Ellén dag t heel wat n jaar GROOTE UITVERKOOP bij GEZ. VAN DANTZIG BAD- H. KRIMPENFORT Zn. Anton Coops GROOTE OPENBARE VERGADERING - HEINZELMANN VKir ixtóï Groot Pakhuis Draail floten! VAN SCHAIK STEMT LANGERAAR NIET JililijoJmitaMu; JAN VAN DAM j Aspirin GOUDA - HOOGSTRAAT 9-11 - TELEF. 2375 m mm Ned. Circus Carré buitengewone voorstellingen W ereldstad-programma Lindbergh Scheermesjes Balt. A. de Jong ALIO-SPREE De verborgen schatten van Egypte. leenigopdewtreU Uitverkoop in ALLE AFDEELINGEN tegen STERK VERLAAGDE PRIJZEN 'W M en eenige Fa. T ZAAL Az., PRIMA BANKETBAKKERIJ, MARKT 32 ARTIEKELEN In groote keuze bl| KLEIWEG 17-25 HEERENSTRAAT I Het adres voor Kantoor- Winkeljassen „De Kleine Winst" TEGEN MOTSCHADE LIBERALE STAATSPARTIJ „DE VRIJHEIDSBOND" Op Dinsdag 23 Juni 1931, s'avonds kwart over acht in den Nieuwen Schouwburg in doze bijeenkomst zullen spreken de candidaten voor den Gemeenteraad Mr. H. P. C. M de Witt Wijnen. A. E. H. Riesz-Noothoven van Goor. Mr. S. H. Smit. H. de Groot. L. van Zevenhoven. Lange Pantalons - Korte Pantalons Borstrokken - Combinations in alle maten en verschillende modellen steeds in voorraad bij 100 Hniu Pmtalins Kiem Borstrikkin Koii Pantalons ..ROBINSON" Kunstwerken In het slot van Berchtesgaden. De vele toeristen, die elk jaar het zoo heerlijk gelegen Koninganteer in de Beier- M?he Alpen, bezoeken, en van de gelegenheid gebruik maken. e«j uitstapje naar het nabij gelegen Berahta-sradten te ondenenien. heb ben vaak betreurd,'dat de sol attendie is het Slot van dele stad worden bewaard* niet konden worden bewonderd. In de zomer maanden wérden de vreemdelingen wel sinds enkele jaren toegelaten tot enkele ver- trekken van het Slot. namelijk tot de eigen lijke woning van den gewezen Kroonprina Hupfprecht van Beieren, die zomers meest al op reis is, o! wel te München of te Wtirz- hurg vertoeft. Thans kunnen de vreemde lingen eehtei ook een bezoek brengen aan de drie zalen, waarin de verzameling kunst werken van den PrinB vereenigdi is. HeÜ Slot van Berchteegadem heeft een oude ge&chiedeni». Zijn oprichting dag tee- kent uit het begin van de Xllde eeuw. toen te BerchteRgaden de Augustijnermonniken reeds een klooster hadden. De hooge geeste lijkheid van Salzburg bracht 's zomers gaar ne eenige weken in het Slot van Berchtes- gaden door en tot de secularisatie in het jaar 1803 bevonden zich Slot en kork in het bezit van de Orde der Augustijner». Uit die oudste tijden zijn nog enkele gedeelten van het convent ere voorts de „Martinakapelle", die heden gewijd is aan de nagedachtenis van da slachtoffers van den wereldoorlog, behouden gebleven. Ret daarboven gelegen Dormitorium, en de beide volgende vertrek ken. namelijk het Refeklorium en do keu ken,. zijn omtrent 1400 opgericht. Zij doen thans als tentoonstellingszalen dienst. Het Dormitorium, dat heden ten onrechte den naam van ..Kapitelzaal" draagt. 1s een prachtige Gotische hal van geweldige afme tingen. De spitsbogen rusten op slanke zui len van Nutereberger marmer. Tn de zoogenaamde Kapitelzaal ziin Go tische beeldhouwwerken en wandschilderin gen ten toon gesteld. Men vindt er o.a. hou. ten lessenaars met ornamentiek uit de XVde eeuw. Drie groote paneeien van het einde der Gothiek. den Heiligen Christophorus, den heiligen Michael en de heilige Anna voorstellend, hangen boven de indrukwek kende paneelen. De tegenovergestelde wand ij in beslag genomen door Gothiache beeld houwwerken en reliefs. Het belangrijkste sttuk is hier oen beeld van den heiligen Joris, een werk van een der intiemste mede werkers van Meester Erasmus Grasser uit München. Zeer waardevol ie ook een relief, de Olijfberg en de Verrijzenis voorstellend, uit de werkplaats van Tilman Biejnenschnei- der. Door twee gangen vol wapens komt men in de twee verdere zalen. Deze bezitten beide prachtige portalen uit Slot Neuburg a. d. Donau met rijk ingelegd!