I 11 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD VOOR GOUDA EN OMSTREKEN No. I773S 70» Jaargang Maandag 20 Juli 1931 BOSKOOP, GOUDERAK, OUDERKERK, OUDEWATER, REEUWIJK, SCHOONHOVEN, STOLWUK, WADD1NXVEEN, ZEVENHUIZEN, enz. Dit blad verSthijntdagelijksbehalve op Zon-enFeeitdagen FEUILLETON. 1 BERGAMBACHT, NIEUWERKERK, Petitionnement voor Internationale Ontwapening, van hat Nadarlandacha Volk aan da Ontwapening», confer en tl. in Februari 1032 ta Genève te houden Georganiseerd door de Nederlandsche Dagbladpers BERKENWOUDE, BODEGRAVEN, BOSKOOP, GOUDERAK, HAASTRECHT, MOORDRECHT, MOERCAPELLE, ONTERFD... U VUL/U, UVVDUnrt UDI, DV/öIVVJVFr, UW 1 JrtrtU 11VUV111, m --- Naam; Naam: Adres Adres A Naam Naam Adres Adres R. P. HOOFDSTUK XVII. Digby’s geluk. (Wordt vervolgd). thans, niet alleen door handteekeningen bij honderdduizenden te verzamelen maar ook door haar artikelen, haar betoogen, haar frappez frappez toujours, voorgaat. Den genade-stoot moet het thans van den volkswil ontvangen. Dien volkswil te stimuleeren is het doel ABONNEMENTSPRIJS: per kwartaal ƒ2.25, per week 17 cent, met Zimdagsbbd per kwartaal 24)0, per week 22 cent, overal waar de bezorging per looper geschiedt. Franco per post per kwartaal ƒ8.16, met Zondagsblad 8.80. Abonnementen worden dagelijks aangenomen aan ons Bureau: MARKT 31, GOUDA, bij onze agenten en loopers, den boekhandel en de postkantoren. Onze bureaux zijn dagelijks geopend van 96 uur. Administratie en Redactie Telef. Interc. 2745. Postrekening 48400. Het, was al laat in den middag toen Bar bara en Kenyon van hun rit tenigkwanïen en het meisje was regelrecht naar haar kamer gegaan om zich te kleeden. Haar truc had succes gehad, want de kuren van Queen of Haorta hadden een geregeld ge sprek tnschen haar en haar begeleider verij- wel onmogelijk gemaakt. Ik verzoek Uwe Conferentie met den meeaten aandrang, in naam der menachelijkheid, die maatregelen te zullen leiden. Dit formulier door personen van 18 jaar en ouder, ingevuld en getee- kend toe te zenden aan de Administratie van de Goudsche Courant, Markt 31. Dn Fransoh-Duitsohe besprekingen. Hun beteekenis. In een tegen middernacht uitgegeven communiqué worden zij het begin van een vertrouwensvolle samenwerking genoemd. Voorloopig een crediet? ADVERTENTIEPRIJS: Uit Gouda en omstreken (behoorende tot den bezorg kring) 1—6 regels IJS, elU xogel meer 126. Van buiten Gouda en den bezorgkring: 1—6 regels 1.66, elke regel meer ƒ080 Advertentie in het Zaterdagnummer 20 bijslag op den prijs. liefdadigheids-aavertentita de helft van den prijs. INGEZONDEN MEDEDEELINGEN: 1—4 regels 2JS, elke ngel mm B.M. Op de voorpagina 61 hooger. Gewone advertentün en ingezonden mededeelingen bij contract tot aeer gereduceerden prijs. Groote letten en ranoen worden berekend naar plaataruimte. Advertentiin kunnen worden ingezonden door tusschenkomst van «oliede Boekhande laren, Advertentiebureau! en onze agenten en moeten daags vóór de plaatsing aan het Bureau zjjn ingekomen, teneinde van opname verzekerd te xjjn. Dagbladpers heeft haar roeping ten deze zoo sterk beseft, dat alle partij geschillen op zij gezet zijn in deze eendrachtige, cam pagne met dit eendrachtig doel. Nog nim mer, in geep enkel land, is zulk een daad door de dagbladen van alle richtingen vol bracht. Wie den indruk niet beseft die dit in het buitenland zal maken, als het door den uitgesproken wil van ons volk be vestigd wordt in imponeerend aantal, die miskent de beteekenis van zyn eigen volk en land. Die begrijpt niet, dat Nederland een groote plaats in de wereld inneemt door zijn energie, zijn cultuur, zijn gezonde Volks kracht, zijn durf en vooruitstrevendheid. Die is... klein. En sdhiet niet alleen in idealisme, maar