ulie Courant tentiën Deze Courant komt in vele duizenden gezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 ex HE EN .ASSEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. 17710 Zaterdag 20 Juni 1031 70* Jaargang 1nIEUVVEKKERK,0UDERKERK,0UDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon- en Feestdagen DE GOUDSCHE COURANT EERSTE BLAD. in dit Blad. IS HET MEEST GELEZEN BLAD IN GOUDA EN OMGEVING EN HEEFT DAARDOOR DE GROOTSTE PUBLICITEITSW AARDE ADVERTEERT DAARIN 5?,^^^£yD®\.A9_DEPRAVEN- BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FEUILLETON. ONTERFD Brieven nit de Hofstad. BKL OP SO84 Hiiilimüirifi. 1.1.1, Stnitii I.ÜUMIE (OIRAVI TtITpTITZr'ni/ Al TTWr»lZnr»«r KJ VVV L/ljlinil, IJZlAu 1 1V1JV11 11T1W1VI/1W vil 11’1 V lil V V/Z» 1II4HIJ) Gouda Dit nummer bestaai uit twee bladen. Provincie loet». 1077 219 HAGENAAR 1 9 na (Wo»dt vervolgd). U moeite en kosten fschrift is voldoende waar de bevolking, in plaats is afgenomen sedert IS naar foto's en pen- igebied. boekhandel en bü de N ZOON te Gouda. Aantal gemeenten in totaal 162 112 183 125 109 73 48 59 57 S4 1M 19 24 40 22 52 11 30 9 11 4 r van ver- bijge- wij. Oothout’s haar- aat daarvoor als uni- t kost 65 et. ten verkrijgbaar: te ?n Coops, Wydstraat roene Kruis, Kleiweg festen, Wachtelstraat •udsche Gaper, Markt Mauwe Kruis, Burg. 99. Voor engros Fir- JT Hzn. Co., Den 0.91 ‘fc 0.67 0.79 0.80 1.14 1-18 1.24 1.39 1.45 Noord-Brabant Gelderland Zuid-<Holland Noord-Holland Zeeland Utrecht Friesland Overijssel Groningen Drente Limburg Sedert is dit laatste ZOO- vrou- in- en Buitenlandsche 'orden door ons ion. prijsv er hooging, IJ lesmiddel verschaffen il en roos op bet opgang dat ze maakte. jongens lieten hun haar in den steek. voor ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal /2J25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15. met Zondagsblad ƒ8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, ÜOLDA Dfl onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Toegevendheid kweekt vrienden; de waarheid vijanden. van Schauburg d. Vogelku-idigen”. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den buorgkring): 1—5 regels ƒ1.80, elke regel meer ƒ0.25. Van buiten Gouda en de bezorgkriag: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 0.80. Advertentiën in bet Zaterdagnammer 20 cL bijslag op den pfjja Liefdadigheids-advertentiOn de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEEI rNGEN: 1—4 regels 2 25. elke regel meer ƒ1.50. O de voorpagina 50 booger Gewone advertentiën en ingezonden mededelingen bij contract tot zeer gereduceerden prjja. Groote letters en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen werden ingezonden door tussohenkomst van soiiede Boek handelaren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. De uitkomsten der gehouden volkstelling. Dezer dagen werd door het Centraal Bu reau voor de Statistiek een klein boekje uit gegeven, behelzende voor Rijk, provincie en gemeenten de voorloopige uitkomsten der aan het eind van 1930 gehouden volkstel ling. Ofschoon deze voorloopige cijfers by de verdere bewerking nog wel eenige wijzi gingen zullen ondergaan, zoo zullen deze wijzigingen wel niet van zoodanigen om vang zyn, dat zy invloed uit kunnen oefe nen op de juistheid van onderslaan de op merkingen, waartoe de thans gepubliceer de cijfers aanleiding geven. Ons land telde eind 1930 volgens de ge houden telling 7.920.388 inwoners, dat i» dus byna 8 millioen tegen 6.865.314 by de eind 1920 gehouden telling. Eene vermeer dering alzoo van 1.055X174 inwoners ir. 10 jaar of ruim 100.000 per jaar. Er zyn wei nig landen, die, tenzij door immigratie, eene wo sterke bevolkingstoeneming vertoonen. Velen maken zich over den sterken groei «er