Blad lis A 1 SS r Odol ondere, duurzame urende de weinige nen, zuigt Odol a de slijmhuid van m n NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN Na. 17714 Donderdag 28 Juni 1931 78* Jaargang BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon- en Feestdagen en. Het voorstel von President Hoover. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, FEUILLETON. ONTERFD...! toevallige omstandig. d wordt; wakker wordt met of onzuiver bloed, Den Haag. ;bej K< BINNENLAND. irg adellijke families, de jongere ■Si voortz heeft. i wij niet in staat alle alle correspondentie 26 ge n. an duurt een flacon ■1. >e- ne an w- m- en «- en de ÏD, ir- Alhier. er gymnastiek, zonder den, Uitsluitend uit- chtbaar- Schrijft aan U gaarne GRATIS ng, alle noodige aan ligen stoel om besprekingen aan te knoopen ten einde het geschil op minnelijke wijze en met spoed op te lossen. SPANJE. De „Edam” naar Zuid-Amerika. Voor het afhalen van Spaanwhe ballingen. Naar de «N. R. Ot.” verneemt, is het s.s. „Edam” van de Holland-Amerika-lijn Don derdag naar Cuba en New-Orleans ver trokken, teneinde aldaar de indertijd vóór de revolutie door de Spaansche regeering verbannen Spaansche burgers af te halen en naar hun vaderland terug te brengen. Aan de bemanning is last gegeven zich voor deze expeditie te wapenen. Mussolini heeft, naar Stefani meldt, aan den Italiaanschen gezant te Washington het volgende telegram gezonden: Ik verzoek u de regeering der Ver. Sta ten mede te deelen, dat ik het voorstel van president Hoover betreffende het opschor ten van alle schuldenbetalingen gedurende een jaar met ingenomenheid heb begroet. Dit voorstel eisoht zware offers, maar na ernstig beraad heb ik besloten het te aan vaarden. Mussolini in van bloedarmoede wenscht tenslotte de Ameri kaansche regeering geluk met haar initia tief, dat het Italiaansohe volk ten volle waardeert. De vruchtbaar samenwerking, welke dötv dit plan wordt- begunstigd, is aan den vooravond der ontwapen» gsconfe- rentie van groot gewicht DUITSCHLAND. Verzachting noodverordening. Naar uit welingelichte kringen verluidt, hebben de besprekingen, die gisteren zijn gehouden tusschen den rykskanselier en de soc. dem. rijksdagfractie, tot het resultaat gevoerd, dat het grootste gedeelte van de jeugdige werkloozen onder zekere voor waarden weer in de werkloozenverzekering zal worden opgenomen In de Belgische Kamer hield gisteren de minister van buitenlandsche zaken, Hy mans, een bespreking met den oud-minister Theunis, die pas uit ‘Amerika terugke - en met Franck, de gouverneur van de Bank van België De hoofdtoon is niet optimistisch en in officieele kringen wijst men er vooral op dat naar verhouding België de grootste opofferingen zou moeten doen. Bij een on gewijzigde toepassing van het voorstel van Hoover zouden nieuwe belastingen moeten worden ingevoerd ten bedrage van 500 mil- lioen frank als minimum, wat met de nieu we belastingen, die door de Kamer in be handeling zijn genomen grootere opofferin gen zou eischen dan de groote „penitentie” van 1926 Intusschen heeft de regeering kennis ge nomen van het Fransche standpunt en in de Kamer werd door Vandervelde aandacht 'ge vraagd voor het voorstel Hoover. De ik weet niets; alleen zou ik je willen vra gen, ie er behalve je zuster niemand! anders in Engeland, yan wie je zoudt willen weten hoe het. haar ging? Het duurdie een poosje voor Har iel ant woord gaf. Hij stak een nieuwe sigaret aan en vroeg toen langzaam en aarzelend Hoe ia het... met de Howards? Zoo ongeveer als het altijd geweest is. Lady Bryant speelt bridge en maakt ruzie met haar zoons over geldzaken, pre cies zooala ze het de laatste tien jaar altijd gedaan heeft. En Barbara is ook nog net als altijd. Dezelfde? Ze is nog altijd Lady Barbara Howard. Ik heb haar in Londen gesproken kort voor mijn vertrek hierheen. Harrel zuchtte diep; als iemand die pijn heeft. Enfin., ik heb er niets mee te maken, zei hij schor. Heb je ooit Barbara’s oordeel gevraagd over je verlies van je positie en fortuin? Neen. Vind je dat billijk tegenover haar’ Kijk eens Jack; jij weet dat er maar één vrouw is, om wie ik ooit heb gegeven ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omatreken (behoorende tot den bexorgkring) 1—6 regel* 1JM, elkt »egel meer 8dü. Van buiten Gouda en den bezorg kring: 1—5 regels 1.55, elke regel meer 030 AdvertentüJn in het Zaterdagnummer 20 te bijslag op den prijs. Liefdadigheid^aavertantito de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN 1—4 regels 235, elke regel meer O.M. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en ranaen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan he* Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te sjjn. «*1 IL Tot goed begrip van de familie-ver- houding is het noodig te weten, dat bij de Engelsche adellijke families, de jongere leden meestal een anderen achternaam heb ben, dan den geslachtsnaam die op den oudsten zoon overgaat. In dit geval is «je gealachtnaam „Bryant” en de familienaam, die de jongere leden van het gezin dragen, „Howard1." OOSTENRIJK Studentenrelletjes te Weenen. De Universiteit gesloten. Het Oostenryiksche Gerechtshof heeft gisteren het indertijd onder het rectoraat van prof. Leipach ingestelde studentenrecht voor de Weensche universiteit opgeheven, met de motiveering, dat dit recht in strjjd is met de wet en dat noch de academische senaat, noch het ministerie van Onderwijs de bevoegdheid bezitten, om een dergelijk besluit af te kondigen. Alleen de wetgeven de macht kan dergelijke maatregelen tref fen. Zoodra het besluit van de opheffing be kend werd, deden nationaal-socialistische en dat ie Barbara Howard. Het ie een on derwerp waarover ik nooit met iemand an ders zou praten dan mei jou. Ma-ar laat ik je zeggen, dat het nooit in mijn hersens zou opkomen om een meisje dat in Engeland aan luxe en comfort gewend is, te vragen in een land als dit mijn leven te komen deelen. Dat zou immers onverantwoordelijk zijn! Morrence’s blik dwaalde naar de foto op den richel. Dat waren niet de trekken van een zwakke vrouw... Ik geloof niet dat ze baar tegenwoor dig leven zoo prettig vindt. Het is overi gens je eigen zaak. Maar ik zie duidelijk dat je nog altijd van Barbara houdt en daarom kerel, waarschuw ik je, dat, wan neer je uit moedeloosheid en eenzaamheid, met een andere vrouw trouwt» je jezelf levenslange ellende op den hals haalt. Ik ben niet van plan te trouwen, ant woordde Harrel onverschillig, zelfs niet om aan de eenzaamheid te ontkomen. Maar ik geef toe, eenzaam is het hier dikwijls, geweldig eenzaam. Ik hoop dat jij tenmin ste een poosje blijft. Ik heb een week verlof. Een week maar? klonk het teleurge steld. Enfin, je bent in ieder geval dich ter bij dan op Ceylon, ging Harrel opge wekter voort, het is heerlijk (dat we el kaar weer gevonden hebben. Maar als goed gastheer heb ik natuurlijk voor amusemen ten gezorgd!! Ik zal je de omgeving laten zien en we zullen met de Salmon’s gaan picknicken bij de watervallen van Le Se- phir. Dat is een uitgelezen plek voor zoo- iete. In de gisteren gehouden Lagerhuiszitting richtte Baldwin, de leider der oppositie, de formeele vraag tot Snowden, den kanselier van de schatkist, of hij in de gelegenheid was thans nadere verklaringen te geven over de maatregelen, welke de regeering denkt te nemen om aan het voorstel van president Hoover practisch gevolg te geven. In zijn antwoord verwees Snowden naar zijn reeds afgelegde verklaring, n.l. dat de Britsche regeering principieel van ganscher harte met Hoovers voorstel instemt. Ik neem de gelegenheid te baat aldus Snowden om de stappen toe te lichten, welke wij besloten hebben in deze richting te doen. Hoe nauwkeuriger wjj de actie van president Hoover hebben beschouwd, hoe duidelijker is het ons geworden dat zij een grootsch gebaar der Vereenigde Staten is, waarop een antwoord in gelijken geest dient te worden gegeven. Wy hebben het standpunt der Amerikaansche regeering onderschreven, dat geen tyd met het bijeen roepen eener conferentie verloren moet Niet wat ik heb, maar wat ik ben, Niet wat ik geef, maar hoe, Niet wat ik leer, maar wat ik ken, Niet óf ik leef, maar hoe. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ830. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bü onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Engeland en Italië’s houding. Een debat in het Lagerhuis. Principieele instemming van Frankrijk. Wereld Rotary-Congres te Weenen. Dinsdagmorgen is het wereldcongres van Rotarians (de internationale vereeniging van zakenmenschen tot verheffing der han delsmoraal), pleohtig geopend. De openingszitting werd o.m. hygewoond door den Oostenrijkschen bondspresident en den bondskanselier, zoomede de meeste ministers en leden van het corps diploma tique. Zoowel de bondspresident als de bondskanselier hielden toespraken, waarin zy in het by zonder wezen op de noodzake lijkheid Oostenrijk hulp te bieden. Onge veer vijfduizend rotarians, uit vier en vijf tig landen, woonden de openingsplechtig heid bij. Lord CeCil heeft het woord gevoerd over: ontwapening. Spreker zeide o.m., dat men niet kan verwachten, het volgend jaar ter Internationale Ontwapeningsconferentie alles te bereiken. Cecil verklaarde niet te gelooven, dat men tevreden mag zijn met een beperking der bewapening over de ge- Jieele wereld van ongeveer vijf en twintig procent HAUL -Rereerin, én Valkaan. ..'.7 iff, nénml MiméM den Pane. Naar de perebureaux uit Rome seinen, heeft de Italiaansche regeering door bemid deling van haar ambassadeur by het Vati- caan aan den Paus haar antwoord op diens nota doen overhandigen. Zy herhaalt daarin haar protest tegen de onwettige inmenging van den heiligen stoel in de binnenlandsehe aangelegenheden van Italië en betreurt, dat de Paus volhardt in zyn houding om de gebeurtenissen buiten het natuurlijke kader te brengen door rede voeringen, telegrammen, beroepen op de buitenlandsche openbare meening. enz. De regeering erkent de opportuniteit om den inhoud te preciseeren van art. 43 van het concordaat en van het volgende artikel, het eenige in alle Lateraansche conventies, dat het onderwerp is van meeningwerschil. De maatregelen tegen zekere organisa ties zyn afhankelijk van de katholieke actie, waartegen zij niet zyn gericht, daar zy zijn genomen tegen organisaties, die agitatie voeren tegen den staat en zijn wetten en die zich reeds daardoor stellen buiten de in art. 43 bedoelde organisaties. De regeering heeft geen enkel bezwaar om in te gaan op het voorstel van den hei- Wie zijn de Salmon’s? vroeg Morrence langs den neus weg. Hij hield zich van den domme, om te zien hoe zijn vriend op zijn vraag zou antwoorden. Een plantersfainilie op San Joseph. Reve d’Or heet hun plantage, je moet er langs gereden zijn. Ze wonen nog af gelege ner dan ik. inaar ze voelen de eenzaamheid minder, omdat ze niet elkaar zijn. Uit wie bestaat de familie? Vader en moeder, tweei kinderen, een niqisje en een jongen, en verder de gouver nante. een heel knap meisje; ik zal je met haar in kennis brengen. Hij sprak op zulk een natuurlijken toon, dat Morrence zich een «ogenblik gerustgesteld voelde. De oude lui zullen niet meekomen, maar Alice en Bob natuurlijk wel, die zijn dol op zoo- iets. Het zijn leuke kinderen; we hebben veel plezier met elkaar. Ik ben altijd blij als ze komen, maar ze zijn er nu een. heele poos niet geweest. Ik zie dat je Sancho nog altijd hebt, zei Morrence opeens,, terwijl hij ziel) bukte en den witten terrier vriendschappelijk aan de ooren trok. Heb je hem meegenomen voor geeeleehap? Ik kon het niet van me verkrijgen om den kleinen baas achter te laten. Dan heb ik Lucas nog, een cadeau van Lady Bryant. Het vervellende is, dat ik ’n zwarten knecht heb, nog een erfstuk van mijn voorganger, dien ik er ernst/g van verdenk, dat hij mijn veestapel wel eens stiekuni mishandelt en kwelt. Als ik het hem bewijzen kan gaat hij er uit. Ik kan niet zien dat iemand wreed is tegen onschuldige dieren. De opmerking van zijn vriend over den (i«I BSUIE COURANT. VEREENIGDE STATEN. Amerikaansche pogingen om naar Scandinavië te vliegen. Ruth Nichols gevallen en ernstig gewond. Velschillende Amerikaansche vliegers doen in dezen tyd van het jaar pogingen om