VEKA STROOISEL VRAAG NIET WAAROM Chocolade vcof dc Botetham SCHOOLBOEKEN, I*vort BookhanSol «I. Varsohoor, Dubbel. Buurt S, Gouda Beurs van Amsterdam. Uit het Kamp vi in Haamstede. LAATSTE BERICHTEN. PHOMPT «B »«H«n BTlng> WP0O»dlnB Kiumo OKKAFT van toegewyde en deskundige leerkrachten en*l ondcrwyzerB en alle fascisten worden opgeroepen om ertoe bü te dragen, dat de jongste generatie In haar geheel onder het bereik van de fascistische jjeugdvorming wordt gebracht. Ih het communiqué wordt verder mede gedeeld, dat de onderstaatssecretaris van onderwijs Ricci rapport heeft uitgebracht ovet het fascistische jeugdwerk. Hy gaf daarby de volgende cijfers: 80 Juni j.l. wa ren by het fascistische jeugdwerk ruim 835.000 knapen en 277.000 jongemannen be trokken en ruim 740.000 meisjes georgani seerd. Hét partijbestuur stelde een millioen lire Voor de voortzetting van het jeugdwerk be schikbaar. Bovendien werd besloten tot een mobilisatie van de fascistische massa's tus- schen de rivieren de Tagliamento en de Piave. De datum der mobilisatie zal eerst 48 uur van tqpiren bekend worden ge maakt, opdat zy een bewys ral leveren met welk een snelheid de fascistische massa in elk deel van Italië mobiel gemaakt kan worden. De Osservatore Romano zegt, dat de paus niet gezegd heeft, dat de eed aan het fas cisme werd opgelegd om den broode, oon een baantje of om het leven te redden, doch slechts erop heeft gewezen, dat het lidmaat schap en de eed voor velen onder de hui dige omstandigheden brood, een baantje en het leven beteekenen. De beschuldiging van solidariteit tusschen de vrymetselary en het Vaticaan heeft de Osservatore Romano reeds Herhaaldelijk weerlegd. Wat de jeugd- opvoeding betreft, verwijst het blad naar een verklaring van den paus van ouderen datum, waarin bezwaar wordt gemaakt te gen de eerste resultaten van een opvoeding, die geen christelijke opvoeding is. In het algemeen is men in Italiaansche politieke kringen van meening, dat het ant woord van het officieele orgaan van het Vaticaan rustiger van toon is dan men in het alge|meen had verwacht, waaruit men zelfs repds optimistische conclusies trekt, dat men wederzijds tot verzoening bereid zou zyn.i 1 DUITSCHLAND. Geen renteverhooging bij de Duitsche Rentenbank-Kreditanstalt. De Düiteche Rentenbank-Kreditanstalt (Landwirleohaftliohe Zentralbank) heeft ten einde dep landbouw elechi* eenige verlich ting te brengen, besloten tot nader order af te zien van de aanpassing der rontevoor- wnarden aan de sterk verhoogde rijksbank- mscontorènte. De rentp door de D.R.K. aan de met haar iv handelsrelatie staande banken op het oogenbhk te berekenen, blijven dienavoigene onveranderd, voor zoover deze banken zich verphchteQ deze faoditeit onbeperkt ten goede/te laten komen aan de volgende ere- dietnemer^. De hoogste rentevoet voor (jen landbouw bedraagt dus by do bedrijfs- en seizoencre- dieten op koretn termijn evenals te voren 81 pet. Hervatting van den postchequedienst. üp alle Duitsche postkantoren is de post- ehoquediienlst hervdt. Op a|le kjantoien heerschte gelijk verwacht werd grootf dfukte. In totaal is ongeveer 6.000.000 mark meer uitbetaald flan op hormate dagen. Bedragen tot 10.000 Mark werden contant hoogere bedragen, in roode rijke bankche ques uitbetaald. De rijkspbst zal aan deze regeling vast houden en ook in de toekomst aan alle veT. langen van het publiek ten volle en zonder vertraging voldoen. Allen he(. girokantoor met het buitenland kan nog niet worden hervat, zoolang er geen ofiicieeie noteringen van Duitsche beurzen zijn. Het verkeer bij de banken te Berlijn is gisteren overal kalm verloopen. Naar medegedeeld wordt, waren te stor tingen onverdacht hoog, wat toegeschreven wordt adn dp omstandigheid dat de rente voor direct opvraagbare deposito's op 8 A 9 pet. ig vastgesteld. BINNENLAND. De financjeele moeilijkheden van de gemeente Sleen. Een voorloopige oplossing. Omtrent de financieele moeilijkheden der gemeente Sleep vernemen wij, dat de bur gemeester pen voorloopige'ïegeJing getroffen beeft met de risgeertng* waardoor voor het oogenbhk de voornaamste bezwaren zijn overwonnen. De regeling komt hierop neer, dat aan de gei^eente betalingen worden ge daan van gelden uit het gemeentefonds, die feitelijk pas aanmerkelijk later zouden be hoeven te worden gedaan. Hierdoor is het de gemeente ipogelyk de loon en en uitkee- nngen aan behpeftigen gedurende de eerste weken te blijveh verzorgen, terwijl m dezen tijd gezocht kati worden naar een definitieve oplossing1 der moeilijkheden Vooral ook in verband met het feit, dat ten opzichte der gemeente Err.meln de regeoring haar houdiing in "dezelfde qaanstip «oh moet bepalen, valt nog niet te zeggfen in hpeyerre het raadsbe sluit van. j.l Dinsda? verdere gevolgen na zich zal "alerpen- Het. gcineentehestunr van Sleen heeft in ijeji Haag op den ni"(*t mo- gelijkeh spoed aangedrongen, omdat" een goede gang van pken vereiaebt. d^dc vpr- schillen van mepning in deze quaesfie zoo spoedig niogelijki tot eern oplossing worden gebracht De crisis in Duitschiand. Nederlsndsch geld in DuitsrJiland. Vanwege het Duitsche gezantschap te 's-Gravenhage wordt het volgende medege deeld: veronderstelling, dat Nederlandschc réfiigers tijdens htm verblijf in Duitschiand Nederlandsch geld niet kunnen wisselen, is onjuist. Integendeel, alle banken nemen bui tenlandse h geld aan en betalen door bemid deling van de Rijksbank de waarde in Duitech geld. Uit Roermond meldt men aan de N. R. Crt.1 De noteeringen aan de OoÖp. Roermond- sche groentenveiling werden tengevolge van de crisis in 'Duitschiand zeer gedrukt Om de koopers en verkoopers tegemoet te ko men, ging het bestuur er toe over de mark tegen 50 cent aan te nemen. Alhoewel dit eenige verlichting bracht, bleef de stemming toch gedrukt. Op de Roermondsche wekelijksche pluim- veemarkt, die anders door tientallen Duit sche koopliedtm wordt bezocht, waren slechts een paar koopers. Het petitionnement van de Nederlandsche dagbladpers. Het bestuur van de Vtsreeniging de Neder, landscjio Dagbladpers deelt mee dat bet aantal onderteHkenlingen van het petition nement. voor Internationale