© RenaAssnnee- deuren. In beide zalen staan meubels uit de Itali^ansche Renavasanoe. De venster» zijn vervaardigd uit Gothiache Duitsche en Zwit- sersche ruiten. De wanden zijn bedekt met oude wandtapijten. In deze zalen ia de vef- zameling schilderijen van 't Slot vereenigd- De voorttaaihste doeken zijn twee groote portretten van Otto Heinriclv en diens broe der Philip door Ghr. Amherger, portretten van Hans Wertinger. twee kleine doeken van Lucas Cranach. Ttaliaansehe reliefs, waaronder een Madonna van Rpsselino. In de tweede zaal vindt men een aantal portret ten van leden van het Huis van Wittels- bftoh door Behaim De kostbaarste schat van de verzameling staat in het midden Van dfe tweede zaal- Het is het zilveren altaar van de heilige Walburga, dat eens de rijke kapel van de ..Residenz" te Mürkchen tooide, een uitstekend werk van den Augsburger Mees ter Georg Seld uit het jaar 1492 In de woonvertrekken van het Slot, die, z-ooals gezegd, ook tijdens de zomermaanden kunnen worden bezichtigd, vindtimen ook in teressante en waardevolle gobelins, schilde rijen en meubels uit de XVIIIde eeuw. oude gravures, tekeningen en aquarellen en voorts een verzameling oude glazen en por- celein. De velschillende deelen van het Slot van Rerchtaagaden zijn in terrassen tegen den berg aan gebouwd. Het bovenste terras is het zoogenaamde. Barbier rtoekl". een ge heel door rozen verborgen prieel. Prins- regent Luitpold Verbleef met voorliefde in dit prieeu. Wie de prachtige verzamelingen van liet Slot heeft bewonderd en ten slot tie van het hoogste terras tusschen de bloeien de rojüW nog een. bbk werpt op het zoo heerlijk gelagen Berohtesgaden en op de ge weldige bergen, die het diepe dal bewaken, bergen, die beheersclit worden door de in drukwekkende Watzmangroep. zal tot de overtuiging zijn gekomen, dat BerchteRgaden ern kostbaar museum bezit, dat aanspraak kna nvrtken op een bezoek van eiken vreem deling, die door dit mooie landschap trekt. GRAANUITVOER UIT EEN VERHONGEREND LAND. Nog steeds gaat de Sovjet-Regeering voort, geweldige hoeveelheden graan tegen zeer lage pry zen op de vreemde markten te brengen. Voortdurend worden koopers voor groote voorraden gezocht, en de Sovjets schynenjMÊTmtste voeren. Geen wonder, dat daardoor op de Wereldmarkt eeh geweldige dalijag in de graahprijzen is ingetreden. De pet-Regeering bewaart intusschen een soluut stilzwijgen omtrent de afgesloten contracten, zqpwel als omtrent de landen, waarheen dit graan wordt uitgevoerd. Hoe raadselachtig ons deze geweldige uit voer ook moge voorkomen, door een land dat zelf aan hongersnood ten prooi is, toch behoeven wy ons daarover niet te verwon deren. De Sovjets stellen de pryzen van het uit gevoerde graan zoo laag mogelijk, waar door een ware paniek op de graanbeurzen is ontstaan. Het Russische graan wordt tot de laagst mogelijke pryzen aangelioden, waardoor da noteeringen geweldig gedrukt worden. Hetzelfde ziet men hfl de aanbie- Wonderlijke vondst in de grafkamer van Koningin Neit. Zijn er nog meer ontdekkingen te verwachten? Ennigen tyd geleden meldden de tele grammen dat te Sakara dicht bjj Cairo een godsdienstig geschrift was gevonden van meer dan 800 regels. Het was gegrift in de wanden der grafkamer van Koningin Neit, de vrouw van Pepi een van de laatste Pharao's der zesde dynastie. Wy hebben hier te doen met één der vele merkwaardige ontdekkingen, die de laatste jaren in het Nyldal zyn gedaan door meerendeqls Ame- rikaansche en Engelsche archeologen. Waar