1 2 3 H, C. WERNING GROOTE UITVERKOOP imnsmam noeoen AW Koopt bij onze Adverteerder s 'Aspirin VAN NELLE'S GEBROKEN THEE VAN NELLE'S GEBROKEN THEE VAN NELLE'S GEBROKEN THEE Groot Pakhuis Verf weert bederf. Alleen verkrijgbaar: Oostljaven 65 VOORNAME PUNTEN A. SAS Ford over de malaise. s - IS VOORDEELIGER EN GEURIGER DAN BLADTHEE, OMDAT HET WATER BETER IN HET GEBROKEN THEEBLAD DRINGT. DE SMAAK EN DE SCHENK VAN IS VOLLER, OMDAT GEBROKEN THEE SNELLER EN BETER AFTREKT DAN BLADTHEE. BIJ HET GEBRUIK VAN BEHOEFT MEN MINDER THEE IN DEN TREKPOT TE DOEN DAN VAN BLADTHEE. VRAAGT DUS UWËfl WINKELIER VAN NELLE'S GEBROKEN THEE Motorrijwiel F.N. en Handwagen PAKKISTEN Kantoor- Winkeljassen „De Kleine Winst" LAGE VUURSCHE? „DE GRIFT MARKT Z HOOGSTRAAT HEDEN ZATERDAG r BEGINT ONZE S Met verf van REVET bewaart men huis enz. keurig en net. Geen loonsverlaging, maar samen werking van landbouw en industrie. Een collega van ons heeft een uitgebreid interview gehad, waarin Ford zyrt opvattin gen over de tegenwoordige malaise en de mechanisatie zeer uitvoerig uiteenzette. Waar deze groot-industrieel zich reeds ir. het begin van zijn carrière sterk interes seerde voor economische vraagstukken, lijkt het ons wel vatt belang om over zyn mee ningen ten aanzien der massaproductie het een en ander mede te deelen. Juist in een depressie, als wij thans beleven, vraagt me nigeen zich af of de mensch niet onder de voet geloopen wordt door de machines, die hy zelf gemaak^ heeft. Dit wordt door Ford ftiet beslistheid ont kend. Deze mgn, die de machine en de massa-productie, heeft helpen opbouwen cn thans op 68-jarigen leeftijd door zyn gen'o nog steeds een leidend® positie in de indus trie inneemt, heeft de idealen van zijn jeugd bewaard en beschouwt de machine nog steeds als de beste dienstknecht, die ue menschheid ooit. heeft gehad, en als het mid del bg uitstek om een nieuwere en beteie welvaart te verkrijgen dan de wereld nog ooitheeft gekend. Hij ziet de toekomst met vertrouwen tegemoet, al telt hy de moei lijkheden van dezen overgangstijd niet te licht. Doch hij laat ze ook niet te zwaar wegen, want hij ziet in, dat dit een over gangstijd is. Men vroeg hem o.a. of naar zijn meaning by de opbloei der techniek geen fundamen- teele economische fouten waren gemaakt. Zyn kernachtige antwoord luidde: „Neen. Amerika heeft een tijd van vooruitgang doorgemaakt, die de bewondering van de geheele wereld afdwingt, en wy kunnen te vreden zyn met de resultaten. Het is niet meer dan naturlyk, dat ook hierby fouten zyn gemaakt, doch die zyn van onderge schikt belang vergeleken met het geheel en dan zy zijn geen van alle te ernstig om verbeterd te ïyorden. Het is onze taak, die fouten van het verleden te verbeteren, doch de oplossing ligt niet in een achteruitgang. Wy moeten leeren, niet te denken zooals in het verleden gedacht werd, doch zooals de menschen in de toekomst zullen denken." Dit verklaart misschien, waarom de bijna zeventigjarige Ford nog altijd zoo flink en levendig blijft, al is hij de laatste jaren wat grijzer geworden. De meeste menschen ver wonderen zich, wanneer zyn leeftijd ge noemd wordt; deze man staat nog midden in het leven. Van de machine zei hy nog het volgende„De machine staat nog slechts aan het begin van haar ontwikkeling. Zy zal het leven steeds aangenamer en verfijnder maken, steeds meer de moeite waard. Dank zy de machine zullen onze kleinkinderen le ven in een weelde, die thans nog onbekend is. De machine heeft geen ongeluk gebracht over de menschheid; de menschheid moet alleen nog leeren, om de machine beter te begrijpen en daardoor beter te gebruiken." Hy acht het fundamenteel verkeerd om in deze moeilijke tijden uitkomst te zoeken in een verlaging der loonen. Dit zegt een man, die als weinig anderen de gevolgen onder vindt van de economische crisis, omdat hy één van de grootste internationale werk gevers is. Doch hy bestrijdt met alle kracht de meening der economen, die van de loons verlaging willen komen tot lagere prijzjr. en grooter verbruik der artikelen. Fori zegt: „Ik heb nooit de prijzen van mijn auto kunnen verlagen, als ik niet tevoren in staat was om de loonen te verhoogen. De econo men, die meer lezen dan zij denken, geloo- ven dat niet, en toch is het zoo eenvoudig. De feiten bewyzen het