hebt Ih. :R ivf ;.R NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN 70» Jaargang Dinsdag 7 Ja» 1931 Na. 17724 BOSKOOP, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REÈUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon- en Feestdagen ■R feuilleton. a PETITIONNEMENT VOOR INTERNATIONALE ONTWAPENING. ONTERFD... BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, 9 Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers. 5 Op Woensdag 8 Juli a.s. zal in dit blad, en in alle andere Nederlandsche dagbladen, een formulier worden afgedrukt waarop de le zers, door het te onderteekenen en bij hun dagblad in te zenden, hun wensch tot Inter nationale Ontwapening aan de a.s. Ontwa peningsconferentie zullen kenbaar maken. Alle Nederlanders boven de 18 jaar wor den uitgenoodigd aan dit petitionnement deel te nemen. Het is georganiseerd door de Nederlansche Dagbladpers. Dagbladen van alle politieke richtingen en neutrale dagbladen nemen er alle aan deel. Het doel van het petitionnement is een krachtige ge meenschappelijke uiting te geven aan den Nederlandschen volkswil, onze gedelegeer den ter a.s. Ontwapeningsconferentie daar mee te schragen, onze eenheid te toonen, een voorbeeld van eensgezinden wil te geven aan andere volken en te antwoorden op het beroep van Loudon, Henderson en andere staatslieden in Genève, die zoo herhaaldelijk hebben aangedrongen op uiting van den wil der volken, teneinde Genève de drijvende kracht te geven die het noodig heeft Wij noodigen al onze lezers uit, dit peti tionnement met hun handteekeningen te bekrachtigen. Aller steun, aller hulp wordt vereischt om dit te maken tot een grootsche en waardige demonstratie van het Neder landsche Volk. Gedurende de periode van 820 Juli zul len wy geregeld dit formulier publiceeren. Wij verwachten in overweldigend aantal de Overeenstemming bereikt* Frankrijk brengt een offer. Alle regeeringsbetalingen tot 30 Juni 1932 uitgesteld. Mededeelingen van Minister Laval. De Nederlandsche Dagbladpers heeft unaniem besloten een poging te doen om aan de Ontwapeningsconferentie, welke in Februari 1932 te Genève zal bijeenkomen, als uitgesproken meening te doen kennen van het Nederlandsche volk, in al zijn geledingen, zonder onderscheid van rang of stand, godsdienstige gezindheid of politieke overtuiging, dat het den wensch des harten is dat de oorlogsgruwel behoort te worden voorkomen en dat als belangrijk middel daartoe moet worden aangewezen de Interna tionale ontwapening. Wij herhalen hier bovenstaande mededeeling, welke ook gisteren in ons blad is afgedrukt, teneinde ze hen, die ze vluchtig mochten hebben gelezen en terzijde hebben gelegd, opnieuw onder de oogen te brengen om daaraan aandacht te doen schenken. Wij zijn er zeker van dat niet één onder onze lezers en lezeressen in Gouda en omgeving niet instemt met de gedachte, dat geen poging mag worden nagelaten om landen en volken te verlossen van den gruwel van den oorlog, die zoo ontzaggelijk veel leed heeft veroorzaakt en in zijn nasleep niet minder verschrikkelijk is gebleken. Wij vestigen dan ook met nadruk de aandacht op de verklaring welke morgen zal worden opgenomen en verzoeken alle mannen en vrouwen boven 18 jaar deze verklaring terstond geteekend aan ons Bureau in te zenden den geest van het Amerikaansche voorstel beantwoord. Wel is waar blijft de overeen komst nog afhankelijk van de toestemming der overige betrokken partijen, uit wier naam men geen verplichtingen op zich kan nemen. Mellon en Edge hebben daarop uit naam van Hoover en uit hun eigen naam de Fransche regeering hun oprechten dank betuigd over de nobele inspanning ten gun ste van het