EN :n OR NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN i. 17711 Maandag 22 Jani 1231 70* Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDÈ, 'BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. 1 van Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon- en Feestdagen zjjn r van leden ver stem s. Ie De Economische crisis. BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FEUILLETON. ONTERFD i Uitstel der herstelbetalingen Owen D. Young. die (Wordt vervolgd). De Vereenigde Staten bereid tot een moratorium. Een belangrijke stap van President Hoover. Financieele hulp voor Oostenrijk. rroeten als je hem spreekt en vertel 14 ik naar d’e schoone Eulalio ge- 15 d” rezegd en daax- weggeroepen van mevrouw Hoe Buitenlandsche deskundigen er over denken. Welke oorzaken? welke maatregelen? Staatslieden, bankiers on bekende economen aan hot woord. (tOllkMIHE COURANT. zen i het sterke bewapening, die bovendien op zich zelf weer een belangrijke factor is om de algemeene onzekerheid op politiek en so ciaal, dus ook op economisch terrein, te vergrooten. Ontwapening is m.i. dan ook het voornaamste middel om de welvaart te heroveren. üit het Engelsch van DOLF WYLLARDE 10 (Nadruk verboden). Die op L’Opale woont? Ja, een ver bazend aardige vent en van goede familie. Engelschnian. is in Rugby op kostschool geweest Ie hierheen gekomen om fortuin te maken, geloof ik. Wel, wat is er met hem? Hij moet het zijn, mompelde Morren- ce. Digby, mijn goede, oude Digby. Hoe is het mogelijk? En daarop zich tot kapi tein Brown wendend, vroeg hij: Weet je ook hoe zijn voornaam is? Laat eeng, kijken? Neen, ik geloof het riet. Ja. toch, ik heb hier een brief van hem. Hij stak zijn hand in den binnenzak van zijn flanel colbert en haalde de enve loppe te voorschijn met een handschrift er °P dat Morrence erg bekend voorkwam. Digby Har rel zei kapitein Brown, nadat hij den brief had ingezien. Ken je hem’ Ja, we zijn samen in Rugby geweest. Dan zal hij wel verbazend blij zijn je te zien. Hij spreekt maar weinig blanken; »Heen een anderen planter met zijn familie on een ouden dokter. Ik vond hem heel zardig en gezellig; een beste vent. Doe hem mijn-- hem De grootste handelsconferentie ter we reld werd de vorige maand te Washington gehouden en evenals andere jaren door de leiders van bankwezen, industrie, handel en landbouw uit de geheele wereld bijgewoond. Wij bedoelen hier de jaarvergadering van de Internationale Kamer van Koophandel, die dit jaar wel van bijzonder belang moest worden geacht in verband met de ernstige depressie. Alle 48 landen, waaruit deelne mers aan de conferentie waren overgeko men, hebben in meerdere of mindere mate den invloed der tegenwoordige malaise on dervonden en wellicht zijn op deze vergade ring voor het eerst deze economische ver schijnselen openlijk en openhartig bespro ken in het besef, dat er een internationale oplossing moet worden gezocht, omdat de geheele wereld, economisch gesproken één geheel vormt. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring) 1—6 regels t IJ», «Ure regel meer 126. Ven belten Goede en den bewrgkrlng 1—6 regel, 1.66, elke regel meer /MO AdrertentUn In bet Zaterdagnmnme» 26 btfdng op den pitje. UeldndlgbelderenrerteotiXn de helft nn den pitje INGEZONDEN MEDEDEEUNGEN i 1—4 regel. U6, elke regel moer 4.64. Up de voorpagine 68 hooger Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen btf contract tot zeer gereduceerden priji. Groote letter*, en ranaen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tu**cbenkom*t van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daag* vóór de plaatsing aan bet Bureau rijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te rijn. Op het oogenblik ziet Oostenrijk rich voor financieele en economische moeilijkheden geplaatst, die zoo ernstig zyn, dat er zelfs een kabinetscrisis uit is voortgevloeid. Merkwaardig was het, dat het juist eer. groep Fransche banken was, die een zeer vlotte bereidheid aan den dag legde om Oostenrijk een crediet toe te staan van 150 millioen schilling. (Begrijpelijk was het, dat dit consortium waarborgen zou eischen,-op dat het eenige zekerheid zou hebben, dat het zijn geld