i HE EN .ASSEN -er Odol 4 lijzondere, duurzame gedurende de weinige efenen, zuigt Odol i op de slijmhuid van den lere NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, vr-im-a.r nni Ti TTrrnwr (JÏ1Z Oandardag Juli 1931 70* Jaargang No. 17720 BERGAMBACHT, Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon- en Feestdagen t FEUILLETON. er EN. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, L NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHQONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, ONTERFD... )octs. vergroot wae HOOFDSTUK VIII. Eulalie wordt jaloersch. «oen dacht Hanel (Wordt vervolgd.) srke aar- ge- i in de „Telegraaf”. bevelen. Wij wenschen le eerste plaats in dit' ES naar foto’s en pon- ngebied. onder en verdaagd tot hedenavond half de verlaten plan- gejank van den Sluip, werkje gen. aam het nds- t de en i ge- jen- ver-. iwen lape- neer, ndat satsl I loor I d Koevers iMorotorium-voorstel Fransch-Amerikaansche onderhandelingen voortgezet. Hedenavond hervatting. De Fransche Ministerraad komt heden bijeen. Italië verklaart het plan-Hoover van kracht. In politieke kringen -is men van meening dat ook de komende onderhandelingen weer moeilyk zullen zyn aangèzien de president der Ver. Staten, Hoover, beslist heeft gewei gerd de Fransche eischen inzake het garan tiefonds in te willigen. Een der Fransche ministers, die aan de onderhandelingen met de Amerikanen heeft deelgenomen, meende dat men de hoop nog niet moet opgeven. De besprekingen worden voortgezet en dit is op het oogenblik de hooidzaak. Niemand gelooft aan een mislukking en zelfe nüet aan het afbreken der onderhan delingen. pen, hoe hij later op smeekenden toon sprak tegen iemand, die hij meende dat naast zijn bed zat en voor wie hij alles uitstortte, dat hij twee jaar tevoren met moeite inge houden had. Daarop werd hij rustiger en de zwartjes wat minder angstig, toen hij op kalmen toon verder praatte tegen een denk- beeldigen Baba”. Hij scheen te meenen dat ze' zijn hand vasthield en vroeg haar bij zijn vrienden. De bedienden, te bevreesd om naar bed te gaan, luisterden,, trillend van ontzetting, hoe hij telkens het refrein van een school liedje herhaalde, hoe hij bulderde van het lachen om vroeger beleefde studentengrap- van Huisvrouwen, ouda. boekhandel en bü de iN ZOON te Gouda, Reeuwyksche en aai uitgevoerde DRUK: n het plan van droog den hiervan is zy een met genoegen en niet ontstaan der plassen, an die wateren en een werden en nog wonlen ing. De schrijver heeft buitendien zijn betoog sen alsmede een kaart 1 in beslag." t van Schauburg ed. Vogelku-idigcri'. llandsch landschap wi) bioloog A. Scheygrond De buitenlandlsclie redacteur van de Mar tin gaat nog verdér en zegt, dat de Fran- sohe Ministerraad zich, reeds in zijn zitting van gistermorgen zal bezighouden met een Engelsch voorstel, dat er op neerkomt een oplossing te vinden voor de quaestie van het garantiefonds. Deze mededeeling lijkt 'heel waarschijnlijk ttwed ging hy want Briand1 heeft» gistermiddag de Engel- O'AO*W sche zaakgelastigde, Lord Tyrrell, ontvan gen, en men neemt aan dat bij dit bezoek de Éngelsche ambassadeur het desbetreffen de voorstel van zijn regeering heeft overgo- brajeht. Het bericht uit Horde, volgens hetwelk Italië het plan-Hoover met ingang van gis teren van kracht verklaasde, wordt ter be- voegder Duitsche plaatse bevestigd. TTALH. De ziekte van den hertog van Aasta. In den toestand van den hertog van Aosta, die aan longontsteking lydt, is sinds gisteren weinig verandering gekomen. De hartslag is wat zwakker gewonden en de ongeregelde ademhaling is hetzelfde geble ven. De pols is iets langzamer en de tem peratuur iets lager geworden. De hertogin, ’s hertogs beide zoons, de hertogen van Apulië en van Spoleto en zyn broers, de hertogen van Turyn en van de Alruzzen, vertoeven op het Pilazzo Cisterna. Minister Gazzera, die op doorreis te Turijn vertoefde, heeft zich ten paleize be geven waar hy den hertog van Turijn ge vraagd heeft naar den toestand van zyn broer en heeft gewaagd van het meeleven van het leger met de ziekte van den door- luchtigen commandant van het derde leger, die