Ontwapening alleen oj Woensdag 15 Juli binnengekomen, meer dan 100.000 bedraagt. Hierdoor ie thans een totaal berëukt van ongeveer 400.000. Helpt het nog belangrijk vergrooten! Koppelstock-monument onthuld. In den tuin voor de ambachtsschool te Briclle. Woensdag heeft te Rriellt de minister van Staat, commissaris der Koningin in Zuid-Holland, jhr. mr. dr. H. A. van Kerne beek, de onthuling verricht van het Kop- pelstockmonument, in den grootetj tuin, gelegen voor de ambachtsscl&ol in de Lan- gestraat, in tegenwoordigheid van den in specteur van het Njjverheidsonderwys, den heer Groote Haar, bestuur, directeur en leeraren der school, het gemeentebestuur van Brielle, besturen van ae verschillende gemeenten op Voorne en Putten alsmede een groot aantal belangstellenden. De voorzitter van het comité de heer I.. M. Middelbeek leeraar aan genoemde school bracht in herinnering dat thans ongeveer vier maanden geleden na overleg met den directeur der school den heer J. van Dijk, een plan werd ontworpen voor een tuinbeeld, waarvan Jan Koppelstock het hoofdmotief zou uitmaken. Hoewel oor spronkelijk meerdere plannen werden over wogen, werd ten slotte het plan Koppelstock aanvaard en aldus gemotiveevd de bijzon dere plaats, die den Briel heeft ingenomen in het vrijmaken van deze gewesten en de rol, die Koppelstock met zyn eenvoudige daad daarin vervulde, die toch groote ge volgen had voor ons nationaal bestaan deed besluiten den tuin te versieren met de beel tenis van dezen eenvoudigen man uit het volk. De welbekende kunstenaar W. C. Brou wer te Leiderdorp werd bereid gevonden het beeld uit te voeren. Spreker bracht dank aan allen, van heinde en ver, voor hun sympathie met het plan betoond en niet het minst voor de prestaties van den beeld houwer Brouwer, die met bijkans^ volkomen negeering van het voorloopige ontwerp den monumentalen opbouw pardoes in klei tot architectuur en zyn autentieke gegevens wat betreft kleeding enz. in een figuur van Koppelstock tot plastische beelding bracht. Na deze rede droeg spreker het monu ment over aan het bestuur der ambachts school en had de onthulling plaats door den minister van Staat, commissaris der Ko ningin, die daanby in herinnering bracht, dat onze geschiedenis rjjk is aan grootsch» momenten doch arm aan teekenen uit het verleden. Het monument, juist in den Briel met zyn historischen bodem, opgericht, acht spreker daarom zoo byzonder op haar plaats. De Ryksweg UtrechtRotterdam. Gedeelte RotterdamNieuwerkerk gereed. Moeilijkheden hij den aanleg. De corr. van de Telegraaf schrijft aan zijn blad over de aanleg van den weg Gouda—Rotterdam en dn moeilijkheden door den slappen grond. Negen maanden geleden is men by het station Moordrecht aan den wegaanleg be gonnen met zandstorten, maar het 4 K.M. lange stuk tot Nieuwerkerk heeft men lang niet geheel onder handen gehad. Het zand zakt onmiddellijk weg en er zijn vele trei nen noodig voor het eindelijk vastzit. Door het storten wordt het veen aan weerskan ten van het zandlichaam opgeperst, de daar loopende slodten verdwynen geheel. Ook de oude weg vertoont eigenaardige gebreken; hier ziet men een diepen kuil, daar een gtoo- te verheffing. De weg was by den aanvang van het werk recht, maar nu ligt hij vol bochten. Op sommige plaat«en is hjj ten gevolge van de werking van het veen niet minder dan 8 M. verschoven. De in aanleg zynde weg zelf vormt eveneens een griili- gen heuvelrug. Op de eene plaats blijft het zand even liggen, op de andere plaats zakt het zoo uit de treinen weg. *Pe samen.per- sing komt eerst een nieter of acht onder de oppervlakte tot stand en daarom is tet geen wonder, dat ook dit werk veel tyd vordert By Moordrecht-station zit de grond nu over 2 K.M. vast; heel langzaam begint men. Nieuwerkerk te naderen. De weg zal met een bocht om Nieuwerkerk worden ge legd, om nu deze plaats op het reeds ge reedgekomen gedeelte Nieuwerkerk—Rot terdam aangesloten te worden. Deze om- tnekking om Nieuwerkerk beslaat 1400 M.; de weg moet over een 8 M. hooge brug in den Zuidpias polder geleid worden. De nieu we rijksweg krijgt een kruinbreedte van 16 M. met een verharding van 6 M. Men rekent in totaal 406.000 kub. M. zand noo dig te hebben. De oude weg, welke door de veen werking in e«n erbarmelijke» toestand is komen te vwrkeeren en daardoor voor het verkeer moest woren afgesloten, biljet liggen. Hij wordt t.z.t. verbeterd en voor het locaal verkeer bestemd. Daar de bruggen en sloo- ten zijn dichtgeperst, is men bezig langs den nieuwen rijksweg een groote sloot te graven, welke de waterverbinding met den Zuidplaspolder moet- vormen. Op één punt worden de oude en de nieuwe weg over één brug geleid, welke 35 M. breed is. Gerekend wordt, dat men nog een klein jaar zal noodig hebben om het werk te vol tooien. GEMENGDE berichten. Noodtoestand onder tuinders. In de gemeente Obdam. In de gemeente Obdam heerscht onder de tuinbouwers tengevolge van de aardappel- z'ekte een noodtoestand. Er werd dit voor jaar voor bijna f 50.000 aan tumderscrediet verstrekt, wat hoofdzakelijk besteed is voor de aanschaffing van kunstmest. Nu vrijwel de geheele aardappeloogst veiwoeet is, moest dit geld als verloren woraen beschouwd. Reeds is een beroep gedaan op den «dimster. B. en W. zullen den Raud voorstellen om in verband met de tijdsomstandigheden de kermis dit jaar niet te doen doorgaan. Hoe hopeloos de toestand ie wordt ten duidelijk ste feedemonstireerd door het feit, dat de ge meente er toe is overgegaan, steun bonnen Us verstrekken Ier verkrijging van de meeat noodzakelyke levensmiddelen. Calvé- Delft krimpt in. De ittrectie van de Fransch— Hollundsche Oliefabnekeu Coivé-Delft zet. in De Fa brieksbode uitvoerig de redenen uiteen, die haar noodzaken de arbeidsweek Vau 48 op 41 uur per week te verminderen. De verminderde productie houdt verband met liet algemeen verminderd verbruik van oliën en vetten in deze crisistijden en ratio nalisatie ie uiteraard meer nog dun vroeger noodig om de productiekosten zoo laag mo gelijk te doou zijn .ten einde te kunnen eon- curreeren. De fabriek zal tegen zoodanigen prijs haar product moeten kunnen maken