t thuis I NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKÉRK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. "3 Dit blad verschijntda£elijks behalve op Zon- en Feestdagen Henderson's bezoek aan Parijs. FEUILLETON. ONTERFD... Petitionnement voor Internationale Ontwapening, van het Nederlandeche Volk aan de Ontwapenings conferentie in Februari 1932 te Genève te houden Georganleeerd door de Nederlwideche Dagbladpere kwaliteit IERS DAN GOUDA Naam Naam: Adres Adres Naam: Naam Adres Adres: Henc 1st te wach- tot I (Wordt vervolgd). ld. iging van svallen, dat zijn klanten te leveren, frambozen, pagtie Pils iket ELSE IN 1EN niet in staat alle 1 correspondentie De toestand in Duitschland heeft stellig een onderwerp van bespreking gevormd. Een algemeene bewapeningsvacantie. verordening gedaan nietig zullen zjjn. Art. 7 stelt de met de rijksbank of de gouddisconto bank gesloten zaken vrij van Dit formulier door personen van 18 jaar en ouder, ingevuld en getee- kend toe te zenden aan de Administratie van de Goudsche Courant, Markt 31. iy, ging i MPfrteld. j daarover Gisteravond is ia Beril VSri asH'HtiltSpWsIdelrt; i mnastiek, zonder Uitsluitend uit aar- Schrijft aan gaarne GRATIS ille noodige aan- tenlandsche valuta en in edele metalen. Ook aanwijzingen in cheques en wissels gelden als betalingsmiddelen in den zin van deze verordening. Art. 4 bepaalt dat de handel niet tegen hoogere koersen dan de laatst bekende Ber- Ijjnsche ochtendnoteering mag geschieden, omtrent deimwi- - Art. 5. bevat voorschriften voor set geval ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ftM, per week 17 cent, met Zondagsblad kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad 8 JA. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 81, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren* Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 9—6 uur. Administratie en Redactie Telef. Luiere. 2745. Postrekening 48400. vaak genoeg miste zoo tot vacantiedagen, den handel in deviezen en de publicaties van koereen, verschenen. De rijksregeering wordt daarin gemach- ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken behoorende tot den bezorgkring): 1—5 regels Ui, elta. regel moer A.25. Van bulten Gouda en den bezorg kring; 1—5 regels 1.55, elke regel moer 0J6 AdvertentÜSn in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. Idefdadigheids-aavarttmtiin de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN i 1—4 regels 2.25, elke regel meer MA. Op de voorpagina 50 ft ^ooger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen bty contract tot zeer gereduceerden prijs. Groote letters en ranoen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiën kunnen worden ingezonden door tusscheokomst van soliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zijn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te zijn. der rijksbank beneden 40 ge< De bij A wet vereiechte ma den goneralen raad is hiervoor verkregen. De rijksbank acht heit met ten met de verhooging van naar disconto- rente tot de bij paragraaf 29 \an de bank- wet vereischte voorwaanden vervuld zijn, doch zij heeft reeds voofuitloopend op deze verplichting heden met ingang van 16 Juli van dit jaar de disconto tot 10 verhuqy Tegelijkertijd is de beleeningsrente vastAe steid op 15 Aanhoudende deviezenterugvr by de rijksbank. Naar de Duitsche handelsdienst verneemt, kon het Duitsche circulatie-instituut ook heden weer een sterke teru^vloeiing van deviezen melden. Naar schatting is 20 30 millioen riks mark toegevloeid. Geen deviezenhandel tot Zaterdag. Het Berljjnsche beursbestuur bevestigt het bericht betreffende de sluiting der beur zen tot Zaterdag en deelt mede, dat ook de handel in deviezen tot en met Zaterdag niet zal plaats hebben. De heden vervallende herstel