zich op den Karst zoo^Jel lauweren ver worven heeft. toestand niet alleen te laten. Ik zal je water gevenb zei ze zacht. Zij durfde de kamer niet verlaten uit vrees, dat hij in zijn koorteachtig woelen uit 1 bed zou komen. Daarom gaf zij hem maar wat van het lauwe water te drinken, dat den geheelen dag op het tafeltje naast het bed had gestaan. Hij bracht gretig het glas aan zijn lippen, terwijl zij hem met één arm ondersteunde. De middag was al bijna ten einde, toen een dampende ponny het erf van L’Opale opdraafde. Eulalie sprong snel uit den za del en leidde het dier naar den stal, Daar- ADVERTENTLEPRlJSi Uit Gouda en omstreken (beboerende tot den bexorgkring) bijslag op den prjj». Liefdadigbetda-Mvertontiën de helft van den Prijs. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN: 1—4 regels 2.2b, elke regel meer S.ML Op de voorpagine te booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letten en ranoen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tuaachenkomat van «oliede Boebhanoe- laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hei Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd to zQn. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.26, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal 8.16, met Zondagsblad 84ML Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA* bü onre agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. haal* koele vingers op zïjh voorhoofd te leg gen. Hij wiet zeker dat zijn voorhoofd min der gloeiend en pijnlijk zou zijn, als ze dat deed! Bij het krieken van den dag, sloop een troepje negers, met hun bezittingen in een bundeltje bij zich, het hui8 uit. Ze ont moetten de daglooners die naar hun werk In officieele kringen te Parys heerschte voor de hervatting van de bespreking met de Amerikanen een groot pessimisme. Een officieele Amerikaansche persoonlijkheid heeft tegenover de Fransche pers verklaard dat slechts op één punt der Fransche te genvoorstellen een compromis mogelyk zou De strijd vernietigt, maar niet de ver nietiging is het doel. Hij vernietigt, opdat het waardevolle léven, leve in de voort durende wisseling van het levensproces. (ilHIMHE COURANT. Nieuwe nota van het Vaticaan aan het Quirinaal. De Heilige Stoel heeft opnieuw een nota doen overhandigen aan de Italiaansche re geering. OVer den inhoud hiervan wordt het diepste stilzwijgen bewaard. Sinds deii aanvang van het geschil over de Katholieke Actie is dit reeds de zevende nota die tusschen beide partijen is gewis seld. Een bijeenkomst a ia Checquere te Rome. Uitnoodiging van Mussolini aan den Duitschen kykskansejier. Officieel wordt te Berlijn medegedeeld, dat mede naar aanleiding van den Duit schen wensch, om door persoonlijke bezoe ken op vriendschappelyke ^yze politieke vraagstukken te kunnen bespreken op de manier, zooals -by de bijeenkomst met de Éngelsche minister op Chtcquers plaats vond, de Italiaansche mimstei-president Benito Mussolini den Duitschen rijks kanse lier dr. Brüning en den Duitschen minister van buitenlandsche^ zaken, dr. Curtius, door bemiddeling van den Italiaanschen ambas sadeur te Berlijn een uitnoodiging heeft doen toekomen voor een bezoek aan Rome 1 binnen niet al te langen tyd. De rykskan- selier en de ryksminister vgn buitenland-, sche zaken hebben de uitnoodiging met dank aanvaard. Het tijdstip waarop liet be zoek aan Rome zal plaats vinden, zal na der worden overeengekomen. OOSTENRIJK. Dorp door lawine verwoest Kaprun in Salzburg door steenen bedolven. Een geweldige wolkbreuk teisterde gis termiddag het gebied van Kaprun by Zell am See (Salzburg). Van de Embachhorn kwam een steen- lawine naar omlaag, die Kaprun bedolf en verwoestte. Er is terstond militaire hulp ontboden. De nood is onbeschrijfelijk; nadere berich ten ontbreken nog. Het Rotarycongres gesloten. Het Rotarycongres te Weened is geslo ten, nadat de pryzen van 250, 200 en 100 dollar voor werk van jonge m«nschen no pens het wezen van de rotary waren toege kend. Hierop werden de» vlaggen van de buitenlandsche clubs, vergezeld van ge schenken aan de Weensdhe club overgedra gen. Voorzitter Rothe sprak een slotwoord, waarop