kbank Blad. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN He. I772S Woenadag 8 Jail 1981 78* Jaargang BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDI Dit blad verschijntdafielijks behalve op Zon- en Feestdagen Ons Petitionnement aan Genève. 652.263.26 en. FEUILLETON. l 701. BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, MNXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. ONTERFD... 4 Voor Internationale Ontwapening. Nederland’s Voorbeeld van Eenheid. 186 ne- HOOFDSTUK X. Lady Barbara. jrg en liep den tuin in, i':. een heel eind verder i professor Lapicqu? .jteekenis van de hier >e- ine lan IW- »m- jen ujj- en 8© en. os* de en, er- I HOORWEG geconcentreerd alg op deze. Van haar wor den de bezinning, de kentering, de daden verwacht. Zij heeft reeds, door middel van verscheidene staatslieden di© er een belang rijke rol bij zullen vervullen, om ons aller steun gevraagd. Onthoud haar die niet i Geef uw antwoord. Bedenk ook dat het woord der Nederlandsohe gedelegeerden in Genève zooveel zwaarder zal wegen als zij met tróts kunnen zeggenIn ons land hebben alle geestesrichtingen eenheid gezocht «o gevon den om u gemeenschappelijk te antwoorden Het moment tot handelen is nu gekomen. De tijd is er rijp voor. Er ia een wassend getij in de ganache wereld, waarvan de tee- kenen eteeds duidelijker worden. Er wordt van ons, van de Hollanders, die een grooten naam hebben en van wie men weet dat zij onafgebroken naar internationale eenheid hebben gestreefd, een Daad verwacht. Helpt die Daad verrichten 1 De onderteekeningsperiode van dit peti tionnement zal tot en met 20 Juli voort duren. Wij zullen het formulier dagelijks blijven pubüoeeren en het voortdurend met onze krachtige aanbevelingen steunen, om ifcder in de gelegenheid te stellen heb te teekenen en in te leveren. Maar wij vragen u met nadruk: toekent NU» toekent zoo spoedig mogelijkStel het niet onnoodig uit. Doe het ons dadelijk toekomen. De stroom moet dadelijk krachtig zijn. Dit petitionnemént, door alle richtingen gesteund, is een unicum in de geschiedenis van de NederlandBche Dagbladpers. Laat het antwoord, door de lezers en lezeressen gegeven op het beroep, dat hun dagbladen thans op hen doen, evenzeer een unicum der historie worden door zijn'kracht Hebt» gij niet vele malen u de vraag ge steld: „Wat kan ik er aan doen?” Doet het nul Volgens berichten uit de Vef. Staten zal de Amerikaansche regeering deelnemen aan de internationale besprekingen, welke zake- Iflk uit het plan-Hoover voortvloeien, zoowel aan een conferentie van ministers van bui- tenlandsche zaken als aan een conferentie van fluancleele deskundigen. Naar wordt gehoopt zal het ih deze con ferenties gelukken tot overeenstemming te komen aangaande een verlenging van den gisteren vastgestelden termijn voor de te rugbetalingen van Duitschland. Dit zou in Amerika met vreugde worden begroet. President Hoover had eerst 35 jaar, daar na 25 jaar voorgesteld, en hy acht 10 jaar te kort. Da haratelbatalingaif. Het accoord te Parijs. De eerstvolgende conferentie te Londen. Een proclamatie van de Rtfksregeering. ongetwijfeld binnenkort beginnen/ Deze moeten in denzelfden geest worden gevoerd als de thans geëindigde. Het herstel van het internationaal ver trouwen is voor de opwekking van het za kenleven even belangrijk als in 1926 de op heffing van de Fransche crisis. Belangrijk is ook het voorstel van Hoover, omdat blijkt, dat Amerika, zelfs wanneer het zou willen, zich niet van de rest van de wereld, laat staan van Frankrijk, kan isoleeren. Het thans opgestelde program is een poging om door vereeniging van krach ten de crisis te boven te komen. Frankrijk heeft zijn aandeel in de offers op zich genomen. Thans moeten ook de an deren hun deel op zich nemen. In het Britsche Lagerhuis heeft Macdo nald gisteren eenige mededeelingen gedaan omtrent den verderen gang van zaken nu te Parijs principieele overeenstemming over het voorstel van Hoover is bereikt. Allereerst zeide hij dat het voorstel, da: de Engelsche regeering de vorige week aan de Fransche en Amerikaansche regeering heeft’ gedaan om, in het belang eener spoe dige overeenstemming over het voorstel- Hoover, te Londen een conferentie bijeen te roepen van de vertegenwoordigers der voor naamste by deze aangelegenheid betrokken mogendheden, thans uiteraard is vervallen. Thjms zal de Britsche regeering echte.’ haar uitnoodiging herhalen wat betreft de te houden conferentie tot regeling der fi- nancieel-technische quaesties, waarin het Franzch-Amerikaansche accoord nog niet voorliet, alsmede de aanpassing van het plan-Hoover aan het plan-Young, De Fransche regeering heeft harerzijds reeds verklaard bereid te zijn aan deze te Londen te houden conferentie deel te men. Het verluidt dat de conferentie de volgen de week Woensdag bijeen zal komen. Duld en draag; dit lijden zal u eens tot voordeel zijn. De minister van financiën Flandin, die tijdens de Fransch-Amerikaansche onder- handelingen een belangrijke rol heeft ge speeld, heeft een verklaring af gelegd, waar in hij o.a. zeide, dat de Fransche regeering zich had aangesloten bij het initiatief van president Hoover ten einde een ineenstor ting te voorkomen, welke verwoestende ge volgen voor het Fransche aandeel in de her stelbetalingen zou hebben gehad. De onderhandelingen zijn zeer moeilijk geweest. De Fransche regeering he^ft de handhaving van het Youngplan lii overeen stemming moeten brengen met de algemee ns opschorting der betalingen gedurende een jaar. Daarbij is zjj binnen de grenzen gebleven, die zy in de Kamer uiteengezet heeft. De aanvullende onderhandelingen zullen Het was Juni en Barbara bracht die maand door op Guthrie, het landgoed der familie Bryant, waar zij sinds enkele jaren niet meer geweest was, doordat zij buiten de „season” veel in het buitenland had ge reisd. Het had lady Bryant niet weinig ge speten, dat zij dit jaar gedwongen was af stand te doen van alle genoegens van het Londensche gezelschapsleven in de „sea son” Zij leed hevig onder haar f in an cleelen achteruitgang, die het gevolg geweest was van de spilzucht harer zoons, Noël en Ted. De financieele moeilijkheden, die sinds .nigen tajd dreigden, deden ook het vraag stuk van lady Barbara’s huwelijk aan de orde komen. Lady Bryant had zich tot nu toe veel moeite gegeven om een echtgenoot voor haar dochter te vinden en zij had reeds driesea sons” meegemaakt, toen haar moeder einde lijk ernstig sprak over een huwelijk' met den man, dien zij vurig als haar schoonzoon wenschte in de huidige omstandigheden. Lester Kenyan zoo heette hij oor spronkelijk groothandelaar in kolen,, had zich in den loop der jaren tot millionnair weten op te werken. Hij genoot in de Lon- densche zakenwereld dan ook een uitste- ABONNEMENTSPRU8: per kwartaal /2J6, per week 17 cent, met Zondagablad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad /8JA. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan one Bureau: MARKT II, GOUDA, bö onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelijks geopend van 9—-6 uur. Administratie en Redactie Telef. Intere. 2745. Postrekening 48400. van kleinburgerlijke familie, en na haar vroegen dood een jaar geleden nu onge-’ veer had hij het oude jonggeeelleaileven weer hervati Hij was een trouw bezoeker van allerlei speelclubs en had kans gezien in enkele maanden door zijn schandelijk hoog spelen, een groote bres te schieten in zijn moedert» vermogen. Uit zijn huwelijk met de Amerikaansche was een dochtertje geboren, de kleine lady Catherine, die eerst bij haar vader .was blijven wonen, maar doordat het kind daar niet de verzorging kreeg, die het noodig had1, had lady Bryant haar kleindochtertje meegenomen naar Gu thrie. Lord Edward, de jongere zoon, was niet heel veel solider dan zijn broer, maar ter wijl deze laatste een zwak had voor spelen, bpecialiseerde de jongste zich meer op het wedden bij de rennen en in den zelfden tij 3 dat Noël het familievermogen een zware aderlating deed ondergaan om zijn speel schulden te kunnen aflossen, had Edward of Ted, zooals hij meestal genoemd werd bij de Derby aanzienlijke sommen ver loren. Zuinigheid was dus voor de familie Bryant wel geboden en een njk huwelijk voor lady Barbara werd door haar moeder dan ook hevig begeerd, Barbara was dol op het zevenjarige nich tje, dat zoo opeens bij hen in huis was ge komen en ze was zich bewust dat ze aich in jaren niet zóó aan iemand had gehecht. Kiddie, wat doe je’ Lady Catherine was door haar moeder altijd „Kiddie” genoemd en het kind bleek zoo aan dien naam gehecht,, dat ze eenvou dig weigerde te luisteren naar de afkorting GOUDOT COURANT. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behooreode tot den bezorgkring): 1—5 regels 1.80, elk*, regel meer R25. Van bulten Gouda en den bezorg kriag" 1—5 regels 14», elke regel meer OAQ AdvertentUte in bet Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. IlefdadigheidaHuivertantün de helft van den pr#a INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2£t, elke regel meer BAL Op de voorpagina 5Q hooger. Gewone advertentiën en ingezonden mededeelingen bjj contract tot zeer gereduceerdeo prijs. Groote letten en ranoen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van aollede Boelrheete laren, Advertentiebureaux en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan bet Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xtfn. Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 23 (Nadruk verboden). De neger schoof de plank weer voor de opening en verliet haastig het huis zonder de schroef vast te draaien. Eulalie bleef luisteren, totdat het geluid van zijn voet stappen verstorven was. Toen stond'rfj vlug GP Zij moest zich haasten, want Barrel’s plaatsvervanger zou dien dag zijn intrek op L’Opale nemen. Geruischloos sloop zij naar het raam, trok <fe plank terzijde en stak haar arm in de opening. Zij voelde iets, het leek een stuk papier Het bleek een vergeeld stuk perkament, vochtig en vuil geworden, maar waarvan het. schrift nog goed leesbaar Zij lae het stuk haastig door en borg het aaarna weer in den muur. Toen draafde zij de schroef met haar pennemes vast. Laat het daar blijven liggen, dacht zij in haar woede. Als de ratten of insecten h«t vernielen - geert: Ik zal het hem niet teruggeven. Het stuk is daar verborgen en ik zal altijd het gevoel hebben, dat ik hem zou kunnen helpen als ik wikte. Maar ik wil niet! Zij keerde zich om Ook een verlagingfder belastingen is ge durende het moratorium-jaar niet moge lijk. Te dien aanzien: heeft de rykskanselier tegenover den president der Vereenigde Staten ondubbelzinnige verklaringen moet dienen voor de saneering der Duitsche fi nanciën en voorts voer het economische her stel der wereld. Wanneer deze hoop in ver vulling wil gaan, dan is samenwerking van alle volken vereischt.-De komende maanden zullen gelegenheid voor zulk een samenwer king geven. Genezing van de wonden, die de crisis heeft geslagen, en het treffen van voorzorgsmaatregelen tegen een herhaling van soortgelijke rampen dienen het gemeen schappelijk doel te lijn voor deze samen werking der volken. voor het nieuwe graan dok te Antwerpen. Tengevolge van de stortregens i8 de dijk bezweken en het dorp Austruweel, dat be staat uit eenige boerderijen en uit hout op getrokken arbeiderswoningen overstroomd. Met kracht baande het water zich een weg door het dorp en door den polder, die spoe dig geheel blank stond. Ook de Steenweg staat geheel onder water. Over een breedte van 150q M. en een lengte van 3 K.M. staat Kitty” waarmee haar grootmoeder haar wensohte te noemen en nog minder naar haar vollen doopnaam, zcodat lady Bryant had moeten berusten in het feit, dat haar kleinkind „Kiddie” werd genoemd, een naam, die ze, zooals ze verklaarde, lichte lijk „vulgair” vond. Zij stonden samen op het terras; het slan ke jonge meisje en het kind. Barbara en haar nichtje waren onafscheidelijk, want lady Bryant’a zorg voor haar kleindochter bestond in werkelijkheid alleen in voortdu rend klagen tegenover haar bezoekers, dat de opvoeding van het king zooveel zorg eischte, dat zij voor niets anders tijd kon den vinden. Het terras, waarop zij nu stonden, was dichtbegroeid met