betaling. Uit New-York wordt gemeld, dat bij het departement van Staat te Washington een telegram is ontvangen van den Amerikaan- schen ambassadeur te Parjjs, Edge, waarin deze mededeelt, dat Frankrijk de Bank voor Internationale Betalingen heeft medege deeld de morgen vervallende betaling van de Herstelannuïteit niet te verwachten. ook niet? Neen, dat ben ik toch niet met je eens, antwoordde Barbara rustig. En om het ge sprek een andere wending te geven, vroeg ze: Hoe is het met Cecily? Dat gaat wel. Jammer voor haar dat Digfav zoo ver weg woont. Ik heb hem al gezegd, dat hij maar zoo gauw mogelijk fortudi moest maken en voor goed thuis komen. Maar 't is toch wel mogelijk, dat hij altijd in 8t. Alouste blijft? Dat lijkt mij niet waarschijnlijk. Daar voor was hij te oud, toen hij naar Weet- Indië ging. Iemand, die heel jong gaat., kan zich soms heolemaal aan het leven daar aanpassen, maar Digby is veel te veel aan Engeland gehecht. Daarom zal hij ook wel nooit met een Weet-Indlsch meisje trouwen. Niet? vroeg Barbara schijnbaar onver schillig. Neen. Jack heeft me geschreven, dat daar geen sprake van is. Mevrouw Morrence sprak met buitengewonen nadrukblijkbaar was de inhoud van Jack’s brieven op dit punt van dien aard, dat ze dankbaar ge bruik maakte van de gelegenheid <?m Bar bara een wenk te geven! Cecily, ging ze voort., maakte, zich ook al óni^ru^t dat Digby zich met een Creoolsche zon maar ik heb haar dadelijk geru. Jack zegt, dat die praatjes, dde wmiv»ci verteld worden, allen grond missen. In zoo’n gat als Port Gratis zijn de menschen natuurlijk dblblij als ze wat te kletsen heb ben 60ÏDSCHE CO!RAVE Henderson, de Engelsche minister van f iyk| dat Engelschen zal ge- buitenlandsche zaken, is te Parys aangeko- j lukken Parijs een soepeler houding te doen heeft bezocht en de daar georganiseerde „Engelsche week” zal inwijden. Het is de bedoeling, dat de Britsche politicus vandaag verder zal reizen naar Berlijn, waar hy Vrijdag Macdoitald, den Engelsbhen pre mier, zal ontmoeten. De reis der Engelsche staatslieden vindt juist plaats op een tijdstip van groote poli tieke spanning alsgeyolg van de opzien barende financieele crisis in Duitschland. Hèt behoeft geen betoog, dat Henderson niet na zal laten een politieke rol te spelen, omdat juist op dit oogenblik een bevrijdend woord en een bevrijdende daad volstrekt noodig zyn om weer een moedgevende ont spanning in het leven te roepen. Hender son’s bezoek aan Parijs is des te gewich tiger, omdat gisteren eveneens Stimson, de Amerikaanscbe minister van buitenlapd- sche zaken, te Parijs "zal zyn aangekomen, zoodaf. men mag aannemen,dat zeer ge wichtige besprekingen zullen plaats vinden. W^l was oorspronkelijk het doel v»n om ter gelegenheid van zijn reis naar Frankrijk voornamelijk het vraagstuk der ontwapening te bespreken, maar nu de toestand in Duitschland zich op zoo bedenkelijke wijze heeft verscherpt, ligt het voor de hand, dat de Engelsche minis- aan een dra gen, wanneer de mogendheden niet beslui- Ik verzoek Uwe Conferentie met den meeaten aandrang, in naam der menschelijkheid, die maatregelen te nemen die tot ontwapening der naties zullen leiden. Art. 8 bepaalt, dat slechts officieele Ber ljjnsche noteeringen of pr ijzen gepubliceerd mogen worden. Art. 9 machtigt den rykwninister van economische zaken of zjjn gevolmachtigde van iedereen inlichtingen te verlangen over alle zaken en buitenlandsche betalingsmid delen en overlegging van boeken en beschei den te vorderen. Art 10 bevat de strafbepalingen, waar door gevangenisstraffen of boeten tot het tienvoudige van de waarde der verhandelde buitenlandsche betalingsmiddelen kunnen worden opgelegd. Ook kan het vermogen van den schuldige in beslag genomen worden. Art. 11 stelt strafbaar het publiceeren van koersen van wederrechtelijken