via Canada en Groenland naar Scan dinavië te vliegen. De bekende vltegster Ruth Nichols startte Maandag van het vliegveld Floyd Bennett met de bedoeling te Portland te landen. Zy bereikte het vlieg veld echter zoo vroeg, dat zij tweemaal er boven cirkelde en toen, haar vlucht voort zette naar St. John. By het dalen boven het vliegveld kwam zy echter te vallen en werd vry ernstig gewond, o.a. brak zy 'n been. De Amerikaansche vliegers Hillig en Hoirics startten naar Harbour Grace op N^ FVu«tex^|ig| »<Ülen heden, wanneer de I gaan. Er dient een snellere methode te wor den gevonden om het voorstel der Ameri kaansche regeering n.l. de onverwijlde stopzetting der Duitsche betalingen aan de schuldeischende regeeringen in werking te stellen, De schuldeischende regeeringen moeten aan de Bank voor Internationale Betalingen haar toestemming geven. De be slissing kunnen wij natuurlijk niet alleen op ons nemen, en wy wachten de verkla ringen der andere regeeringen af. Wy ho pen dat het mogelijk zal zyn zoo spoedig mogelyk overeenstemming op dezen grond slag te verkrijgen. Hoovers voorstel, zoo vervolgde Snowden, heeft echter betrekking op alle schulden der regeeringen, op de schadevergoedings. en reliefschulden. De Britsche regeering harer zijds neemt dit voorstel aan. Zij is dienover eenkomstig bereid gedurende één jaar de betaling van de schulden, die haar toeko men, uit te stellen zoodra het voorstel- Hoover wordt aangenomen. In dien tus- schentyd wordt van betalingen afgezien. De regeering heeft ook de Engelsche dominions en koloniën in overweging ge geven, de betalingen van hun oorlogsschul- den aan Engeland met 1 Juli voor één jaar uit te stellen. Voor de loopende begrooting is een nadeelig saldo van 11 millioen pond sterling ontstaan, zoodat een zwaar offer door de Engelsche belastingbetalers zal moeten worden gebracht. De regeering hoopt echter, dat dit offer meer dan gerechtvaardigd zal zijn door het herstel van vertrouwen en den opbloei van de economische welvaart. De leider der conservatieven gaf, evenals die der liberalen, te kennen, _dat hy geheel instemt met de maatregelen der Engelsche regeering. Prinses Juliana te Parija. Prinses Juliana, die Maandagavond m het Théatre Francais een opvoering bij woonde van „Le manage de Figaro”, be zocht, naar de corr. van het Hbld. meddt, gisteravond, na bij onzen gezant, jhr. Lou don, gedineerd te hebben, het Odeon, waar „Madame saus gêne” gegeven werd. Hedenmiddag brengt zij een bezoek aan het in aanbouw zijnde Nederlandsche atu- dentenhuis in de „Cité Universitaire”. socialistische leider betoogde dat België aanspraak maken kan op eeh speciale po sitie, daar België volgens de Duitsche ver klaringen zelf een heilig recht heeft op herstel. Vandervelde verwacht dat de ver wezenlijking van het voorstel niet alleen een economische opleving zal bewerkstelli gen, maar gunstig zijn zal voor de ontwa pening. Hy vroeg de regeering in deze om standigheden, af te zien van” de militaire credieten van 210 millioën. Minister Hymans nam dadelijk bet woord en verweet Vandervelde het militaire vraag stuk, dat in België een zuiver defensief ka rakter heeft by het voorstel yan Hoover te betrekken. Op een dergelijke opvatting kan de regeering niet ingaan. Zy bestudeert het plan-Hoover alvorens haar antwoord aan Hoover te sturen. Het nieuwe spoorboekje. De minister van Waterstaat brengt onder de aandacht van belanghebbenden» datwen- schen en bezwaren ten aanzien van de op 15 Mei j.l. ingegane dienstregeling deer Neder- landaclw Spooiwegen vóór 1 Augustus 1931 aan den voorzitter van den Spoorwegraad, Koningekade 25 te Utrecht, moeten zijn medegedeeld, om bij de vaststelling van de volgende dienstregeling in overweging te kunnen worden genomen. zwarten knecht, kwam Morrence then mid dag weer in de gedachten door een onver wacht voorval. Hij was na het eten naar zijn frissche logeerkamer op de bovenver dieping gegaan en tegen vier uur kwam hij uitgerust en veykwikt beneden voor de thee, Toen hij de trap afliep, aan het eind waar van zich een deur naar het erf bevond, die