en aanbieden, dat het blijven doorwerken van de trabriek haar reden van bestaan blijft behouden. Nu de fabriek nogmaals haar productie moet verminderen, aolit de directie zich met verantwoord nog langer te wachten met het invoeren van den reeda meermalen overwo gen maatregel ,öm tot een kortereu arbeids tijd over te gaan, teneinde daardoor het ont slag van een gioot aantal personen te voor komen. De bespreking met de besturen der vak- vereemgmgen heeft ten doel gehad de be* staande moeilijkheden der fabriek duidelijk te maken. De cRiectie voelt wel degelijk, welk een bezwaar het voor het personeel is, om plotseling een weekloonvermindering te moeten ondervindep en aan het personeel wordt medegedeeld dat in verband met de verzoeken, in ovefweging is genomen, om althans gedurende een korten overgangstijd den iooneachteruitgang door een bijslag op te vangen De beslissing daaromtrent zal in begin dezer week worden medegedeeld. WISSELKOERSEN. 16 Jii 17 Juli. Officieel. Londen 12.03 12.041 Berlijn 58.85 58.85 Parijs 9.744 8.734 Brussel 34.58 34.584 Zwitserland 48.2C 48 25 Weenen 34.874 34.00 Kopenhagen 66.30 66.30 Stockholm 66.35 66.40 Oslo 66.30 66.30 New-York 2484 2.484 Ni et-officieel. l'raag 7.34 7.35 MadHid 24.45 23.25 Milaan 12.95 12.774 Beursoverzicht. Nu het officieel bekend is dat de Duitsche Ministers zich naar Parijs zullen begeven en daar in directe onderhandelingen zullen treden met de Fransche regeering omtrent een kort crediet, dat langzamerhand zal worden veranderd in een leening op langen termijn, k de verkoopdruk op de Amster- damsche beam verdwenen. Ofschoon de ver. koop geen uitbreiding had ondervonden was er toch een herstel te bespeuren. De handel bleef van beperkte afmetingen. Het leven- digst ging het toe in Koninklijken die ruim 10 pet avails behaalden boven het hoogste punt van gisteren. De buitenlandsche soor ten waren goed gedisponeerd. Van dé Ind. fondsen stelden Aku's zich een 10-tal punten boven de vorige prijzen, waarna in het verder verloop nog een kleine winst werd geboekt. Philips bedongen bij de opening een prijs van 44, dit niveau werd niet behouden. Unilevers zetten op 27o in, doch verkeerden later weer iu reactie. Tabakken waren vast. SpeciaaJ Seneinbahs die 23 pet. avanceerden. In de euikerwaarden werden flinke koers winsten geboekt. H.V.A.'s liepen ruim pet. op en ook de minder courante soorten trokken aan. Rubbers lagen vast 0n de markt op een heel enkele uitzondemig na. Mijnwaarden waren stil. Amerik. fondsen werden in navolging van Wall at reet hooger afgedaan. Voor Duitsche waarden bestond vraag. Dawes- en Young- leening liepen verder op. SADIO-TELBÓRAFISCH WEERBERICHT Verwachting: Aanvankelijk matige tol} zwakke zuid-westelyke tot westelijke wind- Half tot zwaar bewolkt, en weinig of geen regen. Later krimpende en weer toenemen- dei wind. Waarschijnlijk mét regen en kans op onweer. STADSNIEUWS. GOUDA, 17 Juli 1931. De Brieven van Ged. Staten tyj de goedkeuring der Begrooting 1931 en Gemeentelijke Belastingen. B. en W. schrijven aan don Raad: In <le vergadering van Uwen Raad: van 6 Juli j.l. wei>d in handen van ons College gesteld ten fine van advies, een schrijven van Gedeputeerde Staten dezer provttneie d.d. 30 JuniA Juli IttM, B no. 3^19/12 3201/95, 6e afd., G. S. no. 3/1, betreffende de ter goedkeuring ingezonden verordenin gen inzake de heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting en de personeele belasting dezer gemeente. In dit schrijven wordt, na uiteenzettingen omtrent den volgens Gedeputeerde gfaten to verwachten finaneieeicn toestand dezer gemeente in 1932 en 1933, de meening neer gelegd dat, gezien de in iiel schrijven opge nomen calculaties, in (1e eerstkoniendejoren bij Jonge na niet zal kunnen worden vol staan met de heffingen overeenkomstig uw besluit vastgesteld. In verband daarmede wordt dan ook de uitdrukkelijke wensch uitgesproken, <Jat het aantal opeen'ien op de hoofdsom der gemeen- te-fondsbelasting wordt verhoogd van 73 tot 8U. Alhoewel niet uit dat schrijven blykl dat de opbrengst vap deze verhooging noodzake lijk wordt geacht voor versterking van de middelen van het loopende jaar, wordt toch met liet oog op de heffingen voor 1932, deze verhooging wensclielijk geacht. Waar deze verhoogde heffing evenwel mede inkomsten zal opleveren voor 1931, wordt betoogd dat de vrijkomende midde len, die becijferd worden op een bedrag Van f 11.060 voor laatstgenoemd jaar, toegevoegd bunnen worden aan de reserve. Met het oog op het feit, dat, wat de hef fing van opcenten op die hoofdsom der per- son&le belasting betreft, reeds de helft van het belastingjaar 1931 7b verstreken en daar door bezwaarlijk nog op wijziging van het heffingsbesluit kan worden aangedrongen, wordt momenteel herziening van deze hef fing niet gevorderd, maar wordt opgemerkt dat, ter verkrijging van sluitende beigrootin- gen, met ingang van het belastingjaar 1932 een aanzienlijke verzwaring van deze hef fing onvermijdelijk zal zijn. Tegelijkertijd ontvingen wij van liet. Pro vinciaal Bestuur de begrooting van inkom- eten en uitgaven dezer gemeente voor 1951, goedgekeurd terug. In een, die goedgekeurde begrooting be geleidend, schrijven d.d. 30 Juni—4 Juli 1931 B no. 4295/12, 3e afdeeüng, G. 8. no. 2/1, merken Gedeputeerde Staten onder meer op, dat tenzij door ernstige bezuiniging een sterke veriagling van uitgaven wordt be reikt, onvermijdelijk tot aanzienlijke belas ting ver hooging zal moeten worden overge gaan. Wij constateeren in deze beide brieven van het Provinciaal Bestuur, die eenzelfde enderwerp raken, n.l. he' sluitend maken van de begrootingen dezer gemeente voor 1932 en volgende jaren, een scherpe contra dictie. Wordt toet) in het laatstgenoemde schrij ven, dat de goedgekeurde begroting bege leidde, in de eerste plaats „bezuiniging" als het iniddiel genoemd om sluitende diensten te verkrijgen, in het schrijven wordt zonder meer betoogd, dat slechts door belasting- verhooging evenwicht in de ontvangsten en uitgaven zal kunnen worden bereikt. Wij willen hierbij opmeiken, dat het, schrijven, gevoegd by de goedgekeurde be grooting 1931, parallei gaat met