aard. De rijksbank verstrekte verder nog het volgend communiqué: Heden is de goud. en deviezendekking - Zijn de paarden erg onrustig, Jones? vroeg ze den stalknecht, terwijl ze met een critischen blik naar de ongeduldig-trappe- lende dieren keek. Nogal, mylady, antwoordde de man. Niet dni met de igrootste moeite slaagde hij er in orn de beide vurige, schuimbek kende paarden m bedwang te houden. Maar ik zal ze bij het station .wel vasthou den. Barbara kon uitstekend met paarden over weg en wist de dieren al spoedig aan haar wil té doen gehoorzamen. Halfweg het station gekomen, hoorde zij opeens haar naam roepen en toen zij het tweespan met een krachtigen ruk tot "staan bracht, ontdekte zij mevrouw Merrence aan den kant van den weg. Zij bukte zich om haar een hand te geven. Heb je haast? vroeg mevrouw Mor- renoe. Ik heb je zoolang niet gesproken, Barbara. Ik ga iemand van den trein halen. Maar ik heb nog tijd in overvloed. Wil je meerijden? Je moet toch den kant van Thurlande urt. Graag. Mevrouw Morrence stapte in het rijtuig en ging naast Barbara zitten. - Ik heb gehooid, dat je een logé krijgt, begon zij. Je moeder heeft ons untgenoo- digd om morgen op Guthrie te komen dineeren. Ja, meneer Kenyon zal een poosje onze gast zijn! Ik geloof dat ik hem al eens in Londen ontmoet heb. Ik vond hem een beetje op-de-hand, een beetje plomp, vind ja del in buitenlandsche betaling» vorderingen in buitenlandsche voor het bekendmaken van koersen effecten en van metalen. De verordening der rijksregeering voor den handel in% buitenlandsche betalings middelen bepaalt in art. 1, lat betalingen en vorderingen en buitenlandsche valuta tegen binnenlandsche betalingsmiddelen slechts door, of door bemiddeling van, de ryksbank verworven en af gegeven kunnen worden. De rijksbank kan haar bevoegdheid aan andere credietinstellingen overdragen en uitzonderingen toestaan. Art. 2 verbiedt alle termjjn zaken in bui tenlandsche valuta’s, of vorderingen in bui- zag Lady Bryant in dat ze het ijzer moest smeden terwijl het. heet wal, snel schoof ze den brief, waaraan ze bezig was„ terzijde en nam een schoon vel papier uit haar schrijfmap. Dat is een uitstekend idee, verklaarde ze opgewekt. Ik zal hem cfaidelijk schrij ven of hij een paar weken komt logee ren. Zal. ik vragen of hij Vrijdag komt? Dat lijkt me heel geschikt. En dan kunnen we de Harrel’s Zater dagavond te eten vragen om kennis met hem te maken. Dat had ik ook al gëdacht, zei Bar bara gretig en stond op. Terwijl zij het boudoir verliet, vroeg zij zich af, of haar moeder vermoeden zou met hoeveel over leg, maar ook na hoeveel martelenden zelf strijd, ze deze ontmoeting tusschen Digby Harrel en Lester Kenyon ontworpen had. Een paar dagen later kwam er een brief van Kenyon, waarin hij meedeelde, dat hij de uutnoodiging gaarne aannam en Vrijdag middag op Guthrte hoopte aan te komen Barbara besloot hem zelf met het rijtuig af te halen. Het verwonderde haar niet dat Digby na hun pijnlijk onderhoud zich nog steeds niet weer op Guthrie had laten zien en het gaf haar een soort smartelijke vol doening dat dien zelfden avond Te<l naar Thurlands ging om Digby en zijn zuster en mevrouw Morrence uit te poodigen om den volgenden Zaterdagmiddag op Guthrie te komen dineeren. Dien Vrijdag kleedde ze zich met in het hart een dof gevoel van wanhoop om wat ze ging ondernemen. Toen ze op het bordes verscheen, stond het rijtuig Voor. voor internationale betalingen besluit in elk geval ertoe zou den toestand voor de Duitschers te verlich ten. Hy hoopte althans, dat dit het gevul was geweest. Overigens noemde hy als het voornaamste doel zijner reis naar Berlijn: alles te doen, wat in zijn macht staat om de vriendschap niet alleen tusschen Duitschland en Engeland te bevorderen, maar ook tusschen andere Europeesche mogendheden, niet in de laatste plaats tusschen Frankrijk en Duitschland. Ook zeide hy naar Parijs te reizen om een ont moeting te hebben met zyn collega Briand en misschien ook met andere leden van het Fransche kabinet. Vooral in Duitschland verwacht men veel van de reis der Britsche staatslieden naar. het continent; men hoopt te Berlyn name- Wilt ge niet toornen, wees dan niet nieuwsgierig. Uit het Engelsch van DOLF WYLLARDE. 