GEBR.SPAAS EN PRI ibank I O -I. I ezinnen. Gegarandeerde oplage 6500 Deze Courant komt in vele duizenden E EN ISSEN TH VOOR GOUDA EN OMSTREKEN NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLA (Juli 1931 Zaterd No. 17722 Dit blad verschijnt dagelijks behalve op Zon-en Feestdagen ex Het voorstel Hoover. HET STCFFENHUIS en Gouda Markt 16 BEL OF 2084 ModfllwisicherijFa. J. I.i. Strntio ~*70- Jaargang 52,263,26 100RWEG I doch ziet NI BOSKOOP,! GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, lONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. De goedkeuring der Gemeentebegrooting het standpunt der soc. dem. leiding. BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCIt raeds onze als AND. de de „Telegraaf’. Engeland. Met Engeland is het „mal uit, mal thuis”. len. Wy wenschen srste plaats in die Isch landschap wil og A. Scheygrond betalen ontvangt de brandweer en de werklieden uit omlig gende gemeenten, geassisteerd door omstan ders, 'is men het vuur ten slotte meester ge worden. mye, Tel. 3074 255 ge- de lot bL Wij hebbentnof GEEN UITVERKOOP e Vincennes. kt Nederlandsche jen. Uitvoerend comité. lag>i*-o^het'depar- n Huisvrouwen, i. .handel en bjj de k ZOON te Gouda. Het moet aan Amerika betalen 675 millioen Mark en het ontvangt van Duitschland 362, van Frankrijk 255 millioen, terwijl het verschil tusschen de som dezer beide bedragen en wat het betalen moet, wordt opgebracht door Italië en enkele klei nere schuldenaren. (iOlIkMll E COURANT. laar foto’s en pen- ied. wyksche en Sluip- uitgevoerde werkje ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90. per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8.8*. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31. GOUDA, by onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Italië. Italië is n.m. in dezelfde positie Frankrijk. Het heeft aan Engeland 87 mil lioen en aan Amerika 26 millioèn Mark te betalen, terwijl het van Duitschland 190 millioen ontvangt. Bij een moratorium is het dus 77 millioen Mark slechter af. Voor die 7 7millioen zal het dus dekking hebben te zoeken. België. Dit land krijgt uit de Duitsche betalingen gngeveer 102 millioen Mark, afgezien van wat het, krachtens een speciale regeling, van Duitschland ontvangt wegens tijdens den oorlog in omloop gebrachte papiermar- ken. Na Amerika betaald te hebben houdt het zoo wat 35 millioen gulden over, die aan het Belgische budget ten goede komen. Bij het moratorium zal het daarvoor dus zelf te zorgen hebben. De goedkeuring der Gemeentebegrooting 1931 door Gedeputeerde Staten van Zuid- Holland, gaf ons en ook de Nieuwe Zuid- Hollander begrijpelijkerwijs aanleiding tot bijzondere vermelding, wijl aan de vaststel ling door den Raad zoo veel strijd is voor afgegaan. liet „Goudsch Volksblad” is daarover wat van streek geraakt en schrijft nu: ,(De- off feieele organen van het Stad huis, de „Nieuwe Zuid-Hollander” en de „Goudsche Courant” deelen mede, dat de Goudsche gemeentebegrooting door Ged. Staten is goedgekeurd. Na tuurlijk schrijven beide redacties er bij, dat deze goedkeuring een echéc is voor wethouder Van Staal. De „N. Z.-H.” vraagt er zelfs by: „Van Staal, wanneer ga je nu heen!” Het Stadhuis kreeg het bericht uit Den Haag telefonisch. Eenig schrijven is nog niet binnen. Deze twee bladen, die dus de opmerkingen van Ged. Staten nog niet kennen en waarvan het nog wel eens mogeljjk zou kunnen zijn, dat zij volledig dekken de klachten van de soc.