•te I JJ3 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, enz. No. 17712 70»Jaargang BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, n. Dinsdag 23 Juni 1831 llll JUI Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon-en Feestdagen Aan den vooravond van de Raadsverkiezing. FEUILLETON. ONTERFD gewezen. aan de grens van lan (Wordt vervolgd.) 1- 77’ 8 1 vertel me eens eerlijkwaarom gedaan? de verkiezingen deel te niet baten. enye, Tel. 3074 255 ■MO 4 AlJVtlKlEMlEPKUS: Uit Goud* en omatreken (behoorende u>t den Odlorgkru>«| 1regels 1.8v, eUe .egel meer 0.26. Van buiten Gouda en bezorgktmg lregels 1.55, elke regel meer 0.3U Advertentien in bet Zaterdagnumme»' 20 A ujsiag op de^jtrjja. Liefdadigheids-*averU.ntiëii de helft var. den prij». INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1—4 regels 2.25, elke regel meer 0.50 crp de voorpagme 50 hooger r Gewone advertentiün eu ingezonden mededeelingen contract tot. zeer gereduceerden orys. Groote letters en ranuen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van Bollede BoelJianue- laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hei Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. Wat mu te doen? Wat staat thans te doen? Wij hebben hierboven uiteengezet welke gevaarlijke consequenties er aan verbon den zijn wanneer aan de liberale partij de stemmen worden onthouden om deze op de hebben aan de S.D.A.P. ook den achtsten zetel bezorgd. Dat beteekent dat het in den Raad daardoor aanvankelijk mogelyk is geworden om een z.g. democratische meer derheid te vormen van 8 sociaal-democraten en 3 roomsch-katholieken, die er anders niet zou zjjn geweest en waardoor de gemeente raad van Gouda in staat is geweest tot het nemen van besluiten die absoluut in strijd zijn met het financieele en economisch be lang der gemeente en waarvan op den hul digen dag de gevolgen op de begrooting als hoogere uitgavencijfers cn dus hoogere be lastingbedragen voorkomen. De heer Goedewaagen uitgeworpen. De oprichting van de Economische Groep en haar deelname aan de verkiezingen heeft na we t de hierboven genoemde niet te weer spreken financieele lasten voor de gemeente ook het uitwerpen van het bekwame raads lid Goedewaagen tengevolge gehad, wat als een ernstig verlies voor den Raad moet wor den beschouwd. De Economische Groep moge toen en nu van den heer Goedewaagen getuigen dat hy is een bekwaam en alge meen geacht man, een niet te loochenen feit is het, dat de Econ. Groep den heer Goede waagen uit den Raad heeft geworpen. Bij samengaan 4 zetels! Positie versterkt. Ware in 1927 de Economische Groep met de Liberale Party samengegaan, er zouden 4 leden van den Raad op die lijst zjjn ge kozen en deze vier «ouden in den Raad het noodzakelijk tegenwicht tegen excessen heb ben kunnen vormen dat er aanvankelijk niet is geweest. Het resultaat Wat is nu de t Solon werd oud, toenemende in wijs heid. Critiek op onze meening. De beschouwing, welke wy Zaterdag j.l. aan de stembus van morgen hebben gewyd, is voor de eerste candidaat van de Econo mische Groep, de heer Zanen, aanleiding geweest pm op te komen tegenover de door ons o.a. verkondigde meening dat de ver tegenwoordiging van de Economische Groep in den Raad niet de minste beteekenis heeft gehad. Die meening wordt door den heer Zanen blijkbaar niet gedeeld, hetgeen wel blykt uit een vraag, door hem gisteren in een inge zonden stuk gesteld of hy uit onze hier- voren genoemde meening moet opmaken dat het werk door den heer Zanen verricht, van geen beteekenis is geweest en hy daar een onbenullig figuur heeft geslagen. En dan verwyst de heer Zanen naar het werk by de begrooting, in de afdeeling en in de commissies door hem verricht en trekt hy een vergelijking tusschen zijn werk en dat van de beide liberale leden van den Raad, waarvoor hy wel waardeering heeft. De conclusie van den heer Zanen. Wy hebben gisteren reeds opgemerkt dat wy over het werk van den heer Zanen niet hebben gesproken, dat wy voor diens op treden in bepaalde gevallen reeds eerder waardeering hebben betoond, en dat wy daarom de conclusie door den heer