30 (Nadruk verboden). Het spijt mij voor je, Digby, zei zij kalm, koel bijna» maar ik kan je alleen antwoorden, dat je zekere feiten over het hoofd schijnt to zien. Andere had je dit nooit tegen mij gezegd, ik weet zeker dat je er spijt van zult hebben, als je morgen •rustig over alles nadenkt. Je kunt overi gens gerust zijn: ik zal je woorden trachten te vergeten. Ik zal mijn) best doen om er nooit meer aan te denken en je vriendin b.ijverl, Digby, zooals altijd alsof er niets gebeurd was. Rn daarop keerde zij zich om en liep terug. Een droge snik kwam over Digby’s jjppen. Hij was niet in staat op dit moment de warreling van gevoelens, die hem be stormden, te ontleden maar wat hij meen de héél goed te begrijpen, wa» het motief van haar wengering. Je schijnt zekere feiten over het hoofd to zien, had ze gezegd. Wat kon dat andere steekenen, dan een toespeling op zijn maat- «chappeüjke pogitie? Maar ezel die hij was, a had hij immers kunnen verwachten mj had zich zelf toch ook vaak genoeg voor gehouden dat hij het recht waar hy de koloniale tentoonstelling aannemen en de hulpverleeuing aan Duitsch land niet langer afhankelijk te stellen van de inwilliging, door Berlyn, eener reeks po litieke eischea. Ook de Engelsche pers is van gevoelen, dat Duitschland onvoorwaardelijk moet wordengeholpen door het verstrekken van credieten op langen termijn of door lee- ningen. De moeilijkheden, waarvoor Duitschland zich ziet geplaatst, zijn, naar de Britten van oordeel zyn, niet van poli- tieken, maat van zuiver economischer) aard; de Danatbank, zoo zegt men, is niet in zoo’n onaangename positie geraakt door een verkeerde leiding, maar doordat het buitenland op groote schaal de credieten op korten termijn heeft teruggetrokken. Merkwaardig is vooral een artikel van de News Chronicle, het bekende liberale orgaan, dat Frankrijk den raad geeft door een groote daad en zonder voorwaarden te stellen, Duitschland te redden. Door één enkele dramatische daad zou Frankrijk de werkelijke vriendschap van Duitschland kunnen verwerven en deze is veel mee’ waard dan hetgeen Frankrijk kan worden geboden door eenige veiligheidsgarantie of welk verdrag ook. Met een nog zoo groot aantal legerscorpsen zou Frankrijk niet meer kunnen bereiken. Frankrijk zou, in de oogen van de wereld eq in de oogen van Diütechland, de natie zijn, die Duitsch land van den ondergang zou hebben ge red. Frankrijk zou een duizendvoudigen dank oogsten, want wanneer Frankrijk Duitschland spontaan en royaal zou hel pen, dan zou dat een daad zjjn, die geen natie ooit zou kunnen vergeten. Zal Frankrijk naar deze woorden /iie een beroep zijn op zyn wijsheid en edelmoe digheid, duisteren? En zal Henderson in gelijken geest stappen doen bjj de Fran sche ministers? Deze vraag valt niet voor af te beantwoorden, maar uitgesloten is het geenszins, dat Henderson’s reis den politieken toestand van Europa zeer gun stig zal kunnen beïnvloeden. te regelen, en maatregelen te treffen bescherming tegen de gevolgen van vatting van het betalingsverkeer. Zij wordt ook gemachtigd tot het uit vaardigen van voorschriften voor den hftn* 'smiddelen en 3 valuta en van Hedenmorgen zal een bespreking worden gehouden tusschen Minister-President Lava! en den Minister van Buitenlandsche Zaken, Briand, met den Amerikaanschen staats secretaris Stimson en den Britschen Minis ter van Buitenlandsche