zulke ontdekkingen zich telkens opnieuw herhalen, vragen wy ons onwillekeurig af- of er niet nog schatten van wetenschappe lijk materiaal in het woestijnzand verbor gen liggen. Woningen voor de eeuwigheid. De groote figuren uit dit oude land van wonder eft mysterie hebben inderdaad op aarde een zekere onsterfelijkheid bereikt, want zy leven thans, duizenden jaren na hun. dood, nog voort in de herinnering der menschheid. Dit is echter niet de onsterfe lijkheid, die zy voor zichzelf begeerden. Zy streefden met al hun macht naar een voort zetting van hun individueele bestaan na den dood en dit streven wordt uitgedrukt door het feit, dat geen kosten of moeite werden gespaard om hun stoffelijk overschot voor ontbinding te bewaren terwijl zij het tracht ten te beschermen voor lijkenschennis door steenen graven of in de rotsen uitgehouwen graven, die zy hun „woningen voor de eeuwigheid" noemden in tegenstelling met hun zeer vergankelijke woonhuizen van in de zon gedroogde baksteenen. Meer licht >n het mysterie. Het oprijzen van het oude Egypte uit het stof der vergetelheid is een van de wonde ren der moderne wetenschap. En gelukkig is dit proces niet te danken geweest aan het losmaken der bevlekte windsels van een griezelige mummie, doch aar\ het langzaam en systematisch wegtrekken van de vete sluiers, die zoo lanig de overblyfselen van deze groote beschaving hebben omhuld. Ge schiedkundigen en ontdekkingsreizigers hebben al hun waarnemingsvermogen en logica en groote sommen geld gebruikt om de opgravingen in het Nijldal tot stand te brengen, een waarlijk heldhaftige po ging om na eeuwen van verval en vergeten de overblijfselen te redden van een der oud ste, grootste en langdurigste beschavings perioden der wereldgeschiedenis. Zy zoeken niet in de eerste plaats naar goud en edelsteemen, hoewel natuurlijk het vinden van zulke kostbaarheden den onder zoeker vervult met een groote voldoening, vooral waaneer de voorwerpen kunstzin en vaardigheid verraden of wanneer zy kun nen worden toegeschreven aan een mèt ze kerheid bekend tijdperk of persoon. Doch de geschriften van historisChen, godsdiensti- gen. en letterkundigen inhoud, de portret- beelden, de tafereelen uit het degel ij ksche leven van dien tyd, die op de wanden der grafkamers zijn gegrift of geschilderd, de voorwerpen, die dagplyks werden gebruikt voor gewone doeleinden, dat alles vertelt ons veel meer van het levert der oude Egyp- tenaren dan tallooze gouden vazen. Men is weieens geneigd te denken, dat er reeds zooveel gevonden is, dat er niet veel meer overgebleven kan zijn. Men wijst dan op de systematische plunderingen der roo- vers en op het ijverig zoeken der ontelbare geleerden, die het iwerk hebben voortgezet van Auguste Mariette, die in 1851 de eer ste wetenschappelijke opgravingen begon te Sakara en dit werk gedurende dertig jaren persoonlijk leidde: Doch had Mariette kun nen denken*, dat tachtig jaar later op de zelfde plek de ruïnen der pyramiüe van Ko ningin Neit zouden worden gevonden? Ze ker niet, want zy waren zoo volkomen door het zand bedekt, dat hun bestaan ook in veel later tyd door niemand werd vermoed. De moderne Egyptologen zijn het er dan ook allen over eens, dat wy nog aan het begin van ons werk staan en dat verdere ontdekkingen van ingrijpend belang niet alleen mogelijk zijn, doch dat wy daarop zelfs mogen rekenen. Zelfs op plaatsen, waar reeds onvermoeid gegraven is, kan nog ieder oogeryblik de moeite van een her nieuwd onderzoek rijkelijk worden beloond, wat wel bewezen is door het vinden van het graf van Toet-Ankh-Amen in het Dal der Koningen van Thebes, en eveneens door de ontdekking van het graf van Koningin Retepheres dicht bij