Zanen »elf getrokken, ook voor diens eigen reke ning moeten laten. Wy hebben er echter op gewezen dat de heer Zanen niet is „de Eco nomische Groep’’, zooals ook uit de publi caties over de onderhandelingen van de Eco nomische Groep met den Vrijheidsbond is gebleken, doch dat de Economische Groep in de vierjarige periode 1927/1931 achter eenvolgens vertegenwoordigd is door drie leden, van wie de heer Zanen de laatste is. Wanneer wy dus hebben gezegd dat de ver tegenwoordiging van de Economische Groep in den Raad niet de minste beteekenis heeft gehad, dan wil dat niet anders zeggen en kan dat ook niet anders beteekenen dan dit, dat het resultaat van den arbeid door de - drie elkaar opvolgende raadsleden van de Economische Groep in de afgeloopen vier jaar verricht, het optreden van deze aparte groep in den Raad niet heeft gewettigd. De Econ. Groep geen gemeente belang. Zoo is het ook. Wy zouden zelfs verder willen gaan door te zeggen dat het resultaat van den arbeid der Economische Groep-ver- tegenwoordigers in die 4 jaren volstrekt niet opweegt tegen het nadeel dat door de in diening hunner lyst en den uitslag der ver kiezing van 1927 aan de Gemeente is be rokkend. Waarom die volte-face? De illusie die de heer Van Wynen koes terde in de openbare vergadering van Mei 1927 dat de Economische Groep het bindend cement zou vormen tusschen de diverse groepen in den Raad, is, hy heeft het ook meermalen zelf toegegeven, totaal vervlo gen. Van al zyn vrome wenschen van het scheppen van een sfeer van rust, kalmte en bezadigdheid is niets terecht geko men. En daarom is de heer Van Wynen dan ook uit den Rdad verdwenen!! Wat beweegt hem, die zoo overtuigd is van het onnutte van deze kleine groep, dan toch zich weder mede aan het hoofd daar van te stellen? Van een ernstig man als de heer Van Wynen door ons wordt geacht te zyn, is deze volte-face niet te verklaren. en <ïr GOUDSCHE COURANT. Wat te doen staat. „Practisch heeft de vertegenwoordiging van de Economische „Groep in den Raad niet de minste beteekenis gehad." (Goudsche Courant 20 Juni 1931.) Vroegere illusies van den heer Van Wijnen. Wy zuilen dit naaer verklaren. De Eco- nonnsene Groep werd opgericht in de eerste dagen van April 1927 in een byeenkomst onuer leiding- van den heer A. van wynen, waarby als mede-oprichters optraden de heeren H. Zanen, H. van Triet en Jon. Mul der. in een in de maand Mei daarop ge houden openbare vergadering, welke werd gehouden vóór de verkiezing voor den Raad, heeft de heer Van Wynen, die toen als eer ste candidaat van den Raad voor de nieuwe party optrad, verklaard dat „de Economische Groep zou deelnemen „aan de verkiezingen, om by het behalen „van een zetel te zyn het cement om „de uit elkaar gevallen partyen saam te „binden,, het gemeentebelang te dienen „zonder meer opdat de rust zou terug voeren... en ook om „te scheppen een sfeer van rust, kalmte „en bezadigdheid, teneinde Gouda niet, „naar den kelder te laten gaan.” Naar het oordeel van den heer Van Wynen was „Gouda zeer ernstig „zyn draagkracht.” Waarschuwing van Mevr. Riesz. In die bijeenkomst heeft Mevr. Riesz ge wezen op de verantwoordelijkheid die deze groep op zich laadde door inplaats van met de Liberale Party op te trekken, alleen aan nemen. Het mocht hij hier, op deze plantage, die zijn eigen dom was, op J/Opale Dat wordt interessant! Maar het wae heeleniaal met interes sant, toen we er echter kwamen hoe de zaken geregeld waren. Uït een gevoel van ik durf het gerust te noemen zieke lijk plichtsbesef, had mijn vader „County Gates” vermaakt aan den afstammeling van den ouderen tak om het vroeger gepleegde onrecht te herstellen, zooals hij zei. Er was bij zijn testament een uitvoe rig stuk gevoegd, waarin hy Zijn daad mo tiveerde en mij bezwoer niet tegen zijn be schikking in verzet te komen, maar te trach ten deze loot van den stam lan Harrel te zoeken en te zorgen dat hij de erfenis aan vaardde. En wat deed jij? Het verzoek van mijn vader liet aan duidelijkheid niets te wenschen over. Wat kon ik doen? Ik begrijp het. Je gaf zonder een woord van protest je aanspraken op het landgoed