dagelijks. Waar blyft de koopkracht, als de menschen geen be hoorlijk loon verdienen?" En hy ging voort: „De pry's van een at- tikel wordt niet verlaagd door de loonen tt drukken, maar door rationeelë arbeids- methoden. Goed ingerichte bedrijven er daardoor koopkrachtige bevolking. Dat is het geheim der welvaart voor alle trappen der maatschappij. „En van het voorgestelde experiment om de werkverschaffing aan de werkloozen mogelijk te maken, door op grooten schaal den vierurigen werkdag op half loon in te vieren, zei hy: „Dat plan %lleen bewijst al, hoe weinig er nagedacht wordt. Een slecht betaalde arbeider werkt lang niet zoo vlug of zoo goed als een ar- der, die een behoorlijk lóón verdient. Zoo wel de kwaliteit als de kwantiteit der pro ductie zouden eronder te lijden hebben cn deze maatregel zou dus de fabricatiekosten verhoogen inplaats van ze te verlagen. En de arbeiders op half loon hebben dan maar nauwelijks genoeg om van te leven, zoodot zy geen koopkrachtige bevolking vormen en daardoor in de meest verschillende bran ches depressie veroorzaken. Lage loonen zouden de armoede algemeen en permanent maken." De werkverschaffing wil hij dus in geen geval op die wyze geregeld zien. Door»zyn invloed zyn 5200 bedrijven, waarvan zyn fabrieken producten betrekken, gedwongen hij contract om hun bestaande loonpeil te handhaven. Hy acht het onjuist, de wet van vraag en aanbod invloed te laten verkrijgen op de arbeidsmarkt, want hy beschouwt het loonpeil als een blijvende factor en de werk loosheid als een tijdelijk verschijnsel, dat veroorzaakt wordt door een samenloop van omstandigheden. De overproductie be schouwt hy eveneens als een gevolg van het feit, dat de loonen niet hoog genoeg zyn in alle lagen der bevolking, zoodat het da gelijks voorkomt, dat menschen zich allee*: om finantieele redenen den aankoop van een bepaald artikel moeten ontzeggen. Dat is heel wat anders dan dat er geen vraag meer is naar het artikel. Hy ziet evenals vele andere economen de oplossing wel in prijs verlaging, om de artikelen binnen ieders bereik te brengen, doch het fundamenteeie verschil is, dat hy die prijsverlaging dus verlaging van de fabricatiekosten niet tot stand wil brengen door loonsverlaging, maar door meer rationeele productieme thoden. Over de landbouwers, wier positie in Amerika op het oogenblik bijzonder ongun stig is, zei hy tenslotte: „De ouderwetsche boerderij heeft in de eeuw der techniek geen nut meer. Er moet meer geproduceerd wor den en de productiekosten moeten lager worden. Het is waar, dat dezelfde fouten onze industrie nog aankleven, doch in on zen landbouw zyn zij nog ernstiger en daar om zijn de landbouwers er ook zooveel slech ter aan toe dan de fabrieksarbeiders. Bo vendien werken zy eenzijdig; zy producee- ren uitsluitend voedsel. Hoeveel bijproduc ten zouden er niet van nut kunnen zyn voor de industrie! Daarom moesten landbouw en industrie ook niet langer hun eigen weg gaan, doch behoorden zy samen te werken, om beide ten volle te kunnen profiteeren van de nieuwe welvaart, die wij tegemoet gaan, wanneer de industrie de overtollige landbouwproducten zal verwerken ook tqt andere dingen dan voedsel alleen, terwyl de landbouw een arbeidsveld biedt aan de werk krachten, die vrijkomen door de steeds ver der doorgevoerde rationalisatie in de indui- trie." (Nadruk verboden.) Iln't bedompts 1 c kantoor is «Ik* h*at. dag Mn I taling. 1—2 Aiplrln- I TnWnlInn vwdHJvnn dal ■\do«a gavoal In hal 'hoald.anBM.nni'uw* -•enigopdewereM Wanneer U eens plotseling!milllonnalr werd Wat zou U dan wal willen. Een actueele rondvraag. Wie heeft zich niet eenmaal in zijn loven afgevraagd wat hij zou doen, wanneer hij plotseling millionnair werd? Het komt wel eena een enkele keer voor dat van een gelukkigen sterveling een onbekenden doilaroom komt te overlijden doch voor 99 pet. blijft deze gedachte slechts beperkt tot het rijk der utopische drooiuen. Toch vonden wij het een aardig plan om eens eenige meerlingen over deze „Comedie van Geluk" te ver nemen en daarom hebben wij ons met enkelen in verbinding gesteld, waai uit" wij de volgende distilleerden. Men oordteele: Wanneer ik mijn eerste taak zijn een stichting te schep pen voor hen die zonder da* of bloeder wanten uit de gevangenissen en tuchthuizen worden