niet wegwierp. Het bepaalde zich echter nielt tot financieel-technische garanties, maar drong aan op waarborgen, die een volstrekt politiek karakter droegen, zoodat algemeen wordt aangenomen, dat achter de Fransche transactie de Fransche regeering stond. Niet alleen werd de eisch gesteld, dat een Fransche commissie zich naar Oostenrijk zou begeven om den toe stand daar te lande te bestudeeren, maar bovendien werd verlangd, dat de Oosten rij ksche regeering opnieuw plechtig en wel schriftelyk zou beloven geen wijziging te brengen in den tegenv oordigen politieken en economischen status van het land. Deze eisch beteekende, zooals terecht in de Duit- sche pers is opgemerkt, een belangrijke verscherping van de verplichtingen, Oostenrijk in '1922 op zich moest nemen toen het een Volkenbondsleening kreeg- Duidelijk is het, dat de eischen van het Fransche bankconsortium zoowel tegen een Duitseh-Oostenrij ksche douane-unie als te gen de politieke aaneensluiting der beide landen was gericht. Inmiddels is de vlieger der Fransche banken niet opgegaan. Oos tenrijk heeft voor de eer bedankt en laten uitkomen, dat de voorwaarden, die gesteld werden, onaannemelijk waren. Dat dit een ernstige’nederlaag der Fransche diplomatie en politiek beteekent, behoeft niet uitvoerig te worden uiteengezet. In Engeland heeft men niet alleen het optreden van Frankrijk in Weenen veroor deeld, omdat dit land een at te duidelijke, maar mislukte, poging heeft gedaan om zich politieken invloed in de Oostenryksche hoofdstad te verzekeren, doch tevens is de Bank van Engeland tot een belangrijke cre- dietoperatie overgegaan ten behoeve van de Weensche Credit-Anstalt’ De Britsche bank sprong n.l. prachtig in de bres, door Oostenrijk het benoodigde bedrag van 150 millioen schilling op korten termijn voor te schieten. Thans wordt tevens bericht, dat het gelukt is een Amerikaansch bankcon sortium ertoe te bewegen een derde van ge noemd bedrag over te nemen. In deze zelf de mate zal de Bank van Engeland waar- vraagd heb. Dit laatste werd lachend ge op verwijderde Blown zich door het dringende wenken Melville. Dat is het meisje, waar ik het. over hadl verduidelijkte Wilkinson. Juffrouw de Floissac. Ze woont bij een familie Sal mon op een paar mijlen afstands van Har- rel's plantage. Je zult de jongedame wel te zien krijgen als je op L’Opale komt. Ze is ko lossaal coquet. Ik ben benieuwd of ze een oogje op Harrel heeft! Ook Morrence stelde zich deze vraag, ter wijl hij in gedachten verzonken een rustig plekje van de tribune opzocht. Hij trachtte veigeefs zich Digby Harrel voor te stellen in de binnenlanden van St. Aloueie, die beste brave kerel. Hoe was deze man-van- de-wereld in vredesnaam veranderd in een West-Indischen planter met haast geen blanke conversatie? En zou er werkelijk iets bestaan tusechen Digby en dat mooie meis je uit de nabijgelegen plantage? Het leek Morrence eenvoudig ónmogelijk. Hij wist meer van Digby’s vroeger leven dan iemand anders, niemand was zoo in tiem met hem geweest als hij. Hij kende bijvoorbeeld het origineel van het meisjes portret, dat zoozeer de aandacht van Dr. Meillet had getrokken en hij stelde zich de vraag of Digby haar vergeten kon hebben voor een coquette Fran^aasetje uit de rim boe. da| plotseling in zijn leven was komen opduiken. Hij kondigde zijn bezoek aan den bewo ner van L’Opale niet schriftelijk aan, zooals Wilkinson had voorgesteld. Hij had1 goede Herbert Hoover, president der V. S. Deze malaise is ongetwijfeld veroorzaakt door meer dan één feit, doch wjj zullen het er allen wel over eens zijn, dat de wereld oorlog met zijn verwoesting van menschen- levens en bezittingen en zijn nasleep van hooge belastingen, sociale en politieke on zekerheid er in hoofdzaak verantwoordelijk voor moet worden gesteld. Meer dan der wereldbevolking, voor zoover zij aan het internationale handelsleven deelneemt, is bovendien in de laatste drie jaar onder worpen geweest of nog steeds onderworpen aan sociale of politieke revoluties, die mis schien tot op zekere hoogte een economi- schen ondergrond hebben, doch niettemin kunnen worden beschouwd als een indirecte erfenis van den oorlog. De daardoor