hebt EN 51. U i ma- iwt riet lap. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN [Vrijdi Ne. 17727 Julk 1931 79* Jeergang BERKENWOUDE, BODEGRAVEN. BOSKOOP, GOUDERAK Dit blad verschijntdagelijksbehalve op Zon- enFeeatdagen FEUILLETON. Hoogstraat I3 Petitionnement voor Internationale Ontwapening, van het Ned.rlandeche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, ONTERFD... GGRKGNGGUDE, GGGGGAAVZN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADDINXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. iN. I I I I A£T1 t Naam - Naam Adres Adres BUITENLANDSCH NIEUWS. Naam Naam Adres Adres Naam Naam: Adres Adres (Wordt vervolgd). O 11 JULI, u I8 ota. irvositeic al Sana* ischt en heid op 8t. Alousie, He. Mijn Dit formulier door personen van 18 jaar en ouder, ingevuld en getee- kend toe te zenden, aan de Administratie van de Goudsche Courant, Markt 31. Mussolini over de Economische crisis sn de Ontwapeningsconferentie. Een merkwaardige verklaring van Stalin. Niet langer een zuiver communistisch economische politiek. GOIDSCHE COERANT. van Staün zeker evjfcgoed als hij zelf heb ben beseft. Bij dez® gelegenheid moge er uan worden herinnerd, dat de zoogenaam de liquideenng der koelakenklasse reeds enkele maanden geleden werd stopgezet om het zaaien en den oogst niet te bedreigen. Hoe dit ook zij, m Rusland kunnen zich, wat de naaste toekomst betreft, allerlei verrassende dongen voordoen. Het Russi sche volk heeft twaalf jaren lang honger geleden en voor de levensmiddelenwinkels m lange rijen gestaan om zich thans door zijn eersten leider te laten zeggen, d>t het communisme met kapitalistische methodes moet werken, m.a.w,dat tot het kapitalis me moet worden teruggekeerd. Wanneer overigens een ander dan Stalin den moed had bezemen deze ketterijen te verkondigen, dan zou hij stellig onmiddfeilijk naar de Tsjeka ter „fysieke vernietiging" zijn ver wezen. hebben de verworven Het verkregene te bewaren, is geen geringere verdienste dan het verkrijgen. DUITSCHLAND. Het bezoek van Macdonald en Henderson. Het jactslot Hubertsstock. De r^lukanselary. By hun aanstaande bezoek uan Berlijn zullen de Engelsche ministers Macdonald en Henderson het week-end doorbrengen op het jachtslot Hubertsstock in de Schorf- heide, ten Noorden van Berlijn in de Mark Brandenburg. Het jachtslot Hubertsstock werd in 1849 opgericht door koning Friedrich Wilhelm IV en wel in den styl van een Zwitsersch land huis. Daar Friedrich Wilhelm echter, on danks zyn liefde vafcr nieuwe gebouwen, zeer spaarzaam was, lykt Hubertusstock ook inderdaad meer op een koninklijk jacht slot. Het huis staat eenzaam in het woud, zonder bijzondere stallingen of dienstwonin gen. Het is niet eens omgeven door een haag. Het wordt slechts bewaakt door den kastelein, die de nieuwsgierige bezoekers door de eenvoudig ingerichte vertrekken leidt. Aan de wanden hangen overal jacht- tropheeën. Hier en daar ontdekt men, als eenige versiering, Nederlandsche tegels. Ook de méubelen zyn eenvoudig, zooals het in een landhuis hoort. 'De Pruisische prin sen hebben met voorliefde hun wittebroods weken, ver van het bonte leven van het hof, te Hubertusstock doorgebracht. Slechts vergezeld door een paar kamerdienaars en een kok trokken zy hierheen. Alle zes zoons van keizer Wilhelm II hebben hier gedu rende hun wittebroodsweken vertoefd. Ook Victoria Luise, de eenig dochter van deh laatsten Duitschen keizer, leefde in de eer ste weken van haar huwelyk met hertog Ernst August van Brunswyk en Cumber land te Hubertusstock. Algemeene vermaardheid Schorfheide en Hubertusstock door de jachtpartijen van Keizer Wilhelm II. Wanneer hy met zijn hof naar Hubertus stock kwam, moest steeds voor het gansche getrouwd? Neen, maar dat zal wel niet