ontslagen. Gelooft u mij: steeds wanneer ik een armen duivel moet veroor delen,. denk ik. Wat zal er van jou terecht, komen wftïineer jij je straf hebt uitgezeten en je weer in de genieenschap terugkeert Steeds denk ik aan de verantwoordelijkheid die wij op onze schouders laden wanrieer wij de misdadigers voor onbepaalde» tijd uit de wereld holen om hen als stuurlooze v rakken in de braihdlng van héi leven tëruir te zenden. Zeker ik wil gaarne erkennen dat thans het rechtsgevoel van den tnenscfa fpeer bevrediging vindt dan b.v. 10 jaar gedsden. doch al verplegen wij de gevangenen uit stekend aimr lichaamwat wordt er gedaan om een oplossing te vinden voor de psychi sche conflicten, waaronder de ongelukSigen gebukt gnat? Een «fep in deze richting zou ik doen wanneer ik millionnair wefd. Wanneer ik millionnair zou worden, zou ik dit millioen en mij zelf volkomen ter be schikking stellen om de menschheid van een verschrikkelijken plaag te bevrijden: De kanker. Hoe meer geld voor dttt onder zoek beschikbaar wordt gesteld, des te meer menschen kunnen zich zonder door eigen materieele zorgen gekweld te worden, aan het onderzoek naar deze kwaal geven. De schilder: Ik zou een aontial studiebeurzen voor tnT paalde jontre kunstenaare beschikbaar wil len stellen om hen op die manier de gelegen heid te geven een studiereis te ondernemen. Want reizen, vreemde landen zien en met vreemde menschen spreken, dat is het brood voor den schilder. En vooral wanneer men jong is. moet men hiervan gebruik kunnen maken, want wanneer men ouder wordt, ko men er zoovele andere factoren, die ons leven bepalen. Ut op oranje band «n Beyerfcrui». Prijs 7S c»*.V De Wanneer mij een millioen ter hand werd restekl. zou ik. indien ik er de capaciteiten 1 toe bezat mij voornamelijk op de regiekunst toeleggen of anderszins een der grootste regisseurs de gelegenheid geven zijn artis tieke pretenties na te leven. Deze zou mis schien in staat zijn om de banden tusschen het volk en het tooneel wat nauwer aan te halen dan thans het geval is Dit kan ech ter alleen geschieden, wanneer de regisseur zich, zonder door materieele zorgen gekweld te worden, op dien geest van den tijd kan instellen Hieraan ontbreeJct thans nog wel het een en ander. De Weet u wat het heteekent om dagen en nachten een idee te overpeinzen, het ontel bare keereri te verwerpen en geheel op nieuw op te bouwen totdat men eindelijk meent dat men de wereld het „.Eureka" k: toeroepen? Kunt u dan ook begrijpen wat voor ons de gedachte beteekent dat een ander ons misschien voor zal zijn, daar hij wellicht in gunstiger omstandigheden ver keert? Fm dan te weten wat het beteekent om met een schitterend idiee van i'ontius naar Pilatus te. werden gestuurd en niemand te kunnen vinden, die het idiee financiert. Ja, wanneer ik millionnair zoo zijn De kleine verkoopster: Wanneer ik millionnair zou zijn, zou ik mannequin willen worden of filmster... Ja, ja. filmster, een ster evenals Poia Negri. Maar ik ben bang dat een millioen in HoV lywood niet veel indruk zou maken en daar om geloof ik dat ik toch maar hier zou blij- ven. Maar ik zou zeker iedere modeshow bij willen wonen en geen oostuum zou mij voor goed genoeg of te duur zijn. Ja wan- eenr ik een miliiöen rijk was De Ik zou vast enrzeker Ket geld voor kinder tehuizen besteden, bteterad voor kinderen. die in nood verkeeren, angst of kommer volle omstandigheden verkeeren. Niets is voor een moeder verschrikkelijker dan d'o gedachte dat kinderen in ellende op moeten groeien. Maar ik weet dat er zooveel ellende in de wereld is. dat mijn millioen slechts een droppel op den heeten steen zou betee- kenen. doch de gedachten dat ik een kindler- hart rustig en gelukkeg zou kunnen maken, is voor mij reeds een geluk op zich zelf. De vrouwelijke politicus: Mijn millioen zou voor die partij bestemd .zijn die de leus van gelijkheid voor mannen en vrouwen in haar programma voert. Thans is het nog zoo dat de vrouwen, alhoewel zij het grootstq gedeelte van de bevolking vor men. nog slechts echaarseh in de volksver tegenwoordiging aanwezig zijn. Eerst dan zal er voei veranderd kunnen worden in de wetgeving wat nu nog voor het grootste ge deelte ten voordeede der mannen en ten nadieele der vrouwen uitvalt. De U schreef mij dat u deze vraag aan vele