de dooi de meerderheid van ons College bij de voorbe reiding en bij de behandeling van die be- grooting uitgesproken nieening, dat door ernstige bezuiniging getracht moet worden deze gemeente zonder verhooging van de vastgestelde belastingheffingen, 'te financie ren. Het andere schrijven van hetzelfde be stuurscollege gaati deze vooropgezette bedoe ling geheel en al Voorbij en komt, na eemge berekeningen, tot de conclusie, cfat belas- tingverhoogmg zonder meer het eenige mid del is om de uitgaven van 1932 en 1933 te dekken. Wij dienen bij onze beschouwingen betref fende dit schrijven in de eerste plaats de daarin vervatte calculaties, ;voor 1932 en 1933 onder de oogen te zien en 'dan wil het ons voorkomen, dat Gedeputeerde Staten hij deze becijferingen van een geheel onjuiste premisse zijn uitgegaan. ln de eerste plaats wordt betoogd, dat de wijzigingen van de ontwerp-gemeentebegroo- ting 1931. aangegeven in ons voorstel van 9 April 1931, no. 57 en met nftme da daar door vei-kregan baten., zijn aangewend voor het sluitend maken van den <|ienat 1931. Wij stellen hiertegenover, en meenen hier op uitdrukkelijk te mogen wijzen, dat de wijzigingen, bij genoemd vborstel no. 57 van dit jaar in de ontwerp-hegrooting aange bracht, geen ander doel hebben gehad dan fonds te vormen, om de gevolgen var. de steeds toenemende malaise op eco&otnisch gebied en de dientengevolge opgetredeh groote afmetingen aangenomen hebbende werkloosheid, op te kunnen vangen. De rormale uitgaven, die voor 1931 waren geraamd, waren gedekt aoor daartegenover gestelde ontvangsten. De vrijkomende be dragen tengevolge van de meergenoemde wijzigingen, werden dan ook niet bestemd voor dekking van die normale uitgaven, maar werden toegevoegd aan den op een normaal bediag geraamden post voor on voorziene uitgaven, om daaruit eventueel de op die begrootmg voorkomende pasten voor Subsidie en het Burgerlijk Arm bee tuur, steun aan werkloozen en werkverschaffing, wanneer dit zou noodig blijken, te verhoo- gen. Van een Rluitend maken van den dienst 1931 middels verkregen extra baten èn van den overgangstoestand én op andere wijze, ia hier dus geen sprake geweest. Het spreekt dan ook vanzelf, dat voor 1932 en 1933 met het door Gedeputeerde totalen gecalculeerde bedrag van f 23.000.—, wat der normalen opzet van een begrooWfig voor dit jaren betreft,, geen rekening1 $ag worden gehouden en dat dit dus nfet becij. ferd mag worden al* een tekort op den ge- wonen dienBt voor <fie jaren. Bij hun becijfering gaan Gedeputeerde Btaten verder er van uit, dat voor een nor» malen begrootingsopzet voor 1932 en 1933 ook gerekend moet worden op een bedrag van f 44.000. uit de reserve te betrekken. Bij den normalen opzet van de begrootmg 1931 is geraamd een bijdrage uit de reserve van f 29.000 Bij de behandeling van de begrootmg in den Raad werd, toen ook na de aanvulling van den postl Onvoorzien overeenkomstig ons voorstel no. 57 nog de wees bleef bestaan, dat het hieraan toege voegde bedrag niet toereiikend »ou zijn de financaeeie gevolgep van de economische cvisis op te vangen, nogmaals een hedrag van f 15 000 aan- dien post toegovoqgd uit het reservefonds. Deze extra Verhooging van de bijdrage uit de reserve, rneenen Gedeputeerde totaten ook bij hun begrootingsopzet voor de meer genoemde twee jaren te moeten handhaven. Wij Ijebben hiervoren reeds betoogd, dat de extra baten, die den dienst 1931 ten go de komen, tengevolge van <ie wijzigingen, opgenomen in ons voorstel no. 67, niet moe ten worden beschouwd ais te zijn bestemd voor gewone uitgaven. Dit geldt evenzeer voor deze extga be schikking over de reserve en een en ander sluit in zich, dat bij een normalen begno- tfngsopzet voor 1932 en 1933 deze baten d«.i ook buiten beschouwing moefen worden ge laten Wanneer men, dit voor oogen houdende, een calculatie opzet, zooals Gedeputeerde Staten dit voor 1932 doen, dan blijkt dat. rekening houdende met het thans bekende saldo van dén dienst 1930. ad rond f 78.000, in 1932. naast een bedrag van f 29.000, uit de reserve zal moeten worden geput het ver. schil tusschen de saldn van 1929 en 1930. resp. f 113 000 en f 78 000, of in totaal f 64.(XX) inplaats van. zooals Gedeputeerde Staten becijferen, f 110.001 Voor 1933 gaan Gedeputeerde Staten bij hun calculatie van de veronderstelling uit, dal de' dienst 1931 geen batig saldo zal op- leveren. Alhoewel het mogelijk is een jaar vóór het afstuiten van een dienHt, midden in het loopende dienstjaar, te bepalen, weJk over- soliot dit zal geven, wil ons toch de becijfe ring van Gedeputeerde Staten te pessimis tisch voorkomen. Dat het saldo lager zoy kunnen zijn dan dat van 1930, is mogelijk. Iedere becijfering hieromtrent op dit oogen- 'olik, is evenwel aanvechtbaar en dit feit reedb demonstreert ten duidelijkste, dat h'et onmogelijk en onverantwoordelijk is, thans reeds dergelijke berekeningen voor dienst jaren vooral in deze tijdsomstandigheden op te zettey. De Sociaal-Dsmftcratlsoue Riwda/iaotu» becijfert in haar adres van 1 Mei j.l. aan Heeren Gedeputeerde Staten van Zuid-llol- lund, waarbij zij verzoekt goedkeuring aan de door den Raad vastgestelde gemeente- begrooting voor 1931 te onthouden, het batig saldo van den dienst 1931 op f 66.000. i De in dat adres neergelegde opvattingen omtrent jde financieele toekomst deajer ge meente, getuigen zeker niet van optimisme, maar ten opzichte van de raming van het saldo van dit dienstjaar steken 2ij zeker niet ongunstig af bij die van Gedeputeerde Staten. Wanneer wil men een calculatie maken van hetgeen in 19333 uit de reserve zal moeten worden geput -- deze «aldobecij- fering dan ook als de, de juistheid nel meest benaderende, wordt aangenomen, dan is, in tegenstelling met het Provinciaal Bestuur, voor 1933 geen tekort te becijferen van f 180.000, maar van f 76 000. N a beschikking van een bedrag van f 64.000 voor 1932, zal het reeervefonds voor 1933 nog ruim f 13.000 ter beschikking heb- lien1, in tegenstelling met betgeen Gedepu teerde Staten aanvoeren, dat reeds in 1932 een tekort op dat fonds zal ontstaan van f 32.900. Wij rneenen met deze uiteenzettingen vol doende te