opge wekte politieke en sociale onzekerheid moet noodzakelijkerwijze het economische leven ondermijnen, niet alleen in die landen zelf, doch ook internationaal. Als ongewenschte erfenis van den oorlog, waardoor de econo mische lasten der volkeren buitengewoon worden verzwaard, noem ik o.a. de zeer dat zijn gids als L’Opale aanduidde. Wui vende bananen boomen aan weerskanten van een weg vofrnden een statige oprijlaan naar een groote vlakte aan het eind waarvan de planterswoning stond. Hij dacht aan Harrel, zooals hij hem het laatst gezien had, in Onberispelijk avond toilet, in een der deftigste Londensche clubs den avond dat zij afscheid hadden genomen vóór Morrence’.? vertrek naar Ceylon Toen hij de oprijlaan doorgereden was en de vlakte overstak naar het houten huis, dat wild en weliig begroeid was, met rozen en tropische klimplanten, verscheen juist een man op devoorgalerij, een man met hooge laarzen van ongelooid leer en een rijbroek aan en in een wijd sporthemd dat open stond aan den hals. Hij leek in zijn kleedij weinig meer op den Harrel, dien Morrence gekend had. den jongeman, die er altijd had uitgezien om door een ringetje te halen. De officier sprong uit den zadel en liep de treden van de warande op, met uitge- strekte handen,, teiwijl er een brok in zijn keel kwam. Digby, riep hij heesch. Ouwe jongen Waar heb jij je in vredesnaam al dien tijd begrax eo Harrel’s zongebruind gezicht verbleekte onder de bronekleur en er kwam een smar telijke uitdrukking in zijn oogen Maar toen greep hij met een gretige beweging de uitge- .-toktn Juinden van zijn bezoeker en drukte ze. alsof hij ze nooit weer los wilde laten. Morrenae? stamelde |iij, wel. hoe is het mogelijk, het ia Jack Morrence! Als ik dat ooit had durven hopen Ik zie, dat je rpe in elk geval niet ver- Wij leven in economische kentering. Niemand trachtte den ernst der toestan den te verkleinen. En toch was de algemee ne toon niet pessimistisch, want men had de overtuiging, dat wij ons nu in een moei lijken overgangstijd bevinden, doch dat daarna een nieuw economisch tijdperk zal komen, waarin welvaart en voorspoed in ongekende mate zullen heerschen, ook al wist men niet altijd vaste regels aan te geven om des te eerder tot die nieuwe we reldorde te kunnen komen. Wij geven nu achtereenvolgens de uitspraken der ver schillende deskundigen in bet kort weer. George Theunis, ex-premier van België. De voornaamste oorzaak van de finan cieele moeilijkheden ligt m.i. in de dalende opbrengsten der belastingen,, die gedeelte lijk door prijs- en koersdalingen, gedeelte lijk door voorbarige verlaging van den be lastingdruk zijn veroorzaakt. Hierbij her inner ik aan het feit, dat in de verschillende landen de opbrengst der belastingen steeds meer afhankelijk is gesteld van de inkom sten, die ieder staatsburger individueel ge niet, waardoor de basis veel minder vast is dan vroeger. Persoonlijk ben ik ervan overtuigd, dat de handelspolitiek en de beschermende rechten in de meeste landen een van de hoofdoorzaken van onze moeilijkheden zijn. Hier zou zeer veel bereikt kunnen worden door onderling overleg, doch helaas is de malaise op zichzelf voor vele regeeringen reeds een reder om protectionistische maat regelen te nemen. Deze inmenging van bovenaf is naar mijn meening echter nut teloos en schadelijk, omdat "daardoor de onbelemmerde werking der economische wetten wondt verhinderd. Deze zullen zich op den duur toch we weer laten gelden, zoodat protectionistische maatregelen anders dan tijdelyk invloed kunnen hebben, terwijl zij de blijvende welvaart in de toe komst opofferen aan tijdelijke voordeelen. Verder beschouw ik de ongeiijke verdee- ling der goudvoorraden als een gevolg van den onzekeren politieken toestand, doch daarnaast van de protectionistische poli tiek, die het onmogelyk maakt dat de plaats van het goud wordt ingenomen door goe deren. En tenslotte dienen de regeeringen niet te spoedig over te gaan tot het sluiten van leeningen, want niemand kan zeggen hoe lang deze crisis nog duren zal. Sir Arhur Salter, voorzitter van de economische en financieele afdeeling van den Volkenbond. De reeds bestaande moeilijkheden kunnen in het eene of