menschen hebt gesteld en ook mijn oordeel wenschte te vernemen, lk wil gaarne aan dit verzoek voldoen onder de voorwaarde dat u mijn antwoordman het slot zult wil len stellen en het alg een résumé zult willen beschouwen. Laat ik u dan dit als levensles leeTen. Of men mi een millipen bezit of niet. het levensgeluk laat zich: daardoot niet in het minst beïnvloeden. En voorts- geld brengt eenige comfort met zich mee, doch ook vele ongemakken waarvan men als niet-million- r.air gespeend blijft. Kunnen we het Zomers zonder radio stellen? Maar er zijn ook 'g zomers gevarieerde programma's. Men stelle de radio 's zomers bij open ramen en deuren zacht! door ANNA BERiGMANN. Elk jaar opnieuw kunnen wy opmerken, dat velen van meening zyn, het 's zomers wel buiten de radio te kunnen stellen, en merkwaardig genoeg bevinden zich onder hen velen, die in de andere jaargetijden hun leven zonder radio uiterst vervelend zouden vinden. Waaraan ligt dit gebrek aan be langstelling voor de uitzendingen tijdens den zomer? Zeker, velen gaan in deze maanden met vacantie. Doch er zyn er nog veel meer, die thuis moeten blyven, en wat voor reden kunnen juist zy hebben, om vrijwillig van het radiogenot afstand te doen? Sommigen meenen, dat het met Se radio gesteld is als metljét tooneel de zomer is er een slech- -te"tyd voor. Dan vertoont de natuur zich in een stralende levensvolheid, waardoor de belangstelling voor de schoone kunsten van zelf daalt. De menschen zyn liever buiten in de vrije natuur, dan binnenshuis in de kleine warme kamers, ook al is er nog zoo'n mooi prograjnma. In hoeverre is deze redeneering juist? Iets waars is er natuurlijk wel in deze redeneering. Anders zouden de groote schouwburgen ook niet 's zomers gesloten zijn. Doch er is ook iets onlogisch in. Radio en tooneel zyn twee verschillende dingen. Om naar de radio te luisteren behoeft men niet, als voor een tooneeivoorstelling, tel kens geld uit te geven, dat men in dezen tijd van het jaar liever anders zou besteden. Men behoeft er zich niet speciaal voor te kleeden een andere omstandigheid, dié het tooneel 'a zomers minder populair maakt. Als men afgemat is door de hitte van den afgeloopen dag, kan men rustig gaan zitten en de radio aanzetten, die kal meert of althans ons uit de sleur van het alledaagsche opheft en onze gevoelens ver diept en verfuimt. Trouwens niet alleen 's avonds, op elk uür van den dag staat het radiotoestel daar als een goede, trouwe en onzelfzuchtige vriend. Sombere regendagen. Bovendien zyn er ook in den zomer heel wat grauwe, regenachtige dagen, waarop de natuur ons niet naar buiten lokt en men evenals in den winter is aangewezen op het .eigen huis. Op die sombere zomerdagen heb ben wy «igenlyk nog meer dan 's winters behoefte aan de afleiding en aanmoediging van de radio. En... de radio-programma's z\jn 's zomers heusch niet minder goed samengesteld. Zij zijn even gevarieerd en staan ook artistiek op dezelfde hoogte, zoo- dat men imenig yur van kunstgenot kan be leven, dat rijkelijk schadeloosstelt voor den tyd, dien men binnenshuis doorbrengt in plaats van in de vrye natuur. Trouwens, het feit dat radio-uitvoeringen in de open lucht altyd weer een groot publiek trekken, be wijst wel dat ook in het warme jaargetijde de behoefte aan muziek en ontspanning langs dezen weg blijft bestaan. In den zomer zullen wy echter op andere uren van de radjo genieten dan in den win ter, n.l. in den avond. Tusschep twee haak jes, in dezen tijd van open ramen en deuren vergeten wij natuurlijk niet, de radio vooral zacht in te stellen met het oog op de buren. Doch de radio kan ons juist in den zomer nog op andere wijze goede diensten bewy zen, en wel wanneer wy op uitstapjes en picnics een niet te groot toestel met ons meenemen, waardoor wy ook in de eenzaam ste streek het contact met de buitenwereld kunnen onderhouden. Slechts weinigen vermoeden, hoeveel het meenemen van een radio-toestel bijdraagt tot het succes van zoo'n uitgangetje. Luister op de juiste wyze! Tenslotte willen wy ook in dit praatje over de radio in den zomer den luisteraars nog eens toeroepen: luister op de juiste wijze! Als men dat niet doet, zal ook de hartelijkste radiovriend niet op den duur een vriend blyven .Daarom moeten telkens opnieuw de luisteraars worden opgewekt