lang meer duren, vertelde mevrouw Melville lachend, blij dat ze haar babbelzucht kon botvieren. Bij hem in de buurt woonde, een meisje, dat alle mannen probeerde het hoofd op hol te brengen, maar nu geloof 'ik, dat zij suc ces heeft gehad. Daer weet je niet® van, Meta, protes teerde kolonel Melville voorzichtig. Och, kom. heel St. Alowsie was er vol van, hield mevrouw’Melville vol. Wat is het voor een soort meisje’ vroeg lady Bryant, schijnbaar onverschillig. Zij had graag gehoord, dat Digby ge trouwd was, maar zij kon niet vergeten, dat hij nog in de verte met haar verwant was en wilde onder geen voorwaarde dat hij zou trouwen meö een of ander West-lndisch meisje. Door het huwelijk van haar eigen zoon had ze ervartng opgedaan op het ge bied van ongewenschte verbintenissen. En al zou ze niet gaarne willen dat hij Barbara ten huwelijk vroeg, ze hoopte toch vurig dat hij niet met een kleurlinge of „zoo iets” zou aankomen. Het is een bijzonder knap meisje, maar schaddelijk coquet, antwoordde mevrouw Melville, en zonder op haar man’s „Maar Meta toch” te letten, ging zij voortbijna alle officieren, die tin Port Granas in garni zoen lagen waren verliefd op haar, zoodta zij kennis met haar hadden gemaakt, haar gevoelens waren echter nooit van blijven de^ aard. Maar ik geloof zeker, dat het dit- maal anders is! Ze is van Fransche afkomst een afstammeling van de oudste Fransche kolonisten eigenlijk ia ze nog van adel. ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal 225, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 220, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ820. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bD onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zyn dagelyks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. dat opgericht is volgens plannen van den uit Thüringsce kunstenaarskringen stam- menden architect Richter. De rykakansela- ry herinnert met haar eerehof sterk aan een Fransch barokpaleis, al schijnt zij vol gens Italiaansohe voorbeelden te zyn ge bouwd. In 1739 was zij gereed. Luitenant- generaal graaf Adolf Friedrich von der Schulenburg, de eigenaar, kon het toen be trekken. Later is het gebouw nog herhaal delijk in andere handen overgegaan. Inw1875 verwierf het ryk het toenmalige „Hotel de Radziwiil" voör zes mHUoen mark, om er het departement en de woon plaats van den Rykskanselier in onder te brengen. Het werd toen geheel gerestau reerd, alhoewel de uiterlijke vormen van het gebouw behouden bleven. Ook het park met zijn oeroude boomen, welke Bismarck zoo lief had, werd veranderd. Het bestaat nog heden en vormt een deel van de zoogenaam de „Ministertuinen” aan den rand van den „Tiergarten”. Sinds Bismarck zich in het paleis vestig- de, is dit natuurlijk vaak het tooneel van belangrijke politieke gebeurtenissen en di- genegenheid voor Digby Barrel had getoond voor zoover zij wist. Natuurlijk had haar dochter het jammer gevonden dat hij naar het huntenland was vertrokken tengevolge van een droevigen' Dnancieelen tegenslag, maar dat sprak natuurlijk van zelf! Ze zouden Digby op Guthrie uitnoodl- gen, liesloot lady Bryant, en hem vriend schappelijk aan het verstand brengen, dat een huwelijk jnet de Craoolsche”, die hem volkomen in haar macht scheen te hebben ten eenenmale ónmogelijk was. Ik zal een dihertje geven, zei zij tegen Barbara, toen de visite vertrokken was. geen groot dineralleen een paar menschen hier uit de buurt. Natuurlijk moeten wij Cecily Cartwrtght ook uitnoodigen. Ik had er geen Kfee van dat zij zoo dicht bij ons woonde. Barbara, wij moeten probeeren te ontdekken, hoe het staat met dia huwelijks plannen van Digby en als die jongen zich werkelijk zooiets vreeselijks in zijn hoofd heeft gehaald, dan