-dem. minderheid, meenden al vast conclusies aan het adres van Van Staal te moeten trekken. Wij gunnen ze graag voor eenige dagen de pret. Zoodra de officieele stukken er zyn, zullen wy onze opmerkingen over de z.g. goedkeu ring van de begrooting kenbaar maken. Reeds nu zy medegedeeld, dat de toe komst bewijzen zal dat het met het Van Staalsche echéc nog wel losloopen zal. Hier vooral geldt niet te vroeg juichen. In ieder geval staat dus nu vast dat met goedkeuring van het door ons fel bestre den belastingstelsel, de burgerij in 1932 en 1933 het gelag moet betalen.” De heer Van Staal kan het niet verkrop pen dat van zijn echéc gesproken wordt. Daarvan is volgens hem natuurlijk geen sprake. De soc.-dem. wethouder ziet natuur lijk deze zaak weer anders dan een ander en concludeert uit de goedkeuring der be- De ontwapening. De tweede groote zaak, die de aandacht blijft trekken, is die der ontwapening. MacDonald, de Engelsche eerste minis ter, heeft in het Lagerhuis een rede gehou den, waarin hy trachtte aan te toonen, dat Engeland reeds veel verder op den weg der ontwapening is gegaan, dan andere landen. Hy begon met deze vraag: „Wat hebben de geallieerden gedaan om de belofte tot ont wapening, die zy in het verdrag van Ver sailles hebben af gelegd, te vervullen?” Het antwoord gaf hy in cijfers. Engeland maak te een goed figuur. De kosten van zyn vloot, die in 1914 76 millioen bedroegen, beliepen in 1924 nog 56 millioen en in 1930 52 millioen. Amerika daarentegen heeft steeds meer geld uitgegeven. (Gemakshalve houden wy ons aan ponden sterling). Zijn vlootbudget bedroeg in die drip verschillen de jaren 42, 70 en 78 millioen. Frankrijk besteedde 29.2, 13.8 en 24 millioen; Italië 18.25, 9.8 en 16.9 millioen; Japan 8.ó, 23 en 26.6 millioen. Wat de legers betreft, had Groot-Brit- tanje in 1914: 151.000 man in dienst, in 1924 99.453 en in 1930: 93.650 man, terwijl de legers der andere mogendheden onge veer in gelijke mate waren toegenomen. Sedert 1924 waren de kosten van het Fran- sche leger verhoogd met 20.8 millioen pond sterling, die van Italië met 15.3 millioen, die van de Vereenigde Staten met 16.68 mil lioen, terwijl die van Engeland 5 millioen lager waren geworden. In vyf jaar was het budget van het Engelsche luchtwapen, of schoon dit een wapen in opkomst is, ver minderd, terwijl de uitgaven in Frankrijk, sedert de kosten afzonderlijk van de leger- uitgaven worden berekend, met 5 millioen pond waren gestegen; in dezelfde periode, waarin het Engelsche duchtmachtbudget was verminderd, was dat van Italië met 6 millioen, en dat van Amerika zelfs met 20 millioen pond verhoogd. Het is natuurlijk de vraag, of deze cijfers door alle betrokken mogendheden zonder meer aanvaard zullen worden. Vermoedelijk niet. Maar in ieder geval kwam MacDonald tot deze conclusie: Engeland kan nu niet verder gaan, tenzij er een internationale af spraak inzake ontwapening wordt gemaakt. Bahlmann, Qouda GROOTE UITVERKOOP Mantals vanal II. 1.7B Al, bizonderen aanbieding: Nieuwe Modellen in prima effen stollen geheel gevoerd, prijzen 11. 12.50 - II, 14.50 - 11. 16.50 enz. JAPONNEN, (diverse stoffen) InZijde vanaf 11. 6.50, Katoen 11. 1.25, Wol 11. 