hebben weerlegd, dat op de basis van de becijferingen van Gedeputeerde 8ta. ten, voor de gewone uitgaven dezer gemeen te belastmgverhooging noodzakelijk is en dat getracht n.oet worden, mede sfan de hand van de wenken die Gedeputeerde Sta ten in hun, de goedgekeurde begrooting be geleidenden brief aangeven, door ernstige bezuinigingen, ook voor 1933 een sluitende begrooting te verkrijgen. De verhooging van de belastingheffing, dis Gedéputeorde Staten in hun in den aan vang van dit voorstel genoemd scjirijvén verlangen, omvat sleohts een aantal van 7 opcenten op de Gemeentefondsbelasting, welke verhooging over een vol belastingjaar, een bate geeft van ongeveer f 17.500. Vergeleken bij de door Gedeputeerde Sta ten becijferde tekorten, is dit een niet noe menswaardig bedrag en is het op de totaal- belastingheffing niet van groot aanbe'ang. Een regelmatig beheer eischt voor deze gemeente, dat haar belastingheffingen ten spoedigste uitvoering kunnen erlangen, ter wijl het in het bijzonder met hett oog op He nog steeds heerschende malaise op econo misch gebied en niet minder wat betreft de igroote werkloosheid in deze gemeente, ver dedigbaar is aan de reserve nog eenig fonds toe te voegen. Het is dan ook op déze gronden en in het bijzonder op grond v&n den laatstg»- noemden, n.l. de abnorhiale uitgaven, die deze gemeente zich moet getroosten, In ver band met de economische crisis, dat wij ons gedrongen gevoelen aan den wensch van Gedeputeerde Staten tegemoet te komen en uw Raad voor te stellen de bij Uw ^e^uit van 29 December J930 «Mtgentelde ning tot heffing van opcenten op de ge- meentefomfabelaating in dien iln te wljii- gen. dat vanat 1 Met 1931 S0 opcenten op KAMP VAN HAAMSTEDE» Vrijdagmorgen 17 Juli, Vanmorgen half negen kwam uit het yan Haamstede het bericht waarnaar we .gisteren den heelen dag hebben uitge zien: het einddoel van de reis is bereikt; de boot heeft den tocht van de vluchthaven te Dintel naar Burghsluis volbracht en auto's hebben de kampeerders naar Haamstede gebracht waar op een prachtige plek het H.B.S,-kamp is opgeslagen. Wat een sensatie deze twee dagen! Toen de Zeelandia Woensdag tegen, den middag wegens het onstuimige water en het onbetrouwbare weer de vluchthaven te Dintel was birmengeloopen om een gunstig oogenblik van vertrek af te wachten, is er aanvankelijk niet aan gedacht dat het ver trek pas Donderdagmorgen zou plaats heb- bcn- Er moest allereerst voor de hongerige magen worden gezorgd; dank zy de goéde ingrediënten aan boord en de hulpvaardige achipper is dat best in orde gekomen; het heeft niemand aan iets ontbroken. Dat oponthoud was een gebeurtenis voor de jongelui, die insloeg. Toen later bleek jat van vertrekken Woensdag geen sprake kon zijn en de nacht te Dintel moest wor den doorgebracht, gaf dat een nieuwe sen satie. Overwogen werd de meisjes aan boord te laten en de jongens in een boer derij onder te brengen. Het bleek echter beter ook de meisjes een nachtverblijf aan land te verschaffen, waarvoor dan ooi een even goede gelegenheid werd gevonden. Donderdagmorgen waren allen vroeg op. Na overleg met den schipper werd besloten de haven te verlaten met voorloopig de ZIjpe tusschen Duiveland en St. Philips- land als doel. Aan boord zat de goede stemming er direct in ook bjj hen, die niet al te best geslapen hadden. De heerlijke tocht op het wijde water, waar de frissche wind om de ooren blies, vrooltjkte alles op. De vaart beviel zoo best dat besloten werd maar door te zetten om Burghsluis te be reiken. Zoo gebeurde dan ook. Enkele jeug dige passagiers bleken te overmoedig te zijn geweest en zich zelf ten opzichte van hun zeebeenen te hebben overschat. Er moest wat tol aan den zeegod worden be taald, maar veel was het toch niet. Want toen de boot zyn bestemming naderde kwam ze, tengevolge van een zandplaat, die daar ligt, in rustiger wateren, en toen was het met de zeeziekte gedaan. Zoodra de „Zeelandia" voor den wal lag, werd met lossen van de bagage begonnen. Dat vorderde wel anderhalf uy*. Ze werd Op twee groote vrachtauto's geladen, die het heele zaakje naar de kampplaats in Haamstede brachten. Met taan en macht is toen begonnen het tentenkamp op te slaan. Dat ging met zoo'n animo, dat Donderdagavond 6 uur alle tenten overeind stonden mét de banken er in en de groentenbewaarpaats was inge richt. Dank zy een goede kookvrouw, die in 't kamp aanwezig was, kon te 6 uur direct na den arbeid een goed maal worden genuttigd. Daarna zyn meerderen er op uit getrokken om verkenningstochten te ma ken; anderen vermaakte^ zich met sport. Toen het donker begon te worden, kwam er wat regen, maar niet veel. Dat bedierf de stemming geenszins. Integendeel, dank zy de piano was er jool en plezier tot half twaalf toen de tijd van slapen was geko men. De nacht was goed. Vanmorgen 8 uur waren allen frisch en wel present. De gezondheidstoestand van het geheele kamp laat niets te wenschen. De vuurtorenwachter heeft meegedeeld dat het strand absoluut veilig is. In zee kan worden gebaad reeds vier uur voor de vloed zijn hoogste punt bereikt. Vanmiddag be gint die pret. De lichtwachter heeft beloofd te waarschuwen wanneer de omstandighe den het minder wenschelyk zouden maken om in zee te gaan. Hy weet dat alle voor zorgen van veiligheid moeten worden be tracht; aan gevaar mag niemand worden blootgesteld. Het belooft een mooien kamptijd te wor den... maar het weer moet een bandje hel pen! Het vertrek uit Gouda gekiekt. Ondanks het matte licht Woensdagmor gen zes uur heeft de fotograaf Hekker ons een schitterende opname bezorgd van het vertrek van de „Zeelandia" uit Gouda We hebben er een cliché van laten maken, die we morgen zullen opnemA bij de mede- deelingen, die ons Zaterdagmorgen uit het kamp nog zullen bereiken. Vaststelling van de juiste volgorde voor hen, die evercvepF'punten behaalden zal na der by loting geschieden, terwijl de uitrei king der prijzen in een in het najaar te hon den vergadering zal plaats vinden. Vermeld mag nog worden^ dat dit jaar twee leden het brevet voor Koni/igschutter behaalden (196 punten in twee opvolgende schietbeurten) en wel de heeren T. Radix en