moeten wij on8 bes» doen om het eruit te praten. Die halve negerin heeft hem natuurlijk stapeldol gemaakt! Barbara werd een beetje bleek, en het eerste ©ogenblik voelde zij neiging om haar moeder een ongeduldig antwoord te geven. Maar ze beheerschte zich en verklaarde rus tig dat het vanzelf sprak, dat ze IMgby Bar rel en zijn zuster te dfneeien moesten vra gen ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den besorgkring) 1—5 regels 14», elk», regel meer 025. Van buiten Gouda en den bezorgkriag: 1—5 regels ƒ125, elke regel moer ƒ020 Advertentiën in het Zaterdagnumme* 20 bijslag op den prijs. Liefdadigheids-aavertenWta de helft van den prfja. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1-4 regels 2M, elk» regel meer 8.M. Op de voorpagina 50 booger. Gewone advertentUn en ingezonden mededeelingen D0 contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letten en ranoen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van eoliede Boekhande laren, Advertentiebureaus en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname venelcerd te rijn. - per bus. Uit het Engelach van DOLF WYLLARDE. 25 (Nadruk verboden). BuitengewoonEn in het bijzonder nu wij met onze buren hebben kennis gemaakt. Merkwaardig, wendde zij zich tot lady Bry ant en den predikant, hier vlakbij woont nog iemand uit St. Alousie, zoo zie je al weer, hoe klem de wereld eigenlijk is. Iemand uit 8t. Alousie? herhasIUe lady Bryant. Dat is heel toevallig. Hoe heet hij? Kent u Hhurlands? NatuurlijkHet buiten van lord Say brook. Juist. Hij heeft het verhuurd aan me vrouw Cartwright. Mevrouw Cartwright» is ziekelijk, of be ter.- ze is een ingebeelde zieke, voegde de spreekster er hatelijk aan toe. En ze ver volgde: Verleden week Vrijdag ontmoet ten wij haar met haar broer, die een cacao plantage heeft op St. Alousie. Hij is nu thuis met vacantie hij was vreeselijk ver zwakt door een koortsaanval. Ik heb hem kort geleden gesproken, mengde de predikant- zich in het gesprek. Een aardige jongeman, maar hij schijnt wie vela en schril- irsterkend - het zal U maken. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in nasm der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. gezelschap het noodige beddegoed, tafella kens, tafelzilver, keukenmateriaal, levens middelen enz. worden meegenomen. In bij zondere wagens word een en ander uit Ber lijn verzonden. In de nabijheid van het slot liet Wilhelm II den „Siegfriedsbrunnen” oprichten, een bron, versierd met een beeld van Siegfried, den „Drakendooder”. Een zwerfblok wijdde hy aan de nagedachtenis van keizer Wilhelm I, zyn vader. Dit ge steente werd geplaatst in een boschje van 100 eiken. Sinds Pruisen een republiek is, is het jachtslot Hubertusstock het buitenverblijf van den Pruisischen minister-president, op het oogenblik dus van dr. Otto Braun. Het kasteeltje wordt beheerd door het Pruisi sche departement van Landbouw. Het is zoo eenvoudig gebleven als het vroeger, ten tjjde van de Pruisische koningen en van de Duitsche keizers was. De rijkskanselarij. De hooge Engelsche gasten zullen ook enkelen tijd in de rjjkskanselary vertoeven en daarom mag hier ook wel een woord worden gezegd over dit historische gebouw, Eulalie de Floissac heeti ze. Zoo, zij is dug knap? informeerde lady Bryant. En wat ia ze voor een typ^? Een dame of een Creoólsche? Heeft ze iets van Fransche chic? Neen, dat niet. Zij heeft een heel bij zonderen smaak om zich te kleeden, heel andprs dan wij Europeanen. Iemand, die haar heele leven in St. Alousie gewoond heeft, wordt een echte West-Indische, al is zij ook van Fransche afkomst. Zoo is het met juffrouw de Floiesae ook. Ze heeft een donker type. Zij rolt met haar gitzwarte ooger^, dat je er naar van wordt en zij heeft