prijs en spoorde dien meneer lan Harrel op. Liet je vader je nog geld na? een amendement-Polet, dat beoogde de in voering van een algemeene middagsluiting voor winkels, zoodra de Rijkswinkelslui- tingswet door de beide Kamers zou zyn aan genomen mogelijk te maken, een besluit dat o.a. absoluut in strijd is met de belangen van den middenstand! Als eenling in den Raad kan men niets bereiken. Wat de heer z,anen üctreit, gedurende de korte penoae dat deze ueel uitmaakt van den Raad, heeft deze meerdere malen by de begrooting voorstellen van practischen aard geaaan, <ue ook wy in het belang der ge meente achten. In t by zonder noemen wy tiet pracuscne voorstel om de kosten van de nieuwe openbare bewaarschool van j 53.1MM) tot J 4V.000 terug te doen brengen. Met waardeering voor dit werk, meenen wy toch te mogen volhouden dat de Econo mische Groep practisch van geen beteekenis is in den Raad, wyl voorstellen als hier boven genoemd absoluut vallen binnen het kader van de liberale partij, .welker ver tegenwoordigers daaraan dan ook steun geven, zoo goed als de heer Zanen ook steun verleent aan voorstellen van financieel- economischen aard, welke komen van de zyde van liberalen en anderen. Is niet de heer Zanen accoord gegaan met het zeer ingrijpende amendement-de Witt Wynen op de motie-Verkerk, dat de financieele be langen der gemeente in alle deelen raakt en beschermt? En dan de belastingvoor stellen De oprichting van een Economische partij en het deelnemen van deze afzonderlijk van de verkiezingen is en blijft vooral onder de bestaande verhoudingen een .uit practische overwegingen niet te verdedigen, zaak, waarmede de financieel economische belan gen absoluut in het gedrang komen! De meening van den heer Van Wynen vroeger en thans. Zoo heeft de heer Van Wynen dat vroe ger ook gezien, en daarom verbaast ons zijn houding zoo uitermate. De heer Van Wynen heeft eens in een openbare vergade ring verkondigd dat gezien het fiasco dat Prof. Treub heeft gehad met de oprichting van den Economischen Bond, die later in de liberale party is opgenomen, het een on juistheid is kleine partijtjes te vormen. Daardoor kan geen kracht worden ontwik keld naar buiten. Die kleine partyen, zoo heeft de heer Van Wijnen destijds gezegd, zullen een geïsoleerd standpunt blijven in nemen en nooit eenig resultaat kunnen be reiken! Deze uitlating van den heer Van Wynen van eenige jaren terug klopt volkomen met de werkelijkheid. Met de Economische Groep, welke hier thans bestaat, zal het niet anders gaan dan elders met dergelijke partijtjes. Gedurende hun bestaan kunnen zij alleenstaand niets bereiken, zij zyn ten allen tyde op steun van andere zijden aan volgde hij. Welbeschouwd vormen zij eigenlijk de oudere linie. Door een of ande re ruziq. een heele rit8 geslachten geleden, werd het landgoed toegewezen aan ’n jonge ren zoon, mijn overgrootvader in de derde macht of zoo iets en de lan Harrel s waren hindheeren af! De familietak ging maat schappelijk achteruit en zocht fortuin in de koloniën. De laatste directe afstammeling, van wiens bestaan ik weet, hij heette ook lan Harrel, was een man van mijn vaders leeftijd en toen mijn vader stierf, woonde Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 11 (Nadruk verboden). Er w8fi iets verfijnds in deze jonggezellen woning, dat een opvallende tegenstelling vormde met de bonte collectie gemakkeüjke stoelen, pijpen, asehbakken en rijzwepen. In den doorgang naar de eetkamer hingen geplooide mousseline gordijnen en in de rie ten stoelen lagen kussens met vroolijke cre tonne bekleed. Het zag er uit of hier een zorgende vrouwenhand aan het werk was geweest. Geen man zou al die potten van grof inlandsch aardewerk gevuld hebben met deze weelde van rozen. - Ja, antwoordde Harrel vergenoegd, het ziet er heel wat bewoonbaarder uit dan toen ik kwam. Toen leek het wel een stal... Er viel even een zwijgen; beiden waren ze zich bewust dat er wel wat anders te bepraten viel dan deze algemeenheden en het duurde ook niet lang of Morrence ver brak de beklemmende stilte, met de vraag, die hem den heelen ochtend al op de