Psydey 'Pqscalldie het congres van, 1933 te Seattle presideeren zal, de hoop uitsprak, dat de wereld .eindelijk het eeuwi ge twisten moe, gemeenschappelijk zal wer ken voor den vrede en de beschaving. Met een Leve Weenen en Oostenrijk werd het congres geslotené De deelnemers blij ven nog in Oostenrijk rondreizen. In verschillende buitenlandsche gezant- schapsgebouwen hebben ter eere van dp vreemde deelnemers aan het congres ont- op liep zij haastig het erf over en ging het huis binnen. Bij de deur van Harrel’s ka mer bleef ze staan en luisterde. Een oogenblik was het doodstil in de kamer. Toen werd de stilt© verbroken door ec-a zacht gekreun. Gejaagd opende Eulalie de deur en góng binnen. Harrel lag in half bewusteloozen toestand te bed. Onrustig trok hij aan zijn kussen om een koel plekje voor zijn hoofd te vin den. Toen Eulalie de kamer binnenkwam en op hem toe kwam loopen, schrok hij op. Met van koorts gloeiende oogen staarde hij haar een oogenblik aan en poogde toen op te staan. Water, klonk het heesen, Eulalie stond onbeweeglijk voor het bed. Ze wist niet, wat ze beginnen moest; ze voelde zich verlegen, bij do gedachte aan haar aanwezigheid op L’Opale wider deze omstandigheden. Het beste wa8 ongetwij feld, om door te rijden naar Trinity en dok ter Meillet te halen. Maar Harrel begon opeens te ijlen, stamelde verwarde woorden en halve zinnen en ze dorst hem in dezen Van hooge regeeringszyde in dé Ver. Sta- Staen werd in verband met het plan-Hoovtr het volgende medegedeeld: Het uitstel van alle betalingen geduren de een jaar beduidt o.i. geen aantasting van de heiligheid der verdragen en in elk geval worden zy daardoor niet ongeldig. Hoovers’ proclamatie had spoedig zegen- ryke en goede gevolgen in de heele wereld en alle groote naties, behalve Frankryk, stemden er volkomen of principieel mee in. Frankryk heeft er zelfs niet principieel mee ingestemd. Eerst verlangden de Fransche dubbele Duitsche betalingen in het volgend jaar. Dat was onaannemelijk en wy stelden om aan Frankryks wensch nopens de onschendbaar heid der internationale verdragen tegemoet te komen voor, dat Duitschland wel het on- uitstelbare crediet zou terugkrygen. Frankryk eischte nu, dat bedoeld crediet niet aan de rijksregeering, maar aan zekere Duitsche industrieën zou worden verstrekt. Wjj achten een dergelyk voorstel van zui ver politieken aard en niet in overeenstem ming met het plan-Hoover. Juipt de rijksregeering heeft het volle be drag noodig voor de versterking en het in evenwicht brengen der begrooting. Wij zyn ten volle bereid ook andere lan den te helpen, maar in de eerste plaats moet Duitschland weer op de been komen. ■Daarna kwam de quaestie van het garan tiefonds. Frankrijk eischte, dat in geval van een Duitsch moratorium, een waarborg fonds by verzekering der Duitsche betalin gen zou worden gevormd. Wy zouden het echter in stryd met het plan-Hoover achten, als de hulpactie werd gebruikt om Duitsch land een dubbelen last op te leggen. De onderhandelingen met Frankryk zijn niet afgebroken. Wy zyn niet pessimistisch maar hopen op overeenstemming. Omtrent de leveringen in natura zouden Duitschland en Frankryk overeenkomen, dat alleen de loopende contracten worden uitgevoerd. De leveringsvoorwaarde^ zyn niet zwaar en kunnen dus worden nagekomen. W(j hebben in de quaestie van het crediet toegegeven en verlangen slechts, dat het jn vollen omvang aan de rijksregeering en voor zoo lang mogelyken tyd wordt ver strekt, maar vyf jaar is te weinig. dat bedoelt uitsluitsel te Weven over de hou ding der Amerikaansche Regeering met be trekking tot de huidige? onderhandelingen Dit document constateert, behalve den wensch der Amerikaansche regeering, de onderhandelingen voort ie zetten, dat er nog belangrijke meenings ver schillen tus schen de beide regeeringen bestaan. Het do cument, dat officieel te Washington is ge publiceerd, zal hedenmorgen in den Fran- schen ministerraad, die onder presidium van President Doumer bijeenkomt, behandeld worden. Hedenavond zullen dan de onderhandelin gen met den Amerikaanschen ambassadeur worden voortgezet. zelf, zooals de neger gehoopt