mooie, witte tanden, waarop zij met weinig trotsch is, en die ze dMi ook graag laat zien. En ze is nooit stil! Ze is er voortdu. rend op uit om de aandacht te trekken. Arme Digby, merkte lady Bryant me delijdend op. Wat jammer! Maar als zij nog niet verloofd zijn, misschien komt er dan wel niets van, nu hij weer in Enge land terug is. Te oordeelen naar wat ik gehoord heb, wierp mevrouw Melville tegen, terwijl zij langzaam opstond, was hij tot over zijn ooren verliefd op haar. Maar het is natuur lijk mogelijk dat zijn zuster hem tot andere gedachten brengt.. We moeten eens ernstig met hem pra ten. verklaarde lady Bryant op beslisten toon. Een huwelijk van Digby Harrel met een meisje ah dat, wier karakter mevrouw Mel ville zoo onvriendelijk beschreven had, be schouwde de oudere dame werkelijk als een ramp en ze deed dit met des te meer ge rustheid omdat Barbara nooit de minste De voornaamste machthebber van Rus land, Stalin,, heeft dezer dagen een rede gehpuden, die alom de aandacht heeft ge trokken, hij schetste daarin de nieuwe taak der sovjet-Russische economische politiek en uit zijn woorden kon worden afgeleid, dat hij althans voorloopig afziet van de ver werkelijking der zuiver communistische denkbeelden. Natuurlijk gaat Stalin niet zoo ver om de communistische sociale orde als doel, waaraan alle krachten dienen te worden gbwijd, nadrukkelijk te verwerpen, maar de Verwerkelijking ervan verschuift nij naar een heel verre teekomst. Voor het oogenblik wenscht hij terug te keeren tot een stelsel, dat misschien nog het best kan worden aangeduid als staatskapitahwne. Met het beginsel der „gelijke inkomens’’ wordt thans officieel gebroken. Btafln toch heeft verklaard, dat ook de Russische regee- ring het streven van den mensch naar hoo ger inkomsten niet kan negeeren. De con sequentie hiervan is: de betere betaling <ler geschoolde tegenover de ongeschoolde arbeidskrachten, de invoering van loon- en salarisschalen, die wijdmaaig genoeg zijn om door materieels beloonmg het doel verhoogde arbeidsprestatie te bereiken. Van belang is ook het streven om leden der bourgeoisie aan zich te1* verbinden. De rnotiveenng ervan noemt» de Deutsche AUg. Zeitung geraffineerd. Zij verandlerstelt, dat de kringen der bourgeoisie de waarde van het bolsjewistisch stelsel en de daarmee be haalde successen hebben ingezien, niet meer kwaadwillig daar tegenover staan en thans „rijp” zijn voor medewerking. 8talm wil in het bedrijfsleven ook weer het beginsel der rentabiliteit invoeren, ter wijl hij zich tevens een voorstander be toont van decentralisatie en invoering van grooter persoonlijke verantwoordehjkheod der leidende krachten. Het geciteerde Duitsche blad wil geens zins beweren, dat Rusland op het punt staat tot het kapitalisme in West-Europeeschen tiant terug te keerenb maar van het com munisme blijft ondertusschen evenmin een spoor over, wanneer Stalin zijn programma verwerkelijkt Dat hij de machtsmiddelen daartoe m handen heeft, valt niet te betwij felen en met personen, die met dogmati sche bezwaren voor den dag kwUmen, heeft Stalin nooit veel complimenten gemaakt. Natuurlijk bestaat ook de mogelijlcheid, dat het Stalin er om te doen is op grond van zijn hervormingsprogramma credieten te verkrijgen of om meer sympathie voor het bolsjewisme in een tot wanhoop ge raakt Midden-Europa deelachtig te worden. Waarschijnlijk speelt ook het feit een rol, dat de ineenstorting van het vijfjarenplan, dat alleen mogelijk was op den grondslag van slavenarbeid, vlak voor de deur stond, een gevaar, dat de economische raadgevers mij nog wat zwak en erg stil. Ja, hij is ook nog lang met beter, merkte kolonel Melville op Hij ziet er heel wat slechter uit dan toen ik hem het laatst op L’Opale ontmoette. Zoo