3.50. HOEDEN EVENEENS VOOR SPOTPRIJZEN. ■P*' PROFITEERT VAN DEZE j Ongekende Lege Prijzen Onze beken^ prima kwaliteiten blijven gehandhaald. IK: it plan van droog- hiervan is zy egn genoegen en niet staan der plassen, lie wateren en een len en nog worden De schrijver heeft tendien zijn betoog alsmede een kaart beslag.” n Schauburg Vogelkundigen” den heer Van den Bergh, om de Vijzelgracht niet tie dempen, verworpen en daarna de voordracht van B. en W. tot demping zon der stemming aanvaard. Ter zake van het Kokin is het voorstel ler Haar (demping) met 24 tegen 21 stem men verworpen en het plan van P. W. (niet algeheele demping en aanleg van een par- keerterrelm) met 22 tegen 20 stemmen aan vaard. Fabrieksbrand te Tilburg. Schade 150.000. Gietermididag omstreeks 4 uur is de con fectiefabriek van de fa. gebrs. Mutsaeraaan de Z.O. straat te Tilburg totaal door brand vernield. Een paar jongens van het perso neel waren bezig met het uitbranden van hun pijpen en maakten bij de reiniging ge bruik van benzine. Plotseling vatte de ben zine vlam en in een omniezim verbreidde zich het vuur met groote snelheid over de bovenverdieping. Aan redding van den goederenvoorraad of eigendommen van het personeel viel niet te denken. Het geheeie gebouwencomplex brandde tot den grond toe af. De bedrijfs schade wordt op f 150.000 geschht. Het personeel, ongeveer 60 man sterk, in hoofdtaak meisjes, is thans werkloos, maar het ’oon is door verzekering geruimen tijd veilig gesteld. Assurantie dekt de «schade. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Verwacht wordt dat het bedrijf 6 maanden stop zal staan. Overeenstemming bereikt met Frankrijk. Wat Duitschland te betalen heeft. De ontwepenlng. De FranschAmerikaansche overeenstem- kng is, volgens een Reuter-telegram, tot and gekomen, behoudens goedkeuring door de ondertekenaars van het plan-Young. Van andere zijde wordt gemeld, dat te middernacht één der Fransohe onderhande laars aan een vertegenwoordiger van Ha^as heeft verklaard, dat tusschen de Fransche en Anierikaansche gedelegeerden overeen stemming was bereikt over de wijze van toepassing van het plan-Hoover. Nu blijft echter nog over, de goedkeuring van de an dere schuldeischere van Duitschland te ver krijgen. President Hoover heeft zich gisteren tele fonisch niet Mellon onderhouden en riep in aansluiting daarmede een kabmetszitting bijeen. Na afloop dezer zitting verklaarde Castle in een persconferentie, dat hij hoopte den zelfden avond te kunnen mededeelen dat men het met Frankrijk eens was geworden over de geschilpunten. Volgens Reuter verklaarde Castle voorts dat wanneer er een Franscli-Amerik&ansch accQord wordt getroffen, dit een beginsel- ucooord zal zyn. De inzonderheden zullen iater onderling moeten worden uitgewerkt door de schuldeischers van Duitschland wat betreft de opgeschorte betalingen. Castle sprak de hoop uit dat de onderhandelingen niet zouden leiden tot particulier gekibbel tusschen de onderteekenaars van heit plan- ï’oung. Hij voegde er bij dat de moeilijk heden die zouden rijzen bij de Engelsch— F ransche besprekingen over het probleem van het waarborgfonds geenerlei ongerust heid wekken. Castle, Mills en de voorzitter van den Fe deral Reserve Board kwamen bijeen op het Witte Huis toen Mellon opbelde. In bevoegde kringen werd verklaard dat met verwacht werd dat er definitief nieuws zou worden nieegedeeld voor Mellon en Edge te Parijs met de Fransche ministers hadden geconfereerd. Groote heidebrand tusschen Hilversum en Baarn. Op de heide tusschen de gemeenten Hil versum, Bussum en Laren, meer bekend ender den naam Laarderheide, heeft een ge weldige heidebrand gewoed» die een groote oppervlakte Stad- en Landsche hei, binnen kort behoorende tot het Gcoisch. natuur reservaat, totaal heeft verwoest. Het vuur vond vermoedelijk zijn oorzaak in vonken uit den schoorsteen van de