klimrozen» die een heer lijken, zoeten geur verspreidden Ik ben de poppen aan het aankleeden. tante Babs. Hè, tante, vertelt u sens een verhaaltje van de bloemen, net zooals laatst? Goed, Kiddie, maar dan moet je één" ding beloven. Niet, dat ik alleen naar bed zal gaan, antwoordde het kind beslist. Ik ben zoo bang als het donker wordt, tante. En ik denk altijd dat er een boeman in d© kast zit. En ik heb je gisteren nog jaten zien, dat er niets in de kast zit- Kom Kiddie, zet die gekke dingen nu uit je hoofd. Het kind speelde met een afhangenden ketting op Barbara’s japon. -- Ik zou het zoo fijn vinden als u mee naar boven ging tot op den overloop. Ja’ (Wordt vervolgd.) Wij vragen u, al onze lezers en lezeressen boven den leeftijd van achttien jaar, de for mule vóór Internationale Ontwapening die wij vandaag afdrukken te onderteekenen en aan ons bureau te bezorgen, per poet toe te zenden of aan onze courantenbezorgers mee te geven. Dit petitionnement moet de uiting zijn van den eendrachtigon wil van het Nederland- sehe Volk. Deze formule is dan ook in vol komen overeer^stemming vastgesteld door vertegenwoordigers van alle richtingen in de dagbladpers, en het petitionnement wordt door de géheele Nederlandsohe Dagbladpers gehouden. Het zal aan de Internationale Ontwapeningsconferentie te Genève worden aangeboden, een antwoord geven op de vraag van vele staatslieden om uiting van den volkswil,, die Genève de drijvende kracht moét geven die het tet daden zal brengen, en als voorbeeld van B&iheid ook in andere landen grooten indruk kunnen maken. Zegt niet: Wij zijn maar een klein volk, en'wat helpt het? Zet scepticisme op zij. Daarmee ie nog nooit iets bereikt. Doet jvat gij kunt, om den grootsten kanker der menschheid, rteh'helfeh uitrwnon. Vu stem helpt wèl! Wij kunnen haar niet misaen. Denkt aan de toekomst van uw kinderen, en beseft wat van het welslagen Van deze Internationale Ontwapeningsconferentie af hangt! Juist omdat wij een klem volk zijn, juist omdat bij ons d© eendrachtige overtuiging heerscht dat Genève tot daden moet komen, moeten wij onze stem verheffen en toonen hoezeer wij den diepen ernst van dit mo ment beseffen. Er is, in de dertien jaren ver loop en sinds de wereldramp van 1914—1918, nog nimmer een internationale conferentie gehouden waarop de aandacht, de verwachting, de hoop van het mensctidom zóó eterk waren De ryksregeering heeft de volgende „proclamatie aan het Duitsche volk” gepu bliceerd: De vooruitziende en door staatsmansbe- leid ingegeven politiek van president Hoo ver is met succes bekroond. De phychologi- sche opluchting en de hoop op verbetering in het economisch leven, die door dit resul taat worden gewekt, zal overal vriendschap pelijke en vreugdevolle gevoelens doen ry’zen. Het besluit tot doortastend handelen opent grootsche perspectieven in zake een saneering de^Wèteld. Het Duitsche volk beseft, dat de definitieve verwezenlijking van het Hoover-plan aan Duitschland, dat het zwaarst onder den druk heeft te lijden, in verhouding de grootste opluchting met zich zal meebrengen. De overeenstemming over het morato- riumjaar kon slechts door volledige mede werking van alle er by betrokkenen worden verkregen en doordat enkele mogendheden zich grooter offers getroostten. Het voorstel van president Hoover heeft evenwel een verWydenden weerklank ten gevolge gehad. De Duitsche regeering is dankbaar, dat Duitschland in het uur van het grootste economisch gevaar, begrip voor de situatie, waarin het verkeerde, heeft ontmoet. Duitschland is ook met den intrede van het moratoriumjaar geenszins van zijn eco- nomischen en financieelen nood bevryd. Het* kan de middelen, waarover het beschikt, niet bezigen, om de offers, die de ryksre- geering van de bevolking heeft moeten vergen, te verlichten, met uitzondering van het wegnemen van enkele hardheden. Duitschland moet blyven sparen. iDe verlichting, die het Hoover-plan voor Duitschland oplevert, zullen ten volle voor de saneering der Duitsche financiën wor den gebruikt en besteed. De daardoor te scheppen opluchting op