had, maar de jonge „Missis”. Eulalie de Floissa>c had haar ponnie ge zadeld om bij het koeler worden van den dag een rit. te maken. Zo hield den teugel in, toen de man haar „goedenraiddag” wensichte en. vroeg wat hij wilde. Ik zoek een baantje, juffrouw, ant woordde hij bedremmeld. In de stallen? Ja... of wat anders. Ik geloof niet dat meneer Salmon werkvolk gebruiken kan. Waar heb je het laatst gewerkt? Op L’Opale. Op L’Opale? En heeft menëer Harrel je ontslagen? Neen juffrouw Meneer Harrel is ziek. We zijn vanochtend allemaal weggegaan. Hij heeft zware koorts. Zware koorts! En jullie zijn allemaal weggegaan. Een moment keek het meieje hem met bliksemende oogen en trillend van veront waardiging aan. Toen zette ze haar rijdier aan tot galop eft was weldra in een stof wolk aan zijn oog onttrokken. De neger stolid haar verwezen, met open mond, na te kijken. kunnen zyn, namelijk over den teïmyn van de terugbetaling der Fransche leening aan Duitschland, welke Frankryk op vijf en Amerika op 25 jaar wil zien vastgesteld. Als compromis is trouwens reeds een ter mijn van tien jaar genoemd. Over het ga rantiefonds willeb en kunnen de Vereenig- de Staten niet streken omdat zy geen on- derteekenaars van de Haagsche overeen komst zyn. Deae kwestie moet Frankrijk met Engeland ’en de andere onderteeke- naars van de overeenkomst regelen. De Amerikaaitsche opvatting wordt door den „officieelen’l Amerikaan, die slechts Mellon of de ambassadeur Edge kan zyn aldus samengevAt: „De Vereenigde Staten stellen voor dat Duitschland aan de Bai.k voor Internationale betalingen zal be talen en dat deze bedragen weer ter be schikking van Duitschland worden gesteld als leening, die in 25 jaar aflosbaar is.” Men verwacht dat de besprekingen van vanmiddag zich zullen beperken tot een Amerikaansch ultimatum in dien zin en waarschijnlijk tot een afwijzing van dit ultimatum door Frankrijk. Groot opzien heeft te Parys het bericht gebaard, dat Italië zonder het .resultaat der Fransch-Amerikaansche onderhandelingen af te wachten, het Hoover moratorium reeds per 1 Juli in werking heeft gesteld. In Fransche kringen verklaart men dat het optreden van, Mussolini absoluut on juist en in strijd met de Haagsche overeen komst is. Nader wordt gemeld: iDe Fransch-Amerikaansche onderhande lingen zyn gistermiddag opnieuw broken tien. Het Fransche kabinet heeft een memo randum van de regeering der Ver. Sta ten ontvangen, waarin de principieele be reidwilligheid wordt uitgesproken de on derhandelingen voort te zetten, doch waar in tegelijkertijd den nadruk wordt gelegd op de belangrijke meeningsverschillen. Hedenmorgen zal opnieuw een minister raad worden gehouden, waarin het ant woord uit Washington zal worden behan deld. Omtrent de beteekenis van de nieuwe Amerikaansche stap wordt van Fransche zy’de nog niets medegedeeld, doch het is niet uitgesloten, dat zy verband houdt met de overweging te Washington het plan- Hoover in een nieuwe" vorm uit te voeren, zoo noodig met uitsluiting van Frankrijk. Een uitgegeven communiqué zegt dat by de besprekingen welke hebben plaats gehad, staatssecretaris Mellon den tekst van bo vengenoemd document heeft medegedeeld, bang zijn dat koorts besmettelijk is? In zijn halve verdooving dacht hij heele- rnaal niet meer aan d'e bamboepalen en de eodawater-flesctijea in het weiland an aan heb feit dat er „Obeah” tegen heih uitge oefend werd. Maar zijn personeel dacht er zooveel te meer aan en beschouwde de koorts als een direct gevolg Van de duistere krachten, die op hun meester waren losge laten! Gedurende den nacht nam de koorts steeds toe; hij lag in bed te woelen en te draaien, nu eens gloeiend heet, dan weer rillend'van kou. Langzamerhand begon hij te ijlen en waande zich weer in Engeland ENGELAND, Ontploffing aan boord van een oorlogsschip. Zes gewonden. De Britsche Admiraliteit deelt officieel mede, dat tengevolge van een ontploffing, welke heeft plaats gehad aan boord van het in den Perzischen Golf gelegen Britsche oorlogsschip „Folkestone” zes matrozen gewond werden. FRANKRIJK. Naspel der zaak Hanau. Verzoek om faillietverklaring van Mme Hanau afgewezen. De handelsrecktbank