bevolking dan ook ongerust en vragen rich af, waar al die menschen op den duur ta ons kleine land een bestaan zullen vin den. Honderd jaar geleden, in 1830, telde ons land 2.613.487 inwoners. In eene eeuw is onze bevolking dus vry wel drie keer zoo talryk geworden. Het verdient de aanda-ht, dat vóór 1870 de bevolkingstoeneming veel kleiner was dan thans, niettegenstaande er veel meer kinderen geboren werden. Alleen is in de afgeloopen 10 jaar de toename per centsgewijze iets minder sterk dan in de vorige 10-jarige periode. Een en ander blijkt uit de volgende cijfers aangevende voor iedere tien jaar de jaarljjksche toe- nepiing der bevolking in 1830—1840 1840—1850 1850—1800 1860—1870 1870—1880 1880—1890 1890—1000 1900—1910 1910-J1020 1920—1930 1.44 Het is merkwaardig, dat het aantal vrou wen grooter is dan dat der mannen, niet tegenstaande, zooals de statistiek der ge- Aantal gemeemen,met mindet inwo ner» dan in 1920 Totaal Nederland Er waren alzoo 219 gemeenten met min der inwoners dan in 1920. Hiertoe behoor de bijna de helft der gemeenten in Zeeland en in Friesland. Deze ontvolking van W-jplatteland en de voortdurende aangroei der groote steden zijn ongetwijfeld verschijnselen, die ten zeerste de aandacht verdienen, vooral om den zeer bedenkelijken kant, die er aan ver bonden is. wen 1012. Wanneer men de verschillende provinciën vergelijkt, blykt de toeneming der bevol king zeer verschillend te zyn. Zy ia het kleinst in de uitsluitend landbouwende pro vinciën en het grootst, waar groote steden voorkomen of de industrie (en het mijn wezen) eene groote uitbreiding heeft onder gaan. Een en ander blijkt uit onderstaande cijfers, aangevende in vpor iedere pro vincie de jaarlyksche toeneming der bevol king per jaar sedert 1920: Limburg 2.26 Noord-Brabant 2.04 Overijssel 1.73 Utrecht 1.72 Zuad-Holland 1.51 NooroLHolland 1.48 Gelderland 1.29 Groningen 070 Drente 0.59 Friesland 0.12 Zeeland 0.10 Nederland m.a1.44 Zooals men ziet, is de toeneming der Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. (Nadruk verboden). Hallo Morrence! Kom je onze gewel dige sportprestatie^ eens bekijken? Je raadt het precies! Mijn opvoeding ni5et voltooid worden. Heb je een vlamme tje voor me, Wilkinson? f Dat wtil zeggen je opvoeding volgens de principes van mevrouw Melville, hè? ant- I woord© Doctor Tom Wilkinson, terwijl hij I den andere een brandenden lucifer reikte, I halfluid. Als officier van gezondheid en di- rigeerend gantizoensarts was hij van den aanvang af vrij nauw in contact met me- B vrouw Melville gekomen; maar hij behoorde f allerminst tot haar stoet van bewonderaars. Ze wil natuurlijk dat je meespeelt.. E Dien tindiuk heb ik tenminste gekre- £en. Maar ik denk er niet aan om polo te i «pelen op een helling. Moet je dat gedoe daar eens zienEn de kapitein knikte in de richting van de ruiters, die met al het jeug dig vuur waarover zij beschikten, een ba! vervolgden en hem bij iedere» slag misten. Praat een beetje zachter, raadde Wil kinson. Als je bij mevrouw Melville in ongenade valt, bei; je nog niet» gelukkig. Tusschen haakjes, je vrouw is niet bij je, hé? boorten leert, er meer jongens dan meisjes geboren worden. Het verschil tusschen het aantal mannen en vrouwen neemt echter voortdurend af. In 1830 waren er op 1000 mannen 1045 vrouwen. F' cijfer voortdurend kleiner geworden, dat er in 1920 op 1000 mannen 1013 waren en in 1930 weer 1 minder, n.l. JRUK: 1 het plan van droog ten hiervan is zy een met genoegen en niet ontstaan der plassen, n die wateren en een verden en nog worden ig. De schrijver heeft buitendien zijn betoog en alsmede een kaart in beslag." is de eena zoo fraaie laan een van die lee- lijke grauwe wegen geworden» die glimt in het zonnelicht, glimt