1 ekbank NIET UIT IE EN ASSEN ST^LT NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN BERGAMBACHT, BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, NIEUWERKERK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWIJK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Woensdag IB Juli 1931 T Dit blad verschijntdagelijks behalve op Zon- enFeettda^en I FEUILLETON. 1.652.263.26 IOO ONTERFD... Petitionnement voor Internationale Ontwapening, van hat Nedarlanbiche Volk aan do Ontwapening.- conferentie in Februari 1932 te Genève te houden Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers Naam: Naam: Adres Adres Naam Naam Adres Adres: *1 De regeering van Letland heeft in ver- octs. in de „Telegraaf. Af HOOFDSTUK XIV. 0 Barbara wijst Barrel af. r (Wordt vervolgd)*. INTERNATIONALE ONTWAPENING bevelen. Wij wenschen Ie eerste plaats in die IS naar foto’s en pen- gebied. van Huisvrouwen, wda. boekhandel en bij de kN ZOON te Gouda. De Federal Reserve Bank maakt bekend dat zy de overeenkomst inzake een nieuw crediet aan Duitschland goedkeurt. De bank heeft besloten haar aandeel in de herdiscon- toleening van 100 millioen dollar, ten be drage van 25 millioen, dollar voor den tijd van drie maanden te verlengen. Dit formulier door personen van 18 jaar en ouder, ingevuld en getee- kend toe te zenden aan de Administratie van de Goudsche Courant, Markt 81. elenye, Tel. 3074 255 00.-7 ctie R. HOORWEG neer het tegelijk met deze credietactie een nieuwe basis vormt voor de Fransch-Duit- sche samenwerking. Onder deze omstandig heden zal het Duitsche bezoek aan Parijs de gunstigste kansen .bieden voor een ac- coord dat de wenschen in de beide landen nader brengt, zonder een van hen een bin nen- of buitenlandseh dictaat voor te leg gen. De vraag aan Frankrijk is tegelijk een vraag die het lot van Europa bepaalt. ng tusschen Digby Harre! kwam de volgende dagen Onder den titel „Beslissing aan Frank rijk” schrijft Germania” o.m. dat Frank rijk een ernstige verantwoordelijkheid voor Europa draagt. Voor de tweede maal in drie weken. Indien het op het oogenblik zonder enge politieke eischen te stellen de leiding neemt in de credietactie, zou dit de hoofd- verdienste zjjn by de redding uit de Duit sche crisis en Duitschland zal deze handel wijze nooit vergeten. Frankrijk brengt geen offers en neemt geen risico op zich wan- villen worden, als er iets onplezierigs ge beurd, maar zoo is 'zij heelemaal niet. Mevrouw Morrence is getrouwd met een man, van wien zy dolveel hield en nog houdt. Dat. is de heele kwasWe, verklaarde Harrel. En ik geloof niet, dat er nog veel te wenschen overblijft,, als je datgene verkregen hebt, waardoor het. leven werke lijk de moeite waard wordt. Al8 je dat hebt, kun je je de weelde veroorloven om je van tegenslagen niete aan te trekken. Het Werd met. zooveel vuur gezegd, dat Barbara zich verbaasd aivroeg of Digby doelde op den band die hem aan Eulalle de Floissac bond, of dat wellicht Het verluidt, dat de Ryksregeering zich in verbinding heeft gesteld met Dr. Schacht, de vroegere directeur van de Rijksbank, omdat Dr. Schacht groote invloed heeft in het buitenland. Hat Sanioraneenvant aal bijaankaman. De sluiting van de beurzen. Uitbreiding van de circulatie te wachten? Herdiscontocrediet 3 maanden verlengd. De reactie in het buitenland. De benoeming van Karl Bergmann tot rijkscommissaris bij de Darmstadter und National Bank. band met den zich toespitsenden toestand een wetsontwerp uitgewerkt, dat groote overeenkomst vertoont met de laatste ver ordening van den Rjjkspresident. Hierbij wordt de regeering van Letland gemachtigd borgtochten voor inlagen bij ae spaarbanken ensaldi over te nemen voor het geval de betreffende banken daarom verzoeken en den staat overeenkomstige garanties verieenen. Uit het EngelscH van DOLF WYLLARDE. »- 29 (Nadmk verboden). Krijg