andere land misschien ver ergerd zijn door toevallige tegenslagen of onverstandig beleid; ik denk aan het zeer weinig elastische economische stelsel in Engeland; aan de zeer sterke, op specula tie berustende prijsstijging in Amerika, waarop een even sterke reactie is gevolgd; gelen bent, zei kapitein Morrence met een zonnig glimlachje, terwijl hij weeg naar zijn portret op don richel Harrel dacht er aan hoe wonderlijk de dingen toch konden loe pen in de wereld, hij had dien middag tegen Dr. Meilief volgehouden, dat het men- scheiijkerwija gesproken buitengesloten was. dat zijn vriend nog eens op St. Alousie ge plaatst zou worden en nu zat Jack Mor rence in levende lijve tegenover hem in de hall van L’Opale Ja, zei hij. in antwoord op de opmer king van zijn vriend, ik kon niet schei den van mijn huisraad. Ze zaten na het ontbijt oen sigaret te roeken en het leek hun zelfs in deze om geving zoo gewoon om weer bij elkaar te zijn het wae haast alsof ze nooit geschei den waren geweest. Tijdens het ontbijt, met de bedienden om zich heen, hadden ze over verschillende dingen gepraat, over het leven in Fort Grains. over de plantage en de exploitatie daarvan. Nu ze alleen waren, voelden ze allebei dat er ernstiger onderwerpen te be spreken waren. Het. is eenvoudig een zegen, als ik hier iemand krijg, zei Harrel. Binds Brown hier drie maenden geleden was. heb ik geen enkelen gast gehad. Je hebt het hier anders heel aardig, merkte Morrence op. met. een goedkeu rende blik om zich heen. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.26, per week 17 cent, mat Zondagsblad per kwartaal ƒ2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt- Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad K8Ü. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Iinterc. 2745. Postrekening 48400. schynlyk met betrekking tot haar crediet ontlast worden. Aannemelijk is het, dat het besluit van het Amerikaansche consortium verband houdt met de besprekingen, die Mellon op het oogenblik te Londen voert. Dat men in Frankrijk over dezen loop der gebeurtenissen niet weinig ontstemd is, valt te begrijpen, en men beschouwt het initiatief van de Bank van Engeland dan ook reeds als een practisch uitvloeisel van het jongste bezoek van dr. Curtius en dr. Brüning aan Engeland. Trouwens, de gou verneur der bank heeft ook deelgenomen aan het noenmaal, dat er ter eere van de Duitsche gasten werd gegeven Deze finan cier neemt de Echo de Paris wijst er onder meer op het standpunt in, dat de credieten, zonder rekening te houden met politieke gebeurtenissen, moeten worden verstrekt en de Parijsche financieele markt geeft hij er de schuld van, dat deze aan degenen, die leeningen wenschen te verkre gen, vraagt, of zy deze leeningen willen gebruiken voor den oorlog of den vrede. Hoe dit ook zy, de Fransche pers staat op haar achterste been en, omdat Engeland Oostenrijk op al te vlotte wifae hulp ver leent en niet de vrees voor tol-unie en aan sluiting aan den dag legt als Frankrijk, voor welk land deze twee aangelegenheden bijna nachtmerries zijn geworden. ^BUITENLANDSCHNIEUWS. BULGARIJE. Verkiezingen brengen een nederlaag voor de regeeringspartij. Voorzoover uit de tot nog toe ingekomen uitslagen van de verkiezir^en voor de Sobranja valt op te maken/lijdt de regee- ringsparty, de Eski Sgolvar, versterkt door een vleugel van de Nationaal Liberalen een onverwachte en vrij sterke nederiaag. De in den loop van den nacht binnengekomen stemmen zijn voor 'het grootste gedeelte uit gebracht op de burgerlijke en boeren-coalitie van democraten en agrariërs, terwy’l ook aantal communistische stemmen belangrijk is gestegen. DUITSCHLAND. Run op spaarbanken. Ten gevolge van verspreide geruchten heeft de bevolking van het district Worbis bij Cassel, een run op de spaarbanken on dernomen ,die thans onrustbarende afme tingen heeft aangenomen. De autoriteiten en de spaarbankdirecties hebben een oproep tot de bevolking gericht, waarin gezegd wordt, dat de in omloop zijnde geruchten, volgens welke by iedere spaarbank beslag zou worden gelegd op 20 pct. van de in lagen, van allen grond ontbloot zyn. Verder worden de menschen dringend aangemaand hun