van vieze olie uit de auto's. Men heelt wel getracht het vroeger achter de boomen gelegen plantsoentje aar dig aan te leggen maar ’t is nu van dat vette gedoe, geen echt laan-idee ineer. Ue leelijke palen van de train gingen vroeger tusschen de boomen verleren uit het gezicht maar zy staan nu ui het volle liohh Op het oogenblik zijn ze nog in hun vieze roode grondverf, zoodat ze schreeuwend leelijk zijn. Straks zullen ze wel een minder brutale kleur hebben maar fraai worden ze nooit. Ze staan bovendien nog fout ook, onnuddel- lijk tegen den trotton band, terwijl tegen woordig met het oog op botsingen met de auto's alle lantaren- en andere palen een weinig achteruit gezet worden. Langs het plantsoentje 1» een zeer anial voetpaadje gelaten niet veel meer dan een eén-persoone-pad Allee te samen zijn wij hier wat aesthetics aangaat een leelijk stuk achteruit gegaan, geofferd als wij hebben aan. den Moloch ven het verkeer. Het kan niet uitblijven of de nj groote hoerenhuizen aal geleadelijk van bestemming vei anderen. Mén krijgt op zoo’n weg geen bewoners meer, die dergelijke pan den zouden kunnen bewonen. OnnuddeUijk treedt die verandering bestemming m als de weg van karakter andert. Eén der villa's is al lang een t bouwtej voor het'nabijgelegen ziekenhuis ge worden, een andere is christelijk gymnasium en een derde i« kantoorgebouw. Er staan een paar panden te huur of te koop o.a. dat waarin onze Vorige burge meester woonde en zoo zoetjes-aan zal de een voor de ander na hier wel van bestem ming veranderen. Wie zoo'n huis kan bewo nen, kan elders beter terecht, waar hij niet aan een auto-raoebaan woont en een pret tiger uitzicht heeft, met den ganzohen dag door trams ziet en hoort voorbij snorren. Allee wat aan grootere huizen in de mid denstand staat is gedoemd wat anders te wor den. Het eerste gedeelte van de laan van Meerdervoort in 1882 gebouwd als oen rusti- MLXXV. De breede verkeersweg. Er is indertijd negal wat te doen geweest «ver den aanleg van een broederen verkeers weg op de plaats van een onzer mooiste lanen. Het is de Groot-Hertoginnelaan, die aanvangt bij het> ziekenhuig Bronovo en dan langs een der 1 anten van het park Zorgvliet loopt. De weg was smal omdat er een dubbel traim-spoor in lag, maar de baan was moo omdat een rij prachtige boomen langs den rijweg stond. Anders dan vroeger wel bedoeld was werd juist deze weg en niet de daarvoor speciaal aangelegde breede Sweelinckstraat de ver bindingsweg met Duinoord. Als zoodanig was de Groot Hertoginnelaan bizonder geschikt en het eind is geweest, dat men korte wetten heeft gemaakt. De rij mooie boomen is ge veld. de weg da geasfalteerd nadat die an derhalf maal zoo broed was geworden en nu Ze was altijd begraven geweest daar in die binnenlanden. En ’n cf Al die blaaskaken van vroegere vlammen voor Er bestond maar één vrouw-mensch ze: Die wilde bloemI Dat zal mevrouw Melville wel niet erg naar den zin zijn geweest? Géén van de dames hier. Ik geloöf dat er een soort protestvergadering geweest is. Het meisje werd na drie dagen weer naar huis gestuurd, ofschoon ze geïnviteerd was voor een weeki - Hoe heette zes Eulalie de Floissac Dat klinkt, hè? Een juweel van een brunette, en een buskruit- vat vol tegenstellingen en een halve minuut later een woeste driftbui en tranen met tuiten. Heel interessant om zoo eens te be kijken als natuurwonder, maar ik zou toch niet graag met die schat in een zelfde huls wonen! verklaarde Doctor Tom kernachtig. - Enfin, hoe dit zij, de jongens hier waren gewoonweg niet te houden. Er was opeens een epidemische begeerte om geiten te gaan schieten of bokken in Tflnity en op den San Joseph, want ander wild heb je daar niet, maar het voorwendsel was te doorzichtig voor mevrouw