J- V. d. Schans. Met een paar weken vangen de Verbands- wedBtryden aan, waaraan alle tot het Ver band Gouda behoorende afdalingen deel nemen. Datum en uur, waarop deze wed strijden zullen worden gehouden, zal den leden nader worden bekend gemaakt. Ontheffing Winkelzluiting in verband met de kermis Burgemeester en Wethouders van Gouda brengen ter openbare kennis, dat, in uer- sband met de a.s kermis alle winkels op de kermi?dagea van 27 Juli tét en met 1 Augustus 1931 geopend mogen blijven. Staatsbedrijf der P. T. T. Kantoor te Gouda. Lyst van onbestelbare brieven en brief kaarten, van welke de afzenders onbekend zijn. Terugontvangen in de le helft der maand Juli 1931. Brieven Binnenland: Maasbode, Rotterdam; Zwagerman, Bo- venk. Grootebroek; Onderl. Credietverach., den Haag; Raad van Arbeid, Utrecht. Brief kaarten Binnenland: Sierat, Noorden; v. Soest, Utrecht. Briefkaarten Buitenland: Annerwield, Salzburg. Agenda. 22 Juli 12 uur Rem. Kerk Huwelijksinzege ning door Ds. H. Cramer. 22 Juli 7 Ya uur n.m. Gebouw Crabethstraat, Verg. Kamer van Koophandel en Fabrie ken. Apotheken. De apotheek van de Firma Weyer, Gou we, zal tot en met 17 Juli, benevenB den daarop volgenden nacht geopend zijn na 8 uur des avond# (dea nachts echter af leen voor recepten). buisleiding en verbindkigaleidingen naar de woningen worden aangevangen. Voor alle perceelen wordt de aansluitlelding gelegd tot 1 meter achter den gevel Dp aanleg van binnenleiding moet geschieden voor rekening van de huiseigenaren. Dc ipgeze- tenen in de afd. Stein zjjn .allen van dit jdan in kennis gesteld. WADDINXVEEN. De heer J. Visser, wethouder dezer ge meente, die opnieuw was gekozen tot lid van den nieuwen Raad, heeft kennis ge geven, dat hy niet meer voor een benoeming in aanmerking wenscht te komen. Opvolger op de lijst van de Chr. Hist Unie, welke party de heer Visser vertegenwoordigde, is de heer N. Krabbendam. De rekening van het Burgerlijk Armbe stuur in deze gemeente bedraagt aan in komsten een bedrag van 16234.71 en aan uitgaven 14991.86, zoodat de rekening sluit met een batig saldo van 243.45. SPORT IN WIDSTRKIOSN. WATERPOLO. De competitie. De uitslagen van gisteravond zyn: Heeren reserve eerste klasse: D.J.K. II Het IJ II 07. Heeren reserve tweede klasse: Nereus II H.V.G.B. II 00. Heeren derde klasse: De DelftD.W.R. 0—8. De wedstrijden DolfynL,Z.O. en Dolfijn IIL.Z.C. II, die Zondag a.s. zouden ge speeld worden, zyn uitgesteld tot Vrijdag 24 Juli a.s. RADIO-NIEUWS. Programma voor heden. Hilversum 5.15 Concert, 8.30 Con cert. 11.00—12.00 Gramofoonplaten. Huizen 5.00 Concert; 7 30 Declamatie, 8.00 Concert uit Venlo; 11.00—1200 Gramo foonplaten. Daventry 7.50 CeUo-Töcital8.20 Or kest 9.56 Concert; 11.20—12.20 Dansmuziek. Langenberg,: 5.20 en 8.20 Concert, daarua tot 11.20 Concert, 11.20—12.20 Dans muziek. die belasting zullen worden geheven. Wij doen dit met des te meer Vrijheid, omdat het ona bekend is, dat deze belas, tingheffmgen door de Kroon slechts voor één jaar worden g&edgekeuTd en Uw Raad zich dus zeer epoedig weer zal kunnen be raden of deze maximale heffing van 80 op centen bestendigd zal moeien blijven, dan wel of hierin wijziging kan worden gebiacht. Wij kunnen niet nalaten hierbij ook op te merken, dat, mocht de economische crisis aanhouden, en de gemeente zich daarvoor nog grooter offers moet getroosten, het nood zakelijk ïffl zijh dat ernstig Wordt overwo gen. of het geoorloofd is deze buitengewone uitgaven nog lander uit d# gewone middelen Het lid van ons College, belast met dé zorg voor de sociale aangelegenheden, ves tigde hierop reeds bij de begrootingsEeras- tingbehandeling 1931 met een enkel woord de aandacht. Wij zullen niet aarzelen en zijn in dit opzicht reeds diligent, om Uw Raad, zoo ons dit noodzakelijk blijkt, daaromtrent de noodige voorstellen te doen. Wat de heffing van een hooger aantal op centen op de hoofdsom der personeels be lasting betreft, zal het L'w Raad uit ons betoog zijn gebleken, dat wij dit, evenmin als verhooging van het aantal opcenten op de hoofdsom der gem^entefoindsbelasting, voor het sluitend maken der begrooting van 1932, eventueel 1933, momenteel noodzake lijk achten. Wij rneenen, dat thans nog niet kan worden overzien, wati voor déze dienst jaren noodzakelijk is. T.z.t. zal dit bij de samenstelling van de begroot'tngen voor die dienstjaren ernstig moeten worden overwo gen, maar in de eerste plaats zal hierbij op den voorgrond moeten staan bezuiniging in uitgaven Wij achten het noodzakelijk, en wij stel len ons wat dit betreft nog steeds op het standpunt, neergelegd in de motie van de heeren Verkerk en mr. de Witt Wijnen en in ons voorstel no. 3T van dit jaar ter be geleiding van den ontwerp-begrootang 1931, (lat door bezuiniging in de eerste plaats evenwicht tusschen inkomsten en uitgaven in de komende jaren moet worden verkre gen. fi Resumeerende geven wij Uw Raad in overweging le. artikel 1 van de verordening tot hef fing van opcenten op de hoofdsom der ge- nuentefondsbelasting in deze gemoente^ vastgesteld bij raadsbesluit van 29 Decem ber 1930, te wijzagen in dien zin, dat voor 73 opcenten wordt gelezen80 opcenten 2e. a. volgnummer 182 der gemeen tebe- grooting 1931 (gewone dienst), te wijzigen in dien zin, dat vpor 73 wordt gelezen 80 en voor f 115.000 (tweemaal) f 126.000. b. in de begrooting 1931 in te voegen een fiieuw artikel 801A (gewone diénst); „Bij- drage aan Hoofdstuk XV van den Kapitaal- dienst. wegens reserveering van het over schot van de heffing van 6D opcenten op dé GemeentefcmdsbebJasting" 11.000; c. in de begrootiing 1931., Kapfttaaldienst, in te voegen een nieuw artikel 329A„Bij drage van Hoofdstuk XV van den gewonen dienst, wegens redevoering van het over schot Van de heffing van 80 opcenten op de GemeentefondbbeJasting'" f ÏI.0Ö0. Wij stellen ons voor de Commissie van Bijstand voor de Financiën alsnog advies inzage dit voorstel te. vragen en zullen Ow Colldgé hiervan zoo mogelijk voor de behan deling. alsnog mededeellng doen. Een minderheid in ons College is voor nemens Uw Raad haar standpunt ten op zichte van het vorenstaande nader te doen kennen. Gemeenteraad. Middag- en