de groote p.vramide van Gize. dingen van groote hoeveelheden petroleum en benzine tot de allerlaagste pryzen. Wan- njeer door een en ander een algeheele ont wrichting ontsfaat. achten de Sovjets al een groot deel van- hun doel bereikt. De Sovjet-Regeering krijgt bet graai zeer goedkoop, zij betaalt een door haarzelf vastgestelden prys, dan wel confisceert het graan eenvoudig. Het verschijnsel staat precies gelijk met het goedkoop verkoopen van gestolen kostbaarheden. En wat moet nu de Russische verbruiker voor ditzelfde graan betalen? Dertig of veertig maal zooveel als waarvoor het graan in het buitenland wordt verkocht! Dit is de ware tragedie van het economisch leven in Rusland, dit is het resultaat van de economische politiek. Reeds zijn aanj de Sovjets belangrijke credieten onder garantie van graan aange boden, mits hét aan de boeren met geweld ontnomen, graan in -Rusland blijft. Maar de Sovjet-Regeering heeft totnutoe deze aan biedingen afgewezen en gaat voort, ten be hoeve van haar doel graan uit te voeren uit een verhongerend land! De geschiedenis van het Egyptische volk in, de breede Delta en het smalle dal van de Nijl kunnen wij jeeds meer dan 4000 jaar terugvoeren. Nadat zij in het dal ten Zui den van de watervallen tot macht en rijk dom waren gekomen, doordat zij gebruik wisten te maken van wapens en werktuigen zy waren toen echter nog* nomaden en leefden in het steenen tijdperk wist Menes, een groot opperhoofd uit het Zuiden, de Nyldelta te veroveren, die de wieg werd der Egyptische beschaving. Daar kende men reeds een alfabet en verschillende an dere dingen, die voor de ontwikkeling van een beschaving en een maatschappij onmis baar waren. Zoo kwam Egypte tot zijn be kende bloei en de geschiedenis vermeldt ons de namen van een lange rij van Pharao's, wier macht slechts zelden werd onderbro ken door vreemde indringers, totdat einde lijk in 323 voor Christus Egypte werd ver overd door Alexander den Grooten. De bloeityd der Pharao's. In den tyd der Pharao's, die dertig dy nastieën omvatte en byna 3000 jaar duurde, kunnen wy drie tijdperken onderscheiden, waarin Egypte een hoogte bereikte, die ner gens in de oude geschiedenis is geëvenaard en waarvan men zelfs in de moderne wereld niet licht een voorbeeld zal vinden. Het heterogene gebied werd voortreffelijk be stuurd, het maatschappelijk leven stond op een. hoog moreel peil en de kunst dwingt onze bewondering af, vooral de architec tuur, beeldhouw- en schilderkunst en de eenvoudigere kunsten en handwerken. Van de drie genoemde tijdperken wordt het eer ste het Oude Koninkrijk genoemd en ook -wel het tijdperk der pyramiden, omdat ach tereenvolgens verschillende Pharao's die wonderen van ingenieurskunst bouwden om hun graven, die nog altijd tot de wereldwon deren gerekend worden. In dit Oude Konink rijk heerschte de Pharao oppermachtig en werd beschouwd als een god in menschen- gedaante. Dit rijk was de eerste volkomen uiting van een volk, dat zich bewust was van zijn lichamelijke en intellectueele supe rioriteit boven zyn omgeving. De koninklij ke pyramiden en de z.g. Mastaba-graven van de minder vooraanstaande leden van het koninklijk huis en van de aristocratie dateeren zoowel uit deze periode als uit den tyd van het Middelste Koninkrijk en nog later. Zy vormen uitgesterkte kerkhoven en liggen op onderlinge afstanden van bijna 80 K.M. langs het drooge woestynplateau ten Westen van het Nyldal vanaf Aboe Roesj tegenover -Cairo en langs de Zuidelijker ge legen plaatsen Gize, Aboe Sir, Sakara, Dasjoer en Lisjt tot Meiboem toe. Kunstschatten. Op al deze plaatsen heeft men beeld houwwerk gevonden van de hoogste kunst- Misuuruten gvvunvrcn »»'i nologisch