ook in nuchter inzicht en begrip van zijn tjjd tekort. opnieuw blijk geven van ons^standpunt ten aanzien van internationale ontwapening en daarmede eiken twijfel omtrent dat stand punt wegnemen. Daarom roepen wij alle collega’s op om, met qualiteit, het petitionnement georgani seerd door de Nederlandsche Dagbladpers, te teekenen. Erick Maria Remarque de be kende schrijver zegt. Ik beveel het Petitionement der Neder landsche Dagbladpers ten krachtigste aan. Het streven ervan is immer» ook mijn levenswerk. Bovendien is het op het psycho logisch juiste oogenblik ondernomen. Er zou geen sprake meer kunnen zijn van een „volgenden oorlog”, wanneer de menschen thans beseften, hoe die zyn zou. Een volgende oorlog zou niet de oorlog der loopgraven zijn, maar de oorlog tegen de bevolkingen in het „Hinterland”, tegen de mannen, vrouwen en kinderen in de steden en dorpen, ver achter het front. Londen, Parijs en Berlijn zouden door mid del van de moderne oorlogstechniek van de aarde weggevaagd worden. Niemand zou zich storen aan het verbod van het gebruik en andere duivelsche uit- Een oproep aan alle Beroeps officieren. D© Kapiteins J. J. Harts, kapitein der in fanterie, P. G. A. Fortanier, kapitein der Infanterie, N. L. W. van Straaten, kapi tein der Infanterie en B. F. A. Schilmöller, kapitein der Infanterie, allen leeraar aan de Kon. Militaire Academie te Breda, richten de volgende oproep tot alle beroepsofficie ren van de Koninklijke Landmacht en het Leger in Ned. Indië: Het komt ons hoogstnoodzakelijk en g- wcnscht voor, dat wij, beroepsofficieren, van gifgassen vindingen Laten wij ons niet meer in gedachten op houden bü den vorigen oorlog. Laat ons beseffen wat een volgende oorlog(fvoor de menschheid zou beteekenen.' BUITENLANDSCH NIEUWS. VEREENIGDE STATEN. Een huwelijk in de groote wereld. Gisteren is te Long Island het huwelijk voltrokken tusschen den rilulti-millionair Clarence Mackay, president van de Post en telegraaf Corporatie en mej. Anna Case, voorheen sopraan aan de Metropolitan Opera, die ook herhaaldelijk op concerten in Europa heeft gezongen. gon zij hevig te snikken. Na eenigen tijd liet Edward een diepen zuoht hooren. Koud, mompelde hij. Kiddie boog zlqh over hem heen. En plot seling flitste haar iets door het hoofd. Zij legde voorzichtig zijn hoofd op het zachte mos en stond op, gevend trok zij haar jurk je uit en spreidde het uit over Edward’s been. Toen gang zij in haar dunne onder jurk weer op den grond zitten en legde Ed- ward’e hoofd voorzichtig op haar arm. Tegen den Oorlog. Onze Kans. Er is sinds eenige dagen zoo groote vaart in de petitionniementsactie gekomen, dat wij op dezen datum, den voorgenomen sluitingsdag, een verlenging met een week moeten aankondigen. Het zou niet mogelyk zyn nu te stoppen. De stroom binnenkomende formuleren wast, tot een machtig getij... Toch schijnen er nog in iedere stad en in ieder dorp menschen te vinden te ztfn, die met een minachtend gebaar deze actie afwijzen. Zij vormen een kleine minderheid, maar ze zyn er. Zij vinden het dwaas idealisme, en idealisme staat voor hen ge lijk met onbereikbare utopie. Zij zeggen: daar doe ik niet aan me? het helpt toch niets... er zijn altijd oorlogen geweest en er zullen er altijd zijn... je kunt er niets aan doen... wij zijn maar een klein volk... de groote heeren beslissen toch over ons en meer in dien trant Dat er uit oorlogvoeren voor geen enkel land meer winst te behalen is, heeft de strijd van 1914—*1918 bewezen. De waan der overwinning heeft -kort geduurd. In de twaalf jaren, sinds de vrede van Versailles verloopen, is steeds duidelijker geworden, dat al de naties aaiV^eide zijden verliezers zijn. Er is alleen het Verschil, dat sommige nog meer dan andere