te Parijs heeft von nis gewezen inzake den eisch door Golin, schuldeischer van d© „Gazette du Franc”, en Amaud, commissaris van de Union Fi- nancière pour la Commerce et l’Industrie ingediend, strekkende tot faillietverklaring van Mme Hanau persoonlijk, tot ontbinding van de maatschappij van de Gazette du Franc en tot vernietiging van het door de schuldeischers aanyaarde accoord. De recht bank achtte den eisch ongegrond en ver oordeelde op grond van den ingedienden eisch in reconventie Golin tot betaling aan Mme Hanau van een schadeloosstelling van 100.000 frs. Overmoed van een vlieger. Ten gevolge van den overmoed van een Fransch militair vlieger is iD de nabijheid van Chateauroux een vreeselijk ongeluk gebeurd. De vlieger was opgestegen, toen hy op den straatweg een auto zag, waarin zijn zwager, diens vrouw en nog twee personen gezeten waren. Uit puren over- bóven de awëb cirkelen. Op een gegeven oogenblik kwam hy iets te laag. Een der wielen van zyn toestel sloeg tegen de hoofden van de inzittenden van de auto. De zwager van den vlieger en zyn vrouw werden op slag gedood, een derde werd zwaar gewond. Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 18 (Nadruk verboden). Het kostte hem inspanning om te den ken, alles was vaag en verward in zijn geest. Hij wilde één van de bedienden roe pen, maar hij had er de kracht niet toe, zyn stem scheen hem in den steek te laten. Hij wist niet hoe hij, strompelend en wan kelend, de voorgalerij weer bereikte en in huis kwam. Hij was beurtelings warm en koud en had een gevoel in zijn hoofd alsof had OPeen* driemaaI de natuurlijke grootte Eindelijk scheen iemand hem dan toch gehoord te hebben, want hij was zich vaag bewust dat hij één van de huisjongens om en wateT vroeg meedeelde dat hH naar bed ging. Er was geen, kinine m huis en Harrel wist niet wat hij begin nen moest. De neger scheen buiten zichzelf bracht hdt geviaagde maar tijd meester zelf den drank mengen en 'erdween weer zoo snel als met goed fat- mogehjk was. Waarom doet die kerel zoo angstig? -J verward, zou die idioot BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. Om het hoofd van Peter Kuerten. .pe executie hedenmorgen geschied? De executie van Kuerten zou, naar ge meld wordt, hedenmorgen om 6 uur plaats hebben. Aangezien de mededeeling van de exe cutie van doodstraffen volgens de wette- lyke bepalingen ten laatste 12 uren voor de executie den veroordeelde moet worden ge daan, heeft Kuerten dus op zyn laatst deze mededeeling om zes uren gisteravond ont vangen. De executie zou geschieden op de binnen plaats van de strafgevangenis te Keulen. Volgens de bepalingen van de Code Pénal zou de guillotine worden gebruikt. op 'het land gingen. De beide groepen hiel den een conferentie. Het is niet verstandig om aan ’t werk te gaan, beweerde een van de huisbedien den. Het is slecht met Massa Marrel; hij gaat dood...... Heusch Robert? Is het zeker? vroeg een van de arbeiders in antwoord op deze mededeeling. Wordt hij door „Obeah” gedood? Het vreeselijke woord werd met kenne- lijken schroom uitgesproken. VastHij heeft vreeselijke koorts. Het heéle huis is onder „Obeah”. Wij gaan heendat moester/ jullie ook maar doen De daglooners aarzelden een oogenblik, maar tenslotte gingen ze met de huiebedien- deu mee en slopen de hekken van L’Opale uit. Het was doodstil op d- tage; alleen het klagelijk hond verbrak de stilte. Harrel’s ziekte werd niet zoo heel spoe dig bekend, tengevolge van het feit dat de zwarten die toeschreven aan „Obeah”. Ne gers praten niet over deze gevreesde macht, als ze het een'igszins vermijden kunnen zeker niet tegen blanken. Maar aan het eind van den tweeden dag bedacht een van Harrel’s huisbedienden, dat hij verstandig zou doen om een nieuw baantje te zoeken, eer al zijn geld op was en hij dwaalde rond in de buurt vafi Reve d’Or. Hij durfde zijn diensten niet aan den opzichter daar aanbieden, omdat die hem niet bepaald vriendschappelijk gezind was en hij wachtte of misschien iemand van de famiiie zich zou vertoonen. Toen dat einde lijk gebeurde, was dat echter niet Salmon

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1