tot goed luisteren, wat een kunst op zichzelf is. Als men na korten of langer tyd van de radio genoeg begint te krijgen, bewijst dit niets ten nadeele van de radio; het bewijst alleen, dat de betrokken persoon de kunst van het luisteren niet verstaat. Twee korte wenken: Luister niet te lang achter elkaar; daar door worden de hersens vermoeid en ver laagt het luisteren tot iets mechanisch. Luister niet naar elk willekeurig nummer van het programma, doch zoek bij het begin van de week reeds de nummers uit, die u speciaal iets kunnen geven, niet alleen tij dens, doch ook na de betrokken uitzending. Wanneer wy deze beide wenken opvolgen, voorkomen wy de overpeinzing, die op gees telijk gebied even schadelijk is als op licha melijk gebied. Ook in het radiogenot is ma tigheid geboden; een verstandige keuze uit het anders veel te uitgebreide programma moet voor eiken luisteraar het eerste werk zyn. Een tweede vereischte is, dat men er eenvoudig van leert afzien, de radio voor een bepaald uitgekozen nummer aan te zet ten, wanneer men op dat oogenblik niet in de juiste stemming is. Op zyn tijd hebben wij ook behoefte aan stilte en werkelijk radiogenot is bovendien mogelijk, wanneer men zich geheel aan het luisteren kan over geven. Er is een zekere mate van innerlijke rust en geestelijke tucht voor noodig. Als men die niet bezit, wordt de radio verlaagd tot een zielloos, mechanisch lawaai, dat een aangename begeleiding is bij eten, praten of kaartspelen. En dan ontneemt men de radio de mogelijkheid, om haar voornaam ste bestemming te vervullen, n.l. om ons als een goede vriend gelukkige, rijke en op wekkende uren te schenken. (Nadruk verboden.) ^Ai« B— ft Mfi Raadsels voor de Jeugd. Oplossing van de raadsels van vorige week. 1. koper, tin, goud, ijzer. 2. mol. 3. vin, vink. puin, duin, tuin. politie-agent. karper, karpet. De prijs viel ten deel aan NEL VA'N HOUWENINGE, Krugerlaan 66. Nieuwe raadsele. 1. 'k Maak deel uit van de boomen, Verandert men mijn staart, Dan word 'k een kleedingstukje, Dat vaak de kleeren spa art- Met p heft ik een lichaamsdeel van een dier, met g loop ik langs het dak, met b ben ik een vaartuig, met n een vrucht en met vl een verzameling schepen. 3. Myn eerste is een hooge berg. Mijn tweede is een nuttig dier. Myn geheel is een plaatsnaam in Neder land. 4. Verborgen edelsteenen. Moeder zegt, dat Caro bijna niets ge geten heeft. We mochten elk jaar by Tante Cato Paascheieten komen zoeken. Och Lena, met historische feiten hoef je by mij niet aan te komen! Wat draagt Fie Steensma ragdunne kousen! 5. Men roemt my om mijn besjes, Je hebt mij vast gezien! Men schrijft my met vier letters, Een plaats ben 'k bovendien! 6. Myn eerste is een jongensnaam, myn tweede en derde vormen samen een natuurverschijnsel en mijn geheel is een koekje. Oplossingen inzenden aan de Redactie van de Goudsche Courant, Markt 31. Onze bijen in den zwermtijd. Omstreeks dezen tijd bereiken de volken net hoogtepunt van hun ontwikkeling en daarmede begint de zoogenaamde „zwerin- - tijd". Wie zich veel kan bezighouden met zijn bijen, laat ter vergrooting van zyn stam het beste de helft der bijen zwermen. De andere volken, waarvan men honing wil hebben, moet men tijdig gelegenheid geven tot bouwen en de rijpe broedraten neme men natuurlijk zonder bijen uit de kast of korf om ze te verdeelen onder de overige volken. Hebben de bijen in Mei een goede dracht gehad, dan duurt het wat lan ger voor er wordt gezwermd, want een rijke dracht vertraagt het broeden, daar de ko ningin niet genoeg leege cellen vindt om haar eieren in te deponeeren Het zekerste teeken, dat een volk wil zwermen, is het voritien van konin ginnecellen. Zoodra deze van een deksel zyn voorzien, trekt de eerste zwerm naar buiten, gewoon lijk tusschen 11 en 14 uur, als het weer gunstig is. Ook het vluchten van jonge dar ren kondigt een zwerm aan. Loopen de byen voortdurend onrustig in en uit het vlieggat, dan wordt het tyd, de nieuwe woriing in te richten. BS de eerste zwerm is het steeds de oude koningin. Pas als de byen een nieuwe koningin hebben bevrijd, gaat deze met de tweede zwerm mee. Als wy 's avonds de kast of korf naderen, hooren wy de nieuwe koningin zoemen. Willen wy nu de eerste zwerm met de oude koningin niet missen, dan moeten wij de koningin