avondzitting. g De Raad dezer gemeente komt a.s. Woens dagmiddag 2 uur en Woensdagavond 8 uur in openbare vergadering byeen. De sA-wethouders blijven. Tot September en verder slechts op een schriftelijk program. Het Goudsch Volksblad meldt: Woensdagavond kwam onze Goudsche party- afdeeling bijeen ter bespreking van de wet houderspositie, zoowel tot 1 September a.s. als voor de komende bestuursperiode na 1 September. Ook ditmaal verheugde de af deeling zich in een bezoek van ruim 200 leden. Allereerst kwam aan de orde het al of niet opstaan van de wethouders voor deze zittingsperiode. Het bestuur van de afdeeling stond in meerderheid op het standpunt, zy het ook dat Ged. Staten de sociaal-democratische raadsfractie in een toegevoegde nota by de begrootingsgoed- keuring volkomen in het gelijk heeft ge steld dat gewenscht zou zyn onze tegen standers nu reeds voor de verantwoording te plaatsen door de zetels direct ter be schikking te stellen. De fractie stond op het standpunt dat, gezien eenerzyds de behaalde overwinning by Ged. Staten en anderzijds den korten duur van de loopende zittingsperiode, het geboden is tot 1 September de wethouders zetels te blijven bezetten. Na een kameraad schappelijke discussie tusschen voor- en tegenstanders werd met 9 stommen tegen besloten de wethouderszetels tot September te blijven bezetten. Hierna werd door partijgenoot Van Staal namens bestuur en fractie ingeleid welke houding zou moeten worden aangenomen voor de komende bestuursperiode. Door onzen partijgenoot werd verdedigd als be stuur- en fractiestandpunt, dat de bestuurs- verantwoording niet moet worden afgewe zen, mits op een schriftelijk programma. De tjdlcvolle vergadering vereonigde zich met algemeene stemmen op de volgende motie: „De afdeeling Gouda der S.D.A.P.. byeen in een daarvoor belegde ledenvergadering, d.d. 15 Juli; besprekende de al of niet aanvaarding van wethouderszeteb voor de komende be stuursperiode; constateert allereerst, dat de gevoerde politiek van de raadsfractie de volledige in stemming heeft gehad van de partijafdee ling; spreekt haar ontstemming uit over de nieuwe koers, die de raad in meerderheid sedert Augustus 1980 heeft jyillen inslaan, wat zy niet bevorderlijk acht voor het wel zijn van gemeentenaren en gemeente; verklaart bereid te zyn haar toestemming te verleenen dat ook voor de komende vier jaren door de soc.-dem. raadsfractie mede verantwoording in de dagelyksche bestuurs- leiding wordt aanvaard onder de nadruk kelijke voorwaarden dat een of meer raads* groepen tezamen met de soc.-dem. raads fractie ten minste uitmakende de meerder heid, bereid gevonden wordt op een schrif telijk program voor de komende vier jaren een democratische politiek te verzeketen. Besluit hoe ernstig zij het ook in het be lang vati stad en volk zou betreuren, geen wethouderszetels te Jaten aanvaarden, wan neer van een schriftelijk vastgesteld pro gram geen sprake is." Besloten werd, deze motie te publicecren in de pers en het bestuur op te dragen de in den raad vertegenwoordigende partyen met de motie in kennis te stellen en een overleg op de basis van deze motie aan te bieden. Hierna werd aan de ofde gesteld hst ver schenen bericht in de Par topers, waaruit Wijkt, dat het Partijbestuur zich thans reeds bezig houdt met samenstelling van «Je lijsten voor de komende Kaïnerverkie zing. Gezien het groeiende stemmenaantal in de Statendlstricten Gouda—Leiden werd besloten het bestuur op te dragen zich in verbinding te stellen met het Partijbestuur en het gewestelijk bestuur van Zuid-Holland om te komen tot splitsing van» de lyst Den Haag—GoudË—Leiden en te bewerkstelli gen dat voot district Gouda—Leiden een zelfstandige lijst wordt vastgesteld. Bij de rondvraag werd een ernstig be roep gedaan op het bestuur om stappen te doen voor een grooter eigen gebouw. De partij af deeling verheugt zjch het laatste half jaar in een regelmatig^ bezoek van honderden leden, die in de huidige zaal niet te bergen zyn. Toegelaten weiden 34 nieu we leden en afgeschreven door bedanken en overachryven 9 leden, zoodat de winst netto 25 leden bedraagt. Tot slot werd de wensch uitgesproken, dat op korten termijn bet Partybestuur zal worden verzocht maatregelen voor te be reiden, die er toe leiden, dat de petitionne mentsactie, uitgeschreven door de Dagblad pers, gesteund wordt met een bezoek huis aan huis by de burgerij. Het aantal hand- teekeningen in den lande, geschat op den dag van heden op 300.000, acht men niet voldoende, waarom het huisbezoek zoo mo gelijk in gemeenschappelijk overleg met andere groepen, dringend werd aanbevolen. Diploma boekhouden. Voor het praktyk diplomaboekhouden Mercurius slaagden onze stadgenooten Mej. E. Wrabel en de lieer M. P. Esser, leerlin gen van den heer L. Boer alhier. Het aantal werkloozen. Het aantal werkloozen op Donderdag 16 Juli 1931 bedraagt 608. De nieuwe Geref. Kerk. Naar wij vernemen zal de eerste steen legging van de nieuwe gereformeerde kerk plaats hebben op morgen, Zaterdag 18 Juli a.s., des namiddags t# 3 uur. Een oefening fan E. H. B. O. op Lombok. Zaterdagmiddag te 4 uur is er een oefe ning van E. H. B. O. gecombineerd met het Roode Kruis afd. Gouda op het z.g. Lombok. M.U.L.O.-exsmen. Voor het M.U.L.O.