economische herstel van de wereld en minister-president Laval en de Fransche onderhandelaars voor hun krach tige medewerking bedankt. De wensch is uitgedrukt, dat het initiatief van president Hoover tot het beoogde doel zal leiden. De overeenkomst is thans gesloten. RUSLAND. Stalin over het vijfjarenplan. De uitvoering gaat niet naar wensch. "inische krachten. i eert een redevoering i tijdens de conferentie fsburg. Stalin legt in nadruk op het feit, ebruari van dit jaar 1 fcbleven. Door gebrek •chten is het niet ge- i |oo uit te voeren, als Manks zijn de regee- de uitvoering van het fc betoogde echter na- Üykheid ,om de intel- 1 ja, vooral de techni- Witbeeriijk zijn voor FRANKRIJK. Cycloon in Dordogne. Geweldig noodweer richt veel schade aan. De wijnoogst vernield. Het Zuidelijk gedeelte van het departe ment Dordogne in het Zuid-Westen des Janas is Zaterdag door een geweldig nood weer geteisterd. Een cycloon van ongeken de hevigheid heeft de geheele streek tus- schen Bugue en Eyzies verwoest. Tallooze boomen werden ontworteld. Ier gymnastiek, zonder aden. Uitsluitend uit* ichtbaar- Schrijft aan e U gaarne GRATIS ing, alle noodige aan* vroeg Harrel terwijl hij zijn voorhoofd fronste. En dokteer Mei liet stuurde je weg. Daar heb ik rtiets van geweten Neen, natuurlijk niet. Dat is zijn heele toeleg. Hij wil niet dat ik iets in uw leven ga beteekenen. Opeens zooals het vaak bij het oneven wichtige meisje gebeurde, sloeg haar stem ming plotseling over. Haar toomeiooze woe de zakte, haar oogen vol tranen en met een smeekende stem fluisterde ze: Ga toch niet heen, blijf toch bij mij, ik kan niet zonder je leven: Je bent je zelf niet Vandaag en je weet niet wat je zegt. Als Wc terugkom,, zijn wij beiden alles vergeten, zei Harrel koel, hoe wel niet onvriendelijk. Terugkomen? herhaalde zij nu weer hef tig. Je zult nooit terug komen Je gaat naar haar, naar dat blonde meisje! Dacht je dat ik het niet wist? Ik heb haar portret vernield en ik ben er blij omi! Zij lachte schril. Ik zou haar kunnen vermoorden I Ik weet niet hoe zij heet, maar altijd zal ik haar koud,, bleek gezicht voor mij zien! Zij is een pop, zij heeft geen bloed in haar aderen, zij heeft geen gevoel zij Zij zweeg opeens. Harrel keek haar aan met den strengen blik waarvoor zijn arbei ders sidderden. Plotseling had hij alles begrepen. Ga heen, zei hij op een toon, die geen tegenstand of tegenspraak toeliet. Ik wil niets meer met je te maken hebben, tot dat je jezelf weer meester bent en hebt inge- zien hoe schandelijk je je misdragen hebt. Met een r5uk draaide hij zich om en ver dween in het struikgewas naar L’Opale en zonder een woord en zonder een groet liet hij het meisje op den stoffïgen weg staan. In den vroegen morgen van den volgen den dag verliet de kleine stoomboot de ha ven van Trinity. Het leek Harrel, of het heele dorp uitgeloopen was om afscheid van hem te komen nemen! Dokter Meillet met Broeder Lazarus deden hem uitgeleide tot aan de loopplank. En ze overstelpten hem met goede wenschen voor een volledig herstel en een behouden terugkeer. Weinig kon hij vermoeden, dat terwijl de gcuvememenlsstoomboot het haventje ver liet, in de kamer op L’Opale, die Bijna zijn sterfkamer was geworden, een meisje ge knield lag, het hoofd in de handen gebor- Ds wijnoogst ging volkomen ten gronde. De graanvelden zijn als gemaaid. Op tal can plaatsen werden de straten door het noodweer geheel opgebroken. Telegraafpa len en boomen liggen op de landwegen door elkaar en maken ieder verkeer ónmogelijk. De stad Bugue zelf heeft eveneens zwaar geleden. De straten zijn overdekt met dak pannen, dakgoten en omgewaaide schoor