en historisch belang ken, die de architectuur hebben geheel nieuwe en *eer schoone technische vaardigheid zyn gemaakt van goud en veelkleurige halfedelsteenen en waarvan de ontwapen den modernen juwe lier jaloersch zouijfen maken. Men heeft er inschriften gevonden van overwegend chro- belang en bouwwer- hebben verrykt met n. En toch is slechts een klein gedeelte van die uitgestrekte begraafplaatsen uitgegraven. Even talrijke en kostbare overblijfselen dezer oude beschaving moeten nog verbor gen liggen onder het steeds rustelooze woestijnzand, dat slechts met groote in spanning en kosten kan worden verwijderd, doch dat niettemin de beste bescherming vormt tegen de dieven, die er nog steeds op uittrekken om de oude graven te plun deren en hun buit, te verkoopen aan gewe- tenlooze handelaar* in antiquiteiten. De hoop op toekomstige ontdekkingen, die archeologen steeds opnieuw tot werken aanspoort, is niet iets vaags, doch integen deel zeer positief. Van talrijke vorsten en zelfs van geheele dynastieën is nog niets gevonden. Wie onzer zal het geluk hebben om een beeld te kunnen reconstrueeren van den tyd der negend© en tiende dynastie, een tydperk van drie eeuwen, waaruit ons niets bekend is van de Egyptis&he geschiedenis? In dezen tijd ligt de overgang tusschen het Oude en, het Middelste Koninkrijk.* Van de Pharao's der elfde dynastie zijn de meeste graven nog niet gevonden, en de twee eeuwen van de dertiende'tot de zeventiende dynastie zijn" weer een historisch raadsel voor ons. Toen kwam de Aziatische verove raar Hyksos het land binnenvallen; zijn voornaamste bolwerk was Avaras in de Nijldelta enals deze beeldenstormende bar baren nog iets hebben overgelaten, zal dit wel het lot hébben gedeeld van de nog veel kostbaardere en onherroépelyk verloren ge- gane overblijfselen van de voorhistorische beschaviny^dfcT oorspronkelijke deltabewo- ners/van wie de Egyptenaren de grondsla- gej/vani hun cultuur hebben overgenomen. het slijk van dit lage gebied in het Noor den verzinkt alles zoo, dat het onmogelijk weer opgegraven kan worden. Vandaag heet en droog, morgen misschien koel en nafl* Daarom ook in dan t zomer nooit zonder O -DE NIEUWE MARGARINE - - sm^tn-ozïïB 74 Zij Fientje de la Mar. neemt een eigen plaat» in onder Tooneel en Cabaret. Er zijn interviews ener zijn inter views. U kent* hen weldie fraaie en uitnemend verzorgde vraaggesprekken, welke meestal aanvangen met een beschrijving van het kostelijk gewaad, dat het slachtoffer tn- j dien oen vrouw— zich ont de loden heeft gehangpn. Er wordt dan onvermijdelijk thee gedronken uil eierschaal-brooze. porceleinen kopj es. er worden zalige bonbons gepresen teerd en desnoode ^-parfumeerde sigaretten gerookt. Kn de scherpzinnige interviewer zal den titel verklappen van het interessante boekwerk, dat achteloog ergens op een tafel tje open ligt... THj zCI er niet bij vertellen daarvoor is hij te discreet dat het soms het eenige boek is in d» kamer aanwezig. Een m.ï. vee) teekenender détail. Wel. zoo'n inteiview heb ik met Fientje de la Mar nietv gehad. Daar had zij geen zin in en daar had ik geen zin in. Hetgeen een uitmuntende Basis bleek om op voort te bouwen. Fientje had er trouwen» überhaupt, geen zin in. En uw eventueele verlangens naar het kleed, dat zij droeg, naar de wijze waar op zij thee schenkt, van welke lectuur zij al of niet houdt, haar opvattingen en mee ningen inzake belangrijke vraagstukken van dezen tijd al& daar zijn de lange rokken. Remarque's laatste boek en het parfum, dat zij bij voorkeur gebruikt, al deze verlan gens zult u dus moeten bedwingen. In kan er tenminste niet aan voldoen. Laten wij elkander dus goed begrijpen: dit wordt geen interview. v ..luister - heb ik b»«r gezegd ..Sou' jij. Fientje de la Mar. met Augustus weel bij het Hofstad Tooneel komt, moeten we 's wat praten". ...Je beuti een vervelende jongen, kunnen we dan niet rustig praten zonder dat 't percé in cTe krant komt? Ik vind je aiks aardig." Dat is natuurlijk een heel hard dSng. Het kan me niet zoo heel veel schelen, dat som mige mensdien mij ntet aardig vinden, maar in dit speciale geval Overigens gaat u dat weinig aan. Ik Ijeb het er ni« bij laten zitten, ik heb haar in een uitvoerig ei^met redenen om kleed betoog uiteengezet, dat het hoogst noodzakelijk was om met mij voor de krant eena wat te praten. Zij heeft er vermoedelijk met één oor naar geluisterd en Hoen 'n beetje verveeld gezegd - u kent haar stem, niet? zoo laag en wat langzaam Nou, vooruit dan maar. Waar ik mij op heftiger tegenstand had voorbereid, zat ik even verbluft en van die gelegenheid heeft zij handig partij getrokken om mij te zeggen, wat ik allemaal niet schrijven mocht. „Ik zeg je toch nietv wanneer ik geboren ben", begon zij dreigend. ..Dat vraag ik niet en als lik dat weten wou. kwam ik er toch wel achter." Ze keek pie eens onderzoekend aan en ging verder: ..En dan wil je zeker van A tot Z hooren wat ik gespeeld heb, wanneer ik voor het eerst optrad, wat mijn plannen zijn. hoe ik ..Wacht 's even" onderbrak ik haar woordenvloed. ,.lk ben maar 'n eenvou dig joumalistje en ik kan dat allemaal niet 7.00 vlug verwerken. "Moet ik dat heusch allemaal weten- Je zult wel gelijk hebben en dus. wanneer en hoe ben je eigenlijk be gonnen?" „Da'a speeuleeren op m'n goeie hart!" ..Tja, Fientje de la Mgr. dat hoort zoo af en toe hij mijn vak. En je hebt een goed hart „Ik moet zeggenjij hebt een zekere han- dighëid." „Te veel eer.-heusch té veel eer... Laten we bij cle zaak blijven hoe ben je begonnen, was dat niet in Rotterdam bij de operette Modora of iets Van dien aard?" „Welnee ik ben begonnen met de bloot» beenen." ..Pardon „Bioote beenen. zeg ik!" „Ah jurit. haha. héél aardig openluoht- spel zeker of zooiets F" Ze schudde meewarig het hoofd. „Nee: Dansen. Ik waateeerlinge van An- gèle Sydow. Op m'n 15e jlar trad ik o.m. In Diligentia op Nou tevreden, meneer de In terviewer F" Ik zat paf. Dat ontbrak er nog maar aan, Fientje. die nu op zooveel verscfiillende ma nieren haar talenten bewezen heeft, begon Ris danseres! Het zal natuurlijk ook wel goed zijn geweest. Straks zal zij gaan schil- deren of gaan schrijven, gaan componeeren of directrice van een warenhuis worden. Doet er niet toe! Ik verwed er 'n lief ding onder, dat het "allemaal in orde zou komen Dit is werkelijk om wanhopig van te wor den. Er 7,ijn zéér nijvere mensahen. die jaren en jaren lang ploeteren en tobben om voor hun werken op kunstgebied eindelijk een zekere waardeering tie mogen vinden en deze dame. genaamd Fientje de la Mar, pelu met 'n beetje onverschillig én verveeld ge zicht wat dan ook aan... e».. het is er! Daar wordt 'n mensveh kregel van. Zella een lijdzaam journalist, die een interview met haar heeft, dat geen interview is. tk herinner me, dat ik haar voor het eertt in een operette zag de operette ben ik glad vergeten, hert was heel zeker 'n onbe nullig ding maar zij was de eenige harte lijke en waarachtige noot in het geheel. Ik herinner ine. dal ik haar in een revue zag en tusschen alle klatergoud, nonsen* en heen en-parade, was zij een mensch. Ik herinner me. dat ik haar in 'n tooneel- stuk zag en zij speelde met zulk een na tuurlijkheid en feHLlcoze intuitie. dal ik - hoe goed zij ook waren de overigen nirt meer zag. Ik herinner me. dat ik haar liedjes hoonk 7,ingen in de een of andere bioscoop en on middellijk slaagde zij erin het