je vaak bezoek op l’Opale? vroeg ze eindelijk. Neen hek i3 er knapjes eenzaam. Af en toe de Fransche dokter uit. Trinity en mijn buren van Rêve d’Or. Het viel hem niet in om over Eulalie te pratenzij be kent, je moet weten aan te passen. Maar vergelijk nu eens zoo’n meisje dat in West- Indië geboren en getogen is met ^en Engel- sche uit je eigen kring; met iemand als als Barbara bijvoorbeeld. Lady Bryant besefte niet hoe tactloos haar vergelijking waf. Digby keek onwillekeurig naar Barbara!, die bij den vleugel wat muziek stond uil te zoeken. Den heelen avond had hij nog geen oogenblik alleen met haar kunnen pra ten, maar nu nam hij zijn kans waar en ging op haar toe. Toe Babs, zing een: ..Het was in den Rozentijd'”, vroeg hij, dat is altijd een lievelingslied van mij geweest. Zootfp ie wilt, stemde Barbara toe. Maar h*is al zoo oud. DaWundert niet. Ik hoor het zoo graag en het is laqg geleden dat ik het je voor het laatst heb hooren zingen. Zal fk de mu ziek voor je uitzoeken? Ik heb er geen muziek bij ncodig. zei Barbara, terwijl zij voor den vleugel ging ■zitten, ik kan het uit mijn hoofd. Ze Liet de vingers over de toetsen glijden. Met haar klank volle, warme stem zong ze het oude, weemoedige volksliedje, maar de ontroering die het in haar zelf opwekte, wigt ze met al haar geestkracht te beheer- «Ohen, zoodat .haar stepi geen oogenblik trilde. Maar toen het lied uit was en ze opstond, moest ze zich aan den vleugel vastklem- nien. Hei was alsof alles om haar heen draaide. Vaag hoorde z/S Harrel’s stem Zullen we wat in den tuin gaan wan- llandsch landschap wil bioloog A. Scheygrond 'eeuwjjksche en Sluip* ai uitgevoerde werkje By de Internationale Bank te Riga zjjn gedurende de beide afgeloopen dagen meer dan 2 millioen Lat (goudfranken) opge vraagd, by de bank van Libau in den zelf den tijd byna 1 millioen franken. De banken te Riga verkoopen de R. Mark nog tegen den ouden koers, doch weigeren den aan koop van Rjjksmarken wegens afwezigheid van noteering. DRUK: a het plan van droog- ien hiervan is zjj een met genoegen en niet ontstaan der plassen, ui die wateren en een werden en nog worden ng. De schrjjver heeft buitendien zyn betoog en alsmede een kaart in beslag.” i van Schauburg ?d. Vogelkutidigen". Men beweert zelfs dat Dr. Schacht is aangezocht weer als directeur van de Rijks bank op te treden. Volgens inlichtingen van den Duitschen handelsdienst zijn op het oogenblik de on- derhandelingen ter overbrugging van den „circulatiemiddelen-nood” op den voorgrond getreden. Er zijn verschillende projecten ter berei king van dit doel te overwegen. Het meest in aanmerking komt het plan waarby een zekere hoeveelheid rentemarkbiljetten in circulatie zou worden gebracht. Deze zul len natuurlijk een bixondere dekking moe ten hebben. Men ovérweegt thans iiï door een verordening de rentebank te machti gen, rentemarkbiljetten in omloop te bren gen tegen verpanding van hiervoor in aan merking komende effecten, óf voor dit doel een bizondere bank (leenbank) in het leven te roepen. Men wil hek<evaar voor inflatie tegengaan door het bedrag van deze uitgif te te voren by de wet vast te stellen. Er wordt gesproken over een bedrag van 600 a 900 millioen. Door de waarde van de ren- tenmark gelijk'te stellen aan de Rjjksmark kan men een disagio van de rentenmark- biljetten vermijden. Andere plannen heb ben betrekking op circulatiemiddelen met een weekgeldigheid of op rentemarkbiljet ten, die een tevoren vastgestelden omloop tijd hebben. Deze laatste plannen hebben evenwel, naar verluidt, vergeleken met het eerstgenoemd project weinig kans om door gevoerd te worden. De rijksbank bevestigt dat het door de internationale circulatiebanken en de bank voor internationale betalingen verleende herdiscontocrediet ten bedrage van 100 millioen, datfzooals bekend, per 16 Juli zou