opslagplaats van de H.IJ.S.M., gelegen langs de spoorbaan. Het vuur vond gretig voedsel m de droge heidestruiken, waartusschen hier en daar groepen vliegdennen opgroeiden. Daar het verbranden van de heidestruik en en de vliegdennen zware rookwolken ontwikkelde, was de brand op verren afstand merkbaar. Dank zij het krachtdadig optreden van grooting het tegendeel dat ieder ander daar uit leest. Dat is zoo de bekende manier: als hem de grond onder de voeten wordt weg geslagen, juicht hij alsof hem een ovatie wordt gebracht. En hy fantaiseert over 1982 en 1933, om er maar uit te komen! De Voorwaarts-redaciie, die de andere pagina’s van het Goudsch Volksblad redi geert, laat dan ook op een andere plaats in hetzelfde blad een ander geluid hooren. Onder het opschrift „de politiek van meerderheid door Ged. Staten gedekt" staat op het 2e blad van het Goudsch Volksblad van 3 Juli een bericht (dat niet voor Gouda bestemd is) waarin verklaard wordt: „Speciaal Van Staal heeft namens onze fractie, heftig gefulmineerd (let wel op deze uitdrukking, die in goed Hol- landsch zeggen wil: uitvaren, schelden, razen, Red. G. Ct.) tegen het ontwerp van de meerderheid van .B. en W. Het heeft echter niet mogen baten. De hoop der soc.-dem. raadsfractie was daarna gevestigd op Ged. Staten; zij zouden alsnog de begrooting niet goedkeuren. Ook deze hoop is in rook opgegaan!’’ We mogen wel dit vaststellen dat uit de eerste mededeeling van de Goudsche redac tie wel blijkt dat de soc.-dem. wethouders nog zoo vast zitten aan hun zetels dat het hun onmogelyk zal zyn met eigen krachten die zetels te kunnen verlaten. Daarvoor zal wel anderer hulp noodzakelijk zyn. Hoewel wy ons ten opzichte van hetgeen Ged. Staten over deze begrooting nog zullen opmerken, op den achtergrond hebben ge houden, mag dit toch als vaststaand worden aanvaard dat Ged. Staten niet dekken den opzet der begrooting van den Wethouder van Finan ciën en diens geestverwanten. Daarom en daarom alleen gaat het. Willen'de soc.-dem. wethouders de conse quentie daarvan niet aanvaarden, dan tee- xent dat hun positie en hun persoonlijkheid! Het zal dus niet noodig zyn dat Hoover zyn plan zal volvoeren zonder medewerking van Frankrijk, en Duitschland alleen aan Frankrijk zou moeten betalen, dit land zoo doende geïsoleerd zou worden. Om onzen lezers een indruk te geven van het geheel der betalingen, vermelden wy hier dit overzicht, weergevend den stand van zaken van het oogenblik, zooals het in de" „Standaard” werd gepubliceerd. Duitschland. Duitschland had voor het jaar 1 Juli 1931 30 Juni 1932 te voldoen 1697 millioen Mark. Daarvan zyn 178 millioen noodig voor den dienst der Dawes- en Younglee- ningen, welke niet opgeschort wordt. Blijft alzoo 1519 millioen Mark, of rond 900 millioen gulden, waarvan Duitschland voor één jaar ontheven wordt. Daaronder zitten echter voor levering in goederen 700 millioen Mark, die ten deele wel leverd zullen moeten worden, omdat arbeid daarvoor gedeeltelijk al wel zal zyn aangevangen. Frankrijk. Dit land ontvangt van Duitschland voor de periode 1931/32 een bedrag van rond 838 millioen Mark en van zyn andere schuldenaren (b.v. Roemenië) een bèdrag van 4 millioen. Het moet daarentegen af dragen aan Engeland 255 millioen en aan Amerika 227 millioen, saam derhalve 483 millioen. By een moratorium komt het dus in het nadeel mét 359 millioen Mark. Daartegenover staat, dat, indien Duitsch land zelf een moratorium verklaart, voor 't onbes chermde deel der betalingen, van Frankrijk kan