de geld- en crediet- markt moet aan het Duitsche economische leven ten goede komen. naar het mangaboeehje, waar zij haar pon- nie vaatgemaakt had. En met een gevoel van opluchting, dat ze zichzelf nauwelijks verklaren kon 4n het hart, reed ze naar.Rêve d^Or terug. BUHffNLANDSCH NIEUWS. ZWITSERLAND. Jungfraujoch. Het onderxoek-station geopend. Te Interlaken had ter gelegenheid van het feit, dat het onderzoekings-station op den Jungfraujoch in gebruik kon worden genomen, een plechtige bijeenkomst plaats. Professor Hes uit Zürich, president van de Jungfraujochcommissie, schetste het doel van de instelling, die voor velerlei weten schappelijke doeleinden zal dienen. Het bouwen van het station, op 3500 meter hoogte, heeft heel wat moeite gekost. Niet alleen Zwitsersche corporaties maar ook buitenlandsche hebben de geldmiddelen er voor verschaft en ook particulieren droegen in de kosten by. Professor Nernst uit Ber lijn zeide te hopen, dat het onderzoek naar de kosmische straling.ee zou worden ^ebrachtqjk1 uit Parijs wees op de bet gebleken internationale samenwerking in ’t belang van den vrede tusschen de volken en vooral ook voor de relaties tusschen Frank rijk en Duitschland. ENGELAND, Nobile op zoek naar Amundsen. Hij vertrekt nog deze maand naar ^^Frans Jozefsland. Overwintering niet ónmogelijk. Men seint uit Moskou, dat genei aal No bile, wiens rol tijdens de vlucht van het luahtschip „Itaba” men zich nog wel zal herinneren, zich in den loop van deze maand aan boord van den ijsbreker „Malygin” naar, het Frans Jozefsland zal begeven, in gezelschap van Russische onderzoekers. Hij hoopt aldaar nog levend te kunnen aantref fen den iNoorsohen ontdekkingsreiziger Amundsen, die het leven verloor, althans spoorloos zoek raakte, bij pogingen om No bile en zijn makkers te redden. Deskundi gen beweren, dat het zelfs na drie jaar nog mjpgelijk is, dat Amundsen en de zijnen zjch in Leven bevinden en wel in den om trek van kaap SLora. Siala, de Amerikaansche ontdekkingsrei ziger, heeft kort geleden verklaard, dat hij Amundsen voor diens vertrek heeft meege deeld op sommige plaatsen, nader voor kende reputatie. Door gelukkige speculatie in effecten had hij zijn vermogen in enkele jaren tijd nog verdubbeld- en hij had blijk gegeven een groote dosis- gezond verstand te bezitten, door zich uit zaken terug te trekken voor hij zijn fortuin weer kon ver liezen. Gezond verstand was trouwens een kenmerkende eigenschap van den marj, die niets liever verlangde dan met lady Bryant Howard te trouwen. Zij was van adel, een aantrekkelijke verschijning, had een uitste kende op^eding gehad en was zeer gezien in het Londensche „Society” leven; zoowel om haar persoonlijkheid als om haar positie was zij een begeerenswaandige „partij” voor een schatrijk man, die „hooger-op” wilde. Barbara liet zich niet spoedig uit over haar gevoelens ten opzichte van Lester Kenyan. Kalm had zij geluisterd naar haar moeders argumentatie en einde April was het, toen de Bryant’s uit Nice teruggekeerd waren en Kenyan hen twee of soms wel drie maal per week een bezoek had gebracht. Niemand1 zou kunnen zeggen dat Barbara hem ooit onvriendelijk behandelde, maar toch voelde zij een pijnigende onzekerheid, als'hij duidelijk zijn voorkeur voor haar Bet blijken. En ongeveer tegelijkertijd wer- den zij door familieomstandigheden ge noodzaakt om midden in de „season” naar Guthrie te verhuizen, door de groote som'- men die ze moest beschikbaar stellen om te voorkomen, dat de schulden van haar beide zoons een schandaal in de Londensche we reld zouden veroorzaken. Lord Noël Bryant, haar oudste zoon, was jaren geleden, zeer tegen den zin van zijn moeder getrouwd met een Amerikaansche Amundsen beschreven, levensmiddelen te hebben vergaard, met liet oog op mogeljjke latere overwinteringen in deze stréken. BELG1E. Ernstige overstrooming hij Antwerpen. Austruweel onder water. Gistermiddag omstreeks 1 uur heeft een doorbraak plaats gehad aan de werken, die de firma Dumont en van der Vin uitvoert

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1