tong had gebrand. Digby, heb je dit Wat? Harrel’s stem klonk een beetje onzeker. Ik heb je nu zoowat vijf jaar uit het V an Staal de verlosser demagoog. Het Dagblad van Gouda zegt het. Wy staan trouwens voor meer vreemde dingen in deze dagen. Het is nog niet zoo lang geleden dat het Dagblad van G o u d a in sensationeele artikelen den wet houder Van Staal bewierookte als de man, die aan Gouda de verlossing zou brengen, en datgene, wat door ernstige mannen in vroeger jaren naar beste weten in het belang der gemeente was verricht, als „rotte toe standen" karakteriseerde, welke moesten worden weggevaagd. Sinds eenige weken echter, nu datzelfde Dagblad van Gouda „gecharterd” blykt door de opeens in het geld zwemmende „Economische Groep”, waarvan elk lid blijkbaar geheel vrijwillig en uit puur enthosiasme zyn bui del heeft geledigd, klinkt qr een gansch andere toon uit datzelfde orgaande Eco nomische Groep is het wereld wonder van dejze dagen, waarom het heele Goudsche wereldje mo$t draaien, want van haar zou alleen komen de magische kracht, die genezing zou kunnen brengen van alle kwalen waaraan de gemeente Gouda lydende is. En de heer Van Staal, die zoo kort ge leden nog een aureool om de slapen is fce- legd, heet n u ineens de man, die „gedurende de laatste maanden op de magogische, zelf verheerlijkende wyze „protserige reclame maakt, waaraan hy „zijn geheele bestaan te danken heeft.” Wie begrijpt ook een economische groep, die in het „Dagblad van Gouda”- een serie artikelen laat schrijven, waaruit geen sterveling kan begrijpen dat dit propa- ganda-artikelen bedoelen te zijn voor een groep van menschen, die in Gouda op het gemeentelijke terrein „zake n" willen doen,-inplaats van een politiek bedryf uit oefenen ut fan de Econ. Groep, arbeid geweest van. de vertegenwoordigers van de Economische Groep in den Raad? De heer Van Wijnen heeft zitting gehad vanaf Sept. 1927 tol Dec. 1928 toen de heer Joh. Mulder zijn plaats innam, die op zyn beurt in Augustus 1930 vervangen werd door den heer H. Zanen. Van den heer Van Wynen is niet bekend dat hij met betrekking tot het „economisch" belang der gemeente, een an dere byzondere aangelegenheid naRr voren heeft gebracht, dan zyn gewaardeerd betoog over de boekhoudkundige zijde der voorgestelde Centrale Administratie, dat aansloot aan het met minder gewaardeerd betoqg van Mr. de Witt Wynen over de financieele zijde dezer zaak. Door den heer Mulder zijn op het tapijt gebracht een voor stel om het drukwerk der gemeente niet meer ter secretarie te doen vervaardigen, doch weder aan de Goudsche drukkerijen op te dragen, welk voorstel in han den eener Commissie is gesteld en nog steeds daar berust, een subsidie aanvraag voor de Ziekenhuisverple- ging, terwijl door hem, instede van onthou ding van steun, medewerking is verleend voor het verkrijgen van een Maandagmid- dagsluiting van de kapperszaken en voor Toen vader stierf, twijfelde ik geen oogenblik, af ik zou „County Gates” krij gen, begon hij. Er bestonden geen bij zondere bepalingen van erfrecht omtrent het landgoed, servituten of iets dergelijks en ik wae de eenige zoon. Ik ben opgegroeid met de gedachte, dat ik het landgoed zou krijgen, ofschoon vader en ik elkaar de laat ste jaren met zoo heel veel me«r gezien hebben. Neen, je was zoo aan Londen gehecht! Ik heb me wel eens afgevraagd of het wel verstandig van je was om zoo weinig in Devonshire te komen. Kerel, het was er zoo stom-vervelend De smaken van mijn vadfer en mij verschil den nu letterlijk in elk opzicht. Als ik op ..County Gates” was. ging ik jagen en vis- schen en deed alle mogelijke andere din gen die je buiten nu eènmaa! doet. Maar hij zat maar altijd met zijn neus in de boe ken en hield zich met- niete op dan met die eeuwige plantkunde. Het is misschien niet mooi van me. dat ik het zoo zeg. maar ik trok me van zijn verwijten niet heel veel aanik beschouwde zijn liefhebberijen als stokpaardjes. Maar die stokpaardjes zijn I tenslotte dwanggedachten geworden en daar ben ik de dupe van! Hoe bedqpl je dat? Wel, heb je nooit gehoord van Harrel. een zijtak van onze