Melville en die weigerde haar goedkeuring aan de plannen te hechten. Als ik werkelijk dat meisje graag terug had gezien, zei Morrence, had ik me door mevrouw Melville niet laten weerhouden. Vergeet niet dat jij geen groen luite- nantje bent, merkte Wtikinsin op. Ze spant ze allemaal voor haar zegewagen Wat voor een soort oord is dat Trinity, op het gezelschapsleven 1 niet bepaald vroolijk. luisterde half-geamuseerd, half somber en zei tenslotte: —Ik had ook al het idee gekregen dat het hier zoo was. Maar is er nooit een» een afwisseling? Jawel, was het sarcastische antwoord als er iemand overgeplaatst wordt. Of als je <1® vlucht neemt naar Trinity, vulde Morenes aan. Kan ik ergens een onderdak krijgen of zal ik een tent mee nemen? Onderdak krijgen? In het politiebureau lachte Wilkinson oolijk. Een schitterende logies, een inlandsch politiebureau. Maar alle gekheid daargelaten je hebt het'kloos ter in Trinity, die gastvrije menschen zou den je geen onderdak wtigeren, maar het ia Zooals men ziet, is de toeneming der be volking in de afgeloopen 10 jaren al heel gering geweest in de provincie Zeeland, slechts 0.1 per jaar. Verder in Friesland (0.42%), Drente (0.59 c,'c) en Groningen (0.70%). En dit zijn juist de provinciën met de geringste industrieels ontwikkeling. In overeenstemming met deze cyfers is ook het feit, dat in gemeenten met min der dan 5000 zielen het totale aantal inwoners procentsgewyze veel minder is toegenomen dan de gemeenten met meer dan 5000 inwoners. Zoo woonden in 1920 in de gemeenten met minder dan 5000 inwoners 1.540.947 personen en in 1930 1.679.490, een» toename dus van 138.543 personen of nog geen 9 In het geheele land nam daarentegen de bevolking toe met 14.4 Wanneer men dan °°k in het boekje de verschillende gemeenten nagaat blijken er een groot aantal gemeenten te zyn, en wel vooral in de genoemde landbouwende ge del liga buitenwijk ie thans een der druk- bte verKterswegen, maai’ de auizen zijn reeds voor een zeer gioot deel wiukel» eu kan toren geworden, niettegenstaande een kant van die laan aau de achterzijua een prach'jg uitzJcn'. op deu tuin van net Vredespaleis heeft. Ongelooflijk is het aantal winkel», dat er overal komt, zelfs op mobie lanen, die oor spronkelijk als rustige .woon-wijk aiju be doeld. De bekende uitdrukking, dat de win kels elkaar op-eten ia tieuach hier van toe passing. De deftige Willem de Zwijgerlaan, een van die aardige laneh, waar hel een genot ig wonen, is al zeer erg iu decadentie. Op éenen hoek ia' al een derderang* ce4eetqe varscheneu eu ••en gedeelte is al huis-aau- huis winkel. Wat men vroeger daar haast hooit zag is nu het geval aai er bordje* te koop of te huur zjju aangeslagen aan da woonhuizen die nog alg zooaamg over gijn. Vreemd, dat, het gemeentebestuur dat al tijd zoo graag zijn neus in allee steekt, hier maar Lijdelijk toeziet en de veranderingen steeds weer goedkeurt. Het ware hier heiuoh uoodng een vaste lijn te volgen want op die wijze vermindert het aanzien der stad op vele punten zeer. Er i» in groote verkeers wegen voldoende gelegenheid voor winkels en het is heeleinaal niet noodig lanen eu straten die uitsluitend voor bewoning zijn bestemd te laten veranderen in winkelstra ten. Het is nu eenmaal een feit, dat de situatie daardoor anders wordt en de bewo ners die er waren successievelijk de vlucht nemen. Dat is óok in het nadeel van die zich daar vestigende winkels. Men heeft indertijd het gehoede bebou- wingsplan goed opgezet met speciale woon wijken en winkelstraten en het is heel jam mer, dat men daarvan nu zoozeer ie gaan afwijken tot iederg nadeel en tot ontsiering van de stad. provinciën, van toegenomen, 1920. Het hieronder volgende staatje, aange vende voor iedere provincie