetwijfeld door deze besprekingen de overtuiging zal krygen, dat de sleutel voor de oplossing van de tegenwoordige moeilijkheden en de redding van Europa de kwestie der schul denbetalingen is. De Daily Herald schryft, dat men er in politieke kringen op rekent, dat de Ameri- kaansche staatssecretaris van financiën Mellon, die momenteel voor zyn vacantie in Europa vertoeft, in de komende dagen een bezoek zal brengen aan den gouverneur van de Bank van Engeland, aan het Foreign Office en aan het ministerie van de schat kist, alsmede aan eenige leidende bankiers. De Times weet mede te deelen, dat bij het onderhoud met Macdonald behalve Henderson nog? eenige andere ministers aanwezig waren. Na het onderhoud tusschen Macdonald en Mellon had de gouverneur van de Bank van Engeland, Montague Norman, een on derhoud met den eersten minister in diens werkkamer in het Lagerhuis. Volgens de News Chronicle zou Mellon na zyn bezoek aan Macdonald reeds een be spreking met Montague Norman gehad heben. Gandhi's reis naar Europa. Naar uit Bombay wordt gemeld, doen daar allerlei speculatieve beschouwingen de ronde over de wyze waarop Gandhi zyn leven zal inrichten ty'dens zyn reis naar en verblyf in Engeland. Reeds is voor hem op het 15 Augustus a.s. vertrekkende mail- OOSTENRUK Groote verontwaardiging over handelingen by de Nationale bank. De onverkwikkelijke gebeurtenissen in de Oostenry ksche financieele wereld beginnen onder het publiek steeds grootere veront waardiging te wekken en de kritiek op ver schillende personen wordt dan ook steeds scherper. Zoo wordt er in de pers op ge wezen, dat dr. Redsch, de president van de Nationale Bank van Oostenry k, als vroegere beambte van de Boden-Creditanstalt een levenslang pensioen van 30.000 schilling ge noot, dat na de debacle van deze instelling kalm verder werd uitgekeerd door de thans op haar beurt in moeilijkheden geraakte Oostenry ksche Kreditanstalt Verder wordt er op gewezen /lat dr. Reisch de man is ge weest, die de Boden-Creditanstalt er toe bracht, de Unionbank, toen deze wankelend was geworden, over te nemen, waarby eveneens het vermoeden wordt uitgespro ken dat dr. Reisch ook van deze bank een. uitkeering genoot Een andere naam die uverwinnen zullen hebben, zei de kapitein droogjom te beginnen die van het terrein 1 Q. zeker het is tamelijk ongelijk, maar een edit sportliefhebber trekt zich daarnieta van aan, antwoordde mevrouw Melville op een toon van meerderheid, die Morrence buitengewoon amuseerde. Ik ben bang dat mijn spelkwaliteiten te kort schieten om polo te spelen op de helling van een heuvel, verklaarde hij, ter wijl hij van zijn ponnie sprong om zijn be geleidster bij het afstijgen behulpzaam te rijn. Ja, het terrein is niet heel vlak, gaf meviouw Melville toe. Maar, voegde ze er met zalige onwetendheid en op een toon van gezag aan toe, dat hindert toch heo lemaal niet. En met deze woorden liep ze de tribune op en begon haar kennissen met luidruch tige vriendelijkheid te begroeten. Kapitein Morrence volgde langzaam, inwendig dank baar, dat hij zijn vrouw niet meo hierheen had behoeven te nemen. Hij had de militai re conversatie nu al jaren meegemaakt en was er niet bijster verrukt van, speciaal niet in zulke kleine garnizoenen als Port Gracais. Hij kwam te zitten tusschen een jong meisje, dat het te druk had met den jongen luitenant, om notitie van hem te nemen en een officier met een geestig, leelijk geaicht, die hem direct hartelijk begroette. Gaat u naar het poloveld? Ja. U kunt mij zeker wel zeggen of ik op den goeden weg ben, mevr. Melville. Zeker. We gaan hier rechts af. Dan zult u direct het poloveld onder u zien lig gen. De dame wendde haar ponnie door een hek terzijde van den weg en daalde lang zaam een ruwe, steenachtige helling af, die naar bet poloterrein leidde, waar roode en witte figuren op hun kleine paardjes achter den bal draafden. De man, dien zij als kapitein Morrence had aangesproken, volgde haar en keek met een critischen blik naar de vóór hem rij dende urne. Hij whs pas in Port Gracas aangekomen, maar hij was al voldoende op de hoogte van het feit dat mevrouw Melville de ..leidende figuur” in het garni zoen was, niet alleen omdat ze de vrouw was van den troepencommandant, maar ook en vooral om haar bazige, zelfingenomen persoonlijkheid. Hebt u eerder polo gespeeld? vroeg mevrouw Melville nadat ze haar ponnie wat had ingehouden, om den kapitein gelegen heid te geven naast haar te komen rijden. Ja, in Indië. Ze hadden inmiddels het veld bereikt en reden langzaam toe op een ruw-houten tri bune, waarop verscheidene dames zaten. Toen kapitein Morrence naar de mannen keek, die achter den bal aanjoegen, speelde er een verraderlijk glimlachje om zijn mond hoeken. Ik ben bang dat de polo-leerlingen van den kolonel dat zijn deze jonge officie ren immers? heel wat moeilijkheden te DUITSCHLAND, Geduchte wervelstorm in Sauerland. Een dorp veranderd in een puinhoop. Een hevige wervelstorm heeft gisteravond in het Sauerland groote verwoestingen aan gericht. Hoewel de storm slechts drie minu ten duurde, werden talrijke boonfen ontwor teld of afgeknapt, muren, deuren en ven sters ingedrukt, daken afgerukt enz. Het meeste geleden heeft het plaatsje Holthau- sen, dat een groote puinhoop is geworden. Door instortende muien zijn drie pêrsonen gedood en ongeveer 40 min of meer ernstig gewond. De storm bewoog zich met zeer Neen, dank u; ik rijd liever verder. In ieder geval niet alleen, verklaarde Harrel, terwijl hij haar hielp opstijgen. U moet maar even wachten tot ze voor mij opgezadeld hebben. Ik zal u naar huis brengen. Het is al laat en er is geen gevaar meer, protesteerde ze zwakjes. Hij nam geen notitte van haar bezwaren, leidde haar ponnie naar zijn stal, riep een van de negerjongens toe om „Columbus” te zadelen en vijf minuten later reed hij kalm naast haar op het pad naar Reve d’Or. Er werd nauwelijks gesproken, gedurende den rit. Beiden voélden ze het pijnlijke van de situatie; het meisje toonde niets van haar gewone levendigheid; het was alsof er een doffe wanhoop over haar was geval len. Toen Harrel haar uit den zadel hielp bij het inrijhek van de planterswoning, keek hij vol medelijden naar haar bleek, vertrok ken gezicht. Neen, ik kom niet binnen, zei hij. Het wordt direct dónker en de vuurvliegen zijn niet bepaald een schitterende straatver lichting. Ze gaf hem zwijgend de hand. Toen, aar zelend, sloeg ze de oogen naar hem op en begon te spreken Het was duidelijk dat het haar moeite kostte. Ik heb niet... geprobeerd. u te bedan ken... tenminste De woorden stierven' weg in de beklem mende herinnering aan het oogenblik dat ze zich aan hem vastgeklemd had en zijn naam gefluisterd had. ...Maar ik ben u toch ontzettend dank baar dat u mij gered hebt van iets... iets ^AgPE]

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1