hart te ver overen. Dat gaat niet! Mag dat maar jboo? Moest er eigenlijk geen wet bestaan op nl-te-veel-talenl? Dit overschrijdt de grenzen van betamelijkheid. „Je sigaret ïft uitgegaan, hier steek «en andere pp. Zeg, je zult) het toch quat al te mooi maken?" „Zeker niet! Ik zal alleen precies schrij ven zooals het is. "Dus eerst dansen en toen?" „De operette en het cabaret en de revue en het tooneel. Je moet nie niet zooveel vra gen. Titels en data wil j'e toch niet weteji? Ik ben ze heusch vergeten, hoor! Maar een ding ben ik niet vergeten", eindigt ze zflriit haar zin. „En dat is?" Er komt niet zoo heel gauw een antwoord. „Dat is... dat is... dat alles wat ik be- reikt heb en nog bereiken zal en wat ik misschien aan goed» gedhan heb. te danken is geweest aan m'n lieven vader. Hij was het altijd, die zei: „Fien, meid, je moet het zóó doen. begin dat of dat eens." En dan deed ik liet., zie je. omdat hij het zei. omdat hij het in al die dingen altijd bij het rechte eind had. Met het cabaret ook. Ik zie het nog voor me. We zaten in den trein en toen zeü-ie ineens- ik moet iemand hebben, die een paar Hedije» zingt in een programma. Dat moet jij doen. Fien! Enfin, Ik heb het gedaan en het was niet eens zoo beroerd, weet je. Wonderlijk, hé. da* hij zoo precies wist wat hij aan me had. Ja, ja, dat mag je heusch wel in de krant zetten, hoor, dat ik aan hem alles Ze keek naar buiten, maar of ze er veel zag daar sta ik niet voor in. „Vind jé' - en ik gooi het gesprek een andere richting op - „vind je het prettig om weer bij het Hofstad Tooneel te kooien, na al due rondzwervingen je te binden aan vast werk?" Ja. knikt ze dan „Ik geloof vooral dat het goed voor me w. Toen de revue met Davids afgejoopen w». heb ik zoo'n beetje van allee gedaan Wat gezongen hier en daar. En ik heb er 1oog over nagedacht voordat ik een contract voor zes maanden aanging. Weet je, het heeft zoo i Aspirin-Ublstton. ia heden begonnen in alle «fdeelingen ENORME KOOPJES z'n charme, dot leven. Je bent vrij en och, als 't werk je ligt, brengt het niet veel moei lijkheden mee en dan hou ik van het caba ret, van het goede cabaret. Jammer, het gaat hier in Holland rWet. De mensohen schijnen er weinig meer voor te voelen. Ze hebben immers: de biosoopen. En om altijd in een bioscoopprogramma op te treden, da's aardig voor een enkelen Jceer, maar op den duur voldoet het toch niet. Het cabaret heeft zoo z'n eigen bepaalde sfeer. Het is als met het leven zelf: wat vreugde, wat verdriet... ik begrijp het niet, ik begrijp het waarachtig niet..." „Ik wel zeg uk. „ik begrijp het maar al te goed. Er is geen aandacht meer. Men wil alleen nog maar beziggehouden worden "en l niet. Zie je, het mag niet al te veel eten. Daar hebben we geen tijd voor, méér voor. Het i8 alleen maar, dat de menseli van dezen tijd een verdoo- vingsmiddel, zoekt. Het is alleen maar een „Heet dit nu een interview?" lachte ze. „Nee, vermoedelijk is het als jntervóew héél slacht ik moest me eigemijk scha lt Wat doet het er toe. Ik "vind je niet tfens meer zoo vervelend als daareven „We zien je dan toch zeker van den zomer in het Kurhaus-cabaret?" „Ik had het wel gewild, maar er schijnen bezwaren te zijn." Ik begrijp het. niet. Bezwaren? Fientje de la Mar is een der zeer weinige Hollandsche cabaretières, die in het buitenland opgang zou maken. Daar hoeft geen moment aan getwijfeld te worden. Nu krijgen wij vooa- zoo'n paar maanden zoo'n cabaret en zij te er niet bij. Gelukkig is het nog geen zomer en de leider, Louis Davids, moet toch we ten. dat dit eenvoudigweg niet gaat! „Laten we daar nou maar niet verder oyer spreken. Met September is het gedaan met m'n zwerven. En dat is maar goed