steenen. Tengevolge van de vernieling der wijn stokken zijn 7000 gezinnen geruïneerd. Dit is een belangrijke beslissing, welke voor Frankrijk een zwaar offer beteekent. Men zal beseffen, dat de Fransche regee ring de Fransch-Amerikaansche solidariteit wilde behouden, aangezipn deze een voor waarde is voor de internationale samen werking, welke voor den vrede noodzake- 1 ijker is dan ooit. Men zal vaststellen dat de Fransche regeering niet heeft toegela ten, dat het heilige recht van Frankrijk op schadevergoeding vervalt. Zoo de over eenkomst de wedergeboorte van het ver trouwen in de wereld tengevolge zal heb ben, zal de geste van Frankrijk niet tever geefs zjjn geweest en zoo men in Duitsch- land de beteekenis en den zin van de edel moedige houding van Frankrijk begrijpt, moet voor beide volken een nieuw tijdpenc beginnen. Alle regeeringsbetalingen worden thans van 1 Juli 1931 tot 30 Juni 1932 uit gesteld. bewijzen van den vredeswil van het Neder landsche Volk! Het onderteekenen van dit petitionnement sluit geenszins uit dat men andere petition nementen van internationale groepen, par tijen, beroepsorganisaties onderteekent, waartoe men krachtens zijn geestesovertui- ging behoort en die als zoodanig wenschen op te treden. Dit petitionnement, dat door d« Neder landsche Dagbladpers aan de Internationale Ontwapeningsconferentie te Genève zal worden aangeboden, belichaamt den vredes wil van het Nederlandsche Volk in zijn geheel. Overeenstemming omtrent de aan te bie den formule en de te volgen gedragslijn voor dit petitionnement werd verkregen door een door de algemeene vergadering van de Vereeniging de Nederlandsche Dag bladpers benoemde commissie, bestaande uit de heeren Robert Peereboom, Directeur Hoofdredacteur van Haarlem's Dagblad (voorzitter), H. Nijgh, Directeur van de Nieuwe Rotterdamsche Courant, S. S. Smeding, Directeur van de Middelburgsche Courant, Mr. F. Teulings, Directeur van Het Huisgezin en G. C. de Vlugt, Directeur van De Standaard, welke commissie voorts in overleg trad en overeenstemming be reikte met de Directie van de N.V. De Ar beiderspers, uitgeefster van Het Volk en De Voorwaarts. n wij niet in staat alle ip alle correspondentie m? 26 De mensch moet worstelen van het leed naar de vreugd, al valt hij onver mijdelijk weer van de vreugde in het lijden terug. Doch te worstelen is te leven: het gaat niet om de zegepraal, maar om den strijd! Zonderlinge wijze van protest. Ontvanger verduistert vijf millioen francs. De ontvanger van de registratie van het bureau in de Rue Calainoourt te Parijs zou eerlang overgeplaatst worden naar een dis trict, dat tot. een lagere klasse behoort. Daar hij deze overplaatsing als een onrecht aanvoelde, bedacht hij1 het. volgende om de aandacht van den rechter te trekken. Hij liet eerst dooi twee deurwaarders constatee- ren, hoeveel hij in kas had, ongeveer vijf inillioen. Daarna bracht hij leze waarde naar drie vrienden, en gaf ieder, onder be- van omgeving hebben om weer op krach ten te komen. Had je er niets van gehoord? Neen,! Zij deed haar uiterste best om haar aandoening meester te blijven. Zij hebben mij gemeen behandeld! Wie? vroeg Harrel verwonderd. Meneer Salmon dokter Meilief) allemaal! riep zij woest. Kom, kom EulaJie, je praat onzin, pro beerde Harrel haar te kalmeeren. Waar om zouden ze je bedriegen? Omdat. Zij aarzelde een oogenblik en wierp haar hoofd met een plotselinge be weging achterover. - Ik zal u alles ver tellen, ging zij voort. Ik ben hier geweest toen u ziek nn bed lag, ik was de eerste die u vond. Maar hij die oude akelige vent, stuurde mij weg en heeft u overgehaald om mij links te laten liggen. Anders was u uit uzelf toch wel afscheid komen nemen. Over wien heb je het eigenlijk? vroeg Harrel kortaf. Ik bedoel dokter Maillet dien gemee- nen huichelaar! antwoordde zij woedend. Hij heeft u mij ontstolenvoegde ze er met haar typische onredelijkheid aan toe. Je was dus hier, toen ik ziek was? ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal f225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per poet per kwartaal 8.15, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bjj onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels 14», eUm ivgel meer R25. Van bulten Goede en den bezorgkring: 1—5 regels f 1.55, elke regel meer 0A0 AdvertentüSn in het Zaterdagnumme* 20 bijslag op den prijs. Liefdadighcida-anvertentiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN t 1—4 regels 2JS, elke regel meer l.5t. Op de voorpagina 50 hooger. Gewone advertentldn en ingezonden mededeelingen MJ contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en rennen wórden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusscbenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zjjn. Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 22 (Nadruk verboden). Haar oogen begonnen tfe glanzen en ze klemde haar tanden opeen. Het is dus waar jij gaat dus heen? viel ze hem hartstochtelijk in de rede. In haar oogen lag een uitdrukking die hem een oogenblikonwillekeurig deed schrikken. Zij hebben mij er niets van Verteld tot vandaag' Ja, antwoordde hij rustig. Ik ga met vacantie naar Engeland. Ik ben ziek ge weest koorts. Ik moet nu verandering Gebrek aan ted De „Prawda" publi van Stalin, gehouden] van geleerden te Peti deze redevoering deï dat de oproep van. 1 zonder uitwerking is aan technische werkk, lukt het vijfjaarsplasi hij gehoopt had. Des, ring en de partij met] plan tevreden. Stall drukkelijk de noodzaj ligentia aan te trekW ache geleerwfenj het 5-jarenplan. Volgens de Berlijnsche „Montagspost” is de rede van Stalin vooral belangrijk, omdat er een totale verandering van koers in tot uiting komt, n.l. een zich afwenden van de radicale communistische methoden en het aanvaarden van direct kapitalistische me thoden. Stalin verklaarde in zijn rede o.a. nog, dat men voortaan veel moest verbran den, dat men tot dusver had aanbeden en veel moest aanbidden, dat men tot dusver had verbrand. Onder de nieuwe richtlijnen is een der belangrijkste punten de volledige doorvoering van gespecificeerde loonen voor gekwalificeerden en niet-gekwalifi- ceer arbeid, voor licht en zwaar werk. Sta lin geeft toe, dat men ter verhooging van de prestaties rekening moet houden met het menscheljjk begeeren naar verhoogde in komens. Vervolgens zette Stalin uiteen, dat in Rusland nog in het geheel geen communis me heerscht, doch slechts een soort tus- schenstadium. Vervolgens wendde Stalin zich tegen de ononderbroken arbeidsweek van 5 dagen. Er moet worden overwogen, of niet een aantal fabrieken voorloopig slechts een 6-daagsche werkweek moeten invoeren. De grootste eisch blijft de rentabiliteit, de zakelijk boek houding en calculatie in alle bedrijven. Ook op het tot dusverre doorgevoerde systeem der zoogenaamde collegiale leiding in de bedrijven oefende Stalin scherpe cri- tiek uit. Hij eischte, dat hieraan een einde gemaakt werd en dat overal slechts één di recteur met eenige plaatsvervangers het be vel zou voeren. De Fransche ministerraad is gisteravond tot half acht bijeen gebleven. Direct hierna ving de bespreking aan met Mellon en Edge, a' Omtrent het verloop der ministerbespre- kingen werd geen officieel communiqué verstrekt. Uit den langen duur van den minister raad eh de ongewone terughoudendheid der