vervallen, meó drie maanden verlengd is tot midden October. Hoewel over de besprekingen, welke de Fransche premier Laval gisteren gevoerd heeft met den minister van FinadBiën, Flandin, niets bekend is geworden, wordt aangenomen dat de beide ministers in het bizènder den toestand in Duitschland en de beraadslagingen te (Bazel hebben besproken. Waarschijnlijk zullen de Fransche ministers heden in vergadering bijeenkomen, waarin de premier zijn collega’s rapport zal uit brengen over de besprekingen met den Duitschen ambassadeur von Hoesch en de gedachtenwisseling tusschen de Fransche regeering en Londen en Washington. het teekenen van het Petitionnement voor «fond eenvoudig niet meer voor hem. En dan een dood-enkele keer een officier uit Port Grains, vervolgde hij. Kolonel Mel ville heeft een paar dagen bij me gelogeerd pn mijn oude vriend-Jack Morrence. Die herinner je je temmers nog wel. Zeker, heel goed zelfs. Een sympathie ke man. En zijn vrouw is ook erg flink en aardig. - Ik ben blij dat je zoo over haar denkt. De volgende week komt ze weer bij Cecily logeeren, dus dan zul je haar waarschijn lijk wel ontmoeten. Ik hoop het. Weet je wat ik één van de aantrekkelijkste eigenschappen in haar vind? Als haar iets minder prettige over komt, moppert en klaagt j*ij nooit. Zij draagt alle tegenslagen opgewekt en moedig. Je hebt van die menschen die altijd beklaagd Volgens berichten uit Berljjn heeft Presi dent Loebe het Seniorenconvent van den ryksdag tegen Vrijdagmorgen 17 Juli a.s. te 11 uur in vergadering bijeengeroepen. Er zal dan beslist worden over de door de Duitsch-nationalen, nationaal-socialisten en communisten ingediende voorstellen tot byeenroeping van den rijksdag. Toen drie weken geleden President Hoo ver met zijn voorstel voor den dag kwam, waarvan de strekking was de betaling der oorlogsschulden, vooral ook der Duitsche schadevergoeding, een jaar lang stop te zet ten, werd in heel Europa een zucht van ver lichting geslaakt, omdat de stap, die met altruïsme niets had te maken, doch in de eerste plaats diende om Amerikaansche fi- nancieele en economische belangen te be hartigen, niettemin ook aan talrijke andere landen ten goede kwam. Voor het Duitsche rijk ^vas ifioover’s initiatief werkelijk een uitkomst, omdat dit land in staat werd ge steld weer voor een oogenblik op adem te komen. Er ontstond in de wereld weer een sfeer van vertrouwen en men had goede hoop, dat de financieele chaos, die zich in Duitschland begon af te teekenen, zou kun nen worden voorkomen; nu althans' twaalf maanden lang ondrageljjke lasten van Duitaehlands schouders werden afgewen teld. Helaas is al spoedig een kink in de kabel gekomen, grootendeels veroorzaakt door de houding van Frankrijk. De situatie werd weer onzeker, credietonttrekkingen vonden op groote schaal plaats, terwijl ook ver scheidene Duitschers, die zich nu niet be paald goede vaderlanders betoonden, maar slechts bang waren voor hun „hachje”, ze kerheidshalve hun geld in het buitenland, onder meer Nederland en Zwitserland, in veiligheid brachten. Het geld stroomde bij milliarden Duitschland uit en nieuwe cre- dieten bleven achterwege, omdat men Duitschland noch op korten noch op langen termijn credieten durfde verstrekken. Dit is op een ernstige financieele crisis uitge- loopen en één der gevolgen, men weet het, was, dat de Danatbank (verkorting van: Darmstadter und National bank) zich ge noodzaakt zag de betalingen te staken. M. a.w.: één der grootste Duitsche bankinstel lingen, wier naam tot dusverre in de wereld klonk als een klok, moest haar loketten sluiten, vooral omdat zy mede onlangs een fermen klap had gekregen door de krach der Norddeutsche Wollkammerei. De Duitsche regeering doet thans al het mogelijke om in het buitenland credieten te Het eenige, dat een mensch gelukkig kan maken, is zich nergens