ook. Ik moet weer ik voel het in een vast verband gaan werken. Het kan mij alleen ten goede kouven en ik weet, dat ik bij Oor v. d. Lugt Melsert aan het goede adres ben. Aan rijn regie heb tik veel te danken. Weet je en dat moet je in de krant zetten b| voelt altijd precies waar het om gaat. Hij praat niet veel erover, maar met een enkel woord, een onkel gebaar, slaat hij den ^spijker up den kop. En daar komt bij: je dan weer geregeld op. De menschen zien je weer. Er is geen vluchtiger bestaan dan dat van dén acteur. Al» je vandaag niet mee speelt, zijn ze je morgen vergeten eindigt ze een beetje triest, wat dan tevens het slot is van dit gesprek. Overigens hoeft Fientje de la Mar zich daaromtrent niet zoo ongerust te maken. Er zijn inderdaad actriceq, wfter namen, als ze vandaag niet meer spelen, morgen aan den dag in vergetelheid sluimeren. Er zijn zelfs actrices bij wie men dit proces van ganscher harte gaarne versneld zag. DAMRUBRIEK Onder redactie van de Damclub „Gouda Secretaris de la RsQl&an 14, lokaal dsr club Markt 41). Probleem No. 749. Zwart schy ven op: 1, 8, 5, 6 8/12, 14, 18/20, 23, 24, 26, 45. Wit schyven op: 25, 27, 28, 32/38, 42/44, 47/60. Probleem No. 750. Zwart schijven op: 1, 9, 14, 18, 22, 23, 28, 33, 37, dam op 46. Wit schijven op: 7, 16, 21, 24/26, 31, 34, 86, 42, 48/50. Oplossing van Probleem No. 747. Wit speelt: 26—21, 34—30, 30—24, #7—41, 46—41, 26 3, 3 :14, 16 4. Oplossing van Probleem No. 748. Wit speelt: 49-44, 21—16, 26 18. 48—42 26—21, 21—6. WEET U DAT le GOUDA komt, Standplaats MARKT, zal geven met een reuzen tan VRIJDAG 26 JUNI tot en met MAANDAG 29 JUNI. VOORVERKOOP VAN KAARTEN: D. G. v. VREUMINGEN, Wijd- straat 20, GOUDA, Telef. 3217. Jf.'Zie de annonce van Donderdap a.s. en de Rroote biljetten. II ROOMIJS 20 cent per portie. Fijn zeg! SLAGROOM geb. met aardbeien. Heerlijk SCHAALTJES SLAGROOM vanaf 30 cent! Geen moeilijkheden voor U met opslaan. II Bestelt bij ons, wij hebben een pracht Electrische Koel- en Vriesinrichting. Aanbevelend, Het adres voor Echte Goudsche Siroopwafelen en Sprits. per pakje van 5 stuks 20 cent. OOSTHAVEN 2» GOUDA en is Kort» Tiendeweg 22 GOUDA TE HUUR met groote bovenzaal. Voorzien van electrisch licht en water. Te bevragen KRUGERLAAN 19. bij Drogist, Wijdstraat 31, Tel. 2482 JEUK, HOEST, ASTHMA, BRONCHITIS, SUIKERZIEKTE, NIERZIEKTE, BLOED ARMOEDE, BLEEKE GELAATSKLEUR. ZENUWPIJN, RHEUMATIEK, JICHT, BLOEDVATENVERKALKING, LEVER-, NIEREN- EN BLAASSTEEN, ALLS MAAG-, INGEWANDEN-, LEVER-, HUID-, H AARAANDOENINGEN, AAMBEIEN, VERSTOPPING. Indien U lydt aan een dezer ziekten, zend dan onmiddellijk een uitvoerige beschrij ving van Uw aandoening aan Fa. J. H. J. SNABILIE, Afd. A 15, Groete Markt 7 te Rotterdam, depothouder, of aan den uit vinder zelf Dokter G. DAMMAN, Troon- straat 76 te Braseel (Belg.) Afd. A 15, die Uw geval zal onderzoeken en U de brochure zal toezenden met bewijzen van genezing door de behandeling van Uwe Ziekte door middel van zjjne plantenremediën. Verzoeke te Vermelden voor welke ziekte, want er is een speciale brochure Voor elke ziekte. AFDEELING GOUDA. Gelegenheid tot vragen stellen. TOEGANG VRIJ. 100 Het Bestuur. HOOGSTRAAT 3 en 5 GOUDA MACO MACO MACO 1.95 ALLE MATEN 1.95 ALLE MATEN 1.95 ALLE MATEN maai allwn en WEL zijn PRIMA LIMONADE-ESSENCE met citroenzuur 35 ct. V. L C. J. C. LANGERAAR, Gedipl. Drogist Oui-g. Mui tenssiijgel. '*c(, 2639. 60 is nog niet bekend, dat zal Woensdag of Donderdag worden. Maar wat wel bekend is?J Het adres waar U prima Schoeaen kan koopen n l. bij in de KEIZERSTRAAT JONGENSSCHOENEN In HEERENMQJLLlERES 28 -31 32 - 35 36-39 40-47 13.50 4.00 4.50 5 90

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2