ministers na het verlaten van de zaal werd geconcludeerd, dat de vooruitzichten op een accoord niet verbeterd, doch eerder slech ter geworden zijn. De Fransche premier Laval weigerde te antwoorden op een vraag van journalisten of hy nog een positief resultaat der bespre kingen vetwacht. De Fransch-Amerikaansche conferentie werd om half negen onderbroken en werd om half tien hervat. Mellon en Edge hebben zich na afloop daarvan naar de Amerikaansche ambassade begeven, teneinde de door den Franschen ministerraad uitgewerkte nieuwe compro misvoorstellen met Washington te bespre ken. Het antwoord van Hoover kwam onmid dellijk en werd den Franschen onderhande laars terstond medegedeeld. De overeenkomst gesloten. Na afloop van de besprekingen deelde minister-president Laval daarop aan de pers het volgende mede: De Amerikaansche minister dé schat kist Mellon en de Amerikaansche gezant Edge hebben den voorgestelden tekst voor den grondslag van een overeenstemming ter kennis van Hoover gebracht. Bij de hervatting der besprekingen om tien uur deelden de Amerikaansche onderhande laars mede, dat hun regeering haar toe stemming aan dezen tekst hecht en dat president Hoover verklaard heeft, dat de overeenkomst waartoe besloten werd, aan BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND, De tocht van de Graff Zeppelin naar het Poolgebied. Amundsen’s makker Ellsworth gaat mede. De vriend en metgezel van Amundsen tijdens diens Pooltochten, Ellsworth, zal al« deskundige op het gebied van de navigatie in het Poolgebied en als vertegenwoordiger van de American Geographical Society deel nemen aan den Pooltocht van de Graf Zep pelin. Verwacht wordt, dat Ellsworth de volgende week scheep zal gaan naar Duitschland. gen. Eulabe de Floissac beweende met de onstuimigheid van haar Zuidelijken aard den man. dien ze met al den gloed van haar wezen had liefgehad, die haar had versmaad voor een andere en die nu voor altijd uit haar leven was verdwenen, zooals ze meen de. Plotseling deden steelsche voetstappen haar ópkijken en het Volgende oogenblik ontdekte ze de gestalte van een ouden neger in de hall. Het was Jacob, de neger, die door Harrel op staandén voet ontslagen was. Hij scheen het meisje niet bemerkt te hebben, want hij liep langzaam naar het raam en bégon onderzoekend den houten wand te betasten. Na een poosje draaide hij een losse schroef uit het raamkozijn, trok een plank terzijde en stak zijn arm tot aan den elleboog in de opening, alsof hij iets zocht. -- De oude man hpeft het verloren - de jonge man zal het niet vinden! Hij lachte gemeen en wreef zich vergenoegd de han den. Ja, ja! Weggejaagd heeft hij mij! Niemand dan oude Jacob weet het en die zal het niemand vertéllen, ha, ha, ha! (Wordt vervolgd). lofte van geheimhouding, een derde daarvan in bewaring. Nadat dit was gebeurd, liet hij den commissaris van politie van zijn wijk weten, dat hij geld, dat den Staat toebe hoorde, had verduisterd. Deze commissaris, een persoonlijk vriend van hem trachtte hem te overreden, om het geld weer terug te storten. Eveneens wrobeerde zijn chefhem tot andere gedachten te brengen, zonder resultaat. Ook de belofte, dat hij op zijn standplaats gehandhaafd aou worden, had geen invloed op de houding van den ont vanger, die verklaarde dat zijn eenig doel was voor den rechter gebracht te worden om zijn bezwaren te berde te brengen. Er bleef niets anders <A-er. zoo meldt het „Hbl.”, dan den ontvanger naar het huis van bewaring te bretfgen en hem daarin op te sluiten. Het is de politie nog niet gelukt om de dfie vrienden op te sporen. fiOUDSCHE COURANT.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1