familie? Neen, ik heb nooit van andere verwan ten gehoord, dan van de Howards ant woordde Morrence min of meer aarzelend. Harrel kreeg even een kleur, maar hij wa8 zich onmiddellijk weer geheel meester. Ja, we hebben nog andere familie, ver- ABONNEMENTSPR1JS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.15: met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, hij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Wat er verloren werd! Winst by de S.D.AJ». Het resultaat van de stemming was dat de liberale party twee zetels verloor en dat de Economische Groep één zetel behaal de, echter met een stemmental kleiner dan de kiesdeeler. De Economische Groep be haalde 509 stemmen, terwyl de kiesdeeler was ruim 585, waardoor de toewijzing van dien zetel eerst by de tweede deeling kon plaats hebben. De liberale party had 35 stemmen te min voor een derden zetel en omdat aan haar dien derden zetel niet kon worden toegewezen, kwam die, door de be palingen van de Kieswet volgens het stelsel d’Hondt ten goede aan de S. D. A. P., die daarmede haar achtsten zetel behaalde. Dc liberalen die op de lyst van de Econ. Groep hadden gestemd en dat waren allen, be houdens enkelen, die even gemakkelyk van jasje als van politieke richting veranderen, hebben toen niet alleen het verlies bewerk stelligd van een liberalen zetel, maar zij oog verloren. Toen ik naar Ceylon vertrok, was je een van de gelukkigste stervelingen, die ik kende populair, goed bij kas. kort om iemand die alles van het leven te ver wachten scheen te hebben. Toen ik 5 maan den geleden met verlof in Engeland terug kwam, was je verdwenen. Alles was ik over je gewaar kon worden was dat je een finan cieren klap had gehad en ergens in Aus tralië aan het boeren was. Het was wel de zonderlingste samenloop van omstandighe den. die je denken kunt, dat ik hier naar dit ónmogelijke eiland werd gedétadheerd en toevallig over je hoorde praten. Ik vermoed dat je wel iets van de ge schiedenis weet, tenminste over het testa ment van mijn vader, vroeg Harrel. Beste jongen, ik weet absoluut niets. Ik wist niet wat ik hoorde toen ik er achter kwam dat de Arboumes op het oogenblik in het bezit zijn van „County Gates”. - Ik denk met dat ze erg trotsch zijn op de manier waarop ze er aan zijn gekomen merkte Harrel met een cynisch lachje op. Laai ik je de historie in het kort vertel len. Het is overigens niet wat je noemt een prettige geschiedenis! Vertel het me liever niet, als het pijn- I lijk voor je is. Wat heb je eraan oude koeien uit de sloot te* halen, als je toch niets aan den loop van zaken veranderen kunt? Ik vrees inderdaad «lat het niet zal kunnen. Maar toch wil ik graag dat jij alles weet. Hij stak zijn handen in de zakken en keek somber voor zich uit over de met rozen begroeide waranda. Geen pennyIk had mijn moeders erf deel. wat een driehonderd pond inkomen per jaar treeft. Daarvan leef ik tot L'Opale wat begint in te brengen als dat tenmin ste ooit gebeurt Kom. niet zoo somber kerel! Die oud oom of achterneef, of wat hij van je was. heeft die hier nogal succes gehad’ Te oordeelen naar den toestand, waar in ik de plantage aantrof, zou ik zeggen van niet. Ze had twee jaar braak gelegen, teen ik kwam-. Het heeft reusachtig veel moeite gekost om den ouden heer te vinden en hem aan het verstand te brengen, dat hij al® eigenaar van „County Gates”, beter deed naar Engeland terug te gaan en daar in welstand te leven. Arme kerelHij heeft er niet lang van geprofiteerd. Hij was al doodziek toen hij in Southampton aankwam. Twee jaar heeft hij het nog uitgehouden. Maar dan moest jij het land daarna toch geërfd hebben, tenminste als hij geen kinderen had? Neenhij was vrljg-rwl en ik dacht het zelfde als wat jij nu zegt. Maar hij stierf tenslotte toch nog onverwacht en had geen testament gemaakt tenminste, er werd geen testament gevonden, dat was gemaakt nadat hij bev.it genomen had van het land goed. Wel een oud testament^ waarin hij mij L’Opale vermaakte. Wat een verschrikkelijke pech. Maar hoe komen de Arbourne's er nu tenslotte aan'

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1