hebben verloren, maar alle lijden zij nog onder de gevolgen van ccn waanzin. En steeds duidelijker blijkt lovendien, dat het sd uppelyke bestel zoozeer óvernëerschëhd is geworden, en in al zijn geledingen, zoo onverbiddellijk en hevig op lederen schok reageert, dat elke verstoring van het even wicht in één land dadelijk zijn reactie in alle andere doet gevoelen. De toestand 5n Duitschlano geeft daar een sprekend beeld van. President Hoover die een zeer nuchter mensch en een zakenman is, heeft dat ge toond te begrijpen door zijn voorstel. Het verdere verloop heeft bewezen, dat hij niet de eertige was die het begreep. Straks zal een nuchter zakeninzicht ook de herziening vaiï de verdragen van Versailles bewerken. De tijd der ,/iomineerende mogendheden” is voorbij. Zij kunnen zich niet meer ver oorloven, andere onder den voet te loopen. Het lijden van het andere land preekt zich direct op henzelf. Dat is nuchtere waarheid, die deze tijd toont. Het is een groote en critieke periode in de wereldhistorie, waarin nieuwe groo- tere, ruimere begrippen groeien... uit inter nationale noodzaak. Uit nuchter inzicht. Wat internationale overeenkomsten nog be lemmert, is internationaal wantrouwe*. Wat het wantrouwen veroorzaakt, is de wedstrijd in bewapening: het oorlogsge vaar. Daartegen kanten wjj ons. En wy hebben thans een betere kans dan ooit te voren. Het besef dat de oorlog moet verdwij nen algemeen te doen doordringen, is een taak waarin de Nederlandsche Dagbladpers hun dollen ren gebroken. Toen raakten hun pooten verward in het tuig en beide dieren vielen neer. Erward verloor door den smak, waarmee hij op den grond was geworpen, direct het bewustzijn, maar Kiddie was als door een wonder ongedeerd Eerst was ze verdoofd door den schrik, maar al spoedig kwam de reactie en begon ze hevig te huilen. Verwilderd keek ze om zich heen en zag toen opeens Lord Edward liggen. Dat bracht haar weer tot het besef van wat er gebeurd was. Ze stond met moeite op, ging op de beweginglooze gestalte toe en knielde snikkend naast hem neer. Oom Ted, tieb je je erg tbezeerd'4 vroeg zij met een klagelijk stemmetje, toen zij zag, dat z...n voorhoofd hevig bloedde en ze legde zijn hoofd voorzichtig in haar schoot. Eindeloos lang bleef ze geduldig in dezelfde ongemakkelijke houding zitten, het kind had er geen idee van hoé lang want het duurde eenige uren voor Edward einde lijk de oogen opensloeg. Kiddie, zei hij zwak. Heb je je be zeerd? Ik dacht heuseh, dat het met ons gedaan was. En zacht ging hij voort Ik geloof, dat ik bijnais het alleen mijn been? Hij probeerde op te staan, maar viel on middellijk weer achterover, trillend van nemen die tot ontwapening der naties Tegen middernacht werd le Pariji een communiqué over de besprekingen uitge geven, waarin medegedeeld wordt, dat de vertegenwoordigers van de Fransche en Duitsche regeering dé beteekenis dezer bij eenkomst hebben erkend en verklaard, dat deze het begin van een vertrouwensvolle samenwerking is. De rijkskanselier heeft de verschillende zijden van de crisis in Duitsch- land toegejuicht, terwijl de vertegenwoor digers van Frankrijk, die de ernst van de crisis erkenden, verklaarden, onder voorbe houd van zekere financieele waarborgen en maatregelen voor politieke kalmeering be reid te zijn later de voorwaarden voor een financieele samenwerking binnen een inter nationaal kader te bespreken. Als een razende trok Edward aan de leid sels. Vóór hen zette de weg «ch kronkelen u voort door het* boseh en hij besefte maar al te goed dat het rijtuig groot gevaar liep tegen de boomen aan splinters geslagen te worden, wanneer hij, de hollende dieren niet spoedig tot staan zou weten te brengen. Kiddie leunde zoo ver mogelijk achter