openstond, was hij getuige1 van een amu sant tooneel. Lucas, de gele Perzische kat, lag, behaag lijk ineengedoken, te genieten van den zon neschijn. Jacob, de oude negerkneeht, kwam uit de keukendeur en strompelde het erf op. Hij zag Lucas niet en had op het opge rolde kattenlijf getrapt, vóór het beest hem hoorde atuikomqn. Met een nijdig gegrom pakte de neger de kat bij luier nekvel en stopte het dier in de groote tobbe water, waar de paarden uit dronken. Er was een geweldig gesi9 en geproest, geblaas en ge spat van water., toen Lucas, doornat en razend van woede, uit de tobbe klom en den tuin inholde. Jacob klapte verrukt in de handen. Maar de wrekende hand der gerechtigheid was nabij Harrel was het erf opgekomen, te laat om de poes van heti onvrijwillige had te redden, maar vroeg genoeg om er ge tuige v.an te zijn. Met een paar passen was hij bij Jacob, die in zijn vreugde de nade ring van zijn meester niet bemerkte Hij pakte Jacob bij den kraag en ondanks het laizen en Leren van den neger sleepte hij hem naar de tobbe en deed hem eenzelfde onderdompeling ondergaan, als waarop J•>- cob de kat getracteerd had, (Wordt vervolgd.) Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 13 (Nadruk verboden). Digby voelde zich niet erg op zijn gemak. Ik heb dal nooit in dat licht bezien, bekende hij op berouwvollen toon. - ik zie nu wal in dat ik heel egoïstisch gehandeld heb. Maar je hebt er geen idee van Jack, hoe ellendig ik me heb gevoeld. Dus jij vindt dat ik behoor te schrijven? Stellig! En bovendien, zoodra je hier een poosje gemist kan worden, moet je naar huis gaan en vertellen hoe je het maakt. Ik »eg dit niet alléén terwille van Cecily, maar ook voor jezelf. Voor mij? Je zoudt me heed, wat groo- ter dienst kunnen bewijzen, door me maar kalmpjes hier te laten. Om je blootste stellen/ aan iets, waar je je heele verdëra leven berouw van zult heb ben Ik weet, niets van jé'omgeving, Digby, maar ik begrijp heel goed dat een men, die van plan is zich in de kolonie te vestigen, niet alléén kan blijven. Meestal trouwt zoo iemand met een medsje uit den maatschap- pelijken kring, waarin hij beland is. En ik voel er niets voor om jou naar de weerlicht te zien gaan ouwe jongen... Versta me goed. studenten in de aula van de universiteit een inval, waarby het tot een gevecht met so cialistische studenten kwam, waarbij een aantal studenten verwondingen opliep. Naar aanleiding van deze onlusten werd besloten de universiteit tot ander order te sluiten. Ook de landbouwhoogeschool zal worden gesloten evenals de technische en de handelshoogeschool, aangezien ook daar ordeverstoringen hebben plaats gevonden. Minister-president Laval heeft gister middag een onderhoud gehad met den mi nister van buitenlandsche zaken Briand, den minister voor de begroetingen en den minister van Financiën Flandin over het antwoord op het voorstel van president Hoover, dat heden zal worden bekend ge maakt. Naar men meent te weten, zal de regee ring zich' in principe met het voorstel van Hoover accoord verklaren, doch zy zal eischen, dat de onaantastbaarheid van het niet-beschermende deel der Duitsche beta lingen door een moratorium onberoerd zou worden gelaten, teneinde geen precedent te scheppen. „De Fransche regeering stelt zich der halve op het standpunt, dat Duitschland het niet-beschermde en niet voor tramver bestemde deel der herstelbetalingen ter hoogte van. 612 millioen mark per jaar on- voorwaardelyk zal moeten betalen. Echter zal worden getracht door middel van de Bank voor Internationale betalingen dit bedrag weer op de snelste wyze in den een of anderen vorm aan het Duitsche be drijfsleven ten goede te doen komen, zoodat de betaling van het niet-beschermde deel een min of meer theoretisch karakter zal t krijgen. Of, en zoo ja, in welke mate men in Duitschland dan weer voor dit bedrag rente ial moeten betalen, staat nog niet vast. k. Voorts sehynt het, dat de Fransche re- r geering zal afzien van het opnemen van buitenlandsche devisen voor het jaar 1981—’32.”

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1