-diploma A zyn te Rot terdam geslaagd de dames A. Kabel, M. Moons en Th. Smits en de heeren F. v. d. Burg, Th. Imholz, P. S. van Schaik Zillessen en W. Straver. De heer G. van Schaik Zillessen slaagde voor het diploma B. By het gisteren te d*n Haag gehouden M.U.L.O. examen slaagden de dames M. Klomp en B. Bonsel, beiden leerlingen der. Openbare U.L.O. School» hoofd de heer W. den Hoed. Benoeming. De heer D. Verwey alhier is benoemd tot onderwyzer aan de 1ste Da Cqstaschool te Utrecht. Afd. Gouda van den Byz. Vrljw. Landstorm. Een plaatselijke wedstrijd. Nadat de gewone zoraerschietoefeningen weder met veel animo waren gevolgd, in het byzonder ook door de jongere leden, werden deze oefeningen besloten met den gebruikelyken plaatsclyken wedstrijd Zoo als gewoonlyk werden de schutters weder in twee klassen ingedeeld en wel in de A klasse voor hen, die op d# oefeningen totaal 34(0 of meer punten hadden behaald en in klasse B voor degenen, die of minder dan 340 punten behaald hadden, of alle oefenin gen niet hadden gevolgd Op den wedstrijd werden de navolgende resultaten behaald: Klasse A: (maximum 100 jpunten in 10 schoten); M. Binnendyk, 98 punten; M. Both en B. Terlouw, 97 pnt.; T. Radix, 96 pnt.; J: P. de Kleyn, A. Ruygrok en L. A. Boot, 9ö pnt.; L. A. Rynhout, 94 pnt.; T. C. Boot, R. Koelman, A. W. Kok en J. v. d. Schans, 93 pnt.; B. Blotkamp en J. Radix, 92 pnt.; J. Koelman en J. H. G. Smith, 91 pnt.; P- Meyer, W. Klein en J. A. Smits, 90 pnt.; H. v. d. End, 88 pnt.; P. A. iBoer, 82 pnt.; A. Teekens, 77 pnt.; W. Rietveld, 73 pnt. Klasse B (maximum alB boven): W. A. de Goey, J. Hordyk en C. Nederhof, 94 pnt.; P. den Hertog en H. de Joqg, 93 pnt.; J. H. Brink en A. de Weger, 92 pnt.; P. de Graaf, A. van iSetten en H. C. v. d. Eng, 90 pnt.; J. Westerhof, A Zydeman on J- H. van Velzen, 89 pnt.; Th. de Jong, A. J. Snelleman en J. C. Teeuwen, 88 pnt.; J. den Hertog, W. J. Kisman en Th. Boot, 87 pnt.; A. Siebea, 86 pnt.; W. van Eyk en J. van Houten, 84 pnt.; A. AhkAia, 80 pnt.; J. Wegenwys, 75 pnt.; M. C7 Groenendal. 01 pilt. L •au UIT DEN OMTREK. BERKENWOUDE. Op de voordracht van onderwyzeres aan de O. L. School staan als no. 1 Mejuffrouw J. M. I/eenhouts te Groede, no. 2 Mqjuffr. W. Waringa en no. 3 Mejuffr. N. IJkema te Voorburg. BODEGRAVEN. Ernstig motorongeluk. Alhier Is gistermorgen door onbekende oorzaak de heer A. v. d. 'Belt, die naby de r.k. kerk met een duopassagier op zyn mo torfiets reed, op het trottoir terecht geko men, waardoor hy omsloeg. Hy werd ern stig gewond en is naar het ziekenhuis te Utrecht overgebracht. De duopaasagier kwam er zonder noemenswaardig letsel af. HAASTRECHT. Aanrijding. Op den hoek by het raadhuis werd Woens-. dagavond de 16-jarige P. V. alhier door een auto aangereden, doordat de jongen niet voldoende oplette toen 2 auto's achter el kaar passeerden. Hy werd tegen den grond gegooid en bezeerde zich nog al erg, terwyl een oor werd gescheurd, zoodat de hulp van Dr. Hakkenberg moest worden ingeroepen om dit te hechten. De Veerlaan. In de fraaie boomenry langs de Veerlaan vertoont zich sinds eenigen tyd de zoo ge vreesde iepenziekte. Reeds is een boom na genoeg geneel kaal, terwyl ook de toppen van enkele anderen teekenen vertoonen dat zij zyn aangestoken, zoodat er spoedig meer slachtoffers zullen vallen. Gemeenteraad Vlisf. De raad dezer gemeente is bijeengeroe pen tegen Dinsdag 21 Juli a.s. ter behan deling van de volgende onderwerpen: In stallatie nieuw benoemd raadslid Johs. vai> der Stok; benoeming wethouder in d0 vaca ture C. van Zeideren; vaststelling ambtena ren-reglement; begrootingswy zigingen. KEEUWIJK. Waterleiding in Stein. Het gemeentebestuur vqn Oudewater heeft geheel vryblyvend aan het gemeente bestuur van (Reeuwyk aangeboden water te leveren aan de bewoners in de afdeeling Stein. Met betrekking tot de kosten zou jaarlyks een bedrag van 1990 moeten wor den ontvangen, wil de exploitatie loonend zyn. Een 28-tal gewone perceelen en 24 boerderijen waren dan aan te sluiten, voor welke verplichte aansluiting zou moeten worden voorgeschreven. De perceelen mo gen niet meer dan 50 M. van de hoofdhuis zyn gelegen. Per boerdery zouden de kos ten bedragen 62.50 en voor de andere perceelen 17.50 per jaar, met een water verbruik voor de boerderijen van 260 M3. en voor de gewone perceelen ad 30 M3. Het eventueel meer verbruikte water zal in rekening worden gebracht h 0.10 per M3. Na verkregen overeenstemming kan ten spoedigste met den aanleg van de hoofd- DRAADLOOZE DIENST. Het Senatorenconvent van den Rijksdag bijeen. BERLIJN, 17 Juli. In de zitting van het Seniorenconvent van den Ryksdag, waarin de onmiddellijke by eenroeping Van den Ryksdag werd afgewezen, heeft president Lobe een brief van den Rykskanselier Dr. Brlining ter kennis gebracht. In dezen brief wordt gezegd met het oog op den grooten ernst van den huidigen toestand, welke ik niet behoef uiteen te zetten, moet ik in het belang van het vaderland het dringend ver zoek tot u richten de voorstellen tot by- eenroeping van den Ryksdag te verwerpen. De conferentie te Parijs. Een communiqué van de besprekin gen van hedenmiddag. PARIJS, 17 Juli. De commissie van des kundigen, ingesteld om de noodige maat regelen te overwegen en aan te bevelen om uitvoering te geven aan het voorstel van President Hoover, tot uitstel van de beta lingen tusschen de regeeringen is heden morgen byeengekomen. De commissie bestond uit vertegenwoor digers van België, Frankrijk, Duitschiand, Groot-Brittannië, Japan, Italië en de Ver. Staten. Met het oog op de by eenroeping van de conferentie van Ministers op Maandag a.s. beperkte de commissie zich tot het behan delen van de preliminaire vraagstukken voor deze conferentie. Leithross (Engeland) werd tot voorzitter benoemd. Besloten werd een speciale subcommissie in te stellen om een rapport uit te brengen over de meeningsverschillen inzake de leveranties in natura. De finantieele toestand in Duitschiand. NEW-YORK, 17 Juli. Vernomen wordt dat elf vooraanstaande New-Yorksche ban ken hebben besloten de loopende accepten te handhaven en voorloopig geen nieuwe cre- dieten op te zeggen of voorschotten terug te nemen. Volgens de Times hebben de Engelsche discontohuizen in samenwerking met Ame- rikaansche banken maatregelen getroffen om het accepteeren van wisselcredieten op Duitschiand voort te zetten. Er zal dus geen beperking van het bestaande crediet plaats vinden. Tengevolge van de gevoerde besprekin gen zou de toestand van het Duitsche ere-1 diet iets beter geworden zijn. Mr. v. Hellenberg Hubar •waarnemend burgemeester van Rijswijk. De Commissaris van de Koning in Zuid- Holland heeft krachtens het derde lid van art. 84 der Gemeentewet met ingang van 1 Augustus a.s. met de tydelyke waarne ming van het ambt van burgemeester van Ryswyk belast Mr. J. A. G. M. van Hellen berg Hubar. d» zorgzame en zuinige huismoeder haar klaiaran gaaft, ania zq waat, kat kat vaartfaalli, lakkar as gazani la. DAAROM I

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 2