over om hem meer ruimte te geven en klem de zich krampachtig aan de leuning vastv In vredesnaam» Kiddie, zit stil f schreeuwde Edwaïd heesch, en op hetzelfde oogenblik hoorde hij een schelle angstkreet achter zich. Williams was buiten zichzelf tan angst, van het achterbankje gespron gen. Ted kon zich ónmogelijk omkeeren. Hij' sp’apde zijn uiterste 'trachten in om nog wat richting te geven aan de wild-voorthollende paarden en zoo te voorkomen dat. het rij tuig, dat achter de diereai aanslingerde, tegen de boomen geworpen werd. Maar hij kon de catastrophe, die onver mijdelijk wtaa, niet terughouden. Het Ilehte wagentje vloog enkele seconden later met een schok tegen een zwaren eik op en werd half aan splinters geslagen bij de hevige botsing. Met een echok bleven de paarden onmid dellijk staande schrik had de vaart van Zaterdag zyn twee leiders der huidige Duitsche staatkunde, dr. Brüning, de rjjks- kanselier en dr. Curtiüs, de minister van buitenlandsche zaken, te Parijs aangeko men, hartelijk verwelkomd door een groote menschenmenigte, welke de ministers een ovatie brachten. Heel de wereld wacht met spanning af wat het resultaat der Parijsche besprekin gen zal z\jn, waaraan ook deel zal worden genomen door Angelsaksische politici. Het is niet te hopen, dat de voorspellingen uit komen van de pessimisten, die verkaren, dat Briinings reis zal uitloopen op één groot échec en zijn positie zoodanig zal schokken, dat hij na den terugkeer te Ber lijn niet meer gehandhaafd kan worden als rijkskanselier. De zwartkijkers gaan van de veronderstelling uit, dat Frankrijk al leen tot tegemoetkomendheid in financieel opzicht bereid zal zjjn, wanneer Duitsch- land de politieke eischen aanvaardt, wel ke door Parijs zullen worden gesteld. Deze behelzen, zooals men weet, onder meer, dat Duitschland de tolunie met Oostenrijk niet zal verwerkelijken en evenmin den tweeden pantserkruiser zal voltooien. Ook zou Frankrijk zijn financieele hulp afhan kelijk stellen van waarborgen, die in Duitschland als een diepe vernedering wor den beschouwd. Zoo zou het verlangen, dat de rijksweerbegrooting gedurende een bepaalden tijd niet wordt verhoogd, dat niet .wordt aangestuurd op wijziging van den politieken status quo en dat de Duit sche douane-’inkomsten moeten dienen als dekking van de leening, welke aan Duitsch land zal worden verstrekt. Zoowel in Engeland als Amerika hebben deze eischen, die blijkbaar nog niet offi cieel zijp gesteld, maar in de regeeringsge- zinde pers nadrukkelyk op den voorgrond worden geplaatst, zonder te worden tegen gesproken, een bizonder ongunstigen in druk gemaakt. De regeering te Washington vindt de Fransche garantie-eischen in één woord verwerpelijk. Nu is het wel waar, dat onderhandelaars in den be’ginne steeds met maximum- eischen voor den dag komen, doch zelfs, wanneer de Franschen er toe te brengen zouden zyn de helft daarvan te laten val len, zouden Brüning en Curtius niet kun nen aanvaarden wat de Franschen van hen vergen. Wanneer zy dat mochten doen, zou den zy zich by vele landgenooten opmoge- lijk maken en wanneer zij krachtig neen zeggen, keeren zy zonder een accoord naar Berlijn terug en ook een dergelyk negatief resultaat zou hun gezag op bedenkelyke wijze aantasten. De positie van Eriining en de zijnen is dus op het oogenblik weinig be- geerensw aardig, daar het een heele toer zal zyn de Fransch-Duitsche tegenstellingen uit den weg te ruimen. Zoolang er echter leven is, mag de hoop met worden opgegeven en te' meer behoeft men nog niet alle verwachtingen te begra- ven, nu ongetwijfeld de Engelsche en Ame- Van een slecht mensch evenals van een kwaden hond is de stilte meer te vreezen dan de stem. Ü(OS(H E(III RAM. rikaansche staatslieden