by het vlieggat trachten op te vangen. Zy wacht steeds tot ongevèer de helft van de eerste zwerm is uitgevlogen. Wy behoeven dus slechts goed op te letten. De zwerm keert dan weer in de woning terug en op de negende dag komt de na zwerm met een jonge koningin. Krijgt mén de oude koningin niet by het vlieggat te pakken, dan schudt men de zwerm in een kist. Zijn de byen eetiigszins gekalmeerd, dan schept men ze met een eetlepel op de grond en plaatst een kast in de nabijheid. De bijen tippelen dan rustig hier naar toe en men vindt de koningin heel gemakkelijk. Zy moet worden gedood. Is dit gebeurd, dan vliegen de byen weer naar de oude woning. De doode koningin moet men als bewysstuR tusschen de zwerm leggen. Jonge koningifi- nen kan men oj) deze wyze niet uitzoekefli. Zy vliegen onmiddellijk weer weg. Zwermen de bijen niet en heeft mei nog leege kasten, waarin men graag een volk had, dan bewerkt men dit kunstmatig. Van de beste volken neemt men eenige broedraten weg, die goed zyn gesloten, mét alle daarop zittende byen (doch pas op dét de koningin niet op de raten zit!) en plaatst deze raten in de nieuwe woning. Met vier tot zes van zulke broedraten is men klaar. Dan plaatst men links en rechts een leege raat; zyn deze met honing geyuld, dan des te beter, en om het kunstmatige Volkatdrit te maken, voegt men er nog eenige honing bijen aan toe. Vooral een droefgeestigèn dag uitzoeken, dan vliegen de bijen niet öf In ieder geval minder naar hun oude korven terug. Heeft men koninginnecellen genoeg, dan kan men volstaan met een broedraat. An ders fokt het nieuwe volk zelf wel een ko ningin. Het kunstmatige volk moet eenige dagen achtereen gedrenkt worden. Veel ym- kers brengen de bijen eerst in een leege kamer of schüur, waarin de nieuwe woning is geplaatst en openen dan pas het vlieg gat. Als men echter een donkere dag uit zoekt met veel regen, dan is dit overbodig. Men behoeft dam alleen het vlieggat wat vnauw en donker te houden. De bijen uit ver- ichillende volken gedragen zich niet vijan dig tegen elkaar, doch blijven vreedzaam samen wonen. In een tijd, die arm is aan dracht moet men wat bijvoederen. In de meeste streken is Juni de honing- maand. De ymker mag zijn byen daarom nooit geheel en al tot rust laten komen. Steeds moeten weer nieuwe voorraadkamers wor den aangevoerd. De raten, die 't eerst „vol" zijn, dus die zyn gelegen vlak by de grens van broed- en honingruimte, worden door leege of halfleege vervangen. Dat wakkert de verzamelwoede weer opnieuw aan. Het honingslingeren mag niet op de lange baan geschoven worden. De ervaring leert, dat steeds na het slingeren de werkzaamheid der arbeiders weer zeer sterk toeneemt. Voor zon en oververhitting moeten wij de kasten of korven beschermen, daar zij de werkzaamheden doen verslappen. De wonin gen moeten op een schaduwrijke plaats staan en gedurende de uren der grootste middaghitte moeten zij gelucht worden. Daartoe snijden wij in de bovenste deurhelft een opening ter grootte van de hand en snijkeren hierover draadgaas, waar geen bijen doorheen kunnen (denk aan de spijker punten!). By zeer groote hitte wordt de afaluitdeksel en tevens de wig beneden aan het venster weggenomen; dat geeft een aan gename verkoeling. Honingslingeren moet men doen op een flink warmen, maar niet zwoelen dag. (Nadruk verboden.) Eventjes Lachen. Circusdirecteur: „En in deze tent ziet U «e groote reuzenslang uit Afrika." Ze ver- plettert met gemak de grootste os... pas op meneer, niet te dicht bijt... Wie liegt het hardst? Amerikaan bij de Niagarawaterval tot Oen vriend): Jaren geleden was hier e«i man, die was zoo sterk» dat htf tegen de Niagarawaterval opzwom... Schot: Kerel, herken je me met meer? Dat was ik!... ZITKAM1II fa. B. BE JONB BOUWEN 00UDA FINANCIEELS berichten. Nederlandache Middenstands bank N.y, Brutowinst over 193q c.a. f 4.000 liooger dan over 1929. Na afschrij ving van f 88.000 (v. j. f 69.0000) netto winst f 7.9p0 (v. j. f 33.000). Aan het jaaiyerslag over het 3ds boekjaar onUeenen wij het volgende: Bedrijf. Het totaal der aau de Bank door derden toevertrouwde gelden bleef vrij wel stationair, niettegenstaande het reit dat iu den loop van het jaar tweemaal tot ver laging van onze rentetarieven is overgegaan. Crediteuren, deposito's en apaajgeldeif