het totaal aan tal gemeenten en dat, waarin de bevolking is af genomen, is in dezen leerzaam. Morrence schudde het hoofd. Enfin, dat maakt je positie tamelijk on afhankelijk, verklaarde Doctor Tom, zooals de officier van gezondheid in de wandeling genoemd werd. Als je vrouw bij je was, zou je, of je wilde of niet, de vrouw van den kolonel naar de oogen moeten zien, an ders zouden jullie hier gewoon geen leven nebben, dat garandeer ik je! Dat zal wel. Ze ziet er niet uit of ze zich gemakkelijk terzijde laat schuiven. Ter zijde Schuiven? Ze is woedend als ze niét overal nummer één is. Ik zal nooit vergeten wat. ei etns op een van de officie- ren-bal^ gebeurd is! ..Mevrouw de Comman dante” had een nieuwe protegé opgedaan een schoon© bloem uit de wildernissen van San Joseph die nooit iemand hier tevoren gezien had. En alls, jopge officieren verwaar loosden de Tesdhermster voor de bescher melinge! Je kunt je het resultaat Voorstel len Het arme kind! Het was een buitengewoon mooi meis je, een afstairmelinge van de oude Fransche aristocratie van het eiland. Mevrouw Mel ville had een toer door de binnenlanden ge maakt en het meisje ontmoet op een of an dere plantage in de buurt van Trinity. Ze inviteerde het lieve kfind voor het bal en tegelijk om een paar dagen in het commsn- dementspaleis te logee ren. Maar een spek takel dat er geweest is! Was het dan zoo’n brutaal kind» —7 Geen sprake van! Ze was alleen ont zettend levenslustig, vol ondeugende grap pen eenvoudig niet te houden, een wild veulen,, weet je? Alias was nieuw voor haar. teeuwyksche en Sluip- lai uitgevoerde werkje geen gewoonte om hen noodeloos lastig te I vallen, zc hebben hun handen al vol genoeg I rnet hun menschlievend werk. Dan heb je er 1 den Franschen dokter, Dr. Meillgt, een bui tengewoon aardige oude baas, die woont in het kleine zendingshospitaaldaar zou ja missch/ien wel kunnen slagen. Maar wacht, ik wert nog wat veel beters schitterend gewoon: die jonge Engelschman op L’Opale! Brown is er een paar maanden geleden ge weest toen hij terreinen moest zoeken voor de oefeningen in groot verband en de jonge man was buitengewoon gastvrij. was dol- bezoek kreeg. Het moet een verbazend aardige kerel zijn. Maar ik kan toch niet zoo maar in kwartiering vragen bij iemand dien tik nooit ontmoet heb? O, dat kun je gerust doen. Iedereen doet het! Als je werkelijk van plan bent te gaan, kon Brown hem schrijven en je komst aankondigen Hij heet Harrel. Harre!.* herhaalde Morrence, opeens hev'g geïnteresseerd. Weet je het zeker? Ik ke niemand die zoo heet. Het lijkt m* heel eigenaardig! Ik weet overigens niet veel over hem. Hij zit nu zoowat anderhalf jaar in Trinity en zijn plantage «chijnt buitengewoon good te gaan. Hallo, Brown, riep hij plotseling, toen een van de polospelers de treden van de tribune opkwam, jij bent de man, dien ik hebben moet Jij hebt immers bij dien Har re! in Trinity gelogeerd? waar je het over hebt? informeerde Mor- rence. Een typisch WesMndisch negerdorp. Nooit een gezien? Je moet een toer over het eiland gaan maken, kerel’ Ja, daar heb ik wel zin in. Hoe ver is Trinity? Een mijl of twintig. Het is wel een aar dige afwisseling als je je doodziek voelt van de conversatie hier, het zijn eeuwig en al toos de dertig zelfde menschen. die altijd over dezelfde onderwerpen kletsen, of beter gezegd altijd kwaadspreken. En als amuse ment polo van de soort die je hier voor je 1 blij dat hij iemand op oogen ziet, stom-vei velende danspartijtjes en het valsche gezang van mevrouw Melville, die zich verbeeldt dat ze een mooie stem heeft en die natuurlijk door iedereen in dien waan wordt gelaten. Doctor Toni's kijk in Port Gracas was Morrence

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1