al hun krachten in spannen om een schappelijk Fransch- Duitsch vergelijk tot stand te brengen, dat de inleiding zou kunnen zijn van werkelijk vriendschappelijke relaties en den grondslag zou kunnen leggen voor ’n innige en harte lijke samenwerking. In welingelichte kringen wint de meening veld, dat de Britsche regeering in samen- werking met vooraanstaande Amerikaan- sche financieele kringen ter conferentie te Londen reeds in bizonderheden uitgewerkte voorstellen voor een direct iptemationaal aan Duitschland te verstrekken crediet zal indiénen. Volgens deze plannen zal het door Ame- rikaansche en Fransche zijde te verstrek ken crediet via de Bank of England loopen, Algemeen wordt er den nadruk op gelegd, dat de Britsche regeering in overeenstem ming met de Amerikaansche’ regeering op deze wijze het zuiver financieel technische karakter dezer geheele credietoperatie on afhankelijk wil stellen van iedere politieke voorwaarde. Het zwaartepunt der credietverstrekking in thans naar Londen verschoven. Aan Brit sche zijde is mert. voornemens de onderhan- delingen op een breeder basis te brengen en te Londen niet slechts te onderhandelen over de actueele hulp aan Duitschland, doch het geheele internationale schulden en herstelprobleem te bespreken, Henderson en Stimson zijn reeds Zondag naar Londen vertrokken. Voor zyn vertrek deelde Henderson aan de pers mede, dat hij ten aanzien van de Londensche conferentie optimistisch gestemd is. Hy verwachte, dat de conferentie te Londen, die hedenavond om 6 uur geopend zal worden, slechts eeni ge dagen zal duren. Dr. Curtius heeft zich in denzelfden geest tegenover de pers uitgelaten. Hy zeide dat de financieele onderhandelingen In hoofd zaak te Londen zullen worden gevoerd. Ver- moedelijk zal aan Duitschlana eerst een crediet worden verstrekt, dat over enkele weken «vervangen zal worden door een lee ning. Door de leening uit te stellen ■ver wacht men gunstiger voorwaarden voor de uitgifte te kunnen verkrijgen. Uit het Engelseh van DOLF WYLLARDE. (Nadruk verbotten).' Voor oèn botsing had geen gevaar beetaan maar er gebeurde i«t« dat) minstens even ernstig >«M. a.r.uWaehUge paarden wa re» geschrokken door het plotselinge te voor, komen van de auto - hat waa met hun aoiujnbaro kalmte van de laatste uren opeens en voorgoed gedaan Tedl ?k k"> k niet meer kr^hf' K''d“- di,s ,evwK<‘c'f» al haar bn^“a"WPa"* Om de •Arende en bn«<*ende paarden te bedwingen denUÏÜJi61 tÜld de teuïels de h“' He mocht het tweespan hun v^f ‘e brenS“ XV’ begonnen <te dte- ren ^ud te gUopeerea. pijn. oom Ted, ben je erg gebroken? sta melde Kiddie angstig. Blijf maar heel etil Liggen. Ik kan je wei houden, heuseh! Mijn been, Kiddie, klaagde Edward. Ik ben bang, dat het hee15maal gehföken is. Kun je geen hulp gaan halen in de her berg verderop? Maar Kiddie durfde hem niet, alleen laten. Bovendien wist het kind den weg naar de herberg niet, die midden in het boseh aan een smal zijpad lag, en Edward was bang dat ze zou verdwalen, als hij haar liet gaan. Ik ben bang, dat er niets anders op ait dan te wachten tot ze ons gevonddn hebben. Ze zullen one wel missen en gaan zoeken. Ben je koud, Kiddie? Je rilt zoo Een beetje. Maar dat ie heuseh niet erg. Als ik jou maar helpen kan, oom Ted. Kijk maar niet naar mijn been, Kiddie! Zijn stem klonk steeds zwakker en lanj- zaarn zakte hij weg in een toestand van halve bewusteloosheid. Kiddie zat nog steeds geknield op het vochtige mos en klappertandde van koude. Het was lang zamerhand donker geworden en nog steeds kwam geen hulp opdagen. Zouden zij hier den heelen nacht moeten blijven? dacht het kind angstig. En zou oom Ted doodgaan als ze hem niet gauw vonden5 En weer be-

Goudsche Courant | 1931 | | pagina 1