be droeg op 31 December 1929 f 18.700.404 en op 31 December 1930 f 18.696.367. Het uitstaand erediet aan cliënten be droeg per 31 December 1929 f 13.548.365 eh op 31 December 1930 f 15.199.632. De Bank ging ook in 1930 vdort met zich terug te trekken uit die plaatsen, waar de vestiging op den duur niet in voldoende mate tot de winsten zou bijdragen. Opgeheven werden 7 kantorenheb kan toor Hillegersberg werd omgezet in een zit dag van kantoor Rotterdam, terwijl te Ge leen eene vestiging tot stand kwam ais zit dag van kantoor Sittard De winst- en verliesrekening wijst na af schrijving van f 40.075.13 <v. j. f 25.562.41) op inventaris en safe-inrichting, benevens van f 23.600 (v. j. f 14.019,28) op oprichtings kosten en goodwill en eene reserveering tegen bedrijfsrisico's van f 25.000 (vorig jaar f 20.000*. een winst-saldo aan van f 7 880 93 De balans bevat de volgende cijfers: Actief Kas en kassiers f 847.241 (v. p. f 1.196.039). effecten f 889.072 f 290.919), belangen bij bevriende instellingen ,'82.001 f 115 457), prolongatie, on call en voorschot ten op effecten gegeven f 3.907.078 (f 3.922.999). rekening-courant debiteuren f 15.158.084 13.763.092), gedisconteerde accepten f 1.025.494 (f 1.891.305)., Bankac- cépten en sohalkistpromessen f 350.000 (jf 498 913), kasgeldlecningen f 1.047.500 (-), vreemde valuta f 136,709 164.062), •aido nog te leveren en nog te ontvangen fondsen en valuta f 26.248 f 32.944), diveree débiteuren f 136.875 (f 160.473), ingekochte panden f 36.731 (f 72/334), inventaris an Safe-inrichtingen f 307.ÖÖ0 f 278.000), té vorderen interest, provisie eii onkosten f 46.798 f 62.649), diversen f 137.908 {f 136.822) Passief. Aandeelen-kapitaal f 1.260.000 f 1.260.000), 5 pet. obligatielening f 156.650 249.650). bankiers f 1.723.348 {f 216.075), prolongatie en callgelden f 952.000 (f 729.500) crediteuren en spaargelden f 14 238.552 [f 14.020.581), depos. f 5.132.557 5.430.927). daposito's met efféetenondèrpand f 179.972 167.301), vreemde valuta's: cliënten H.R. 13 297 (f 13113), diverse crediteuren 204.896. (f 208.110), te betalen wissels f 41.997 45.986), af te rekenen incasso's f 142.272 (f 156.625), diversen f 10P.085 (f 109.085), winstsaldo 1930 f 7.881 f 33.278) De winst- en verliesrekening geeft aan: Debet: Onkosten en salarissen f 995.613 (f 989.781), afschrijvingen f 63 675 39.672). reserveering tegen bedrijfsrisico's f 25.000 (f 20.000), winetealdo f 7.881 f 33-278). Credit: Interest f 638.518 655858), provisie f 448.237 f 406 847), diversen f 5-414 f 19.929). RECHTZAKEN. Uitlokking tot moord. Verdachte wil zjjn broer laten doodschieten. Voor de vijfde kamer heeftl terecht ge staan de 43-jarige koopman J. J. L. 8-, ge boren te Chrzanow, than8 gedetineerd! in bet huis van bewaring, wien bij dagvaar ding ten laste is gelegd dat hij in April j.l. opzettelijk door giften en beloften en het verschaffen van inlichtingen heeft getracht een zekeren' G. Vink, lossen werkman, ver- blij fhoudende in De Metropool, te bewegen om zijn broer Chr. S. opzettelijk en rae^ voorbedachten rade van het leven te beroo- ven, althans hem zwaar lichamelijk letsel toe te brengen door uit een met scheip ge laden revolver op hem te schieten en ge noemden Vink daarvoor geld en kleeding- stukken te geven en hem f 3000 te baiooven, indien het plan zou worden uitgevoerd, zijn de dit niet geschied omdat V. weigerde. In deze zaak warén door het O. M. vier getui gen gedagvaard Dr. J. Scholten, psychiater, als deskundi ge gehoerd, verklaarde, dat S. ala vermin derd toerekenbaar is te beschouwen. De losse werkman Vink heeft op 14 April in de Metropool een telefoniscn verzoek ge kregen om den voiygenden dag bij 8. te komen. Bij zijn bezoek werd hem door verdachte de vraag gesteld: „Heb je al eens gezeten?" V., die een vonnis ondergaan had, antwoord de bevestigend. Bij het gesprek dat volgde «teelde ver dachte V. mede, dat hij drie duizend gulden kon verdienen als hij C. S. door middel van een revolver van het leven zou beroo- ven. President; Ep wat hebt u daarop geant woord? Get.Ik deed net alsof ik het wël doen wilde, docih heb het plan niet gehad om het te doen. Pres.Heeft 8 u toen geld gegeven. Get.. Ja. Vijftig centen. Pres.Vijftig centen in afbetaling op drie duizend gulden. Getuige deelde verder