Zaken, Henderson, waarby ongetwijfeld de crisis in Duitsch land en de het volgende jaar te houden alg. ontwapeningsconferentie ter sprake zullen komen. Men is ervan overtuigd dat de bijzonder delicate toestand van Duitschland interna tionale hulp noodzakelijk maakt. haar tb spaken en haar te vrageri zijn kamerad((/bp een afgelegen West-Indisch eiland te worden. Het leek wel of de zoete zomeravond hem naar het hoofd gestegen was,, dat hij opeens niet meer had kunnen zwijgen, verweet hij zich nu. Maar dat de zekere feiten” waarop Barbara had gedoeld, eamenbmgen met een donkeroogig, <^quet meisje op St Alousie, dat in Harrel'sl^art en geest zelfs nüet het kleinste plaateje innam, daarvan had hij geen flauw vermoeden! HOOFDSTUK XV. Een wanhopig gebaar. Moeder, zei Barbara tot Lady Bryant, die in haar boudoir* zat te schrijven, hebt u het erg druk? ik zou u graag even willen spreken. Barbara ging op den div^n zitten, haar handeijxreer haar knieën gevouwen. Hët is hier zoo vreeselijk saai voor Ted, ging zij voort, toen haar moeder van haar correspondentie opkeelf. Hij heeft ons wel» en Digby, maar hij moet Ach toch eenzaam voelen zonder y.ijn Londensche vrienden. Daaiom heb ik gedacht dat we maar eens een van hen hier moeten vragen. Maar wie? NWiand wil natuurlijk ko men vóór het einde van den ..Seascm We kunnen het, in elk geval probee- ren. Wat dacht u bijvoorbeeld van Lester Kenyon? Lady Bryant was eenvoudig Verbluft Was het mogelijk dat Barbara uit zichzelf opeens dez^ bevredigende oplossing voor alle moei lijkheden vooretelde en bereid was de toe naderingspogingen van den Londenschen mallionnair aan te moedigen? Onmiddellijk het voor de hand, dat de Engelsche i ter ook al zyn aandacht zal' wjjden de gebeurtenissen in Duitschland, die catastrophaal karakter kunnen gaan --J n. ten de reddende hand uit te steken. Toen Hendereon Dinsdagmiddag zich gé- reed maakte om naar Parijs te vertrekken, legde hy een verklaring af, waarin hy on der meer opmerkte er zich van bewust te zyn, dat hy zyn reis onder buitengewone omstandigheden aanvaardde. Hij was van oordeel, dat het Maandag door de bank genomen bydragen In verband met de beide genoem k vraag stukken wordt aan te hiuJen Jespreking groot gewicht toegekend. Gisteravond had Henderson een conferen tie met Stimson, waarby de beide staats lieden tot volkomen overeenstemming zyn gekomen met het gevolg da:.zij hedenmor gen de Fransche regeering concrete plan nen kunnen voorleggen. Ook van Fransche zy'de schijnt men veel te verwachten van de hedenmorgen te hou den bespreking, want reeds thans is voor morgen een kabinetstitting uitgeschreven, w.i. de resultaten van de vandaag gehou den conferentie zullen worden behandeld. Men gelooft in Fransche kringen dat Mi nister Henderson de Fransche regeering een algemeene bewapeningsvacantie wil voorstellen om, daarna de Duitsche Ryks- regeering een zelfde voorstel te doen ten aanzien van de pantserkruisers. Men acht het reeds van te voren zeker dat er Asschen Hendereon en Stimson overeenstemming heerscht. De Quotidien is van meening dat de be sprekingen van vandaag een plan tot ge volg zullen hebben waardoor Duitschland onder bepaalde voorwaarden de noodige hulp zal krijgen voor zijn economisch her stel. BUITENLANDSCH NIEUWS. DUITSCHLAND. De hervatting van het betalings verkeer. De Rijksbank kan haar bevoegdheid aan andere credietinatellingen overdragen en uitzonderingen toestaan. herordening verschenen. lyn een vorordemng ting van het betalingsverkeer, na de bank de officieele Berlijnsche noteeringen moch- »- -- -«- ten ontbreken. Art. 6 bepaalt dat zaken, in stryd met de tigd de hervatting van het betalingsverkeer de de desbetreffende voorschriften, bankvacawtiedagen, en de regeling der her- ’ER.

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1