worden gevorderd, dat het te Bazel bij de Internationale Bank uit e i g e n middelen 500 millioen Mark zal deponeeren. In beide gevallen moet het dus voor een vry aanzienlijke dekking uit eigen middelen zorgen. Gaat U iaat VACAGTIE? Gaat U op REIST Gapt II PICNICKER T Neemt dan beslist een bus SIROOPWAFELEN van de firma O. KIELL1GÊR mee. Adres NIEUWE MARKT 25 ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elke regel meer ƒ025. Van ^buiten ^Gouda^ en de bezorgbbg: büsla^op1den^pr^i^IJefdadigheidis-advertentiën de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN1-4 regels ƒ226, elke regel meer ƒ1.50. 0” de voorpagina 5* booger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bij contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote lettere en randen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van soliede Boek handelaren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. BINNE1 Na den brand De herbouw van pavüj Vergadering van het Gistermorgen en -iM tement van Koloniën een conferentie gehou den van het uitvoerend comité voor de Ne- aerlandSche deelneming aan de internatio nale Koloniale tentoonstelling te Parijs, in welke conferentie werd besproken de voort zetting der Nederlandsche expositie en de vorm, waarin deze zal geschieden. Aan de bespreking werd deelgenomen door den comnussaris-generaal, mr. D. Koek. den Nederlandechen gezant te Parijs, Jhr. J. Loudon, oud-minister Koningsberger, dr. v. d. Waals en prof, de Bussy. Telefonisch werd overleg gepleegd met den heer- Moojen te Parijs omtrent de definitie ve beslissing ten aanzien van den herbouw. Het comité heeft in beginsel beslist dat het nlieuwe paviljoen in Parijs zelf zal wor den gebouwd. Het zal een oppervlakte beslaan van ten minste driemaal de oppervlakte van het coor den brand gespaarde paviljoen voor de Nederlandsche particuliere inzendingen, zoodat de beschikking zal worden verkregen over drie ineemJoopendé zalen, elk van acht tien bij dertig meter. De drie zalen zullen onderscheidenlijk worden bestemd voor de staatkundige, de economische en de cultureele aideeling. De architectuur zal zich geheel aansluiten bij die van het paviljoen voor de particuliere inzendingen. De bouw zal waarschijnlijk aan een Nederlandsch aannemer worden opge dragen, die binnen weinige dagen met het werk een aan vang kan maken, opdat over een paar weken reeds met de inrichting van de economische afdeeling kan worden be gonnen. Aan de samenstelling van de Ver schillende inzendingen wordt reeds met volle macht gewerkt. Om alle werkzaamheden zoo vlot mogelijk te laten verloopen zal liet secretariaat-gene>- raal tijdelijk naar het tentoonstellingsterrein te Parija worden overgebracht. De algemeene voorzitter, mr. D. Koek, vertrekt Zondag met den secretaris-generaal dr. L. J. van der Waals naar Parijs ten einde ipet den gedelegeerde, den heer P. A. J. Moojen, een zoo doelmatig mogelijke ver- deeling der werkzaamheden vast te stellen. De lieer van der Waals zal dan voorioopig te Parijs blijven. Ook de vice-voorzitter mr. A. G. N. Swart zal zich Zondag weer naar Parijs begeven. Het comité heeft goeden moed, dat heti er in zal slagen het nieuwe paviljoen in den oop van de volgende maand voor het pu- >liek open te stellen. De beslissing over het plan van de Amsterdamsche binnenstad. Geen demping van het Rokin. Demping van de Vijzelgracht. De gemeenteraad van Amsterdam heeft met 29 tegen 16 stemmen het voorstel van

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1