njec, dat nij den volgenden dag weder bij 8. ia gekomen en bij die gelegenheid weer 2 kwartjes heeft gehad alsmede een bruine jpe *en - en bruin oostuum. Bovendien werd hejn door ver- een rijwiel beloofd. De bedoeling was dat de broer van verd. des Zondaga na het verlaten van een the ater door get. zou worden opgewacht, en dan om vuur zou worden gevraagd. Get. moest schietproeven afleggen ddoor meteen ongeladen revolver te nukken op den be diende van verdaehte. zekeren Kjerk, en wel tpescfaen, de sflboudatf»laden. Getuige heelt, gedaan hetgeen hem ge vraagd werd, doch aeid« daarbij de bedoe ling td hebben gehad, te trachten zooveel mogelij* geld van 8..los te krijgen. Een kameraad va» dezen getuige, vaü B., verklaarde, dóór V. in kennis van het plan te zijn ^gesteld ea dit ten sterkste te hebben ontraden. Get. zelf is nooit mét politie en justitie in aanraking geweest. De bediende van verd. 8.. de coupeur Klerk wordt scherp ondervraagd mét betrek king tot de gevoerde gesprekken waarbij ge tuige tegenwoordig zou zijn ge%eeét. Ais K. beweert, zich niet meer te kunnen herinne ren wat er precies gebeurd is, wijst de pre sident getuige er op, dat hij onder eede staat. Meer dan eens wordt getuige door den president becfreigd met vervolging wegens meineed. Na lang ondervragen geeft K. toe, dat hij gehoord heeft, dat S. aan get. Vink opdracht heeft gegeven om C. 8. dood te schieten en hijzelf als proefschijf moest, dienen om te kunnen constateeren, dat V. goed mikte. Verdachte deswege ondervraagd, zeide zich niet te kunnen herinneren de gesprek ken als l>oven genoemd met getuig V. te hebben gevoerd. Hij weet.wel dat V. bij hem geweest is, als koopman met veters e.d. langs de deur. Wel herinnert hij zich hem eenig geld dn ook een jag en een oostuum te hebben ge geven, Pres Kunt u zich herinneren dat u ge vraagd hebt. of hij al eens gezeten had. Verd.. Neen. Pres.Was u in het bezit van een revol ver en patronen. Verd. - Ja. dié heb ik aan Klerk gegeven Pies.Met welke opdracht? Verd.Geen. PreB. Kunt u zich herinnoren, dat u ge zegd hebt, dat K. de revolver op Zondag avond aan Vink moest geven. Verd.: Neen. heeiemaal niet. De officier van justitie mr. P. J. Blok, requisitoir nemend wijst, er op, dat verd zich hoe langer hoe minder herinnert. Uit voerig gaat de officier de verhouding tus schen de beide broer8 na, en concludeert uit de feiten dat verdachte wel degelijk met overleg is te werk gegaan. Hij ie zoo razend op gijn broer geworden, dat hij over zijn zenuwen heenraaikte. Verd. was evenwel toch nog zoo slim om een ander voor de straf te laten opdraaien. Spr. wil rekening houden met het feit, dat Verd. door zijn broer zoodanig is ge plaagd, dat. hij overstuur is geraakt en wil daarom niet de maximumstraf van 5 jaar vragen. Het misdrijf is evenwel met overleg gepleegd en ï8 als zeer ernstig te qualifi- Bpr. vraagt schuldigverklaring van ver dachte en diens veroordeeling tet twee jaar gevangenisstraf. DAM RUBRIEK Onder redmette van de Damclub „Gouda", Sécrëtarii de la Refjlaan 14, lokaal der elab Markt 48. Probleem No. 751. Zwart schyven op: 1, 4, 6, 8/10, 12, 13, 15, 17/19, 22, 27. Wit schyven op: 26, 28, 29, 31, 33, 35, 37/30, 42, 44, 46, 47, 50. Probleem No. 752. Zwart schyven op: 1, 3, 5, 6, 8/14, 17, 19, 20, 23, 24. Wit schyven op: 22, 25, 27, 28, 32/36, 38, 39, 43, 45, 47/49. Oplossing van Probleem Nb. 749. Wit speelt: 27—22, 32 :21, 21—1?, 4237, 38 7, 33—20, 36—31, 48—42, 35 2, 25—20, 2—30, 4430, 49 7. Oplossing van Probleem No. 750. Wit speelt: 34—30, 48—43, 31—27, 26 37, 21—17, 16 20, 25—20, 24—20 of 36—30, 49—44, 444. v*—s rt f mt'Klht IN PRIJZEN VAN 20 TOT 40 CENTS PER ONS-PAKJE. ree TE HUUR met groote bovenzftal. Voorzien van electrisch licht en water. Te bevragen: KRUGERLAAN 19. TE KOOP, zoo goed als nieuw. Kattensingcl 91, Gouda. 8 MOLENWERF 16 Het adres voor en is Korte Tiendeweg 22 GOUDA GAAT U MET VACANTIE near de BEZOEKT HOTEL-PENSION TELEFOON 8 - TELEFOON 8 Frissche kamers, Badkamer, Garage. Groote tuin en wandelpaden, gratis wandelkaarten voor de boszehen van, Pijnenburg. Logies met ontbijt 3.—- Pension vanaf 3.—. JJfuliSept. 4.—. Diners 1.75. Lunch y* L^Oi Voor club#- speciale conditie's op 80 ZIE ONZE ET/RTAGES Talephoan 3124. i

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2