over te ver wonderen. m’d.r nemen die tot ontwapening der naMdfej De ryksregeering heeft zooals was aan- gekondigd den gewezen staatssecretaris Karl Bergmann tot rykscommissaris of zoo als het officieel heet tot Treuhinder by de Darmstadter und National Bank benoemd. In beurskringen is men met deze benoeming zeer ingenomen, daar Bergmann in deze kringen geen onbekende is. Na te hebben gestudeerd te Genève, Straatsburg en Ber lijn, trad Bergmann begin 1901 in dienst delen? In haar halve verdooving gaf ze toe, ze had behoefte aan frtsectie lucht; alles was beter dan hier in de benauwde kamer te 1 lij ven ze had een gevoel alsof ze stik ken zou, of ze zou flauwvallen. Goed, zei ze zwakjes. Het ia hier vreesalijk worm. En haar hand op zijn arm leggend, wandelde ze met Digby door de openslaande deuren den tuin Jn. Een heele poon liepen zij zwijgend naast elkaar voort in den zwoelen, van bloemen geur vervulden vroeg-zom or avond en de stH- te werd langzamerhand drukkend, maar op eens bleef üigby staan, legde zijn handen op Barbara’s schouders en zei met een stern die schor Kifnk van aandoening- Baba, ik moet je iets zeggen Je weet natuurlijk wat ik bedoel. Ik houd van je, Baba! Ze gaf geen antwoord. Ik had het je al een paar jaar geleden villen vertellen. Baba, ging hij voort. Je hebt er geen idee van hoe mijn gedachten altijd bij jou zijn, dat jij alle® voor mij be- teekent, oc>k 'daar. Ik vraag niete van je, Bitbs, maar ik moest je zeggen, dat Jk van je houd. Ik kon niet anders. Zij had haar oogen neergeslagen en haqr gezicht was vuurrood. Digby's handen lagen, nog steeds op baar schouders. Babs, wil je mij niet' aankijken5 fluis terde hij heesch. terwijl hij haar even los liet en poogde haar in zijn armen te nemen Maar op het moment, dat hij zijn handen van haar schouders afnam, deed zij snel oen pas achteruit. ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda «n ooMtmkaa (bahaoranda tot don tmorgkriag): 1—5 regels 1J0, elkt. iegel maar R25. Van buiten Gouda en don besorgkring- 1—5 regel» flM, elke regel moer ƒ0.80 Adrertentita in het Zaterdagnummer 20 i bijslag op den prijs. Liefdadigheids^uivertontiln da helft van don prfls. INGEZONDEN MEDEDEEL1NGEN1-4 regels Ui, rik» vogel meer ML Oj de voorpagina 50 booger. Gewone advertentiin en ingezonden mededeelingen Mj contract tot neer gertdureerden prijs. Groote lettere on ranoen worden berekend naar plaatsruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tiiaoehenkomat van ooliede Boekhande laren, Advertentiebureau» en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan hgt Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te z||n. ABONNEMENTSPRIJS: ver kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zondagsblad per kwartaal 2.90, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.15, met Zondagsblad ƒ8JB. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT II, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zjjn dagelijks geopend van 9—4 uur. Administratie en Redactie Telef. Lnterc. 2745. Postrekening 48400. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meesten aandrang, in nasap-Mj^ menschelijkheid, die maatregelen te zullen leiden. krygen, teneinde aan de moeilijkheden, die zich als bergen hebben opgestapeld, het hoofd te kunnen bieden. Dr. Luther, de pre sident van de rijksbank, heeft zoowel Lon den als Parys bezocht, waar hy om hulp heeft aangeklopt, doch zjjn pogingen heb ben voorloopig nog niet tot successen ge leid. In Frankrjjk stuitte hy vooral op een hevig verzet; wel was dit land bereid Duitschland by te springen, maar dan dien de Berljjn bepaalde politieke waarborgen te bieden, onder meer hierin bestaande, dat Duitschland definitief van verderen kruiser- bouw en van de tolunie met Oostenrijk af ziet, terwijl van Duitschland tevens werd gevergd, dat het in den vervolge