kalmte te bewaren en niet door nieuwe noodelooze opvraging van gelden den toch reeds zoo ernstigen financieelen rood van het landbouwgebied in het district Worbis te vergrooten. redenen om er de voorkeur aan te gevt zijn ouden vriend te verrassen -- als h tenminste bleek zijn Digby te zijn hij wijdte niet de kans loopen dat deze zou wei geren hem te ontvangen. Misschien zou Digby tegen de ontmoeting opzien. Morren ce had hem de laatste jaren uit het oog ver loren en begon nu te vreezen dat daarbij van Digby’s kant wel opzet in ’t spel was geweest. Hij had niet eens geweten dat zijn oude boezemvriend in West-Indië zat. Hij was overtuigd dat hij naar Australië was vertrokken, Kapitein Morrence vroeg een week ver lof, zonder verder over het doel van zijn afwezigheid' te spreken. Hij moest mets héb ben van die gamizoens-kletspraatjes. Met een zwarte bediende als £fds aan vaardde hij de reis. Het. werd een interes sante tocht voor den officier, dae nooit in West-Indië was geweest; hij genoot van het- prachtige heuvellandschap, van de wil de ongerepte bosschen en keek zijn oogen uit in Trinity, een typisch negerdorp, zoo als hij slechts van illustraties en beschrij vingen kende. De eenzaamheid deed hem goed, na de eerste roezige dagen in Port Gratjas en de babbelzieke omgeving daar. Eenmaal had hij overnacht in een in- landschen politiepost, indedraad geen ideale verblijfplaats, zooals Wilkinson hem voor- sjield had en zoo vroeg hij maar kon, was hij weer verder getrokken, al was het al leen maar om de slagorden muskieten te ontvluchten, die hem dien nacht geteisterd hadden. De morgendauw lag nog over de velden, toen hij in de verte een wit huis zag liggen. De alarmeerende berichten van den secre taris van de schatkist Mellon over den noodtoestand in Duitschland, hebben presi dent Hoover er toe gebracht zelf stappen te ondernemen, teneinde te trachten tydig het dreigend gevaar van een volledige inzin king der Duitsche betalingskracht te voor komen. Dit is althans, naar de meening die men in vooraanstaande politieke er. economische kringen koestert, de zin van de gisteren afgelegde verklaring van het Witte Huis. Hoe dringend president Hoover het initia tief van de Vereenigde Staten noodzakelijk acht, bly'kt uit het feit, dat hij na zijn terugkeer van zijn reis door het Midden en het Westen van de staten dadelijk de par tijleiders van de beide huizen van het con gres, alsmede den onderstaatssecretaris van de schatkist Mills en den waarnemen- den handelssecretaris Julius Klein by’een heeft geroepen. Na gehouden conferentie heeft de Presi dent de volgende zerklaring i.z. de oorlogs- en herstel schulden laten publiceeren, wel ker tekst hy den diplomatieken vertegen woordigers der betrokken landen via het tónsterie van Buitenlandsche Zaken heeft tóen overhandigen: De Amerikaansche regeering stelt voor it betalingen in verband met regee rings-, latei- en wederopbouw-schulden voor jm tijd van één jaar uit te stellen, in dier roege, dat dit uitstel zoowel betrekking heeft op het kapitaal als op den interest, en dat die schuldbekentenissen der regee ringen, welke zich in particuliere handen bevinden, er natuurlijk van worden uitge zonderd. Vooruitloopend op de goedkeuring van het Congres is de Amerikaansche regee ring bereid uitstel te verleenen van alle betalingen, welke buitenlandsche regeerin gen, haar verschuldigd zyn, gedurende het op 1 Juli 1931 beginnende begrootinigsjaar, op voorwaarde, dat de belangrijke credi- teur-staten eveneens de hun verschuldigde betalingen op regeeringsschulden voor een jaar uitstellen. Gezaghebbende instemming. Het besluit der Amerikaansche regeering, aldus de verklaring, is alreeds door de vol gende senatoren goedgekeurd: Ashurst, Bingham, Borah, Byrnes, Capper, Fess, Fletcher, Glass, Harris, Harrison, Hull King, Morrow, Moses, Reed, Swanson, Van denberg, Wagner, David Walsh, Watson en Thomas Weith, en eveneens door achttien Ieden van het Huis van Afgevaardigden. Voorts werd het goedgekeurd door den hui- digen gezant te Londen Dawes en door Waarheid, eenvoud en reinheid vormen den grond der menschelijke natuur.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1