heet zijn plant*age op verdiudleljjkte mevrouw MelvilL. man heeft verleden jaar een week bij hem gelogeerd. Ik zelf ken hem met. Hij kwam maar h<-el zelden in Port Gra^as en Trinity zijn terreinen liggen ongeveer 15 mijl ver der, Hoe heet hij ook weer? informeerde de predikant. De naam is mij ontschoten. Was het niet Caryl? Neen, Harrel heette hij Digby Har rel. Digby Harrel? riep mevrouw Bryant uit, dien ken ik. Een oude vriend van ons, nog in de verte familie zelfs. Door een of andere zonderlinge bepaling in zijn va der s testament, heeft hij alle vooruitzich ten op een positie in Engeland verloren en is naar het buitenland gegaan. Waarheen wist niemand. Zou hij het heuech zijn? Bar bara, hoor je dat? Digby woont vlak bij ons. Eigenaardig, antwoordde Barbara pein zend, het i8 nu ongeveer twee jaar ge leden, dat wij hem voor het laatst gezien hebben. Logeert hij op Thurlands? Ja^ bij zijn zuster, mevrouw Cart wright. Mevrouw Cartwright? O, ja, zij te met een advocaat getrouwd, nietwaar? Zij heeft een goede partij gedaan dat werd ten minste destijds gezegd, vertelde lady Bryant Mooi was zij niet. Lang niet zoo» knap als haar broer. Tusschen twee haakjes, i8 hij De Amerikaanse,he staatssecretarie SUqison gisteren te Rome door den minister van huitenlandsehe zaken, Grandi, ontvangen. Middags werd Stimson door Mussolini ontvangen. Na het bezoek van Stimson bij Mussolini heeft deze laatste de Amerikaansche jour nalisten ontvangen. Omtrent de door hem afgelegde verklaringen wordt medegedeeld, dat Mussolmi er op wees dat de reds van Stfimson, ook al draagt zij geen officieel ka- lakter, van groote beteekenis is, daar het immers den minister van buitenlandsche zaken van de grootste republiek der wereld beteeft. Mussolini kenschetste Stimson als een zeer omzichtig staatsman, die tegenover hem een zeer belangrijke, door hem gedeel. de gedachte heeft uitgesproken, n.l. dat men wanneer Europa rustig blijft, een stellige economische wederopleving tegemoet gaat. ,,ItaK|ë zal’’ zoo zeide Mussolini „het initdtatief van president Hoover ten volle ondersteunen, een initiatief, dat ik als een van de grootste politieke deden van na den oorlog beschouw. Italië ziet dé a.s. Ontwa peningsconferentie met oprechte en loyale gevoelens tegemoet. Dat heeft Stimson ten volle begrepen.” OpVl^ vraag van een der journalisten, of Italië bepaalde ontwapeningsformufes heeft, antwoordde Mussolinie.-; „Italië is bereft! het laagste ontwapeningseijfer te aanvaar den. ook al behoudt geheel Italië niet meer dan 10.000 geweren, onder voorbehoud ech ter dat geen andere natie over meer be schikt, anders zou het heetenzich met het hoofd tegen een revolver verdedigen. In deze oprechte vredespolitiek wordt Italië door de overtuiging geleid dat de politieke en moreele crisis moet worden overwonnen om de economische te boven te komen. Het is de hoogste tyd dat men maatregelen neemt, daar zij reeds al te lang duurt. Een welsla gen der Ontwapeningsconferentie ie strikt noodzakelijk, opdat de volken vertrouwen in hun regeeringen kunnen hebben. De vol ken mogen niet gescheiden worden, en de datum der Ontwapeningsconferentie mag niet worden uitgestekl. In geen geval zal in dien zin een voorstel van Italië uitgaan, daar dit aan den vastgestelden datum van 2 Februari 1932 vasthoudt Ten slotte uitte Mussolini zich in opti- mistischen zin over het overwinnen der eco nomische crisis in de komende jaren, m het bijzonder wanneer de Ontwapenmgs-confe- rentie met succeg w^rdt bekroond. In dit geval zou de hemel opklaren, terwijl hij an ders duister zal blijven. De wereld moet thans haar weg kiezen, en bij de keuze van den vredesweg is Mussolini het met Stim son eens.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1