een alge- meen-democratische en pacifistische poli tiek zou voeren. Voor inwilliging van deze politieke eischen was Berljjn echter niet terstond te vinden, omdat de regeering- Briining ook rekening dient te houden met de roerige nationalistische oppositie, die in Duitschland een sterke macht vertegen woordigt Buitenlandsche hulpverleening wordt echter hoe langer hoe onvermtjdeljjker en onder deze omstandigheden verdienen voor al de berichten de aandacht, welke inhou den, dat de neiging in Angelsaksische’ krin gen toeneemt om Duitschland, nu het water tot de lippen is gekomen, hulp te bieden, terwjjl ook de te Bazel gevestigde bank voor internationale betaling wellicht nier na zal laten om door credietverstrekkingen het ergste te voorkomen. In elk geval zal het zaak zyn zoo spoedig mogeljjk de red dende hand uit te steken, daar de links en rechts radicalen reeds nu al hun best aoen om in troebel water te visschen. Met nerveuse spanning ziet de wereld dan ook de komende gebeurtenissen tegemoet, daar van de oplossing der Duitsche financieele crisis door middel eener internationale hulpactie zal afhangen, of midden-Europa een centrum eener gevaarlijke onrust wordt dan wel een gebied, waar geleideljjkweg weer stabieler toestanden zullen heerschen. In de verhoudlnf en lady Barbara k weinig verandering. Ze zagen elkaar tame lijk vaak, maakten tocKten te paard, etleedfe echter in gezelschap van Lord Edward en een gelegenheid tot rustig en ernstig praten deed' zich niet voor of werd door Barbara angstvallig vermeden, hoewel ze altijd even vriendelijk en hartelijk tegen Digby was. Maar Harrel’s bewondering en liefde voor het meisje namen met den dag toe, zn vul de zijn gedachten «i zijn droomen en tel kens weer zag hij voor zijn geestesoog het beeJd verrijzen van zijn huis op 8t. Atonale, waar ito als trouwe kameraad de moeite en zorgen'van het eenzame plantersleven zou deel en, zag hij haar in een wit, zomersch kleed tusschen de wilde rozen dje rondom WniISIHE COURANT. Blijkens berichten uit New-York hebben de Duitsche leeningen in het laatste uur van de beurs de laagste noteeringen be reikt. Ondanks de geringe verkooporders viel de bankleening tot 86 en de Younglee- ning tot 59 terug. De slotnoteeringen voor marken bedroeg 21%. de waranda en de vensters van l’Opale rankten. Steeds meer moeite kostte het hom om te zwijgen, de woorden van liefde en ''erlangen brandden hem op de tojAg, eiken keer als hij Barbara zag Lady Bryant had het niet meer dan, be hoorlijk geacht om mevrouw Morrence, die bij Harrel’s zuster logeerde, met haar gast vrouw en Digby te dineeren te vragen. Het werd een intiein-gezellige maaltijd met de opgewekte, ongedwongen conversatie van menschen die elkaar jaren kenden en na den eten vereenigde het kleine gezelschap zich in den galon. Harrel zat naast lad;y Bryant. Ze bracht het gesprek op zijn leven in 8t. Alousie en vroeg wanneer hij dacht zich weer voorgoed m Engeland te kunnen vestigen. Volgens haar was het voor een echten Engelscliman nis Digby absoluut onmogelijk, zijn heele leven in de tropen en dan nog wel zoo’n einzelam eiland te Rijten en ze sprak de vrees uit dat het leven op l’Opale hem nog zwaarder zou vallen, nu hij weer een tijd lang van den omgang met dé beschaafde kringen genoten had. Och, antwoordde D’Rby, als iemand eenmaal vast besloten is om te trachten in West-lndië fortuin te maken, dan moet hij zich aan de omstandigheden daar weten aan te passen, nietwaar? En die omstandigheden zijn in bepaalde gevallen heelemaal niet zoo onaangenaam, voegde hij er zacht aan toe. Maar om daar ie heele leven te blij ven.. Ik weet zeker, Digby, dat je zelfs als je daar trouwde, nog niet heelemaal tp- vrede® rondt zijn, ofschoon je natuurlijk ge lijk hebt als je zegt, dat je, zoolang je er

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1